nmerstoortscbc mistic» dagen. HEDEN, Dinsdag, laatste dag van de Missie-tentoonstelling, in het gebouw St. Aechten, Zand 17. Hoogst interes santi Voor ieder toegankelijk a 25 ct. Vanavond 10 uur oflïcieele sluiting met medewerking van het bekende Patro naatsstrijkje. WOENSDAG sluiting der Missie dagen met FeestvergaderiDg in het gebouw der R. K. Werkliedenvereeni- ging 8 uur. Entree 25 ct.Feestver- gadering in het gebouw St. Aechten 8 uur. Entree 25 ct. Plaatsbespreking Woensdag van 12 tot 1 aan de zalenkaarten verkrijg baar van 12 lot 1 aan de zalen eu een half uur voor den aanvang. Ook kaar ten verkrijgbaar op de Missie-tentoon stelling. DONDERDAG nogmaals de prach tige Floresfiim in het «Valkje*. Des middags om 3 uur en des avonds half acht. Toegangskaarten voor 50 cent en 25 cent aan de zaal van het »Valkje« en de Tentoonstellingszaal. huisraad en wapenen, de benoodigd- heden voor eer! sirih pruim, vlecht-, snij- en weefwerk. Van de uitleggingen en verklaringen door de Missionarissen, die in de zaal bij diverse stands hadden post gevat, werd gaarne gebruik gemaakt. Hedenavond wordt de expositie ge sloten. Er is dus voor hen die een bezoek verzuimden nog gelegenheid dit verzuim te herstellen. Jong en oud profiteerde in deze dagen van lichtbeelden-voorstellingen en film- vertooningen, Dat gal echt aanschou welijk onderwijs en versterkte bij velen het besef van den plicht de missie arbeiders te steunen en te helpen door aalmoes en gebed. Amersfoort De maandelijksche Godsdienstoefe ning voor de R. K. militairen vau alle rangen wordt gehouden door den Heer Aalmoezenier op a.s. Donderdag en Vrijdag (28 en 29 Jan.) resp. Donder dagsmiddags halt-4 de conferentie, ge legenheid tot biechten van 6'/«6 uur en Vrijdagsmorgens om halt-8 de H- Mis met preek en algemeene H. Com- De H. Mis wordt opgedragen voor Broeder Lucas, en alle katholieke militairen worden verzocht tot zijn intentie de H. Communie te ontvangen. Op Donderdag 4 Fcbr., Vrijdag 5 Febr. en Zaterdag 6 Febr. zal in de St. Franc. Xaveriuskerk,avonds 8 uur, voor de Patronaatsjo'igens en de leden van »De Jonge Werkman« een Triduum gegeven worden door den Weleerw. Heer Rector De Groot. Zondagmorgeu 7 Febr. zal onder de H. Mis van 8 uur de Algemeene H. Communie plaats hebben. Daarna ge meenschappelijk ontbijt in «St. Aechten. waar de Weleerw. Directeur een slot woord zal spreken en 't patronaats strijkje eenige afwisseling zal brengen door de opgewekte tonen der muz ek. De ouders worden dringend uitge- noodlgd iederen avond aanwezig te willen zijn, terwijl oudere broers ook zeer welkom zullen zijn. Englisch Association in Holland. Er wr.rden hier te Amersfoort pogingen In het werk gesteld om te komen tot het oprichten van een afdeeliog der English Association ia Holland. Doel dier vereeniging is dc kennis der En- gelsche cultuur in Nederland te ver breiden. Daartoe worden lezingen en voordrachten gehouden door Engclsche en andere geleerdeo, letterkundigen en kunstenaars. Een 25-tal personen hebben zich reeds opgegeven. Hoewel dit aantal niet groot genoeg is om een afdecling te stlchteo, is het toch voldoende om tot bet nemen van nadere stappen over A.s. Donderdag 28 Januari zal daar om een vergadering worden gehouden in het Padvindershuis in de Lauge Bergstraat, 's avonds te 8 uur. Verdere belangstellenden zulten daar gaarne verwacht worden. Zaterdagavond vervoegde zich in een winkel te dezer stede een man, die potlooden ter verkoop aanbood. Toen den man een weigerend antwoord werd gegeven, sloeg hij uit baldadigheid de winkelruiten stuk. Viijdag 19 Februari zal prof. Koels spreken over Beroepskeuze. Zulks op uitnoodiging van de Maatschappij van Nijverheid. Miisie-Fllm. Met de wetenschap, dat deze