R. K. Spaarbank Amersfoort Pianohandel S. DUIJKER Compleete Radio-toestellen Vulpenhouders Kantoorboekhandel H. ELZET1AAR Bel dan op No 42 DE EEMBODE R. K. Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke nummers 10 ct. Dinsdag 21 September 1926 Veertigste Jaargang No. 50 KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VR1JDAOMIDDAO Advcrtcntiën 25 ct. per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentlën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd Hoe zachter gij iets zegt, hoe meer ooren er worden gespitst om te luisteren. Het Patronaat. Zoolang ze zich kinderen gevoelen, staan de jongens onder het toezicht der oudera, zoodra ze groote menacheo zijn, zorgen ze voor zich zelf, maar nu den tuzschenleeftjjd f Dan heeft de jongen het meeat steun noodig, en staat hel meeat zonder steun. We zagen dien leeftijd eens tredend getypeerd als volgt: «Gij moet de moeite nemen in de ziel te zien van dien verztandeloozen knaap. In het op groeien van zelf ontgroeid aan de sfeer van liefkozingen en leederheid, die zooveel warmte brengt in bet kinder leven. Op fabriek of kantoor eenvoudig beschouwd als hamer of schrijfmachine Onder de andere jongens natuurlijk alle zachtere gevoelens schuil houdende onder een mop of een vloek, waarvan de eerste misschien nog wat erger is dan de tweede. Vaak thuis allren «meetellend» als hijZaterdagsavor ds zijn geld neerlegt: onder de groo'en een «kwajongen» die nog niet, oneer de kleinen een «lummel» die riet mier mag meedoen. Een tameljk eenzaam leven. Eene ziel, die door bijna niemand wordt begrepen. Maar die toch ook haar heimwee heeft en haar schuchtere verlangenis en haar mooie, brooze droomen Na lang eenzaam zwerven met steeds zwakker wordende zielskracht met steeds meer afzondering van allen, die konden steunen en redden, loopen ze aan tegen «vrienden», die met ruwe hand bet nog rein geklankte instrument hunner ziel vervalscheo, bun het oude refrein van het zondelied leeren spelen, en ben maken tot een scbrilleo dissonant in hun Roomsch gezin. Nu wilde men hen onttrekken aan de gevareo, waarin zoovelen vóór hen gevallen warenhen wegroepen van dat open terrein der zonde, de straat, waar het kwaad bun oogen en ooren binnendrong; ben terugwinnen van de slechte vrienden, die reeds vertrouwd met de zonde, bun leeraars werden in de boosheid. En men richtte vluchtbavens op, waar geen gevaren dreigen konden, men haalde ben binnen in gezellige zalen, waar deugd en vreugd samen speelden men bood hun steun en vol- hardiog in het goede door Roomsche vriendschap. Dht was een schoon en edel pogen waarop zegen rustte. Het patrooaats werk groeide. En aao dien uiterlljken groei beantwoordt een steeds toenemen de inwendige ontwikkeling. Het aan vankelijke tasten en zoeken is gevolgd door een welbewust werken volgens vast program, dat zich steeds meer aanpast aan de behoeften der jeugd en beel het leven der jongellogscbap be slaat; het patronaatswezen breidt zijn werkzaamheden steeds uit en voert ieder zijner werkzaamheden tot hoogere volmaaktheidhet won al meer relaties roet de groote Roomsche organisaties. Het is welhaast het erkende en so- liede fundament van de Roomsche maatschappij der toekomst. Daarom verdient het werk aller steun en medewerking. Onze liefde voor de steunbehoevende jeugd moet hui liefde wekken, opdat steeds meer werkers zich geven aan dit schoonste en noodigste onder de liefdewerken: de vorming en opvoeding der toekomstige hoofden van Roomsche huisgezinnen, T. G. Binnenland