lubileerend Amersfoort, DOOM A. F. VAN BEURDEN. Het volgende jaar 1928, i« een ge wichtig jaar voor Amersfoort. Begon nen bij het Keitcel of Hof der beeren ven Amertfoort aan den overgang of de Voorde der Eem door bet atlcbten van halten van herberging en commer cie, heeft spoedig ter weerszijden van den Brunei en dea Kampweg eene regelmatige bebouwing plaats gegrepen, waar het veilig en goed wonen wat. De plaats werd het eerst genoemd in 1028 in ambtelijke stukken, waarvan eene erkende eo vertrouwde cople is bewaard gebleven. Amersfoort is gegroeid, is stad ge worden, één der hooldpijlers van het oude bisschoppelijk Sticht, werd be- muurd en omgracht, veelomstreden, maar door eerlijk werken groot. Het is ai tweemaal uit noodzaak buiten de haar toegemeten ruimte ge- tredeo. Eerstens uit den ouden nauwen 5 or del, met de Kamppoort of Viepoort, c Roodepoort of Bruijelpoort, de Bloemendalschepoort en Monnikendam als toegangen. Daar moest ze zich toch weer in een nieuwen, ruimeren gordel laten sluiten, tot het bij eene volgende poging om lucht en ruimte te krijgen in de vorige en in onze eeuw de volle vrijheid kreeg en zegeviereod berg en dal met villas, huizea en woningen, met plantsoenen en wandelwegen be dekte. Volgend jaar zal diezelfde Eem- stad een zeldzaam feest kunnen vieren 1 Dan zal het negen eeuwen, zegge pao jaar geleden zijn, zooals dit blad reeds met een kort woord vermeldde, dat bet nietige plaatsje, klein, gedeeltelijk op de Male der van Zuïens gebouwd, waardig werd gekeurd genoemd te worden, Tctwjl de stad zich nu kan toonen verjongd en vol energie, prekend met oude monumentale gebouwen zoowel als met moderne villas, volgens de behoeften van den tijd. Nog staat de slanke O. L. Vrouwe-toren de stad be- heerschend, in volle pracht hersteld, boven de duizend en een roode daken, maar daaronder gillen rusteloos de treinen en schietec de auto's door de hoofdstraat de Veluwe op en bloeit het volle leveo. In 1928 zal Amersfoort weer kunnen toonen eerbied te hebben voor zijne merkwaardige geschiedenisook nog omdat dit feit samenvalt met15SO-jartg Jubelfeest van den H. Geest Poth, die uil hel hart van oud-Amersfoort ge sproten is. De H. Geest Poth als gast huis voor doortrekkenden eo pelgrims, die daar een pot eten en gratis logies van de H. Geest Gildebroeders ont vingen, geslicht in 1568 tevens als Zon dagsschool begonnen ter plratse van de Ev. Luthersche kerk, en waar 't nog achter den H. Geest heet, mag dan ook met recht jubileeren. Nog steeds luidt het klokje der St. Rochuskapel van de Poth wekelijks de behoeftigen en rnin- der gegoeden samen, die daar brood, mik en natuurboter ontvangen en er zijn nog altijd meer, dan 50 nette huisjes gratis in bewoning. Om de geschiedkundige jubilea i met een te vermeerderen, mogen hier nog aan toevoegen, dat in het jaar 1928 ook bet halve eeuwfeest zal kunnen gevierd worden van het Genootschap Flehite en het Museum, waar Amers- foorts geschiedkundige schatten onder zorgzaam toezicht bewaard worden (1). Reeds zijn die gewichtige feiten io de laatste algemeene vergaderingen van Flehite en in die van V.V.V. ter sprake gebracht en is met algemeene stemmen besloten, dat bet Bestuur van Flehite zich tot het Gemeentebestuur zal wenden, om het deze feiten kenbaar te maken. Tevens zal verzocht worden, om eene vergadering ten Stadhuize te beleggen met de besturen der andere jubileeren den, om zoo te komen tot verdere maatregelen onder de opperleiding van het Gemeentebestuur. Want aan deze vieringen kan nu ook een ieder deelnemen. Zij betreffen de glorie van de stad, haar tredend ver leden, aangepast aan het heden en de viering staat geheel buiten alle politieke en bijzondere denkwijzen. Wij hopen dan ook, dat ons voort varend Gemeentebestuur tal van burgers en burgeressen zal weten te vereenigen, die vol energie de regeling op zich nemen en feesten zullen organiseeren, die weerklinken door ons land en tal van vreemdelingen en bezoekers der Olympiade hier zullen brengen. Dat kost werk, maar 't is een aan genaam werk en nuttig en noodig voor Amersfoorts groei en bloei. 