vertoo ning tot tendenz heeft het schoone doel, den steun der missiën te bevorderen, waren wij geneigd deze manifestatie te gaan bijwonen onder suggestie van haar verdienstelijk oogmerk en haar daarom a priori met welwillendheid, tc beoor- deelen. Vanaf 'l eerste uogecblik echter, waarop de^film zich voor onze oogen ontrolde kotideo wij deze welwillend heid gerust opbergen, daar zij zich om zette in een oprechte, steeds toenemende bewondering voor de realiteit van liet gcbod.ne. In werkelykheid (niet met soms wnl ;il te helle kleuren geschil derd) zien wij den schitterenden arbeid van die pioniers van geestelijke en materiëele beschaving, die men «Mis sionarissen. noemt. Missionaris.. Het woord is kort, maar wat een rijkdom van levende apologie bevat bet! Hoe grootsch, hoe heerlijk moet toch een overtuiging, eau geloof, een godsdienst zijn,'die zulke helden kweekt! Ziet ze daar gaan, die helden, door sombere wouden, over bergen en door ravijnen, terwijl hen soms een drievoudige vijand belaagthet verscheurende dier, het doodend klimaat, en de vijandige ge zindheid der wilde heidenen, die het doelwit zijn van hun komst I En met welke wapenen treden zij hun tegemoet Enkel en alleen met hun kruis I En welke zijn hun middelen Hun immense liefde tot de naasten, hun grenzenlooze zielenijver, bun bereidwilligheid in de apostolische vervulling van 't woord van God«gaat en onderwijst alle volkeren*. In onwankelbaar vertrouwen op Gods hulp tijgen zij ten arbeid «in nomine Domini*. Dat verklaart alles. Hoe klein zijn wij tegenover hen, wij kleine meosch- jes, peuterend aan onze kleine bezig- heidjes, die begin en einde slechts viuden in eigen »ik« I En wanneer wij dan het moeilijke proces zich langzaam, tegen alle natuurlijke hinderpalen in, zien ont wikkelen in gunstige richtingwanneer wij alom in de missielanden bewaarheid zien, dal de Kerk, hoe oud ook, steeds jong blijft in de ontplooiing harer ener gie, dan moeten wij onwillekeurig Gods macht bewonderen, die aan den ijver en toewijding der geioolsverkondigers een heerlijke vruchtbaarheid schenkt ondaDks allen tegenstand van menschen en natuur. «Waailijk groot is God in zijn werken Wij werden er ook gis teren-avond wéér van overtuigd bij het aanschouwen der film. De arbeid der Missionarissen, waar van deze het beeld geeft, speelt zich af op het paradijs-achtige eiland »Flores«. Volgens den uitleggenden pater Missionaris heeft de natuur hier op kwistige wijze haar parelen gestrooid, maar ook d; hanen der bewoners vormen een piachtbodem voor gods dienstige eu andere cultuur. Het succes der missie is buitengewoon, maar, relatief gesproken, staaD wij slechts aan een heel schuchter begin. Er wonen immersin onze Indien een 50 millioen heidenen, liet is droever.d en bescha mend teven* Ie moeten vernemen van den Eerw. pater, (die verschillende landen bedt bereisd eu van ondervin ding kan spreker), dat nergens in dc geiteele wereld het godsdienstig leven der bewoners aróó is verwaarloosd. Ned. Indië had eeuwen lang voor den Ne derlander geen andere reden van be staan dan door de rijkdommen der natuur. De handel floreerde. Wat wilde men meer?Gelukkig, dat er einde lijk, eitidcljjk eecs een kentering ten goede komt, ofschoon de toestand nog verre van ideaal is. Laat Nederland zich meer en meer doordringen van den plicht eener veel grootere toewij ding, en van de waaiheid, dat liet nog veel, ontzettend veel heeft goed te maken. En laat Koomscli Nederland vooral die gcede beweging steunen, ook daardoor, dat haar rufrruationaie belangstelling voor de missiën meer en meer nationaal worde. De film zelve was in één woord prachtig. Niet alleen technisch, maar vooral ook door het voorgestelde. Ont roerend was zij, waar zij