LAMPENKAPPEN Spel en beweging zijn in iekereo zin de arbeid van jonge kind. Belet bun dut niet te tpeien en beweging te nemen. Stil Kitten maakt de kinderen vadaig eo lui. Toont buo, dat aardige en gezellige tpeien u genoegen doen. Geeft ook acht op het tpeien uwer kinderen en op heigeen waarin zij behagen tcheppen. Daarbij treden hun goede en ilechte j eigenachappen aan den dag. Om uw kinderen zoo goed mogelijk aan orde te gewennen, moet ge hun op bepaalde tijden nuttige bezigheden laten verrichten. Ge kunt hen bijv. kleederen op hun plaats laten brengen, stoelen in orde laten zetten, kamer laten stoffen, kippen laten voeren, vogels laten verzorgen, den tuin laten wieden, de voetpaden schoon laten houden enz. Zooais gezegd, al deze soortgelijke werkzaamheden moeten bepaalden tijd verricht worden mogen niet worden vergeten. Daardoor geraken ze aan orde gewend en daarom is dit van zooveel gewicht. Prjst in 't eerst hetgeen uw kinderen doen en betuigt uw tevredenheid over, alt 't er maar even door k Veel afkeuren maakt het werk ona genaam en verdrietig. De kinderen worden er traag en ongeschikt door. Bepaalt een vasten, maar niet te korten tijd voor elk werk. Is het werk af en ziet ge, dat het goed gedaan is, staat uw kinderen dan toe om te spelen. Daardoor arbeideo ze met meer ge noegen, spoed en opgewektheid en krggeu er een zekere gemakkelijkheid tot werken door, die voor hun volgend leven veel waarde beeft. Staat uw kinderen niet toe, om steeds naar gril of luim van het eeoe werk naar het andere over te gaan, m.a.w. van den hak op den tak te springen. Dat is een hoofdkwaal in onzen tegen- woordigen tijd eo leidt vaak tot de bekende twaalf ambachten en dertien ongelukken. Leert uw kroost arbeiden met ver stand en overleg en gewent het var lieverlede aan volharding bij den arbeid in den eersten tijd moet ge het jonge volkje oiet lang laten werken, maar langzamerhand meer. Gewent uw kinderen vooral plaats en tijd; dus aan den klokslag bij het opstaan en slapen gaan. bij het eteo, werken, speleo; aan vaste plaat sen voor hen zelf, voor huo kleeren, speelgoed, boeken enz. Staat niet t dat zij alles overal laten slingeren. PATER FAM1LIAS. Aan drie onderofficieren van het garnizoen werd een onderscheiding*- teeken voor trouwen dienst uitgereikt. Adjudant-instructeur Bolle der Cava lerie verwierf een zilveren medaille, de opperwachtmeester-zadelmaker Hiikers eenzelfde onderscheiding, en de opper wachtmeester-instructeur Spaan de zil veren gesp. Bij de Openbare Weiken der ge meente Amersfoort is als tijdelijk op zichter bij de bestratingswerken aange steld P. J. Eikelenstara uit Terborg. De te Baarn overleden heer J. A. M. Sterneberg was niet firmant van de i Tabaksmaatschappij Herms Oldenkott en Zn. alhier, maar van de firma van Delden en Co., tabaksfabriek te Am sterdam. Paardenmarkt 15 Maart 1926. 