H. ELZENAAR REVUE d'ARTISTS R. K. Kiesver. Recht en Orde te Amersfoort UITNOODIGING voor de vergadering van alle R. K. Kiezers te houden c" - het Patron: SPREKER: de heer A. H. Smulders, Wethouder der gemeente Utrecht. De aanstaande verkiezing voor de Provinciale Staten HET BESTUUR Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 Telef 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau' Amersfoort Wij herionereo onze lezers politieke lezing die hedenavond in St. Aecbten wordt gehouden door Wet houder Smulders van Utrecht. Aanvang 8 uur en kosteloos toegan kelijk voor alle R. Kath. boven 18 jaar. Mevrovw Kroes-Reijnen, sedert 1019 de ijverige en nauwgezette hoofd-zela- trice van het «Genootschap tot Voort planting des Geloofs» in de parochie van den H. Franciscus Xaverius te Amersfoort, heeft zich genoodzaakt ge zien deze functie aan een jongere kracht over te geven. Bjj dit aftreden zij met dankbaaiheid herdacht, hoe Mevr. Kroes haar taak steeds met groote opgewektheid heeft vervuld en hoe geen moeite voor dit schoont werk haar ooit teveel was. De bloei vao het Genootschap is aan haar ijver te danken. De nieuwe hoofd-zelatrice is Mejuf frouw Engelina Beus, Havik 7b. Dure Lange Jan. ij de voortgi van den O. L. Vrouwen-toren bleek voor en na, dat het oude bouwwerk io verregaandeu staat van verval verkeert. De directeur van Openbare Werken rapporteerde aao Burgemeester en Wet houders, dat voor een eenigszios af- doende restauratie nog ruim f180.000 noodig is. Het metselwerk toren is aan alle wlndzijden op vele punten min of meer vergaan en moet dus noodeakelijk wordeu hersteld en vernieuwd. De vaklui denken nu nog 5 jaar noodig te hebben om de her stellingswerken te voleinden. In totaal heeft de restauratie van den toren dan ruim 738 duizend gulden gekost, waarvan de helft ten laste der gemeente en de helft ten laste Rijk komt. Zekeiheid dat 't dan biermede uit is, kan echter niemand geven. We hoordeD zelfs een deskundig: eens beweren, dat het milUoen wel zal worden bereikt. Te probeeren ware nog eens uit de Proviociale middelen een subsidie krijgen, zulks zou Amersfoort's lasten wat lichter maken. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor over te gaan tol bouw van een openbare sciiool gewoon lager onderwijs van zes klasse lokalen op een terrein aan den ouden Soesterweg en de zes lokalen schoolgebouw aan de Puntesburgerlaan (thans tijdelijk in gebruik bij de school voor het centraal 7e en 8e leerjaar), zoodra die lokalen beschikbaar komen, definitief te bestemmen voor de schooi voor buitengewoon lager onderwjjs. Laatstgenoemde school is thans ge huisvest in het oude Gymnasium den Westsiogel.J Van 4 Februari tot en met 23 Febr, wordt in bet Algemeen Militair Tebuis aan de Kortegracht de herijk van mat en gewichten voor deze gemeen gehoudeo. Op de aanplakbilietteo staan ver meld de uien waarop men zich daar kan melden. De R. K. Gymnastiekveereen. »Sio' Hubertus» heeft haar 7e Jaari. Gym- nastiek-Uitvoenng op Zoodag 30 Jan. 1927 in het gebouw St. Aechten aan bet Zand. Naar aanleiding van een «Telegraaf*- bericht over a.s. afscheiding van Ned. Herv. A.-R. kiesers tot een Herv. A.