R. K. Spaarbank - Amersfoort S. DUYKER Havik 29 Amersfoort Groote Prijsvermindering Bel dan op No 42 Amersfoort. DE EEMBODE ft. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNBMBNTBN kunnen elke week In gun, docb oplegging »sn «bonnement moei geschieden voor den unving tu een nieuw kwertul. mMndM 'I,0a Bul,en de «emeen,e Ameuloort M.IO. Anonderllke nummert to et. Dinsdag 15 Dec. 1925 No. 74 Negen en Dertigste Jaargang KANTOOR; LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG Leven is gelooven en werken. Labovlaye. Be*cb«idenb«id. De bescheidenheid is en blijft een deugd, ook in het openbaar leven. Maar als men tegenwooidig rood liet, be merkt men dat die deugd maar weinig toepassing vindr. Vooral sommige propagandisten, die op feesten te on matig bazuinen over groei en groot heid van het Katholicisme, moesten in die noodzakelijke deugd meer worden geschoold, Want indien wij Katholieken, niet ongemeen heldere koppeo blijven, onze beste krachten verkwisten in rethorisch pochen of met te stoffen op het verguldsel van uiterlijke macht, dan zullen we de positie, tot welke wQ ons hebben opgewerkt na korten of laogen lijd verspelen, Reeds ons welbegrepen eigenbelang moest ons bescheidenheid leeren. Besel' dat geldweelde van allerlei instellingen anti-clericalisme kweekt, moet leiden lot tempering van uiterlQken praai eD verinnerlijking van onze krachte n. S. R. waarde van pl.m. 50 (XX) dollar ver tegenwoordigde, opkocht voor 75 millioen dollar. Tord. Ford, de wereldbekende auto-man, werd in 1863 in den Noord-Ameri- kaanschen staat Michigan geboren. Zijn vader was een welgesteld land bouwer, die zijn zoon goed onderwijs deed geven en hem voor den land bouw bestemde. De jonge Ford had er geen zin in. HQ had meer op met werktuigkunde en wist zich daarin te bekwamen. In 1892 voltooide bij na velerlei roefnemingen zijn eerste automobiel' leze had twee cylinders, welke bij ver vaardigd had uit de afvoerbuis van ee" stoommachine. De constructie was noE wel gebrekkig, maar de machine lieP toch vrij goed. In 1903 een week nadat de eerste door hem vervaardigde race-wageo, de »999«, in een wedstrijd met een kilo meter voorsprong de overwinning bad behaald richtte hij de Ford Motor Company op. Ford was vice-president, ontwerper, hoofdingenieur, oefende uit sluitend de controle uit en regelde per soonlijk het bedrijf. Het oprichtings kapitaal bedroeg honderdduizend dollar, waarvan bij 25 pet. in eigendom had. De som, waarvoor geteekend en die dus dadelijk beschikbaar was, bedroeg pi. 28000 dollar. En die 28000 dollar zQn het eenige geld, dat de maatschappij ooit ontvangen heeft, ander9 dan eigen arbeid. In 1906 kocht Ford, geld dat bij in de onderneming zelf verdiend had, zooveel aandeelen op, dat 51 pet. van het kapitaal in zijn bezit kwam, een bedrag dat bij spoedig verhoogde tot 58 pet. De uitbreidingen en de geheele verdere ontwikkeling der maatschappij zijn steeds uitsluitend uit de winst bekostigd. In 1919 kocht zijn zoon Edsel de overige 42 pet, der aandeelen op, omdat een paar der aan deelhouders zich niet konden vcreenigeD met Ford's bedrijfsmethoden. Voor deze aandeelen betaalde de joDge Ford 1250 d.w.z. dat hij de kleinste helft der op- richtingsaandeelen, die indertijd Amersfoort De R. K. Vereeniglng »Geloof en Wetenschap*, houdt een bijeenkomst op Dondeidag 17 December 1925, in het gebouw van de R. K. Spaarbank, Breedestraat 82, bij de Laogegracbt. De Heer B. J. Koldeweij, Architect te Voofburg, zal een lezing houden over moderne binnenhuiskunst met een bespreking over kerk-meubileering en »t daarmede samenhangt. Aanvang 8 uur n.m. De Gemeentebedrijven. Zelfs wanneer men bij de gemeente lijke exploitatie der gas- en electrici- teitsbediijven alle goede eigenschappen van gemeente-beheer verwaarloost en die bedrijven, gelijk de eerste de beste exploitant of concessionaris, als puur winst-object gaat behandelen; dan blijft rog altijd de zakelijke en zede lijks verplichting bestaan die bedrijven commercieel mogelijk aan te vat en bij de exploitatie daden van goede koopmanschap te stellen. Doet men