45 Werkpaarden f350 f475 7 Lux paarden f415 f500 3 Slachtpaarden f 110 f175 106 Hitten f 110 f225 Handel redelijk. Zaterdagavond is op 't eind van een oefeningstoebt met de nieuwe auto spuit de beer A. E. Blok, commandant van de gemeeritelflke brandweer, die aan 't stuur zat, door een beroerte ge- troffso. Naar het St. Elisabeths Zieken huis overgebracht, is bij kort daarna overleden. Het plotseling verscheiden heer Blok wekte veel deelneming. Hij was een algemeen geacht man, die zich in verschillende functies voor d meenschap verdienstelijk maakte. Jaren lang aan de brahdwec bonden, was hij sedert het heengaan van Commandant Schulte Nordbolt, diens beleidvolle opvolger. De heer Blok was medewerker «Het Roode Kruis», waar bij ijverde voor de transport-colonne. Het college van Regenten va Burgerweeshuis verliest in hem trouw medebestuurder, terwijl ook het Burgerlek Armbestuur door zijn afster ven een (jverig bestuurslid mor In lunchroom Princesse werd door deo bouwkundige Piooy voor de firmi van Hamersveld aanbesteed het bouwen en uitbreiden der autogarage, Ingeschreven werd als volgtde Smale f5136; de Vos f4950; A. C. Beijet f4874; Hazelaar f4650; Heere f4580; W. van Keulen f4119; Kuntz f3938; J. A. van Keulen f3617. Onze stadgenoot Jhr. A~M.~C. Mollerus wist de 3e prijs te veroveret op het sabeltournooi om deo Coupi Paoli Zundag te Amsterdam gehouden. Sl. Vincenllut-Vereenlglng. Men schrijft ons Naar aanleiding van het St. Vincen- tius' feestartikel in onze Eembode van Vrijdag j I., raag ik misschien hier oog wel even herinneren aan de luistertijke wijze waarop de heeren Vincentianen in 1901 het gouden feest hunner Con ferentie herdachten. het 50 jarig bestaan dat in Maart 1901 werd herdacht, kon de St. Vincen- Vereeniging óók reeds wijzen op schoonen staat van dienst op cha ritatief gebied. Dit jubileum werd toen ingeleid door o driedaagsche geestelijke oefening onder Pater Van Hooff S.J. Maandag daarop werd de gewone 'ekelijksche conferentie gehouden, die jen een meer plechtig karakter kreeg. Alle leden en oud-leden waren met de heeren Geestelijken der stad eo de leden van bet R. K. Armbestuur bijeen, onder leiding van den toenmaligen president, den heer D. P. Hamers van Beek, is naam zoo nauw verbonden de geschiedenis der Amersfoortsche St. Vincentius-Vereeniging. Van Mgr. den Aartsbisschop werd toen een telegram ontvangen, van den rolgenden inhoud «De Conferentie te Amersfoort har telijk gelukwenschrnd met haar gouden feest, schenk ik aan de leden e betrekkingen, aan de weldoeners bezochte gezinnen en de Liefdewerken der Vereeniging van harte mjn zegen. Later in 't jaarhet werd 22 Juli, werd een grootsch, drie-daagsch St, Vin- centiusfeest gehouden in Amicitia. De heer C. T. van Beek was presi dent der feestcommissie en tal van dames heeren maakten zich verdienstelijk r voorbereiding en regeling der festi viteiten. n een verslag uit die dagen lezen dat bij dat feest »het een streven was geldelijke voordcelen te wini einde armen en hulpbehoevenden hun levenstaak te verlichten.' Men gewaagt rts van een intelligent publiek» de belangstelling die ook Bur gemeester Van Asch van Wijck :ijne Wethouders toonden. Voor de verloting die teen teo bate der kss meteen werd gehouden, door Z. H. deo Paus een prachtige camee als prijs geschonken. feestvergadering werd keurig gezongen en Pater de Veer S.J. hield Gegroet, Vincentius' edele zonen In wier harten de Heilige naastenmin [waakt Gegroet, nu de feestson de liefde komt [kronen. Die U half een eeuw beeft doorblaakt. Offervaardige mannen met