DE EEMBODE R. K. Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 22 Juli 1927 No. Een en Veertigste Jaargang 33 Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Bulten Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke nummers 10 ct. KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VRIJDAGMIDDAQ AdvertentiCn 23 ct. per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd Slechts hij, wien anderer zwakheid eene aansporing is om zelf beter te doen, slechts hij heeft recht tot be- rispen. Levens-lesjes. Misverstand, verschil vin meening, oneenigheid zelfs, zijn onder ons, zwakke menschen, slechts moeilijk te vermijden. Zelfs dienen zij vaak daartoe, dat wij op onze verborgen feilen opmerkzaam gemaakt, omtrent een duister vraagpunt ingelicht, voor eene goede zaak die ons onverschillig was, bezield en met grooter achting jegens den voormaligen tegenstander vervuld worden. Dit alles zeker slechts dun, wanneer iemand tot ieder offer bereid, niets zoekt dan waarheid en recht. Indien echter het éene misverstand het andere voortbrengt, wanneer niet minstens beider inzicht in de strijdvraag, waardigheid en bedaardheid bij het debat daarover, betracht wordt, dan kan men er zeker van zijn, dat de ge heime raadgever, de aartsonruststichter aan het woord is hij, de moordenaar der goede goede trouw, de meester in het veinzen, de deskundige vakman in het stichten van wanorde, de groote boosdoenerde eigenliefde 1 Als men den mensch niet vrijmaakt van zijn eigenliefde, van zijn trotsch en onverzettelijk IK, kan men dagelijks een nieuw Paradijs scheppen het wordt toch iederen dag opnieuw Wie den moed niet heeft, tot iedereen, en In de eerste plaats tot zich-zelf te zeggen, dat alle verbetering bij zich- zelven beginnen moet, die moge het goed meenen, maar bij zat de mensch- heid niet vetbeteren. Als hervormers zijn slechts zij aan te bevelen, die, ofwel hunne smart over de misstanden in het hart vei bergen, of in hunne beoordeeling daarvan en van den falenden medemenscli, althans kalm en voorzichtig tt werk gaan. Maar vooral dezulken, wien de aan blik van bet kwaad een spoorslag is tot zelfverbetering, die zich ter wille van het goede, iedere onaanzienlijke, schijnbaar verloren post laten welge vallen. Kortom slechts zij, die onzelf zuchtig, bescheiden, immer staan voor datgene, wat Gods wil verlangt. Hoe weinig wordt er dus vereischt om een hervormer te kunnen zijn Konden wij slechts velen de onzen noemen, die zich met zelfopoffering wijdden aan de vernieuwing der kleioe wereld om zich heen, het zou er in de groote wereld spoedig beter uitzien I Heeft eene zaak eenmaal eene ver keerde wending genomen, dan dient vaak elke poging om ze in 't rechte spoor te brengen, vaak slechts daartoe, baar nog meer te verwikkelen, zooals men een streng garen te hopeloozer in de war brengt, hoe ongeduldiger men Zoodra er misverstanden ontslaan zijn, is er Blechts één middel om licht te verschaffen, het woord ik heb ge dwaald, ik heb gefaald. Waar echter ook geen uitzicht be staat dit reddingaanbrengend woord uit te lokken, en men het, om de zaak niet te verergeren, zelf niet uitspreken mag, daar blijft niets over dan: zwijgen. T. G. Binnenland Provinciale 8taten van Utrecht. Onder leiding van dr. H. Tb. G.Jacob, Commissaris der Koningin te Utrecht, werd Dinsdag de vergadering der Pro vinciale Staten voortgezet. De provinciale rekening over 1925 werd vastgesteld op f 15.985.095.17 aan inkomsten, f 15.683.513.60 aan uitgaven, du9 een batig saldo van (301.581.56. Vervolgens werd besloten o.a. f750 te verleenen aan het Utrechtsch