i Piano's en Orgels Pianohandel voorh. Louis Klein Insluithaard Or Pianohandel S. Duijker, Amersfoort Bezoekt de Radio-Tentoonstelling DE EEMBODE R. K. Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 7 Oct. 1927 No. 55 Een en Veertigste Jaargang Abonnementen kunnen elke week Ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Bulten Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke nummers 10 ct. KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VRIJDAOM1DDAQ Advertentiën 25 ct. per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentiën moeten Dinsdag etl Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd Alle kinderen zijn diamanten. Doch niet alle ouders zijn diamantslijpers. Katholieke Radio-Omroep. De zerder wordt 22 October geopend Dat woord wekte in veler harten onder de Katholieken een blijde sen satie op. Eindelijk 1 Zoo dikwijls was al aangekondigd, dat men met eigen rechtschen zender zou uitkomen en zoo diknijls volgdt daarop teleurstelling. En er waren e. zelfs, die het deo voorzitter van der K.R.O. tot een verwijt maakten als bij met optimistisch vertrouwen had aan gekondigd, dat de zender komen zou binnen enkele maanden of wekrn, en hij op zich liet wachten. Nu is hij er. Nu wacht hij nog alleen maar op de t flicieele woorden van Mi nister v. d. Vegte om zijn werk te beginnen tot beil van geloovig Neder land. Want de twee groote groepen in ons land, die 11 de Katholieken en Christelijken vertegenwoordigen, hebben van bet begin af geen ander ideaal nagestreefd, dan een gezamelijkeo zen der, die de geloovige levensopvatting van het meerendeel van ons volk tot haar recht zou brengen in den aether, en daarom was hun samenwerking zoo intens innig, en ook daarom kon be reikt worden wat nu de werkelijkheid is. Neen, wij verhelen het niet, wat wij met dezen zender voor hebben. Het is ons niet te doen om den menschen louter i Aeiding en amusement te be zorgen. De wereld is er vol van, maar wel om ons geloovig volk nog beter te kunnen bereiken, nog gelooviger te kunnen doen leven, nog meer te ont wikkelen op allerlei gebied. Voor ons staat het vast, dat het ge luk van een vo k nauw samenhangt met den godsdienst, en dat ieder werk, dat deze onmisbare factor voor het heil der samenleving meer tot bloei en ont wikkeling doet komen, moet worden toegejuicht. Wie ons dan ook verdenken zou van den boozen opzet, alsof het ons te doen was om verdeeldheid te zaaien onder ons volk, wie ons zou beschuldigen er van, dat wij met onzen zender den strijd zouden zoeken in de lucht, wie ons verwijlen zou, dat wij de krach ten van onze natie zoudeD versnippe ren, zou al heel weinig begrip hebben van het doel, dat wij voor oogen hiel den. Noch het een, noch het ander, is ooit ons streven geweest. Wij werkten samen om tot het doel te kunnen ko men, dat ons beide als een plicht voor oogen stond, en nooit hebben wij aan anderen, die buiten ons staan misgund, wat hen als burgers van den Staat krachtens grondwettelijk recht toekwam. Dat men ons niet begreep, althans niet in den eersten tijd van de radio beweging, is niet onze schuld. Dat wij, wat men ons in den weg plaatste, heb ben trachten te verwijderen, kan men ons niet misduiden. Dat wij in den strijd, die wij voerden getracht hebben ons volk duidelijk te maken, dat het om veel hoogere goederen ging, dan om wat muziek en wat voordrachten, en dat het ons gelukt is de mentaliteit der onzen te keeren naar ons ideaal, mag voor die buiten ons staan spijtig zijo, maar wij rekeneo, om al het werk dat wij verricht hebben, ons juist dat tot de hoogste eeromdat wij daar mede de radio-uitzending hebben ge bracht op het peil van waardeering dat haar toekomt, n.l. te zijn het groote middel in het moderne leven tot be reiking van een apostolaat tot geeste lijk en stoff lijk heil der menscbheid. Zoo stsan wij in het algemeen met onzen zerder voor ons geloovig volk in Nederland. Hoe staan wij als K. R. O. er tegen- Heeft men van den beginne af onder ons begrepen van wrik een gewicht het was een eigen zendstation en uitzending te hebben? Het is absoluut onnoodig om op het verleden terug te komen. Enthousiaste medewetking is ons gebodeu, stille tegenwetking en onverschilligheid is ons deel geweest. Maar het past ons wel hier een open lijke hulde te brengen aan de duizende Katholieken, die zich bij den K. R. O. hebben aangesloten, en sis principieele menschen overtuigd van de noodzake lijkheid in onze moderne samenleving, ons mogelijk maakten te komen, waar wij zijn moesten. De K. R. O. is voor Utrechtschestraat Amersfoort Bijzondere aanbieding van enkele mooie bespeelde f 135.