DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort Vrijdag 30 Oct. 1925 - No. 61 en Omstreken Negen en Dertigste Jaargang dl. w«» tt m., doth II .dnP„»»(-HT 21 AMERSFOORT TELEFOON Hl II B« BW». drttld..00. luid «1 abonnement moet geschieden voor des aanvang van een nieuw kwartaal. KANTOOR. LANOEQRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 n(verheid b| geregeld adverteeren. Advertentien moeten Dlrudag Pr|» P« drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort fl.lO. DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAQMIDDAQ Vr«tUg vóór uur worden bexorgd. Een bepaald* plaats kan Altonderlgke nummers 10 ct. II niet worden gegarandeerd. TWEEDE BLAD Godsdienst en Kerk Epistel en Evangelie. FEESTDAG VAN ALLE HEILIGEN. LES uit het boek der Openbaring van den H. apostel Joannes; VII, 212. In die dagen, zie, zag ik, Joannes, een anderen engel, die opsteeg van den opgang der zou en het teekenbadvan den levenden Goden bij [riep met luide stem tot de vier engelen, wien het gegeven was op aaide en de zee te beschadigen, zeggendeBeschadigt noch de aarde noch de zee noch de boomen, eer wij de dienaren van onzen God geteekend hebben op hunne voor hoofden. En ik hoorde het getal der geteekenden honderd vier en veertig duizend geteekenden uit allen stam der zonen Israel's, Uit den stam Juda twaalf duizend geteekenden, uit den stam Ruben twaalf duizend geteekenden, uit den 9tam Gad twaalf duizend getee kenden, uit den stam Aser twaalf duizenden geteekenden, uit den stam Nephtali twaalf duizend geteekenden, uit den stam Manassc twaalf duizend geteekenden, nit den stam Simeon twaalf duizend geteekenden, uit den stam Levi twaalf duizend geteekenden, uit den stam Issachar twaalf duizend geteekenden, uit den stam Zabulon twaalf duizend geteekenden, uit den stam Jozef twaalf duizend geteekenden, uil den stam Benjamin twaalf duizend geteekenden. Hierna zag ik een groote menigte, welke niemand tellen kon, uit alle geslachten en stammen en volken en talen zij stonden voor den troon en voor het aanschijn des Lams, ge kleed in witte kleederen en met palm takken in hunne handen, en zij riepen met luide stem, zeggendeHeil onzen God, die op den troon zit, aan het Lam 1 En tille de engelen stonden rondom den troon en de Oudsten en de vier levende Wezens; en zij vielen voor deo troon op hunne aan gezichten neder en aanbaden God, zeggendeAmen 1 De lof en de heer lijkheid en de wijsheid en de dank zegging, de eer en de kracht en de sterkte, zij onzen God in de ecuwen der eeuwen I Amen. EVANGELIE volgens den H. MatthciisV, 112. In dien tijd klom Jcsus, de scharen ziende, op den berg, en toen Hij Zich had nedergezet, naderden zijne leerlin gen tot Hem. En zijnen mond openend, leerde Hij hen en sprakZalig de armen van geest I want hunner is het rijk der hemelen. Zalig de zachtmoedigen i want zij zullen de aarde bezitten. Zalig zij die treuren I want zij Zuilen vertroost worden. Zalig zij die hongeren en dorsten naar de gerechtigheid 1 want zij zullen verzadigd worden. Zalig de barmharligen I want zij zullen barm hartigheid verwerven. Zalig de zui van harte 1 want zij zullen God Zalig de vreedzamen I want zij zullen kinderen Gods genoemd worden. Zalig zij die vervolging lijden om de ge rechtigheid I want hunner is het Rijk der hemelen. Zalig zijt gij, wanneer, om mijnentwil, men u vloeken en u ver volgen en, leugenachtig, abc kwaad tegen u spreken zalverheugt u en juicht 1 want uw loon is overvloedig in den hemel. Liturgischs Kalandsr. Week van 1—8 November. ZONDAG 1. Allerheiligen, 1 Nov., Mis Gaudeamus, 2c geb. en laatste Evang. van d n 22en Zondag na Pinksteren. Prefatie van de H. Driev. MAANDAG 2 Allerzielen, 2 Nov. Eigen Prefatie, DINSDAG 3. Mis van den 22en Zon dag na