f N.V. Middenstands-Bank 19 Adviezen voor Geldbelegging GS Kantoorboekhandel H. ELZET1AAR Bel dan op No 42 Amersfoort DE EEMBODE K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 11 Mei 1926 Veertigste Jaargang No. 12 ABONN8MBNTBN kunnen elke week In geao, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Pr|a per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort 11.10. AtionderlVkc nummers 10 et. KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT D1NSDAQ- EN VRIJDAQMIDDAO ADVBHTUHTlt»! 29 O ng verheid b« geregeld r Vrgdag vóór uur worden bexorgd, Een bepaalde plaats kan De wijze zegt niet alles wat hij denkt, maar bedenkt alles wat hij zegt. modeshow. Men kent den uiterlijk pralenden, Innerlijk triasten modeshow der be schaving, de optocht van mannequins voor de nieuwsgierige tn op mooie toiletten beluste dames van de groot- steedsche modesaken. Geen droever teeken der d« de *onbeschaafden«. A!s allen zich hun verantwoordelijk heid bewust waren, bestond er geen machtsmisbruik en geen oorlog meer. Maar zoolang de vrouw ter streeliog van eigen ijdelheid andere vrouwen veroordeelt tot het bestaan van decora tief opgedirkte pop zal deze kermis van behaagzucht het beeld en zinne beeld blijven van een beschaving- in- verval I van het openbaar leven is denkbaar dan deze karavaan van ijdelheid, deze revue van vrouwelijke behaagzucht. Indien Pater Abraham a Santa Clara nog leefde, hoe zou zijn satyre bijten naar deze parade van met rijkdom be hangen, vooze moraal. De vrouw van de wereld uit de groote stadskringen, die door fortuin zich de nocdige luxe in toilet kan veroor loven, beeft groote voorliefde voor de modeshow, waar ze bij een strjjkje en een gezellig kopje thee de nieuwste snufjes ziet passeeren, gedragen door een vrouw, die bij het «Anspruchlose» van de pop zekere gratie wil vertoonen. Er is iets tragisch in de gedachte dat dc^vrouwelijke zielloore pop zich voer anderen moet opdirken en om de vijf mi nuten een schitterende robe dragen voor susteren, die het toilet bewonderen, maar minachtend zien naar de geverfde vrouw, wier lippen veel te rood, wier wenk brauwen veel te zwart zijn, wier oogen veel te onnatuurlijk schitteren, wier glimlach veel te gedwongen, wier gratie veel te bestudeerd is, om de vrouw van smaak te kunnen behagen. Zij is immers slechts de pop, die de nieuwste creaties op het voordeeligst doet uitkomen, slechts verkozen boven de stroopop, omdat haar houding menschelgkcr is, haar bewegingen min der houtigen indruk maken. Evenals de pop is zij een ding, een niets voor de minder elegante vrouw, die het nummer aanteekeut van de schepping der modekoningen en baar laat komen en verdiijven op commando. Dit recht hebben de bezoeksters der show immers voor een gulden gekocht 1 Als velen dezer bezoeksters beseften, de vergulde moreele ellende van de modeshow, dan zouden zij wellicht bet tragische gevoelen van de rol der vrouw, die protkt met geleende ve en door die geleende pracht wellicht onbruikbaar wordt voor de wereld, waarin zij thuis hoort en domheden doet om te komen in een wereld, die voor haar slechts met ellende kan eindigen. Wellicht zruden zij dan haar eigen verantwoordelijkheid begrijpen voc de zedelijke risico's, die haar i justeren beloopen. O.iZe zelfzuchtige wereld wit clowns in een circus om te lachen en manne quins in etn moderevue, om te kunnen zeggen: «lk ben er geweest.» Wanneer allen ernstiger nadachten, dan w er geen slachtoffers, die z'rh belachelijk maakten voor het genot van anderen. Stlerengevt cht en moderevue zijn even barbaarach en misschien