Land- bouwgenootschap ten behoeve van de Commissie tot verhrffiig van akker en weidebouw, Voorts kwam aan de orde het voor stel van Gedeputeerde Staten tot wijzi ging van de verordening en het ge bruik der wegen in de provincie Utrecht. Ged. Staten adviseerden n.l. tot vereenvoudiging der verordening dien zin over te gaao, dat de werking wordt beperkt tot de openbare wegen. Nadat de wijzigingen der commissie waren verworpen met 33 tegen 5 stemmen, werd de lezing van Ged. Staten goedgekeurd. Daarna werd besloten op voorstel van Ged. Staten de volle onderhouds kosten van het waterschap »De Bilster en Zeister Grift* op het waterschap te doen rusten, terwijl het bebouwde ge deelte van de gemeente De Bilt, ge legen ten N O. van den Biltscher straat weg, buiten het waterschapsgebied zal worden gebracht. Dan werd na eenige beraadslaging goedgekeurd een voorstel van Ged. Staten behelzende bet normaliseeren van de Beneden Luntersche Beek, het onder waterschapsverband brengen van het gebied tusschen Amersfoort en Zuiderzee en het verdiepen van de Eem. Vervolgens werden goedgekeurd voor stellen tot het verleenen van een sub sidie van f3200 aan de Commissie tot bevordering van de Veefokkerij in de provincie Utrecht voor het zwart-boute Hollandsche veeslag en tot het ver leenen aan de Provinciale Kegelicgs- commissie voor de paardenfokkerij in Utrecht van een subsidie van (3200; tot het verleenen aan de Commissie tot onderzoek van gebreken in de vol vette Goudsche kaas te Gouda en een subsidie van f 1000 voor eenmaaltot het hl orde maken den Ter Aaschen weg voor rekening dier provincie, v van de kosten worden geraamd op f16.000. Daarna diende de heer van Gaasbeek een motie in, waarin Ged. Staten worden uitgenoodigd tot het h< ffen van die maatrege'en, welke ertoe zullen leiden, dat bij de P.U.E.M. de vertegenwoor diging van bet personeel in den Raad van Commissarissen op gelijke wijze worden geregeld als thans reeds bij de P.E G.U S. plaats heeft en de alge- meene vergaderirg van aandeelhouders te machtigen het hiervoor noodige voor stel tot wijt'ging der statuten op de oproeping tot een algemeene vergade ring van aandeelhouders te plaatsen. De heer Diepenhorst (A.-R) juichte van harte toe [het streven om arbeiders meer medezeggenschap i bedrijven te geven. Die gedachte i echter nog groeien als 'n waarachtige christelijke gemeenschapsgedachte, ze moet de vrucht zjjo van een zich ge stadig voortzettend ontwikkelingsproces. Thans verkeert deze aangelegenheid nog veelzins in de sfeer van het aca demisch debat. Er moet hiervan dus nog veel studie gemaakt worden en wat de heer vau Gaasbeek voorstelt, achtte spr. te willekeurig en te inci- dentisch. Inmiddels zag 9pr, er geen bezwaar in dat intusschen door aan deelhouders den Raad van Commis sarissen benoemd worden twee vertegen woordigers, die bijzonder bekend zijn met de verlangens der arbeiders, over welke benoeming vooraf overleg ware te plegen met de vak-organisaties. De heer Smulders (R.Khet eens zijnde met den heer Diepenhorst, ver klaarde namens vele zijner fractiege- nooten vóór het voorstel-Van Gaasbeek te zullen stemmen. De heer Van Andel (A.