Pinksteren, Tijdeigen, 2e geb. Octaaf Allerheiligen. Geen Gloria of Credo, cn gewone Prefatie. WOENSDAG 4. H. Carolus Borro mcus, 4 Nov.. 2e geb. Octaaf Aller heiligen, 3e geb. H. H. Vitalius Agricola, 4 November. DONDERDAG 5. Van het Octaaf, Mis van Allerheiligen, 2e geb. H. Geest, Deus, qui corda, 3e geb. voor de Kerk. Ecclesiae, of vi Paus, Deus omnium. Credo. VRIJDAG 6. Van het Octaaf. Alles als gisteren. ZATERDAG 7. H. Willibrod, Nederl 7 November. Amersfoort Hst Amersfoortsche Wollenambacht. Door A. F. VAN BEURDEN. Het i9 bekend, dat Amersfoort in den ouden tijd een bloeiende laken- fabrikatie bad. Reeds vroegtijdig werd bet fabriceeren gereglementeerd, om den goeden naam van bet fabrikaat te bewaren. Ook regelde men den invoer vreemde lakens zooals in 1438, 1526, 1550, 1558. Men had eene eigen lengte der stukken op 65 en '/a e'- De wollenwevers waren evenals de andere ambachten vereenigd in een Het reglement berust in de bibliotheek van FJehite. Tot een goed inzicht der toestanden en als een bijdrage tot de Amersfoortsche Geschiedenis volgt het voornaamste hieruit, hier en iar verkort: Item dit puntboek der wollenwever gildenbroeders is gemaect in'tjaerons Heeren 1579 den 20Decembrés ouder man Jan AeleBten ende busmeester Jan Biijnen. Christus spreect Johannis t). Hieibij sal men kennen, dat ghij mijn discipelen sijc, ist saecke dat ghij liefde malcanderen hebt. Merckt wel dese woordenEude i Joannis je Cap. Broeders laeten wij malcanderen lief hebben, want die lielde is uijt God. Cornelus Waltnus, prior, scripsit. Item als dit boeck gemaect wert, aren Raetsluijden des gilts Cornells Penninck ende Eelgis Cornelissen. Den 2 Januari anno 1606 wij gemeen Giltbroeders overcomen in 't gliemeen merghespraak, als datter niemant en soude moeghen in 't graft begraeven worden, tenzij dat hij busmeester ofl onderman nu is, oft voorgaende ghe- van weglien 't wullenwevers In den name onB lief Heren Jhesu Cbristi ende onser liever Vrouwen ende Sunte Severus bisschop, is vergadert minlijck ghildebroederscap van den wollenambacht als wollenwevers, vul- Iers, wulvenwevers ende wullenhoij- maeckers ende alle dat aen 't selfde ruert, in allen manieren als bier be- reven staet lo. De ouderman te kiezen op Zon- igs voor St. Jan Baptista. Vijf loten te maken deze kiezen een ouderman, een busmeester en twee raetsluijden. Die dat niet aanneemt, verbeurt 2 Beiersche gulden of hij zal met eede dat hij niet kan. Zij zullen een ouderman en busmeester mogen kiezen, 't zij binnen of buitenwanneer hij binnen 14 dagen thuis komt. Wijze van kiezen voorgeschreven 2o. Wie het ambacht wil leeren, geeft :n Beiersche gulden en wordt bij meester geplaatst. i. De ouderman zal rechtspreken zonder hinder volgens het boek. 4o. St. Se-, erusdag zal naar ouder gewoonte gevierd worden. 5o. Wie een jaer en ses weken de stad gaat, iB ontgilt, in zooverre hij niet uitgeluijt word. óo. De meeste stemmen gelden b$ het_ kiezen, sterven van een gildebroeder, zal men hem begraven ieder broeder op zijn best gekleed, op boete cromstert. I, Wie nog geen jaar in 't gilde is, zal geen bevel hebben, wel te 1 gaan en helpen kiezen. 9o. Wie weg reist, vraagt oirlof weg te gaan. lOo. Wie wat te reclameeren heeft, zegt dat aan 't gilde, op boete. Stoort hij zich daar niet aan, dan kiijgt de meester geen knecht, de knecht geen llo. De gildebroeders zullen teren op kermisdag, dat is Zondags voor Sint Jan in den mid-zomer. Die niet komt, krijgt geen maaltijd. 12o. Wordt iemand bekeurd, dan kan de ouderman een pand halenbij weigering hem beboeten met pond was. 13o. De oudste zoon volgt bij :n den vader op met een pond s inbreng. 14j. Bekeuringen mogen door l gildebroeders plaats hebben. 