R. K. Spaarbank - Amersfoort S. DUYKER Havik 29 Amersfoort Kantoorboekhandel K. ELZENAAR Bel dan op No 42 DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNEMENTEN kunnen elke week ln gaan, doch oplegging van abonnement moet geschieden roor den aanvang van een nieuw kwartaal. Pr|s per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Ameratoort f 1.10. Ahonderllke nummert 10 ct. Dinsdag 9 Maart 1926 No. 96 Negen en Dertigste Jaargang KANTOOR: LANOEORACHT 28. AMERSFOORT. TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT D1NSDAQ- EN VRIJDAQMJDDAQ AOVBBTBNTlfiM 23 cc njverhetd b| geregeld advertecren. en Vrijdag vóór uur niet worden gegarandeerd. tarieven voor handel en i. Advertenöên moeten Dtnadag bezorgd. Een bepaalde plaati kan Geen mensch heeft het leven aan zich zelf te danken. Het leven, dat wij be zitten is slechts een flauw afschijnsel van het ware leven, het is slechts leen goed, nooit eigendom. Slechts één heeft het leven in zich, want Hij is het Leven, dat is: God. Niemand kan zich over het Leven ver heugen, tenzij in God, niemand is zeker van zijn leven tenzij door God. Voor zoover wij naar Hem streven, naderen wij tot het ware leven. Voor zooveel wij met God vereenigd zijn, smaken wij de vreugde en de zekerheid des levens. Ucreeniain0en voor Ureem* dtlingenvtrkcer of U. U. Door A. F. VAN BEURDEN. Vervolg. De tijden ego echter iu velerlei op richt eoorm veranderd, de denkbeelden gewijzigd, de regeeringsstelaels omgezet. De spoorwegen, de telegraaf, de telefoon, de auto's, de pers hebben het aanschijn der wereld veranderd. De wereld zonder dat alles ligt nog niet zoo heel ver achter ons. Maar het onderlinge verkeer is in niet te beschrijven mate gestegen. De vestingen zijn ontmanteld, het reizen is gemakkelijker, sneller, veiliger gewor den. Vreemde gezichten in een stad vallen niet meer op en we staan mid den in de tijden van het tourisme. Men is ook gaan begrijpen, dat de welvaart van een stad niet geheel binnen de eigen palen gezocht moest worden, maar dat haDdel en industrie aibeidsveld en afzetgebied ver naar buiteu moeten verleggen, dat de vreem delingen open en bloot moesten kun nen zien, hoe er gewerkt en gezwoegd werd op fabrieken en in werkwinkels, welke goede hoedanigheden de voort brengselen van de plaatselijke nijver heid hadden. Dat b.-acht klanten en trok de buitenbewoners, de landlieden naar de stad en bracht geld in, noodig tot instandhouding en vergrooting. Bij de vele vereenigingco, die in de nieuwe maatschappij, als gevolg van de uitingen van het gezelschapsleven ontstaan waren, voegden zich in de vorige eeuw de V.V.V.'s of vereeni- gingen voor Vreemdelingenverkeer. Men begreep, dat men de vreemdelingen, de reizigers, de touristea moest trekken. Aanzien doet gedenken. Dat bracht leven voor de hoteliers, voor de nering doenden, voor den kleinhandel. De be zoekers zagen met eigen oogen, dat er heel wat goeds en goedkoops te ver krijgen was. Menschen met kloeke koppen en vol gemeenschapszin stelden zich aan 't hoofd en organiseerden de reclame voor de stad, want in onze vluchtig levende maatschappij moeten de zaken, die men onder de aandacht van het pu bliek wil brengen, hard geroepen wor den, in schelle kleuren afgemaald, in velerlei vormen onder de oogen ge bracht. Men moet bovendien de vreemdelin gen trekken door te wijzen op het schoone, eigenaardige, bijzondere of antiek voorname der stad. Dat doen de manr.en van de V.V.V., m het groot Nederlandse!) Verbond i andere onderling verbonden vereeni- gingen. Ook in Amersfoort wordt in de richting gewerkt