1) Het mooie schilderij »de Aan bidding der drie Koningenvan Paulus Bor. jubileert medehet is van 1628. Vanwege de middenstandsvereeni- ging Handel en NQverheid werd een communiqué verstrekt over een gehou den vergadering, waaraan wij het vol gende ontleenen: Er werd mededeeling gedaan van V bedanken als bestuurslid van den heer Kramer. Een schrijven is gericht aan den dir. der gemeente-bedrijven om inlichtingen inzake het heffen van een waarborgsom voor leveraotie van electriciteit. De vergadering over het Cadeau stelsel wordt voorloopig uitgesteld, wegens de groote kosten en het terug trekken van de Hanze, die inmiddels geheel beeft opgehouden te bestaan. Voorlichting aan het publiek over het Cadeaustelsel en sfn uitwassen zal op aodcrc wijze geschieden. Besproken wordt de verlegging van het autoverkeer uit de Langestraat. Dit is door B. en W. gedaan op versoek van den A.N.W.B. maar er Is geen rekening gehouden met de belaDgen van de Langestraatbewoners. Vrachtauto's eo iQ, die de wegen kennen, makeo gebruik van de Lange straat, maar vreemdelingen en tourlsten, volgen de aanwijzingen der richtingbor den van den A.N.W.B. en gaan over den Zuidsingel, waar zoo go«d als geen winkeliers wonen, Winkeliers van de Langestraat 'ondervinden nadeel. Meo had liever ontlasting gehad van de vrachtauto's dan van personenauto's. Een eoquete zal worden ingesteld en getracht verbetering te verkrijgen. Voor de Kamperbinnenpoort gelden nog altijd dezelfde argumenten tot op ruiming of verbetering ter plaatse. Het gemeentebestuur is hier ook wel ter- wille, maar Monumentenzorg maakt zich over ons geslacht niet bezorgd. Besproken werd de kwestie van het bedanken van Voorzitter en Secretaris, Na besprekingen met den Sercretaris over het bedanken van deo voorzitter, heeft de heer Kramer gemeend in het belang van H. en N. rijn functie te moeteo neerleggen om den voorzitter terug te krijgen. Het bestuur kan zich daar mede vereenigen en ook de ver gadering ging met deze zienswijze accoord. Van gemeentewege werd aanbesteed de afbraak van opstal en het bouwen van zes woningen achter de Kamp. Inschrijversvan Keulen en Zn. f 14.580Entrop en Sonneting f 15.350 J. A. van Keulen f15 490; Bloem; heuvel f15.930; Middelkoop f16,570; van Nes 17.182. Voor glas- en schilderwerk P. Huij- bregtse f1075; Roosendaal f1135; de Vaal f1146 Boom f1200; Timmer mans f 1267 Labrie f 1782. Dt Hanze leeft nog. Men verzocht ons opname van het volgende Io de Amersfoortsche couranten kwam voor een officieel communiqué over een vergadering der vereeoiging Handel en Nijverheid, waarbij mededeeling wordt gedaan, dat de vereeniging voor loopig geen actie op touw zal zetten tegen het Cadeaustelsel om de hooge kosten en mede omdat de Hanze zich om financieele redenen had terug ge trokken, «welke vereeniging*, zoo zegt het bericht verder, «intusschen geheel heeft opgehouden te bestaan*. Het eerste gedeelte van dit bericht is volkomen juist, het laatste berust echter op een misverstand. In de laatst gehouden vergadering van de Hanze besloot het bestuur af te treden van opheffiog der vereeniging is echter geen sprake. Waar bij ons niet gedacht wordt aan kwade trouw, doch slechts een vergissing wordt ver moed, mogen wij er zeker wel op rekenen, dat het bestuur van Handel en Nijverheid in deze aanleiding zal vinden, haar onjuist bericht te rectifi- Namena het demissionair bestuur van de Hanze A. C. M. RIJKE, waarn. voorz. Amersfoort, 14 Maart 1927. De Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Amersfoort houdt eene algemeene vergadering op Woensdag 23 Maart des avonds kwart over 8 in »De Vergulde Zwaan*. Aan de orde is o.m. Jaarverslag 1926 en Financieel Ver slag 1926. Statutenwijziging. Verkiezing van 3 Bestuursleden, wegens periodieke aftreding van Ad. Heinrich, L. A. Houbaer en D. J. van de Garde. Nieuwe telefoonaansluitingen 1063 André de la Porte, Kon. Sophial. 