15o. Geen morgenspraeck te zuimen op boete van e lóo. Niemand zal op een mergen- sprrt-ck spreken zonder oirlof. 17o. Vat: Raedsreglementen, die over treden wordeu, komen de boeten a de stad, half aan 't gilde. 18}, Geen werk te maken, als vriest. De zon zal moeten schjjnen. 19o. Wie uit bet gilde wil. geeft een Beierschen gulden. 20o. Die met de hand op dit boek zweert, zweert alsof hij een eed doet, dat heeft dezelfde waarde. 21o. De Bmalle boeten mogen ver teerd worden door het bestuur. 22o. De [oversten krijgen een kwart <ijn, de raetslieden een minget op de hoogtijden en ieder een paar band schoenen per jaar. 23o, Geen voerloon te beloven op boete van 10 pond was. 24o. Wie door den Ouderman op geroepen wordt en weigert te komen geeft 1 pond was boete. 25o. Wie schuld heeft aan 't gilde i niet betaalt, verbiedt men 't werk. 26o. Wie zijn kinderen 't ambacht leert, geeft 1 pond was aan 't gilde. 27o. De kinderen erven het ambacht. 28o. Alleen burgers kuanen bevel- hebben. 29o. Alleen zij die 't ambacht be drijven, kunnen bevel hebben. 30o. Wie van kwade zaken verdacht j wordt op onderzoek door 2 gildt broeders onlgild en weggestuurd. 31o. Helpers van ontgilden worden ook gestraft. 32o. Wie de overheid kwalijk be jegent, krijgt 3 pond was boete. 33o. Het werk alleen te verbieden t onderzoek, 34o. Gildeschutd te betalen schuldigen te vervolgen. Dit reglement komt in zijn opzet veel overeen met de gildereglementen l andere steden, evenals decostuijmen, naburige steden. Het gilde bleel bestaan tot de Fransche revolutie. Onder toezichtstellen van minderjarigen. Voor een zeer belangstellenden kring sprak Dr. Adriani in de R. K. Spaar bankzaal over de onder-toezicbt-stelling in minderjarigen. Ingeleid en verwelkomd door den heer A. Spelberg, zeide Dr. Adriani, dat het hem een genoegen was in Amersfoort dit onderwerp te kunnen bespreken, daar hij als lid van den Voogdijraad te Utrecht veel gewerkt de 2e stad van dit Arrondisse ment, om straks uit de gedachtenwis- leling te hooren wat men in dezen kring ran dit werk denkt, Amersfoort is plaats waar veel werk is voor Voogdijraad, zoodat er behoefte is meer contact roet de menschen, zich hiervoor willen geven. Deze stad is steeds een brandpunt geweest voor Kinderbescherming, door haar vele gestichten en ook de politie beseft haar sociale taak en heeft Bteeds met liefde medegewerkt. Den 28 Juni is in verschillende krin gen herdacht dat in 1900 de Kinder wetten in de 2e Kamer zonder stem ming zijn aangenomen. Een lange bereiding eischten deze wetten, daar vele ingrijpende zaken regeling vroegen. Zoo moest gebroken worden roet de onaantastbaarheid der ouderlijke macht, geregeld moest worden de positie het onwettige kind, het nieuwe i tuut en de Voogdijraad moest inge steld worden. De wet trad pas in 1905 'i werking, en thans na 20 jaar mogen 'ij geen juichkreet doen hooren, al bracht zij veel goeds. Maar zelfs de grootste pessimist had niet gedacht dat zooveel gevallen zich zouden voordoen. Ook finantieel heeft zij ontzettende verslonden, zoodat men zich wel beeft afgevraagd of de resultaten tegen de financieete offers opwegen. De gevallen namen zoodanig toe, dat ook de instellingen onmogelijk konden uitkomen, terwijl de bezuiniging nog grooter slag bracht en vele ver- eenigiogen hun laak niet meer konden volbrengen. Deze problemen vroegen lossing. De kenners van het werk vroegen om uitbouwing, anderzijds wilde men n ftnantieele redenen de ontzettin- :n en onth<fïhgen beperken. De lielde maakt echter evenals de nood vindingrijk. Er was een leemte, de Voogdgraden moesten steeds ver vallen in uitersten, afvoeren of door zetten de ontheffing d.i. onder voogdij stelling met medewerking der ouders, of de ontzetting d.i. zonder medewer king der ouders dit laatste is echter zeer .moeilijk daar