N.V. Middenstands-Credietbank M Adviezen voor Geldbelegging m S. DUYKER Havik 29 Amersfoort Bel dan op No 42 DE EEMBODE ft. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNBMBNTBN kunnen elke week In gun, doch opzegging ven abonnement moet geschieden voor den eenvang van een nieuw kwartaal. aÜ* ?er../le mMnden I-OO. Bullen de gemeente Amersfoort f 1.10. Ationderl^ke nummert 10 et. Dinsdag 24 Nov. 1025 No. 68 Negen en Dertigste Jaargang KANTOOR: LANQEQRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT D1NSDAO- EN VRIJDAOMIDDAO' advbrtbntiAb 29 e ngverhefd b| geregeld en Vrfdag vóór ui worden beaorgd. Een bepaalde plaats k Twee dingen zijn het moeilijkst te bewarenhet wantrouwen in zich zeiven, indien alles goed schijnt te gaan, en het vertrouwen op God, indien alles verkeerd schijnt te loopen. 4 Uondtl. i. Gehoord hebben we allemaal van hem. Maar weten we allen veel bijzonder, heden i Hij heeft den xGijsbrecht» geschreven, ja, en »Adam in Ballingschap» door Rooyaards weer ten leven gewekt en hij had een kousenwinkel in Amster dam, zijn soon wou niet deugen en op zijn ouden dag werd hg klerk aan de bank van Leeningen.... daarmede houdt veler kennis op. Toch mag bij wel beter gekend worden. Vondel, de koning der Nederlandsche dichters, werd geboren in Keulen, in 1587. Toevallig, kan men gerust zeg gen want zijn ouders Joost van den Vondel en Sara Cranen waren Ant werpenaars. De vader was hoeden maker. Om hua doopsgezind geloof waren zij gedwongen de stad te ruimen, toen deze door de Spanjaarden werd veroverd. Zij weken uit naar Duitsch- land en aldus kwam de kleine Joost in Keulen ter wereld en begon daar zijn aardsche loopbaan, die over de 91 jaar zou duren. Kort daarna vertrok de familie naar Holland, waar zij haar godsdienst vei liger kon uitoefenen dan in Duitsch- landna eenigen tijd in Utrecht te hebben vertoefd, begaven zij zich naar Amsterdamzij vestigden zich hier, omdat moeder Vondel er vele familie leden had wonen. Zij zetten er een kousenwinkel op, die vooral, dank de oudste^dochter Clementie, zeer goed B>DB- De kinderen kregen een uitstekende opvoeding. Zij waren zeer begaafd. Reeds vroeg begon Joost te dichten hij had blijkbaar Fraosch geleerd, daar hj werk van den Franschen dichter, du Bartas, die toen veel opgang maakte, vertaalde. In 1610 trouwde bij Maria de Wolff en nam eenige jaren later de goed be klante zaak in de Warmoesstraat van zijn ouders over. Hoewel men niet kan zeggen, dat hij den winkel verwaarloosde, zoo valt het niet te verwonderen, dat hij er zich niet met hart en ziel aan wijdde, Man kan moeilijk Apollo en Mer- curius tegelijk dienen. Zijn omvangrijke studiën, want geheel uit zich zelf leerde hij Latijn en Grleksch, moeten bem veel tijd gekost hebben en hij dichtte bovendien onverpoosd door. 't Lijkt haast ongeloofelijk, dat hij nog tijd vond voor zijn zaken. Gelukkig was Maaikeo zijn vrouw, flink en rr.é hoewel ze altijd tusscben de kleine kinderen zat, behartigde zij de belangen der zaken. Dat Vondel in die jaten zooveel kon voortbrengen, heeft hij vooral aan haar trouwe hulp te danken. In de ongelukkige twislen die ge durende het 12 jarig Bestand ons land teisterden, koos Vondel de partij der Remonstranten, dus tegen prins Maurils. Hij was een hartochielijk vereerder van Oldenbarneveld, en toen de grijsaard als offer viel van hatelijke partijzucht, toornde hij onverschrokken tegen diens beulen. De tijd verzachlte zijn veront- wBardiging niet en zes jaren na de terechtstelling van den grooten doode dichtte hij zijn treurspel Palamedes of de vermoorde Onnoozelheid.» 