-R. Partij, waar in verschillende plaatsen als haarden zijn genoemd, verneemt «de Standaard» uit Amersfoort, dat ook als zoodanig is genoemd, bet volgende Het bestuur der Kies vereenigingpolsti terstond den Ned. Herv. pred kant Ds. K. J. v. d. Berg, die ook anti-rev. is. Deze ontkende de juistheid van hei «Tel.» bericht, althans voor Amersfoort alsook de bedoeling van vorming eener afzonderlijke partij. Het is s.i. alleen Wegens enorm succesI Wegens enorm succes! Amsterdamsch Cabaretgezelschap „JONNY SLEE' Woensdag 26 Januari, In ha: gebouw „St. Aechten". 't Zand Opvoering van De Schlager ONBEDAARLIJK LACHSUCCES K»ll« Orhesl onder leiding v. d. emlnenten pianist: Oerard aiokdUH en Jenny Slee Qererd Nietend Aanvang 8 uur precies Opening der sael helt B Toegangsbewijs 35 ct. (reohien mbegr.) Gratis ultgebr. progamma De Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaarin de R.K. Milt. Vereen, op 't Zand 's avonds van 7-9 uur, bij den heer Tlllemans, Slgarenm. 't Centrum, Langestr., 's avonds aan de zaal BV Vroegtijdig Pleetsbespreken k 10 ct. wordt eenbcvolen, 's evonde ven 7-0 uur In de R. K. Milt. Ver. 't Zend en Woensdegmlddeg 26 Jen. ven 12-1 uur een de zeel. Hel betig saldo Komt ten goede ann de R, K. Militairen Vereen. Amerarooi te zien als een provinciale Utrechtschr actie van Herv. zijde, om als zoodanig meer invloed te krijgen in de aoil rev. partij, waarin meu cicb achteruitgezet voelt. Met de actie van Prof. Visscher achte hij geen verband aanwezig. Raadsvergadering. De agenda voor de vergadering op Dinsdagavond a.s. vermeldt o.m. het volgende: Herstemming voorstel Stadig c. niet over te gaan tot asfalteering van de Varkensmarkt. Benoeming lid der Commissie van toezicht Voorbereidend Onderwijs. Benoeming Raadscommissies. Benoeming stembureaux. Aanwijzing van stemlokalen. Verleenen van ziekteverlof aan on derwijzend personeel. Adres bouw openbare lagere school Soesterkwartier. Motie Rekké c.s. inzake steunverle ning voor de opvoeding der rijpere jeugd. Voorstel van de Commissie van Wetgeving tot vaststelling van een ver ordening, bedoeld in artikel 178 der gemeentewet (5e jaarlijksche algemeene herziening der strafverordeningen). Voorstel tot het bouwen van ningen Achter de Kamp. Rapport inzake den bouw en exploitatie van een badhuis, met behoorende stukken. Advies van B. en W. naar aanleiding m een verzoek van C. J. G. Hastiicb om ontheffing der verordening houdende eischen voor dranklokaliteiten. Vaststellen vastrecht-tarief gasver bruik. Verhooging van het crediet voor de restauratie van den O. L. Vrouwetoren. Sluiten vau een crediet-overeenkomst et de Geidersche Credietvereenigiog Wijziging van de Verordening be treffende het financieel beheer van de Gemecntebediijven. Belegging van gelden van het Re servefonds Pensioenen. Toekenning van een vergoeding ex artikel 100 der Lager Onderwijswet aan besturen van bijzondere scholen ovei 1925. Aanvulliogssubsidie van f 2000 aan de Reclame-commissie. Adres van H. Gerritsen houdende verzoek om met tenietdoening van de rechten op ondergrond van schuur en hooibergen, den grond nabij de Coninck- straat voor een bepaalden tijd in huur te mogen ontvangen. Aankoop perceel Molenstraat 18. Overneming van grond aan de Koninginnelaan, boek De Witlaan. Overname van grond voor verbree ding van de Bergstraat. Overneming van grond voor ver breeding en verharding van den Lien- dertschenweg en van een gedeelte van de Pullstraat. Overneming van W. v. d. Klashorst van de stoep vóór perceel Achter 'l Oude Stadhuis 57. Overneming van gedeelten van den Heiligenbergerweg van Th. Hendrik- in e.a. Verkoop bouwterrein Ulrecbtschen- weg groot pl.m. 7000 M'. voor f 20.000 >n Ir. E. J. I.angelaan te Bloemeodaal. Rechtsgeding