F.H.LomansElectroTechnischBureau Si. Nicolsas-cadeau Spaarhusjes t. d. HutsspaaibaÉ JagAfiS» neFKen's Dekens |.BUNNIK&ZONEN Electrisch licht en Radio Installaties Begrootingen en demonstraties gratis St.Nicolaas geschenken J. J. SMIT, Goedköope Bazar Atelier Serré - Amersfoort Fortmann Hehenkamp Geheel KOSTELOOS St. Nicolaas-Cadeaux. HOUTHANDEL aanspreker en met van begrafenissen S. H. Massa J Een Lelie In 't Moeras De kerk ging uil, en in het portaal aan den kant van het Maria-allaar wachtte Coba tusschen de andere bruidjes. Een lente van witte bloemen en witte sluiers en witte jurken. En rijtuigen reden af en aan; maar dat was niet voor alle meisjes. Ook waren niet alle meisjes in het wit. De kinderen der armen kon men dadelijk onder allen herkennen; die droegen blauwe jurken. .Aan zoo'n jurk hebben ze later nog wat", zeiden de dames, die jaarlijks de toerusting der onvermogende com municantjes in de parochie bekostigden, heel edelmoedig, wat dat bekostigen betreft, maar toch niet edelm6edig ge noeg, om geen onderscheid te willen op een dag, wanneer O. L. Heer het minst onderscheid maakt. Gelukkig waren er andere dames, die beweerden verstandig, dat zoo'n wit jurkje op Zondag wèt netjes stond en later altijd nog machinaal crème kon geverfd worden, en daarom namen zij ieder een kind voor eigen rekening en kleedden het, zooals zij dat zelf wildenmaar, omdat die zoo verstan dig waren, was haar getal niet groot. Nu trof Coba een van die verstandi- gen. Die dame beging nog meer ver standige dingen, waardoor zij onder andere achter de hartewenschen der armen kwam, welke de rijken door de veilige afscheiding hunner spiegelruiten niet bij dezen vermoeden; zij vreesde namelijk niet, het lak van haar laarsjes te barsten te stooten tegen de hobbe lige keien der achterbuurtstraatjes er; ging zelf naar het kind toe om te vragen. nu al een rozenkransje en een kerkboek, had dat allemaal zelf mogen uitzoeken in den winkel. Of Coba nog iets verlangde, zij kon er gerust om vragen. Toen kwam er in één adem uit: .Hè ja, mevrouw; gedachtenisplaatjes!" En de dame bezondigde zich weer aan het verstandig begrijpen, dat de armen even goed behoefte gevoelen om hun weinige gelukkige dagen te bewaren in een tastbaar aandenken, en zij kocht gedachtenisplaatjes, heel mooie, met achterop Coba's naam en een toepasselijk versje. Coba trof echter nog meer. Een koetsier uit de straat, een .goeie vent", zou haar rijden, voor niets; zoo n vrachtje er tusschen door zou de baas in de drukte niet merken maar zooals dat in de wereld gewoonlijk met een .goeie vent" gaat. hij liep er tegen, want de baas merkte het wel en hield de vracht van zijn fooien afmaar, wat met een .goeie vent" in de wereld ge woonlijk minder het geval is: hij sprak er verder met niemand over. Maar dat vermoedde hij nog niet, toen hij Coba naar huis reed. Nu genoot hij er in ieder geval wan, zulke gelukkige menschen te kunnen rijden, als hij er nog nooit gereden had. Moeder kon van vreugde niets zeg gen, keek maar naar Coba, die over haar zat. Vader keek maar naar buiten, om niet te laten zien, dat telkens zijn gemoed vol schoot; tranen hadden er langs zijn wangen gedruppeld, als de achterste rijen bruidjes