Pianohandel S. DUIJKER Compleete Radio-toestellen tnïUMM mdrxuüïe* 6«'SJ?SP»fLMANN DE EEMBODE K. Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke nummers 10 ct. Vrijdag 17 September 1926 Veertigste Jaargang No. 49 KANTOOR: LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG Advertentiën 25 ct. per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd Een moeder, die haar kinderen goed opvoedt, doet meer voor de menscheltjke moraliteit dan alle boeken ter wereld. Opvoeding. Er ontbreekt in onze samenleving misschien niets zoozeer als ernst. Ernst bij de keuze van beroep; ernst bij het leggen der heiligste banden ernst ook bij de vervulling van de plichten, die ambt of post, beroep en bedrijf, staat ot stand ons opleggen. Ernat, bij de.'groote en grootsche taak der opvoeding bovenal. Vergeefs zoeken we daar inzonder heid dikwerf het ééne noodige, waar de belooning niet onmiddellijk in stof- felijke voordeelen tast- en voelbaar is. En toch zijn de ouders in verstande- lijken en zedelijken zin verantwoorde lijk voor de toekomst, omdat zij een jongere generatie opkweekeo tot man nen en vrouwen met of zonder ver stand, met of zonder deugd. De ouders mogen de opvoeding van hun kroost niet geheel en al schuiven op geestelijken en onderwijzers. Zij zijn er volstrekt niet af met hun kind naar catechismus, school en patronaat te Huren. Van het gezin wordt het heil der toekomst verwacht. Het tehuis moet huiselijk, hartelijk zijn, een heiligdom van ernstige meoschen-vorming. Bij de vervulling van die voorwaarde zal men ook uit kleine woningen met weinig licht en ruimte jonge mannen en vrouwen zien voortkomen, die niet verongelukken op den ontstuimigen levensstroom, maar veel licht en ruimte tooneo in de maatschappij, in verstan delijken en zedelijken zin. De liefde der ouders moet goed ge plaatst rijn. Vader en moeder moeten zich geheel geven aan hunne kinderen, maar met overleg, roet kalmte, bovenal met ernst. Zij hebben tot levenstaak, iets goeds te maken van die opgroei ende kleinen. Dat kost moeite, maar 't is een heilig moeten, ook in kleinen stand. In de boogere standen is men vaak ver afgeweken van den eenvoud, de werkzaamheid van een degelijk huiselijk leven. In het belang hunner kinderen moesten die gezinnen terug- keeren op bet goede pad der voor ouders, Het beste en heiligste werk, dat de ouders te verrichten hebben, moeten ze niet van 't begin af uitbe steden voor geld. Vooral in die eerste teedere jaren moeten de oudets er zelf veel zorg aan besteden. Elders kunnen de jongens en meisjes later worden gefatsoeneerd, gedresseerd en ook werkelflk geleerd, met veel moeite en arbeid, tehuis moet de grondslag gelegd tot een goed familieleven, het schoonste in de samenleving. De jongelingstijd is niet alleen be stemd om met weten te worden op gevuld. De mensch bestaat uit hart en verstandmet beide moet evenzeer rekening worden gehouden. Aan de scholen zij vooral de kennis, aan het huisgezin de moreele ontwik keling bevolen. De ouders mogen ge acht worden hun kroost beter te kennen dan iemand anders. Wie zal dan ook beter snoeien, buigen en opkweeken Wie beter 't kwade onderdrukken, goede versterken Maar dagelijksch toezicht en dage- lijksche zorg zijn voorwaarden ■lager, in 't klimmen schuilt. Onze tijd heeft behoefte aan men- schen, die aan hun roeping gelooveo, omdat ze gelooven aan een Uoogere Macht, die allerwege oorzaken ea ge volgen aan elkander knoopt. In het ouderlijk buis moet de jeugd het Chris tendom, de Katholieke Kerk leeren waardeeren en liefhebben, waardoor allengs meer bij 't grooter worden de drang tot heilig vertrouwen, tot krach