van het Vreemdenbe- zoek. Ten stadhuize door een aparte nissie, die regelmatig en met goed gevolg werkt. Door de burgerij in eene vereeniging, e met onbezweken moed hare vaak et gemakkelijke taak vervult, terwijl Flehite zijn museum opnieuw inricht, om vele bezoekers te ontvangen. Er zijn veel vereenigiDgen van allerlei lort en menigeen moet in dezen be narden tijd inkortCD, afwijzen; en niet zonder reden. Maar door lezen moet men de ge- eenschap met de buitenwereld onder houden, en ook waarnemen alles wat op Kerkelijk gebied voorvalt. Daarom minstens één Katholiek blad houden en zeker niet De Eembode vergeten, die zoo dapper onze belangen voorstaat. En niet groote bladen steunen, die geen gelegenheid laten voorbijgaan, om is een hak te zetten, En dan zijn er zoo enkele ver- eenigingen, die men moet steunen en daardoor behouden. Die, waardoor men deelneemt aan het politieke leven, naast die waardoor men het godsdienstige element steunt, dan die welke de weten schap dienstig zijn, en dan ook, die rtoe de V.V.V. behoort, waardoor meer in 't algemeen den bloei Amersfoort, de eigen stad en van eigen zaken bevordert. Daarop wilden wij nog eens de aan dacht vestigen van belangstellenden in den vooruitgang van Eemvoirde. 4 Een gevaarlijk geschenk. Toen, mijnheer de graaf, herhaalde zich hetzelfde tooneel als met den Amerikaan. Ook lady Wargate deed nog eenige stappen naar haar man, viel plotseling, riep nog eens luidop„Ja mes," en zonk bewusteloos in d van haar echtgenoot. Wij brachten de ongelukkige, die niet bijkwam, op mijn aanraden in het wachtende rijtuig en de lord reed in razenden dral naar den dichst bij wo nenden dokter. Ik vreesde echter dat wij geen bewustelooze, maar een doode in het rijtuig gedragen hadden. Ik her innerde mij de woorden„Ik heb mijn vinger aan den ring opengehaald," die een vreeselijke verdenking bij mij deden ontstaan. Zoowel Sounderion als lady Wargate waren neergevallen, nadat zij den ring enkele minuten aan den vin ger hadden gehad en bij beiden had ik het pijnlijke ineenkrimpen opgemerkt," Met gespannen aandacht had graaf Westerberg liet verhaal van den koop man gevolgd. Nu begreep hij alles. En de gedachte, die met de snelheid van het licht door zijn hoofd ging, waste machtig voor zijn stalen zenu wen. Nu wist hij aan welk een ont- Binnenland Het moderne leven. Dr. Ausems, de btkende Utrechtsche medicus, hield dezer dagen een rede, waarin hij hel moderne leven ODgenadig afkamde, Hij wees erop dat wij niet leven voor de aarde, m;.ar geschapen zijo voor den hemel en hiermede steeds rekening en houden, dit bij al ons doen en laten moeten vooropstellen. Zij d.e niet gelooven in een voort bestaan hiernamaals, hebben gelijk als zij van het leven halen, wat er van te halen is. Deze cultuur van het strffe- hjke brengt mede een overdreven zorg de hygiëne, een baast ziekelijke zorg van de overheid met zeer veel pietluttigheid van het geneeskundig toe zicht en arbeidsinspectie, muggenzifterij de ongevallenwet en raad van ar-1 beid. Doch deze zorgen van den staat houden plotseling op wanneer bet maak betreft. Een sigarenfabrikant die in Maastricht n motor heeft staan, moet zijn win kelier in den Helder tegen ongevallen verzekeren. In een circus mogen echter avond aan avond menschen halsbre kende toeren verrichten, zonder dat iemaDd daartegen opkomt. Men durft een t.b.c.