tegen huurders van land. Voorstel van B. en W. om aan T. Voskuilen toestemming te geven tot het doen bezichtigen van het Belgen- monument. Bekrachtiging van den aankoop van grond Kattekampen. Verkoop bouwterrein Tborbeckeplein groot pl.m. 1138 M'. aan A. Jansen, Verkoop aan H. Jansen perceel B. WuytiersUan 196. Ondeihandsche verhuring van grond in de B. Wuytierslaan aan H. Jansen. Onderhandsche verhuring van bouw land nabij den Heiligenbergerweg aan L. Oudshoorn en tot openbare verhu ring van een aangrenzend terrein. Onderhandsche verhuring van grond in de Radboudstraat aan J. Vonkeman. Verkoop aan de Vereeniging «Socië teit Amicitia» van het teirein tuischrn de Uirechtscbe en Arnhemschestraat, ereeniging thans in erfpacht heeft Vrijdag, Zaterdag en Zondag wordt gevierd het 200 jarig bestaan der Amers- foortiche Synagoge. Voor twee eo een halve eeuw ordooneerden de «Regeer ders» dat de Joden zich ongestoord in de vette Amersfoort konden vestigen. Zij hebben later in belangrijke mate tot den bloei van Industrie en handel bij gedragen. DaarvaD verhaalt een Gedenk boek, dat ter gelegenheid van dit feest verscheen en waarin de geschiedenis der Joden in Amersfoort behandeld is. Uit de archief-bescheiden wordt verteld van de eerste Portugeesche Joden, die mid den 17e eeuw in de stad kwamen enl eeu lakennijverheid vestigden. Later was het de familie Gompers en daarna vooral de Cohen's die belangrijke figu ren in de Joodsche Gemeente waren. Benjamin Cohen's huis (Pensionaat Zuid singel) strekte in den Patriottentijd tol een veilige verblijfplaats van Prins Wil lem V en hel huis van zijn zoon Abra ham is het tegeuwoordige raadhuis De Synagoge werd in het begin van 1727 ingewijd en de gemeente ontwikkelde zich voorspoedig, zoodat ztj door Koning Wiilem I tot Hoofdsynagoge van Ressort, dat de provtncle Utrecht vatte, werd verheven. De Synagoge prijkt thans met nieuwe gekleurde ramen van gebrand glas met bijbelscbe voorstellingen, nieuwe kronen en lusters, terwijl de architect Hartv Elte Phzn. te Amsterdam door ver schillende verbeteringen een stijlvol interieur heeft verkregen. Met ver schillende plechtige dienster, waarop de Opperrabijn dr. Tal uit Utrecht de feestrede zal uitspreken en de opper voorzanger der Ned. Isr. Gemeente te Rotterdam als feestvoorzanger zal fun- geeren, terwijl het koor der Hoofd Syna goge te Amsterdam zijn medewetkiog zal verleenen, zal de Synagoge weder hare bestemming wordeu gewijd, toe evenals bij de inwijding 200 jaren geleden vele autorit ren zijn uitgenoodigd. Men deelt mede, dat de cursussen de volksuniversiteit groote belang stelling ondervinden. De cursus v, Tus senbroek (kunstnijverheid), telde zooveel canidaten, dat de cursus gedoubleerd moest worden. Voor dezen gedoubleer- rs zijn reeds 38 cursisten in geschreven. Het publiek zal zich dus moeten baasten, om alsnog plaats te krijgen. De cursus dr. v. d. Spek (karakter kunde) wordt eveneeas, indien de docent tenminste kan, herhaald. Voor dezen parallel-cursus zijn reeds 16 .ogeschieveD, Woensdagavond trad in St. Aechleo t Amsterdamsch Cabaretgezelschap Jonny Slee» op met een schitterend repertoire. De Voorzitter van het Gezelschap, Serg. de Geus, wees in zijn openings woord op het doel van dezen avond. «De baten komen ten goede aan de R. K. Militairen Vereeniging». Voor de pauze werd vertoond de Revue d' Artists, waarin door allen goed spel te zien werd gegeven, en waarbij de