Bel dan op No 42 DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 18 Mei 1926 Veertigste Jaargang No. 14 ABONNBM8NTBN kunnen elke «reek io gun, doch opsegglng Tin abonnement moet getchleden roor den aan7ing Tin een nieuw kwirtul. Pr*» per drie msinden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort 11.10. At*onderl*ke oumman 10 et. KANTOOR: LANOEORACHT 28. AMERSPOORT, TELEFOON 3.4 DE EEMBODE VERSCHIJNT D1NSDAO- EN VRIJDAOM1DDAQ ADTBRTBHTllH 23 cent per regel. Billik» tarieven toot t n| Ter held b| geregeld idTerteeren. AdTcdentlbi moeten en Vr*deg tóót nur worden bezorgd. Een bepeeide p niet worden gegarandeerd. Wees op uw hoede voor de groote dwaalleer van onzen lijd, die zich onder den mooien naam van liberalisme ver schuilt en beweert, dit het Christelijk geloof maar een persoonlijke meening Is; dat de mensch en niet God de ooi- sprong is van al het goede en ware; dat de mensch in het openbaar leven niet van God afhankelijk behoeft te zijn. £«n kwaad tetktn. De R. K. Openbere Leestaal in Den Haag wilde een leesportefeuille oprich ten, maar kon daar niet in slagen, omdat er geen liefhebbers genoeg zijn. Aan tlinkc propaganda v jor haar plan liet lij het niet ontbreken, het kon niet batenin een stad met bijna 100.000 Katholieken waren geen menschen ge noeg bi) elkaar te krijgen, om het rond gaan van een R. K. leesportefeuille tonder geldelijke schade voor de uit- senders mogelijk te maken! Het ergste is nag, dat dit geen par ticulier geval, geen losstaand feit is, maar een droef dcch waarachtig teeken van den geest des tijds. De menschen willen eenvoudig «niet meer leien» en sniet meer hooren». Men kan boeken uitgeven over aller lei belangrijke onderwerpen, waarvan aich menigeen op de hoogte stellen moet, ie blijven onverkocht. in tijdschriften van allerlei aard geven mannen van geiag voorlichting over moeilijke vraagstukken, die iedereen ont moeten kan op lijn levensweg, de af leveringen blijven onopengesneden of de abonnementen worden afgeschaft. De dagbladen staan vol van kortere of langere stukken om op te wekken tot algemeene actie voor een nood zakelijk te bereiken doel van godsdien stlgen of maatschappelijken aard, de leiers nemen er geen notitie van. Vergaderingen worden belegd om door onderling overleg te komeo tol een krachtig eo doeltreffend streven naar een alom gewenscht resultaatde meeste plaatsen bijven onbeiet; en si), die het meeste hulp kooden bieden, ontbreken. De Katholieken staan op dit punt niet alleeo, zoo tegt een schrijver in De Srud Sn, waaraan we dit oolleenen Oolangs zei een predikant: Roomscheo heeft men dit voordeel, d»t alle geloovigen eenmaal in de week in de kerk moeten komen. Men kan diiar tenminste afkondigen wat ieder noodzakelijk weten moet. «Bij ons bestaat ook.c.'it middel nie En daar de menscheo niet lezen wi je schrijft, en niet komen als je i bijeenroept, moet je het wel opgeven se bij te brengen wat ze niet miss kunnen». Natuurlijk had de dominé gelijk wat bij opmerkte, maar we kunnen v onze preekstoelen toch geen inlichtingen bureau's gaan makeo I Toen de geest van democratie pas over ome gouwen woei, was er een leeswoede en een zucht naar ontwikke ling, een verlangen om zich te laten booren en om geestverwanten toe te juichen, die nauwelijks binnen behoor lijke grenzen wist te bijven. Is het een te ver gedreven reactie diliirtegen, dat men thans zelfs 3 Vrouwelijke Heldenmoed Spoedig ontdekte zij nu dat haar schuilplaats haar listigen vijanden nog onbekend was. Eindelijk ging de Maori verder, maar toen bewogen links en rechts de takken, een andere wilde kwam te voorschijn, weer een en nog een, tot zij er een vijftal