dit niet, dan komt er achteruitgang en winst-derving. Bij beschouwing der Amersfoortsche methode van exploitatie vraagt men zich wel eens af, of de leiding niet in capaciteit een manco toont; niet te eenzijdig is ea louter gericht op oogea- blikkelijk financieel gewin. Waar men elders naarstig zint op toepassing van velerlei methoden om het debiet te vethoogeo over de geheele linie, en de productie het hoogste niveau op te drij- i, blijft het hier een angstvallig kijken naar de jaarlijksche groote baten, die als een indirecte belasting in de gemeente kas blijven vloeieD; alle xiooie democratische beginselen ten ipQt, steeds uitbreidend een indirecte belasting op een levensbehoefte. De leiding der algemeene bedrQfs- :xploitatie was immer zeer eenzijdig en uitsluitend gericht op het verkrijgen eener winstgevende exploitatie van het gas bedrijf. En zelfs die winstgevende ex ploitatie dreigt onmogelijk te worden, gevolg van een verkeerden kijk op den gang van bet bedrijf al jaren terug. Terwijl de electriciteit meer en meer bet gasdebiet afbrokkelde, stopte men meerdere tonnen gouds in het gasbe drijf en werd dit bedrijf opgezet en ingericht voor een productievermogen hetwelk nimmer zal worden bereikt. nu mogen de electriciteits- gebruikers door 't betalen van hoogei prijzen dan voor de rentabiliteit van bet bedrijf vereischt zijn, de gevolg! van begane beheers-fouten en van ei gebrekkig inzicht der bedrijfsleiding, geldelijk opzicht dragen. Maar hoe het ook zij; de zaak is, dat de bedrijven zóó worden geleid, dat door verruiming van afzetgebied de fioancieele lasten der gebiuikers kunnen worden verminderd. s een voorbeeld boe men elders sint op verruimen van afzet-gebied, kan gewezen worden op het zoogenaamde ist-recht-tarief, enz. enz. In Almeloo wirdt nu weer iets nieuws toegepast. Ia een vergmderig van neringdoenden, die reductie op den lichlpiijs vroegen bun zaken, heeft de directeur der icdrijven het volgende stelsel be sproken en een plan ontwikkeld waarbij 'de belangen der wit keiiers samengaan et die der gemeente. Technisch wbs de zaak veel moei lijker. We hadden, zoo zeide de direc teur der bedrijven, twee meters kunnen plaatseD; hierop is echter niet verder ingegaan omdut de Gemeente dan dure meters moest aanschaffen, en de winke liers een hoogen huurprijs moestea be talen. In de inwilliging van het verzoek ligt :er zeker ook een gemeentebelang, doch de groote moeilijkheid vindt de verrekening. Apn de band der gegevens voor de straatverlichting komt de directeur tot de becijfering, dat per jaar tusschen 6 en 10 uur 's avonds ongeveer 900 üchturen verbruikt worden, waar 100 uur afgaat voor de Zondagen zoodat 800 lichturen overblijven. Gerekend naar een 100 Watt lamp, verbrandt meo dan K. W. k 30 cent of f24 per jaar. Hierop zal door de Lichtbcdrijven een reductie gegeven worden van 50 pet, of f 12 per jaar, te verrekenen aan het eind van ieder kwartaal, dus f 1 per maand voor elke 100 W. lamp. Men kan de geheele etalage verlich- n, of ook een gedeelte. Tusschen den wiakelier en «ie Gem. Lichtbcdrijven geldt dus de overeen komst dat: de winkelier de étalage- licbten tol 10 uur brandt, en dat dc gemeente bovengenoemde reductie ver leent. Door de Lichtbedrijven moet de con trole gehouden worden over de étalage verlichting. Als proef zal deze regeling gelden voorden lijd van één jaar; bet voor beide partijen iets nieuws. Men betaalt vanaf 6 uur tot 10 den hal ven prijs. De Gemeente ontvangt niets meer, dus van 8 tot 10 krijgeo de winkeliers den stroom cadeau. In den winter zal men te kort komen, doch den zomer zal men overhouden. Wat den prijs betreft, geldt de vol gende opzet. Het aantal verlichtings dagen is 313 (Zon- en Feestdagen niet raedegerekend). Het aantal uren dat ge brand wordt, naar de lantaarns gerekend, 894, verminderd met 144, dus 750. Voor de 2e Zondagen gaat hieraf 12 uur, zoodat rest 738 uur. Na 8 uur brandt onder aftrek voor Zaterdagavonden onder controle Centrale accountantsdienst Ned. Boerenbond De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uurWOENSDAGAVONDS van 7 t