N.V. Middenstands-Bank HI Adviezen voor Geldbelegging ES S. DUYKER Havik 29 Amersfoort Kantoorboekhandel H. ELZENAAR Bel dan op No 42 Amersfoort DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 27 April 1926 Veertigste Jaargang No. 8 AHONNBMBNTBN kunnen elke weck In £»n, doch opzegging ran abonnement moet geschieden voor den aanvang ran een nieuw kwartaal. Pr|s per drie maanden (1.00. Bulten de gemeente Amerafoort f 1.10. Alaonderllke nummera 10 cl. KANTOOR: LANQEORACHT 38. AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT D1NSDAO- EN VRIJDAOMIDDAQ abvbktbbtiAr 39 eent per regal. Blll|ka tarieren root handel en nlrerbdd b| geregeld adverteer en. Advert en tién moeten Dlnadag en Vr '.dag vóór i De verstandige mensch denkt bij kruis en lijden: het kruis met moed aanvaard, is halve last gespaard. Binnenland Tweede Kaaer. Bij de Tweede Kamer ia ingekomen een schrijven van jhr. dr. W. H. Rut gers van Roaenburg (C. H.), houdende mededeeling, dat hij ontslag neemt lid der Kamer. Het bedanken door jhr. Rutgers Rosenburg als lid van de Tweede Kamer is geschied met de bedoeling om aan nu. J. Schokking, den afge treden minister van Justitie uit het vorige kabioet, de gelegenheid te ope nen wederom een Kamerzetel deelachtig te worden. .Landsverdediging. Daar bij den mioister van Oorlog a.i. minister van Marine beswaren lijn gereten ter aake vbh de voorbereiding der instelling van een departement van landsverdediging, heeft dete bewinds man gemeend, zijn ontslagaanvrage te moeten indienen bij H. M. de Koning)- H. M. heeft het ontslag aanvaard, t tot minister van Oorlog benoemd den heer J. M. J. M. Lambooy, oud-minister van Oorlog. Organisatie. Na rijp beraad tijn de Besturen van den R. K. Vrouwenbond en van de Federatie van Meisjespatrooaten met goedkeuring van Z. D. H. den Aarts bisschop intake de organisatie der vrouwelijke jeugd tot de volgende over eenkomst gekomen. De meisjes, die de plechtige H. Com munie gedaan hebben, worden onder gebracht in bet Meisjespalronaat ofwel in den Jongevrouweo-Bond, naar ge lang van bet onderwas, dat tij genoten hebben of nog genieten. Meisjes, wier ontwikkeling beperkt blijft tot hetgeen zij in de Lagere School geleerd hebben, behooren bij het Pa tronaat meisjes, wier ontwikkeling boven de Lagere School uitgaat, bij den Jongevrouwen-Bond. In twijfelachtige gevallen beslist de pastoor der parochtie. Door de respectieve besturen ter plaatse wordt gezorgd, dat de meisjes op 18-jarigen leeftijd overgaan tot den Vrouwenbond. Bosch- en heidebrand. Het Tijdschrift der Ned. Heidemaat schappij gaf deter dagen een overzicht van de bosch- en heidebranden, welke in 1925 in ons land hebben gewoed. Kleine, onbeteekenende bermbrandjes langs spoor- en tramwegen zijn niet medegerekend. In 1925 hebben 82 branden gewoed, wahibij plm. 284 H.A. dennenbosch, ..pirn. 4 H.A. hakhout en plm. 730 H.A. heide verloren gingende waarde van het door brand vernielde wordt on geacht het verlies aan natuurschoon op plm. f 111.600 geschat. De grootste brand was die onder Haaren en Boxtel (nabij de Oisterwijksche vennen), die 4 dagen duurde en waarbij ongeveer 250 H.A. bosch en plm. 300 H.A. heide aan het vuur ten offer vielende schade VERST00TEN. „Het is iemand die hier een nacht- verblijf vraagt, vader." sprak het jonge meisje nu. Maar op hetzelfde oogenblik zonk de verstooten zoon voor zijn vader op de knieën met de woorden: „Ik ben het, vader, och, laat