liefd'rijk (gemoed, VincentiuB' Zonen weest dankbaar ge- [groet. Zoo ziet men, dat men 25 jasr terug dejkunst van 't jubilecren ook verstond. -]Onze Afdeeling - Langestraat 36 hebben wij belangrijk uitgebreid. Alle benoodigdheden voor het zelfvervaardigen van Lampenkappen weder in ruime keuze ontvangen Begunstigd door prachtig voorjaars weder, had Zondagmorgen 14 deser de eerste afstandsmarsch plaats den A. B. v. L. O. in dit si Door 66 heeren werd deelgenomen. Naar andere keeren gerekend, was dit maal de opkomst der dames zeer slecht, slechts 7 dames namen er aan deel. Te ruim 8 werd van het Julianaplein afgemarcheerd. Aan 't eind der wandeling werd namens den A. B. v. L. O. in de uit spanning het Zwarte Bergje, thans ge naamd Modern, allen deelnemers een kop koffie aangeboden. Hier werd door den heer Walpot, secretaris A. B. v. L. O. dank gebracht deelnemers. Nog werd door den Secre-1 taris tet kennis gebracht, dat behalve meerdere afstandsmarschen dit jaar te houden, er bij de leiding plannen be stonden om op een Zondag, als de appelboomen of kerseboomen bloeien, een rijwieltocht door de Betuwe te maken en in de maand Augustus, op Zaterdagmiddag naar Arnhem te marcheeren (43 K.M.), daar te kam peeren en op Zondag namiddag Amersfoort terug matcheeren. De deel nemers hebben dgn gelegenheid om Zondagmorgen een kijkje in Arnhem te tn aldaar ter kerke tc gaan. Door een korporaal van de Vrijt Kader Landstorm, wonende te Soest, is uit de H.B.S., waar Zaterdags oefe ningen plaats hebben van de Kader- Landstorm, een foto-toestel ontvreemd, Daar dit feit gepleegd is in militairen dienst, is 't jongmensch ter beschikking gesteld vao de militaire autoriteiten. Gevestigd: Hendrika Oosterveld, G.v.St.Werfst. 56 M. Joustra. N.H., Randenbr.weg 11 W. Mertz, R.K., Zogstraat 48 Maria Blom, N.H., Leusderweg 7 Christina Burg, N.H., Westerstraat J. Derkten R.K., Westerstraat 55 Everdina Smit, N.H., A.Paulownal. Rolitia Boom, Muurh. 89b, verpleegstei q. Rietbergen, R.K.. v. Bemmelstr. 32 Aaltje Scbarrenburg, N.H., woonwagen W. Ritselaar, R.K., Gr. Koppel 1, rr C. de Leest. R.K,, Zwanenhalsst. B. Dijkmans, R K., Utr.str. 18, pianc G. Surksura, G.K., J.v.Dieststraat 8 B. v. d. Horst, R.K., Stationstr. 3 W. Heerde, Sge&teiweg 425, machinist R. Bouwmeester, N.H., Soesterw. 194 C. den Daas, N.H., Rozenstr. 5, sig. J. Woudenberg, N.H., woonwagen A. Gctnts, R.K., Soesterw. 236, bankw. Lest, R.K., Rozenstraat 8, wagenm. v. d. Laar R.K., luchsiastr. 57 E. Arendsen, R.K., idem 41 Maria Coenraadts, N.H., Arnh str. M. Teems, R.K., P. Borststr. 8, bankw. Antje v. d. Bunt, N.H., St. Ansfr.str. 18 H. Hofman. G.K., Driest 32, landarb. van Beek, N.H., Heiligenb.weg 183 Abrahams, N.I„ Pr, Marielaan 9 Wtlhelmina Nellenstein, N.H., Emma!. 9 Theodora Boozeman, R.K,, Langestr. 35 Wed. J. Kooien, N.H., Havik 10 Johanna'v. Hamersveld, R.K., 't Zand 19, Marie v. Rouwendaal, N.H., Lagew, 37 Johanna v. Dijk, Regentessel. 9, dnstb, Cornelia v. Ree, N.H., Utr.weg 171 E. v. d. Beek, N.H., Lagew. 44, at Mietje Steenbeek, K K., 't Zand 33, dnstb. Elisabeih Plaks, R.K., Betkenweg 9 Josina Lensen, R.K., Soesterweg 91 F. Hi Wel, R.K., v. Assenraadstraat 25 Pieternella Boveokamp, N.H., v. Bern- meistraat 96 Cecelia Damman, N.H.. v. Marnixl. Catbarina v. Espelo, Fuchsiastr. 