aan de beurt kwamen en Coba naar de communie bank schreed, zoo ingetogen, zoo als vader vroeger zelf geweest was, lang 'ÏÜ'Si geleden; maar als een ver licht ont waarde hij da» geluk, waar hij in ge dachte op toe liep, helderder en hel derder ziende zijn leven van tegen woordig, hoe leelijk dat was; en Coba daar bij, Coba met heur hartje zoo rein, dat mocht zoo niet blijven; en toen hij later zijn kind naar het rijtuig droeg, voorzichtig, als om zijn onschul dige lleveliifg tegen straatvuil te be schermen, herhaalde hij zijn voornemen nooit meer te drinkenmaar hij zwak, en wenschte dat het dag met Coba naast zich, haar sterkte; maar de avond zou En Cobaheelemaal aan O, L. Heer behoorde zij, haar hartje beminde niets anders dan Hem en al het goede, en mededeelen wilde zij al wat in haar aan goedheid vandaag was neergedaald; zij bezat zoo weinig om goed te doen, maar om goed te doen is zoo weinig noodig, daarom doen eenvoudigen zoo veel goed. En of zij heel iets bijzon ders gevonden had, zoo glimlachte zij opeens: zij dacht aan haar gedachte nisplaatjes, zou er een geven aan de zuster op school, en ja, een aan dien goeden koetsier, en ja, een aan Jell is, en wien al meer. Het was tegen den avond, den tijd, dat schuwe vrouwtjes angstig langs het kroegje drentelden, omdat thuis het eten stond koud te worden, en magere kinderen nieuwsgierig voor de tuimel ramen neerhurkten, omdat zij moesten luisteren, of zij de stem van vader nog hoorden. Binnen ging de drankzucht rond, en spoorde allen aan, en behaagde allen mannen. Jellis kon zijn oogen niet van haar afhouden, en schonk in op haar wenk en dronk zelf op haar wenk.cn Coba's vader, die maar even ingcloo- pen was, omdat hij het vanmorgen beloofd had, omdat hij een rondje moest .As je blief», Jellis!", dan wachtte wat hij daar wel van zeggen zou. En Jellis bekeek het plaatje in zijn bevende hand, en legde het met een geven voor den koetsier, die zijn doch- diepen zucht op een droog plekje van fprlip rppri Hp drankzucht lachte hein Hp tnnnhank. pn Klaarde met vochtice tertje reed, de drankzucht lachte hem toe, en hij bleef. Maar plots lieten allen hun glaasje staan en keken naar de deur. Daar was Coba verschenenin haar wit communie-kleedje geleek zij een zonneplek tegen het goor beschot; en door den zwaren tabaksrook heen staar den de benevelde blikken dier mannen der zonde, naar dat zondelooze; er waren er, die hun oogen uitwreven, en die nauwelijks hoorbaar ademden, als bang, dal dit ongerepte door hun bedorvenheid werd beslagen, en die zich niet verroerden als uit eerbied voor iets broos-heiligs. En in die suffe hoofden lachte een blijde herinnering aan eigen zusters en vrouwen, maar dan uit heel vroeger, maar dan met een weemoedig mede lijden, om dat lieve argelooze, dat ook eenmaal door de harige armen van het leven onafweerbaar zou worden om helsd. Zwijgend keken zij, hoe Coba naar dien eenen koetsier was gegaan en een plaatje gaf: „Hier, koetsier", zei ze, „wel bedankt voor je rijden". De koetsier kleurde en lachte ver legen en greep naar zijn glas en dronk schielijk, of hij iets weg wilde slikken, en keek rond, na het plaatje in zijn zak te hebben gestoken en zeide om zich te verontschuldigen: „Ach, 't is een kind". De anderen bleven zwijgen, en hun oogen volgden Coba, die naar het buffet ging. de toonbank, en staarde met vochtige oogen naar het kind, voelend weer dat onbereikbaar, verlorene, gelijk 's mor gens. Dat mooie vlak naast hem nu; hij wilde het naar zich toe trekkenen streelen. Maar dat kon Coba's vader niet velen. Wild sprong deze op. dat achter hem de stoel tegen den grond sloeg, en greep zijn kind en tilde het op den arm en droeg het naar buiten, voor zichtig zooals hij vanmorgen gedaan had om zijn onschuldige lieveling te beschermen tegen straatvuil. Die zou niet meer terugkomen. En er waren nog meer mannen op gestaan, en gingen heen. En wie bleven, spraken gedempt. En Jellis in het buffet staarde voor zich uit, moest, of hij wilde of niet, denken aan wat mooi en goed was, aan eigenlijk het meest mooie en meest jjpede van geheel zijn levenzijn eigen Maar hij kon niet gelijk die anderen opstaan en heengaan, niet gelijk Coba's vader voor goed heengaan; zijn wil was verlamd door voortdurende zon den; hij voelde den oogendwang der hartstocht, die daar in een hoek gedul dig zat te wachten, omdat zij wist, dat Jellis haar behoorde, en niemand anders. En in hem schreeuwde zijn ziel, wanhopig als de hongerroep van een bedelaar 's avonds voor de gesloten huizen in een verlaten straat. Telefoop 483 Aanleg van Utrechtschestr. IS 4 lamps Radio-toestellen vanaf f115.- Hoover Stofzuigers f250. Premier Duplex 1165. Premier f 125. Turbator f 120 Electrische Strijkijzers, Ketels, enz. Groote sorteering Zjjden Lampenkappen Junker Ruh Gasfornuizen en Comforen Ethovox en Mix en Genest Luidsprekers Amplion Luidspreker vanaf f 16.50 Sterling Dinkie Luidspreker vanaf' f 20. Philips Radiolampen, Varta accumulatoren, koptelefoon en diverse onderdeelen Piano-, Orgelhandel L. Klein Utrechtschestr&at 44 w Amersfoort Bliithner Piano's Cebrs. Perzina Piano's Klein Adam Lieblg Thannhaüser orgels Verhuur Ji Reparatie M Stemmen A Rullen Grootste keuze Uurwerken, alsHorloges, Klokken, Pendules, Wekkers, enz. Uitgebreide sorteering Gouden en Zilverenwerken. Voordeelige aanbieding van Gouden- Zegel-, Fantasie- en Verlovingsringen. lste kwaliteil Artikelen Soliede aflevering Laagst mogelijke Prijzen Horlogemaker-Ooudsmid - Kmmmestraat 12 Degelijk Theckasten Eiken Spiegel, Schilderstukken, Kapstokken, Borden- cn massief eikeo Kopjesrekken, Bloemstandcrs, Beelden, Rooktafels, Muziek- 112 50 15 kasjes, Schemerlampen, Japansche Serviezen, fijne Nikkel-, 17 50 20 - Koper-, Poreclein-, Olas- en Lederwaren. 22.50 X Ruime keuze Laagste prijzen in de Krommestraut 64 - Langestraat. 25 Utrechtscheweg 40, Telefoon 37 SPECIALE INRICHTING VOOR AMATEURS Fotografische Kunst-Inrichting Omlijsten van Foto's en Platen Bekroond voor Sport-Foto's. vergrootingen. Kunstlichlopnamen. Architectuur kunnen desgewenscht nog vóór 20 December ter lediging worden aangeboden. Daarna kan tot 15 Januari geen lediging meer plaats vinden. Uitgifte van nieuwe butyes dagelijks op d« kantooruren. WOLLEN GESTIKTE DONS MOLTON tocht *n a',e maten en prijzen KAMEELHAARDEKENS 150 X 200 f5.50 Maiaborns en Gutha Percha Tochtband 55 en 45 ct. per Meter LANGESTRAAT 03 tegenover deKrommestraal (zonder verplichting) Bezorgen wij u op AANVRAAG een PROEFMONSTER van onze prima Kleine Anthraciet afmeting 12/2s m.m. Welke wij leveren A f2.