-lijder nauwelijks de hand ge ven, doch zit wel 's avonds uren lang volgepropte café's giftige dampeD te ademen. Een eerzaam huisvader die na acht uur werkt wordt gestraft, zettend levensgevaar hij ontkomen was. Beurtelings werd hij bleek en rood, staarde den Italiaan met wijd geopende oogen aan en hijgde eindelijk met heesche stem: „De ring is dus ver giftigd? Spreek tochl" Bragenza knikte schuw. Toen stond de graaf opwankelend ging hij naar de lafei en dronk ver scheidene glazen van den vurigen wijn. Zijn hand beefde bij het inschenken, zoodat hij den wijn op het tafelkleed stortte. Toen liet hij zich weer op de sofa vallen. „Vertel verder," bracht hij met moeite er uit. „Is lady Wargate werkelijk ge storven „Ja, mijnheer de graaf, mijn ven den werd bevestigd. De dame is niet meer tot bewustzijn gekomen. Een hart verlamming, meende de dokter, en iedereen geloofde dat behalve ik. Ik had namelijk intusschen den ring onderzocht en daarbij geconstateerd, dat mijn vermoeden juist was geweest. Geef u den ring eens. mijnheer de graaf, dan zal ik u de duivelsche inrich ting laten zien, waardoor men een moord kan begaan, zonder dat men Iooit een ontdekking behoeft te vreezen." Toen Westerberg hem met de uiterste doch hit bediijf in de baltaa! mag tol na middernacht voortduren. En tcch hebben de geneeskundige weiecscbap at de geneeskundige ontdekkingen kunnen bereiken, dat 't leven van bepaald individu een seconde langer gerekt wordt dan God wil. Het terug brengen van de zuigelingensterfte is geen triomf der wetenschap, eerder teD schande dat men eerst nu tol het besef gekomen, dat bij een behoorlijke verzorging veel menschenlevens gered kunnen worden. De welgelukte operatie weegt niet op tegen de tallooze geval- •aarin de wetenschap machteloos De zucht naar 't leven eischi vaD de geneeskunst het onmogelijke. En wij katholieken doen daar hard aan Wij roepen al even hard om 't leven, alsof het leven hier het hoogste is. Wij hopen op een leven hiernamaals, doch egeïsten als we zijo, willen we 'ook hier van het leven ten volte ge- i evenals zij, die niet aan eeD ander teven gelooven. Velen onzer houden niet scherp genoeg de grenzen tusschen hier en hiernamaals in 't oog. Als de hedendaagsche aibeider meent in 8 uur arbeiden voldoende te heb ben, dan zegt Dr. Ausems dat 8 uur arbeid tegen 16 uur ontspanning geen christelijke verhouding is. In onze ont spanning valt ook niets specifieks ka tholieks meer te ontdekken. Sport is goed, maar de moderne sportculiuur is, heidensch; gymnastiek is heel nuttig, naar kom ods niet aan boord met y tbmische gymnastiek, want 'n licbaams- democstratie vac ooze jonge meisjes vinden wij niet noodig. Een dansje in eer ep deugt schaadt niemand, maar de moderne danswoede heeft niels meer vermaak. Zwemmen in den zomer is kostelijk, maar de luxieuse overdekte zweminrichtingen van thans zouden zelfs de weeldezicke Romeinen hebben doen watertanden. De Olympische spelen zijn heidensch van vorm. De moderne lichaamscultuur maakt de ziel los van het lichaam en 't lichaam los van den Schepper. Zelfzucht en eigenbaat zijn de karakteristieken van den modernen mensch. De zelfzucht der ouders doet zijn de vijand van hun kinderen wie zij het leven niet gunnen en daar- neemt de nieuw-mallbusiaansche roo toe. 