Extra Aanbiedingen VROOM DREESMANN Gewatteerde Dekens, 2-pers. uil- 1 1 Kf) net deken. zwaar scvuld in allc 1 1 Molton Dekens, extra aanbiedlni 0.94 Wollen Dekens, 2-pcrs. mooie fan- 1 Qf» taslc deken 1 •1""' Half wollen dekens, bijzonderzw. O OK halfwollen deken, groote 2 pers. Wollen Dekens, 2-pets. zware fan- O Qf) tasie deken, reclame sj.cvz Wollen Deken, 2-pers. fantasie 1KOK deken, het beste van '1 beste 1 Donzen Dekens, In groote sortee- 1 Q (Vï ring f32.50, f31.00 l».OU Reisdekens, in diverse ultvoerin- K Cf» gen, vanaf Tochtdekens maat 110X145 f 1.45. maat 120X185 f125. Tochtband, wol, in 3 kleuren f 0.35. Tochtvacht, prima kwaliteit f2.40. Tochtvllt, stukje van 6 meter f0.29. Jf AMERSFOORT LANGESTRAAT bescherming, speciaal wat aangaat handhaving van den banderol prijs van sigaren e.d. acht de Kamer deze zaak eventueel niet te moeten bepleiten als ééne van fiscaal karakter bij deu Minister van Financiën, sooals veelal is geschied, maar als een taak van oneerlijke con currentie thuis te bebooren bij de be moeiingen van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. Zij besluit echter met verdere stappen in deze te wach ten, totdat uil het rapport der Staats commissie inzake tabaksbelasting zal gebleken zijn, of op handhaving van het banderol systeem wordt aange drongen. Met het wetsontwerp der Kamer Arnhem betreffende vergemakkelijking van de inning van kwade posten, kan de Kamer zich in hoofdzaak vereenigen, terwijl aan bet Bestuur wordt opge dragen, over enkele wijzigingen van ondergeschikten aard, met Arnhem overleg te plegen. Naar aanleiding van het aanbaugige wetsontwerp over de verbindend ver klaring van collectieve arbeidsovereen komsten acht de Kamer, haar waar deering uitsprekende voor de vele goede vruchten der C.a.o.. dat zij hare ontwikkeling heeft gekregen in een tijd die te abnormaal is geweest dan dat het wenscbelijk zou zijn daarop maat regelen te baseeren, die ook voor allengs normaler toestanden aan dit instituut nu reeds wettelijke sanctie zouden verleenen. Zij besloot daarom, den Minister c.q. de Tweede Kamer ti verzoeken de behandeling van dit wets ontwerp voorloopig uit te stellen. Betreffeode bet Handelsonderwijs geeft de Secr. een resumé- van wat over dit vraagstuk in de Vereen v. K. v. K. is gerapporteerd en besproken waarna de Kamer na enkele discussie besluit de verdere behandeliog en de be slissing in jdese t.a.v.Jecn requestreeren aan den Minister uil te stellen tot de Januari-vergadering. Besloten werd zich te doen vertegenwoordigen op het congres der Nat. ver. voor Handels- ondetwjs op 13 Februari a.s. Onderzoek zal gedaao worden het voldoende zijn van de middelen voor vrachtvervoer en opslagruimte der O.S.M, De Kamer besluit protest teekencn tegen bet voornei regeer mg om een accijns te heffen op den vruchtenwijn, daar deze industrie door haar kleinheid weinig baten de schatkist zal geven en door den toch al zware suikeraccijns ernstig haar bestaan door nteuweo druk bedreigd sou worder. De Kamer besluit vergadering van bet Kon. Iustituut te Den Haag op 22 December a.s. waar de verbinding Amsterdam-Boven Rijn (Kanaal Geldersche Valie./ ter sprake komt. Na nog enkele kleinere zaken te hebben behandeld, wordt de vergade- rmg gesloten. Gamsenteraad. Donderdagavond vergaderde de ge- meeoteraad onder leiding van burge meester van Randwijck. Onder de mededeelingen was er eene, inhoudende, dat het raadsbesluit betref fende cokes-verstrekking in wijderen kring als lot nu toe gebruikelijk was, ter vernietiging is voorgedragen door den Burgemeester. De heeren Schrijver en Polder hierover hun misnoegen en meenden dat de burgemeester in de vergaderiog, waarin het besluit viel van zijn voor nemen bad moeten laten blaken. De voorstellers meenden te goeder dat er geen bezwaren waren van liken aard, ook al omdat er zgde van B. en W. niet over gerept werd. Op advies van