Legeroefeningen. De Legeroefeningen, welke op 22 en 23 September a.s. in de omstreken van Amersfoort worden gehouden onder leiding van den Commandant van het Veldleger, zullen worden bijge woond door den Minister van Oorlog. BB deze oefeningen zal als Com mandant der Blauwe (Oost)-partij op treden de Generaal-Majoor van Dam van Isselt, commaodant der Ie Divisie, die tot 25 September met zijn staf Intrek nam in Hotel Terminus te Amersfoort. Als Commandant der Roode (Oost) partij treedt op de Kolonel der Cava lerie Van Mens, commandant der Lichte Brigade, tevens inspecteur van het Z W*Dezè zal met zijn staf intrek nemen In hotel de Zwaan te Sossterberg. Het Hoofdkwartier van het Veldleger is tot 24 September gevestigd In het Berg Hotel te Amersfoort, De Generaal-Majoor Fortanier zal optreden als scheidsrechter. In verband met deze oefeningen wordeo de volgende troepen samen getrokken te Amersfoort: Het reg. Grenadiers, het reg. Jagers, het 15 reg. infanterie, het 2e en het 5e reg. veld artillerie, een compagnie mitrailleurs tegen lucht doelen en eenige verbindingsafdeelingeo van de Genie; te Hoevelakeneene verkennings- afdeeling, bestaande uit Cavalerie en wielrijders te HamersveldNiruw-Leusden Woudenberghet 4ï, 10e en 22e reg. infanterie te Scherpenzeelhet 6e reg. Veld artillerie te Doorn een afdeeling aangespannen Vesting-artillerie te Rijzenburg cd Driebergeneen afdeeling zware lcger-artillerie (motor- tillerle) en een afd. lucbtdoelartillerie te Zeisthet 8e reg. infanterie te Soesthet reg. wielrijders en het korps Rijdende Artillerie. Deze troepen keeren 24 September lar hunne garnizoenen terug. Waarschuwing. Onze R. R. Vrouwen en Meisjes, al dus Mgr, Diepen, Bisschop van 's Bosch, hebben niet minder dan onze R. K. Mannen en Jongelingen den strengen plicht om zich te onthouden van het steunen of van het lid zijn van z g. neutrale organisaties. Wij achten het daarom niet overbodig, naar aanleiding an Ons verstrekte gegevens, eenige g. Neutrale Vrouwenorganisaties, voor welke ook onder onze R. K. Vrouwen Meisjes niet zelden propaganda ge maakt wordt, te signaleeren, als voor Roomsch Katholieken ongeschikt of zelfs absoluut verwerpelijk. Wij bestempelen dan als zoodanig 1. den «Nationalen Vrouwenraad» 2. de «Vereeoiging van Staatsburge- sssen» 3. den «Vrouwenbond voor Vrede n Vrijheid» 4. de «Ned. Vereeoiging van Huis- De «Nationale Vrouwenraad» propa geert openlijk en bedekt tal van leeringen praktijken, die lijnrecht in strijd zijn t de Katholieke Geloofs- en Zede- leer en bevordert, vooral door zijn aan sluiting bij den «Internationalen Vrou wenraad», vaak een rechtstreeks vijandig optreden tegen de Katholieke Kerk. De «Vereeoiging van Staatsburge- ssen» is gematigder in haar streven, doch legt het er op aan de stemmen der minder principieel onderlegde R. K. Vrouwen bij de a.s. verkiezingen voor hare candidaten te winnen. De «Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid» beeft in de laatste jaren weinig van zich doen spreken. De «Nederlandsche Vereenigiog van Huisvrouwen» beweegt zich wel is waar in hoofdzaak op huishoudelijk gebied, doch propageert tevens verkeerde be ginselen in zake de opvoediog der kinderen. Mogen onze R. K, Vrouwen en Meisjes begrijpen, dat hare plaats niet is in deze neutrale vereeolgingen, maar wel in onze eigen R. K. Vrouwenbonden en dat haar contributie of medewerking b.v. door bet vervullen van een spreek beurt, aan zulke neutrale Vrouwenorga nisaties dienst doet, om andere R. K. Vrouwen te lokken, die dan even