'l Lichaam wordt verzorgd o wijze die alle proporties te buiteD gaat. Ziekenhuizen worden gebouwd als ziekenpaleizen, zoodat een lid van de geneeskundige commissie van den Vol kenbond, toen hij verschillende zieken huizen in ons land bad gezien, vroeg, iu eens een ziekenhuis te mogen want bij had nog maar steeds paleizen gezien. We bouwen sanatoria zoo kostbaar, dat de vraag oprijst, of de kosten op wegen tegen het nut. En naast deze officieele verzorging nemen de drogis terijen met hun palent-geneesmiddelen i kwakzalverijen voortdurend toe. Moeten we dan nihilist zijn tegenover is lichaam, vraagt spr. Neen, ons lichaam is een lempel van den H. Geest en ons leven is door God geschonkenvcrwaarloozcD we dus lichaam, dan handelen we tegen Gods daar we moeten niet meedoen de ziekelijke en overdreven zorg i alles wat de gezoodheid betreft. We voorzichtigheid het gevaarlijke instru ment had aangegeven, ging Bragenza verklarend voort: „U ziet hier onder den steen in het goud twee gaatjes, mijnheer den graaf. Als ik nu op den topaas, die door een kleine onzichtbare veer omhoog gehou den wordt, even druk, komen uit die openingen twee fijne punten kijk, tegen het licht kunt u ze zien. Houdt de druk op den steen op, dan springen zij weer terug, na een snelwerkend vergif in de beide wondjes gestort te hebben. Zoo moet het vreeselijk ge heim van den ring zijn, mijnheer de graaf, en ieder die den ring aan den vinger doet en dan den topaas aan raakt of er ergens mee tegen aanstoot, wordt hel slachtoffer van dit geheim zinnige moordtuig, doordat de fijne punten in zijn vinger dringen. Niemand kent dit geheim, niemand. Zelfs voor mijn vrouw heb ik het verzwegen. Nu zult u echter begrijpen, waarom ik met zulk een haast bij u kwam en u smeekte mij den ring terug te geven. Twee bloeiende menschenlevens heeft hij reeds vernietigd, ik kon het niet voorkomen. U echter wilde ik tof eiken prijs redden. Daarom was ik nauwe- ijks wakker en had van mijn vrouw I i 't lichaam houden in deo sta»', we het van God gekregen hebben, aauwelijxs zijn we geboren of wc worden door gevaren omringd. Er is tegenwoordig geen betrekking io gering of er wordt een bewijs van bekwaamheid voor gevraagd. Maar op voedster te woiden van een nieuw ge slacht, verzorgster van het teere, fijne kinderlicbaampje mag iedereen worden zonder eenige opleiding te hebben ge noten en zoo zijo er lo Brabant plaat- 80 van de 100 zuigelingen zco zijn er lal van andere i, die 10 a 12 kinderen hebben gehad, waarvan de helft gesterven is. En deze kinderen zijn meestal ten gronde gegaan aan gebrek aan zorg en onkunde der ouders. Ock io dit opzicht hebben rij ons, katholieken, heel veel te wijten. In den laatsten tijd komt er gelukkig erbetering door de verpleegsters en Ie kraamverzorgsters, die de ionge moeders cursussen geven en haar op de hoogte brengen van haar taak. Dcch ook de katholieke wijkverple ging heeft bier nog een groote taBk te vervullen. De wijkverpleging moet pen bij de lichamelijke controle de jeugd, bij het medisch schooltoezicht, bij de bestijding der tuberculose en bij verzorging van zieken in huiselijke omgeving. De aanwezigheid van wijkverpleegster kan soms een dure ziekenhuisverpleging voorkomen. Uit een katholiek oogpunt is de wijkver- pleging van zeer groot nut. Het zieken bezoek is eeo der 7 werken van barm hartigheid en de Kerk heeft er zich de eeuwen door mede bezig gehoude De positie van de wijkverpleegster zeer delicaat. Vooral de groote ge inen moet zij helpen, want deze hebben :n meesten steun noodig. Tegen den wassenden vloed van het nieuw-malthu- is de R. K. wijkverpleging een sterken dam, omdat de verpleegster kan werken met haar geloofsovertuiging invloed kan wekken door l aar liefde toewjding. Zij kaD ook op moreel gebied in de gezinnen geweldig veel goed doen. Spr. wekte op om te zorgen dat overal een afdeeling van de R. K. 