R. K. Spaarbank - Amersfoort Duplicator Astoria Kantoorboekhandel H. ELZET1AAR Bel dan op No. 42 DE EEMBODE R. K. Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 17 Mei 1927 No. Een en Veertigste Jaargang 14 Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke nummers 10 ct. KANTOOR: LANGEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG AdvertentlEn 25 cf. per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd Het vuur maakt het metaal zuiver en de beproevingen den rechtvaardigen menscli. Die steeds overwint.... Wie herinnert zich nipt de zegetocht van onze vaderlsndrche vliegers, die de immense parabool trokken tusschen hel land van^Oranje boven en ODdei den r quator Ook Frankrijk had, de jaren door, zijo De Ruijters van de lucht en dezer dagen stegen twee mannen op in Parijs met weinig meer aan boord dan vele Liters benzine, voedingsmid delen voor erkele dagen en 'n groot, groot quantum aan overmoed, die hen voeren moest over den Oceaan naar hel land dat vóór Columbus eeuwen eo eeuwen tot de ongekende gebieden behoorde. Onder belangstelling van heel Frank rijk, van heel de sportieve wereld, van alle bewonderaars onzer moderne tech niek zetten N'ungesseren Coli koers naar het dollarland, om Parijs met New-Vork, om het »niedagewesene< met een gloednieuwe mogelijkheid te verbinden. En de tragiek tot op heden kwam geen snippertje van de »witte vogel» aan 't gestelde doel en alles omtrent het lot der beide mannen is in drie dagen weggedrongen in eea volkomen duisternis. Laat ons ditmaal niet het voorbeeld volgen van de Fransche, ja, de inter nationale dagbladpers eo ons verdiepen in allerlei uiteenloopende gissingen. Want de ontroering welke mogelijk over ons allen gaat, nu twee jonge J levens op deze wijze moesten eindigen, heeft een sterk gekleurd fond en zooder omwegen moeten we erkennen dat róch de moderne techniek, r och het machtige zelfvertrouwen al'één zeker heid geett, maar dat deze slechts ge geven wordt door Hem, Die stormen en winden weel te bedaren op de woelige zet en van ieder menschenleveo. Frankrijk's eerste katholieke blad «La Croix» wees daar gisterenavond nog op Nungesser voerde als «porte-veine» 1 een doodshoofd op de vleugelen van zijo machine, waarin de levende beel tenis van St. Christopborus, patroon derjautomobilisten en vliegeniers, ont braken Wat al zorg is er niet besteed aan de uitrustiog voor dezen tochtelk machine-deel tot de kleinste schroef was met beleid bevestigd, de bevestiging vele malen gecontroleerd, De zwaarte van het vliegtuig was wel berekend, de liters benzine waren wel uitgemeten, 1 maar wat beteckent dit alles tegenover het éénig onmisbare, waarover geen woerd werd gerept Nu is wellicht Nungesser's trieste «mascotte» een onbewust, zelfs tégen- bewust juist symbool geworden van deze zoo zeer ristrante onderoeming. Hij heeft dan al niet mogen spotten met den dood, hij koos het teekeo van den dood als afweer tegen den docd, maar met zekerheid de dood overwinnen, dót kon hij nóóit. Wie spreekt over 't «raadsel» den dood, bedoelt er de ongewisheid van, de onbekendheid van ons menschen met de van eeuwigheid gestelde Be- sluiter. van God, We weten het «wan neer» niet, en daarom stekeD we als struisvogels onze hoofden in 't zand en zeggen, dat we niets zien. Op duizenden plaatsen van de wereld luidt elk moment de klok over 'n zwarte stoet en we zien niets.we hooren niets.... We noemen het een raadsel I Maar 't is geen raadsel, het is gewel dige, in alle opzichten waarneembare werkelijkheid, het is de realiteit der realiteiten. Als