als zij zelf met haar naam en haar contri butie de vijanden van de Katholieke Kerk of van de Katholieke beginselen zullen gaan steunen. sar «De Standaard» verneemt zijn zake van bijdragen tot den aanleg het Twente-Rijnkanaal, tot dusver 95 contracten ingekomen tot een zamenlijk bedrag van 16.205.375. Daarnevens heeft de commissie tot bevordering van den Kanaalaanleg nog toezeggingen ten beloope van ruim f 200.000, waarvan de contractueele vastlegging als vaststaande kan worden beschouwd. Gelijk berekend bedraagt de bijdrage, welke bij de wet van 4 Nov. 1919 van belanghebbenden gevorderd wordt f6.500.000, zoodat nog slechts een kleine f 100.000 gevonden zal moeten worden. Deze cijters geven een kijk op de enorme bedragen die bij kanaal-aanleg door de betrokken streek moeten wor den gefourneerd. Wanneer de Waterstaats-autoriteiten het eens worden over de vei beterde verbinding van de Amsterdamsche haven met den Rijn, en de Geldersche Vallei wordt benut, mag men zich ook bier voorbereiden op het fouroeeren van beduidende bedragen ter bestrijdiog der kosten van den Kanaal-aanleg. Amersfoort Het Gymnisiumfesst. Men schrijft ons van belangstellende zijde In De Eembode beeft de beer Van Beurden ons een historische schets ge geven van het Gymnasium vanaf zijn vroegsten lijd. Hieroit hebben wij kunnen zien, dat het Gymnasium een onderwijs instelling is, waarvan de geschiedenis nauw verbonden is met die der stad Amersfoort. Reeds 550 jaar hebben hun levens parallel geloopen. Misschien weet echter een groot deel van de Amersfoortsche burgerij niet, dat zelfs de burgerman in die dagen Latijn kende sprak I Zooals wc bij W. F. O. Rootselaar kunnen vinden, zongen de dienstmeisjes Lalijosche liedjes, zeker afgeluisterd van de gymnasiasten, die ze buiten de school dikwijls zongen. Handwerkslieden verstonden Latijn en handelslui zelfs Grieksch. Men hoorde op de straat alom Latijn. M.i. gelukkig is dat heden ten dage niet meer zoo. Waarom moeten wij ons mooie Hol landsch laten verdringen door een geimporteerds taal Maar de hemel verhoede, dat ooit de klassieken een gesloten boek zouden worden voor ons of onze nazaten. Het gymoasium beeft ze ons trouw door de eeuwen heen overgedragen van ouder op ouder. Hoewel er steeds meer rich tingen van onderwijs zijn ontstaan, heeft de dorst naar de klassieken zich big vend doen gevoelen en heeft bet gymnasium zich kunnen handhaveD. Zelfs heeft het zich belangrijk uitgebreid. Het is uit den tijd, dat het gymoasium de univer- seele school zou kunnen zijn. Dat pretendeert het ook niet, maar het mag aanspraak maken op de algemeene belangstelling en waardeering, waarbij men onwillekeutig denkt aan de buis vesting, Wel schijnt men daar altijd nee getobd te hebben, maar zoo ooit dan :ou nu, terwijl de school gestadig groeit, :en waardiger gebouw niet overbodig :ija. Ik beb goede hoop, dat deze wensch niet tot de pia vota zal be- hooren, maar Amerstoort eens een w gymnasium-gebouw rijk zal zijn, dat voldoet aan de moderne eischen. Op het oogenblik doe ik een beroep op allen, die evenals ik de waarde hebben leeren brgrijpen van de klas sieken voor heel ons leven en onze ontwikkeling, ook al kunnen wij na zekeren tijd geen Latijnscheo ofGriek- schen versregel meer behoorlijk vertalen. Geheel afgescheiden van titel of graad, die wij al dan niet verwierven en onaf hankelijk van de plaats, die wij be- kleeden in de maatschappij, dragen wij een schat met ons mee, die ik ons vaak heb hooren benijden door ont wikkelde, hoogstaande menschen, die