tig handelen, tot toewijding aan de ge stelde taak ontstaat. Door de macht en het al-vermogen van den godsdienst worde de wil ge staald, de moed verveelvoudigd, vol gens het gevleugelde woord der eeuwen dat bet geloof bergen kan verzetten. Ouders, die met eere wilt voortleven uwe kinderen, leert ze gehoorzamen vóór alle dingen, leert ze buigen voor zag, leert ze betrekkelijk klein blij- zoolang het kan, en leert ze werken. Misschien zou men moeten zeggen, dat vele ouders eerst zeiven moesten worden opgevoed om goede opvoeders te i$n. Zeker is het, dat alle ouders zichzelven dagelijks moeten opvoeden, die kinderen in woord en daad ten exempel te zijn. Heilige ernst, die toch den gullen lach laat hooren, een vaste wil, door geen onverstandige liefde van het pad geleid, zijn de twee hoofdvoorwaarden bij bet groote werk. Wij kunnen leeren gehoorzamen als ize kinderen zien, dat wij zeiven ons stellen onder de wet van godsdienst en deugd, van plicht en roeping. Ons •illen zij bevel, ons wenken gebod, >t welker volbrenging achting en eer bied dwingen zooder dwang. T.G. hem verzocht des avonds bij hem te komen, daar bij »iets« voor hem wist. v. G. heeft hem veiteld, dat hij veel geld en goud wist te zitten van een diefstal in een schaapskooi te Soest. Bovendien vertelde deze verdachte, dat hij eerst getracht had om werk te krijgen, doch tenslotte ging hij met v, G. mee. Verdachte L. is toen in Soest wezen kijken, maar hij giog niet binnen, om dat hij een oude man en een meisje boorde praten, v, G, zou tegen hem gezegd hebben, de menschen desnoods •kouds te maken, maar daarvan wilde L. niet weten. Opeens kwam er nachtwacht aan, en de verdachten maakten dat ze wegkwamen met achter lating van de fietsen, die ze bij een schapenkooi lieten staan. v. L. be- xerde dat hij toen wroeging kreeg en Is bij zou zijn aangehouden, zou bij direct alles verteld hebben. Maar de zaak liep goed af. Kort hierna pro beerde v. G. hem opnieuw over te halen. Hij zou hem een derden persoon zenden, met een revolver om desnoods de boel overhoop te schieten. De rechtbank nam al deze verhalen nogal met reserve in ontvangst. Het onderzoek tan den Rechtercommissaris heel andere dingen uir. De ver dachten bleven echter bij hun verkla- Zenuwachtig. Overspannen en Slapeleos Mljnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeercn en sterken e: slapeloosheid verdrijv - w Dn Uit den Omtrek i liefde i ernst, welke de taak opnemen niet laten Ouderliefde vermag veel, zoo niet alles toewijding faalt niet. Goed toegerust, mogen alleen die jonge menschen heeten, die uit het ernstig ouderlijk huis zoovele goede dingen op de levensreis hebben mede- genomen. voeding g|echts loonen onder één beding, dat het huisgezin doet, wat het kan. En het hoogste - het goede voorbeeld der ouders. Wij klimmen den weg des levens •bergopwaartss en klimmende wi we kracht. Een weg bergopwaarts dat getrouwe beeld, 't welk "der °pvo=oe, voorden geest moet staan. Wij moeten de jeugd leeren stijgen, hoevee moeite het sommigen moge kosten. Weg met de plat-prozi ïsche «eindbeschouwing van zooveel tragen, die te gemakzuchtig ,Jn voor een degelijke opvoeding. De ouder, moeten, leder in sgn stand, hun kinder, n leeren werken, ken. Zij moeten hun zonen en dochters leeren, als de UJd is gekomen, welk genot EEMNES In den nscht hadden twee inbraakjes plaats en wel ten huize van Schuur man en Goedkoop, nabij deGoijergracht. 