H M.H.van Raalte Simon de Wit is goedkooper! Winkeljuffrouw (jgg AWIMA „TarbotbanK" ir Henrietta van de Wetering door de genade Gods eti de gunst van den Apostoltschen Stoel AARTSBISSCHOP VAN UTRECHT Huisprelaat van Z. H. Paus Ptus XI, assistent- Bisschop bij den Pauselijken troon. Aan de Geloovigen van oi Aartsbisdom. Zaligheid in den Heer. Naar aanleiding wan het zevende eeuwfeest van het talig afsterven van Franelscus van Assisië, heeft Z. H. Paus Pius XI een Encycliek uitgevaardigd, waarin de deugden van den Serafijnschen Heilige worden verheerlijkt en tevens wordt aangetoond van welk een ver- strekkenden invloed en beteekenis het leven van dien grooten Heilige geweest is en nog altijd blijft voor de geheele wereld. Waaraan is het te danken B. G., dat Sint Franciscus na teveohonderd jaar nog duisende en duizende volge lingen telt, zoowel mannen als vrouwen, zoo niet hieraan, dat ■B>, zijn leven, voor zoover de mensch dit vermag, een getrouwe navol ging is geweest van het leven van den Goddelijken Verlosser een leven van de diepste verne dering en zelfverloochening, var I volstrekte armoede, uitsluitend gewijd aan den dienst van God en aan den evenmensch. De H. Vader spreekt dan ook in die Encycliek den wensch uit, dat in alle landen de dood van St. Franciscus plechtig zat worden herdacht en bij die gelegenheid de lof van zijn heilig leven zal worden verkondigd. Ia ons land is ook op tal van plaatsen de dood van den H. Franciscus met grooten luister gevierd. Maar wij moeten wel be denken, B. G., dat de vereering der Heiligen op de eerste plaats bestaan moet in het navolgen hunner deugdeo. Onthechting aan de aardsche goederen en de strijd tegen de verkeerde neigingen of, in één woord uitgedrukt, de versterving, was de kenmerkeode eigenschap van St. Franciscus' heilig leven. En het was juist de beoefening van de versterving, waaraan de tijd van St. Franciscus zooveel behoefte bad. Naast het vele goede imners, dat de 12e en 13e ons bracht, bestonden er ook vele misstanden. Een ongekende zucht naar weelde, hand in hand gaande met het daaruit voortvloeiende zedenbederf, bracht een groote inzinking in het godsdienstig leven van dien tijd. De rijkdom, schreef Leo Xin in zijn Kocycliek over Franciscus, was in handen van weinigen en werd bijna tot niets anders gebruikt dan om de ellendige en verachte menigte te onder- diukken, zelfs zij, die om hun levenssta.il anderen ten voorbeeld moesten zijn, waren van dergelijke ondeugden niet vrij gebleven. In plaats van christelijke naasten liefde heerschte haat en afgunst ender de menschen. In die benarde tijden had de Kerk een man, een hervormer coodig, die tegenover den alom bedeifwekkenden wereldgeest den geest van he: Evangelie zou plaatsen. En God schonk dien in den persoon van den H. Franciscus van Assistë Uit rijke ouders geboren, groeide hij in een weelderige omgeving op en genoot als kind van zijn tijd in zijn jonge jaren volop van de vermaken, welke de wereld hem bood. Hij was de raeest- gevierde onder de jongelingschap van Assisië; was mild voor zich zelf en zijn vrienden, maar muntte ook uit in groote liefdadigheid. Zijn weelderig, genotlievend leven maakte hem een berisping van zijn vader waardig. Evenwel kon zijn tijdgenoot, deH, Bonaventura, van hem verzekeren, dat hij God nocit door een doodzonde be- leedigde. Zoo leefde Franciscus zijn zorgeloos genotziek leven voort, totdat een ernstige ziekte hem