Amsterdamsche Bank CREDIETEN S. DUYKER Havik 29 Amersfoort PUROL er opBij Brand= en Snijwonden H. ELZENAAR DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort Vrijdag 26 Febr. 1926 No. 93 en Omstreken Negen en Dertigste Jaargang ABONNBMBNTBN kunnen elke week In gun. doch oplegging van II .Nnpno*rHT amfrspoopt trippan nu II ABTBRTBNTllN 23 cent per reed. BUl|k« Uritvsntoot hendel en abonnement moei geichleden voor den aanvang ven een nlenw kwirtail. KANTOOR. LANQEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 n|*erheld b| geregeld adrerteeren. Advert en tl bi moeten Dimdag Pr|» per drie meenden f 1.00. Bulten de gemeente Amenfoort I1.10. DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAQ- EN VRIJDAGMIDDAG en Vrijdag vóór uur worden bezorgd. Een bepaelda pluU kan Alzonderllke nummert 10 et. niet worden gegarandeerd. Het Katholicisme van iemand blijkt niet uit een of andere daad, ook niet of iemands naam al hoogelijk genoemd en geroemd wordt in verband met een of andere club, of vereeniging of onder neming, maar blijkt hieruit: dat het leven voortgaat langs vaste Roomsche lijnen, en bezield is door zuivere Room sche gedachten, door Roomschen moed en geestdrift. Dit» (ra*. »DiSs iraea, dag des toorns, aijn de aanvangswoorden en meteen de be naming van een grootsch gedicht op het laatste Oordeel. Het wereldberoemde stuk is thans in gebruik bi) bet ritueel onzer Katho lieke lijkplechtigheden. In negentien drieregelige rijmstrophen schildert de dichter eerst in machtigen eenvoud het ontzettend schriktooneel op het einde der tijden en de daarop volgende uitspraak dés alwetendeo Rechters; dan smeekt bij in diep be wustzijn van zondenschuld om ver geving en genade, ter wille der vol doening door Christus voor de zonde gebracht; ten slotte wordt die genade over de dooden allen, afgesmeekt. Ofschoon reeds bekend in vroegere tijden, werd bet in de liturgie eerst algemeen bij de uitgave van het Mis- sale Romanum onder Paus Pius V, in 1570. Er is veel en lang gestreden over de vraag, wie de maker was van dit indrukwekkend monument van peësie. Tegenwoordig is men het vrijwel eens. dat de Franciscaan Thomas van Celano de vader is van dit snaar aller over eenstemming verheven dichtweik, een kostbare parel der latjjnsche kerk*, zoo als de protestant Daniël het noemt. In de orde opgenomen ten j are 1213, woonde Thomas beurtelings te Worms, Mainz en Keulen en stierf circa 1255. Mozart, Haydn en anderen hebben bun muzikaal talent eraan besteed. Als choraalzang maakt het een roajestueus- religieusen indruk. Velen, eeuwen achtereen, hebben gepoogd in vertaling weer te geven, wat feitelijk onvertaalbaar is. Hier volge de bewerking eener laatste overzetting: Dag van gramschap, van ellende als de wereld, wie zal 't wenden, in vuur en vlammen zal enden. O, de tranen, o, de zuchten 1 O, de angst voor de geduchte straf, die niemand kan ontvluchten 1 De bazuinen zullen schailea en de dooden zullen allen Opstaan en hun kluisters vallen. En de aarde zal alomme Zwijgen, en de dood verstommen, als de Heer der dooden-drommen, Voor zijn rechterstoel zal dagen, waar het boek ligt opgeslagen, dat ons rekenschap komt vragen. Als het oordeel wordt gesproken blijft geen regel onverbroken en geen misdrijf ongewroken. In wiens voorspraak zal ik roe dat dit boek mij niet verdoeme? aal God één onschuldig noemen Sla mijn schuld, o Heer, niet gadel machtig Koning dek mijn daden met uw vorstlijke genade I Jezus, die mijn ziel