Tooneelknecbt Flip de zaal deed schudden van het lachen. Na de pauze werden nog eenige cabaret ten beste gegeven. Van dillettanten is het gebod, meer dan men over het algemeen v wacbt. Onder leiding van Pianist Gerard Nieland werd door het versterkt orkesi menig keurig uitgevoerd muziekstuk ten beste gegeven. Daar de zaait jokvol was eu 'n honderd- lal personen teleurgesteld huiswaarts moesten gaan, zal het gezelschap dezen avond op Woensdag 26 Jan. nog eens herhalen. Zij die dau een avond vol pret en humor willen genieten en daar mede een goed werk steunend, raden wij aan Woensdagavond a.s. vrij te houden voor St. Aechten. Omtrent de hier ter stede plaats vindende cursus over boschbouw, ver zocht men ons bet volgende m.dc te dceleu Er zal gedurende 10 avondeu, wekelijks cci les geven worden. Het programma omvat1. Algemeene houtteelt. Voorbereiding van den bodem voor boschaanleg. Wijze van basch- aanleg en Verpleging der bosschen, 11. Bijzondere houUecit; Behandeling van de voornaamste bosch vormende houtgewassen en daarvan dc voo:- naamste plantkundige kenmerken, de eischen die deze houtsoorten stellen aao den bodem, haar bodemverbetering en licht- en schaduwverdtngeod mogeu en haar bruikbaarheid van boschbouw. HL Houunretkunde. Eukele gereedschappen en hulpmiddelen voor h:t opmeten van bosschen, als klem, hoogtemeter, aanwasboom, kubeerta- bellen, opbrengsttafels, opmeten van staand en liggend hout, vormgetatieo, schatting van de waarde van jonge bosschen. IV. BoschbeschermingZiek ten, veroorzaakt door weersinvloeden, door oogunstige toestanden van den bodem of in de lucht, beschadigingen en ziekten door zoogdieren, vogels, tn- sekten en zwammen,.vogelbescherming. Bovenstaande lessen zullen gegeven worden door J. P. van Lonkhuyzm, Directeur, G. Houtzagers, Inspecteur en M. de Koning en P. J. Drost, Hout-J N-V-HO5K0 AME&SfOORT vesters der Nederl. Heidemaatschappij. Met het oog op het seizoen is spoedige aangifte voor deelneming aan den secretaris der Tui.ihouwvereenlging «Amersfoort» zeer g.wenscht. Vanwege den Viijht-idsboud zijn voor dc a.s. verkiezingen van leden der Proviociale Staten voor het district buiten de Stad Utri cht de volgende candidaten gesteld1. W. H. de Beau fort te Maarn (aftr). 2. J. H. v. d. Meyden te Amersfoort (aftr.), 3. Mevr. L. Kappeijne v. d. Capello te Loenen aan de Vecht. 4. Ir. O. C. A. v. Lidth de Jeude te Baarn. 5. A. R. Veenstra te Amersfoort. 6. M. H. Eggiok te Maarssen. 7. Mr. dr. A. Crommelin te Zeist. 8. Jhr. D. R. Gevers Diynoot te Billhoven, 9. Frijda Lzn. te Uirecbt (aftr.) 10. J. G. Sandbrink te Veenen- daal. 11. G. A. Benders te Baarn. 12. J. H. Th. O, Kettlitz te Utrecht (aftr.), 13. A. H. Colenbrander te Breukeleit, 14. Jhr. mr. dr. J. R. Clifford Cocq van Breugel te Driebergen. 15. R. v. Beuse- kom te Benschop. 16. C. E. Wolff tc Maarssen. 17. Mr. G. J. Nolst Trenitc Amersfoort. Morgenmiddag heeft om 3 ul. officieele opening plaats vau de reizende Tentoonstelling van Herwonnen Levens kracht in 't Gebouw St. Joseph O. L. Vrouwestraat, terwijl vanaf 5 uur de tentoonstelling voor belangstellenden geopeud is. Op de Tentoonstelling wordt duidelijk beeld gegeven van bet w der Tuberculose, vervolgens de|oorzaak m dc'verschijoselen der Tubeicolose. Verder wordt ten duidelijkste aange geven, hoe men t.b.c. kan voorkomen. De lighallen van Berg en Bosch, zijn miniatuur afmeting aanwezig, terwijl verschillende voorwerpen dcor patiënten vervaardigd