DE EEMBODE R. K. Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 9 Sept. 1927 No. 47 Een en Veertigste Jaargang Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Bulten Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke nummers 10 ct. KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAOMIDDAO AdvertentiSn 25 ct. per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentien moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd Onze gevoelens zijn maar heel zelden zuiver, bijna altoos zijn zij var, mengden aard. Tranen hebben dikwijls hun stille vreugd, en men behoeft niet diep in de vreugde door Ie dringen on, er eenige verborgen smart in te ont dekken. Binnenland De Zender te Huizen bij Laren. Her was op een prachtigen zomer morgen in den loop der vorige week, dal wij een beioek brachten aan het doipje aan de zee, waar het nieuwe zendstation voor de chtistelijken en katholieken verrijst en binnen enkele weken de rechtsche partijen van ons land hun uitzendingen zullen beginnen. Reeds in de verte teekenden zich de groote ijzeren masten af tegen de blauwe lucbt. Het viel ons terstond op, datjzij op veel grooteren afstand van eikander staan dan die van Hilversum. Men had te Huizen beschikking over een veel grooter terrein, en de tech nische wetenschap oordeelde, dat het de uitzending ten goede zou komen als de afstand tusschen de twee uitzend- torens 250 Meter was in plaats van als in Hilversum 150 Meter. Komende van de Havenstraat kreeg men op het eerste gezicht de gedachte alsof het zendgebouw niet grooter was, dan eenige meters in het vierkant voldoende om er een buitenhuisje op te plaatsen. De oorzaak daarvan ligt in het groot open en glooiend grasveld dat het gebouw omgeeft. Komt men naderbij dan ziet men al heel spoedig, dat, hoewel het station niet van enorme afmetingen is, er niets is nagelaten om alhetnoodige op zoo practisch moge lijke wijze onder te brengen en men werkelijk niet te zuinig is geweest met de plaatsruimte, waardoor alle machi nes en instrumenten op behoorlijke wijze kunnen bediend worden. De stat d van zaken was verleden week, zooals de heer Schnabel in »De R. K. Radiogids» schrijft als volgt »De vierdraadsantenne hangt, de aard draden liggen, de pompinrichting verwerkt haar 2Xl^0 water per uur; de koelvijver is gevuld, 't hoofdschakel bord is geheel afgemonteerd, zooals een foto laat zien. In de machine kamer staan de diverse motor-genera- toren opgesteldeen energie-machine voor de anodespanning der 1ste stuur- kring levert een gelijkstroom van 1500 volt bij 0.15 amp.; een groote motor- generator zorgt voor de benoodigde energie voor de voedir g der zendlamp- gloeidrader.20 volt bij 340 amp. Dan staat er een krachtige, electrisch ge dreven ventilator, wtlke zorgt voor de luchtkoeling der groote lampen. Ai deze machines heeft men voor ons laten proefdraaien; dat gedeelte van de zendinrichting is dus klaar. Indezend- zaal was de controle-ruimte reeds af getimmerd en geschilderd alles is grijs, rood en zwart. In deze contróle-ruimte komt tijdens de uitzendingen een tech nisch beambte te zitten, welke van daaruit, door 't drukken op een koop in geval van nood den zeoder gebeel uit kan schakelen of slechts ten deele, in geval van blikseminslag bijv. en er ergens een »vonk blijft slaan«, zooals het heet. Ook beschikt de beambte over een cootróle-ontvanger en instru menten voor het controleeren der ge- heele installatie. Bij hem ook komen de lijnen van buiten binnen, enz. De hulp-studio schiet ook al lltok op. Aardig is de bekleeding: geen gordij nen, maar op een 5 c.M. van den muur aangebracht latwerk zijn groote platen