is barbaarsche in den gerailiaeerden v nog het wreedst, zooals de oorlog giftige gassen der «beschaafden» nog ergerlijker is dan het vuistgevecht van Vrouwelijke Heldenmoed De uren kropen langzaam voort. De zon steeg hooger en hooger, bereikte haar middaghoogte en zich langs den wolkeloozen hemel bewegende, ging zij langzaam in westelijke richting voort. Plotseling klonk van den rand van het bosch een vreemd geluid, gevolgd door schelle kreten, alsof de vogels opgejaagd werden. Een ketting ram melde en Rover liet een dof onheil spellend gebrom hooren. De vrouw ging naar buiten en maakte met be vende vingers den hond los. „Beste hond," fluisterde zij, „beste Rover". Haar stem beefde. Met den staart kwispelend, sprong de hond vroolijk op, alsof hij blij was vrij te zijn, en na rond het huis gerend te hebben, schoot hij als een pijl uit een boog door de vallei naar liet pi nt van den boschrand, vanwaar de kreté.1 Khoord waren. Eenige oogenblikken ;er klonk een woedend geblaf, ge volgd door een scherpen, pijnlijken kreet. Vrouw Reid riep den hond terug, maar te vergeefs. Nu herinnerde zij zich de woorden van haar man dien $t. Jan" t« Socsttrbera. Soesteiberg heefl de laatste jaren sam gekregen door het militaire vlieg kamp, dat daar is ingericht. Dagelijks kruisen er de ronkende vliegtuigen over heel den omtrek en we zien er telkens koene vliegeniers onversaagd op stijgen, om zich te oefenen en voor te bereiden, om in tijden van gevaar het heil van het vaderland te verzekeren, zelfs met opoffering van het leven, zoo it noodig mocht zijn. Heel in de nabijheid rijst een huis waar ook soldaten gevormd wor den, soldaten van Christus, die eens zullen uittrekken om heidrnsche vol ken te winnen voor hun Meester. We spreken van het Missiehuls St. Jan». Het oude huis, dat voorloopig als studiehuis moest dienen voor de toe komstige missionarissen bleek al ras te klein. Een nieuw moest worden ge bouwd, het is reeds onder dak en zoo pas werd het kruis geplaatst op bet nederige torentje, het zegeviereod kruis, teeken van ons schoone roomscbe geloof. Het nieuwe Missiebuis ligt er zoo iendelijk tusschen het hooge geboomte. Het noodigt onze brave jongens uit om in te treden en zich te scharen onder de banier van Christus-Koning, om zielen te winnen voor den hemel. Mogen velen zich geroepen voelen >or die verheven taak. Jongens deugd en opoffering, die met su de iBgere school doorloopen hebben, kunnen er opname vinden om hun Lalijnsche studiën te doen en later op genomen te worden in de Congregatie van het Goddelijk Woord van Steyl- Alle inlichtingen worden gaarne ver strekt door den Rector van het Missie huis »St. Jan» te Soesterberg. Schoolreizen. De laatste jsren, zoo schrijft Dr, Knippenberg, de directeur der R. K. Hoogere Burger- en Handelsschool te Helmond, openbaart zich meer en t een zucht in de onderwijswereld, de jeugd van de lagere scholen en die van het middelbaar en voorbereidend hooger ondeiwijs gemakkelijk gelegen heid te bieden gezamenlijk op reis te gaan ccc'er le d ng \an onderwij zend personeel of van personen, die zich hiervoor beschikbaar stellen aan in reisvereeniging, die dBn de plan- :n nader uitwerkt. O. k handelsfirma's zijn reeds begen- :n om zulke reisjes te erganiseeren bij wijze van reclame voor eei ander artikel. Dat wij, katholieke pedagogen, tegen zulke reizen zeer ernstige bezwaren hebben, mag de ouders wel eens beter Weer riep zij„Rover, Rover!" Maar geen Rover kwam springend terug haar zijde. De arme hond zou nimmer terugkeeren. Hij lag dood en bloedend daar neer, bijna in