gezocht hebt, met uw Kruisdood mij gekocht hebt, ach, volbreng wat Gij gewrocht hebt, En gedenk ten laatstee dage, hoe voor mij aan 't kruis geslagen Gij mijn straf reeds hebt gedragen. Wil, rechtvaardig God der wrake, mij uw gunst deelachtig maken éér de oordeelsdag genake. Spaar den zondaar voor uw boogen troon met nat bekreten oogen schaamrood in het stof gebogen. Die Maria met uw woorden Opgericht hebt, en des moorde- aars gebed aan 't kruis verboorde. Niet uit kracht van mijn gebeden taar uit goedheid, red mijn schreden an den vuurgen poel beneden. Waar ge schaap en bokken scbeide, stel mij, lieve Jezus, bij de schapen aan uw rechterzijde. Zoo ge alsdan in heilig toornen lot beslecht hebt der verloorneD, roep mij by uw uitverkooraen. Want ik kom met een verslagen 3 verbrijzeld hart u vragen, oor mijn einde zorg te dragen. Dag van tranen, dag van vreezen, als de meascb uit de asch herrezen zal door God geoordeeld wezen. Op den dag van schrik en vreezen, Jezus wil genadig wezen, Geeft Oen dooden rust en vreé. T. G. 1 Een gevaarlijk geschenk. 1 Via Liguria te Rome behoort lot die nauwe straten, waarin naast de mo derne, hooge huurkazernen nog lage huisjes met in lood gevatte ruitjes voorkomen, In een van die huisjes was een anti- quiteitenhandelaar gevestigd. Op een voormiddag kwam daar een jong Duilsch edelman terecht. Het was graaf Westerberg, die voor zijn pleizier reisde en voor een vriend, een harts tochtelijk verzamelaar van antiquiteiten, een of ander zeldzaam voorwerp als geschenk wilde uitzoeken. De armoedig gekleede vrouw, die hem hielp, had hem reeds een groot aantal stoffige voorwerpen voorgelegd, zonder dat hij een keus had kunnen maken. Eindelijk vond hij een koperen kistje, rijk met inlegwerk versierd, dat hem wel geschikt voorkwam. Na wat loven en bieden betaalde hij de helft van den aanvankelijk gevraagden prijs, gaf zijn adres in een hotel, waar het kistje hem moest worden toegezonden en was al weer buiten op straat, toen de vrouw hem nog eens terugriep. „Mijnheer," fluisterde zij geheimzin nig, „daar schiet mij juist te binnen, dat ik nog een zeldzamen ring uit de De drie Bondgenooten. Wanneer er in de zakenwereld een onderneming wordt op touw gezet, ge schiedt dit in een drievoudig bondge nootschap. Als eerste bondgenoot, niet in be- laubrijkheid, maar naar tijdsorde, moet worden beschouwd het Kapitaal. Zonder geld kan niets van eenige beteekenis worden opgezet of begonnen. Aan 'tgeld ontleent de zaak, die| te )ren dood was, den eersten levens- Wanneer de fundamenten der onder- eming zijn gelegd en 't gebouw toe gerust en gereed is om op.'t een of ander gebied een industrieel Teven aan vaDgen, komt de tweede bondgenoot te voorschijn Zakenkennis. Het kapitaal heeft 't zijne nu gedaan. Alle voorwaarden voor voortbrenging of productie heeft het in 't leven ge roepen, maar wanneer niet over de diensten van de bekwame mannen met sakenkennis, voor administratie, leidipg conti le kan worden beschikt, ver valt alles wat het kapitaal daarstelde, Als laatste in de tijdsvolgorde, maar et als de minst belangrijke, moet ou de derde bondgenoot: de arbeid worden beschouwd. vijftiende eeuw heb, een zegelring met een wapen. Ik mag hem eigenlijk niet verkoopen; mijn man, Ernesto Bra- genza, heeft het mij streng verboden. Hij is echter reeds sedert weken ziek, mijnheer, zeer ziek; moeraskoorts en dokter en apotheker hebben de weinige spaarpenningen reeds lang opgeteerd, de zaken gaan slecht en ik moet