tot nadenken bracht en bem bet vergankelijke der wereld deed inzien. Eenigen tijd later kreeg Franciscus een visioen van den gekruisigden Christus, waaruit bij debeteekenisbegreep van Christus' woorden Indien gij na Mij wilt komen, verloochen u self en neem uw kruis op en volg Mi/. Door 3,<i Gods genade getroffen ziet bij in de zucht naar aardsche goederen het groote beletsel om God vol maakt te dienen en hij besluit zijn leven te veranderen. Hetgeen de Goddelijke Verlosser als de christelijk: volmaaktheid aa' jongeling van het evangelie hield, toen Hij zeidewilt gij volmaakt sijn, ga, verkoop vat gij hebt en geef het den armen en gij zult een schat in den hemel hebben. En kom volg mij, be schouwde Franciscus als persoon lijk aan bem gezegd. Hij deed afstand van al wat hij bezat, noemde de armoede z$n bruid met wie hij zich voor immer ver loofd had en ging voortaan als een bedelaar van huis tot huis vragen heigeen hij voor zijn levens onderhoud noodig had. Later wilde hij, dat dit de grondregel van zijn O.de zou zijn. De vader van Franciscus, Petrus Bernardone, kon niet dutden, dat zijn zoon als een waanzinnige bedelaar door de straten van zjo geboortestad rondliep en beklaag de zich daarover bij den Bisschop van Assisië. Deze ontbood Fran ciscus bij zich en zeide hem uw vader is verontwaardigd over uw gedrag. Indien gij God wilt dienen rechtvaardig wilt zijn, geef dan vader hetgeen uw eigendom is. Heb vertrouwen op God, doe het vrijwillig en vrees niet. God zal u helpen en zich verwaardigen uwe behoeften te voorzien het heil van zijn Kerk. Be moedigd door deze woorden, trekt Franciscus zich eenige oogenbhk- ken terug in een aangrenzend vertrek, ontdoet zich van zijn bo- venkleeren, komt terug en legt zijn kleereo aan de voeten den Bisschop, terwijl bij op toon, welke de aanwezigen ontroering deed sidderen, verklaar de tot op dezen dag heb ik Pe trus Bernardone als vader begroet, maar voortaan mag ik met recht zeggen: Onze Vader, die in de hemelen zijl, bij wien ik al mijn schatten heb opgeborgen en op wien ik al mijn hoop beb gesteld. Ten aanschouwe van d: genot- zieke weekelijke menigte, welke vroeger naar hem opzag, gaat Franciscus voortaan, in een ruw boetekleed gestoken, dag aan dag zijn nooddruft bedelen. Aanvan kelijk werd hij om ziju levenswijze, welke in de oogen der wereld een dwaasheid was, bespot en uitge lachen. Maar vat dwaas was in de wereld, heeft God uitverkoren n de wijzen te beschamen. Het rif willig armoedig, oederig, heilig leven van Franciscus en de een voudige taal, waarmede bij de geest van christelijke versterving predikte, liet niet na op menigeen een diepen indruk te msken, zoo zelfs, dat na korten tijd enkelen zich bij hem aansloten, die zijn armoedig leven wilden deelen. Toen Franciscus een elftal leer lingen om zich verzameld had en regel had opgesteld, begaf hij naar Rome, waar bij in 1209 de goedkeuring van den Paus op dien regel verwerven mocht. Hier mede was de eerste orde van Sl. Franciscus gesticht. Drie jaren later nam de H. Clara door de prediking van Franciscus met een zelfden geest van onthechting be zield, den sluier uit zijn handen aan. Met baar legde Franciscus den grondslag voor de tweede orde, welke langzamerhand een groot aantal maagden tot zich trok. Gods zegen rustte zichtbaar op Franciscus' werk. Met wonderbare .elheid breidt zijo eerste orde zich uit en telt reeds na tien jaren vijfduizend leden. Als boden