't Was duidelijk, dat de dichter hier Maurits en zijn raadgevers ten tooneele voerde en onder het mom der Griek- sche vorsten brandmerkte. Een ware storm brak tegen Vondel losbij moest zich verbergen om aan de vervolging te ontkomen. Het scheelde niet veel of zijn Sleutel-treurspel had hem het hoofd gekost, Gelukkig voor hem bad hij machtige voorsprekers en kwamjhij er met f 300 boete af, omdat hij«dingen hadde gesproken, die hij behoorde te zwjjgen Tegen de predikanten vooral, wien hij de schuld gaf van de hatelijke gods diensttwisten, waszjjn verontwaardiging gericht en hij bleef heo vervolgen mei zijn scherpe pen, zooals blijkt uit zijn bittere, maar geestige hekeldichten «Rommelpot van 't Haneuot,» «Ros kam» en «De Harpoen.» Levenslang bleef hij, die anders zoo zachtzinnig was jegens andersdenkenden, met in strijd. Hij werkte rusteloos treurspelen, ge- egenheids verzen, opdrachten, gods dienstige bespiegelingen, vertalingen uit 't Franscb, Latijn en Grickscb vloei den onalgebroken uit zijn dichterveer. Beproevingen bleven hem niet gespaard in 1633 stierf zijn zoontje Constantijn, dat hij had genoemd naar den eersten Christen Keizer, dien hij in een helden dicht had willen verheerlijken. Moedeloos verbrandde hij het pas begonnen epos en dichtte het beroemde troostlied op zijn gestorven kind, dat misschien een der populairste verzen in Vondel is. Het volgende jaar stierf Saartje, zijn 8 jarig dochtertje, en twee jaren later trof bem de zwaarste slag zijns levens, de dood van zijn trouwe, liefhebbende Door al deze rampen diep terneer geslagen keerde zija hart zich meer en meer tot God. Hij was altijd vroom en godsdienstig geweest, maar nu voldeed hem zijn doopsgezind geloof niet lan ger misschien ook door zijn studiën over bet tijdperk van Constantijn werd het hem duidelijk, dat het niet het ge loof der eerste Christentijden was. Terwijl hij zijn steeds meer Roomsch getinte blijspelen schreef«Gijsbrecbt van Amsteix, «Jozef in Dothan», «Maeghden», bestudeerde bij ernstig de katholioke geloofsleer, met het ver blijdende gevolg, dat hij in 1641 in de Heilige Stede (het Begijnhof) in de Katholieke Kerk werd opgenomen. Na zijn bekeering is Vondel met hart i ziel roomsch geweestzijn leven as gewijd aan de verdediging van zijn euw geloof. Strijdbaar als bij steeds as, kwam hij rond voor zijn over tuiging uit, zoowel in zijn levea als in zijn handelingen en geschriften. Zijn eerste treurspel na zijn over lang was het door en door katholieke -Peter en Pauwel's» kort daarop volg den zijn «Maagdenbneven» waarin hij twaalf heilige Maagden aan het woord laat. (Wordt vervolgd.) Binnenland Agentschap Rijts-Pensioenverzakerlng. De Raad van Arbeid te Amersfoort zoekt, wegens uitbreiding der werkzaam heden voor de Vrijwillige Rijkspensioen- verzekering geschikte personen die over veel vrijen lijd beschikkeo, om als agen- en voor die verzekering werkzaam te lijn te Amersfoort, Baarn, Bussum, Hit- mm, Laren, Rhenen, Soest en Veeoen- daal. Sollicitanten gelieven zich, met opgave an referentiën, bewijzen van geschikt heid en voor welke Gemeente zij werk- willen, zijn, vóór 28 Nov. aanst., schriftelijk aan te melden bij den Voor zitter van voornoemden Raad. 0e medici en de onvoegzame kleedij. In de laatst gehouden vergadering der R. K. Artsen-vereeniging hield Dr. van Romunde de volgende rede Onder de vele, de goede zeden be dreigende uitwassen in onze tegenwoor dige maatschappij, weosch ik voor n der voornaamste eenige oogenblik- :n uwe aandacht te vragen, namelijk >or de indecente kleeding. Onze jonge meisjes en vrouwen, zeer dikwijls argeloos en ter goeder trouw, begrijpen maar niet hoe hun frissche Hollandsche schoonheid, in haar onbe- dekheid, een zinnenprikkeling is voor het andere geslacht, hoe met het eta- leeren en Banbieden van haar vrouwe lijkheden haar schoonste bezit, haar r, gevaar loopt. Het ligt in mijn bedoeling om het kleedingvraagstuk hier niet verder van moreele zijde te bezien, maar ik wensch mij meer te bepalen tot de medisch- hygiënische z(|de ervan. De tegenwoordige kleeding van vrou- :h en meisjes keomerkt zich maar te vaak door een allertreurigst defi- aan k eedingstof. Bedenkelijk laag uiigesneden halzen, mouwen niet aan- wezlg, rokken uitermate geschikt om een paar goed gevormde beenen, of hetgeen veel vaker voorkomt een past zijden kousen te laten zien, geeft grove trekken weer wat tegenwoordig als mode wordt aangemerkt. Dit geldt niet alleen voor de kleedlng van de vrouw, maar evengoed voor die van jonge meisjes en kinderen. Gv heel uit het oog wordt verloren, dat dc kleeding dient om een warmtrrege- ling binnen de grenzen der behagelijk. heid mogelijk te mtken. Uit hygiënisch oogpunt beschouwd mag de mode nooit een kleedlng aan geven die de regulatie der behagelijk- heid, die bet individu zelf in Je haod