J Amsterdamsche Bank DUYKER Havik 29 Amersfoort CREDIETEN H. ELZENAAR DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 9 April 1926 Veertigste Jaargang No. 3 ABONNEMENTEN kunnen elke week In gun, doch opzegging vin ibonnement moei geschieden voor den unving vin een nieuw kwirtul. Pr|s per drie maanden 1.00. Bulten de gemeente Amersfoort f 1.10. Ationderl|ke nummers 10 ct. KANTOOR: LANQEQRACHT 28. AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAQ- EN VRIJDAOMIDDAO ADTBRTBMTliw 29 cent per regel. Billik* tarieven voor handel ngverheld b| geregeld adverieersn. - AdvertentlEn moeten Dined, en Vrgdag vddr Z uur worden besorgd. Een bepulde plaats niet worden gegarandeerd. Geluk hebben en gelukkig zijn, 'I zijn twee zaken, die even ver van elkander liggen als verstand hebben en verstandig zijn. Eenbtid. Onze Roomsche eenheid is de nood zakelijke voorwaarde voor de bevesti ging en uitbreiding van hetgeeD de Kaïholieken door strijd en zware cffers Indien het aan tweedrachtzaaiers zou lukken, onze Roomscheaaamboorigheid, hei volgen van de leiding der kerkelijke en wettig gekozen leiding op staatkun dig of sociaal gebied, het vertrouwen en de eendrachtige strevingen te ver deden, dan zouden wij een prooi worden van onze zwakheid en bezwijken onder de kracht onzer vijanden. De hardste slag, die aan het Katholi cisme van ons land in deze periode van zijn ontwikkeling kan worden toe gebracht, is de uitlevering van de een- beid, waarin het is gegroeid, aan de tegenstanders. Van het oogenblik af, dat de saam- hootigheid, de concentratie op ons be ginsel, uileen valt in tweedracht, is hel gedaan met de sociale en staatkundige machtspositie, tot welke onze emanci- patoren, na onze kerkelijke organisatie, ons hebban geleid. Van deze logische zekerheid dienen wij ons allen diep te overtuigen, er hier en daar menschen doende zi om ons volk tot de naaste stembus orignteeren en onder leuzen voott te drijven, die ons noodlottig worden. Men weet, hoe verzamelen wordt geblazen voor alle kritikasterij en on tevredenheid met den gang van het katholiek openbare leven. De personen die in deze splitsing, in deze ongemotiveerde breuk in ons Roomsch partij leven allerminst be hagen hebben, zijn onze leidende kerke lijke oveiheden, staatslieden, sociale voormannen en de niet onevenwichtig, maar gezond denkende Katholieken. Zij allen weten, welke onberekenbare gevolgen op de mentaliteit des volks, een overdreven kritiek op het doen en laten van gezagdragers en een pro beeren van allerlei ondegelijke ontrustende nieuwigheden kunnen uit oefenen. Immers, waar komt al dat gedoe op neer. Men boort de dwaze verdediging der uitleening van kapitaal zonder rente, het wrange en liefdelooze kritiseeren van vooraanstaande Katholieken, het stuwen van verwarde en wilde demo cratische stroomingen, het hatelijk polemiseeren tegen onze politieke en maatschappelijke stuurlui, of het scholen van het volk in de «kankers-methode 1 Zulks zal uitloopen op een lichtzin nig en slecht oordeel der massa, onder ling wantrouwen en eerst heimelijk) later openlijke tweedracht, die onz eenheid vaneen zal scheuren. Daarom weg met hen, die aankwee- ken bij het volk zulk een verderfelijke mentaliteit I Veeleer hebben wij behoefte bevordering van het onderling vertrou wen en versterking van de Roomschi f eenheid. iVERST00TEN. Dit is het laatste spel, dat ik met beiden doe," sprak Johan in de her berg. „Morgen ga ik de wijde wereld