mij op een oi andere manier zien te redden. Wie weet wanneer er weer een vreem deling in de Via Liguria komt." „Het spijt mij, maar ik heb niets meer noodig," aldus wilde graaf Wes tenberg het aanbod afwijzen. Signora Bragenza liet het er echter niet bij. „U kunt toch den ring wel eens zien, mijnheer alleen maar zien," drong zij aan, „daaraan kunt u toch niet be kocht zijn. Waarom moet die ring altijd in dat laadje blijven liggen Laat Ernesto maar brommen. Later zal hij het toch wel goed vinden. Wacht u maar even... Hij heeft hem in zijn schrijftafel in onze huiskamer wegge sloten. Ik moet zien dat ik hem onge merkt er uit neem." Zonder een ant woord af te wachten verdween zij door een lage deur om na eenige oogen- blikken terug te keeren. „Ernesto slaapt dat was een kansje," fluisterde zij den graaf toe en Niets kan er voltooid worden, tenzij hij er 't zijne toe bijdraagt. Kapitaal eo zakenkennis, zonderden arbeid in werking gezet, vermogen niets. Wanneer de hand van den arbeid hen niet in beweging zet, kunnen de wielen niet draaien. Boekdeelen kunnen er nu worden volgeschreven, honderd uit kan men ei over redeneeren, welke der drie bond- genooten in belangrijkheid, de eerste, de tweede of de derde is, maar hel onderwerp zal er precies zoo door blijven als te voren. Reeds voor eeuwen hebben staat huishoudkundigen en filosofen in diep zinnige beschouwingen, predikers mei talentvolle welsprekendheid hun mee- ningen dienaangaande ten beste gege- doch 't juiste antwoord is nooit omen en zal ook nooit gehoord worden, daar de drie bondgenoolen in bun verhouding tot het geheel allen 'en belangrijk zlja en elk van de drie 'en onmisbaar is. Met betrekking tot de praktyk des levens valt hieruit te leeren, dat te ver gedreven eischen van een der drie bondgenooten noodwendig den goeden gang van zaken remmen en gevaar doen ontstaan voor bet behoud van het bedri|f of de zaak. Evenzeer moeten daarom worden af gekeurd en vermeden overschatting eo willekeur van het kapitaal als onge motiveerde aaospraken van den aibeid. Kapitaal, zakenkennis en arbeid moe- a samenwerken in goede harmonie, willen de ondernemingen bloeien eo velen ten zegen zyn. T. G. Binnenland Van der Maeeen In den ouderdom van 71 jaren is op zyn landgoed te Hulsberg, waar hij sinds de vorige week ziek lag, over leden jhr. mi. L. H. L. J. van der Maesen de Sombre ff, lid der Eerste Kamer en kantonrechter te Heerlen. «Ban de alcohol uit We vestigen hier de aandacht op de brochure: Wat kunnen leeken doen voor zieken van geestdoor Dr. J. van der Spek en J. Mersie, uitgegeven door de Open groep voor hulp aan ziekeo to geest. Dr. van der Spek wijst er op, dat ons land op een bevolking van plm. 7 milliuen inwoners pl.m. 70 duizend kiankzinnigen zijn, d.i. ongeveez 2.19 der duizend. In 1847 was dit nog op 1000 inwoners één krankzinnige. Het aaDtal is dus wel onrustbarend geste gen, maar de schaver vervolgtdit aantal behoeft niet langer zoo schrik barend te siygen, wanneer inderdaad alle leeken bereid waren daartoe mee to weiken. En als eerste middel geeft deze dokter dan aande alcohol en het alcoholgebruik de wereld uitbannen. •Bij het ontstaan van tal van ziekten van geest speelt de alcohol een rol. En daarom Persoonlijk niet drinken de alcohol uit de samenleving uit- banneD. Uw vrywillige medewerking is daartoe noocig.