-R) nar Gedep. Staten het woord voerende, deelde mede dat het College niet ver af staat van de meer.ing. neergelegd in hetgeen de heer Diepenhorst gezegd heeft. De heer Diepenhorst (A.R.) diende een voorstel in in den geest van het door hem in eerste instantie gesprokene. Het voorstel Van Gaasbeek werd daarna verworpen met 24 tegen 15 Hst voorstel Diepenhorst werd in de Woensdag voortgezette vergadering aangenomen. Vervolgens werd behandeld de be grooting 1928, sluitende voor den ge wonen dienst op een bedrag van f 2.671.320,64 aan inkomsten en uitgaven en een bedrag van f7.774 384,16 de buitengewone ontvaogsten en gaven. De opcenten zullen bedragen 21 voor de grond- en vermogensbelas ting en 3 voor de inkomstenbelasting. Bovendien werd voorgesteld de jaar wedde van den griffier te verhoogen tot (8000 en eene kasgeldleening ain te gaan groot f2.000000. Over den post f9000 subsidie san den Bond van Openbare Leeszalen en Bibliotheken werd eenige discussie ge voerd alvorens de post met 34 tegen 2 stemmen werd goedgekeurd. Langdurig werd vervolgens van ge- d ach ten gewisseld over de werkver schaffing en werkverruiming. De heer Smulders (K. K.) vroeg daarbij inlichtiogen over de drooglegging te Wilnis en de heer de Weerd (S.D A.P.) gispte de geringe bijdrage van Gedep, Staten van Utrecht voor de markt- werken. De begrooting werd ten slotte goed gekeurd. Voorts werd een subsidie van f 6000 toegestaan asn de Provinciale Vereeni- ging ter bevordering der Hygiëne van Moeder en Kind. Daarna stelde de heer Schorer (C.H aan Ged. Staten de volgende vragen. 1. Is het Gedeputeerde Staten be kend, dat krachtens de wet vao 29 Juni 1925 S. 306 het peil van de afgesloten Zuiderzee in het belang der defensie niet zal mogen dalen lager dan 0.13 M. N.A.P., heigeen niet alleen tegen over bet oorspronkelijk beoogde peil van gemiddeld 0.40 M. N.A.P. doch zelfs ook tegenover den tegenwoordigen toestand bij open Zuiderzee voor de afwateringsbelangen een ernstige achter uitgang beteekent l 2. Zijn Gedeputeerde Staten Diet van oordeel, dat de opoffering van de be langen der afwatering aan de daarmede tegengestelde belangen van de militaire inuudatie ernstige schade zal toebrengen aan den landbouw in de provincie Utrecht en dat het op den weg van het College ligt om bij de Regeeiing op volledige vergoeding der schade aan te dringen 3. Achten Gedeputeerd.-n Str-'en hel niet gewenscht om inmiddels een onder zoek te doen instellen naar den om vang dezer schade in verband zoowel met de belangen der polders en hooi- 'anden langs de Eem als met de be langen van de landstreek wier afwatering op de Vecht plaats heeft I 4. Achten Gedeputeerde Staten het niet raadzaam er bij de Regeerirg op aan te driegen, dat tegelijk met de afsluiting der Zuiderzee, de aanleg plaats hebbe van het zoogenaamde IJ-meer en het daaraan aansluitende Eem-meer waardoor alsdan de afwate ring van de provincie Utrecht kan wor den geregeld onafhankelijk van militaire inundatiebelangen en onafhankelijk van de belangen van de andere Provinciën, welke in sommige jaargetijden terwille vao het inlaten van zoet water opzetting van het peil van de aigesloten Zuider zee zullen verlangen f De voorzitter deelde mede, dat Ge deputeerden in een volgende vergade ring op deze vragen zullen antwoorden. De heer Suring (R. K.) diende alsnog in afwijking van het reeds vermeld voorstel-Diepenhorst, een nader voor stel in tot strekking hebbend de twee vertegenwoordigers van het personeel der P. U. E. M. in den Raad van Com missarissen door de algemeene verga dering van aandeelhouders te doen be noemen uit een bindende voordracht. Ook dit voorstel werd gesteld in handen van Gedeputeerde Staten om prae-advles. Esmbrug Van het in de Zomerzilting 1926 door één Her S'aten-leden tot Ged. Staten gerichte verzoek te trachten door over leg tot eene andere wijze van verdeeliog van de onderhoudskosten van de Eem- brug te komen, is mededeeling gedaan aan de commissie, beheer voerende over de Eembrug, met verzoek Ged. Staten