in, eer mijn vader mij wegjaagt." „Groot gelijk," spraken de anderen. „Naderhand zal je vader wel blij zijn, dat je weer terugkomt, als hij eerst maar eens ondervonden heeft, dat de knechts niet meer bij hem willen wer ken. Gij hebt de lui nog bij elkander gehouden, maar als gij weg zijt, zullen de anderen niet lang meer tegen zijn zuur gezicht aan willen kijken." Ze namen afscheid. Johan ging naar huis en wierp zich zonder aan zijl- avondgebed te denken, te bed: de laat ste nacht in het ouderlijk huisl Zijn vader had dien avond een knecht uitgezonden om te gaan kijken of Johan speelde. Deze was met een bevestigend antwoord teruggekomen endengehee- len avond had de oude man naar di woorden gezocht, waarmede hij den volgenden morgen den ongehoorzamen en ondankbaren zoon het huis ont wies morgens om zes uur, bij naar den Wereldvrede. n. Middelen. Wie door de beginselen van den K. Vredesbond nog niet overtuigd mocht zijn van het bestaansrecht en het deze vereeniging, zal na ken- van de middelen ongetwijfeld voor haar program gewonnen worden. We zagen, hoe de vrede allereerst n toestand des harten, een genade den H. Geest, een voorrecht slechts weggelegd voor die zielen, die vrij van zonden, den wil van God volbrengen Zijn H. Leer en die Z^ner Kerk na- en. Het voornaamste en krachtigste hulpmiddel hierbij is het gebed. «Wie bidt wordt zalig, wie niet bidt gaat verloren.* Duidelijker en krachtiger kan de nood zakelijkheid des gebeds als middel ter zaligheid niet worden aangeduid. En is streven naar den vrede des harten, rr den grondslag dus van den waren deugdelijken vrede onder de men schen, wel iets anders dan het streven zaligheid kis eerste middel heeft de Bord dan op zijn program staan 'Het Sociale Vredesgebeden wel in verschillende en, als o.m.t Bijzondere godsvrucht tot het H. Miscffer als centraal Vredescffer waarin geheelc Keik met Christus bidt voor i algemeenen vrede, en dus het bij sonder aandachtig meebidden van de ven vredesgebeden in den Canon. b. Ook buiten de H. Mis, vooral ook het huisgezin, gebeden storten den vrede. c. De Zoodagsche H.Communii vangen als Vredes-Commuoie, die allen vereenigt in Christus. d. Vieren en heiligen van den Zon dag, zooveel mogelijk in het huisgezin. c. Bijzondere viering (behalve van den Kerst-, den Paasch-, en den Pinkster- vrede) van het feest van O. L. Vroui -Koningin des Vredes* en van het feest 'an Allerheiligen, oorspronkelijk inge steld tegen de oorlogen, zoo mogelijk met algemeene Communie. f. Offers breogen voor de vredesbe weging, niet slechts geldelijk, maar vooral door zich iets in den geest van ffer op te leggen of te ontzeggen. Zulk een offer staat hoog boven een ift zonder meer. Het laatste middel is zeker niet bet geringst in practiscbe waarde. Hierdoor toch wordt aangekweekt de geest van zelfverloochening, van offervaardigheid, zonder welke de liefde onbestaanbaar Gebed dus en zelfverloochening. Welk Katholiek zou aan dit program zijn medewerking ontzeggen Als 2e middel geeft het program van den Bond eenige wenken van de fractische beoefening van den chrislelyki vrede, volgens de vermaning van den H. Paulus aan de Romeinen XII: «Als het mogelijk is, en zoover het afhangt, hebt vrede met alle menschen. Verschaf U zelf geen recht, m "t over aan 's Heeren Toorn.