1 1070 Beitler, Stadsherberg Beestenm. 10 1074 Belonje, St. Anfridusstaat 16 1068 Mevr Gerlach- v. Rhijn, Ulrecht- scheweg 109 1073 Karskens, Korte Bergstraat 13 1058 van 't Net, Langestraat 119 1066 Niezen, Havik 25 1059 Oldenburg Vischwinkel, v. Bem- melstraat 1 1071 Pension Allebes, P. Buy slaan 1 1076 Sier, Heinsiuslaan 22 1069 v. d. Vaart Meubelfabriek, Arn- hemscheweg 32, Vervallen aansluitingen 738 Acbterbergh, Kon. Sopbialaan 16 75 van Beek, Bleekenstraat 8. De afdeeling Amersfoort van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde zal Vrijdagavood te half 8 een vergadering houden in «Prins Hendrik* aan de Stoovestraat. De heer Van Hoevelaken zal dan spreken over den aanleg van kleine tuintjes. De heer Moen zal enkele vragen over groenten en vruchten beaotwoorden. Op den spoelsteiger aan de beek buiten Bloemendal speelden een paar kleine kinderen met het gevolg dat een der kleuters te water geraakte en weg dreef. De landbouwer Coenen kwam op het hulpgeschrei toeloopen en mocht het geluk smaken den kleinen drenke ling van een wissen dood te redden. Twee reizigers, die met een auto van Amsterdam naar Heeren veen gingen, hadden op den weg bij Amertfoort een gouden doekspeld gevonden. Een der reizigers besloot de speld door een deskundige te laten onder zoeken en ging er mee naar een goud smid te Heerenveen. Dcse oordeelde, dat de speld een waarde van minstens duizend gulden bezat. De raarechaussé: te Heerenveeo, die van het geval hoorde, stelde een onder zoek In, hield den man, die den speld In rjjn bezit had, aan. De speld is in handen der politie gebleven. De vinder zal vervolgd kunnen worden wegens het niet aangeven van zijn vondst. Voor de leden van den R, K. Vrou wenbond en genoodigdea sprak in het Spaarbankgebouw Mej, Peters, uil Bloe- mendaal over opvoeding. Vooral in onzen lijd, aldus spr., moet men zich toeleggen op zelfheiliging of zelfver loochening. De nieuwe tijd vraagt een groot hart, heldenmoed, een groote liefde voor God eo de naasten. De wereld moet in uw oog een heldere ziel zien blinken, uit uw mond het woord van Christus vernemen, in uw daden en handelingen een Christen zien. Ooze tijd ziet uit naar redding door de Chris tenen, door de Kerk. 't Moderne heideo- dom is geboren, door verguizing van Christus, zjj aanbidden stof en goud. De Katholiek moet een voorbeeld zijn. Dan schetste spr. den invloed van den mensch ten goede en ten kwade en wees op het vervullen van schijnbaar nietige deugden, waardoor een H. Theresia een voorbeeld werd aao de wereld. Aan de kinderen moeten goede Roomsche gewoonten geleerd worden door een goed Roomsch voorbeeld, zij moeten geleerd worden mede te leven met de Kerk en de liturgie der Kerk. God gaf de kinderen aan de Ouders en zij zijn verantwoordelijk tegenover God en kunnen de verant woording nimmer afschuiven op een ander. Versobering in het leven is nood zakelijk, ook om het lijden van anderen te verlichten. En wanoeer het onmoge- Igk is aalmoezen in dien vorm te geven, aalmoezen in den vorm van het gees telijk leven van den mensch kan ieder geven, door gesprekken, lectuur, wat meer ernst, enz. Vervolgens spoorde spr. aan te ijveren voor Missie-actie, maar vooral door eigen handelwee bekeeringen niet tegen te werken. Aan het slot van haar rede gaf spr. een uiteenzetting over den ouderdom, die niet gevoeld moet worden als een last, maar als een nader komen van de ziel tot God. Een dankbaar applaus beloonde spr, voor haar schoone en leerzame voor dracht. Tot bestuursleden werden gekozen Mevr. Bril en Mej. de-Roy v. Zuidewijn, De presidente wekte op zich te abon- neeren op de Kath, Vrouw. Met genoe- gen deelde de Presidente mede dat 42 nieuwe leden zijn toegetreden, een mooi succes voor de afdeeling. 