in 't begin ons het smartelijk maar heldhaftige afscheid voorstelde van ambtsbroeders, van ouders en familieleden. Schoon was zij, waar ons de weelderige in richting getoond werd van het vei trek kende reuzenschip. Wij zagen Amster dam langzaam wegschemeren bij het begin der vaart, kwamen voor de sluis en werden als altijd geïmponeerd door de majesteit der grenzenlooze zee. Wij sloegen een blik in het gezelschaps leven aan boord, dat werkelijk gezellig aandeed, wij maakte de bekende toch ten lacgs havens, rotsen en bergen, tot wij eindelijk bel einde bereikten en in Flores aan wal stapten, Daar waren wij tegenwoordig bij het tri ff end ceiste ontmoeten vau den Bisschop, daar zagea wij het kinderitjk, naieve leven der inwoners, hun gehechtheid aan den missionaris, hun leeren in de school, het handwerkonderwijs, het feestvieren en dansen, het reizen en trekken der missionarissen op hun vlugge paardjes enz. enz. Wanneer ik dat alles meest verhalen, zou ik geen eind vinden. Laat ik ein digen met de verklaring, dat alles boeiend was, hoogst interiessant vooral voor den katholiek, en op artistieke wijze werd voorgesteld. Menig schoo-' tafereel zal zich blijvend fixeeren in ons geheugen. De E-rw. Pater was, iemand, die het schoone op de juiste plaats wist toe te lichten op een aangename en dik wijls geestig-humoristischewjjze Iemand, dien het Missle-buisj gerust mag uit zenden. Hij neemt .ijn mond mes. Laat geheel Katholiek Amersfoort opgaan naar de film. Men zal er wezen lijk geen spijt van hebben. F. S. Uit den Omtrek ACHTERVELD De collecte 1.1. Zordag onder de H. H, Missen gehouden voor de slacht offers van den watersnood, heeft ruim 450 gulden opgebracht. Zeker 'n mooi bedrag, temeer als men in aanmerking neemt dat nog geen 14 dagen geleden vele parochianen ook reeds diep in hun beurs getast hadden voor n ander nuttig doel. Toen immers waren er in de zaal van Zandbriok twee lichtbeel- denavonden gegeven door father Witlox, bij welke gelegenheid door dezen be kenden missionaris ongeveer 200 gulden gecollecteerd werd bij de pirn. 250 bezoekers. Lezing met lichtbeelden Op Zondag 31 januari zal er in de zaai van Zandbrink een vergadering gehouden worden van het Kruisverbond, waarbij de bekende leeraar van deo Landbouwcuraus, H.Dobmeii, een lezing zal houden met lichtbeelden over Veeteelt*. De vergadering begint direct na het lof. Er is vrij toegang voor alle mannelijke parochianen boven 16 jaar. Wij vertrouwen dat vele belangstellen den, vooral de leden der Fokvereeniging, deze vergadering zullen bijwonen. Dat deze vergadering uitgeschreven wordt door het Kruisverbond zaI hun toch wel niet afschrikken Wij meenen dat het in de bedoeling van het bestuur van het Kruisverbond ligt om, bij ge bleken belangstelling, meerdere van die avonden te organiseeren. BARNEVELD In verband met het feit, dat de com missarissen der straatwegen Barneveld- Stoutenburg en Bnrneveld—Putten bon netjes hebben ingevoerd, die de tol gaarders aan de betalenden moeten uitreiken, is opnieuw de aandacht op deze lastige tollen gevestigd. Het raads lid Willemars heeft aan commissarissen voorgesteld, vooral voor de inwoners de tolgelden, wanneer die nog niet geheel mochten kunnen worden afge schaft, tot een minimum te reduceeren, bijv. door voor zeer lagen prijs voor deze ingezetenen bonnetjes beschikbaar te stellen, die bij het passeeren van den tol met tolplichtige voertuigen in be taling kunnen worden gegeven. De bur gemeester, commissaris van genoemde wegen, zeide hiervoor veel te gevoelen, doelt verklaarde tevens een dergelijk besluit niet te kunhen nemen, zonder toestemming vau den burgemeester van Putten. Het aantal inwoners is het afgcloopen jaar met 313 toegenomen en bedroeg op 