'jkverpteging tot stand komt, opdat dit werk nationaal en diocesaan kan geregeld worden. Andere tijden andere zeden. Met zuiver geestelijke middelen bestrijken we geen terrein genoeg, we de stoffelijke middelen beDulten. Het nieuwö ministerie. Nadat mr. Limburg's pogingen w mislukt heeft onze Koningin vorige week de formatie van een extra-parle- Kabiact opgedragen aan Jhr. Mr. D. J. de Geer. Alvorens deze opdracht in beraad :men, beeft de heer De Geer ve zoebt eenige besprekingen te mogen houden. Deze hebben tot bet resultaat geleid, dat bij aan H. M. de Koningin de volgende Ministers kon voordragen Buitenlandsche ZakenJhr. Mr. H. van Karnebeek. Justitie: Mr. Dr. J. Donner, Raads adviseur bij het Departement van Justitie. Binnenlandsche Zaken cn Landbouw: r. J. B. Kan, Secretaris-Generaal in Algemeenen Dienst. Oaderwijs, Kunsten en Wetenschap- onder controle Centrale accountantsdienst Ned. Boerenbond De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uur; WOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur Dadelijk ingaande rente 3®/io pCt. gratis verkrijgbaar. Alvorens u beslist bij het koopen van een Instrument is het mede in uw belang ook eens te komen zien in den Piano- en Orgelhandel gehoord, dat de ring uw eigendom geworden was, of ik ging ondanks mijn zwakte op weg om verder onheil te voorkomen. En als ik eerst tot uit vluchten mijn toevlucht nam, dan was dit uit vrees dat u mij bij de politie ■"•uüt aanklagen. De strafwet is zoo rekbaar, mijnheer de graaf, en wellicht was ik, ofschoon ik volkomen onschul dig was, veroordeeld wegens doodslag uit zorgeloosheid of nalatigheid. Het betrof namelijk een aanzienlijke Engelsche dame en een 'ijken Ameri kaan, en dan is men gauwer geneigd om een streng onderzoek in te stellen, dat, zelfs als ik tenslotte vrijgesproken was, mijn zaken- vernietigd en mijn familie iu de diepste ellende gedom peld zou hebben. Dit is alles, wat ik u te zeggen heb, mijnheer de graaf. Tot mijn verdediging wil ik bijvoegen, dat ik na liet tweede sterf geval in mijn winkel het plan had den ring in den Tiber ie werpen of hem ergens'te begraven. Dat ik 't niet deed ik beken het oprecht kwam uit hebzucht voort, ik wilde den ring eenige jaren laten liggen en hem dan. als niemand meer aan de beide noodlottige [voorvallen zou denken, aan.eengoud- :d Mr, M. A. M, Waszink, Burge- eesler van Heerlen. Oorlog ad interim en Marine Prof. L, A. van Roy en, Hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. FinantiënJhr. Mr. D. J. de Geer. WaterstaatMr. H. van der Vegte, I van Gedeputeerde Staten van verijssel. Aibeid, Handel en Nijverheid: Prof. r. J, R. Slotemakcr de Bruyae, lid m de Eerste Kamer. Koloniën Dr. J. C. Koningsberger, oud-voorzitter van den Volksraad in Ned.-Indië- Over de nieuwe ministers worden de 'olgende bizonderheden vermeld. Jhr. Mr. H. A. van Karnebeek, onze :eer kundige minister uit de kabinetten ran Ruys en Colijo is bij geen poli tieke partij aangesloten. Mr. J. B. Kan, ook politiek partij loos, is de bekwame diplomatieke en energieke Secretaris-generaal uit hei kabinet Ruys, de verbindingsman tus schen de Ministers. Dr. J. Donner, die het departe ment van Justitie gaat beheeren is Aatirev. en de zoon van ds. Donner. vroeger predikant te Amersfoort. Hij 35 jaar, de jongste in het Ministerie, :er bekwaam jurist en laatstelijk raads adviseur van den Min. van Justitie. Voor Onderwijs, Kunsten en Weten- icbappen is gekomen Mr. M. A. M. Waszink, de eenige r.k. in het kabinet, burgemeester van Heerlen, die in het kabinet Limbu.-g was bestemd voor Waterstaat, maar zich nu ontpopt voor Onderwijs; blijkbaar van meer dan één markt thuis. Financiën heeft Jhr. Mr. D. J. de .-er, Chr.