men dikwijls geen feilen heefr, die voor de Rechtbank te bewijzen. Spr, illustreert dit met verschillende voorbeelden. Er moest eeo schakel komen tus- schen afvoeren en onttrekkeo, dat was beperking der ouderlijke macht, zoo men het werk uitbouwen zonder dat dit veel geld behoefde te kosten. Na de vraag beantwoord te hebben at het instituut van onder-toezicht- stelling bedoelt, wijst Spr. op de ge wichtige gevolgen van dezen maatregel, alleen genomen wordt na een zeer ernstig onderzoek van den Voogdijraad. In tegenstelling met de ontheffing en ontzetting wordt de ondertoezicht stelling uitgesproken door den Kindc rechter, die tevens den persoon be noemd met het toezicht belast. Deze draagt den minder gelukkig gekozen naam van «gezinsvoogd», hoewel niet het gezin maar bet kind onder toezicht komt. De uitspraak geschiedt voor een ar; kan echter verlengd worden. De taak van den gezinsvoogd is alles doen tegen de gevaren die de toe komst van het kind bedreigen. Slaagt de gezinsvoogd niet door tegenwerking der ouders, dan worden deze opgeroe pen door den Kinderrechter, terwijl tegenstand een grond voor ontzetting ordt. Dit is een mooi sluitsysteem, deze stok achter de deur moet echter niet gebruikt worden, het overwicht moet door tact groot zijn. Ook de ouders, die opzien tegen ontheffing, gaan de macht van het in stituut inzien en staan toezicht dit beteekent echter niet eens praten de minderjarige en hemt r leiding geven, terwijl zoo noodig, de Wet opname in een observatie- inrichting toelaat, waarvan de koBten door het Rijk worden gedragen. De Wet is mooi, ruim en goed, maar vraagt personen die zich geheel belang loos willen geven voor dit groote werk. Het systeem vraagt bewondering, maar nu moet de Wet uitgevoerd worden, dit vraagt mannen eu vrouwen die zich geheel geven uit dienende liefde, bet gevallene op te beuren, de s kelenden te steunen, Hiervoor komen op le plaats in aanmerking de parti culieren, waarbij rekening wordt ge houden met den godsdienst van het kind. Alleen in uiterste gevallen wor den de ambtenaren der Kinderwetten hiermede belast. Spr, is hier gekomen om allen op wekken tot deelname bij de uitvoering der Kinderwetten. Wanneer ouders komen vragen om onder-toezicht-stelling hun kind, vraagt men zich dikwijls vaarom is biermede zoo lang ge wacht, Ook anderen hebben de ver ■ording van het kind gezien en zijt ven schuldig, doordat zij geen aan gifte deden. De keuze van den gezinsvoogd is er moeilijk. Niet ieder is geschikt, et iedere goede sleutel maakt geen goed slot open. Noodzakelijk is dat men met tact een ander kan f vloeden. De Kinderwetten toonen werk met groot perspectief, waaraan geen klasse zich mag onttrekken, ieder heeft in deze een taak te vervullen. Van de gelegenheid tot vragen stel len maakt Jhr, Orth gebruik door te informeeren tot wie men zich moet wenden als de gezinsvoogd zijn taak niet goed verricht. Waarop de inleider antwoordt, dat bij eventueel conflict men zich te rich ten heeft tot den Kinderrechter. van Veen wenscht meer organi der gezinsvoogden en contac tusschen den Voogdijraad en verschil lende instellingen. Ook zag bij op dit liever vakmenschen, als politie- en onderwijzers werkzaam, die ook veel meer gevallen kunnen brengen, zooals bij vervolgens noemt. Dr. Adriani wijst er op, dat ook de Voogdijraad zijn grenzen heeft en alleen in werking treedt, wanneer het kind met lichamelijke of zedelijke ondergang wordt bedreigd. Ook de taak politiemannen en onderwijzers is hier moeilijk. Als ambtenaren kunnen zij hier beter adviseerend optreden. De heer Spelberg dankt vervolgen: den spreker voor de wijze waarop hij dit onderwerp behandelde en dat bierdoor velen zich geroepen zullen voelen zoo noodig de moeilijke taak ven gezinsvoogd