Cclotex geplaatst, welke in een of andere ftissche kleur geschilderd worden. De andere kamers, als wacht kamer, accu-ruimte, magazijn, enz. zijn nagenoeg gereed, evenals de centrale verwarming en de verlichting. Slechts moet aan dit alles nog een laatste band gelegd worden. Als wij bedenken dat de heeren ir. White en Roes eerst 1 Augustus met het opstellen der vele zender-onderdeelen begonnen zijo, dan verwondert het ons oog sterk, dat uien reeds zóu ver gevorderd is. Nog slechts korten tijd 't is een kwestie van luttele weken en 't geheel kan door de N.S.F. worden opgeleverd.» Zoo nadert dan met rassche schre den de voor gebeel ons rechtiche volks deel in Nederland zoo gewichtige openingsdag van den zender te Huizen. En nu vragen wij ons af. Beseften de onzen nu wel teu volle, welk een groot 'lv«czorqia9 gebeuren dat voor hen is, en voor allen, wie de katholieke zsak ter harte gaat? "n weten zij wel, welk een enorme ispanning vau krachten het de K.R.O.- stichting gekost heeft het zoover te brengen, dat zij aan hei katholieke volk in den omroep het deel verzekerd heeft, dat haar toekomt? Wij beantwoorden deze vragen niet. Maar wij wenachen 'el met allen nadruk al degenen onder ns die nog niet aangesloten zijn, te 'ijzen op hun gemoedelijke nalatigheid n hen dringend te verzoeken nu toch niet langer meer te wachten met zich als lid van den K.R.O. op te geven. Wij mogen niet gaan uitzenden als wij geen volkomen finantieele zekerheid hebben onzen zender te kunnen exploi- daarom nog lers een beroep op alle katholieken Sluit U aan vóór Huizen z'n golven uitzendt Ons kantoor is Heerengracht 46 Amsterdam, gironummer 49744. Secretariaat v. d. K R.O. R. K Staatspartij. In de maand November zal, inge volge artikel 15, derde lid van het Reglement der R, K. Staatspartij, de Jaarvergadering van den Partijraad wor den gehouden. Indien Kiesvereenigingen, voorstellen zouden wenschen in te dienen, geschikt om in deze Jaarvergadering van den Partijraad te worden behandeld, verzoekt men daarvan aan het Bestuur van den Bond van R. K. kiezers in den Rijks kieskring Utrecht, vóór 17 September s., mededeeüng te willen doen. Wethoudersbenoemingen. Harderwijk. Gekozen G. Vierhout (aftr.) en W. L. H. Küster Henke. Barneveld. Herkozen C. J. Schimmel i H, v. d. Craats. Hoogland. Herbenoemd C. Smiok en P. Hilhorst. Stoutenburg. Herkozen G. Voskuilen i H. v. Sandbrink. Hoevelaken. Herkozen Pijkstra en gekozen G. Gerritsen. Nijkerk. Herkozen A. Meiling en D. v. d. Bunt Mzn, Spoorwagen. Uit het verslag van de Ned. Spoor wegen over 1920 blijkt, dat het bedrijfs resultaat aanmerkelijk gunstiger is, dan oorspronkelijk verwacht werd. Terwijl op de Staatsbegrouting 1927 een bedrag van 5'/j millioeu gulden stond uitge trokken voor de garantie van de 5 pel. divider.d aan de aaudeclhouders, zijn de resultaten vau dien aard, dat de hel geheel niets behoeft bij te betalen. Het verslag gewaagt dan ook van aren geldelijk boven verwachting gunstig jaar». De zeer booge inkomsten werden door de directie toegeschreven sliet sterk gestegen vervoer van mijnprr ducten in verbaod met de sta king in du E:gelsche kolenmijnen». Ook uit de overige gegevens blijkt, dat de vei hoogde inkomsten geheel op rekening van het vermeerderde gocde- :r geschreven moeten worden. Het personen- en bagage-vervoer daalde i.l. van f81.272.000 tot f78 346 000. Sinds 1921 daalde deze post reeds met jna zestien millioen 1 Het goederenvervoer steeg daaren- gen van f 70.752 C00 in 1925 tot f74.835 000 in 1926. Na aftrek van alle uitgaven (w.o. die ror pensioenfonds, reservefonds en f 500 000 voor de oud-gepensioneerden) werd in totaal