25 Maart zal Mevrouw Steeoberghc- Eogeringh een lezing houden. Op dien dag 's morgens kwart voor 8 een H. Mis voor den R. K. Vrouwenbond. Spr. verzocht allen die H. Mis bij te wonen en te naderen ter H. Tafel. In St. Aechten vond Zondagavond de aangekondigde vergadering plaats, belegd door de Propagaoda-club De Roomsche Garde, met den heer Jos. Mineur als spreker. Deze straatprediker van het bekende Amaterdamsche gilde »De Klare Waarheid* gaf een pakkende rede ten beste, waaruit e:n diep-ge- wortelde overtuiging sprak, en die den hoorders oogetwijfeld bracht tot beter besef en grootere waardeering van de waarheden des Christendoms. De behandelde stof was als in ons vorig Dinsdagnummer werd aangekon digd. Overweldigend was de belangstel ling bij de opening van het nieuwe confectiemagazijn der firma Ramselaar. Een paar auto-ladingen bloemstukken en palmen waren aangevoerd. Ze sier den op z'n schoonst de ruime lokalen. Een aardige attentie bewezen de be woners der Krommestraat. Twee meisjes (v, d. Veer en Sol) en twee knapen (Pijnenberg en Drieënhuizeo) boden een bizonder fraai bloemstuk aan en gaven daarbij de volgende wecsch ten beste: Mevrouw, Nameos vele bewoners en eigenaars van huizen in de Krommestraat bieden wjj U dit Huldeblijk aan. Door de groote verbetering der in gang van de Krommestraat brengen zij U daarvoor oprechten dank. Zij hopen, gesteund door Uw voor beeld verder mede te werken, de Krom mestraat in nog grootere bloei te kunnen biengen, en feliciteercu U daarom met de opening Uwer Zaak. Uitspraken Kantongerecht. Straatschenderij. E. V. Barneveld f 8 of 2 weken tuchtschool. Strooperij. M. v, d. B. Barneveld vrijspraak; D. D. Soest f15; J. L. Soest f25. Trekdier onbeheerd laten. G. v. K. Amersfoort f 5. Dronkenschap. G. K. Amersfoort f 8 C. S. id.W. H. Bunschoten id.H. V. V. Nijkerk id. "Op verboden grond loopen. G. v. B. Barneveld f 1. Overtreding visscherijwet. H. K. Bun schoten vrijspraak. Overtreding arbeidswet. R. B. Amers foort 2 maal f2; J. S. Leusden 6 maal f 3W. C. v. Z. Barneveld 5 maal f 4 of 5 maal 3 d.H. D. Barneveld f5; W. C. id.G. E, v. M. Amersfoort 2 maal ld.; G. D. Scherpenzeel f10; J. v. d. B. Barneveld f 12 of 10 d. Overtreding leerplichtwet. J D. W. Amersfoort f 6 T. v. d. G. Bunschoten f 5 of 3 d.B. de G. Amersfoort f 10; J. H. Hoogland id.A. v. d. L. Amers foort f 15 of 10 d H. de J. Bunschoten ld.H. v. d. H. Bunschoten f 15Z. de G. id.C. J. W. Soest id. J. M. Amersfoort 1 dag hechtenis. Overtreding spoorwegnet. J. W, NIJ- kerk f5; M. J. V, Amersfoort f 10 J. W. ld.J. V. Leusden id. Overtreding keuringsverordening Bun schoten. J. P. aldaar f30. Overtreding politieverordening Baarn. J. D. v. d. W. aldaar f 15. Oveitredingpolilieverordening Amers foort. G. v. d. W. aldaar f2; J. H. aldaar f3; J, v. D. id. Met auto te snel rijden (Hoevelaken) f20 of 5 d. Overtreding motor- en rijwielwet. A v. d. H. Baarn f20; D. Th. S. Delft f 25 of 10 d.A. de G. Bunschoten f 26H. ter H. id.P. W. Amsterdam f50 of 40 d. Voor zoover niet afzonderlijk vermeld, bedraagt subsidiair evenveel dagen hech tenis als de boete guldens groot is. Uit den Omtrek ACHTERVEL0. C. v. d. B. had een fijne gramophoon met mooi stel platen, beslist f60 waard volgens kennershij wou er klein geld van makeo. 