deze regelen verschenen zal een vati de twee externe mogelijkheden inzake 't lot der beide Franscbmannen, het droevig einde óf de wonderlijke redding wel voor ieder vaststaan. We zullen weten wie ditmaal getriompheerd heeftde dood of de techniek. Maar in beide gevallen heeft God overwonnen, omdat cóch de dood, oócb de techniek triompheert zonder Hem. Die steeds overwint. N. de P. Dr-SCHOU'S Syste»*-, var, Voetvrrzooging Volkenbondsdag. Sedert eeoige jaren reeds is 18 Mei de datum waarop nog meer dan anders de aandacht pleegt gevestigd te worden op den Volkenbond, de beginselen, waarop hij is opgebouwd, hetwerk.dat bij reeds heeft tot stand gebracht en dat men verder van hem mag verwach ten en de belangen die ook ons land in hooge mate heeft bij een welslagen van dat werk. Over gebrek aan instem ming met den grondslag van den Vol kenbond, en zijn streven naar interna tionale samenwerking Ier beveiliging an den wereldvrede op politiek zoo- >el als op economisch gebied valt niet te klagen doch het vertrouwen in de resultaten, welke de Bond niet zijn arbeid kan bereiken, is bij velen uog niet groot. Een lichaam als de Volken bond, welks pogingen immers slechts kunnen slagen wanneer zij gedragen worden door het vertrouwen der aar gesloten volkeren, in de uiteindelijke vruchtbaarheid van zijn streven, heeft echter juist de greotste behoefte aan den steun der operbare meening. On verschilligheid ten opzichte van zijn werk zouden aan den Volkenbond de stuwkracht doen ontvalleo, welke zijn organen zoo noodig hebben voor iederen stap, die gezet wordt op den weg Daar verbetering van de ontwikkelingsvoor- waarden der gemeenschap. De 18de Mei nu dient gebruikt te wordeD om hun, die da belangstellirg in den Vol kenband dreigen te verliezen, een hart onder den riem te steken, waai bij hun er In de eerste plaats op mag worden gewezen, dat Rome niet in één dag is gebouwd. Slechts in zeer langzaam tempo kunnen vorderingen worden ge maakt op den weg, welke den Volken bond is gesteld, omdat daailoe veelal wijziging moet worden teweeggebracht in verhoudingen eo opvattingen, die zich in den loop van eeuwen hebben gevormd. Zulke wijzigingen in den gr- dacbtengang der volkeren komen slechts langzaam en na moeizamen aibeid tot stand en wie dit in het oog vat, kan niet meer onvoldaan zijn over wat de Volkenbond reeds heeft tot stand ge bracht in het belang der menschelijke samenleving. Het geschil over Wilna tusschen Polen en Littauen, over de Aalandseilanden tusschen Finland en Zweden, het Grieksch-Italiaansche Kor- foe-cor (het en de in het vorige jaar tusschen Bulgarije en Griekenland ge rezen moeilijkheden zijn, dank zij den Volkenbond zonder gewapenden strijd uit den weg geruimd. Voor uit het Oosten dreigende epidemiëen is Centraal en West-Europa io de eerste jaren na den oorlog met behulp van den Vol kenbond bewaard gebleven, de scherpste zijden der uitwisseling van Mohamme- daonschc.bewoners van 't aan Grieken land toegevallen gedeelte van het oude Turkije tegen Grieksche bewoners van Klein-Azié zijn door den Volkenbond verzacht. Aan Oostenrijk heeft de Vol kenbond de hnanciecle redding gebracht, in Hongarije is dit werk eveneens bijna volbracht en bij de geleidelijke Iikwi- datie der Duitsche schuldregeling, die enkele jaren geleden nog een voor ge heel Europa zoo dreigend aanzien had, heeft de Volkenbond de leiding. Vele voorbeelden van dien aard kunnen nog worden aangehaald, sommige van groo- tere, andere van minder groote betee- kenis, doch alle zijn slechts mogelijk geweest door