heeft door het gebruiken van dunnere of dikkere stoffen, vulkomeu uitschakelt, namelijk daar waar zij aangeeft dat lichaamsdeelen onbedekt moeten blijven. De mode heeft echter de meeste vrou wen, met uitzondering van haar, die tol de meer intelligeDten moeten gerekend worden, volkomen onder haar sugges- tieve Invloed gebracht. Er zijn er, helaas, maar al te veel die liever volgens de mode gekleed wecschen te zijn, dan volgens de eischen der hygiëne, die liever zitten te verkleumen van de koude, dan op zich het odium te laden, niet volgens de laatste eischen der gekleed te zijn. Dat hier zoowel voor vrouw kinderen funeste gevolgen uit moeten voortvloeien is eigenlijk van zelf spre kend, 't Is mijn vaste overtuiging en de huisartsen zullen dit volmondig moeten beamen, dat voor ingewands- en blaas- aandoeniogen, ziekten van nier en c bekken, chronische aandoeningen*' lucht- en ademhalingsorganen en i het miost rbcumatische aandoeningen van spieren en gewrichten, iofluenza, griep met al hun gevreesde complicaties maar al te vaak de tegenwoordige onvoldoende kleediog van vrouwen cd kinderen moeten worden verantwoorde lijk gesteld. Toch zijn er nog'velen die de opvat ting huldigen, dat door het dragen van bloote hals, bloote armen en beenen, het lichaam wordt gehard. Wat iB echter harden? Het is genoeg bekend, dat men verkoudheid meestal oploopt, door plaatselijke al koeling, vooral van de bekleede lichaamsdeelen. Deze overgevoeligheid daarvoor kan men afstompen door de huid geleidelijk aan koude lucht of koud water blooi te stellen. De voornaamste e'sch is echter dat dit systematisch geschiedt en daar kan hier in ons land met zija grillig klimaat, zooals de tegenwoordige mode aangeeft, nooit sprake van zijn, daar gelaten nog bet feit dat ieder individu op een hardingsproces op ver schillende wijzen reageert, velen er In het geheel niet tegen bestand zijn en er in meerdere gevallen zetls een abso lute contra-indicatie voor bestaat. In korte trekken meen ik hiermede te hebben aangetoond dat de tegen woordige kleeding van vrouwen en kin deren zeer vaak niet aan de eischen der hygiëne voldoet en dat na eenige jaren de statistieken der Ifjdeis aan tuberculose deze meeniog wel zullen bevestigen. Buiienland De Loge. De Italiaan8Che Minister van Justitie Rocco heeft in den Senaat een feilen aanval gedaan op de vrijmetselaars. In Italië ageeren zij tegen de Katho lieke Kerk, in bet buitenland tegen de religieuse beginselen. De minister beschuldigde de vrij metselaars een geheime regeering te vormen, die sterker is dan de staat. Ofschoon de vrijmetselaars internatio naal georganiseerd zijo, vreest de Italiaansche regeering niet maatregelen te nemen en de aanvallen van de vrij metselaars der geheele wereld te weer staan. De Italiaansche vrijmetselarij is speciaal anti-Katholiek. De Senaat heeft de wet tegeo de geheime vereenlgiogen, welke gericht is tegen de vrijmetselarij, aangenomen. Groot opzien verwekten de medc- deelingen van generaal Zupelli eu maar schalk Diaz, die spraken van gevallen uit hun ervaring van beïnvloeding door de vrijmetselarij van het leger. Generaal Zupelli vertelde een geval van den oorlog in Tripolis, toen een comman dant verplicht was een luiteoant te straffen, doch dit niet doen kon, omdat de lagere in militaire rang in de vri) metselarij een hoogere rang bekleedde dan hij Maarschalk Dlaz vertelde, dat toen hij opperbevelhebber was van het Italiaansche leger in den oorlog, hij ver- voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 UPS SAFE-INRICHTING. Alvorens u beslist bij het koopen van een Instrument is het mede in uw belang ook eens te komen zien in den en Piano practische Cadeaux-artikelen vindt U bij ont in mlua kauza scheldene malen voorstellen der vrij metselarij heeft ontvangen om propa ganda in het leger te mogen voeren. De laatste spreker was Mussolini, die er aan herinnerde, dat hg en het fascisme steeds tegen de vrijmetselarij zijn geweest. De vrijmetselaars worden niet ge- recruteerd zeide Mussolini uit de arbeidersklasse of de bourgeoisie, doch uit de bureaucraten en hoogere ambtenaren. Daaruit blijkt, dat het de bedoeling is voordeeleo te behalen. Sprekende over de vrees, door