-Hist., de formateur, die indertijd als bezuinigingsmiuister plaats moest maken voorj Colijn, maar nu, de herstelling der geschokte finan ciën, diens plaats weer inneemt. Hij trad immers als fiaanlieele specialiteit De liberale Prof. L. A. van Rooyen zal Landsverdediging behartigen; vroe ger officier en in de mobilisatie hoofd munitie-bureau, thans hoogleeraar de Techn. Hoogeschool Delft, r. H. van der Vegte is de tweede in het kabinet. Hij is 'n bekend advocaat uit Zwolle, lid van Ged. Siaten j- LANGESTRfl/IT 84 s (ulpiiiii ut in ioiidir rind lillin Iistpapn: ip >il. blii» 11 icid Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. van Overijsel en neemt nu Waterstaat voor z^n rekening. Voor Koloniën kwam Dr. J. C, Koningsberger, liberaal voorzitter ge weest van den Ind. Volksraad Arbeid, Handel en Nijverheid is toe vertrouwd aan Prof. Dr. J. R. Slote- maker de Bruine, een bekende figuur uit de sociale politiek om zijn actie en zijn boeiend woord op sociaal terrein. Zijn regeer- en organisatiecapaciteiten moeien nu blijken. Hij is Chr.-Hist. Wat de heeren van plan zijn, is nog et gepubliceerd, wél gefantaseerd. Amersfoort Gemeentezaken. In het vorig nummer van De Eem bode stond kort en bondig weergegeven wat twee deskundigen over het gemeen telijk grondbedrijf te vertellen hadden n de heeren van het Genootschap lor Gemeentezaken en hunne gasten. Zij die een goed geheugen hebben, zullen zich wellicht hebben herinnerd de toekomst-muziek van vroeger dagen smid geven om de vergiftigde punten er uit te nemen. Dan had ik hem met :n goed geweten kunnen verkoopen. Dat mijn vrouw hem nu, omdat het zoo slecht gaat in de zaken, ondanks mijn streng verbod opzocht en aan u verkocht, zult u mij, naar ik hoop, niet tot verwijt maken. Geloof mij, de angst dien ik op den weg hierheen heb uitgestaan is straf genoeg voor de onvoorzichtigheid den afschuwelijken ig niet vernietigd te hebben. Nu zult u, hoop ik, mijnheer de graaf den koop wel ongeldig willen maken, niet v ir ,Neen, signor Bragenza neem geld maar weer op. ik zelf zal het gevaarlijk mecanisme dadelijk uit den ring laten verwijderen, mijn woord er op! Dan kan hij niemand meer schaden en hij zal spoedig een van de meest interressante stukken uit de antiqui- teitenverzameling van mijn vriend Op- pendorf uitmaken." En zoo gebeurte het, de ring dankte in het vervolg zijn grootste be langwekkendheid aan de akelige ge schiedenis, die er mee verbonden was. EINDE. hoore werd gebracht, door den leider van het toenmalig orebest. Werd toen met »luchl« gewerktook nu deed de »guede lucht* nog opgeld. Het optimisme en de fantasie bleken Nu willen we niet on'.keonen, dat een kleine dosis optimisme en wat fan tasie, in vele gevallen wel deugd doen maar dao met mate. Praciiscber is het realist te zijo in deze aangelegenheid. Gemeentelijk grondbezit is op zich et verwerpelijkvoor groeiende ge- centen is 't zelfs onmisbaar te achten. Maat hieruit dan besluiten alles inaar te gaao koopen wat los en vast is tegen vaak hooge prijzcD, leidt tot teleur stelling eu geeft de bevolking vroeg of 1 at zware lasten te dragen. Deskundigen op het gebied der ge- eenle-politiek staan veelal tegenover :t denkbeeld van een gemeeutelijk grondbedrijf zeer sympathiek, maar zij maken wijselijk eenige reserve: ze eiscben een verstandig beleid, dus niet maar raak koopen; niet koopen in pe- lioden van abourmaai boogc prijzen doelmatige exploitatie. Vergeten mag niet worden, dat de wetgever aan de gemeente nog diverse machtsmiddelen liet om op te treden redelijke eischen inzake volks- ag en verkeer, gevaar loopea

De Eembode | 1926 | | pagina 1