van de beschouwingen in kennis te stellen, waartoe dat voorstel de com missie zou aanleiding geven. Tot dusver hebben Ged. Staten de commissie geen antwoord hieromtrent ontvangen. Uit Oostenrijk. Mgr. Seipel heeft een verklaring af gelegd, waarin hij zegt, dat de gebeur- raissen Ie Weenen tot de betreuren*-' 'aardigste behooren, die Weenen heeft beleefd. Ook naar het aantal der slacht offers zijn zij de ergste sedert 1848, Nooit is een staat of een regeering onschuldiger in zulk een beweging ge troffen. De vrijspraak (te Schattendorf) op welke, dair het gerecht onaf hanke- lijk is, niemand invloed kon hebben, was geen uitspraak vaa klasse-justitie, daar de helft van de gezworenen uit arbeiders bestond. De sociaal democra tische partij, die niet aan zulk een om vangrijke beweging dacht, was er op uit de leiding der revolutionnalre be- weging door het uitroepen van een proteststaking van 24 uur en een sta king in het verkeerswezen in handen te kragen. De algemeene proteststaking is geëindigd. Het is der regeering, met de hulp van politie en troepen, de laaiste (wee dagen gelukt de straatge vechten Ie verhinderen. De offers, die de politieke hartstocht heeft geëlscht, zijn betreurenswaardig. Tot dusverre was het de trots van het Oostenrijksche volk geweest, zonder bloedige revolutie de grootste moeilijkheden te hebben overwonnen. Het is thans onze taak dit bloedige tusschenspel vao twee dagen door vreedxamen arbeid snel te doen vergeten. De regeering is vast besloten aan deze taak al haar krachten te wgden. Buitenland Gemengde Berichten Wees voorzichtig. Wees voorzichtig in Uw oordeel, Al wat heilig schijnt en rein Is 'niet Immer Godgevallig, Vele menschen schenen beter, Dan zij in der waarheid zijn. Wees voorzichtig In Uw oordeel, Velen, die ge o n h el I i g heet, Zijn veel beter dan ze schijnen, Onbedriegelijk is slechts 't oordeel Van den Heer, die alles weet. Maar gijeelf, wees niet tevreden Met bet glinsteren van dea schijn. Neen maar wal ge wenscht te schijnen, Toon dat inderdaad te zijn. Dr. E. Laurillard. Een dokarbeidrr is te Amsterdam ■uuschen twee buffers van goederen wagens geraakt en gedood. Ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen zijn erin geslaagd groote suikersmokkelarij op het spoor te komen, waardoor de staat f135 000 is benadeeld. Toen het Belgische sleepschip Trio onlangs te Hausweert arriveerde, werd het onder bewaking van ambtenaren gesteld en verder opgesleept naar Rot terdam. Eenmaal daar gearriveerd, zijn de Belgische kapitein en de bemanning van boord gegaan en naar België terug gekeerd, zonder zich verder om hun vaartuig te bekommeren. Het schip werd eerst na de Schiehaven en daar naar de Boompjes verhaald, de goederen in het Rijks-Entrépot den opgeslagen. De lading was gegeven als veevoeder, en inderdaad bevond zich ook veevoeder in het tuig, doch onder de bovenste laag men 500 balen suiker voor den dag, welke men op deze wijze gepoogd had frauduleus in te voeren. Voor elke baal suiker is f27 invoerrecht vzrschuldigd. Uit het onderzoek is gebleken, dat dit vaartuig reeds voor de tiende maal veevoeder* invoerde en de negen vorige malen op dezelfde wijze suiker onder de lading is verborgen geweest. In totaal was de staat dus benadeeld voor 5000 maal f 27 of f 135 000. Steeds hadden de invoeders.een vrij paspoort* voor de lading kunnen ver tonnen op naam van N. V. Zuid-Hol- landsche Veevoeder Mij, en de papieren wareA afgeteekend met den naam een verificateur, die niet bestaat. De documenteu bleken fictief te zijn. Daar er vervalschtc documenten in het spel zijn, is