haar missen, Hoe dikwijls komt het voor, dat dergelijke personen zich uit belangstelling op lateren leeftijd nog op de klassieken zijn gaan toeleggen, omdat hun een schakel ontbrak. Wij zijn zelf toch het Verleden van de Toekomst en dat verre Verleden, dat men de klassieken noemt, heeft ons de kern geschonken van al onze heden- daagsche wetenschappen. Wie een goede moeder had, zal zich haar wijsheid bij iedere stap in het leven herinneren en trachten die toe te passen. Maar wat zouden wij van kinderen zeggen, die Moeder verloochenen Iemand, die geschiedenis voelt, ziet den geheelen wereldloop als één ge heel, altijd varieerend en toch altijd hetzelfde. Ia deze opvatting is het Gymnasium het onmisbare werktuig, dat ons de klassieke wijsheid en schoon heid overreikt. Aan ons er mee te woekeren 1 Wie iets voelt aan de herinnering en dankbaarheid, die wij aan het Gym nasium binden, of die, er buiten staande, eerbied votlt voor het speciale, dat hij zelf heeft moeten missen, of wie nog onbaatzuchtig en spontaan genoeg is gebleven om anderer verdiensten te eikennen tot al dezen wend ik mij met het verzoekhelpt ons feestvieren ter eere van het 550-jarig bestaan het Gymnasium I Men zal binnenkort bij u aankloppen n fioantieele bijdragen, logies, ge legenheid voor bijeenkomsten. Toont gij, Amersfoortsche Burgerij en Ge meentebestuur, dat gij de maoaen en vrouwen waardeert, die vanaf hua bruisende jeugd tot hun bezonkene grijsheid, hun gansche leven dus, in dienst hebben gesteld van ééa doel, de jeugd te verlichten en huo eigen rijkdom mee te deelen met opoffering dikwijls van meer dan gij vermoedt I Laat ons nu eens een feest hebben :n stad als Amersfoort waardig I Helpt is op alle wijzen, naar uw macht i krachtBedenkt, dat het de eer in uw stad geldt, waar menschen uit alle oorden des lands sameo zullen komen, mannen en vrouwen van be- teekenis en verdienste door ons Gyra- isium aan de maatschappij geleverd. Laat ons toonen, dat we met alleen de Ruijters, de Witten of Jan van Schsffelaar bewonderen. Eere wie eere toekomt I Vredige veldslag. (Praeludla.) De opzichter van de Py/amide van Ausierlitz slaat met z'n pet naar het einde van bet seizoen, zich verwonde rende over deze voorspoedige najaars- warmle. Voor het overige klaagt h§ als steeds op de mia of meer philoscfitche wijze hem eigenover de publieke vernielzucht en over de vervelingen zijns bestaans (ze komen, kijken voor 'n dubbeltje en gaan weeraltijd 't zelfde, altijd eender). Van de maooeuvres wist hij weinig. zoo weinig voelde bij zelfs voor dit «onmenschelijk gedoe», dat hij ons in de komende dagen een permanent zeteltje op zijn toren pertinent weigerde. Hij diende de sight-seeing, niet het ratliiairisme. En verlangt naar het seizoen-einde. onder controle Centrale accoonUntidienst Ned. Boerenbond De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uur; WOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk ingaande rente 3%, pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Telefoon 773 Steeds in voorraad gebruikte instrumenten Het slagveld vau de komende dagen ;ijn we vaodaag (Maandag), nu alles tog in de majestatelijke heide-rust ligt onder de blakende zon, eens overge trokken. Kleine patrouilles houden voor oefeningen met vuur- en rook-instru- menten (de militaire medewerker van «De Eembode» weet dat wel meer vakkundig uit te dtukken)zij verken nen het terrein, omdat zij, afkomstig uit Arnhem, Ede e.d. garnizoenen, van de Leusder-h ei zoowat net zooveel n als van de Belgische