stukken gehakt door de tomahawks der meedoogenlooze wilden, die in het bosch aan zijde verscholen lagen. De eenzame vrouw trad het huis weer binnen en sloot en grendelde de deur. Haar vrees bleek nu bewaarheid te worden. Zij tuurde angstig door het gordijn van het kleine venster. Toen schoot haar de adem in de keel, Wat was dat? Haar wijd opengesperde oogen staarden naar den boschrand. Zij zag de schapen, die daar graasden, plotseling den kop opsteken en ver schrikt rondzien en toen met luid ge blaat zich in alle richtingen verspreiden. De koeien sprongen eveneens op en vluchtten de schapen achterna met angstig gebulk. De arme vrouw'stond als aan den grond genageld, met de oogen op het bosch gericht. Haar hart stond stil. Daar achter het lang opgaande gras, stapte een slanke Maori-hoofdman. De vederen, aan zijn haren bevestigd, ver rieden zijn rang, terwijl van zijn schou ders een rijk met vederen versierde mantel afhing. Hij droeg een geweer worden bekend gemaakt. Terwijl in dezen tijd van genotzucht i sportmanie juist de zchool met alle kracht moest meewerken om bij de jeugd ievensversobering aan te kwee ken en liefde voor de huiselijkheid, hetgeen dringend noodig wordt geoor deeld in het toekomstbelang der gan- sche meoschheid, werkt men de uit huizigheid in de haod. Terwijl onze jeugd toch reeds veel te vroeg wereldwijs is en daardoor "oor de meeste jongens en meisjes de jeugd idealen zeer spoedig verbleekeo, tot groot nadeel voor heel het volgend leven, brengt men de kinderen door die reizen noodeloos-vroeg in allerlei gevaren, die, gelet op den tegenwoor- digen toestand onzer groote steden en de ontreddering op moreel gebied, die allerwege heerscht, niet onderschat oeten worden. Er wordt geklaagd in alle toonaarden rer de duurte van het bestaan, et, io worden voor ouders de toch reeds rare kosten van onderwijs noodeloos vergroot. Wat de jeugd aan ontwikkeling op doet bij zulke reizen, wordt geweldig overschat: voor de meesten wegen ontspanning en uitbuiten van avontuur lijken zin hierbij zwaarder dan het ver krijgen van geordende kennis. Om van een eenigszins flinke reis behoorlijk nut te trekken voor bet leven, wordt een leeftijd vereischt, waaraan deze leerlingen nog niet toe zijn. Hoever men op dit gebied reeds aan ;cessen is, bewijst het plan om met jongens en meisjes van 14 tot 18 jaar reis van 34 dagen te ondernemen Oostenrijk, terwijl een andere reis acht dagen naar Frankrijk met kinderen van ten minste 15 jaren ook wordt voorgesteld. Wie zijn de leiders? Wij veronderstellen menschen de beste bedoelingen bezield, toegerust met veel levenservaring en pedagogisch nzicht. Maar dan nog waar kinderen allerlei gezindte en allerlei karakter zoo samen gaan pleizieren, durft een ouder, die zich zijn verantwoording bewui zulk een uittocht zija toestemming geven Met wie komen de kinderen gindB aanraking, wat krijgen zij er te hooren i te zien Zelfs een met de beste bedoelingen bezielde leider kan u niet geruststellen, dal gij, ouders, uw kind straks terug ontvangt in de zielsgesteltenis, waar ge het uit huis hebt laten gaan. Deze jeugdreizen vind ik een vaaste en meest onverantwoordelijke uitingen van de nieuwtjes-zoekerij op onderwijsgebied. Laten wij, katholieken, hieraan niet meedoen. In het belnng van onze kinderen, in het belang van ons ge zinsleven, in het belang der maat- schappij is het niet, dit soort jeugd reizen te steunen. toestel laten liggentoen zij even later terugkeerde om de Kodak mede te nemen, bleek deze verdwenen. De eige naresse dacht etrst aan een grap, doch hoe zij ook zocht, zij