't Geschiedde, en de loterij van 60 loten a een gulden per stuk kwam voor elkaar in »de Roskam*, en Jan Vos kuilen, werd de gelukkige winner. C v. d. B. wist niet, dat hij de Loterijwet overtrad. Waarom heeft men dan de kastelein van »de Roskam* niet gewaarschuwd? Eiscb maar eventjes f60; de Rechter bepaalde zich tot f 25. HOOGLAND Van de rentelooze leening, 2 jaren geleden ten behoeve van het vereeni- gingsgebouw «Concordia* gesloten, zijn naar men verneemt in de laatst gehou den vergadering van den R. K. Boeren bond weer evenals verleden jaar aan- deelen uitgeloot tot een gezamenlijk bedrag van f 1000. Menig belanghebbende zal, gezien de gunstige resultaten de laatste 2 jaren verkregen, hiermede zijn aandeel op hooger waarde gaan schatten en aan leiding vioden bet vereenigingsgebouw dat thans eigendom van de parochie is, zooveel mogelijk te steunen. Niet alleen dat dit gebouw, bij uitstek ge schikt voor vergaderingen, bijeenkomsten eo ontspanning voor dejongelui, moeilijk gemist kan worden, maar ook hun financieele belangen zijn er aan ver bonden en een vlugge aflossing der leening wordt hiermede bevorderd. HOOGLANDERVEEN De Coöp. Brandverzekering hield jaarvergadering. Na opening door deo voorzitter met deo chrislelijken groet, werden de aanwezigen welkom gehee ten, waarna de rekening en balans over 1926 werden uitgebracht. Uit het ver slag bleek, dat er 88 leden waren eD 't verzekerd kapitaal f 748890 bedroeg. Da vrijwillige brandweer bestaal mo menteel uit 48 leden. De aangekochte spuit bleek voldoende capaciteiten te bezitten. De heeren A. Th. v. Lierop, Ger. Schimmel en G. v. d. Berg werden bij acclamatie tot bestuursleden herkozen. De commissie van geschillen, bestaande uit de heeren P. v. Wee, M. v. d. Pol en H. Traa werden eveneens herkozeo. Na een korte bespreking over de vee taxatie werd de vergadering met gebed gesloten. De landbouwwintercursua in de St. Jozefparochie is gesloten in 't bijrijn van vele belaogslelleuden en den heer Morrema te Utrecht. Nadat de leer lingen door den heer Smeets, gedurende anderhalf uur waren ondervraagd wer den de diploma's uitgereikt, waarbij de heer Morrema zijn groote tevredenheid uitsprak over de gorde vorderingen die de leerlingen gemaakt hadden. De Weleerw. heer Schweigman, ad viseur van den Boerenbond, sprak een woord van dank tot deo Rijk6vertegen- woordlger en den leider van den cur sus, alsmede tot de leerlingen om het geleerde zooveel 'l kan op de boerderij in toepassing te brengen. EEMNES Ten overslaan van notaris van Ditz- buyzen had de publieke verkooping plaats van een huis met steenen schuur, beplant met v.uchlboomen, staande en gelegen aan de Goijergracht nabij den Laarderweg. Dit perceel werd voor f3400 verkocht aan J. Padberg, alhier. NIJKERK Alhier reed een vrachtauto uit Benne- kom een vallende sluitboom van den spoorwegcr weg aan de Spoorstraat door midd >e auto was onbeschadigd. SOEST In ons blad vermelden wij dat op den weg tusschen Soest en Amersfoort een 50 jarige man dood is gevonden, doordat een onbekend gebleven auto hem bad overreden. In verband met het bovenstaande meldt men thans te Ede, dat de chauf feur Fl., bestuurder va» ter vr.-.chUul van den heer Koetder uit Ede bekend heeft dit ongeluk te hebben veroorzaakt Bij het passeeren van een anderer. auto was Fl. te veel naar rechts uitge weken, waardoor de man werd gedood. De auto is door de politic te Ede in beslag genomen. Bij den onbewaakte» overweg aan de halte Nieuweweg zijn op verderen afstand waarschuwingsborden geplaatst, hetgeen bij bet drukke verkeer aan dezen gevaarlijken spoorwegovergang als een zeer goede maatregel mag wor den aaDgemcrkt. Naar wij vernemen zullen nog meer dere verbeteringen aan de vele over wegen, die hier midden In de plaats