Mr. Stadig, die een kostenberekening wenscht, werd de ver dere behandeling dezer cokes-kwestie aangehouden lot de volgende zitting, hedenavond te houden. In de vorige vergadering slaakten de stemmen bij de stemming over het af wijzend advies van B. en W. betreffende loonbctaling aan scboolwerkvrouwer bij vacanlie. Zulks was nu weder bet geval. In feite echter niet omdat de heer Boas legen 'l advies stemde en nal afloop verklaarde vóór te hebben be doeld, waarop de uitslag werd gecorri- ceerd met gevolg dat de stemmeD weer staakten. Het prae-advies van B. en W. is dus verworpen. Aan den heer Van Daal werd op verzoek eervol ontslag verleend als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Nog zij vermeld, dat tijdens de cokes debatten discipelen van Raadsman Schrijver 8an de debatteu begonnen deel e nemen, waarop de voorzitter de 'er wijdeling dezer, een teveel aan be langstelling toonerdebezoekers gelastte. De vergadering moest voor uitvoe ring van dit verbannings-decreet een poosje worden geschorst. Bij de algemeene beschouwingen over de gemeeDtebegrooting voerde aller eerst het woord de heer Schrijver, die «ijdloopig betoog probeerde ionen het verband tusschen de Amersfoortsche gemeentebegrooting i de Sovjet-regeering in Rusland, de o lusten in Syrifi enz. enz. E> bescheiden opmerking van Zijne Lank moedigheid de Raadsvoorzitter ver mocht niet hem in te toonen. In 'tkort samengevat: de heer Schrij- :r snakt naar de dictatuur van bet proletariaat, wil de rente-betalingen voor leeningen stopzetten, kapitaal onteige ning toepasten, en reciteerde achter eenvolgens de bekende coupletten van hei liedje van verlangen der Commu nistische warhoofden. Enkele uitwassen der hedendaagsche weelde-zucht gaven hem voors aan leiding te fulmineeren tegen icilen der burgerlijke samenleving, 't K .oniaal beheer, de suiker-en rubber-dividenden, enz. enz., alles werd benut om onder den titel van algemeene beschou wingen gewijd aan de begrooting, een stukje propaganda te leveren ten ge rieve van enkele Tribunisten op de tribune. De taktiek der Socialisten vond icherpe afkeuring; ze was Geoossc Schrijver te slap en te week. De Christelijken dreven de zaken Datuurlijk ook niet naar Schrijver's zin. Maar met dat al was er van een practische beschouwing der gemeente politiek in verband met de bcgrooting geen sprake. De heer van Veen gaf beschouwin gen van meer praciischen aard. Hij keurde af het stopzetten van elke be moeiing die geld kost en somde enkele zaken op die wel kunnen worden gepakt met weinig geldelijk risico. 't Verleenen van eer.igen steuc 1 de stichting van een badhuis door de stichting Volkshuisvesting wai plannen waren iugediend, kan tonder bezwaar geschieden. Ook enkele andere zaken duidde de heer Van Veen aan, die mogelijk waren zonder het financieel evenwicht aan (e tasten. Een gewijzigde belastingheffing is z.i. ooodig. De heer Hefkamp drong aan op in voering van een contióle-slelsel op verzuim bij ziekte en becritiseerdc en kele uitgaven van het Burgerlijk Arm bestuur, noodig geworden door bet niet goed functioneeren van de plaalse'ijke Ziekenfondsen, iets w t nu verholpen is. Hij bepleet voorts steun aan de schoolbioscoop van 't Nut. Verder werd B. en VV. in overwt ging gege- een overdekte eierhal te stichten de verlichting der gemeentewegen uit te breiden. De heer de Lange vreest dat belas tingverlaging zal uitblijveneen aan dachtige beschouwing van de uitkomsten der rekening 1924, en het verloop van den dienst 1925, toont hoe weinig kans er op bestaat dat de lasten zuilen ver minderen. Spr. ziet de taak der gemeente als een aanvullende. Steun mag geen doel sijn maar slechts middel zwak is te sterkeu. Toeneming der bevolking beduidt niet in alle gevallen vermeerdering van inkomsten. I. en W. ujoeten kiachtig leiden en hun bestuurstaak uit handen geven moeten zich regeerders toonen en 't mogelijk maken dat ze als soodanig kunnen wordrn beschouwd, voortdurend het streven gericht zijn op belas tingverlaging en wanneer mocht bijken dat de fioantieele toestand der gemeet t; 't noodig maakt, mogen B. cu W. cirt aarzelen in te grjpen. De heer Noordewier misprijst 't in »B. en W.