- Diensvolgens a. In eigen huisgeziu en in de families, vermijden en beslechten van alle familie twisten en sectenaankweeken vrede-geest bij de kinderen. b. Bij rijzende geschillen, waar het ,s zuiver persooolijk recht geldt, zich geneigd toonen tot een vergelijk, tot opcffering van eigen recht, dat men niet zedelijk of wettelijk verplicht is te handhaven, als de ware vrede daardoor wordt gehandhaafd of hersteld. c. Het beginsel van bemiddeling in eigen kring loepassen en waar men dit gevoegelijk en bescheiden kan, aan raden. d. Alle zuiver persoonlijke polemiek, de pers vooral, en het meest In lijden in politieke of andere opwinding ver mijden en de zakelijke polemiek in zin van welwillendheid voeren. Vooral tijdens vergaderingen en samenkomsten zich van alle harts tochtelijke of anderen prikkelende uit latingen onthouden. De verdere middelen hebben alle min meer betrekking op de stoffelijke zijde van het wereldvrede-vraagstuk en laien wij onbesprokeo, als zijnde hier van minder belang. Ons doel was slechts de belangstelling en zoo mogelijk de medeweiking op te wekken voor eeo veiheven doel op een program, dal de instemming en medewerking katholieken verdient. En dan wij met het bovenstaande ruimschoots te kunnen volstaan. Niemand oi die niet hartgrondig den oorlog zijn steeds toenemende wreedheid door verfijnde techniek vetfoeit en ver afschuwt. Welnu dao, sluit U aan bij den R. K. Vredesbond iu Nederland, wordt lid helpt mede door uwen arbeid, maar ook door uw gtbed bereiken het ideaal, dat zich deze Bond heeft gesteld, het ideaal, dat opgesloten ligt in de bood schap voor 19 eeuwen door de Engelen aan de menschheid gebracht «Et in terra psx hcmlntbus, bonae voluntatis* en vrede op aarde aa. menschen, die van goeden wil st/n. Amersfoort grootste gedeelte aan de Noordzijde den kam der Groenmarkt. Reeds vroegtijdig, vermoedelijk tdór 1600 werd op dit t-rrein niet meer begraven. Juni 1623 besloot men het «onlangs geplaveide* kerkhof van St. Joris mede te gebruiken tot een appelmercktal eerder had men daar de groentemarkt estigd. De Librije van Sint Joris Aan iedere kerk van aanzien was in middeleeuwen een boekverzameling librije verbonden. Ook aan de St. Joris te Amersfoort, Deze lag ter plaatse, waar neg de dnr ledige kleine woon- huisjes aan de Noordzijde gevonden worden. In 1586 werden de boeken het priesterkoor der kerk overge bracht, dat men met planken van het schip der kerk afgescheiden had. De ije zelf werd als school in gtbiuik genomen, waarin L«mbeilus„ Brirtkius les gif. Waar de bleken dér L'biije gebleven zijn, is niet bekend. Thare ze verloren. De doodsbaren van St. Joris. Het groote gebouw van Stnt Joris vordetde veel onderhoudskosten. De 'roegere inkomsten waren ten deele verdwenen of aan andere instellingen toegelegd. Daarom moest men naar middelen uittien om het ondeihoud te betalen. Omstreeks 1630 wilde men daartoe een nieuw recht htffen op het gebruik der doodsbaren. Dese zouden naar het model van Utrecht gemaakt worden. Er touden zwarte en draagbaren zijn. De zwarte baren de dtfiigeo, de witte voor de armeren. Nu had men ook nog baren oude fatsoen. Deze waren ten dienste der geheel onvermogenden. De rwarte baten kosten twee gulden gebiuik, de witte een gulden, de en raar het oude fatsoen tien stuivers niets. Kinderen betalen half geld. De huur van een graf in de kerk kostte 10 gulden. Ddoodgravers kregen voor het grsven^van een graf Aantekeningen over Amersfoort door A. F. VAN BEURDEN. Luthersche Kerk. Toen den 29 Mei 1748 de zwaan n de appel op de Luthersche kerk in de Langestraat opnieuw verguld werden, heeft men