mij weer uw kind zijn!" En hij drukte zich zoo vast tegen ztjn vader aan, dat deze onwillekeurig achteruit week. „Dacht ik niet dat het de dief. de valsche munter, de schurk was," bromde hij. En met gebalde vuist hem afwerend, sprak hij: „Maakdat jc weg komt. ellendeling, geen stap verder!" „Vader, vader, vergeef mij," smeekte de zoon. „Ach, vader, vergeef het hem toch," vroeg nu ook Broni, „hij heeft beloofd weer eerlijk te zullen worden, ver geef hem, God zal het u loonen!" „Houd op," schreeuwde de boer, „nog één woord, en ge gaat allebei I" Nogeenssmeektejohanom erbarmen. Maar voor eenig antwoord floot de boer zijn hond om den indringer met geweld te verjagen. Het trouwe dier echter herkende den zoon des huizes en sprong kwispelstaartend om hem heen. van dezen brand werd op f 100.000 geraamd. Wat de oorzaken betreft, 38 daar van bleven geheel onbekend, terwijl ïd 14 gevallen de oorzaak met tekerheid en in 30,gevallen met eenige mate van waar schijnlijkheid kon worden vastgesteld. Zoo moeien vermoedelijk 13 gevallen worden toegeschreven aan onvoorzich tigheid (met rooken ent.), 7 aan kwaad willigheid, 6 vermoedelijk aan kwaad willigheid, 3 aan onvoorzichtigheid met vuur. Veilig kan evenwel worden aan genomen, dat ook van de branden, waar van de oorzaak onbekend li bet meeree- deel te wijten is aan onvoorzichtigheid met vuur, zoodat mogelijk wel meer dan de helft der branden op rekening van onachtzaamheid van het publiek Vooral op Zon- en Feestdagen als velen naar boscb en heideveld trekken, wordt het gevaar voor brand uiteraard groot. Van de 82 branden kwamen op die dagen voor. D. i. dus bijna 25 pCt. van het totaal aantal. Zoöals verder wel te begrijpen iz, komen in tijdvakken met weinig regen en veel tODnescbiji de meeste branden voor. Vele branden hebben weinig uitbrei ding gekregen, daar in dco regel spoedig personen ter plaatse waren, die verderen voortgang van het vuur den stuiten. Toch zou waarschijnlijk de ivang van tal van branden nog meer beperkt kunnen worden. Indien het blui- scheo beter georganiseerd was en voor al, indien de leiding daarb^ minder te wenichen liet dan thans het geval Gelukkig wordt dit thans bier en d beter iogezien. Een loffelijk voorbeeld in dit opzicht vormt de gemeente Ren- kum, waar een bozchbrandweer in bet i li geroepen. B) deze boschbrand weer, welke een ooderdeel van de ge wone brandweer vormt, lijn de gemeente boscbwachter en zooveel mogelijk de particuliere boschwachters en opzichters van landgoederen en bezittingen in ge noemde gemeente iogedeeld. Op bijeen komsten worden de leden van dit corps deskundig ingelicht betreffende te nen maatregelen en bulpverleening bij ev tueele branden. Gereedschappen, die het blusschingswerk noodig zijn, zijn op centraal punt opgeborgen en wor- in geval van brand onmiddellijk per steeds gereedstaaoden auto na terrein van den brand gebracht. In de Tweede Kamer men doende met de begrooting voor Koloniën. Bij die gelegenheidbracht de heer Van Vuuren de positie van ons land ten opzichte van «de Oost» ter iprake. De heer Van Vuren viog zijn rede tan, met erop te wijzen, dat de grond ran ons bewind in Iodië alleen mag gezocht worden in het feit der onmon digheid van het Indische volk. Alleen voogd is Nederland. De positie van voogd brengt slechts verplichtingen. En daarom zag de woordvoerder onzer fractie dan ook in het eenmaal schenken zelfstandigheid aan Iodië geen schrikbeeldons