de politie In de zaak gemoeid,^ die meent met ecu wijdver takt complot, waarbij ook Bclgeu be trokken z|jn, te maken te hebben. In den nacht is ingebroken in de K. K. Kerk te Abcoude. Door een groot stuk van een venster uit te snijden hebben de inbrekers zich toegang verschaft tot hel kerkgebouw. Bijna alle cff.'rbusseu zijn oprnge- broken en leeggehaald. I. en W. van den Hsag hebben besloten, geleidelijk bfl de verschillende diensten en bedrjjvcn in te voeren de nieuwe tijdsaanduiding van de spoor wegen, met gebruikmaking van de ctyfers >t en met 24. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de bekende Duitscbe sportvlieger Baue te Kopenhagen van 2000 meter hoogte is neergestort. Hij werd onmid dellijk gedood. Bauemer was een der beste Duitsche kunst- en recordvlicgers. Een 23-jarig jongmensch uit Veen- dam is uit een tuchtschommel gevallen korten tijd daarna aan de gevolgen overleden. Tc Elizabeth (New Jersey) ia dezer dagen op 77-jarigen leeftijd C. W. Hun tington overleden, gewezen directeur ran den Virginiaanachen spoorweg, die lijn loopbaan begonnen was in 1876 >ls remmer bij een spoorwegmaatschap- pi) uit Chicago, bij welke bij geleidelik opklom tot een bestuursfunctie. In 1914 werd hij gekozen tot president-directeur den Virginia-spoorweg. Over 1926 werd door de Neder- landsche Spoorwegen f2322.000 min der aan salarissen en loonen uitbetaald dan over 1925, in hoofdzaak een gevolg van personeelsvermindering met 1416 man. Van 1 Januari 1922 tot 31 Dec. 1926, heeft er een peraoneela-vermin- dering plaats gehad van niet minder dan 11.987 man. Een bericht uit Sjanghai geeft bij zonderheden over een overstrooming van de Jang-tse, die in de provincie Anwei buiten haar oevers is getreden. Het heet, dat er duizend menschen zijn verdronken, terwijl duizenden anderen dakloos zijn geworden. De ellende wordt nog vergroot door het totaal ontbreken van geregelde toestanden en een geor ganiseerde hulpactie. De Amerikaansche vliegers Smith en Bronte, die trachtten van San Fran cisco naar Honoloeloe te vliegen, zijn na een tocht van ruim 25 uur, wegens gebrek aan benzine op het eiland Mo- lokoi geland, waarbij het toestel ver loren ging. De vliegers z|jn ongedeerd en zijn door een militairen vlieger van bedoeld eiland afgehaald en naar Hono loeloe gebracht, waar zij met geestdrift werden ontvangen. De Engelschc minister van land bouw heeft In het Lagerhuis verklaard, dat de vernieling door schadelijke in secten aan den Britschen landbouw toe gebracht,|wordt geschat op 144 mill, gulden per jaar. Te Amsterdam ia in de Van Wou- straat een auto het trottoir opgereden. Een door een vrouw gereden kinder wagen werd omvergeworpen, met het gevolg, dat het kind uit den kinder wagen viel en een vingertje werd af gereden. Het ongeval is te wijlen aan liet feit, dal de besturende leerling- cbauff.'ur, naast wien de chauffeur was gezeten, inplaats van te remmen, vol gas gaf. In Oost-Drente is tijdens het onweer te Erica het café van Beuker door den bliksem getroffen en tot den grond toe afgebrand, terwijl In het naburige Krm eenige stukken groot vee door het hemelvuur werden gedood. Te Vllerden Is een koe in de weide getrcffen en gedood. Te Son is een in de weide loopend paard door den bliksem gedood. Onder diezelfde gemeente werden verschillende boomen door den bliksem geveld, De voorzitter van onze Tweede Ksmer benoemde een commissie van zeven leden ter vooiberelding der be handeling van hel ontaerp eerier nieuwe drankwet. Er zijn er, die beweren, dat de commissie veel •deskundiger* had kunnen worden samengesteld door