in den appel het volgende perkament ter gedachtenis geplakt, or de «aenteijkrt ing daervan, all was ht over honderd jaaren, aldaar te vinden' Het geschrift luidde als volgt «In deD jaere 1748 den 29 Malj ten tijde van Do. Phllippus Ludovicus Sta- tius Muller, onder de kerkelijke regee ring van Willem Emanuel Dfeiji ouderlingen, alsmede Coenraad v Mommemij en Johannes Visschers, dia kenen, is deese swaaa en appel afge- haaldt en verguldt,* ibij werd nog het volgend vers gevoegd: «God zeegne Luthers swaan, En laat zijn kerkje grotjen, Haar leer moet vaste staan, Eo tot aen 't Eijnde blotjen, Totdat hij komen zat, Uijt 's Hemels vreugde zaaien, Om zijne leden all, Van bier tot hem te haaien I AmeD I AmeD I P. L. St. Muller, pastor. De Appelmarkt. Het kerkhof bij Sint Joris lag zijn," fluisterde hel meisje. „Neen, nu: ze zullen allen hooren, dat het mij ernst is met mijn bedrei gingen." Broni ging schreiend naar boven, maar een oogenblik later keerde ze terug met het bericht: „Hij is al weg." Een oogenblik stond de grijsaard verslagen; maar terstond richtte hij zich weer op en sprak op harden toon „Ik zweer voor u allen hier aanwezig, dat hij nooit meer hier over den drem pel komt. Als hij het durft wagen, stuur ik de honden op hem af." De knechts en de meiden gingen zwijgend heen, maar buiten fluisterde er meer dan één: „Als God hem maar niet straft voor zooveel hardheid en strengheid In huis was het eenzaam en stil alle geluk was er uit verdwenen. Nadat de jonge man eeneindweegs geloopen had, wierp hij een blik terug, haalde diep adem en scheurde zich als het ware van zijn geboortegrond los. En terwijl hij met een zeker leed vermaak er aan dacht, hoe de plannen van zijn vader om hem ten aanschouwe ontbüt sprak de vader: „Broni, ga van al de dienstbaren het huis te ont- Johan hier roepen." zeggen, geheel mislukt waren, zat d( Straks vader, als de anderen weg (oude man met een harde uitdrukking op het gelaat te schrijven. Eindelijk was hij klaar; hij stond op en ging naar de deur. „Broni!" klonk het. Het meisje trad op hem toe. „Broni, sprak hij, „nu de jongen weg is, moet gij weten, wat er met de boerderij en met het geld gebeuren zal, als ik van je weggenomen wordt. Je moeder doel niets dan schreien, als ik daarover praat." Broni ging zitten. „Al wat ik heb, erft gij, kind," ging de boer voort, „Je moeder krijgt een som gelds en een lijfrente, maar voor het overige, of je trouwt of niet alles is voor jou. Maar één ding moet je mij beloven: als Johan terugkomt, mag hij geen stuk van mijn geld, geen roede van mijn grond, zelfs geen nacht verblijf in mijn huis hebben. Ik onterf hein.' Het me'sje verborg haar gelaat haar schort en begon bitter te schreien. „Waarom schreit ge, Broni vroeg haar vader. „Heb ik niet goed gezorgd „Ge zijt te hard en te streng vader. „Te hard? Dat heeft hij dubbel verdiend, dat ik hard tegen hem Beloof mij, dat ge mijn wil stipt vol brengen zult!" Alvorens u beslist bij het koopen van een Instrument is het mede in uw belang ook eens te komen zien in den Piano- en Orgelhandel 16 i dat kind 8 stuivers. Er moest ander, halven voet dus een halven meter grond op de kist komen. Tegen deze nieuwe regeling kwam de bevolking in verzet. Ook klaagde men, dat men in de kerk allerlei materialen en rommel op de graveD legde. De grieven werden zoo veel mogelijk weggenomen. Later werd het tarief der baren nog eens verhoogd. In St. Joris werden nogio 1812 door elKsrder 300 