van den christelijken vrede en de ige zaligheid trekken zij uit verschillende plaatsen en manen de menschen aan tot ge- igschatticg van de aardsche goe deren en tot het denken aan hel toekomstig leven. Groot was hei resultaat van hun prediking. Zelfs menschen, die door hun levens staat gedwongen waren in de wereld te blijven, wilden zich bij Franciscus aansluiten. Voor hen stichtte Franciscus zijn dei de orde, die zegenrijke instelling, welke zoo vele heiligen aan Gods Keik zou schenken. Hiermede was het levenswerk >n Franciscus voltooid. Als trouw dienaar mocht bij het loon vau zijn Meester verwachteu. God schonk hem dit reeds op aarde. In den herfst van 1224 mocht hij, die zich beijverd bad het levrn van Christus zoo volmaakt moge lijk in zich uit te beelden, de uit wendige gelijkenis met den Ge- kiuisigden dragen en de meik- teekenen vaa Christus' H. Wonden :ijn lichaam oolvaogen. T». jaren later stierf hij den dood dei heihgen aan de navolgende eeuwen ichterlatend zijn voorbeeld vaD /erstervlng, van welker beoefening alleen verwacht mag worden, dat zij de genezing zal brer-gen voor de groote kwaal van onzen tegen- oor digen lijd, die behdeischi 'ordt door een jagen en drijven, en zuchten en smachten naai hetgeen de wereld te genieten geeft. Overal zien wij een samco- komen, vereenigen en werken, rusteloos en onvermoeid, vooi lotsverbetering en vooruitgang, hoofdzakelijk, zoo niet uitsluitend op stiffelijk gebied. Dat oprecht- matige wijze gestreefd wordt lotsveibelering, is zeker ni misprjjzen. Een zekere welstand toch heeft zijn waarde, ook voc hooger geluk. Maar dat een hoogei welstand wordt nagestreefd mi het doel om des te meer te kunnen genieten, druischt in tegen de orde door God gesteld. De aardsche goederen immers zijn niet het doel van den mensch, maar slechts i middel om in zijn behoeften voorzien. God zelf blijft er Heer en Meester van; wij zijn slechts de rentmeesters aan wie Hij een maal rekenschap vragen zal. Wij zijn niet, B. G., als Franciscus en zijn gezellen geroepen om afstand van de tijdelijke goede een leven vao vrijwillige armoede te lijden. Maar wel blijft ook voor ons de versterving nood zakelijk. Iedere mensch immers draagt de drievoudige begeerlijk heid in zich, welke aangewakkerd door de wereld en den duivel, brengt tot het kwaad. Van dat het plicht is onze ver keerde neigingen te bestrijden, de naaste gelegenheden tot zonden te vluchten en aan vele genoegens te versaken, waarheen on: ons trekt. Maar wie zal zich altijd kunnen beheerschen, B. G„ wanneer de booze begeerlijkheid hem tot zonde drijft, indien hij niet eerst geleerd heeft z:chze1ve ook in geoorloofde zaken te overwinnen. Alleen bij valt niet in hetgeen verboden is», de H. Gregorius, »die zich :n dan met behoedzaamheid iets ontzegt, wat geoorloofd is«. Het is dus de versterving, B. G., die den mensch tegen de zonde zal vrijwaren en hem tevens tot hooger volmaaktheid zal brengen. Van haar alleen ook kao een her vorming der zeden verwacht wor den, omdat de geest van verster ving de geest is van het Evangelie en de geest van Christus. Dit heeft ook St. Franciscus begrepen en daarom schreef bij baar voor in den leefregel van zijn Derde Orde. Het is deze leefregel, B. G., welke wij eenieder aanprijzen als bet groote middel om den echt chris telijken geest in zich te bewaren. Het is een regel, welke geheel past in onzen genotzieken tijd en van welks naleving een