een winst gemaakt van f2.029.736.84, welk bedrag gebeel ten goede komt aan de aandeelhouders der beide maatschappijen, en de oprichters der S.S. Retraite Dienstplichtigen Ook te Amersfoort in het Retraiten- huiB aan de Vlasakkers, zal de gelegen- Militie-plictitigen deel te nemen, worden opengesteld. Warm aanbevolen en bij zonder goedgekeurd door Z. D. H. den Aartsbisschop, werd Zondag j I. van de nieuwste, technische \iuding gebruik ge maakt en deze retraite door de Radio I aangekondigd. Doch ook in de portalen der kerken en van de kansels zal deze retraite worden aanbevolen. De retraite wordt geopend Zaterdagavond 24 September pl.m. 6 V3 uur en gesloten Dinsdag middag 27 September. De vergoeding*- kosten bedragen f 6 50. Mogen dan alle a.s. Dienstplichtigen alvorens met het kazerneleven te gaan kennismaken, eerst eens komen kennis maken met het Retraitewerk en sich de retraite van 24—27 Sept. op geven. 8teun de organisatie. Het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Grsfiscben Bond segt in een schrijven nog herhaaldelijk te moeten constatee- i, dat Katholieke vereeoigiogen of eenigingen van Katholieken bun druk- en bindwerk laten maken bij on georganiseerde drukkerijen en binderijen, ondanks het feit, dat de Bond nu reeds eenige tientallen jaren den ooverbidde- Iijken stiijd tegen het ongeorganiseerd bedrijf voert. Het kan trouwens niet anders, aldus genoemd hoofdbestuur, dan aan de geheele arbeidersbeweging ten goede komeo, als de organisaties vao arbei ders, betzij deze stands- of vakorgani saties zijn, of dat zij sport, tooneel, muziek, zang of welk ander doel ook nastreven, haar in haar pogen steunen, de arbeidsvoorwaarden op peil te bou- i, wat alleen mogelijk is, indien wij ze bedrij'sgemeenschap weten sterk houden. Elk ongeorganiseerd bedrijf, boe klein ook, vormt een bedreiging >or de arbeidsvoorwaarden. Ook de besturen van andere R. K. organisaties, alsmiddenstand, kiesver- eeniging, boerenbond enz. hebben, zoo wordt betoogd, belang bij een goedge ordend grsfisch bedrijf. Voor midden stand en boerenbond is een arbeiders klasse, welke een redelijk bestaan beeft, in groot belang, want dat komt dan ik aan de andere klassen ten goede. Apologie. Op de dezer dagengehouden jaarver gadering der Apologetische vereeniging Petrus Canisius besprak Pater H. van "uth S.J. »Wat kan worden gedaan >or de bekecring der socialisten Spr. wii langzamerhand komen tot :d zoo volledig mogelijk program, om de socialisten lot andere gedachten te brengen. In de eerste plaats vestigt spr. dan de aandacht op degenen, die gevaar loopen, maar nog niet zijn aangetast ian noemt spr. degenen, die Katholiek :ijn opgevoed en tot het socialisme vervallen zijn en in de derde plaats de sociaal democraten, die nooit tot de R. K. Kerk behoorden. De oorzaken, die katholieken tot hei socialisme voeren en socialisten van de Katholieke Kerk terughouden, zijn er ■ee, n.l. van den kant der katholieken i 2e. van den kant der socialisten. De liefde der Kerk moet blijken door daden. Er is echter een tekort aan practlsche instellingen, welke de liefde der Kerk tot de arbeidende klasse duide lijk doen gevoelen. Wij mogen nu, meent spr., niet achterblijven bij de in stellingen der modernen, echter moeten wij hunne schromelijke overdrijvingen niet navolgen, maar in 'c waarachtig goede ook niet achterblijven. Vinden wij bij de socialisten het goede, dan hebben wij dat te waardeeren en na te volgen. Van den kant der socialisten is al» rrste oorzaak te noemen de misken- ,ng van de bovenuatuur'ijke beslem ming van den mensch en het geheel opgaan in het stoffelijke. Sommigen hebben wel