31 December j.l. 12,743, namelijk 6U64 vrouwen en 6679 mannen. Op 1 Jan. 1925 telde het bevolkingscijfer 12.430, waarvan 5910 vrouwen en 6520 mannen. Eigenaardig is, dat in 1925 precies zooveel jongens als meisjes zijn geboren, namelijk 196 van elk, of in totaal 392 kiodcrett. Daarentegen zijn dat jaar overleden 45 vrouwelijke en 58 manne lijke personen. Het aantal huwelijken in het afgeloopen jaar bedroeg 110. HOOGLAND Naar men verneemt, zal de R, K. Kiesvereeniging, afd. St. Maitinus-pa- tochie, jaarvergadering houden op Vrijdag 29 dezer, des avonds 6 uur in «Coocordia*. Bij die gelegenheid kunnen de leden tevens hun lidmaatschaps contributie voldoen en bestaat tevens gelegenheid voor hen die nog niet zijn aangesloten, zich daarvoor op te geven. Zondag werd bekend gemaakt dat de collecte tot leniging van de waters nood beeft opgebracht een som van rond een duizend gulden. Voorzeker eert mooi bedrag, waaruit blijkt dat de liefdadigheid onder de parochianen van Hoogland nog levendig is, indien wordt begrepen dat de gevraagde steun noo- dig is. LEUSDEN Gevonden bij de Hertekop op den Arnhemschenweg een zilveren horloge met nikkelen ketting in kast. Tusschen 10 en 12 uur voormiddags terug te bekomen ter Secretarie der gemeente Leusdeu (Hamersvelct). SOEST. De Burgemeester deelt mede, dat de openbare inzameling ten behoeve van de slachtoffers van den watersnood in ons land in deze gemeente heeft op gebracht de som van f 5190.96, terwijl in ruime mate goederen in natura toe vloeiden, met name kleederen, schoei sel en levensmiddelen. S0ESTERBERG. Twee tramtreinen kwamen in botsing, doordat er door den motorwagen van den eeoen trein, welke stilstond, niet voldoende ruimte aan den ander ge lsten werd om te passeereo. De stil staande wagen stond juist in een wissel' cn bevond zich daardoor eenigszins: builen het spoor. Door de botsing braken eenige ruiten. Geen persoonlijke onge lukken! VOORTHUIZEN In den nacht is de woning van Mooi, die een rijwielhandel uitoefent, gelegen bij den viersprong, in de buurt Harse laar, geheel afgebrand. Een gedeelte van den inboedel kon worden gered. De brandweer van hier rukte niet uit. aangezien in de omgeving van het ter rein geen water was. De brand ontstond door het omvallen van een petroleumlamp. Binnenland De Kabineitcrisls- Dr. J. Th. de Visser heeft aan de Koningin ontheffing verzocht van de opdracht tol vorming van een kabinet. H. M. heeft daarop den voorzitter der Tweede Kamer, Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck ontvangen en ver volgens mr. J. Limburg, lid van de Ged. Staten van Zuid-Holland, aan wien H. M. de samenstelling van een extra-parlementair kabinet heeft opge dragen. Het Correspondentieburcan meldt, dat de pogingen, door dr. De Visser aangewend om aan de crisis een einde te maken, ai is hij daarin daD door ver schillende omstandigheden niet mogen slagen, ongetwijfeld van grooten invloed zijn geweest op het gaandeweg verder breDgen van de mogelijkheden tot op lossing van de crisis, een invloed, welke zich ook in sterke mate moet hebben doen gelden bij het nieuwe stadium, waarin de kabinetscrisis thans is komen te verkeeren door de opdracht tot for matie van een extra-parlementair kabinet aan mr Limburg. Geldersche verkeersinspectie. Naar we vernemen is in de provincie Gelderland door particulieren het initia tief genomen om een vrijwillige ver keersinspectie in het leven te roepen, welke dan naast de ambtelijke inspectie aanvullend zou optreden. De kwestie is nog niet in het college van Ged. Staten besproken en definitieve op- en inrichtingsplannen van het nieuwe in stituut bestaan derhalve nog niet; doch hoewel het initiatief allerminst van het provinciaal bestuur is uitgegaan, ver