75 Everdina v. d. Veer, R.K., 't Zand 27 H. Brons, N.H., Fiierbeekstr. 35, smid Wed. Westerbof, N.H., Stationsstr. 28a Haarsma, R.K., Soesterw. 51, smid G. Tempelman, R K., J-eusderweg 51 A. Wiggerman N.H., Scheltusstr. 17 Theodora Hoogerr, R.K., Westerstr. 67 Wed. S. Dijkstra. N.H.. v. Lennepln. 1 Eliogs, N.H., Leusderweg 125 v. d. Woude, Narcisstr. 84, arb. Anna Visser, L.d.H. Kmmalaan 18 Maria Zeylemaker, R., Scheltemaln. 7, Onderwijs In oud-Amersfoort. i men zich gaat voorbereiden opj iering van een jubileum itedelijk gymnasium, vroege» kend onder den naam van Latijnsche school, lijkt het ons wel gepast over die school een en ander mede te deelen uit vroeger dagen. Onderzoekingen en nasporingen var bekende historici doen zien, dat de La tijnsche school te Amersfoort oorspron kelijk geen kerkelijke school of kapittel school was. Bij oorkonde van 21 Augustus 1337, aldus de bekende historicus Dr. M. Schoengen, verhief de bisschop van Utrecht, Jan VBn Diest, de parochiekerk Amersfoort tot een collegiale kerk. ras toegewijd aan Sint Joris. De archieven van dit kapittel berusten ge- deeltelijk in het archief der gemeente Amersfoort. Een ander gedeelte in het archief van de Oud Bisschoppelijk! Clerezij te Utrecht, thans tijdelijk in het Rijksarchief te Utrecht. Nadat de stedelijke regeetiog afsiand had gedaan van het collatierecht de talrijke vicariën, dl: in deze bestonden, bestemde de Usrechlsche kerkvoogd de inkomsten er van voor tien kanunttikenprebenden en voor die van den deken van het kapittel. Opmerkelijk is de bepaling io den stichtingsbrief (de origineele stichtings brief bevindt ztch in het archief van den Dom, no. 262, Rijksarchief Utrecht) dat alle kanunniken óf priesters moesten zijn, óf slch verplichten moesteu binnen het jaar de priesterwijding te ontvangen. Verder wordt in dit document de deken, de schatbewaarder en de c vermeld, maar geen gewag gemaakt van eqn scholaster. Ter voorkoming van misverstand zij hier opgemerkt, dat in de tweede helft der 16de eeuw in officieele stukken der stad Amersfoort herhaaldelijk de «scho lasters' der school vermeld worden. Maar hier even als elders waren stedelijke functionarissen, die met het kapittel niets hadden uit te staan. Dese scholasters namen de functie waar van ons hedendaagsch curate van een Gymnasium en den inspecteur van het onderwijs. Zij werden voor het eerst in bet jaar 1555 door den Raad der stad benoemd (van Rootselaar, Amersfoort, II. 375), aan hen kon| de zorg voor bet onderwijs worden opgedragen. De vraag rijst derhalve reeds aan stonds of bet «officium scholae», hel schoolambt*, niet ook aan den bis schop ten behoeve van het te stichten kapitel was afgestaan, of datjde stede lijke regeering zich het begevingsrecht van de school van stond af aan voorbehouden Een afdoend antwoord op vragen geven de ten dienste staande oudste authentieke bescheiden niet. Doch zoodra de officieele bronnen der stad Amersfoort beginnen te vloeien, treedt duidelijk aan het licht, dat de school eene stads- en geene kapittel school is geweest. Vooreerst toch treft het, srhrijft Dr. Schoengen, dat [in de oorkonden