in het oog had. Alles was zoo stil en rustig ge beurd, dat de kleine rijkgevederde vogels zonder eenige vrees af en aan vlogen, tegen elkander tjilpende als zij de kleine verlichte plekken doorvlogen, waar de zonnestralen door de openin gen der stille pijnboomen vielen. Verder en verder drongen de wilden door in de varenboschjes, waar de vluchtelinge zich eerst verscholen had. Hunf scherpe oogen bemerkten ieder spoor, dat zij had achtergelaten en dat den weg wees dien zij genomen had. Een luid, juichend geschreeuw deed de vluchtelinge het bloed in de aderen verstijven en voorzichtig uitkijkende bemerkte zij dat een van haar vervol gers de plaats aanwees waar zij eenige minuten tevoren verborgen was geweest. Met sterker geprikkelde begeerte en verdubbelde opmerkzaamheid vervolg den zij nu hun onderzoek. Niets ont- noodzakelijke geen nolitie meer neeml i zou er egrïsme achter schuilen :u geest van zelfgenoegzaamheid, waardoor men van anderen nieli meer leeren wil 1 Men sou geneigd zijn het aan te :men, als men zijn aandacht laat vallen op een ander teeken van den geest dei tijds, dat met het vorige schijnt samen hangen. Wat kost het velen een moeite wat :ider om zich heen te kijken dan het heel klein kringetje reikt van hun eigen ikl Voor gemeenschappelijk optreden, >or samenwerking met anderen ont breekt alle lust en animo. Mooie plannen worden opgezet, om deztn of genen grooteo voorganger te huldigen, om en blcc te getuigen voor een begineel, om een kloeke daad van .mhoorigheid te stellen, doch de menschen voelen er niet voor, schenken geen aandacht aan, en gaaD hun gewone gangetje van persoonlijke ditlen i datten. Zij laten de «idealisten» praten, stellen zich tevreden met wat eigen haod en hoofd vermag, eo laten het overige liever ongedaan, Zelfs aan belangstelling voor wat anderen doen en willen ontbreekt bet geheelde groote bewegingen gaan langs hen heeo, van vele heilrgke wer en vruchtbelovende instellingen n zij ternauwernood het bestaan, 'enschen er den aard niet van te kennen. Voor deze en dergelgke gebreken pleegt men de malaise als soodenbok te gebruiken. Toch gaat het niet om geldelijki ffers alleen, en zeker niet op de eerste plaats, wat gevraagd wordt ishetcffer van eigen persoon en eigen belangen, eo het is juist d.Urtoe dat de moed ontbreekt. eo, de fout schuilt in de mentali- ier menschen: het is een nieuw soort individualisme dat ons bedreigt, en dat met de solidariteit, die alom en terecht gepredikt wordt, allerslechtst overeenstemming te brengen is. Huize St. üoztf te Jlcbteroeld. In het Geïllustreerd Weekblad voor Nederland, lazen we over bovenge noemde stichting de volgende actueele bijdrage van den Zeereerw. Heer Rector F. Stroetman Wanneer meo te Amersfoort richting Barneveld in de autobus stapt, (deze rijdt vice versa zes keer per dag) dan slaat men, niet ver buiten de stad, van den rijksweg rechts af op den straatweg naar Achterveld, wasr men io omstreeks 20 minuten arriveert. Deze weg kenmeikt zich door zijn mooi landelijk type. Men gaat langs grootere en kleinere boerderijen, lings het deftige Stoutenburg, door een streek, waar de vele nieuwe behuizingen (geen banale villatjes, gelukkig), sprekenj van bt scheiden welvaart. Men stBpt uit aa hel eenvoudige, nette café, «de Roskam en wandelend langs de riant tusschec grachten en hooge boomen gelegen pastorie, komt men terstond aan bc' mposante gebouw, huize «St. Jozefi pension voor heeren en dames. Het bestaat uit een breed middengedeelte waaraan twee zijvleugels haimoniscb zijn aangesloten, en verheft zich boven den beganen grond door een bordes van een paar meter hoogte, waartoe 3 trappen toegang