« Daartoe zal noodig zijn, dat men zyn slapheid overwint, want dat it toch eigeoiyk de hoofdoorzaak van het biy ven voortwoekeren van het drankmis bruik, Hoevelen zjn er niet, die er in bun ziel van overtuigd zyn, dat de drank veel o* heil st'cbt, maar die toch geen moed genoeg hebben om mee pal te staan in dtn strijd Hoevelen zyn er niet, di- aan den iyve de gevolgeD van bet d.inken van buisgenooten on dervonden en die loch by gelegenhe den mee doen, omdat.... ze te slap zyo om zich te verzetten? •Die ellendige drank* zucht de moe der, ais haar zoon onbehoorlijk thuis komt, maar de volgende dag geeft ze hem een beetje, omdat het zoo koud, of zoo warm isomdat by hard ge werkt heeft en wel wat verdient, enfii, om honderd redenen, die de menscben ticb scheppen om wat te kunnen ge- bruiken. »Die beroerde jenever*, zucht de vrouw, alz baar man 's Zaterdags thnis gebracht wordt met weinig weekgeld in zyn zak, maar v.-el drank in zyn lichaam. Eo ze raast en tiert en vloekt en schreit, maar als hij de volgende dag nuchter is en gezellig thuis biyft, haalt ze gauw een beetje om 't nog gezelliger te makeo. Ze voelt misicbicD, dat ze veikeerd doet, maar... is toch zoo'n goeie lobbes van vent als hy nitft dronken is. Niet alleen de tigeniyke drinkers zyn de slappelingen, maar allen, die niet met de drinkgewoonte breken willen, al voelen se er het verkeerde van. »Ik ben steik genoeg*, zegt de zelfgenoeg zame, en hy vergeet, dat zyo broeder minder vast staat en dat hy deze op een r-vaartyke helling brengt, die mei gebeele ondergang eindigen kan. Wordt hij er op gewezen, dan haalt by de schouders op en lacht eens»Zoo erg Wie rond ziet in zyn omgeving ziet echter wel degeiyk, hoe erg het is. Armoede in het gezin, een zichzelf en zyn gezin te kort doen, zedeiyke onder gang, zwakke nakomelingen dat zyn gevolgen van drankmisbruik, voort vloeiend uit het drankgebruik. Daarom werke een ieder mee a«n de wensch van Dr. Van der Spek: Ban de alcohol uit de samenleving. BI. V. d. E. Kerkzang. Door Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering is op zyn verzoek aan Mgr. C. F. Ie Blanc, kanunnik en pastoor deken te Cothen, onder dankbetuiging eervcl ontslag verleend als voorzitter lid van het Bestuur der St. Grego- i-Vereeniging in het Aartsbisdom Utrecht, cn als voorzitter en lid be noemd Dr. H. Vroom te Culemborg. Amersfoort Ern 13 jarige joogeD geraakte aan 't Kleine Spui te water, juist op dat Amersfoort Kortegrachi 000.000 Reserve te Amersfoort Kapitaal f55.000.000 Kortegracht 16 Reserve f43.000.000 NERING IV I Alvorens u beslist bij bet koopen van een Instrument is het mede in uw belang ook eens te komen zien in den Piano- en Orgelhandel gedeelte waar steeds sterke stroom staat, xoodat het knaapje zich spoedig in een bacheiyken toestand bevond. Een der omstanders <fe heer Staats, sproog te water, dook, docb geraakte verward in een kluwen prikkeldraad. Met het prikkeldraad om zyo lichaam, waardoor by op verzchillende plaatsen werd gewond, wist de koene redder echter het knaapje te giypen en be houden op het droge te brengen. De redder zelf moest echter in bewu*tr- loozen toestand worden binnengedragen by Geurtsea, waar dr. Breedveld en dr. v. d. Hoeven, bem weer bybrachten. Amersf. Dagbl. deelt verder mede, dat enkele ter plaatse aanwezige oifi eieren dé benoodigde formaliteiten zul len doen om dezen kraoigen eo moedi gen redder voor te dragen voor de reddiogsmedaitle. In de Nieuwstraat is het gebouw, waarin vroeger het zoogenaamde Kei veem was gevestigd, door den makelaar Menko ingericht tot een flink verkooplokaal, waarin op gezette lijden