vond haar eigen dom Diet terug, 't Was dan cok niet verstopt, doch gestolen door een man, die even te voren in de wachtkamer geweest was, een 45 jarig koopman uit Arnhem, en die naar de moeder-over ste bad gevraagd. Deze mBn bezocht het pensionaat wel eens meer, zoodat de zusters hem wel kenden. De politie achterhaalde hem spoedig en slaagde er in op het weggenomen toestel, dat de dief voor f 10 had verkocht, beslag te leggen. De beklaagde die reeds 12 vonnissen terzake van diefstal en op lichting, achter den rug had, bekende. De raadsman van den verdachte, dee'de mede dat de man op zijn vijf- t'.-ude jaar reeds in militairen dienst was gegaan, in 1901 moest hij dien dienst wegens slechte gezondheidstoe stand verlaten en daar hij geen ander vak bad geleerd waren armoede en honger bij den beklaagde natuurlijk schering en inslag, 'let het oog op de minder goede gezondheidstoestand van den beklaagde acbite de verdediger, die op clementie aandrong, een lang durige gevangenisstraf verre van wen schcllk. De politierechter veroordeelde den koopman tot een gevangenisstraf maanden met aftrek van hechtenis. Amersfoort Een bezoekster van het Pensionaat den Zuidsiogel had in de wacht kamer ren oogenblik een photcgratie- wij vernemenwordt het orgel in de kerk van den H. Franciscus Xa- het Zand verplaatst, ver beterd en uitgebreid. De verplaatsing zal ongetw^feld én de plaats èi de klank van het zang koor zeer ten goede komen. De orgeluiibreldiDg is niet vaa ge- ringra omvangHet He manuaal waïdl 'errijkt met een crescendo of zwelkast :n twee nieuwe registers een viola di Gamba 8-voet en een Vox Coelestis voet. Het Ie manuaal wordt aangevuld :en violon 8 voet en een trompet t. Tevens zal een subbas 16 voel lijpedaal (pneumatisch) worden in gebouwd. Het geheele werk zal ongeveer drie maanden duren. Aan de bekende firma sVereenigde Kerkorgelfabrieker» J. J. Etbertse Soest- dijk, die onlangs met zeer veel succes een dergelijke restauratie in de St. Monica- kerk te Utrecht heeft uitgevoerd, i ipgedragen. Het eindexamen der Rijks Hoogere Burgerschool zal worden afgenomen in 10-20 Juli a.s. Als deskundigen zijn aangewezen Ir. Collette te 's Hage prof. Van Nieuwen- brug, Delftprof. Sneller, Rotterdam J. M. Acket, Bloemendaaldr. F Haar, Renkum. Ia de jaarvergadering van het Groene Kruis werden de aftredende bestuurs leden W. Schooleman en Ad. ter Cock herkozeD. De voorzitter, mr. de Beau fort, wenschte voor herkiezing nii aanmerkiog te komen. In z§n plaats werd tot bestuurslid gekozen J. Frima. Het aantal leden bedraagt 2527. Het jaarverslag maakt melding van het con- en een echte groene edelsteen hing aan zijn polsgewricht. Een bende van meer dan twintig welgewapende wilden kwam uit het bosch achter hem aan. Het was een stam inboorlingen, die op het oorlogs pad waren. Hun huid glinsterde in het zonlicht door de olie, waarmede ze was ingewreven, terwijl hun gezichten, met roode verf beklad, vreesaanjagend waren om Ie zien. Hun zwarte haren waren in een knot saamgebonden achter op het hoofd en versierd met albatros- veeren. Verscheidene droegen geweren en hadden de patronen in een gordel om hun midden; de andere waren ge wapend met speren, waarvan sommige vreemdsoortig gebogen waren. Met een vervaarlijk geschreeuw kwamen zij dwars door het dal op het eenzame huis toegesprongen. Een kreet van doodelijken angst ont vlood de lippen der verschrikte vrouw. Zij vloog door de kamer en het kind opnemend snelde zij naar het achter liggend vertrek. Hier nam zij degela den revolver van de tafel en snelde de achterdeur uit, zorg