verlecnen. Het ge heel heeft een massale breedte van circa honderd meter, heeft 3 decoratieve ronde toegangsdeuren met portiek, en imponeert den beschouwer door zijn waarlijk grootsche conceptie. Men bereikt bet van den straatweg langs een fraaien oprit, omzoomd door fraaie heesters en bloemen. Het plan bestaat het zal wel geen verre toe komstmuziek zijn voor den voortvarec- den stichter om te midden van de plantage vóór bet huis een rots te plaatsen, waaronder een voorstelling van de geboorte te Bethlehem, en waar boven als bekroning een Calvarieberg het begin en het einde der Verlossing. Wanneer men het gebouw binnen treedt, krflgl men den indruk van eea gezelligheid en rus', die elk begrip van verveling verre houdt. Zóó moet het ook zijn. Men Ueft el eens dergelijke ionchtingen aan, die door haar zware logheid, ook door haar zuioig toegevoerde licht een neer drukkende atmosfeer vormen. Laat ik bet eens parade xaal zeggeneen ichting voor pension moet zoo weinig mogelijk een «gesticht» «ijo. Ook wat haar bewoning en levets- -egeling betreft. Hier moet wisselwerking zijn. De rwoners moeten, bij een gepaste vrfl- heid van beweging, de orde van het huis honoreeren. Natuurlijk. Maar ook omgekeerd moeten de regels van het huis zich zooveel mogelijk aanpassen aan de levensbehoeften der inwonenden. De menschen immers, die in pension komen, z$o geen kloosterlingen, gaan niet naar een klooster daarvoor ge voelen zij geen roeping maar ver langen eenvoudig een aangenaam en veilig onderdak voor bun verdere levens dagen. Een geest van bigde rust is vooral dü:ir noodig, na de dikwijls zware zorgen eo bekommernissen des levens. En hiervoor zal, blijkens ingekomen informaties, gezorgd worden. :er men door de middelste deur binnen gaat, komt men in een fraaie bal, die aan beide zijden toegang ver leent aan de gangen roet kamers der benedenverdieping, die voor een heer of dame, cf voor een echtpaar gepaste bieden, en waaraan een slaap kamer correspondeert. Langs een breede, gemakkelijke trap, of wel per lift be reikt men de tweede verdieping in een gaog van de enorme lengte van 70 Meter, aan beide zijden bezet kamers. Deze kamers hebben het deel van een rog ruimer uitzicht op de prachtige omgeving. Men ziet daar de behuizingen en hel bedrijf vrij drukken straatweg, het lieve kerkje met pastorie men ziet de aansluitende boerderij met boomgaard eo landerijen, en verderop, zoo ver het oog reikt, landwegen en beplantingen. Van de groote ruimte is gebruik gemaakt bjj een aanleg van een ruinn kapel, van een buitengewoon groote zaal voor patronaat, voor vergadering en feestelijke gelegenheden, terwijl zij als recreatie- of leeszaal steeds disponibel blijft voor de pensiongasten. Beschou wen wij verder deo grooten keuken, de eigen bakkerij, de electrische wasicherij en droogkamers in een afzonderlijke afdeeling de ruime bewaarschoolin een andere afdeeling de flinke behuizing vcor de Eerw. Zusters, die over een prsebf-refter en recreatie-zaal beschikken met mooie veranda en (wat in meerdere, cok moderne, huizen wel eens wat te wenecben overlaat, zou ik haast zegger.) over frissche slaapgelegenheden, dan kan men, zonder te veel in details te treden, een voorstelling maken van de grooucbe onderneming van den pastoor, den ZeerEerw, Heer G. Rentinck. Laat ik echter, bij mijn uiteraard onvolledige opsomming, vooral niet het beste vergeten de afdeeling voor de armen I Tetkenend voor den geest van den Pastoor is, dat, volgens eigen bewering, bem het grootste genoegen verschalt het feit, dat ook de armen zoo goed zijn ondergebracht. En deze laatsten tijd zgn ook maar »jt blij met bun veranderin g van woonplaats