te aanvaarden. VIERDE STEENTJE VAN HET DERDE TIENTAL. Uw kinderen zullen nooit bet geluk der tevredenheid leeren kennen, als ze van hun jeugd af, zucbt naar genot en vermaken, nijd en afgunst, weekelijk- heid en ongeduld, hebzucht en gierig heid leeren. Sinds over de wereld een steeds wassende stroom van zingenot wordt uitgegoten, is het opvallend, hoe min der vreugde, hoe meer verdriet en ellende er in de wereld is. Eén kunst is bg de opvoeding ver loren gegaan, althans in kwijnende ntoe- stand geraakt: de kunst van zicb zelf te overwinnen. En toch, het toekomstig ivensgeluk hangt minder af van het geen uw kroost geniet, dan van het geen het ontbeert. Stelt dus aan uw kinderen nooit rijk dommen, voortdurend genot, een leven doen en al datgene wat ze :ten wenschen of niet kunnen verkrijgen, als iets heerlijks en aange- ams voor. Wordt gij door rampen en tegen spoed bezocht, klaagt en mort dan niet daarover in 't bijzijn uwer kinderen en vooral, geeft u in hun tegenwoordig heid niet over aan moedeloosheid en vertwijfeling. Als ge bij elk ongeval, bij eiken tegenspoed een klaaglied aanheft en den moed verliest, als ge zelf aan lui heid en traagheid^toegeeft en bij weder waardigheden, als ge dan bij de pakken blijft neerzitten, dan zullen uw kinderen daarin al heel spoedig volgen. Daarom, spoort uw kinderen, maar niet minder u zeiven aan, met een op geruimd gemoed, in blijmoedig ver trouwen op God, de moeilijkheden en wederwaardigheden, waaraan niemand onzer kan ontkomen, te verdragen en te.„. overwinnen. Wijst uw kinderen dan op de belooning en op het gevoel tevredenheid dat op Ijden en be en volgt, wanneer dit goed is doorstaan, Wanneer uw kinderen afgunstige en ontevreden taal uit uwen mond ver nemen, dan kan dit op hun volgend leven den stempel eener gemelijke ontevredenheid drukken. »Acb, had ik het ook maar zoo goed t buurman Pietersedie beeft een gemakkelijk leventje; die hoeft zich niet dood te werken zooals wij.» Zulke woorden oefenen een zeer verderfelijken invloed uit op bet kin derlijk gemoed en bovendien, wat be reikt ge er mee Niets. Wanneer ge ondervindt, dat uw kin deren over het eten en drinken, over arbeid en bntbering, over lijden en moeielijkheden ontevreden worden, houdt hun op vriendschappelijken toon voor, wat armen, zieken, blinden, lara- verlatenen en weezen moeten ontberen en lijden. Wijst hen er dan op, dat zij tevreden oeten zijn en God moeten danken ior al het goede, dat zij evenmin verdiend hebben als die anderen, maar wat zij dan toch dagelijks£krijgen. PATER FAMILIAS. Gevestigd. R. de Boer, D., v. Tilburg n. Bergstr. 45. Jacoba van Haaren, R. K., van Doe- tichem naar 't Zand 7, dienstbode, Johanna Landman, N.H., v. Groningen naar Stationsplein 2, buffetjuffrouw. P. Falet, N.H., van Apeldoorn Arnhemscheweg 1174. Johanna v. Schalkwijk, R.K., v. Baarn naar Puntenburgerlaan 6, dienstbode. Verhotff, N.H., van Maarn naar Achter 't oude Weeshuis 15. Louise Venings, R.K., v. Schoten Pieter Bothlaan 17. Antje van der Made, N.H., v. Rhenen naar Bcrgesiuslaan 31. A. Koot, EL., van Utrecht naar Soesterweg 241, groentenhandel, Petronella Geurts-Hoveos, R.K., van Venlo naar Violenstraat 8. Evertje Dijkhuizen, G.K., v. Nijkerk naar Violenstraat 8. J. Boom, van 's-Hertogenbosch naar Mauritslaan 4, le luitenant huzaren. Wed. F. v. Eijck, R.K., v. Nijmegen Wijerstraat 3, Bernardina Bremer, R.K., van A'dam ran Asch van Wijckstraat 8. P. Berondse, N.H., van Soest naar Beestenmarkt 6, bakk.r. Anna Heuvelmans-Verheynn, R.K., v. Weert raat O. Soesterweg 14. R. Visser, R.K., v. Weert, n.Nieuwstr. 4a. Jacoba Dissel, N.H., van Zeist naar van Bemnielstraat 62, dienstbode. Maria Vonk, R.K., van Bloemendaal naar Walikerstraat 21, dienstbode.

De Eembode | 1925 | | pagina 5