namen we dat er onder het prov. be stuur stellig vco'Standers van dit vrij willig systeem te vinden zijn. Zoodat er alle kans is, dat ook in Gelderland een vrijwillige verkeersinspectie zal worden opgericht. Temeer, daar, in 't algemeen gesproken, de instelling van zulk een inspectie door de autoriteiten wordt toegejuicht. Op 1 Febr. treedt in werking een met de Duitsche regeering getroffen regeling, waarbij in het verkeer tusschen Nederland en Duitschland de weder- zijdsche onderdanen voor het vervolg worden vrijgesteld van het verplichte bezit van een pasvisum. Nederiandsche onderdanen die zich naar Duitschland wenschen te begeven, moeten voorzieD zijn van een geldig buitenlandsch paspoort te hunnen name, waaruit hun Nederiandsche nationaliteit, uitdrukkelijk blijkt. Kinderen beneden vijftien jaren be hoeven geen zoodanig paspoort te be zitten zij kunnen volstaan met eene ambtelijke verklaring, uitgegeven door den burgemeester hunner woon- of ver blijfplaats in Nederland of door den commissaris der Koningia in de pro vincie, waarin die woon- of verblijf plaats is gelegen, en vermeldende naam en voornamen, leeftijd, onderdaanscbap en woon- en verblijfplaats van het kind. Bij kindereo boven 10 jaren moet deze verklaring voorziea zijn van een foto grafie, welke )is afgestempeld door de overheid, die de verklaring afgeeft. Eereieeken. Een Koninklijk besluit bepaalt als Ter erkenning van uitstekende dadeo, bij den jongsten watersnood verricht, wordt een eereteekeo ingesteld. Dit eereteeken beslaat: lo. in eene medaille in zilver of in brons, houdende aan de voorzijde het borstbeeld van wjjlen Willem III, met het omschriftWillem 111, Koning der Ned. G. H. V. L„ en aan de keerzijde met het omschriftWatersnood van 1926, een oranje- en lauriertak, van onder met elkander door een lint verbonden, omvattende een perkament, waarboven de Koninklijke Kroon en voorzien van het opschrift de Koningin aan 2o. in eene barret in zilver of in brons, voorstellende een eiketak omslingerd door een lint, waarop de woordenWa tersnood van 1926 zijn gegraveerd. De medaille wordt verleend aan hen, die zich bij den jongsten watersnood bijzonder hebben onderscheiden, om aan een oranjelint op de linkerborst te worden gedragen. De barret wordt toegekend aan hen, die reeds vroeger met medailles zljr. begiftigd en zich opnieuw bij den jong- steu watersnood loffelijk hebben onder scheiden zij zal gedragen worden op de linkerborst door middel van een oranjelint boven de vroeger verleende medaille. Gemengde Berichten Bij een kermis te Valencia (Spanje) viel een zweefmolen in elkaar, waar door vijf inzittenden gedood en veertig gewond werden. Te Allentown i* door brand een oud hotel verwoest- Verscheidene per sonen moeten in de vlammen omge komen zijn. Een gast, die zich trachtte te redden door uit ecu venster te sprin gen, werd verpletterd op den grond gevonden. Een twintigtal menschen Is met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis gebracht. Bij den hotelbrand zijn vijf personen gedood, terwijl nog elf personen ver- ml8t worden. Het gebouw, dat vier verdiepingen was, is verwoest. Twintig logeergasten zijn gewond, doordat zij uit de vensters sprongen. Zeven Beiersche landbouwers zijn opeens rijk geworden door een erfenis van een bloedverwant, die vóór 50 jaar naar Amerika emigreerde, daar stierf als eigenaar van een mijn, die door deD Amerikaansclien staat voor 93 millioen dollar werd overgenomen. Te Oudeobosch reden drie auto bussen van de Kunstzijdefabriek met fabrieksarbeidsters. Deze bussen oot- moetten een kar met paard bespannen. Twee bussen weken voldoende uit, doch de derde reed paidoes op de kar in, met het gevolg dat paard en kar met berijder over de tramrails