groote opbloei van godsdienstig leven mag worden verwacht. Tenslotte, B. G., vermanen Wij U oog veel te bidden voor onzen H, Vader den Paus en voor Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin. En zal dit .Ons herderlijk schrij- :n in alle tot Ons Aartsbisdom behoorende kerken, alsmede in de kapellen, waarover een rector is aangesteld, op Zondag Quit qua- gesima op de gebruikelijke wijze van den predikstoel worden voor- Gegeven te Utrecht op Zondag Septuagesima van het jaar 1927 H. VAN DE WETERING. Aartsbisschop van Utrecht. Op last van Z. D. Hoogwaardig heid J. VAN DEN BURG, Secretaris. Johs. Knoppers te Amersfoort, zal op WOENSDAO 0 MAART 1927, des voormiddag tur te Maarsbergen In het kolff. .Kleine Bloemheuvel" van den heer O. v. d. Lee, bij de Spoorweghalte Maarsbergen, publiek verkoopen In de gemeente Maarn. Een Huis met schuurtje WEI-, OROND- EN HAKHOUT te Maarsbergen bij den spoorweg,gemerkt A 2, tezamen groot 1.32.00 H.A. Bewoond geweest door wijlen den heer C. Veldhuizen. Te vellen in Twee Perceelen en Een Maasa als: Perc. I. Het hulsperceel met schuur tje en grond. Perc. 2. Een perceel weiland. Aanvaarden en betalen voor of op Juni 1927. Te bezichtigen dagelijks, behalve Zondags. Aanw. door E. D. Legemaat. Nadere Inlichtingen te bekomen ten kantore van Notaris Knoppers voor- Johs. knoppers te Amersfoort zal op DINSDAO 19 MAART 1927, des middags 2 uur te Soesterberg in het Hotel .Huls ten Halve" aan den Rijksstraatweg, publiek verkoopen Te Soesterberg In de gemeente Soest. Een goed onderhouden Villa met Garage en grooten tuin in den Amersfoortschen straatweg 25, 16.03 Aren. Bewoond geweest door den Heer W. Bos Sulpke. Vrij van huur te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen op 15 Juni 1927. Rezichtiging Dinsdags- en Donder dagsmiddags van 2—4 uur. Sleutel te bekomen bij den Heer E. Legemaat, aldaar. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van Notaris Knoppers, voor noemd. Breeder bij biljetten. Marktberichten. AMERSFOORT Kaasmaikt. 28 Febr. Aangevoerd 25 wagens, bevat tende 6300 kilo. Prijs £44 lot f48 50 per 50 Kilo. Handel vlug. UTRECHT 25 Febr. Aanvier 5 wagens, wegende 1042 K.G Eerste kwaliteit f d f Tweede kwaliteit f 43. 5 f—Rijks merk f45. f4.7—. Zwaardere tot f00.— Handel Voor de deelneming ons betoond bij het overlijden van onzen Broeder en Behuwd-broedcr WILHELMUS JO HANNES MASSA, betuigen wij onzen hartelljken dank. G. A. P. M. MASSA, Pastoor, Herwen en Aerdt. WED. J. J. MASSA, Kamp 1, Amersfoort. Voor direct GEVRAAGD een net Meisje Met 1 Mei wordt le Utrecht GEVRAAGD wegens huwelijk der tegenwoordige een net R. K. keuken- Werkmeisje die goed kan koken en genegen is met behulp van tweede meisje alle voorkomende werkzaam heden te verrichten. Hoog loon en veel verval. Zonder de beste getuigen on- noodig zich aan te melden. Brieven franco aanN.V. Dekker v. d. Vegt en J. W. van Leeuwen, Boekhandel, Oude Gracht 206, Utrecht. DE NOTARIS Johs. Knoppers te Amersfoort zal op DONDERDAG 10 MAART 1927, des voorm. 10 uu bij den Heer D. van 't Klooster a. i Langenoord te Hoogland, publiek verkoopen Voor den Heer A. C. van llcrson 12 Zeugen Betaaldag 1 October 1927, mits 2 soliede borgen stellende. 's Morgens voor den verkoop te Zegt het voort. een nette R.K. Dienstbode voor dag en nacht, aan te melden bij Mevr. Klop penburg, St. Ansfrldusstr. 