zijn, worden aangebracht. Ook is van B. en W. een verordening te wachten betreffende nieuwbouw, waardoor het uitzicht op den spoorweg zou kunnen worden belemmerd. Het kan misschien zijn nut hebben er in dit verband op te wijzen, dat ook aan den overweg bi) den Kolonieweg bijzondere aandacht worde geschonken, daar deze in de naaste toekomst een belangrijke schakel zal vormen in het toeristenverkeer binnendoor van Baarn naar Amersfoort. Toen mej. B. van dt Gallenkamp Pelweg komende fietsen, de Birkl straat wilde oprijden, is zij door verkeerd uit wijken gegrepen door een uit de rich ting Amersfoort komende auto en tegen den grond geslingerd. Met wonden aan 't hoofd is mej. van B. naar 't zieken huis te Amersfoort vervoerd, Eea uit de richting Amersfoort komende auto wilde in de Middelwijk- straal voor een hond uitwijken. Toch werd deze overreden en gedood, terwijl de auto door het uitwijken met het achterste gedeelte teger een boom reed. SOESTERBERG Van 17 fot en met 23 Maart dage lijks van 11 tot 6 uur passagiersvlucbteo te Soesterberg. Prijs 6 gulden per persoon. Inlichtingen en biljetten verkrijgbaar op het Vliegveld. Binnenland Op afbetaling. Door het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond is een com missie in het leven geroepen, welke zal hebben te rapporteereo over het stelsel van koopen op afbetaling in zijn ver schillende vormen, over de vraag of en in hoeverre het stelsel afkeuring verdient uit maatschappelijk en econo misch oogpunt en eventueel welke maatregelen zouden kunnen worden ge nomen om de nadeelen van het stelsel Deze commissie bestaat uit de heeren: mr. P. J. M- Aalberse, voorzittermr. F. B:elders, Leuvethaven 21, Rotter dam. secretaris; dr. J. v. Brurden en mr. J. van Hellenberg Hubar. Eiaian rapen. De Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft bepaald, dat in het geheele rijk het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en waterhoenijes is toege staan tot en met 28 April 1927 het ten verkoop in voorraad hebben, te i koop aanbieden, verkoopen, afleveren en la gs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van het hierboven genoemde waterwild is toegestaan lot en met 30 April 1927het zoeken rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aaobieden, verkoopen, afleve ren of vervoeren van eieren van wilde eenden eo ander waterwild dan hier boven genoemd, niet is toegestaan. Het ontwapeningsdebat. Het ontwapeningsdebat in de Tweede Kamer is uitgeloopen op een scheld partij tusschen verschillende soc,-dem. volksvertegenwoordigers en den com munist L de Visser, welke laatste ten slotte verklaarde, dat hij los van de toelichting toch vóór het ontwerp zou stemmen. Gemengde Berichten Ter gelegenheid van een huiselijk feest, heeft J. ter Horst te Rijssen aan het Groene Kruis een som van 10.000 gulden geschonken, benevens een stuk grond voor een te stichten gebouw voor de wijkverpleging. Meo meldt uit Moskou, dat in het dorp Karavaikar een school is afge brand, waarbij verscheidene menschen zijn omgekomen. Zeventig Ijken werden reeds gevonden, terwijl nog veertig vol wassenen eo kinderen worden vermist. Bandieten hebben te Pittsburg met dynamiet twee gewapende auto's, waar mede gelden voor de uitbetaling van loonen van een mijnbouw maatschappij weiden vervoerd, aangevallen. Op ze kere plaats in den weg, waar de auto's moesten passcerea, hadden zij dynamiet geborgen. Toen de auto's over de ver borgen hoeveelheid dynamiet reden, brachten de bandieten de explosieve Stiften tot outbrandiog. De bandieten werden ernstig gewondtoch wisten zij nog 120.000 dollar buit te maken en io een auto te ontkomen. enhele gebrulKl«j zeer goed koop. welKe op flemaKKelIJKo wijze betaald kunnen worden Planohandel L. Klein A Utreehtacheatraat 