't Gelukte den verdachte te Hilver sum te arresteeren en naar hier over brengen. Hierbij bleek, dat men hiermede tevens de band had gelegd op den dader van den rijwieldiefstal onlang! gepleegd ten huize der familie van den Harm. HOEVELAKEN Van 21 tot 23 Sept. a.s. zullen hier worden ingekwartierd 2 escadrons s het 4e Reg. Huzaren met wielrijdi uit Deventer, ter sterkte van 1 hoofd officier, 28 officieren, 9 kornetten, 50 onderofficieren, 274 korpojaals schappen en 159 paarden, en op 24 Sept. d.a.v. de 5e Schoolcompagnie van het Regiment Vesting-Artillerie uit Utrecht, ter sterkte van 2 officieren, 27 onderofficieren en 66 korporaals manschappéb de eerste inkwartiering zonder en de tweede met voeding. Het nieuwgebouwde buitenve.-blijf Huize Hoevelaken* zal vooijaar 1927 door Mr. Van Aalst, directeur der Ne- derlandsche Handelsmaatschappij, den betrokken. j SOESTERBERG In den nacht is hier ingebroken ter huize van Pastoor Mockingh en het R K. Militair Tehuis. Een tweetal rij wielen, een partij sigaretten en choco lade worden vermist. UTRECHT Wegens poging tot diefstal ten na- deele van L. te Soest stonden bier voor de Rechtbank de 38-jarige borstelfabri kant W. v. G. te Amersfoort en de 36 jarige J. L., zonder beroep, eveneens Amersfoort. In den nacht beeft L. getracht een toning binnen te dringen door een breekijzer te steken tusschen de blinden van een raam. v. G. beweerde abso luut niets met de zaak te maken te hebben. Van te voren had hg gezegd, dat hij alleen bereid was op de fietsen te passer, maar niet bereid was aan den diefstal deel te nemen. Ook de verdachte L. had een heel verhaal. Hij had in België drie maanden in de ge vangenis gezeten en is toen uit het land gezet. Hij ontmoette v. G,, die liefhebbers, wlen 't niet op de eerste plaats om 't voordeel te doen is, heel wat van de lessen zullen opsteken. Ook voor vrouwen en meisjes is de pluimveeteelt een belangrijk en interes sant vak. Menige vrouw houdt kippen voor baar genoegen, en op 't platteland is d: zorg voor 't pluimvee zelfs dikwijls gehetl de taak der vrouw. Er zijn dan ook al in vele plaatsen pluimvee cursussen voor vrouwen gegeven. De cursus neemt niet veel tijd in beslag, en de kosten zijn gering. Door meerdere kennis zullen ze er trouwens dubbel en dwars weer uitgehaald worden. 't Is dan ook te wenschen, dat velen van deze gelegenheid gebruik zullen maken, om bun kennis der kippec- bouderij te vermeerderen. Havik 29 Telefoon 773 Amersfoort Steeds in voorraad gebruikte instrumenten Bij Scheren gééa Pijn en nascbrljoea ot stukgaan der kuld. Indien men vódrhetinzeepeo de basrdoppervlakte lnwrl|ft met Doos 30, Tube SO ct. PUROL Gemengde Berichten De nachtwacht, die in den bewusten nacht surveilleerde heeft, aldus bleek bij het getuigenverhoor, een persoon voor het huis op en neer zien loopen. Toen hij nadetbij kwam, ging de man op den loop. de weilanden in. Hij heeft hem achtervolgd, maar niet kunnen klagen. Door een hoofdagent van politie te >est zijn echter verschillende sporen opgenomen. In Juli heeft men in de buurt van het huis nog een groot breek ijzer gevonden, waaraan nog groene veif zat van de blinden, terwijl het precies paste in de plaatsen waar hel de blinden had getroffen. Hetzelfde werd nog door een andere politieman verklaard. Deze vertelde dat J. L. bet breekijzer heeft erkend. J. L. wi in andere inbraken betrokken geweest en is gedetineerd. Het schijnt, dat in de gevangenis verschillende dingen zijn uitgebracht, nadat beiden voor andere zaken zijn »voor* geweest, en raar aanleiding daarvan is v. G. gearresteerd. De Officier van Justitie eischte voor ieder van hen 1 jaar en 3 mn. gevan genisstraf. HAMERSVELD EN ACHTERVELD Cursussen In Pluimveeteelt. In aansluiting aan de advertentie wijzen wij er belangstellenden op, dat de vereeniging voor Pluimveeteelt te Achterveld