ot 8 uu en VRIJDAGS van 10 tot 11 uu Dadelijk ingaande rente 3°/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Pijnen van allerlei aard bestrijdt men met Bij Apoth.en Drogisten Alvorens u beslist bij bet koopen van een Instrument is het mede in uw belang ook eens te komen zien in den ■S^HS Piano- en Orgelhandei Dames- en Kinderconfectie dagen voor St. Nicolaas en Kerst mis, 340 uur. Op het oogenblik braadt dus, ia ronde getallen 400 uur en straks 740 nur. De prijs Is dan voor de étalageverlichting 14 cent per K. W. U. En dit is voor den winkelier wel het voornaamste; hoofdzaak zijn de dubbeltjes. Nu willen we niet adviseeren doe hier ook zoo. De mogelijkheid en weoschelijkbeid moet worden onder zocht en plaatselijke toestanden spelen daarbij natuurlijk ook een rol. Maar we geven bet Almeloosche plan alleen als een voorbeeld boe men elders méér dan bier zint op variatie de tarieven. Voor het verkoopen van een simpel gas-toestel komt hier desnoods de heele technische dienst van het gasbedrijf in actie; voor het propBgeeren van allerleigebruiksvoorwerpen op electriscb gebied voelt men niets en doet men 'ets. Men was en is eenzijdig, en.... een zijdigheid wreekt zich altijd. Verwaarloost een concessionaris de vitale belangen zijner bedrijven: hij zal zelve de lasten dragen. j een gemeente-bedrijf is zulks >t anders. Salarissen en eventueele emolumenten zijn vrijwel onaantast baar; maar Jan Publiek kan zorgen oor het deficit. LUMEN. Gemeenteraad. Vrijdagavond om 7 uur kwam de gemeenteraad bijeen onder leiding van Burgemeester van Randwijck en 't werd 's nachts kwart voor een toen men ein digde. Nadat eenige ingekomen stukken voor kennisgeving waren aangenomen, kwam m behandeling het verzoek van Pack- Hebt U een Taxi of auto noodig biers en andere bewoners van percee- len aan de Liendertscheweg over het plaatsen van hekwerk langs hun per- Goedgevonden werd dat nadere onder handelingen over een bevredigende schikking zullen worden gevoerd. Naar aanleiding van een adres van bewoners van 't Sasje, waarin werd geprotesteerd tegen huurverhooging en verwaarloozing van hun perceelen, werd duidelijk dat B. en W. inmiddels reeds verbetering aanbrachten en daar mede zullen voortgaan wanneer bet loodig blijkt. Over hel afwijzend advies van B. en W. naar aanleiding van een verzoek der openbare schoolwerkvrouwen om uitbetaling van loon gedurende feest en vacaotiedagen, staakten de stemmen, zoodat dit advies Donderdag andermaal m de orde komt Raadsheer MuylwQk verdedigde zeer breedvoerig het veriaogen naar meer van de werkvrouwen, waar tegenover door den betrokken wethouder werd aangevoerd dat de betaling van loon enz, bij indiensttreding wordt medege deeld en dat dit loon werd vastgesteld in overleg. De gemeentefinanciën laten niet toe, eer te doen dan waartoe men ver plicht is. De voorstellen van B. en W. met betrekking tot de samenvoeging van Bij de Indianen. „Maar hef bleekgezicht is recht ge schied. Wumpantomie kan hem en zijn mannen niet liefhebben. Zij hebben de dienaren van den Grooten Geest uit het midden der Indianen verjaagd en de kinderen der prairie tot weezen gemaakt. De zwartrokken meenden het goed met de roode mannen. Zij zoch ten hen in de praitie op en verhaalden hun van den Grooten Geest, leerden hen bidden en onderwezen hen in wat de bleekgezichten kennen. Maar toen kwamen deze andere bleekgezichten, verdreven de missio narissen, verwoestten de groote wig wams en joegen de roode mannen weer terug naar de groote prairiën. Daar door heeft de roode man het verleerd, te bidden en te vergeven. Hij zal zich wreken." „Wumpantomie heeft weliswaar de waarheid gesproken", sprak pater Diaz, „maar zijn woorden hebben mij in de ziel getroffen als de horens van een wilden buffel. Mag de mensch zich dan wreken? De tomahawk is een ongeluk voor de roode mannen. Zoo als het dnverzadelijk vuur de bloemen in de prairie, zoo verdelgt hij mijn roode kinderen in heel Taxas. De duif I wordt een gier en dorst naar het bloed van zijn broeders." De missiqnaris zweeg eenige oogen- blikken diep bewogen. Daarna wendde hij