Congo. Maar morgen en Woensdag en Woens dagnacht moeten ze «slaags raken» en daartoe allereerst zich op de hoogte stellen van het onbloedig oorlogsterrein. Als je de (bannetjes spreekt, die in Woudenberg en Scherpenzeel, Amers foort en zelfs in Zeist zijn g< iaterneerd, dan kqjg je niet bepaald een idee van oorlogs-fanatisme. De stilte, die de kunstmatige storm voorafgaat is van een broeierige loomheid. Vandaag is 't nog rust. Iakwartieringsbeslommeringen. Ter reinverkenningen. Vlaggetjes planten. Maar de loopgraven liggen klaar, de staal- en prikkeldraadversperringen ver sperren vooralsnog niets, maar zullen morgen waarschijnlijk den Rooden Kruis- soldaten nog wel eenig practisch werk bezorgen. De vliegtuigen boven Soesterberg snorren in een verre hitte-nevel en oefenen zich misschien in het gooien ,n onzichtbare bommen. De hei is nu uitgebloeid. De «sight seeing» is nu ook gesloten. De groote vlakte is nu arbeids-terrein voor 16 000 bewapenden. Maar aao de hei re f, met de rukkelijke uitzichten, de rustige, scha- duw-koele bosschen aan de einden en de laatste, nu In ééns nog zomersche herfstuu ister, zou je het niet zeggen. Ginds seinen ze met witte vlaggeo. In de verte gloeien rood de daken van het retraitehuis 100 F. in de zon N. de R. Zondag 12 en Zondag 19 September werd van wege de groote drukte der heihaliagsoefeniogeu voor de katholieke militairen een gezoogeo H. Mis opge dragen in de kapel van bet R. K. kerkhof. Beide Zondagen was de kapel geheel met militairen gevuld, terwijl sommigen zich met een staanplaats moesten te vreden stellen. De eerste rijen waren ingenomen door de Heeren officieren, waaronder wij opmerkten de Hoofd officieren, den Luitenant-Kolonel Com mandant van het kotps Grenadiers aan de Vlasakkers en den Majoor H. P. E. Vetberne. De H. Mis, waaronder preek, werd opgedragen door den Aalmoezenier J. J. Brouwer, terwijl militairen de functie van misdienaar vervulden. Het bekende jongenskoor van de kerk van St, Franciscus Xaverius aan het Zand was ook aanwezig en zong onder leidiog van kapelaan W. Tempel- mao de Gregoriaansche gezangen der H. Mis met eenige meerstemmige num mers ter eere vsn het H. Sacrament. Mede ook door dezen zuiveren en stich tenden knapenzang werd deze militaire H. Mis op den Zondagmorgen telkens :en indrukwekkende plechtigheid. Sergeant de Geus zorgde voor de •egeling en recipieerde de Heeren Officieren. De afd. Amersfoort van den R. K. Vrouwenbond organiseert een poppen- tentoonstelling in het gebouw der R.K. Spaarbank op Zaterdag 9, Zondag 10 en Maandag 11 October. Deze tentoonsteliiog is voor ieder toegankelijk tegen betaling van 10 ct. per persoon. Voor deze tentoonstelling, waarvoor drie prijzen beschikbaar zijn gesteld, n.l. één voor de mooiste, waar van de kleerljea door het kind zelf gemaakt zijo, één voor de mooiste door n ander aangekleed en één voor de igineelste, kan ieder inzeoden. Recht op een prijs hebben echter alleen kinderen van leden. De beoor- deeiing is aan een onpartijdige jury toevertrouwd. De prijzen worden Maandags met eenige attracties en feestelijkheden aan de winsters uitgereikt. Om lid te wor den en zoodoende nog recht te hebben op een prijs, benevens om verdere ir.lichtirgen, vervoege men zich bij van de leden van het bestuur. HET ADRES «oor alle soorten <r Tevens reparatie LANGESTRAAT 84 TEL. 528 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, In de maanden October, November n December zullen de volgende assen worden gegeven 1. Dr. J. F. Beerens, te Uiiecht. 