voornemens is, dezen winter cursussen over die teelt te doen geven. e omgeving is de laatste jaren de kippenhouderij zeer uitgebreid, en terecht, daar, goed gedreven, deze be drijfstak flink voordeel kan opleveren, voorat als bljbediijf op de boerderij. We leggen dan echter den nadruk op dat tgoed gedreven*, want heel vaak ziet men nog fouten maken, minste dingen doen, die beter anders konden. Het mankeert gewoonlijk r:- aan goeden wil, maar 't is meestal tekort aan kennis. Alleen door van nieuwere inzichten in dc pluimveeteelt partij te trekken, kunnen de financieele voordeelen komen. Dat tekort aan kennis opheffeD, die nieuwere inzichten bijbrengen, dat is het doel dezer cur sussen. Ofschoon de nut-pluimveeteelt om financieel voordeel dus 't onder- werp is, spreekt 't vanzelf, dat ook Uit Paiijs wordt gemeld, dat vier kinderen slachtoffers zijn geworden van een granaat-ontploffing. De kindereD speelden met een granaat, welke nog uit den oorlogsled in den tuin lag, toen deze ontplofte en twee kinderen, ee jongetje van 9 en een van 15 jarei doodde. Twee andere kinderen werden zwaai gewond en zijn naderhand over- In Budel miste sinds eenige jaren ie weduwe haar trouwring. Hoe ook gezocht werd, het gouden voorwerp kwam niet terecht, tot dezer dagen, Dij het slachten eener kip, de ring uit de maag van het dier te voorschijn kwam. Dit is dus nu eens niet de kip met de gouden eieren, maar de kip met den., gouden ringt Dezer dagen werd melding gemaakt van een ernstig auto-ongeluk bij de Bilt, waarbij twee dames ernstig ge kwetst werden toen zij uit een autc werden geslingerd. De oudste der beide dames, dit hevig bloedend uit neus en mond wat opgenomen is in de Rijksklinieken te De fruilkweeker Hofland te Naald wijk beeft op de veiling aldaar een pompoen aangevoerd, die het enorme gewicht had van 109 pond. Nog nim- is op de Westfandsche veilingen :oo zware pompoen aangevoerd. In de woning van K. te Schoten had een noodlottig ongeval plaats. Bij' het schieten op een musch was na bet afgaao van het schot, de kogel in den loop gebleven, betgeen K. wist. Spelenderwijs werd daarna de buks gericht op het 10-jarig zoontje van K. Het schot ging af en de kogel drong in bet linkeroog van het koaapje. In het station van Contesci (Roe menië) is eeo sneltrein op een anderen trein gebotst. Vijf personen werden ge- dertig gewond. Dezer dagen had de voerman v. R. uit Meijel (L.) eenige kasten bijen uit de heide gebaald. Door bet schommelen van de kar dreigde een der korven te vallen en toen de voerman deze wilde verplaatsen deden de bijen woeden aanval op den ma paard, waardoor paard en 1 stoot terecht kwamen. De man werd zoodanig toegetakeld, dat geneeskundige hulp noodzakeigk was. Ook bet paard ad er duchtig van »ge!ust«. Hier maakte eendracht macht*. - De Noorsche Minister van Financiën heeft medegedeeld dat in Noorwegen voor vele millioenen kronen Franscbe sterke dranken zijn opgeslagen, die vol gens het handelsverdrag zijn ingevoerd. In Noorwegen kunnen deze voorraden niet worden verkocht wegens het drank verbod, noch kunnen zij weer worden uitgevoerd in verband met een desbe treffende bepaling in het verdrag. De minister verklaarde, dat dit het gevolg is van bet drankverbod en hij sprak de hoop uit, dat bet Noorsche ,rtvolk zich bij het in October plaats Utrecht, overleden, zonder" bij bewust-1 hebbende referendum zal uitspreken zijn te zijn geweest. voor opheffing van het drankverbod. De landbouwer Rijlaarsdam te Nieuw en heelt een varken gemest, dat maar en 1000 pond weegt, Uit Chicago wordt gemeld, dat een viertal roovers den exprestrein, kort 't vertrek uit