I Ze heb ben cu allen buominiatuur-koninkrijkje bestaande in eigen kamertje met bed, stoel eo kast, waarin zij met ijver bun spulletjes opbergeo. Geen gemeen schappelijke slaapzaal dus meer. En wat kijken ze tevreden, als ze zoo knus bij elkaar zitten in de gemeenschappe lijke woonkamer, ieder op den eigen leuningstoel 1 Waooeer we nu in aanmerking nemen, dat op technisch gebied in alles, wat betreft waichgelegenhedeo, baden, electrisch licht, centrale verwarming enz. bet beste en modernste is aange schaft, dan moeten wij buide brengen aan de energie en bet prsctisch door zicht van den Eerw. Herder, vooral wanneer wij weten, dat de geheele bouw een conceptie is van bem zeiven tot in de kleinste bQzondetheden. t is de rfpe vrucht van jaren lange voorbereiding. Wj hopen,) dat zooveel arbeid rijn bekroning moge vioden in een groot aantal gegadigden als pension-inwoners, die daar een rust n vrede zuifen vinden, die het drukke 'ereldhedrijt niet kan geven. R. K. Spaarbank Amersfoort onder controle Centrale accountantsdienst Ned. Boerenbond De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uur; WOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur Dadelijk ingaande rente 3% Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. pCt. snapte aan hun scherpen blik. Ijverig en opmerkzaam beschouwden zij elke geknakte varen, gebroken stengel of gevallen blad. Nader en nader kwamen zij bij den boom, die haar een schuilplaats had verschaft, in welks schuilhoek de ver schrikte vrouw nu ineenkromp, haar kind legen haar hart gedrukt en met haar revolver gereed om te schieten. Het vermolmde hout van den stam viel ir. fijn poeder op haar hoofd en schou ders, terwijl de spinnen en kevers door haar hals en over haar gelaat kropen. Zij sidderde en met wijd openge spalkte oogen zag zij haar meedoogen- looze vijanden naderen, langzaam, voorzichtig maar zeker, met de speer gestrekt in de hand, ieder begeerig om den doodelijken sloot toe te brengen aan de gehate blanke. Het slapende kind begon te woelen in zijn sjaal. Bevende drukte de ge jaagde vrouw het dichter en dichter tegen haar boezem. Zij hield haar adem in en de oogen sluitende zond zij eeh vurig gebed ten Hemel op om haar te helpen in dezen grooten nood. Daar klonk opeens in de verte een zwaar geluid. De doffe klank er van scheen te tril- n haar kloppend hoofd toen zij bukte, laag bij den grond. Toen werd het geluid weer verward. Wat kon het zijn? Verder slopen haar wilde vervolgers, met hun woeste oogen glinsterende van wreede vreugde. Zij kon hun zware ademhaling hooren en het geritsel der bladeren, toen zij zich een weg baan den door de ineengegroeide slinger planten. Weer sidderde de bukkende gedaan te. opletlcnd luisterende. Daar was de klank weer. maar korter bij, duidelijker. Daar was het weer, het kwam nu nader met snelle opeenvolging. Een uitdrukking van blijde hoop kwam ii de verschrikte oogen» Luider, luider, nog luider werd hel geluid, tot het klonk als de hoefslag van een troep paarden. De hoop werd sterker in het hart der eenzame vrouw. Opeens heft zij de revolver omhoog, want zij ziet een bruinen getatoueerden arm zich uitstrekken naar de ranken die voor de opening harer schuilplaats hingen. Doch de uitgestrekte hand zakt weer, want zij ziet de wilden stilstaan en luisteren. Een luid geschreeuw van hun kameraden die achtergebleven waren om het huis te doorzoeken en Giften voor da St. Theraaiakerk te Maarn Deze week zijn van de lezers van dit blad de volgende giften aan onder staand adres ingekomen J. A. B. te Amersfoort f 5.—N.N. Achterveld f 5.N.N. Amersfoort (2.50; N.N. Amersfoort, voor dea goeden uitslag v. e. examen 13.50; N.N. Amersfoort f 100.