6 Lessen op Vrijdag 22, 29 Oct. e 12, 19, 26 Nov. des avonds half-8. Onderwerp«Hoe zijn wij aan "'jbtl gekomen?» 2. Prol. Dr. Jordan, Hoogleeraar te Utrecht. 4 Lessen op Dinsdag 19, 26 Oct. en 2, 9 Nov. des avonds half-8. Ooderwerp «Het zieleleven der dieren. 3. Dr. H. M. Plas, Leeraar Rijks H.B.S. te Amersfoort. 4 Lessen op Woensdag 17, 24 Nov. en 1, 8 Dec. des avonds om half 8. Onderwerp «Draadiooze Telephooie». De bedoeling van den cursus is de behandeling van de natuurkuoJige grondslagen. De cur sus schijnt speciaal gewenscht voor hen, die een draadloos toestel bezitten die er prijs op stellen een inzicht verkrijgen in de natuurkucdige werking. Dete cursus wordt gegeven in het Natuurkuodelokaai van de Hoogere Burgerschool. 4. Dr. K. F. Proost te Zwolle. 4 Lessen op Donderdag 4, 11, 18, 25 Nov. 1926, des avonds om half-8 Onderwerp«Het Tooneel. Zijn ont wikkelingsgeschiedenis naar vorn inhoud». 5. Prof. Dr. J. H. W. Verzijl, Hoog ieeraar te Utrecht. 6 Lessen op Dins dag 16, 23, 30 Nov. en 7, 14. 21 Dec 1926, dea avonds om ha f-8. Onder werp «Oorsprong, inrichting en werk zaamheid van den Volkenbond». ^6. Dr. Ir. Th. v. d. Waerden, te Amsterdam. 4 Lessen op Donderdag 2, 9, 16, 23 Dec. 1926, des avonds om half-8. Onderwerp: «Van ambachts man tot machine-arbeider». De ontwik keling der producie van handwerk tot machineriearbeidssplitsing en massa- fabricage automatiseering. Stukwerk en moderne loonsystemen. Beroepskeuze i psychotechniek. Het Taylo. - elsel. Voor iederen cursus wordeo pl.m. 50 personen fboveo den leeftijd van 18 jaar) toegelaten. De duur der lessen is pl.m. één uur. Hierna volgt gelegenheid tot gedachten- wisseling (geen debat). Het lesgeld bedraagt f.1of meet per cursus, naar vr$e verkiezing en moet b^ inschrijving worden voldaan. De lessen worden gegeven in de achterzaal van het «Algem. Militair Tehuis», Konegracht 26, Amersfoort. Inschrijving aldaar Maandag 4, Dins dag 5 en Woensdag 6 Oct., 's avonds half-8 tot half-10 uur. Op den Hoegen weg werd een wl-j rijder aangereden door een vrachtauto. De wielrijder, een militair, werd van ;ijn fiets in de sloot geslingerd en liep :en wond aan lijn heup op. Hij is naar het hospitaal overgebracht. De bestuur-, vau de vrachtauto reed kalm door. Aan de Industrie- en Huishoudschool is begin October de aanvang van den avondcursus in verstellen en naaien. Leergeld f2.50. Bovendien een avond cursus in knippen ea naaien van een voudige bovenkleeding. Leergeld, f 5.—. Aanmelding bij de Directrice. Aldus bericht het bestuur dezer uit de openbare kassen levende nijverheids school in een paar plaatselijke bladen, zich zorgvuldig onthoudende eenigerlei mededeeling te doen aan meetdere bladen, voor wier lezerskring dergelijke publicaties ook van belang kunnen zijo. Ia een keurig verbouwd pand aan de Uirechtscheatraat veatigde de beken de Ir ma Henri Nefkens haar atdeeliog Naaimachines en Radio-toestellen, De firma Nefkens, die steeds jaren met groot succes 't merk Pfalï voert exposeert een keur van deze blijkbaar zeer gewilde naaimachines. Van de Ned. Seiotoestellen Fabiiek heeft de firma Nefkens de bekende ontvang toestellen in baar radio-afdeeling. Te Amsterdam slaagde voor bet examen polilie-diploma met aantec- kening o.m. N. C. de Roder, agent wo politie alhier. C. A. Schut, leerling van den vak cursus van den Alg. Ned. Politiebond, behaalde eveneens h:t politiediploma. Van den cursus, ooder leiding van den inspecteur van Roojjcn, slaagden dit jaar zes candidaten.

De Eembode | 1926 | | pagina 1