internationale samenwer king, die zonder een centraal lichaam als de Volkenbond niet mogelijk is. Zeer zeker zijn er nog talrijke vraag stukken, die de menschheld verdeeld houden en welke door den Volkenbond nog niet zijn opgelost doch reden om den Bond het vertrouwen op te zeggen iigt daarin niet. Sommige dier vraag stukken, en daartoe behoort ook de interoationale ontwapening, grijpen zoo diep io het nationale leven der volke en zoozeer zijn daarbij de speciale belangen van iedere natie betrokken, dat het niet anders dan verbazing zou kunoen wekken, indien een eerste po ging om al die uiteenloopende mee- niogen en belangen te vcreenigen, zou slagen. Redenen om te twijfelen aan de resultaten der bemoeiingen van den Volkenbond ligt er niet in de omstan digheid. dat pogingen, om zulke in grijpende veranderingen te brengen in bet bestel der menschelijke gemeen schap, niet dadelijk succes hebben. Niet na weken of maandeo, doch na jaren mag in deze materie succes worden verwacht van het streven naar eens gezinde samenwerking en intussch'n dient reeds met voldoening te word-.ii geconstateerd, dat de Volkenbond d>' gelegenheid biedt tot het toetsen vooi bet forum der gehccle wereld va- meeningeD, en het uitspreken van op vattingen, welke alle gericht zijn naai samenwerking. Reeds daardoor worden de scherpste tegenstellingen verzacht, al valt dan ook niet dadelijk een tast baar in conventies eo tractaten vastge legd resultaat aan te wijzen. Dit geldt zoowel voor de politieke als voor de economische relaties tus schen de volkeren. Op beider gebied is verzachting der verhoudingen ge boden, wil Europa niet geleidelijk den cultureelen ondergang tegemoet gaan. Niet slechts de vrees voor nieuwe ge spende corflicten en direclen raate- rieeien nood maar ook de strijd der lên ten opzichte van handel en ver keer doet ons om hulp uitzien raar Gereve. Wie den onderllngen naijver vele nat-ëo van Europa bestudeer', wanhepen aan de toekomst van werelddeel, wanneer hij niet een houvast had in zija vertrouwen op bel eenige beschikbare lichaam, dat door zijn centrale positie voortdurend kan manen tot eensgezindheid en van tijd tol tijd den weg naar verbetering aan wijzen of iotlaan, ha dat lichaam is de Volkebood. Wie oiet door twijfel aan de resultaten van z$o arbeid wil 'ersagen bij het vervullen van de taak, die hem in het leven is toegewezen, kan met anders doen dao de Volken bond steunen door medewerking aan het doel, dat deze tracht te bereiken. Belangstelling en vertrouwen in den Volkenbond steunen het streven naBt samenwerking ten bate der gemeenschap en beteekenen dus bevordering van hel belang, dat ieder buiger heeft bij een goed geordende maatschappij en een rustige samenleving. Binnenland 33ste Nationale Nederlandsche Bedevaart naar Lourdes Dinsdag 26 en Woensdag 27 Juli vertrekken uit alle oorden van Neder land de Lourdes-pclgrims naar Roozen- van waaruit de Nationale Neder- landsche Bedevaart naar Lourdes afreist. Het betreft hier een echt Nationale Roomsche gebeurtenis, die ieder jaar zicb herhaalt, ieder jaar ook grooter en krachtiger aangroeit. Onder leiding der Bisschoppelijk goed gekeurde Vereeniging tot samenstelling van Nederlandsche Bedevaarten, wordt deze pelgrimstocht naar O. L. Vr. van Lourdes ondernomen. Het is de groote nationale bedetocht lar Lourdes, waar ieder jaarjj eenige duizenden pelgrims aan deelnemen. Ver uit de grootste en belangrijkste, en door haar echt Nationaal karakter ook de indrukwekkendste bedevaart. Hierjvoell i waarlijk héél Nederland in geest hart bijeen