— N.N. Amers foort (25.H. W. Hilversum f 1. Hartelijk dank aan deze edelmoedige gevers. Wie nog heeft vergeten deze week :n «eerste steentje» te leggen, doe Aan eiken gever van een »e steentje» wordt een mooi reli! prenije toegezondeo. Prof. B. F. OVERMAAT, Gr. Seminarie Driebergen Postrekening 40889. Binnenland Heemraadschap 0a Earn. Watergraaf en Hoogheemraden te verwoesten, trok hun aandacht. Zij lieten hun vervolging in den steek en springende over de hangende varens, stortten zij zich in het struikgewas en verdwenen. De beschilderde krijgslieden hadden nauwelijks de plaats verlaten of de vluchtelinge kroop bevende en uitgeput uit haar walgelijke schuilplaats. Nader en nader kwamen de ruiters. „Nellie, Nellie, waar ben je?" De stem klonk angstig en weerkaat ste tusschen de pijnboomen. „Jack, o Jack," antwoordde de be vende stem. De heesters werden op zijde gedrukt en met uitgestrekte armen snelde Jack Reid op zijn bezwijmende vrouw toe en druiste haar snikkend aan zijn borst. „Goddank, Goddank," herhaalde hij met gebroken stem, terwijl hij met bevende hand over heur haar streek, dat in wanorde om haar hoofd en schouders hing. Toen snelde hij naar zijn huis, dat nu door een aantal soldaten omringd was, en waar vier paarden dampend en hijgend ter zijde stonden met uit gestrektehalzen en jagende flanken, alsof zij hun adem zochten temg krijgen. het Heemraadschap De Rivier de Eem, gevestigd te Amersfoort, maken be kend, dat ingevolge het bepaalde bij de wetde afgekondigde Keur of Politie verordening op bet ouderhoud en den schouw der waterleidingen, waarvan bet beheer, toezicht eo de zorg voor het onderhoud, ingevolge Regiement, aan het Heemraadschap is opgedragen, >r den tijd van 3 maanden voor ieder ter leziog wordt gelegd ter rctarie te. van het Heemraadschap Amersfoort, Muurhuizen no. 15 van de Gemeenten Woudenberg, Amersfoort, Hoogland en Baaro, en in druk, tegen betaling der kosten, alge verkrijgbaar is gesteld. Dtnkbcildtn van Mgr. dr. H. Poall. De leider der Katholieke Sociale Actie in het Limburgsche, Mgr. dr. H. Poels, gaf in een onderhoud met een pert-man dezer dagen de volgende be schouwingen ten beste «Het privaat eigendom is een van de voornaamste steuopilaren der maat schappelijke orde, maar er rust de sociale hypotheek van de gemeeotchap op. Het is onjuist wanneer dit privaat eigendom van gebouwen en machines zóó wordt opgevat, dat bet kapitaal practisch de alleenheerschappij heeft :r het bedrijf. Dat is een overblijfsel i het liberalisme. De liberale beginselen zijn zoo diep doorgedrongen in het organisme zelf der moderne samenleving, dat slechts doortastende, radicale hervormingen tot die toepassing onzer christelijke rechts beginselen kuanen voeren, welke alleen staat is een wereld-revolutie te voorkomen. •Dit geldt niet alleen voor de groot industrie het geldt evenzeer voor den groot-handel, speciaal den geldhandel. Een spel maken van het op- en neerjagen van wisselkoersen, opzettelijk en stelselmatig heel een volk verarmen door aan het zuur verdiende geld ge leidelijk meer en meer zijn waarde Kantoorboekhandel H. ELZET7AAR j- LAN6E5TRAAT 84 w IiilHlili sit in link mi lilln (iit|i|iii in si!, blus in mi Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, lutionnairen. «Ook onze theologen en sociologen behooren waar zij staan te midden van tallooze brandende, met vulkanische kracht zich naar boven wriogende vraag stukken zich niet zóózeer te wijden de verklaring en beoordeeling van wat in vroeger jaren of eeuwen geleerd i geschied, dat velen hunner voor nan beo met recht verlangde op lossing van actueele en brandende maatschappelijke vraagstukken eerst tijd of moed schijnen te zullen vin den, wanneer ook deze quaestics reeds historische quaestics zullen ge worden zijn en onze geleerden dus zullen staan voor nieuwe, niet minder ingewikkelde «faits accomplis». «Het volk verliest zijn vertrouwen in menschen, die nooit t$dig weten door te tasten en heel hun tijd besteden aan al of niet juiste critiek op wat sociale werkers willen doen of, waar bet brandt, reeds deden.» 