zich weer tot den hoofdman met de woorden: Bewandelen mijne kinderen, de Adday's, nog den weg dien ik hun gewezen heb?" De indiaan antwoordde: „Wumpantomie, de hoofdman der Adday's, mag het getuigende Adday's hebben de woorden van den zwartrok niet vergeten. Ze waren als gouden maïskorrels en geen van dezen is onder de Adday's verloren gegaan. Mijne broeders verlangen den zwartrok te zien en daarom is Wumpantomie met zijne krijgers den dienaar van den Grooten Geest tegemoet getrokken." „Dat verheugt mij," antwoordde de pater, „willen uwe mannen mij helpen den doode begraven?" De Indiaan trad naar buiten en bootste het geluid van een wilden valk na. Nauwelijks was het weggestorven of van alle kanten doken donkere In- dianengestallen, als uit den grond ge stampt, op en verzamelden zich vóór de grot. Uiterlijk geleken ze allen op Ihun hoofdman; alleen de adelaars- Iveeren ontbraken. De meesten hunner waren reeds met geweren gewapend, en slechts weinigen droegen nog pijl en boog. Allen hadden de tomahawk en het scalpeermes in hun gordel ste ken en zonderlinge tegenstelling— allen ook droegen ze op hun borst de medaille van Onze Lieve Vrouw van Los Pilar, als een herinnering uit be tere tijden. In korte woorden deelde de hoofd man zijn bevelen uit, die onmiddellijk volvoerd werden. Onder een machtigen eik ging een deel der krijgers aan den arbeid om een graf voor den doode te graven. In korten tijd waren al de toebereidselen voor de begrafenis ge troffen en de krijgers verzamelden zich weer aan den ingang van de grot. Op een wenk van den hoofdman traden vier Indianen naar binnen en legden den doode op een draagbaar. De fakkeldragers openden den stoet, achter hen volgden de mannen, die het lijk droegen, en daarna pater Diaz met den hoofdman. Bij den grooten eik hield de stoet op. De doode werd in het graf gelegd en met groene boomtakken bedekt. Pater Diaz knielde neer om een laatste gebed voor den overledene te storten, jen de Indianen volgden zijn voorbeeld. Eindelijk verhief de priester zijn hand ten zegen en het graf werd toegewor pen. Op den kleinen grafheuvel plantte pater Diaz een eenvoudig kruis, dat de Indianen uit ruwe boomtakken bij eengebonden hadden. Zwijgend keer den hierop de mannen naar de grot terug en de zilveren maan wierp haar stralen door de takken der boomen op het eenzame kruis in het woud. Toen de Indianen zich in de grot om pater Diaz heen hadden geschaard, begon deze: „Mogen mijne roode kin deren altijd de wegen van den Grooten Geest bewandelen, niet alleen nu ik nog tot u spreek, maar ook als ik van u zal zijn heengegaan." „De Groote Geest zal den zwartrok nog lange jaren voor ons bewaren," sprak Wumpantomie op ernstigen toon. Pater Diaz schudde het hoofd. „Hef uur, waarop de Groote Geest mij roepen zal, is niet verre meer. Wil Wumpantomie mij iets beloven?" „Ik wil het," antwoordde de hoofd man der Adday's. „Verneem dan wat ik van u wensch," zei pater Diaz. „Als iemand het wagen zou, het leven van den zwartrok te nemen, mag Wumpantomie mijn dood niet wreken." „Oef, oef!" riep de hoofdman en zijn oogen fonkelden. „Wie zou het wagen den zwartrok leed te doen?" .,Kent ge de bleekgezichten met de gespleten tong, Wumpantomie?" „ik ken ze," antwoordde de Indiaan en een donkere trek kwam over zijn gelaat. ,Nu,ging de missionaris voort, „die nnen staan mij naar het leven." ,Ze zullen u geen haar van 't hoofd doen vallen," antwoordde Wumpanto mie, „kom bij uwe kinderen, de Ad day's. Wij willen u beschermen." Luide bijvalsbetuigingen weerklonken bij deze woorden des hoofdmans. Pater Diaz echter hernam: Mijne ziel, kinderen, ligt in de han den van den Grooten Geest. Zou Wum pantomie den wigwam prijsgeven, wanneer de kinderen, die de Groote Geest hem geschonken heeft, in gevaar zijn?" ,Neen," klonk het op vasten toon. .Welnu, de Groote Oeest heeft Jmij ook de zielen van hen, die in de stee- nen wigwams te Nacogdoches wonen, tot kinderen gegeven. Mag ik hen dan verlaten?" De hoofdman zweeg en was zicht baar in tweestrijd. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1925 | | pagina 1