tin al die pelgrims, uit alle oorden saamgevloeid, uit allen rang stand afkomstig. Alleo zijn één in liefde en in de devotie tot O. L. Vr. van Lourdes, die hen er toe bewogen heeft ten beevaart op te gaan. Voor het eerst zal dit jaar zoowel het vertrek der bedevaart-treinen uit Roozendaal, als de terugkomst over twee dagen worden verdeeld. De pel grims die Dinsdag 26 Juli vertrekken zullen 4 Augustus terugkeeren, die 27 Juli vertrekken, keeren 5 Augustus terug. Het aantal pelgrims is in de laatste i dusdanig gestegen, dat het 't vorig jaar noodig bleek, deze regeling te treffen. De prijzen der plaatskaarten Roosen daal—Lourdes en teruu bedragen: le kl. 180, 2e ki. f57.50, 3e kl. f37.50. Daar het aantal plaatsen in de tremen beperkt is, kan het Comité er niet voor an, dat één ieder die zich voor de bedevaart laat inschrijven, wordt aan genomen. De voorloopige sluiting der inscbrlj 'iogen is op 1 Juni. De prijzen der plaatskaarten worden verhoogd met f 5.ten bate van het Ziekenfonds voor degenen, die zich na I juni melden. Op 15 Juni worden de inschrij- vingslijsten onherroepelijk gesloten. Dringend wordt verzocht, de aanmel ding niet tot het laatste oogenblik uit te stellen, daar zulks de regeling zeet bemoeilijkt. Iogeval van verhindering worden de gestorte reisgelden terug gezonden, mits van de verhindering voor bet vertrek wordt kennis gegeven, Inlichtingen ock omtrent logie's in de hotels verstrekt gaarne Kapelaan Tempelman, Zand 31, Amersfoort, 't Nieuwe Spoorboekje. De t fticieele reisgids der Spoorwegen >cr zomerdienst is verschenen met de reeds op de klokken der stations aangebrachte nieuwe tgd-aanduiding, volgens welke de dag niet meer in twee maal twaalf, maar in vierentwintig- i verdeeld wordt. Bij treinen welke middernacht loopen, is het uur. djfer voor het tijdvak van middernacht tot 1 uur 's nachts aangegeven als 0 Op 15 Mei is tevens de zomertijd in gevoerd, volgens welken 1100 uur Amsterdamsche wintertijd 12.00 u- Amsterdamsche zomertijd 11 u. 40 West-Eurcpeesche zomertijd (Belg g Fiankrik en Engeland) 11 u. 40 Midden-Europeescbe tijd (Duitscbland). 't Water van da Veluwa- De departementale commissie inzake de wateroottrekking man de Veluwe hield haar vierde bijeenkomst op het bureau door professor van Baren, hoog leeraar te Wageningen, die door Ge deputeerde Staten van Gelderland als vertegenwoordiger van dit college is aangewezen, met de bevoegdheid om alle vergaderingen der commissie bij te wonen, aan de beraadslagingen adviseerende stem deel te nemen van alle stukken kennis te nemen, einde daarvan aan Gedeputeerde Staten mededeeliDg te doen. De commissie hoopt, dat door het deelnemen van professor Van Baren1 de beraadslagingen der commissie bij de Veluwe-bewoners alle vrees zal zijn weggenomen, dat aan hunne be langen niet voldoende aandacht zou wordeo geschonken. Door deo directeur van het rijksbureau >or drinkwatervoorziening en dien van het rijksbureau voor de ontwatering werden mededeeliogen gedaan omtrent de vorderingen van het voorloopig hydrologisch ooderzoek, dat in afwach- ig van het goedkeuren van het dehni- :vc plan, bereids sedert eenige weken aangevangen, De rijkslandbouwconsulent Cieveringa diende een ontwerp in, volgens hetwelk hij het grondonderzoek zou willen in richten, wat de instemming der overige leden verwierf. De directeur der Amsterdamsche waterleidingen cn de ingenieur bij d dienst, deden mededeelingen omtrent de laatste vorderingen van het boor- onderzoek, waarbij, naar reeds vroeger werd medegedeeld, een vanwege de commissie