van het kapittel van Sint Joris nooit sprake is van eene school, die aan het kapittel verbonden was. Deze was in zooverre ook overbodig omdat de wetenschappelijke vorming van de te benoemen kanunniken buiten de task van bet kapittel viel. Deze moesten immers óf reeds pries- r zijn óf wetenschappelijk zoo onder legd zijn, dat zij binnen eeD jaar priester gewijd konden worden. Bovendien kon voor de opleiding in de aan het kapittel verbondeu lagere geestelijken cd voor die van jonge zangers, de choraleD, op andere wijze voldoende gezorgd worden. (Wordt vervolgd.) Uit den Omtrek BAARN Het gemeentebestuur heeft planneo tot verbreeding van de Laanstraat. De kosten zijn geschat op ruim een ton. Alle hekjes en boomen zullen volgens deze plannen moeten verdwijnen, en er zal een gelijke straat komen met gelijke trottoirs. Deze week zijn op uit- noodiging van den wethouder van open bare werken vele eigenaars van buizen in bedoelde straat reeds ten gemeente- huize geweest om kennis te nemen van de planneo en hun oordeel daaromtrent gen. Vele winkeliers sympsthi- met de plannen van B. en W., maar anderen voelen niets voor deze verandering van de Laanstraat, omdat daardoor het karakter vbd dorpsstraat geheel verloren zou gaan. BARNEVELD Op initiatief van burgemeester Westrik aan de veemarkt weer nieuw leven ingeblazen. Niet minder dan 49 koeien waten ter markt aaogevoerd, waarvan heel wat dieren van eigenaar verwisseld zijn. Bij tamelijk vluggen handel werden de volgende prijzen besteed voor kalf- koeien f 260—350, vette koeien f 200 —300 en vaarzen f 180-250. De heer J. M. Wijngaarts heelt van de Barneveldsche Bouw vereeniging et tweetal op de Armenkarr.p gelegt woningen aangekocht voor de som vt 5200. HOOGLAND Tot onderwijzeres aan de Christel, school te Hoogland is benoemd Mej. G. Lap, thans onderwijzeres aan de Openbare school in dc Gasthuisstraat Nijkerk. De jaarlijksche vetburing der bermen langs den straatweg zal plaats hebben Donderdag 8 April a.s. te 6 uur in een der ongebruikte lokalen van de Christelijke schnol aan den Ham, Naar men verneemt ia er dit jaar toenemende belangstelling merk baar voor den Stillen Omgaog te Am sterdam op 21 Maart a.s. Ongeveer 40 deelnemers hebben zich deze gemeeute opgegeven. Vrijdag 19 Maart houdt de R. K. Werkliedenvereeniging des avonds half 7 Blgemeene ledenvergadering waarbij o.m. aan de orde wotdenj gesteld de jaarverslagen van Secretaris en Penningmeester. Voorts kiezen van 2 bestuursleden alsmede bespreking van de jaarlijksche kerkelijke viering van 'tjaarfaest der vereeniging. Ten gemeeotebuize zijn als gevonden voorweipen gedeponeerd: 1 zweep en 1 rijwielbelastingplaatje en voor de rechtmatige eigenaar terug te bekomen. Belanghebbenden die zich een visch, en hengelakte willen verschaffen, be- hooren dit voor 15 April a.s. ten ge meente Secretarie aan te vragen. HOEVELAKEN Io den gemeenteraad werd medege deeld, dat de procedure Hoevelaken contra het Gasthuis te Haatlem alle kans geeft op een guostigen afloop voor de gemeente Hoevelaken. Ook deed de Voorzitter vers'ag van een gehouden bespreking met het be stuur der Coop. Brandverzekering te Hoogland. Het bestuur handhaaft niet alleen zijn voorstel, reeds in