daar- in te benoemen de Tweede Kamerleden Bierema, Drooglever, Drop, Fleskens, mej. Katz, Kuiper en Van Wijnbergen. Zomerwarmte veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijn; paur Mllnhar.lt'» Movfdpl[nUt>l*((*n .toen derc spoedig bedaren. In Buisjes (T Bij Apoth. en Drogisten. L. HOUBAER Lange«traat 64 Amersfoort Vacantia-Aanbieding» in Heeren- en Kinderkleeding Op het terrein van de groenten- veiling te Looaduioen sijn ze* loodsen, waarin zaden en landbouwwerktuigen geborgen waren, door een feilen brand totaal vernield. De ooriaak van den brand Ie onbekend. Ook groote partijen tomaten en komkommen, voor de vei* ling aldaar opgeslagen, zijn verloren gegaan. De totale schade wordt op (90.000 A f 100.000 geschat. De echtgenoote van een veehouder te Loosdrecht, is bij het melken door een woedende koe aangevallen. Het dier bracht de vrouw aulke ernstige ver wondingen toe, dat overbrenging naar ziekenhuia noodzakelijk was. Een niet al te nuchter motorrijder uit Gronlngeo, heeft in woeste vaart e«n wandelaar omver gereden. Met een herscoaschudding is da man naar het siekenhuia vervoerd, terwijl de motor rijder met den schrik vrij kwam. Hat aantal auto-ongeiukken in Ame rika, varoorzaakt door onoplettendheid, woest rijden, enz. wil nog maar niet verminderen, ondanks hooge geldboe ten, gevangenlsatraffen, schadevergoe dingen. In Callfornië wordt ou een ander middel toegepast. Daar gaat niet meer de automobiliat de gevangenis in, maar sijn auto, voor geruimen tijd. De elge- mag zoolang loopen, of de tram :n. Zooals men een kind, dat schade aanricht met een stuk speelgoed, dit speelgoed tijdelijk afneemt, soo ont neemt men nu ook in Callfornië den automobiliat zijn wagen, ala hij daarmee niet voorzichtig genoeg is. Natuurlijk blijven ook de andere straffen gehand haafd, Tc Ottawa (Canada) salesn wereld- piulinvee-tcntooostaliiDg worden gehou den. Een tegelijkertijd te houden wereld pluimgedierte-congres van 27 Juli tot 4 Augustus zal beaocht worden door pl.m. 8000 leden uit verschillende landen (ook Nederland). De tentoonstelling belooft tets buiten gewoons te worden. Het beste pluim veegedierte uit alle landen sal daar samengebracht worden, terwijl even eens wetenschappelijke instituten, han- delslnstellingco enz. hun beste materiaal zullen rxposeeren, waarbij ook Neder land aanwezig ia, In totaal zuilen ongeveer 10 000 stuk* pluimgedierte (kippen, eenden, duiven, kalkoenen, ganien) geëxposeerd worden. Van bijzondere aantrekkelijkheid zijn o.a. de volgende Inzendingen: wilde kippen uit Brltsch Indlë. Dit lijn de stamouder* van al ons modern! pluim gedierte. Men heeft eensdeela de kippen gevangen en voor een ander deel eieren gezocht en deze kunstmatig uitgebroed. De kippen der Araucana-Indiancn uit Z.-Amerika. Deze kippen leggen blauwe eieren, wat voor de wetenschap totaal onverklaarbaar ia. Ze kwamen reeda in Zuid-Amerika voor, toen de eerste Spaansche missionarissen in de binnen landen doordrongen. Canada zal inzenden •Maiiic*, de wcreldrrcordhoudcnde Wit Leghorn Hen, die verleden jaar in 365 dagen 351 eieren gelegd hezft. Ze is eigendom van de universiteit van Biilach-Colum- bia, Haar eieren brachten f 7500 op en een bod van f 2400 voor deze kip werd door de universiteit geweigerd. Nederland komt uit met een collectie van 50 trio's kippen en 30 koppels duiven, benevens tnkcle krombck-«en- den, een oud-Hollandsch ras. Deae sending is met de grootste zorg uitge zocht. Vooral ooi In het buitenland hoog gewaardeerde rat, de Barnevelders, zullen goed vertegenwoordigd zijn.

De Eembode | 1927 | | pagina 1