aangewezen deskundige gedetacheerd. Ten slotte heeft de commissie zi> verbinding gesteld met den hoofd directeur van het Kon. Kederl. Meteoro logisch Instituut, teneinde diens hulp te verzoeken bj het onderzoek om regeaverdeeling, verdamping enz. Wegenbelasting. Belanghebbenden worden er aan innerd, dat het toezicht ten behoeve >an de wegenbelasting Maandag 16 Hei a.s. aanvangt, zoodat het noodig s, van dien datum af in het bezit :ijn van een belastingkaart voor motorrijtuig of motorrijwiel. Gemengde Berichten Een zeer groot ven treft men aan langs dea provincialen weg van Oir- schot naar Moergestel, n.i. het «Alle. mansven», eigendom van een Rotter- damsel) industrieel. Dit ven ter grootte van ruim 5 hectaren en op sommige punten tot bijna 3 meter diep, wordt thaDi door leegpomping gedempt. Bij dezen arbeid komen massa's visch te voorschijn, waaronder exemplaren van groote afmetingen. Er zijn palingen ge vangen van meerdere kilo's gewicht, terwijl snoeken van meer dan 10 K.G. die wel honderd jaar oud kunnen zijn (een snoek kan een buitengewonen ouderdom bereiken) in dit ven aanwezig Zijn. onder controle Centrale accountantsdienst Ned. Boerenbond Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit d.d. M Mazrt 1913, no. (38 De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uur; WOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk ingaande rente 3%, pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. KassierAmsterdamsche Bank. Een perceel bloemboliengrond in Hillegom van nog geen 2 H.A. grootte i verkocht voor over de f60 000. Er taat een huisje op het perceel, dat 'einig waard is. - Van Beek te Borgele kreeg, toen hij voor een paard op straat kwam te valleo, zulk een trap van het dier tegen het hoofd, dat h^naar bet Ziekenhuis te Deventer moest worden vervoerd, waar hij aan de gevolgen is overleder. Te Venlo brandde de ruim 300 jaren oude Wylrehof, bewoond door den landbouwer Lichtenberg en gezin geheel af. Io het eeuwenoude gebouw breidde het vuur met verbazende snel heid uit. Een der zonen, die te bed liggende het eerst den brand bemerkte, had nauwelijks tijd de overige huisge- nooten te waarschuwen. De hoeven met al de daarin zijnde voorraden en gereed schappen werd een prooi der vlammen. Vier koeien, zes varkens en eea 60-tal kippen verbrandden. Naar uit Berlijn wordt gemeld, heeft bet daar en in verschillende anderesteden gehageld enfgesneeuwd. In de provincie Hannover, waar de thermometer op sommige plaatsen tot vier graden onder nul stond, zijn de groente- eo aard beienoogst voor driekwart vernield. In den nacht heeft een dronken in specteur van politie te Berlijn op groep lieden geschoten, die van partij kwamen. De vier schoten troffen geen doel, maar toen de menschen vluchtten, zette de inspecteur ben sloeg den kantoorbediende Weis in met de kolf van zijn pistool zoo hard op het hoofd, dat hij bloedend verwond naar een ziekenhuis moest ge bracht worden. De Spaansche Jeziet pater Ameida, heeft een accumulator uitgevonden die ten opzichte van het gewicht tien maal en ten opzichte vso het volume vijf maal meer effect heeft dao eenige be staande batterij. Een auto met zulk een batterij zal tusschen 800 en 1000 K.M. kunnen afleggen zonder dat de batterij opnieuw bijgeladen behoeft te worden. In Frankrijk heeft de firma Schneider te Le Creusot de patent rechten er voor aangekocht. Ook in Duitschland heeft er zich iemand voor opgegeven. Een van de groote Fransche spoorwegmaatschappijen denkt er over motoren met deze batterijen op baar lijnen te gebruiken. Te