land moet Iodië tot zelfstandigheid opvoeden en wanceer het kan, die zelfstandigheid schenker. Verplichtingen heeft ons land en daarom aldus pleitte de heer Van Johan snikte, zijn tranen zouden een steen week gemaakt hebben, maar zij bleven zonder uitwerking op het harde hart des vaders. ,Gaat heen," klonk het, „en als ge nog ooit durft terug te komen...." „Vader!" „Ik ben je vader niet meer!" „Vader, ik ga heen. Moge God u vergeven, zooals Hij ook mij vergeven heeft." Toen ging de knaap. De deur vloog met een harden smak achter hem dicht, de grendel werd er op geschoven, en een vloek was het eenige afscheid, dat de vader voor zijn kind over had. Diep bedroefd, maar toch zonder wrok tegen den hardvochtigen grijs aard in zijn hart, verliet johan het erf zijns vaders. In een der laatste huizen van het dorp vond hij, niet herkend, n nachtverblijf en avondmaal. Broni hoorde dien nacht haarvader langen tijd op en neer gaan in zijn slaapvertrek. Den volgenden morgen om zeven uur was hij nog niet bene den. Het meisje werd ongerust. Zou vader misschien ziek zijn? Ze luisterde aan de deur van zijn kamer en hoorde hem zwaar zuchten. Na een korte aarzeling trad ze binnen en. vond den ouden man half bewusteloos op den Vuureo men er niet het eerst op uit tijo, baten uit Iodië te trekken, maar geestelijke «chatten daar te bren gen. Niet behoeven we o gen van godsdienst en beschaving moet de hoofdzaak zijn. De beer Van Vuuren schetate dan met vuur de heerlijke (aak van misziooaris en zendeling, die, uit gaande van het gelijke menschzljn van blank en bruin, belden naar het beeld van God gezchapen, het Indische volk geduldig, rekening houdende metprac- tische mogelijkheden, willen brengen tot Chriitui. De heer Van Vuureo eiachte óók van het nieuwe Kabinet, hoewel 't dan niet een parlementair rechtach kabinet ia, dat er niets wordt teruggenomen van wat de zending heeft gebracht, eisebte ook, dat Nederland in de koloniën zijn christelijk karakter booghoude en niet den Mohammedaan spele met den Mo hammedaan ot heiden met den heiden. De minister deed bevredigende toe zegging. Bond van ,R. K- Klaavaroaalglngen In den Rijkaklaalirlng Utrecht. Algemeene Vergadering op Zaterdag 15 Mei 1926, dea voormiddags te half tien uur, in het Gebouw van Kunsten Wetenschappen aan de Mariaplaats te Utrecht. 1. Opening. Notulen. Mededeelingen van het Bestuur. 2. Bespreking van de Agende der Algemeene Vergadering van den Al- gemeenen Bond van R. K. Rjjksiries- kringorganisaties in Nederland, te hou den op II en 12 Juni 1926 te Utrecht, waarvan het voornaamste punt ia: Behandeling van het Rapport der Reorganisatie- Commissie. (Eéo exemplaar van dit Rapport is aan den Voorzitter van iedere plaatse lijke kiesvereenigiog toegezonden. Meer dere exemplaren zijn k 40 cents ver krijgbaar bij Drukkeiij>De Gelder lander» te Nijmegen). Het Bestuur stelt voor bij het Al- gemeeoe Bondsbestuur eenige amende- eoten op de voorstellen der Reorga- salie-Commissie (Ontwerp-reglement in de R. K. Staatspartij) -in te dienen. N.B. Aan de besturen der plaatse lijke kiesvereenigingen wordt dringend verzocht, eveDtueele amendementen huoner vereenigingen op de voorstellen der Reorganisatie-Commissie, uiterlijk 7 Mei a.s. bij den Secretaris van den Bond te Maatsseo in te dienen, opdat zij vóór de Algemeene Vergadering in een bestuursvergadering kunnen worden behandeld. 3. Jaarverslag van den Secretaris -er 1925. 