« dat er belasting-verlaging in uitzicht wordt gesteld. Naar zijn meenlDg eischt 't gemeentebelang iets anders. Hij dringt aan op wjziging van het flnantieei beleid bij de exploitatie der bedrijven en keurt de hooge be drijfswinst af. De woningbouw nog worden voortgezet omdat et steeds een tekort is. De verhouding van B. en V 's Raadsmeerderheid wijst op verschil van opvatting. Zulks wordt ter Rechter zijde gevoeld, maar men mist den moed konsekwent te zijo. Het rapport der bezuinigingscom- missie was in opzet bedoeld als mid del om te komen tot een loonsverla ging die meD langs normalen weg niet aandurft. De Communistische raad geving om den boel in elkaar te trappen acht hij verderfelijkevolutie brengt meer dan revolutie, is in 't kort same gevat 's heeren Noordewier'sbetoog. De heer Noordewier wees er op hoe Amersfoort in een kwart eeuw v8n aanschijn is veranderd. Hoe de sociale toestanden zich wijzigden in gunstigen -in, zij hel ten koste van veel liaan- cieele cffers. De minder gunstige finan- cieelc positie van heden vindt haar oorzaak in de oorlogs-crisis. Een stel om de gemeente-belBstiog f 50.000 te verhoogen is van de fractie der S. D. A. P. te wachten. Heden-avond om 7 uur voortzetting der algemeene beschouwingen. De R. K. Middenstaodsvereeoigiog «De Hanze* kwam Donderdagavond te kwart over acht in 't gebouw der R. K. Spaarbank bijeen. Na opening door den Voorzitter las de Secretaris de notulen, welke onge- wijzigd werden goedgekeurd. Een nieuw lid werd geïnstalleerd welkom geheelen. Vervolgens had de decharge plaats van den afgetreden Penningmeester, den heer H. Stenfert. De voorzitter gaf een uitgebreid vei slag van bet Middenstands-Congres waaruit 't groote belang bleek daar vertegenwoordigd te zijo. In de laatst gehouden ledenvergade ring waren de gas- en electriciteitsprijzen ter sprake gebracht. De Hanze stelde zich in verbinding met-Handel en Nij verheid om te trachten de prijzen ver laagd te krijgen. Handel en Nijverheid wilde er echter niets van weten, daar 't geen kans van slagen zou hebben. De Hanze beeft toen doorgezet en zich in verbiading gesteld met de R, K. Raadsfractie, welke fractie zich deze aangelegenheid wel interesseerde. Daarna echter noodigde Handel en Nijverheid 't bestuur der Hanze uit op een bijeenkomst, waar zj met voor stellen kwam omtrent de algeheeli verlagir g'.der gas- en electriciteitsprijzen. Handel en Nijverheid zal nu request zenden aan den Raad e zal ons ter teekening worden aange boden. Besloten werd dit request af te wachten en indien 't anders luidt dan dezerzijds wordt bedoeld, eerst te voegde plaatse inlichtingen in te wii De mcdcdeelii'g.betr: ffrnde een i ■ueel tc houden Kerstfeest voor de kinderen der leden bleek te rijn de mededceiing dat dit feest door diverse omstandigheden niet kan doorgaan. D= leden waren 't er roerend n eens en er w id een tuinfeest in z cht gesteld. Van de rondvraag werd een z druk gebruik gemaakt. Uit den Omtrek eene uitvoeung worden gegeven. Zij hebben daarvoor een mooi program uitgekozen 'i welk de moeite waard is te gaan bjwonen. De avonden zijn vastgesteld op 2en Kerstdag en Zondag 27 December te beginnen om 6 uur. Het sluk dat wordt gespeeld is ge titeld »De Priesteres van Mirdum* een drama io 3 bedrijven, alsmede^jeen kluchtspel in een bedrijf van de dames- ctub, genaamd: »Het muurbloempje onder de zinspreuk »Wij willen geen De toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar op belde dagen na de Vroeg en Hoog mis in Concordia en voor zoover nog plaatsen beschikbaar, ook des avonds aan de zaal. Om teleurstelling te voorkomen wordt aangeraden