lijken per jsar begraven. Door verloop van tijd is de St. Joris er niet beter op geworden. De daken hebben veel geleden. In die groote daken zit wel tien schepen eikenhouten dakstoel in, die het dak moet dragen. Een planken brug voert over 'ulfsel naar den toren. Het mooie priesterkoor staat tegen de Langestraat aan eti ia ledig. Men beeft vroeger het orgel op het prachtige, eenige, gebeeldhouwde oxsal gezet en dit erg geschonden. Het schilderwerk der kerk, waarvan gedeeltelijke figuren te voorschijn kwamen, ia onder den witkalk begraven. Herstellingen zijn dringend noodig. 'I Is te hopen, dat men gehoor geeft aan den oproep der kerkvoogden om dit monument len ondergang Ie redden. „Dat kan ik niet, vader. Johan is mijn broeder." „En zijt ge dan alleen maar Johan' zuster? Zijt ge ook niet het kind van uwen vader, dien hij zoo zwaar be- leedigd heelt?" Vader, ik kan uw wil nietvolbrcn 0_.i. Ik houd veel van u, maar uw kind vervloeken en onterven, daaraan kan ik niet meehelpen." „Ooed, dat Is uw zaak", sprak boer kortaf, „maar ge zult er berouw over hebben, dat ge mijn zin niet ge daan hebt." Toornig verscheurde hij het pas vol geschreven vel papier en zond Broni ct een zwijgend gebaar heen. Sinds dien dag was hij ook lege zijn dochter koud en onverschillig. Hi werd voortdurend stiller en somberder op de Berghoeve. De boer sprak bi geen enkel goed woord meer, en werk werd door de knechts en melden eenvoudig gedaan omdat het moest. Tegen den avond was Johan in dorp aangekomen, waar hij den n meende door te brengen om dan volgenden dag zijn tocht naar de voort te zetten. In de herberg waar rust en verfrissching zocht, zag hij eenige mannen aan een tafel zitten kaartspelen- te Amersfoort, Kortegracbt Kapitaal f35.000 000 vw.vvv KOicr»» tegenover het Postkantoor Reserve f 43.000.000 Langestraat 36 Mousseline Costume plooimodel f5.65 Crepon klokmodei f6.90 Mousseline m. I. meuwen fll.75 Speciaal voordeelige aanbieding. De hondenslager van St. Joris. 1 Den 27e Mei 1622, du» nu iel* tr.eei drie eeuwen geleden, kreeg de hondenslager van Sr. Joris een nieuw voorzcbillle. bij moet met drie gulden beboeten, wie met gedekien hoofde door de kerk ging onder de predikatie 30, wie een glas insmijt3e. evenzoo met een gulden, wie het Keik- hof of de Windsteegh verontreinigde. De boeten komen ten profljtc vanVten hondenslager. Hij kreeg ook een «pari loon aan het ambt veibonden en de helft het dragen der baren. In 1631 moesten de kosters voor de oide zotgen. Verschillende waardeering. Pieter Pijpers geboren te Amersfoort I December 1740, overleden op Pun tenburg 20 Juni 1805 gaf behalve andere dichtstukkeu ook een groot weik uit, Eemlandsche Tempo of CUo op Punten- burgh. Hij ontving van het gemeente bestuur van Amersfoort een illveren schenkblad met het wapen der stad ten gescheoke. Maar hg kreeg op rijn werk een onverwachte, scherpe, onwel willende critlek In een werkje getiteld: Bespiegelingen, aanmerkingen en aan- teekecingen op het vermaarde dicht werk «Eeml. Tempe cns.