dragende het huis tusschen zich en de naderende wilden te houden. Het was een afstand van slechts een paar dozijn schreden tot den anderen rand der vallei en toen zij zich in het houtgewas stortte, hoorde zij de wilden op de deur van het huis bonzen en het geluid van brekend glas bewees haar dat de ruiten waren inge slagen. Voort vluchtte zij, door het gehui en de kreten der Maori's verder gejaagd. Zij snelde langs het smalle boschpad met de vlugheid van een gejaagd hert, haar kostbaren last aan de borst druk kende en haar wapen met zenuwach- tigen greep omklemmende, vastbesloten er in geval van nood gebruik van te maken. De verschrikte vluchtelinge wasech ter nog niet ver gevorderd, toen een scherpe steek in haar zijde haar dwonj langzamer te gaan. Toch haastte zi zich verder zooveel zij vermocht, of schoon telkens de pijn haar deed stil staan om adem te scheppen. Plotseling verkondigden luide schrik aanjagende kreten haar, dat zij door de meedoogenlooze wilden achtervolgd werd. Ontsnappen door de vlucht was nu niet meer mogelijk en zij keek angstig rond naar een plaats om zich te verbergen. Niet ver vandaar bespeur de zij ter linkerzijde een dichte groep ruwe hooge varens, die tenminste eenige schuilplaats bood. Over de open ruimte in gebukte houding voortsnel- voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange dracht no. 4 - Telefoon no. 304 LIP'S SAFE-INRICHTING. sultalie-bureau voor zuigelingen. Dit bureau werkt nuttig, dank zij de toe wijding van dr, van Lobuisen en zuster Voigl. In 1925 werden 346 zuigelingen ingeschreven en regelmatig gecontro leerd en onderzocht, tegen 227 in het jaar daarvoor. Wij vestigen de aandacht van ge gadigden er op, dat aan de Ambacht school wordt gevraagd een scbr$ver, bekend met eenvoudig boekhouden, correspondentie en typen, met ingang van 1 Juni a.s. Salaris f 1000 tot f 1700, korting voor pensioeo 8'/, pet. Sollici tatiebrieven voor 15 Mei a.s., worden ingewacht bij den directeur der school. Aan de lagere school der Amers- foortsche schoolvereeniging zullen klas sen voor uitgebreid lager onderwijs worden verbonden, ingaande 1 Sept. Friezen-vereeoigiogen uit heet het land zullen hier op 4 Juli op de terrei nen van de Internationale School voor Wijsbegeerte hun landdag houdeD. Aanbesteed wordt Maandag 17 Mei het Mil. Mag, van Levensmiddelen Infanterie kazerne, de levering van pl.m. 43500 kg. ruodvleesch en pl m. 3000 kg. gerookt of pekelspek, gedurende het tweede halfjaar 1926, ten behoeve vaD de soldatenmenages en het hospitaal van het garnizoen Amersfoort. Door het Heemraadschap de rivier De Eem», zal op Vrijdag 14 Mei a.s., les namiddags 1 uur, in het secretarie gebouw Muuibuizen 15 worden herbe steed bet op diepte brengen en snijden der verschillende beken in 10 perceelen. Gewijzigd bestek en voorwaarden zijn a f0.75 per stuk verkiijgbaar Muurhui zen 14 en bij den Kameraar Jansen, Soesterweg 11. De programma's en reglementen voor de te houden groote Nationale Tuinbouw-Tentooostelling te Amersfoort van 1821 Aug. a.s. zija verzonden. Verschillende groote ft-ma's hebben reeds toezeggingen gedaan. Denoodige commissie's zijn samengesteld: er is reeds pionniers-arbeid door hen verricht. De gemeente heeft beschikbaar gesteld het Gymnasium in het Plantsoen vanaf de Kei tot aan het brugje bij de Asch v. Wijckstraat. Het Gymnasium leent zich uitstekend voor dit doel door zijn groote verlichte lokalen, terwijl het plantsoen-gedeelte bij uitstek geschikt het aanleggen van boordbedden ■r LflNGESTRflflT 84 liitfsiin ui li mis mi -: lilln litlpiiii ia ril Mm