niet tol het laatst te wachten het kor vfn van een entree-bewijs. Naar men verneemt, heeft onze Burgemeester -zich tijdens de winter maanden tot 15 Maart a.s. gevestigd den Haag. Belanghebbende worden evenwel in de gelegenheid gesteld zich met hem te onderhouden elke Dinsdag van 10 tot 12 uur v.m. ten gemeente huizeu EEMNES Ten behoeve van den nieuwen rijks weg Amsterdam— Baaro werden dezer dagen vanwege het depaitimeot van Waterstaat op de grens van Baam co Eemnes belangrijke terreinen aange kocht, gedeeltelijk tegen den prijs van anderdeels tegen 40 cent per M'. Het feestgeschenk der gemeente Eemnes, bestaande uit twee sierlijke gesmeed ijzeren lantaarns, dat op 11 October j.l., ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum der zusters Francis- bij monde van den burge- werd aangeboden, is dezer dagen gearriveerd. De beide fraaie lan taarns, vervaardigd door de firma Becht Dijserinck te Amsterdam, zijn thaos aangebracht ter weerszijden van den hoofdingang van bet zusterklooster en vormen een practisch sieraad voor het gebouw. De Uirechtsche Waterleiding Maat schappij is genegen water aan Eemnes te leveren. Omtrent de voorwaarden waaronder dit kan plaats hebben, is overeenstem ming verkregen. Wenschelijk is, het voor Eemnes benoodigde water direct aan de water- winplaats te Baaro te onttrekken, door middel van een leiding van ongeveer 1000 meter lengte en 10 cM. doorsnede. Oeze leiding, eindigende bij Groene- veld, zal geheel door de Utrecbtsche Waterleiding Maatschappij worden be kosligd. Van dit Kruispunt af komt de ge- heele leiding-aanleg echter voor rekening der gemeente Eemoes. Reeds op 2 October 1924, is door Prof. Visser gezegd, dat aansluiting het Baarnsche waterleiding »et de rr gunstige oplossing moet wórden geacht. Deze gemeente toch, wordt krachtens eene jconcessie, eindigende 1 Januari 1932, door de Utrechtsche Waterleiding Maatschappij van drinkwater voorzien, zoodat bij aansluiting aan Baaro de noodige waarborgen voor i komstige ongestoorde waterle vering aanwezig zijn. Wat de raming der kosten betreft, kan worden medegedeeld, dat de bouw- kosteo vao het geheele waterleidingnet door de gemeente Eemoes, worden ge raamd op f 90 000. Iu de raming dezer kosten is opge nomen de aanleg van 315 huis- sluitingen. De hoofdbuisleiding kan ia hoofdzaak gelegd worden in den berm der straat wegen zoodat de klinkerverharding niet opgebroken behoeft te worden. HOOGLANDERVEEN Dinsdagavond werd alhier een Alg. Ledenvergadering gehouden van de Boerenleenbank, waar 38 leden tegen woordig waren. Na opening door den voorzitter werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedge keurd. Tot stemopnemers werden be noemd Antoon van Lierop en Nicolaas Voskuilen. Tot lid van den Raad Toezicht werd gekozen Antoon Lierop te Hoevelaken, met 23 vai 38 uitgebrachte stemmen. Besloten werd de rentevoet met 1 Januari 1926 '/a Pd- te verlagen. Daarna werd, niets meer aan de orde zijode, deze verga dering door den voorzitter gesloten. SOESTERBERG Bij den heer S„ penningmeester der bouwvereeniging «Ons Belang*, is inge broken. Men verschafte zich toegang door een ruit in te drukken. Alles is doorzocht, doch men vond slechts f32 die goede buit werden verklaard. De huurpenningen der -louwvereeniging waren juist den vorigen dag opgezonden. SOEST Men schrijft ons De gemeenteraad heeft de begrooting voor 1926 met kleine wijziging goed gekeurd. We zijn dus weer een jaar gered. Maar meer en meer blijkt wel, dat de liianciceie toestand der gemeente, eigenlijk het geheele welvaartspeil ons boven t'n kracht gegroeid dorpje alles behalve rooskleurig is. Hoe dat komt, interesseert de meeste menscheo niet, maar wel ziel langend uit naar verbetering. De positie vsn gemeenten als Soest in een groei periode altijd moeilijk, lar met flioke bestuurders lukt het veelal wel de zaken zoo te regelen, dat de lasten niet te