Utrecht is het 3-jarig dochtertje van B. aan de Oranjestraat, terwijl de moeder afwezig was, uit het raam van de eerste verdieping gevallen. Het kind kwam terecht op een steeoen binnen plaats eo werd ernstig aan het hoofd gewond. De 11-jarige D. J. de Vries, Laa- persweg te Hilvetsum, had een puistje ,an de lip dat bij openkrabde. Bloed- 'ergiftiging ontstond, waardoor dejon- [en na hevig lijden is overleden. - Het tien jarig zoontje van een land bouwer dat te Groesbeek een koe lang! weg weidde, kwam te vallen et werd door het dier langs den weg ge sleurd. Men vond deD jongen bewus teloos langs den weg. Hij had ernstige inwendige kneuzingen en is aao de ge volgen overleden. Kost (hans slechts f 15. Vraagt vrijblijvend demonstratie in don LANGESTRflAT 84 -r TEL. 528 Amersfoort Tot den laatsten man en de laatste vrouw. Men mag veronderstellen, dat deleden van de R.K. Kiesvereeniging zich hebben voorgenomen, niets onbeproefd te laten om te bewerken, dat volgende week Woensdag alle katholieke kiezeressen en kiezers ter slembus komen. Men gaat van de veronderstel- ling uit, dat alle katholieke kiezeresien co kiezers principieel genoeg zijn om Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. komen stemmen: dat zij allen het gewicht van de a.s. verkiezingen be grijpen en dat niemand zal durven na laten op de Kath. lijst te stemmen. IntusBchen is er een categorie, voor wie het vervullen van den slemplicht moeilijkheden kan opleveren. Wij bedoelen de gebrekkigen, ouden in dagen en zij die door lichte onge steldheid of om andere redenen moeilijk voet kuonen komen stemmen. Voor dezulken zijn in den namiddag ito's beschikbaar. Opgaven met aangifte van het ge- weaschte uur moeten worden gedaan den stemdag aan het Controle bureau, dat heel den dag in de R. K. Militairen-Vereeniging aan het Zand zitting houdt. Laat ieder nu meewerken dat niemand in de stemming wegblijve. Nóg een opwekking. Waarom stemmen wij, katholieken, allen op de katholieke lijst? Het antwoord is, dunkt ons, heef eenvoudig: omdat wij katholiek zijn. Waarom sturen we onze kinderen lar de Roomsche school? Waarom lezen we een Roomsche krant Omdat we katholiek zijn. Welnu: om dezelfde reden stemmen we op de Roomsche lijst. Kunt ge u indenken, dat een sociaal democraat zal stemmen op de lijst van de katholieken? Dat een anti-rcvolu- lionnatr stemt op de lijst van de com- Dat is eenvoudig ondenkbaar. Welou, even ondenkbaar moet het zijn, it een katholiek op een andere Ijst stemt dan de katholieke lijst, de list van de R. K. Staatspartij. Wat lachen onze tegenstanders in hifn vuistje om die domme katholieken, die in hun kortzichtigheid hun stem aan de katholieke lijst onthouden, die op een andere dan de katholieke lijst stemmen of die wat een even onvergeeflijke domheid is van de stembus wee- blijven 1 Iedere stem toch, aan de katholieke lijst onthouden, is een versterking van de andere groepen. Laten dan Amersfoort's katholieken a.s. Woensdag allen zonder uitzondering ter stembus komen. Er is kans dat er een zevende katholieke raadszetel gewonnen wordt. Moge die kans een prikkel zijn om de uiterste krachtinspanning aan te wenden. Men beseffe het wel: op één stem kan het aankomen. En die stem, katho lieke kiezer eo kiezeres, kan de uwe zijn. Uw stem kan oorzaak zijn, dat er één katholieke raadszetel minder behaald wordt, dat de katholieken een stuk van bun invloed op het bestuur der ge meente missen. Gaat dan Woensdag allen stemmen en maakt in het stemlokaal één wit altje rood op Lijst No. 9.

De Eembode | 1927 | | pagina 1