Chicago, overvielen. Ie roovers hielden in het postrijiuig de ambtenaren met bun revolvers in bedwang, wierpen hun zakken over het hoofd en zochten daarna rustig uit de postzending alles wat waarde bad. Een totaal bedrag van vijfhonderd duizend Dollar werd geroofd. Hun buit wierpen een bepaald punt uit den trein wachtenden auto en voor aan komst aan het volgende station zagen zij kans te ontkomen. De gemeenteraad van Arnhem heeft de salarissen der wethouders verlaagd tot f4500. In Genthin, is een leeuw van bet Hagenbeek losgebroken. Het Voor de vacature van gemeente veldwachter te Warmond hebbeo zich minder dan 183 sollicitanten aan gemeld. In de gemeente Diepenveen doen zich enkele gevallen van acute kinder verlamming voor, o.a. zijn te Schalk haar drie gevallen geconstateerd. Ook komen eenige gevallen voor in Olst, Holten en Maren, Volgens een statistiek, bezit Amerika 11.000 millionaire en één milliardair. De statistiek is samengesteld naar op gaven van de belastingautoriteiten. Zij toont ook de snelle toeneming van het gilde der millionaire aan. In 1924 waren er in de V. S. »nog maar* 4500, in 1925 al 86C0. De staat New-York telt 2800 millionaire ODder zijn bewoners. Tijdens een voetbalwedstrijd in Knollendam gespeeld, kreeg een der spelers een trap tegen zijn maag, waar aan bij 's avonds overleed. Een arm arbeidersgezin te Horbacb, ontving bericht uit Amerika, van een aldaar overleden familielid, dat voor jaren naar Amerika was vertrokken, 92.000 dollars te hebben geërfd. Het politioneel onderzoek inzake een beweerden rixueelen moord op een zigeunerkind, en tengevolge waarvan veertig Joden in Polen bloedig werden mishandeld, heeft uitgewezen dat het gerucht over dien moord was verspreid door een zigeuner, die het kind had vermoord en beroofd. Bij een bruiloft van een arbeider te Wassnw viel plotseling onder het dansen door het breken van een vloer het heele gezelschap met de meubelen in den kelder. Een brandende petroleumlamp viel eveneens naar beDeden, en er ont stond brand die in de algemeene ver warring snel om zich heen greep en de kleeren van de vrouwen aantastte. Zeven personen liepen ernstige brand wonden op en twee moesten zelfs in bedenkelijken toestand naar bet zieken huis worden gebracht. KING PEPERMUNT uit bovenstaande^büs. Let er echter op, dob ie,v<ordt afgewogen in zokift>.woafop duidelijk vermeld rqoeVzijrv. KING dier liep de stad door en sprong door een winkelraam, waarbij bet zich duchtig verwondde aan het brekende glas. Toen V... het den winkel verlaten had, verborg 'het zich in een portaal, waar personeel het circus het gevangen nam. Een 24-jarig meisje, was in den Haag op familiebezoek geweest en JSJp'pPZSrA keerde 's avonds per trein huiswaarts. Ze nam plaats in een coupé, waarin nog een paar dames en 4 als heer ge kleed: personen waren gezeten. Aan een lusschengelegen station waren de drie dames uitgestapt, zoodat het meisje, alleen nog met de 4 heeren in de coupé zat. Toen de trein Leiden binnenreed, zeiden de heeren «Hier moet u uit stappen*. En op het moment dat ze op stond, kreeg ze een hevigen slag op bet hoofd, waardoor ze het bewustzijn ver loor en neerviel. De 4 personen hadden ÏDmiddels den trein verlaten, met mede neming van het koffertje van het meisje. Toen de conducteur de deur van de coupé wilde sluiten, zag hij de juffrouw naast de bank liggen. Zij werd bet station binnengedragen en bijgebracht en kon spoedig eenige opheldering van het gebeurde geven. ccn verkwikking, waardoor zij het werk gemakkelijker verrichten. BZK houdt lang tegen, is dus voordeelig in 't gebruik. Wordt vervolgd

De Eembode | 1926 | | pagina 1