44 a Een schaap van den landbouwer J. v. d. Tweet, te Eemnes, heeft 5 lam meren geworpen alle gezond. Ditzelfde schaap wierp in 1925 vier lammeren, in 1926 vijf. In bet Zuid-Afriksar.scbe district Vredenburg heerschl oen nekkramp epidemie. Gedurende de laatste weken kwamen niet minder dan 30 gevallen voor, bet meerendeel met doodelijken afloop. De Nederlandsche postzegel viert dit jaar zijn 75 jarig jubllé. We kennen thans Nederlandsche postzegels in 22 verschillende waarden (van 1 Ct. tot f5). In een dorp in Oost-Calicië zijn 50 personen, die een huwelijksfeest hadden bijgewoond, door alcoholvergifting ziek geworden. Tien zijn reeds gestorven. Voor de betrekk ing van boekhouder van het Centraal genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekoloniën salaris f3500 hebben zich ruim 1300 sollicitanten aangemeld. Ook veel Belgen hebben zich in Frankrijk gevestigd als pachter of eigen boer. Men schat hun aantal op wel 4200. Voor de vacante betrekking van gemeente-secretaris te Renkum hebben zich niet minder dan 109 sollicitanten aangemeld. Zaterdagmiddag is te Eemnes Binten een voetganger. Vau der Kamp uit Soest, door een auto aangereden. Met een gecompliceerde beenbreuk is hg naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd. Zaterdagmiddag is nabij Lent een auto naar Nijmegen legen een boom gereden, blijkbaar tengevolge van een verkeerde manoeuvre van den bestuur der. De vier inzittenden werden door den schok uit den auto geslingerd. De heer Gerritsen uit Aanhem was op slag dood, terwijl de overigen lichte ver wondingen bekwariieo. Op een der drukste punten van Boedapest, hebben in den nacht drie dronken soldaten een vechtpartij uit gelokt, waarbij niet minder dan dertig personen werden gewoad, terwijl een burger werd gedood, In een onzer groote st:den zoo lezen we in »De Kath. Vrouw* etaleeerde onlangs een der vonrnaam- ste modehuizen op een wijze, die vele weidenkenden ergerde. Een lid van onzen bond, die tot de vaste clientèle behoorde, schreef aan de directie dat zij zich ais vaste klant gerechtigd voelde ie verzoeken de etalage te veranderen, er bij voegende, dat zij zich genood zaakt zou zien van leverancier te ver anderen, indien dergelijke uitstallingen nog verder voorkwamen. Binnen 24 uur werd aan dit verzoek gevolg gegeven en werd hiervan in een beleefd schrijven van den diiecteur kennis gegeven aan degene, die dc aan merking maakte. Zoo ziet tnen, dat met moed en zonder overdrijving, elk In eigen kring mee kan werken aan den strijd tegen de zedeloosheid, het groote punt van acie van de Federatie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland. De politie te San-Fransisco verrastt: twee individuen, die bezig wareu een bom te plaatsen voor een katholiek kerkgebouw. De onverlaten vluchtten, waarop de politie er een doodschoot en den andere zwaar verwondde. In onzen tijd verbazen we ons over niets meer co zoo nemen we ook zonder al te groote opwinding kennis van het bericht, dat in Oostelijk Slowakije een Zigeunerbende zich aan kannibalisme heeft schuldig gemaakt. Verschillende personen, w,o. een 13 jarige gymnasiast, werden door de bende opgegeten. De gearresteerden verklaren, dat zij voor namelijk ten einde bun honger te stillen, tot hun weerzinwekkende daden zijn gebracht. In het dorpje Earl Shilton in Lei cestershire ziju Woensdag negentien gouden bruidsparen, die met elkaar 2767 jaar oud waren, dus ongeveer 146 jaar per paar, ten huize van een fabrikant onthaald, -- De nieuwe hoofdstad van Australië, Canberra, krijgt thans ook eene prach tige katholieke kathedraal. De eerste steenlegging heeft al plaats gehadde nieuwe kathedraal bevindt zich in de onmiddelijke nabijheid van bet nieuwe parlementsgebouw.

De Eembode | 1927 | | pagina 2