in een sloot terecht kwamen. De voerman kwam onder de kar terecht en kreeg eender wielen over het hoofd; hij was bijna dadelijk dood. Te Nieuwersluis is een wegwerker van de spoorwegen door een rangee renden goederentrein aangereden. De man, die op de baan aan het werk was en vermoedelijk den trein te laat zag, werd zoo ernstig gekwetst, dat hij na een uut aan de gevolgen van het ongeluk overleden is. Hij laat een gezin met acht kinderen achter. Bedrog met naaigaren. Een Belgi sche marktventer bezoekt hier te lande verschillende markten met klosjes naai garen. Hij prijst ze aan als machine garen en zegt, dat zulke klosjes in den winkel ca. 18 cent per stuk kosten, waarna hij ze voor 8 stuks voor een kwartje aanbiedt. Het blijkt echter, dat het geen ma- chinegaien is, maar handgaren van min derwaardige kwaliteit en bovendien bij het afwikkelen der klosjes, dat op elk klosje slechts zéér weinig garen gewik keld is. De lengte aan garen bedroeg streeks 25 meter, terwijl zulke klosjes anders in den regel ca. 140 meter be vatten. Tegen dezen Belg is, toen hij zijn bedrijf op de markt te Arnhem uitoefende, procesverbaal opgemaakt wegens oneerlijke concurrentie. Een 76-jarige dame, die te Utrecht van een in gang zijnde tram stapte, daarbij uitgleed, door een volgwagen werd gegrepen en een dubbele been breuk bekwam, is aan de gevolgen overleden. Te Clerjus, heeft een vijftienjarige deugniet, die al een paar malen ver oordeeld was wegens diefstal, en als «regeeringskind. in huis was geplaatst bij een landbouwer, die samenwoonde met zijn oude moeder, tijdens de af wezigheid van den man de oude vrouw met een halsdoek gewurgd. Toen nam hij een zwaren aardappelstamper ter hand en wachtte daarmee de thuiskomst van den man af. dien hij neersloeg. Hij doorzocht vervolgens het huis, maakte zich meester van den geldtrommel, sloot het huis en stapte op den trein naar Parijs. Den volgenden dag werd de misdaad ontdektde vrouw was dood, de boer ademde nog, maar men heeft weinig hoop hem nog in het leven te houden. Het blijkt, dat de eieren in Novem ber het duurst eo in Maart het goed koopst waren. Al de ter markt aange voerde eieren brachten in het gehee 2.033.385 gulden op: de middelprijs per honderd bedroeg f7 57. In 1919 bedroeg de eieraanvoer te Barneveld slechts 2 millioen stuks. Ia 1920 ruim 6'Jt millioen; in 1921 bijna lO'/a millioen, in 1922 ruim 17'/, millioen; in 1923 ongeveer 23mil lioen; in 1924 ruim 24'/a millioen en in 1925 bijna 27 millioen stuks. Verder werden in 1925 niet minder dan 1 millioen 442 duizend stuks pluim vee ter markt aangevoerd, tegen 842 duizend 600 stuks in 1924. Nu het water in het overstroomde gebied zakt en, naar gehoopt mag worden, binnen enkele weken ai het overstroomde land weer droog zal zijn, komt de kwestie van den terugkeer der vluchtelingen naar hunne dorpen aan de orde, Maar waar zijn hunne wonin gen Waar de stallen voor bun vee en de schuren voor hun voorraden Op het oogenblik laten de vluchtelin gen al informeeren of zij nog niet terug kunnen. Men begrijpt het verlangen, dat deze ongelukkigen bezielt om weer spoedig buo dorpske en hun huiske te kunnen terugkeeren. Maar de burge meesters laten weten, dat het nog niet kan. Trouwens, dat zal voorloopig toch alleen die gezinnen kunnen gelden, wel ker woning niet is ingestort. Voor de andereu, wier huis vernield en wier veestallen de watermassa ten offer vielen, wordt het een aangelegenheid van langeien duur. En toch ligt daar in den bajert van verwoesting hun brood, hun lief en leed. Zij willen er heen Ook dit argument klemt en ook om deze reden is het te hopen, dat de omstandigheden leiden tot een spoedige en definitieve regeling dei staatshulp.

De Eembode | 1926 | | pagina 2