'oekerprgzen vragen, zelts ten aan de eerste levens behoeften raakt van den kleinen raas groote scharen», zijn zonder eeni- gen twijfel gruwelen, die in haar wezen en voor bet oog van God nog veel afschuwelijker zijn dan het met recht en orde spottend ruw geweld van, helaas, vaak onontwikkelde, door dit machtsmisbruik van «kapitalisten» lang getergde, door votksmisleiders opge hitste, ten slotte tot revolutionnaire daden overslaande «proletariërs». «De regeeringen behooren hiertegen et minder doortastend op te treden dan tegen de geweldenarijen van revo- Amersfoort Jaarcijfers 1925. In 1925 werden hier pltn. 10,000.000 eren aangevoerd, die over bet alge meen voor goede prijzen van de hand werden gedaao. De pluimveemarkt werd druk be zocht. Naar jonge kippen was veel vraag. Aan de varkensmarkt werden 11530 biggen, 3854 magere varkens, 1386 zeugen eo 19 stuks groot vee aange voerd. De aanvoer van boter was redelijk, terwijl de piijzen hoog bleven. Hoewel de viscbaaovoer op de gewone dagen matig was, was des Vrijdags toch ge regeld visch aanwezig. De markt op het Havik voor den verkoop van bloemen, zaad, vruchtboomen en struik gewas, vond geregeld goede afnemers. De aanvoer van groenten en fruit liet niets te wenschen overde aanvoer van appelen, inmaakboonen en aardap pelen was goed. De kaasmarkt had over 't algemeen een vlot verloop, de aanvoer bedroeg 2508 wagens met plm. 579750 K.G. kaas, terwijl de prijzen zich vanaf de maand Juni tot aau bet einde van het jaar in stijgende lijn be- Verwoesting en treurigheid heerschte op de plaats zijner woning. Niets was ontsnapt aan de speren en tomahawks der inboorlingen. Varkens en gevogelte lag geslacht en bloedend rond de plaats en in den tuin, waar zij waren neer gestoken. Zelfs de oude kaf, die rustig dommelde aan den haard, toen de ver schrikte moeder haar kind had gegre pen en gevlucht was, lag dood uitge- Strekt opden «loer. Alles «at breek- A™ d! f"'d™»-;kt we,de. baar was lag in scherven en stukken *55 sluks 6'(o e (**"r0Dder het rond |,uxc" tn slschlP*»d«)- 230 bitten en Vrouw Reid wrong de handen in- Hl '«'«•ens aangevoerd, een. Haar lippen beefden, toen zij haar kwamen in de haven binnen echtgenoot aanaag. !38? „'tKomf er niet op aan, Nell", fluis terde hij, „we zijn er beter afgekomen dan menigeen vandaag. Wij zijn voor elkander gespaard en kunnen opnieuw beginne: als de opstand gedempt is." De arme vrouw werd op een paard gezet; haar echtgenoot nam het kind in zijn arm en opstijgende ,'ging hij naast haar zitten; de soldaten spron gen in den zadel en spoedig heerschte de stilte des doods over de kleine vallei, toen de stoet haar bij een bocht van den weg verliet. EINDE. booten roet een totalen inhoud 164348 ton. Aaigevoerd werden voornamelijk stukgoederen, en vervolgens, mais, steen, hout, cement, zand, gerst, turf. IjjOMMHl steenkolen en grint. De afvoe^Tr^i geen beteekenis. Door den architect Hoogevest werd aanbesteed het verbouwen van de Christelijke School io de Anemoonstraat. Inschrijver» van Smalen f13.936, J. A. van Keulen f 15170, Groeneoberg (15.888, Lagerwey f15 980, Blanken f 16.370, van Gent f 16398, Schonewillo 1 17 322 en Kunts f17.878.

De Eembode | 1926 | | pagina 1