veilingen worden gehouden. De inrichting is practisch, zoodat kyklustigen en koopers zich voor eD tijdens de veilingen rustig kunnen be wegen en door geen straat-rumoer worden gehinderd. Wy gelooven dat de vendu-meester Menku wet succes zal hebben met deze onderneming. De Meditaties over het tyden onzes Hecren worden in den Vastentijd op de aangekondigde uren Zondags ge houden door den Z.Eerw. Heer Pastoor C. Hartman in de parochiekerk van den H. Fraociscus Xsverius aan het Zand door den Z.Eerw. Heer Rector B. H de Groot in de parochiekerk van O. L. Vr. Hamelvaart aan de Langegrachtdoor den Weleerw, Heer Kapelaan J. H. Streppel in de parochiekei k van den H. Heoricus en door den Z.Eerw. Heer Pastoor P. J. M. Sandkuyl in de parochie van den H. Ansiridus. Op het spoorwegterrein viel een rangeerder vlak voor een locomotief, waaidoor zyn rechtervoet bekneld ge raakte tus9cben den grond en de onder kant van de machine. Naar het zieken- scheurde toen haastig een verzegelden omslag van een klein houten doosje, waarin de ring zorgvuldig in watten gepakt lag. Het scheen werkelijk een zeldzaam heid te zijn dat zag de graaf op het eerste gezicht. Het was een zegel ring, waarbij een gele topaas door een krans van groene smaragden omgeven, vastgehouden werd door twee in elkaar geslingerde draken van geel goud. Het wapen, in de topaas gegraveerd, was van buitengewoon duidelijke teekenir.g. Het was den Duitschen edelman echter geheel onbekend. De binnenzijde van den ring was geheel glad. Alleen onder de topaas waren tjvee kleine openin gen, misschien vijf millimeter var elkaar. Ofschoon dif eigenaardig produkt der goudsmeedkunst, dat zeker eenige hon derden jaren oud was en voor een liefhebber een hooge waarde moest hebben, hem wel beviel, verborg hij toch wijselijk zijn belangstelling en legde den ring weer in het doosje. „Ik kan hem niet gebruiken, goede vrouw, heusch niet.., U zult er wel een anderen kooper vooi vir.den," sprak hij kortaf. „Mijnheer, u moet hem nemen,drong de ziekelijk uitziende vrouw opnieuw ,U kunt hem goedkoop krijgen, opdat ik hein kwijt moge raken, goed- koopér dan Ernesto hem een halfjaar geleden de Engelsche Zij zweeg eensklaps en een donkere blos bedekte het geelachtige verma gerde gelaat. Verwonderd en niet zon der argwaan keek graaf Westerberg haar aan, doch zij had zich reeds weer hersteld en ging met dezelfde radheid van tong, hoewel eerst een weinig onzeker voort: „Ik weet dat Ernesto toen zeshonderd lire, ja zeker zeshon derd lire vroeg, ik weet het nog heel. precies. Geelt u drie honderd vijftig lire, mijnheer, en de ring behoort u." Hij aarzelde nog. De prijs kwam hem niet te hoog voor en het kistje was een wel wat armzalig geschenk. Dus werden zij het na nog wat dingen eens. Hij betaalde, stak het doosje met den ring in den zak en verliet den winkel, door de overgelukkige signora Bragenza onder een stroom van dank betuigingen tot op de straat uitgeleide gedaan. Drie uren later Westenberg had zich na een rijkelijken lunch naar zijn kamer begeven om wat uit te rusten werd door een hotelbediende de antiquiteiteukoopman Ernesto Bragenza bij hem aangediend. Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Ontevreden over de stoornis rees hij van de sofa op en wachtte met onte vreden gelaat den bezoeker, die zeker alleen om den ring kwam het ko peren kastje stond reeds zorgvuldig ingepakt op den eleganten reiskoffer in den hoek. Het was een klein, slordig gekleed man, die nu mei alle teekenen van opwinding haastig binnen kwam en dadelijk de deur achter zich sloot. Zonder af te wachten dat de graaf hem naar zijn verlangen vroeg, begon hij hijgend en stootend, terwijl het zweet in dikke droppels op zijn inge vallen, bleek gelaat parelde „Mijnheer de graaf de H. Maagd zij geprezen...! U leeft u leeft!" Toen slaakte hij een zucht van ver lichting, alsof hij van een vreeselijken angst bevrijd was Verbaasd over deze zonderlinge be groeting kon graaf Westenberg slechts het hoofd schudden. Deze kleine koop man scheen aan ijlende koorts ten prooi. „Zeker leef ik waarom zou 'k niet," vroeg hij en beschouwde nog maals den opgewonden Italiaan, die zich met zijn zakdoek het hoofd af droogde en toen met smeekend opge heven handen naar hem toekwam. (Wordt vervolgd.) huis overgebracht bleek de ongelukkige zijn voet zoozeer gekneusd te hebben, dat tot amputatie van dit lichaamsdeel moest worden overgegaan. In baar gebouw hield de R. K Werkl.-ver. »St. Joseph* gisterenavond haar jaarveigaderiog onder voorzitter schap van den heer S. Kraan. In zyo openingswoord verwelkomde de voorzitter de leden, in het bijzonder die van Jonge Werkman O, L. Vr, Hemelvaart. De Weleerw. adviseur installeerde met een kort welkom een nieuw lid en zette verder uiteen de noodxakeiykhrid van eeo actieve Propaganda-club in ooze R.K.W.V. Spr. schetste het weik dier club als echte katholieke sociale actie. Ouderen en jongeren zyn er noodig om werkdadig daaraan deel te nemen, vooral de joDgeren. Hoe komt het dat zoovele jongeren nog afzydig staan. Spr. gaf twee redenen daarvoor aan Er wordt te weinig notitie van de aibeidersbeweging genomen. Pro paganda is hoogst noodig. Vervolgens is het een veikeerd inzicht van de ouders dat de contributie aan de arbeidersorg. weggegooid geld is. Moge allen met nieuwen moed bezield wor den om de propaganda voor de Roomsche aibeidersbeweging krachtda dig voort te zetteo. Het jaarverslag van den secretaris den heer Jagers herinnerde aan het gewich tig moment in de arbeidersbeweging het tots'aodkomea van het R. K. Werkt. Vetbond. Het ledental liep iets terug en bedraagt thans 487. De verschillende acties der R K.W.V. en haar ODderafd. passeerden de revue, o.a. het gehouden triduum, retiaile-deetname, ontwikke lingscursussen, door de Prop.club Leo XIII georganiseerd atd. Brandstoffen- inkoop en Eigen Huis zagen het tevens- licht terwijl in vooibereidiag is »Hulp in Nood*. Gereleveerd werd het ge houden Kerstfeest, de Districtsmeeting te Soest en de toestand der aangeslo ten vakafdeelingen. De heer P. de Wilde, penoingm. bracht eeo financieel verslag uit. De' totale inkomsten bedroegen i 3141.88 en uitgaven f 2799.72, zoodat een batig saldo van (342.16 te boekeD viel. Aan beide functionarissen werd voor hun werkzaamheden dank gezegd. De begrooting 1926 sloot met een bediag van f2704. De buffetcommissie kon eveneens een batig saldo aanwyzen. De heer J. Tuitbof bracht een zeer gunstig vei slag uit over hst beheer der financiën. De heer J. Kindervater gaf van 't gehouden Kerstfeest verslag. Tot bestuursleden waren herkozen de hteren S. Kraan, P. J. van Katte veen, J. Koekoek, P. de Wilde en G. W. v. de Baan. Uit het bestuur werd door de vergadering tot Voorzitter gekozen de heer S. Kraan. Meledeelingen werden gedaan be treffende de brandstoffen-commissie. Eveneens over het te houden St. Jozel- Patroonsfeest, op den derden Zondag na Paschen. Vervolgens over «Hulp in

De Eembode | 1926 | | pagina 1