idealen, maar velen bren gen 't zelfs zoover niet. Dan zijn er de valschc opvattingen ntrent den aard der Kerk, alsof deze n beletsel zou zijn voor den stoffi- lijken vooruitgang der arbeiders. De Kerk wordt beschouwd als een besaar- ster der brandkast. Daarbij vestigde spr. de aandacht er opdat de priesters den Hem»! geweld moeten aandoen voor de bekeeriug der andersdenkenden. Indien we daarir succes behalen, zeide spr., darken wi dit aan vele kloosterlingen, die voort durend in contemplatieve beschouwin gen zijn en bidden voor de bekeering. Daarnaast hebben ook wij ur-ze laak door het Evangelie te beieven niet alleen in kerk on huiskamer, Bij Scheren géén l'IJn en naacliri|nen ot stukgaan der huid, Indien men vfidr het Inzeepen de baardoppervlakte Inwrijft met Doos 30, Tube 80 c PUROL op kantoor en fabriek. band met een en ander vroeg spr. of 't niet mogelijk is, dat van deze vereeniging uitgaat een heldere en eerlijke uiteenzetting van de leer der H. Schrift, der Vadert en der groote Godgeleerden over de beslemmiog der tijdelijke goedereD. De uitbreiding vsn het kwaad moet orden belemmerd door de jeugd te trachten te winnen en te behouden. Daarvoor is noodig de kennis van de geboorten in eene parochie. In Amster dam worden van de 100 geboren kin deren er slrcbts 25 voor doopen aan gegeven. Om de socialisten zelve te jen is 't nutlig in iedere parochie kern van ftioke apostelen te vormen. Zoo mogelijk moeten in verschillende volkibuurten geschikte lokalen worden ingericht tot kapellen, waar ook de armsten met O. L Heer en zijn priester kunnen spreken. Voorts adviseerde spr. cursussen te geven in kerken en geschikte lokalen de geloofsleer, vooral over punten, net het socialisme in betrekking I. Ten slotte beval spr. aan het verspreiden van pakkende lectuur bij 't huisbezoek. Bij de hierop volgende gedachten- wisseling, verklaarde prof. De Langen Wendels dat de vereenigiog zich te veel lp de bekeering vau Protestanten heeft fcsteld. Spr. wees echter op het sich flbreidend socialisme en den massa- ifval- welke overaljvalt waar te nemen. Deze aangelegenheden moeten den hoofdschotel uitmaken voor de vereeni ging. Het kweeken van een leeken- ipostolaat zal daarbij veel kunnen bereiken. De heer Piet Kasteel was van oordeel dat de menscheo socialist worden uil honger, niet uit overtuiging. In dit ver band wees op katholieke firma'! die veel te lage loonen geven alamedr op de liberaal-katholieken. .De heer W. Nieuweohuis ziet de S.D.A.P. niet voornamelijk als politieke party, doch als een verzamelnaam. De oplossing var maatschappelijk vraagstuk achtte deze spreker een allereerste eisch, te stellen boven bet houden van congressen lezingen. Pastoor Dr. Blom vroeg zich af of niet noodig zal zijn een andere jeugd beweging te scheppen, maar dan met i door de ouders. Tegen het „ultponden". De minister van arbeid, har.del nijverheid heeft den volgenden brief gezonden aan de veterinaire inspeel' der volksgezondheid, die hem ter kennis hebben gebracht van de hoofden der keuringsdiensten Mij is ter oore gekomen, dat het voorkomt dat op boerderijen, in slacht plaatsen welke niet aan de voor slach teryen gestelde eiscben voldoen, ge regeld wordt geslacht met het doel, het vleesch te verkoopen en de afval lende deelen voor eigen gebruik te houden. Ik verzoek u de aandacht keuringsveeartsen in uw ambtsgebied hierop te vestigen en hen te verzoeken noodig er op toe te zien, dat zulks niet voor komt. Op de boerdeiijen welke niet een slachtplaats hebben, welke aan de ge stelde eischen voldoet, zou het slachten gedeeltelijk voor eigen gebruik, gedeel telijk voor den verkoop slechts