— per Hectoliter J. C. v. d. LOOT - Kruiskamp 28 Brandstoffenhandel - Telefo n 726 - Amersfoort Firma Wed. W. SMIT, (imgirliinninpaorl 3, hiatal Het Soliedste en Goedkoopste adres van alle Soorten 9 Goud-, Zilver- en Uurwerken Groote keuze 3 Voorhanden een prachtige en levens zeer ruime g Gouöcn en Zilveren werken, als: Broches, 2 parures, colliers. Alsmede: Gouden (rouw-, lamasie-, zegel- en cachetringen, zilveren beugels, gemonteerd kristal, bloedkoralen, rozenkranzen, schepwerk, Servetbanden, lepeltjes, suikerschepjes, len, flacons, horloges in Goud, Zilver en Horloge-armbanden, medaillons, scapulier- uicuaiiits, pendules, regulateurs. Wekkers vanal 12.10 t Fantasieklokjes vanaf f 2.75. Barometers van 5.75. - Speciaal adres voor Massieve Verlovings- en Trouwringen. - j Reparatie van Goud, Zilver en uurwerken c wordeD billijk, spoedig én vakkundig uit gevoerd Inkoop van oud Goud en Zilver Bij ons verschenen: Christelijke Politiek door Mr. P, J. M. AALBERSE Oud-Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. TWEEDE DRUKPrijs <0.80; franco per post f0.85 INHOUD: Zware beschuldigingen. - •ijd. - Waardoor kwam de Coalitii Staat. Politiek en Godsdienst. Vrijheid en Gezag. Vrijheid en Sociale Quaestie. Vrijheid en Zedelijkheid. Huwelijk en Onderwijs. De slrijd tusschen twee levens- en wereldbeschou wingen. Getuigenissen van Liberalen. De antithese in het Bui tenland. Waarom denken de Christelijke partijen niet over alle politieke vraagstukken hetzelfde? .Gezonde" partijgroepcering. Groote verantwoordelijkheid. Sociale Wetgeving. Besluit. N.V. FUTURA Utrecht Janskerkhof 21 a° de laagste prijzen Magazijn DE DOM UTRECHT 'AMERSFOORT -ZEIST SOESTERWEG 1 t/o HFT OUDE STATION AMERSFOORT ZAGERIJ, SCHAVERIJ en TIMMERFABRIEK Groote voorraad hout ook in triplex, scherp concureerend Naai- en Schrijfmachinehandel Vaikensmarkt - Tel. 330 AMERSFOORT Repareert alle merken. J. H. Huurdeman Kamp 32 - Amersfoort Beleefd aanbevelend I Uitstekende kwaliteiten Matige prijzen Met de Autobus. Van AMERSPOORT naar UTRECHT. Amersfoort Varkensmarkt :7.35, 8.45, 9.55, 10.57, 12.15, 1.25. 2.27, 3.45, 4 55, 5 57, 7.15, 8.25, 9.35, 10.45, 11.50.- Pcnslonaal SI. Louis :7.44,8.54, 10.04, 11.06, 12,24, 1.34, 2.36, 3.54. 5.04, 6.06, ""1, 8.34, 9.44. 10.54, lijf Ons E 6.15, 7.33, 1233, I 8.43, 9.53, 11.03, 12.08. Soesterberg Huis Ier Halve :6.55,7.57, 9.07. 10.17, 11.19, 12.37, 1.37,2.49,4.07, 5.17, 6.19, 7.37, 8.47, 9.57, 11.07, 12.12. Utrecht Station :7.32. 8.34, 9.44,10.54, .56, 1.14, 2.24, 3.26, 4.44, 5.54, 6.56, 8.14, 9.24, 10.34, JI.44. Van UTRECHT naar AMERSFOORT. Ulrechl Slation :7.40,8.50,9.52, 11.10, 12.20, 1.22, 2.40, 3.50, 4.52, 6.10, 7.20, 830, 9.40. 10.50. Soesterberg Huis ter Halve :7.06,8.17, 9.27, 10.29, 11.47, 1257. 1.59,3.17,4.27, 5.29, 6.47, 7.57, 9.07, 1Ó.I7, 11.27. Ons Belang :7.I0. 8.21, 9.31, 1033, 11.51, 1.01, 2.03, 3.21, 4.31, 5.33, 6.51, 8.01, 9.11, 10.21. 11.31. Pensionaal SI. Louis :7.I9, 8.30,9.40, 10.42, 12.00, 1.10, 2.12, 3.30, 4.40, 5.42. .cgsjfca CtifcSö C-twïd GSSÉNSI

De Eembode | 1925 | | pagina 4