< door den heere Pieter Pijpets van en tot Punten- burgh, ci devant tabakawinkelier te Amsterdam In de Warmoesslraat, daar Joseph II uithangt, naderhand met 1795 president van hun Hoogmogenden de heeren of buigeren Staten Generaal, thans controleur van 't zcekantoor, peëta csusareus laureatus ens. 1804. Deze felle critlek trok Pijpers zich 'O aan, dat hl) eerst ging kwijnen het spoedig daarna bestierf. Groote branden in de stad. Ao. 1340 op Goeden Vrijdag brandde het grootste deel der binnenstad :n stuk vau den Sint Joria af. Ao. 1441 staken de Gelderschen ovsr de twintig huisen in brand. Ao. 1455 werd de Utrcchtschestraat, Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 - Teief 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Tcekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Op dit gezicht ontwaakte in Johan de speclhartslocht in zijn volle woede. De spelers schenen dat wel fc merken een van hen trad op den jongen man toe en zei vriendelijk: „Als ge soms mee wilt spelen, be hoeft ge het maar te zeggen, hoor.' „Ja, heel graag." Het volgende oogenblik was hij al aan den gang. Hij won, won nog eens en nog eens en toen het spel eindelijk geslaakt werd, sprak een der belde vreemden tot Johan: „Ik kan inaar nauwelijks meer betalen, wissel me dit bankbiljet eens even." Johan nam het aan en gaf er olgens anderen de voorstad builende Utrechtschepoort vet brand. Ao. 1520. Een groote brand begon bij Si. Joriatorcn, vernielde de Papea- hofstede, Langestraat en de Kamp tuaichcn Poth en Sint Jaueen vrouw, kind en 430 woningen werden vernield. Ao. 1657. Een groote brand begon in de Achterkamp bij de Kamppoort liep verder door den Poth, Koningstraat, Walikerateeg. Er werden 23 hulzen, 27 hooibergen, 10 schuren en 5 woon kamers vernield. 1693 brandden elf hooi- en koreobergen buiten de Koningspoorl af. Wordt vervolgd. De Emmabloem. H. M. de Koningin Moeder stelde op deu dag van haar intrede in de Hoofdstad van het Rijk, de Emmabloem collecte ia. Het doei dezer collecte iz In den loop der jaren wel bekend geworden bij het Nedeilandzche publiek, de op. brengzt komt ten goede aan de plaatse lijke vercenigingen tot bestrijding der tuberculose. Dit jaar tal de Amersfoortzche ver eeniging die collecte houden op Zaterdag 17 April a.a. Dat ieder zich dien dag wederom tooie met een Emmabloempje, welk pje tooaU wij hopen door vele mdcljjkc veikoopsters en verkooptrt aan het publick zal worden aangeboden. Tevens zouden wij hierbij ecne uit- ncodlging willen richten tot de Amcrt- focrisch') Dames en Heeren om zich beschikbaar te stellen voor den ver koop dezer bloempjes. Gelegenheid voor aanmtlding beslaat op Vrijdag 16 April om 4 uur n.m. in de hghslleo (Uircchnche weg no. 23) slwa.it lp dat uur het beatuur Jer Vereeniging zitting zal houden voor wijk- verdeeling, verstrekking der bloempjes en uiltc king der verzegelde bussen wnsrmcdc de collecte moet worden gehouden. aantal zilverstukken voor Inde plaats. Het bestuur der R. K. Vereeniging n nacht n den e stad Na het spel bleven ze met hun drlefin nog een oogenblik praten en de vreem den zochten door vertrouwelijke vragen er achter te komen, in wat voor om standigheden Johan zich bevond. Dat was bij den argeloozcn man niet zoo heel moeilijk; spel en drank hadden hem bovendien nog openhartiger cn mededeelzamer gemaakt, en zoo ver telde hij hun, dat hij In de stad werk kwam zoeken en waarom hij in zijn geboorteplaats niet langer blijven kon. (Wordt vervolgd.) «Geloof cn Wetenschap*, noodlgde de leden uit tot bijwoning van de ver gadering op Maandag 12 April, m het gebouw van de R K. Spaarbank. Dr. J. Aghina zal een Lesing met .Ichtbeclden geven over Röntgenstralen «n D «gnostiek. Des avonds moet men voor hel verkrijgen en behouden van een zachte en Irsaie huid, dc handen en het gelast Inwrijven met een weinig m Dooi X cent PllFOl

De Eembode | 1926 | | pagina 1