7, Amersfoort. ..Dat klinkt ala i i een klok" IS HET FILIAAL DER AMSTERDAMSCHE WINKEL-MIJ. Langestraat 81 Amersfoort Door overgang aan de Amsterdamsche Winkel-Mij. zal de vroegere A.B.H.-Winkel voortaan „AWIMA" heeten. „AWIMA" biedt U de volgende voordeden: EN VERDER: Gedurende de week van 1-7 MAART GRATIS een Flesch Violento Bovendien Extra Bons voor mooie (Spaansche Zoete Wijn), aan eiken Kooper van f 2.50 aan Awima-waren, volgens circulaire in den Awima- winkel verkrijgbaar. .AWiMA-winkel Langestraat 81, Amersfoort Hoogland Deze week opgave van Zaai en pootgoed alspootaard- appelen, Chili, Amoniak, Kalk salpeter, zaaihaver, graszaad, bieten en raapzaad, enz. HET BESTUUR. A pf-\p/1 plaatspanning-apparaat munt uit jj'*' LrC-lU door prima afwerking, en goede hoedanigheden, beslist bromvrjj. Compleet met snoer en Philips geljjkrichtlamp 373 f40.— met garantie. Fabr- Radio Techn. Bureau „ROK" Amersfoort Nieuwe blankeZoutevisch 50 cl. p. 5 Nieuwe blanke Stokvisch 70 ct. p. 5 Heerlijke vetle spekbokking 4st.25ci. Groote stroobokking 4 st. 25 ct. Reuze Spekbokking 10 en 12 ct. p.stuk Eng.bokking 5 el. p.stuk Engelsche Sprot 15 cl. p. bosje Gemarr. haring 6 ct. p. stuk Flesschen 1P. stuks f 1.— Verder alle soort» Zalm, Sardines, enz. in blik tegen zeer concurreerende prijzen Tbuls bezorgen zonder prljsverhooglng. J. W. VAN DEN BOSCH Langestraat 59 - Telephoon 798 Amersfoort Neemt hier nota van Woensdag 2 Maart opening van den vischwinkel Van Bemmelstraat I, hoek Kapelweg, Tel. IOS9 Handel in alle soorten versche, gerookte en ge bakken visch. Vraagt steeds onze le kwaliteit Marinades, Garnalen, Croquettes en vischbroodjes bjj vooruitbestelling. Hopende door een prompte en nette bediening Uw gunst waardig te maken. EN GROS EN DETAIL Aanbevelend, Uw dw. dn. JOHS. OLDENBURG Zoon Voor de Vastendagen Fijne gekruide Rolmops 8 cl. p. stuk Flesschen 18 stuks f 1.40 ook in kleinere flesschen Prima Inmaakharing 4cl.p.stuk Volle haring 6ct.p.stuk Schotsche maatjesharing 10ct.p.stuk Haring in tomatensaus per blik 39 ct. 2 voor 75 cent. OPENING Ondergeteekende maakl zijn geachfe cliënten en het publiek van Amersfoort bekend, dal hij Donderdag 3 Maart, 's nam. 6 uur, een Electr. Rund- en Varkensslagerij zal openen op KAMPSTRAAT 34b Deze moderne zaak Is geheel naar de eischen des tijds ingericht en hel zal mijn streven zijn, alleen de fijnste kwaliteit Hollandsch vleesch tegen lagen prijs te verkoopen. -- U beleefd tot een bezoek aan mijn nieuwe zaak uitnoodigend. Hoogachtend, B. VAN DE WETERING Gevraagd een aankomende Galanteriefin Speelgoed-branche. UTRECHTSCHESTRAAT S 6am9e\ Opwekkend vertrisschend In nieuwe en groote keuze ontvingen wij Zwarte stoffen voor Japonnen en voor mantele. Gekleurde wollen stoffen voor Complete en Japonnen. Wollen mouselines in moderne patronen. Composé-Stoffen, Zephyrs, Voiles, Crêpes voor voorjaar8-kieedlng. M. H. van Raalte Kunsttanden-Gebitten P. v. d. Burg, Muur huizen 29 Amersfoort - Tel. 970 Vullingen Pijnloos trekken Spreekuur DAgelijks van 9'/i-12 en l'/»-4 Dinsdags van 9'/a-12 en 1 '/»-3 (Zaterdags volgens afspraak) Vanaf heden in al onze Winkels Groote nieuwe Pruimen 15 cent per pond Heerlijke Moes appelen 23 cent per pond Prima Tutti Frutti 27 cent per pond Nieuwe Hol!, bruine Boonen 8 cent per pond Prima Appelstroop bussen inh. 2 pond, 35 cent per bus Cal. Haring in Tomatensaus al eens geproefd?? veel fijner dan gewone haring èn... goedkooper 35 cent per bus inh. 6 stuks

De Eembode | 1927 | | pagina 3