zwaar worden. Soest met zijn enorm grondbezit kon :n rijke gemeente zijo, maar dan hadden andere figuren dan tot nu toe paradeerden, aan het stuur moeten staan. Het gemeente-beheer van Soest is mishandeld en de gevolgen openbaren zich nu in hooge lasten en allerlei andere zwarigheden. Ook de ambtenarij heeft daar veel schuld aan. lugewijden zouden verrassende Firma R. VAN DEN BUR6 AMERSFOORT „...alijes van aandoenlijke ambtelijke zorg kunnen vertellen. Maar die zorg was niet zelden meer gericht op iets anders dan op 't ge- meentebelang. V. R. Buitenland Uit Rome. Z. D. H. de Paus hield een geheim Consistorie en benoemde Mgr. Ceretti, nuntius te Parijs, Mgr, Gasparri, nuntius Brazillië, Mgr. Verde, secretaris van de congregatie der riten, en Mgr. O'Donnell, aartsbisschop van Amagh, tot Kardinaal. De Paus hield een al loculie, waarin hij verklaarde zich te verheugen over het welslagen van het Heilige Jaar, de canonisatie van nieuwe heiligen en den zestierihonderdjarigen gedenkdag van het Concillie vao Nicea. In dit consistorie benoemde Z. H. Mgr. Munoz. y Izquierdo tot patriarch van West-lndiï met de waardigheid van eersten aalmoezenier des konings van Spanje en pro-vicaris van hetSpaan- sche leger. In zijn allocutie maakte de Paus melding van den bloei der kath. actie, het 50-jatig bestaan van het Katholiek Instituut te Parijs en het samenvallen daarvan met het Heiiigjaar, en zeide o a.Het is alsof, na 50 jaren leeken- school de stem Gods aan de geeste lijken en geloovigen wil zeggen, dat van gebieden, die het meest van leeken- wetgeving te lijden hebben gehad, dat van de school en het onderwijs juist datgene is, waar de katholieke actie altijd het meest uitgebreid is geweest, waar zij de meeste strijders telde eD leiders vaD hooge beschaving. Zij moeten eensgezinder en vaster aan eengesloten blijven dan ooit voor de krachtige verdediging der hoogste be langen van den godsdienst, der ge zinnen en des lands. Gemengde Berichten In de Magdalena-stichting in Deutsch- Lissa (Silezie) zijn zes jonge meisjes tijdens bun slaap door kolendampver stikking om het leven gekomen. De autobus van Heerjaosdam reed over den tramwegoverweg aan de fc'r- delaao nabij Rijsoord juist terwijl de tram uit Bareodrecht den overweg naderde. Eén der passagiers, die dacht dat de bus zou worden aangereden, sprong uit den wagen en viel op de rails. Hij werd door de tram gegrepen en op slag gedood. Het lijk werd vreese- lijk verminkt opgenomen. Het slacht offer is zekere B. U. uit Heerjansdam en^laat een vrouw met 10 kindeten De Amerikaansche katoenoogst zal dit jaar ruim 15.6 millioen balen be dragen. De oogst is ditmaal ruim. Ge meld wordt dat de katoenprfizen terug- loopen. marktberichten. AMERSFOORT, 18 December. Appelen f000 4 f0.00 per H.L. Peren f0.— a f0.— per Hectoliter; Zandaardappelen f 0 004 f 000 p. H.L Hoendereieren f 13.00 a f 14.50 per 100 stuks; Eendeneieren f 9.00 a f 12.00 per 100 stuks; Boter 12 404 f2 70 per kilo; Kippen f 1.50 4 f2.— per stuk Piepkuikens f 0.— 1» f 0.— p. stuk Kuikens f 2.50 a f 3.50 p. stuk; Tamme konijnen f 2.50 4 f 4.25 per stukWilde konijnen f0.90 a f 1.25; Hazen f3.— a f3.50 p. st.; Duiven 0 60 fO.OO p. p. Jonge Kippen f 0 a f 0. Magere varkens f30 a f45 per stuk; Zeugen f00 a f 000 per stuk; Biggen f 14 a f30; Zeugen guste f 75 4 f 140. Eenden f 0.90 a f 1.25. Aangevoerd00 heet. Appelen 0 h«C. Peren; 32.000 hoendereieren; 150 stuks eendeneieren 50 kilo hooi- boter; 90 magere varkens; 220 Biggen 25 Zeugen 0 heet. Zandaardappelen BARNEVELD, 17 December. ,n^eren "3°°, '15.35. Eendeieren f 0 00 a f 0.00. Biggen f 00.00 a fOO.OO. ^"«Varken, f0.45 a f 0.45. Schram- -len f0.42 a f0 46. UTRECHT 18 Dec. - Kaasmarkt. Aanvoer 45 wagens Wegende 11700 K.G. Eerste kwaliteit f61.— 4 f63.— Tweede kwaliteit 58 4 f6 0— Rijksmetk 60.— a t 65 00 Zwaardere fOO.OO a f Handel gediiikt.

De Eembode | 1925 | | pagina 2