u mi Hebt U een Taxi of auto noodig lende, sloop zij om het kleine boschje van hakhout heen en bereikte den kant, hel verst van het pad verwijderd. Toen drong zij in de dichte varens door. zij wist dat een enkele gebroken of geknakte varen door zijn lichtge kleurde onderzijde haar schuilplaats aan de scherpe oogen harer vervolgers kon verraden. Langs den grond kruipende, drong zij langzaam en voorzichtig voort, ter wijl zij oppaste, liet gebladerte zoo min mogelijk te beschadigen. En zoo was zij eindelijk geheel verborgen ach ter een dik gordijn van bladeren; toen wierp zij zich met bleeke wangen en wild starende oogen. haar kind stevig aan de kloppende borst drukkende, ter aarde. Gelukkig was de kleine niet wakker geworden, Nauwelijks had zij zich verscholen of zij hoorde den klank van haastige voetstappen en door het bladerengor dijn glurende zag zij haar vervolgers aankomen. Een, twee, drie, vier, vijf, telde zij, toen ze daar langs het pad kwamen, terwijl hun wreed en woest uitziende gelaatstrekken, vreeselijk getatoueerd en beschilderd, haar met nieuwen angst vervulden. (Wordt vervolgd) cn rotstuinen, groepen coniferen, en dergelijke. Ook voor potplanten en zonnebloemen blijft voldoende ruimte over. De afdeeling Amersfoort stelde zich op het standpunt geen eischen te stellen ten opzichte van soort, aantal, enz. doch laat de inzenders geheel vrij. Iedere inzending wordt naar haar juiste waarde beoordeeld, hetzij be- hoorende tot de bloemisterij, groente- of fruitteelt, boomkweekerlj enz. De Vereeniging Handel en Nijverheid viert dezen Zomer haar 25-jarig bestaan en zal in de week van de tentoonstelling eea winkelweek oiganiseeren, terwijl 't Uir. Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde een Fokveedag zal houden. Naast 't kweeken van belangstelling voor bloemen en planten is deze ten toonstelling een niets kostende reclame voor de Gemeente en vooral voor haar Grondbedrijf. Daar uit den aard der inzen dingen geen inschrijfgeld of plaatseohuur kan worden gevorderd, vraagt de Finan- tieele Commissie de steun van Amers- foort's ingezetenen. In den loop der week zullen inteekenlijsten worden aange boden voor 't Waarborgfonds of voor gewone bijdragen. Ieder bedrag, groot of klein, is wel kom. In bet Gemeentebelang rekent de Commissie op aller medewerking. Zij die medailles wenschen beschikbaar te stellen kunnen dit opgeven bij een der Commissie-leden of aan 't Bureau van blad. In »St. Jozef» vergaderde Vrijdmg- 't R. K, Kiesvereeniging Recht en Orde. Teneinde de leden behoorlijk in te chten over de voorgenomen reorgani- latie der R. K. Staatspartij had het bestuur den heer J. G. Surirtg, lid van de Tweede Kamer en Secretaris van den R. K. Kieskring Utrecht, uitge- noodigd over deze aai gelegenheid de noodige verklaring en verduidelijking te komen geven. Als overal, was ook hier de belang- elling der kiesgerechtigden zeer matig. Belangstelling in de politiek schijnt alteen te kunnen groeien wanneer de I andeie veruezing op til is. 1927 zullen we weer Statenver- ku zing en gemeenteraadsverkiezingen beleven. Tegen dien tijd zal er dus dubbele belangstelling komen. Na docr den heer Kraes, voorzitter van he Centraal Bestuur, te sgn inge leid, gaf de heer Suring een zeer be vattelijke en du delijite uiteenzetting van het in behandeling komende reorgani satie plan. Du p at beoogt vele grieven weg te neme 1 en de eenheid te versterken. Natuurlijk stjn er nog enkele bepa lingen en omschrijvingen die aanvulling of verbetering vragen. Het bestuur van den K. K. R*k..

De Eembode | 1926 | | pagina 1