kunnen worden toegestaan tot ten hoogste t< dieren per jaar, zooals destijds door 'ster van arbeid, handel en nijverheid in de Tweede Kamer a's irm werd aangegeven. Rijksweg Hoevelaken—Apeldoorn. Ingediend is een wetsontwerp tot ver klaring van het algemeen nut der ont eigening van perceelen, erfdienslbaar heden en andere zakelijke rechten noodig voor verbetering van den Rijksweg HoevelakenApeldoorn bij Ter chuur. Drsnkweer. By de Federatie van R. K. Diocesane Bonden tot bevordering der chriatelifki matigheid en tot bestrijding van be alcoholisme, waren einde December var het vorig jaar aangesloten 343 kruis- verhooden met 18832 leden (4864 ge heelonthouders, 13173 afsc'affers, 803 halfdaagscbe afschaffers)310 Maria- vereenigingen met 36931 U-den (5176 geheetonthotidsters, 31755 afschafsters) 185 Jongetisbonden met 7226 leden (allen geheelonthouders)198 Meisjes- bonden met 9954 leden (allen geheel onthoudHters)214 A.mavereenigingen met 24464 gezinnen cu 69714 kioderen.' Einde Zomertijd. De minister van Binnenlandiche Ziken en Landbouw, heeft aan de Ge meentebesturen een brief gericht, waarin hy de aandicht vestigt op het Kon. besluit van 22 Februari 1927, waarbij is bepaald, dat in 1927 de Zomerljd zal eindigen 2 October, om 3 uur lo1 den voormiddag. National* Militie. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht heeft het door elke gemeente in het aandeel dezer provincie groot 1255 man in de licbtltg i het jaar 1928 te dragen gedeelte, berekend naar 1739 ingeschreven, vast gesteld als volgt Amerifooit 105, Baarn 27, Blldt (de) 30, Bunschoten 14, Doorn 13, Drie bergen 12, Eemnes 5, Hoogland 10, Leusden 8, Maarn 7, Renswoude 4, Rhenen 24, Rysenburg 3, Soest 30, Stou tenburg 3, Utrecht 555, Veenendaal 13, Woudenberg 7, Zeist 64, Gemengde Berichten Uit den Omtrek y een botsing tusschen twee trams /eenen werden ongeveer danig personen, meest ernstig, gewond. Te Bcriyn reed een auto tegen een boom. De vyf inzittenden weiden allen ernstig gewond. By een boteing tusschen twee auto bussen in de nabijheid van Maidstone by Looden, zijn 16 personen gewond. Te Altenburg by Leipzig is de piloot Triebner, die met een vsltcberm uit reclame-vliegtuig sprong, veronge- S0EST Het zoontje van Th. Wolfsen had het oogeluk. komende per rywiel uit de Lindeniaan, nabij de garage van de beer Selderbeek, tegen een luxe aut te ryden, welke over den Rykr auto ging gebeel over het ventje heen, doch zonder hem te kwetsen, een lichte ontvelling aan de knie n de knaap er af. Dinsdag kwam de nieuwe raad voor eerste maal byeen. Nadat de nieuwgekozenen den eed hadden afgelegd, wenzchte de burge meester hen geluk met 't in hen ge stelde vertrouwen. Hierna wilde de voorzitter overgaan tot de wethoudersverkiezing. De heer v. Doorne (V.B,) stelde echter voor de vergadering te schorsen, welk voorstel met 7 tegen 6 werd aan genomen, De reden dezer schorsing bateerde de heer v. Doorne op een aooniem geschrijf in een der plaatseiyke bladen, waar de candidaat der R. K. fractie op fel persoooiyke «yze is aangevallen. Óm de In het blad genoemde feiten onderzoeken, werd een Raadscom missie benoemd, bestanode uit de beeren Koenders (R.K), De Btuyn (A.R.), Doorman (V.B.) en Grootewal (Soester- berg). Na het rapport dezer Commissie wilde men tot de wethoudenverkiezing Edoch,,, tegen avonds 8 uur» de Raad wederom byeeogeroepen weihouders te verkiezen. De burgemeester had zich beraden i meende, dat op den eersten Dins dag van September de verkiezing moest geschieden. Thans deelde de candidaat der R.K. fractie mee, zich terug te trekken, ten einde het onderzoek geen enkel belet sel in den weg te