in de zaal prijken. Aan de Tentoonstelling is een fancy fair ver bonden, zoodat het nuttige met hel aangename vereenigd kan worden. De openingsuren van Tentoonstel ling en fancy-fair zijn als volgt: Zaterdag 5IO'/» uur. Zondag 12—3 en 7—10'/, uur. Maandag 25 en 710'/, uur. Dinsdag 2—5 en 7—10'/, uur. Dat velen deze Ter toonstelling en laucy fair bezoeken mogen, opdat.Herw, Levenskracht met een mooi batig saldo na afloop kan verder gaan in het be lang van zoovele slachtoffers der T.B.C. Limvio I speelt Zondag a.s. op het R. K. Sportterrein alhier tegen S. D. 0.1. uit Bussum. Het 2e elftal gaat naar Soest om «De Ploeg« te bekampen. Limvio IV reist naar Hilversum en geeft E. M. M. 111 partij. Maandagavond vergadert in het ge bouw St. Aechten «De Roomschc Garde», De agenda vermeldt o. Bestuursverkiezing en Jaarverslagen. In het gebouw «St. Joseph» sprak Maandagavond Kap, J. H. Hoi y.nan uit Zwolle over: Dr. Scbaepmao emancipatie der Katholieken over onderwerp nog twee lessen n.l. op 31 Jan."en 7 Febr., a.s. zullen nader wor den gegeven. Wij bevelen aan deze lessen bij tc wonen, temeer waar reeds op ondubbelzinnige wijze is gebleken, bij deze eerste les, dat ds eerw. Spr. zijn onder wei p op boeiende wijze be handelt, Kap.^Hooyman heeft Dr. Schaepmi niet persoonlijk gekend en kon dus ni onder den invloed van zijn persoon het woord voeren doch slechts onder den indruk van zijn werk. Zou Spr. daarom missen de enthousiaste vereering van een leerling voor den meester, niettemin gloeide in zijn rede de bewondering die een volgeling in later jaren kan koesteren voor den grooten emancipator. Hedenmiddag had een demonstratie plaats met de nieuw aangeschafte «proeiwagen der gemeentereiniging. De wagen functioneerde uitstekend. De landbuuwer L.igemaat uit Hoog land reed hedenmiddag met vrouw en kinderen iri het Spui, tengevolge vso het schiikkeu van het paard. Het gezin Lagemaat werd spoedig gered en ook het paard met voertuig kwam weer behouden aan wal. Uit den Omtrek ACHTERVELD lamellog voor de R. K. Un-i versiteit te Ngmegen'heeft opgebracht f 164.25. Zeker een mooi bedrag vorr deze parochie. BARNEVELD I1926 zijn bier 380 kinderen ge boren, terwijl 149 personen zijn over leden. Voorts hebben zich hier gevestigd 873 en zijn vertrokken 892 peisoneo. De bevolking is dus met 112 vermeer derd, zoodat het zielental 1 Jau. j.l. bedroeg 12957. DRIEBERGEN Toan een man met een paard van de Utrechtschc markt naar Amerongen terugkeerde, schrok op den Drieberg- ■chen weg het paard. De begeleidende man werd door het dier onder een autobus Utrecht—Driebergen getrokken en zóó verwond dat hij weldra overleed. De man hoorde thuis te Amerongeo. SOEST Het Soester Harmoniecorps «Paticn- tla Vincit Omnia» geeft Woensdag 26 Januari a.s. 's avonds 8 uur een concert in de KembrandUsaal. Tijde,* afwezigheid der bewoaeis is ingebroken in de villa van Mevr. P. aan den Eigendomweg. Een radio toestel en een tafelkleed worden ver mist. De rijwielhandelaar D. B. kwam op de hoek van de Molenstraat in botsing Het rijwiel werd geheel vernield. B. kwam met den schrik vrij. Door notaris Dammers werden ge veild I. Villa met erf, Emmalaao, vehuurd voor f700 per j sar. Gekocht door Chris Uiland en Klein f7200. II. Villa met erf, Julianastraat 57 Verkocht aan A. Legemaat voor f 8000. III. Villa, met erf, Kerkpad Z. Z Verhuurd voor f400 per jaBr. Gekocht door E. H. Groote te Baarn voor f3600, IV. Heide, nabij de