4- Jaarverslag van den Peoningmees- r over 1925 en «benoeming» eener Commissie van drie leden, die de reke ning en verantwoording van den Pen ningmeester controleert. 5. Verkiezing van zes leden in het Bestuur, wegens periodieke aftrediog voor Utrecht I van Mej, Hutten en den heer Mr. De Vink en voor Utrecht II van de heeren Van Hazendonk, Stok- foerte getroffen. Ze riep hem bij zijn naam, maar hij hoorde het niet. De dokter werd terstond gehaald, en na een langdurig onderzoek sprak hij van hoogen leeftijd, veel verdriet, heftige opwinding om ten slotte te verkla- n, dat er weinig hoop op herstel was. Eerst na eenige uren keerde het bewustzijn terug. Broni stond naast hem, maar slechts met moeite kon ze verstaan wat hij wenschte. Toen de zieke een oogenblik ingeslapen was, haastte het meisje zich naar den pastoor en deelde hem mede, wat er den vorigen avond gebeurd was. „En wil hij Johan niet vergeven? Zóó kan vader de eeuwigheid niet ingaan, Broni. Ik zal met hem spreken trachten, hem zachter te stemmen." Met een hartelijk woord van dank verliet het meisje den grijzen herder; op haar terugweg zag ze eensklaps haar broeder vóór zich staan. Ben jij het, Johan?" vroeg ze ver schrikt. „)a, ik ben het. Hoe gaat het met vader? Ik heb er al van gehoord." „Heel slecht is het met hem. De dokter geeft weinig hoop". „En waar ben je nu geweest?" „Bij den pastoor. Hij zal vader ko- (De periodiek aftredeoden zijl her kiesbaar). 6. Verkiezing van vijf afgevaardigden en vijf plaatsvervangers naar de Alge meene Vergadering van den Alge- meenen Bond van R. K. Rjkskieskring- organisaties in Nederland (drie door het Bestuur en twee door de stemgerech tigde afge vaardigder) 7. Rondvraag. Sluiting. Kanaalplannaa. De minister vao waterstaat heeft aan de Amsierdamscbe Kamer van Koop handel bericht gezonden dat hij, een opdracht beeft verstrekt aan den hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat dr. L. R. Wentbolt voor een onderzoek naar da meest gewenzchte oplossing van eeo verbeterden scheepvaartweg van Amsterdam naar bet Rijk. De heer Wentbolt zal zijn arbeid verrichten onder toezicht van en iD voortdurend overleg met eeo comilé, waarin zitting hebben de inspecteur- generaal van den rijkswaterstaat in algemeenen dienst, de directeur-generaal der Zuiderzeewerken en een vertegen woordiger van het gemeentebestuur vaa Amsterdam. De minister vertrouwt dat de ge troffen maatregelen bevorderlik zullen zijn aan een spoedige totstandkoming van een beteren vaarweg van Amster dam naar den R§n. ■Amersfoort Tuinbouwtentoonstelling De plsnnen der afdeeling Amersfoort id de Kon. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde om eene Na tionale tentoonstelling te organiseereo, zijn thans volledig voorbereid, zoodat de programma's zijn verzonden. De toonstelling zat worden gehouden 18 tot en met 21 Augustus. Door de medewerking van het Ge meentebestuur, behoudenshoogere goed keuring, is de beschikking verkregen over een schilderachtig gedeelte van het gemeente-plantsoen, nabij de brug over de Utrechlsche straat, en over de ruime localiteiten van het Gymnasium, hetgeen bet uiterlgk aanzien der ten toonstelling zeer zal verhoogen. Bij d: nieuwe dienstregeling der spoorwegen, aanvangende 15 Mei, ko en verschillende wijzigingen. Ingelegd wordt een vroegere ochtend sneltrein van Deventer naar Amsterdam, vertrek Deventer 7,13, aankomst Am sterdam C.S. 9.09, van uit Amersfoort zijn daarmede