eenige Senatoren te kennen gegeven, dat de strijd tegen de vrijmetselarg Italië zou isoleeren in de beschaafde wereld, seide Mussolini «TerwJI dese vergadering hier bijeenkomt, bereiden 900 bankiers In de Ver. Staten namens 110 millloen ners van Amerika een Italiaansche leening van honderd millioen dollar voor. Naties, die geïsoleerd staan in de beschaalde wereld, sullen niemand vinden, die bereid zijn haar honderd millioen dollars te leenen.» Amersfoort Expositie In »de Poth«. In een paar kamers van de oude huizlnge »Der Armen de Polh», wordt door het bestuur van den Amersfoortschen Kunst kring een expositie gehouden van schilderijen uit het particulier bezit van Amersfoortsche ingezetenen. 't Werd natuurlijk een zeer verscheiden collectie, die de oude wanden dekte. Moderne kunst en meer klassieke, obeerselz van heele en balve mees- vormden een onrustig geheel. Hoe leuk zoo'o Poth-behulzlnge ook mag zijn voor expositie van zoo'n collectie deugt se allerminst. Slecht licht en veelal een entourage, die in 't ge heel niet haimonteert met den aard van het werk, betwelkj onze belang stelling vraagt en verdient, waren oor saak, dat hier, in deze omgevlog niet kon worden bereikt, wat men toch zeker w el bedoelde met de expositiegelegen - held tot rustig beschouwen van kunst werken, die uit den aard der zaak, zelden of nooit publiek worden vertoond. Hoewel we zeker weten dat in Amers foort nog véél meer schoons in parti culier bezit is, geeft het geëxposeerde toch al een verrassend kijkje op den smaak en de richting der verzamelaars. Ook mooie, massieve sculptuur van Meunier en fraaie specimen vao Minne's oeuvre vroegen de aandacht. Wij bevelen een bezoek aao. T.|G. In een slagerij aan de Krommestraai ontstond brand in een rookhok. Met eenige emmers water gelukte 't het vuur te blusschen. De door den Rechter Commissaris Is het faillissement van Adrlaan Nico- laas Jan Vos, destijds te Amersfoort, goedgekeurde derde tevens slotultdee- Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, lingslijatis gedeponeerd ter Griffl: van dc Arrondissementt-Rcchtbank te Utrecht en in afschrift ter Griffie van het Kanion- gerecht te Amersfoort, om aldaar ge durende tien dagen te liggen ter kostc- loote inzage voor de schuldeischers. Evenals vorige jaren zat ook dit jaar voor de kinderen der leden van de R. K. Werkliedenvereeniging »St. Jozef» een Kerstfeest worden gegeven. De leeftijd der kinderen Is bepaald in 6 tot II jaar. Opgave kan geschieden: Zaterdagen 28 Nov. en 12 Dcc. a.l., van 's avonds half 6 tot half 9. Zondagen 29 Nov., 6 en 13 Dec., middags van 12 tot 1 uur. De R, K. Werkliedenvereeniging St. Jozef organiseert een Kaartconcours op Zondag 6 December a.s. 's avonds 8 uur. Hieraan kunnen uitsluitend leden deelnemen. Opgave kan geschieden bij den con cierge. Geheel in stijl arriveerde St. Ntco- laas Zaterdagmiddag per boot aan de haven, Groote Koppelzijde, waar een groote menichen-massa belangstellend stond toe te sieo. De grijze bisschop werd met zijn knecht naar een gereed staand rijtuig geleld en toen begon zijn intocht, omstuwd door groot en klein. De «Wilzkracht» muziek blies er dap per op los, geheel dei. eg lang tot aan de magazijnen vao dc firma Ramselaar, waar Sinterklaas resideert en sijn gaven schenkt. Aan de Rijks-Universiteit te Utrecht is bevorderd tot Semi-arts onse stad genoot de heer A. J. R. E. van Schooa. hoven van Beurden. Ons is versocht bekend te maken, dat door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is bcsloien, voortaan in het algemean geen vergunning meer te verleenen voor bet spannen van doeken voor reclame of als richting- wij «er over den openbaren weg. De Tooneelver. «Ons Genoegens» heeft in studie genomen het tooneel- spel in 4 bedrijven «Naar den Vrede...» Het is een geheel nieuw tooneelweik dat de Katholieke vredesgedachte wil bevorderen. In Januari tullen de uit voeringen plaats hebben. De cursussen der Prop.-Club Leo XIII mogen zich in een flinke belang stelling verheugen. Gisterenavond gaf Kap. J. Beltman een uiteenzetting over le. de Openbaring, 2e. Bijbel. 3e Evan geliën. Vooraf werd een kort resume gegeven van het verhandelde op de vorige les.

De Eembode | 1925 | | pagina 1