stellen. Wel gevoelde spr. zich diep gekrenkt, door de wijze, waarop men hem zyn r n goeden naam tracht te ontne Hy hekelde de anonimiteit van schiyver en had het passend gevonden, hem toegezonden. Daar de heer Dammers niet aanwezig kon zijn voor kwart vóór tiem de vergadering nogmaals geschorst tot dien tyd. Toen werden lot wethouders gekozifl A. J C. Koenders (R K.) en A, Enden dijk A R Beiden hebben de benoeming aaoge- S0EST0IJK De oud luitenant-generaal R, P. Ver- spyck, oud lid vao het Hoog Militair Gerechtshof, thans verblijvende •Nieuw Manenburgh» hoopt 9 October zijn 90sten verjaardag te vieren. EEMNES GeborenMelje Calharina Marga- relga, d. van H. Brandt en J. van den Bor. OverledenJ. G. Msjo SOESTERBERG Naar wij vernemen heeft A. Mulder ontslag genomen ali secretaris vsn •Soesterberg's Bloei». Tot secretaris is thans benoemd de beer F. M. Hou- Ibaer en tot 2c Voorzitter de hier G, Ia. Koppen. Uit het jaarboek van het R.K. Werk liedenverbond biykt, dat het ledental van dit vakverbond op 1 December j.l. 144.276 bedroeg, tegen 106.881 in 1925. By Harburg wilde een auto voor wielrijder uitwykcn. De auto reed tegen een boom, waarby drie iozitlcnden werden gedood en eenige anderen ge- Een Romeloscb student had de ge- lonte beele dagen door te brengen de bibliotheek vbd het Vaticaan. Eeolgen tyd geleden vroeg hy daar een weinig bekend boek van zekeren F.mlle Fabrier de Revisa en vond er tot iyn groote verwondetiog tusschen twee bladen een beschreven velletje pepier in,met de volgende woorden: «Begeef u naar de rechtbank ts Rome en vraag er het dossier L, 1 N. 162». Het briefje was gedagteekend 5 Febr. 1784. De student, Lacosta, begaf sich naar de rechtbank en enkele dagen later werd hem medegedeeld, dat hy aan spraak maken kon op een kapitaal van acht millioen lire. De jonge man doral de mededeeling niet geloovcn, maar moest zich ten slotte gewonnen geven. Vriend van den befaamden naturalist Buffon, bad Fabrier de Revisa een boekje gescbreven ,dat vrij onverschillig onthaald werd. Daardoor ontmoedigd, zegde hy de wereld vaarwel, verwaar loosde zyn studies en stierf weldra, van iedereen vergeten. Alvorens te sterven maakte hij echter :o testament op, waarby hy zyn na latenschap vermaakte aan degene, die zyn boek aandachtig zou gelezen hebben. Hy maakte daarop een exemplaar over ,n de bibliotheek van bet Vaticaan. Na 150 jaar was Lacoata de eerste die het boek ter lezing vroeg en hy is ruimschoot* voor beloond. Of by echter zonder last vanwege de erfgenamen van Fabrier de Revisa in het bezit der nalatenschap zal komen, blijft te besiea. De 20 jarige schippersknecht Smid Woudrichem wilde met een lucifer den stand van de stookolie in het rcaer- van de motorboot «Sperwer II» nakijken. Tengevolge daarvan volgde een hevige explosie. Smid werd waar- «cbijnlijk onmiddellijk gedood en in het water geslingerd. Zijn iyk ie later met brandwonden overdekt opgehaald. Volgens een bericht uit New-York plegen de regeeringen der Vereenigdc Staten en van Canada overleg voor het gezameniyk uitvaardigen van een ver bod tot het ondernemen van oceaan- vluchten, waaraan een zoodanig risico is, dat reeds van tevoren de uitslag als twyfelachtig moet wordt n beschouwd. Op den onbewaakte» overweg by Rysen aan den Nijverdaltchenwcg, la een woonwagen door een passeert nden locaaltrein gegrepen. De man, zekere H., werd van liet voertuig geslingerd en licht gewond. Het achterdeel van den wagen werd vtibiqseld. MIJNHARD'!"* Hoofdpijn-Tisblcttoii00 ct. Luxecr-Tnblctttu 60 cl. Zenuw-Tableltc 75 ct. Stiial-Tabettcnn 90 cl. Maag-Tabletten.75 BIJ Apoth. en Uroglsl*

De Eembode | 1927 | | pagina 1