ook Den Haag en Rot terdam vroeger te bereiken. Deze trein zal te BarneveldVoorthuizen stoppen, waardoor tevens te BarneveldKruis punt aansluiting wordt verkregen op de treinen 905 en 906 naar Nijkerk en Ede. Ingelegd wordt nog een nieuwe och tendsneltrein AmsterdamOldenzaal, vertrek Amsterdam 6.41, aankomst Hen gelo 9.35, aankomst Enschede 9.54, aankomst Oldenzaal 9 56, Deze trein zal te Apeldoorn aansluiting geven op trein 1611 naar Zutfen (vertrek Apel doorn 8.25) aansluitend te Zutfen op trein 1797 Daar Hengelo (verttek Zutfen 9.09). Te Amersfoort zal trein 103 van bezoeken. En waar ben jij giste renavond gebleven Hij vertelde haar, waar hij een nachtverblijf gevonden had. Vandaag had hij de streek weer willen verlaten, maar nu vader zoo ziek geworden was. „Neen Johan, je moet blijven. Alles zal nog in orde komen. Ik zal je zeg gen wat er gebeuren moet. Je gaat met mij mee naar huis...." „Wat moet ik daar doen?" „Bij ons blijven." „En vader dan? Die wil immers niet, dat ik in huis kom?" „Stil, Johan. Vader zal er niets van weten. Ik heb er gisterenavond lang over zitten denken. Op het zolder kamertje ziet niemand je, en als vader dan soms naar je vragen mocht, ben je dadelijk bij hem. De pastoor vond het ook heel goed. Het kon wel eens gauw afloopen met vader, en hoe ver schrikkelijk zou het niet zijn, als hij je wou zeggen dat hij je alles ver geeft en je zoudt er dan niet zijn. En laten wij nu samen bidden, dat God vaders hart verzachte, want zoo zoolang hij vijandschap in zijn hart voedt, en dat zelfs tegen zijn eigen kind, kan hij niet eens bediend wor den. Als hij tenminste nog maar voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Qracht no. 4 - Telefoon no. 304 LIP'S SAFE-INRICHTING. Alvorens u beslist bij bet koopen van een Instrument is het mede in uw belang ook eens te komen zien in den Piano- >n Orgalhandnl Den Hmag en Rotterdam op deze nieuwe verbinding aansluiten. De thans loopende sneltrein 169 blijft eveneens gehandhaafd. Door het inleg gen van den nieuwen aneltrein 165 wordt daarmede ook een goede ver betering verkregen van Deventer naar Twente, daar deze trein 8.40 van De venter vertrekt naar Almelo en verder. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinzes Juliana op 30 April a.s„ zai de ataimuziek van bet 5de Regiment Infanterie 'a middags een concert geven in Amicitia. Dezer dagen waz het honderd jaar geleden dat de beurtvaartdienat van de firma Houtzager op Amsterdam werd gesticht. Deze expeditie-onderneming heeft nu drie motor-vrachtschepen in Ten overstaan van notaris Joh*. Knoppers werden geveild een woon huis met schuur enz. en twee woniDgen de Coniockatraat Nos. 52, 50, 48 46, benevens twee woningeD aan de Teut Noa. 86 en 88. Het geheel werd toegewezen aan den heer M. van Praag q q. voor f 11100. Op de Fruit- en Groenteveiling wer den de eerste komkommers aangevoerd door Prins uit Barneveld en de eerste aardbeien door J. J. Bunnik alhier. Kropsla, bloemkool, postelein, enz. worden reeds door verschillende kwee kers aangevoerd. Men deelt ons mede, dat Vrijdag niet 110.000 eieren op de markt werden aangevoerd, maar één millioen honderd en tien duizend. - Woensdagavond te 8 uur vergadert het gebouw »St. Joseph de Roomsche Garde. De agenda vermeldtOpening, Notulen, Ingekomen stukken, Verslag controle-comm., Mededeelingen, Rond vraag, Sluiting. Patroonsfeest St. Jozef. De R. K. Werkliedenvereeniging St. Jozef vierde