Banniogstraat Soesterberg, grenzende aan de Utr, Waterl. Mpij,, gr. 75 A, Niet gemijnd. V. Bouwterrein, hoek Sophialaan Emmastraat. Opgehouden op f2600. Het R. K. Schoolbestuur der Pa rochie der H. H. Petrus en Paulus te Soest zal op Maandag 7 Febr. a, 11 uur v.m. in «Maison Okhuysen» te Soestdijk onder R. K. Georganiseerde aannemers aanbestedenHet bouwen van een bewaarschool, naaischool, ver eenigingszaal enz., op een terrein, ge legen naast het St. jozefsgesticht Soest. Bestek en teekeniogeo tegen betaling van f6.—, frarco per post f6 30 ver krijgbaar bij den architect van Elten, Soest, Steen hofstraat 34. ITALIANO is verkrijgbaar bij de meeste goede winkeliers,en wordt af gewogen in Itallano-zakies DE FABRIKANTEN van KING-PEPERMUNT Binnenland Verkiezing voor de Provinciale Staten De Commission van Advies uit den Bond vaD R. K. kiezers in de kies kringen Utrecht I en Utrecht II hebben de volgende adviezen uitgebracht Politiek Advies Utrecht I. 1. G. H. J. van Spanje. 2. A. H. Smulders. 3. J. H. v. d. Wurf. 4. Mr. H. W. de Vink. 5. Aib. v. d. Meis. 6. F. Twaalf hoven. 7. A, C. de Bruijo. 8. W. Lucasicn. Utrecht II. 1. Jhr. W. E. Bosch van Oud Amelis- 2. Herm. Kroes. 3. C. Knigge. 4. J. G. Suriog. 5. A. J. de Goey. 6. A. C. de Bruyn. 7. W. v. d. Hengel, Achterveld. 8. Mr. H. J. J. Scholtens. 9. J. Th. v. d. Laan. 10. P. H. J. Steenhof. 11. J. W. Stokman. 12. S. Kraan. 13. Jhr. van Wijckersloot. 14. Mej M. J. E. Orth. 15. v. d. Worp. 16. J. A. Verder. Tegen het vloeken. Bij legerorder is ter kennis aan dc korpsen gebracht: dat in de soldaten- kamers. caotines en wachtlokalen een afschrift moet worden opgehangen var den aanhef en punt a van aitikel 22 van het Reglement betreffende de Krijgs tucht. Deze afschriften zullen, nadat door de korpscommandanten opgave strekt van de benoodigde aantallen, door het Departement van Oorlog worden toegezonden. Ia geval vernieuwing noo dig blijkt, kunnen aanvragen tot ver vanging aan het D- v. O. worden in gediend. Alle meerderen zullen met strengheid heid het door militairen bezigen van vloeken en godslasteringen, van onzede lijke taal of liederlijke uitdrukkingen tegengaan. Huurwetten. Naar men verneemt, zal binnen cDkele dagen 't Kon. besluit verschijnen, waarbij wordt bepaald, dat de Huurcommissir- t, de Huuropzeggingswet en de Huu-- zeggingswet zes maanden na dag- teekeuing van dat besluit voor het ge- heele land komen te vervallen. Zooals meD weet, bevatten genoemde ellen een bepaling, waarbij aan de Kroon de bevoegdheid wordt gegeven, deze wetten zes maanden nadagtecke- Ding van haar desbetreffend besluit buiten werking te stellen. Het gevolg hiervBn is dus, dat de Huurwetten in de 2e helft van Juli dit jaar niet meer van kraebt zijn. Gemengde Berichten Te Parijs woonde een bakker, die zich Leo Harlet noemde en door zijn zonderling gedrag de aandacht van de politie op zich gevestigd had. Zondag volgden twee rechercheurs hem in een koffiehuis; zij wachtten tot bij zijn bit. tertje genoten had en namen daarop het glai in beslag om 's mans vinger afdrukken na te gaan. Daaruit bleek, dat zij te doen hadden met den 36- jarigen Oscar Blacquet die tot 20 jaar dwangarbeid was veroordeeld wegens het vermoorden van een metgezel bij zijn mobilisatie io Augustus 1917. Biarquet was toen, even voor zijn ge vangenneming ontsnapt, en men had zijn spoortot dusver niet weergevonden Een Nonrsch chemicus Elsteed ge naamd is in tegenwoordigheid van ver