de vorige raadsvergadering besproken, maar wil ook dat de gem. Hoevelaken zich voor 25 jaar verbindt tot het uitkeeren der jaarlijksche subsidie. Hoevelaken wil wel per brand be talen, ook tijdverlies vergoeden als de Hooglandsche motorspuit na den brand komt of uit watergebrek werkeloos moet blijven, maar nu het Bestuur op zijn stuk blijft staan en zelf meer gaal vragen, meent de Voorz. hoewel hij veel voor de zaak voelt, te moeten adviseeren van verder overleg af te zien. Hiermede gaat de Raad accoord. Er was ook een voorstel om nu de Electrische kabel Hoevelaken nadert, te heruiten tot electrische straatver lichting. De Voorz. geeft een kosten berekening. die per lantaarn ongeveer f30 bedraagt, waarvan f 18 als huur wordt aangemerkt. In het voorstel van B. en W. wor den 14 lichtpunten voor de rechte straat door het dorp genoemd. Op het eind naar Klaarwater zullen nog 4 a 5 lantaarns noodig zijn. Na eenige bespreking werden ook die 4 a 5 lantaarns in het voorstel opgenomen. De straatverlichting zal pl.m. f600 kosten. Ook de ambtswoning van het Hoofd der Openb. School krijgt electrische verlichting, eveneens het Gemeentehuis. Ten slotte wordt op voorstel van B. en W. besloten bij inschrijving te verkoopen de tegenwoordige dienst doende straatlantaarns, een partij reeds lang op non-actief lampen en wat ver der bij een petroleumverlichting noodig is. NIJKERK Op deo Buoschoter weg geraakten paard en wagen van den heer M. ts water, eveneens een gedeelte der lading, zakken meel. Met behulp van anderen een en aodet zonder ongelukken op het droge worden gebracht. NIJKERK De onroerende goederer, jl. Donder dag ten overstaan van Candidaal-Notaris Reijers geveild, zijn toegewezen Perc 1 aan Johs. v. d. Boom, landb., Atk, Nijkerk, voor f8150.—. Perc. 2 aan Patt. Geref. Burger Wees huis alhier voor f9000. Perc. 3 aan Weeshuis voornoemd f 5900.-. SOESTERBERG Het onder Bcuningen verongelukte vliegtuig behoorde hier in het vlieg kamp thuis. Het trok in Beun irgen de aandacht, dat het vliegtuig zoo laag vloog. Waarschijnlijk is het laag vliegen mede in verband met een verkennings- opdracht geschied. Maar in elk geval had deze manier van vliegen zeer de aandacht getrokkeo. Wellicht is de val het gevolg van een vliegfout, waarbij de bestuurder geen gelegenheid meer heeft gehad het toestel iu evenwicht te brengen. De verongelukte sergeant Jansen was reeds vijf jaar als vlieger gebrevetteerd en stond bekend als een ervaren vlieger. Jansen was gehuwd. Van der Kamp was Donderdag j.l. het huwelijk getreden. Hij was Zondag van verlof teruggrkeerd. Juist het ongeluk was hij boven Her en Aerdt gepasseerd, waar hij, zooals gemeld, vroeger woonachtig was. De groet, welken hij toen naar beneden zwaaide, was zijn laatste. Beiden waren ongeveer 30 jaar oud. Een ziekenauto uit Sofsterberg arri veerde om de lijken, die in het R. K. Liefdesgesticht te Bcuningen waten ondergebracht, naar Soestcrberg te transporteeren. SOEST Donderdagavond 25 dezer heeft in de openbare lagere school in dc Kerke- buurt alhier de eindles plaats van den gedurende dezen winter onder leiding van den heer G, J. Lieshout alhier gr» houden 3den jaais Landbouw Winter-

De Eembode | 1926 | | pagina 2