haar patroonsfeest. Evenals het vorig jaar, ging aan dit feest een triduum voorat, dat ook nu weer ge- een zalig sterfbed krijgt, Johan!" „Ge hebt gelijk, Broni, ik zal blij ven. Maar ik hoop toch, dat niemand mij ziet!" „We zullen achter het huis om gaan, en ik zelf breng je eten en drinken.". Toen Broni haar broeder in zijn schuilplaats gebracht had en hem vol doende van spijs en drank voorzien had, sprak ze: „Nu moet ge hier rustig blijven, hoor. Ge zijt hier ten minste in jnze nabijheid, en vanavond kom ik wat bij je praten. Bid maarl voor vader." Zoo was de verstooten zoon toch weer in het ouderlijk huis. Des avonds kwam de pastoor. Hij vermaande den boer nogmaals orde te stellen op de zaken zijner ziel, maar kreeg slechts ten antwoord, dat het nog tijd noeg was. „Wezenlijk, boer, het is allesbehalve goed met u. Wacht niet tot het te laat is." „Meneer pastoor, als het zoover is, zal ik u stellig laten roepen." „Dan komt er niets meer van, vriend! Ge hebt op deze wereld nog zooveel te regelen en goed te maken...." Wordt vervolgd. ■r L8NGE3TRflflT 84 j- liitpitin ui li iinitr ruf - lillm Intui n n ijl, Mm u ml Hebt U een Taxi of auto noodig staagd mag beeten. Vrijdag en Zaterdag werd in de kerk O. L. Vrouw Hemelvaart een lof ge houden waaronder de Weleerw. heer Beltman, geestelijk adviseur, predicatief hield met tal van raadgevingen hoe in het leven met de vele gevaren voor de atbeidert te handelen. Zondagmorgen om zes uur werd in genoemde kerk een H. Mis opgedragen de levende en overleden leden der vereeniging, waaronder eveneens kapelaan Beltman een predicatie hield. Verscheidene leden naderden tot de H. Tafel. Gemeenschappelijk werd het ontbijt gebruikt in het vereenigings- gebouw. Des avonds werd in St. Jozef de feestvergadering gehouden. Vaandels en planten hadden de groote zaal een feestelijk aanzien gegeven, terwijl aan St. Jozef een eereplaatz, tusschen bloemen, planten en flikke rende electrische lichtjes was gegeven. Na een kort woord van welkom tot dc genoodigden en in bet bijzonder tot den Weleerw. heer J. Hooijman uit Zwolle, door den heer Kraan gesproken, werd het strijdlied van het R. K. Werk liedenverbond gezongen. Hierna was het woord aan kapelaan Hoojman tot het houden van zijn rede «De roep der historie». Spr. herinnerde aan de rede van Alph. Laudy op den laatsten Ned. Katholiekendag gehouden, waarin aan de hand der geschiedenis, het »wat woiden moet» geteekend was. Met S'. Bonifacius en St. Willibrord hebben wij de beschaving biDnen ons land geleid. De nieuwe beschaving, de christeDb-scbaving. Wij hebben in ons vaderland de oudste brieven. Wij heb ben den strijd gestreden tusschen hei dendom en christendom en de eerste christelijk: grondwet gegeven en geleerd door Knk, Klooster en School. Als we de geschiedenis niet meer kunnen leztn van perkamenten, muren en gebouwen omdat ze door woeste beideohand zijn vernield of verwoest, grasft dan naar de fundamenten dier gebouwen en ge leest er de christelijke beschaving door het Katholicisme ge- brtchl. Het Katholicisme is de oorsprong d«r christelijke beschaving. Dit is de eerste roep der historie dat wij Holland werr naar de eerste eenheid van het geloof tciugvoeren. Het is schoon de miirionarissen van de .missie te hooren spreken en Ie lezen over de mizsie in China. Wij katholieken, wij voelen mee de leus«China aan Christus». Begeesterend is de leus«De wereld

De Eembode | 1926 | | pagina 1