scheidene geleerden erin geslaagd lood tot zilver om te vormen. Voor dezen arbeid had hij acht uren noodig. De chemicus in kwestie heeft verklaard na een maand in staat te zijn dagelijks twee ton zilver te fabriceeren. B. en W. van Groningen stellen den gemeenteraad voor dnn jonggeborene, die als de 100000e inwoner van Gro ningen wordtingeschreven, een donatie van f 200 te geven en tevens een zil veren lepel en vork, waarin datum en jaartal, benevens bet wapen der ge meente gegraveerd worden. Over de som zal het kind eerst mo gen beschikken als het den leeftijd van 12 jaar heeft bereikt en dan voor een bestemming die B. en W. moeten goed keuren. Het zielental kan Groningen bedroeg op 1 Jan. j.l. 99 587. Te Leningrad is een strafproces gaande tegen de directeuren van een gevangenis aldaar, beschuldigd van cor ruptie. Zij zouden tegen geldelijke be- loonirg allerlei faciliteiten aan de ge vangenen verleend hebben en hun zelfs langdurige «verlover» hebben toege staan. Een der directeuren zou zelfs een tweetal bandieten van vuurwape nen hebben voorzien met behulp waar van zij tijdens hun «verlof» gewapende Overvallen op banken en winkels pleeg den, den directeur deelde dan in den buit. De overleden vroegere keizerin van Mexico, prinses Maria Charlotte, werd op 7 Juni 1840 geboren. Zij was de eenige dochter van Koning Leopold I van Beigiü en de prinses van Orleans. Np 27 Juli 2857 trad zij in het huwe lijk met aartshertog Msxmillisan van Oostenijjk, die later tot keizer van Mrxico werd gekroond. Het keizerpaar deed op \2 Juli 1864 zijn intocht in Mex;co. Na het mislukken van zijn regee- ring stortte de prinses Charlotte in en sinds 1867 was rij ongeneeslijk krarik- Een mevrouw Constance Elpcth Fix Pitt, die een voorname betrekking bekleedde bij het Londenschc filianl van de Parijschc mode-firma Paquin, heeft deze firma in rechte om schadevergoe ding aangesproken. Zij was plotseling ontslagen en beweert nu. dat contract breuk gepleegd is. De bijzonderheden van het proces zijn. zegt de N. Rotet. Ct.". niet van belang, aangezien het de uitlegging van de bepalingen van een contract geldt, maar het is de moeite waard kennis er van te nemen, op welke vorwaatden deze dame, die bij de firma onder den schuilnaam „Elspeth Phclps" werkzaam was, aangesteld was. Haar salaris bedroeg 18,000. Hierbij kwa men 2 pet. van een bepaald gedeelte van den omzet, dat ongeveer 720.000 in het jaar beliep dus een tantième van on geveer 14.400: zes weken zomervacan- tic en vacanlie met Kerstmis. Paschen en Pinksteren; vrije dagen tot bezoek van de groote wedrennen, tezamen acht, met vergoeding van onkosten tot een maximum van 189 daags; zes japon nen in het jaar, niet duurder dan 1800 Voor dc dame bij de firma Paquin in 1923 in dienst kwam. was zij eigen handtcekenaarster en ontwerpster van nieuwe toiletten in Albemarle-street. Even over de Lisserbrug had een aanrijding plaats tusschen een auto en kinderwagen. De werkman S. B. was t zijn echtgenoote en kind. dat in den kinderwagen was gezeten, aan het wandelen, toen achter hem een auto kwam aansnorren, waarvan de bestuur der óf door slechte verlichting van den wagen óf door de» dreinenden motre gen. de voor hem uitgaande personen niet heeft gezier.. Tenminste de auto puktc den kinderwagen en sleurde de zen mee. De kinderwagen werd aan stukke» gereden, doch het kind kwatn er wonder genoeg zonder noemenswaar dig letsel af.

De Eembode | 1927 | | pagina 2