-. f 175.-, f 200.- en hooger Vraagt prijscouranten en condities aan. die duizenden geworden, laat ik het maar zegger, het troetelkindje van hun genegenheid. Vooral onder de midden stand en daaronder was de lympalhie voor onze instelling steeds groeiend, en het werk van honderden propagan disten geheel belangeloos verricht, maakte het mogelijk een getal luisteraars bij ons aangesloten te krijgen, dat wij hopen weldra onze toekomst zekeren zal. Maar, helaas, thans, nu or,ze zender in werking treedt, cu wij al onze krach ten zullen moeten ontwikkelen, r.u wij ons land moeten gaan toonen, wat wij Katholieken kunnen, nu moeten wij het ei kennen, er is nog een beduidend per centage van onze luisteraars, dat zich m verschillende redenen van ons ijderd houdt. Waarom Wij weten het niet Wij weten niet, waarom zooveel vloedrijke personen onder ons nog maar kunnen inzieo, welke groote be langen er bij de radio betrokken zijn. Wij weten niet, waarom zooveel rgk gezegenden in tijdelijke goederen hon derden guldens uitgeven voor hun toe stellen en niet besluiten kunnen al was maar een som gelijk aan de helft hun radio-budget, af te staan aan hun eigen Katholieken Omroep. Wij weten niet hoe bet komt, dat terwijl onze geestelijke Overheid al ver schillende malen een wenk gaf, betzij door woord of geschrift aan geestelijken i leeken, er toch altijd nog onder beide itegorirëi verschillenden gevonden worden, die ors den steun onthouden, waarop wij zoo bijzonder zouden prijs stellen. Wij mogen niet denken, dat waar het gaat om zoo groote belangen, er kleine motieven zijn, die hen, onder andere opzichten dikwijls zoo genereus gemoed, hier tegenhouden om te doen aan een werk, dat wij gerust mogen noemen een nieuw apostolaat het rijk van Jezus Christus in de zielen der menschen. Wij vertrouwen op God. Hij heeft ons op bijzondere wijze gezegend in ons werk. Hij zal het bleven doen, want het is ten slotte alleen tot Zijn eer en glorie. En wij hopen en bidden, dat H^ ook die gemoederen, welke nu nog zoo weinig voelen voor wat de K. R O. voorstaal, nog zal opwekken voor onze ,ak. Et daarom zien wij de opening van is zendstation met vreugde en ver trouwen tegemoet. Met vreugde om den zegen, dien wij vau God ontvingen de medewerking van onze gelocfs- genootenmet vertrouwen, de zeker heid, dat tbars, nu bet een eerezaak wordt voor iedere Katholiek om sijo zender in stand te houden, die nog ver- ijderd bleven zich bij ons voor goed zullen aansluiten. L. H. PERQUIN, Voorz. v. d. K. R. O. Binnenland OrSCHOLL'i Syst. als u op het Zoetemelkschckaaspleln den weg vraagt naar de Botei hammen- worstbuurt, krijgt u te hooren«gaat eerst de Havermouthstraat uit, de Rook- vleeschlaan laat u links liggen, maar u neemt rechts de Aardbeier jamstraat Van daar komt u door de Hamspek- dwarsstraat io de Margarinebuurt. Die steekt u recht over naar de Volvette Edammerlaan tot op den hoek van het Gelderscherookworstplein, dan nog een kort eindje door de Appelensiroop dwarslaan en als u dannog niet misselijk isis u in de Boterham- menworstbuurt 1 Behoudsn H t landgoed Xieuw-Valkeveen aan den weg Naarden Huizen, dat aan vaükelijk bestemd was om villapark te worden, zal ongerept in stand bijven; een Indisch planter heeft het voor on geveer f 100 000 gekocht, om het als. buitenverblijf te behouden. Veelzeggend. De Maatschappij ter vervaardiging van gasmeters enz. te Dordrecht, de Eerste Rotterdameche Meetinstumeoten en Apparatenfabriek voorheen Elster en Co. te Rotterdam, De Nederlandsche Gasmeter fabriek George Wilson, Maat schappij voor aanleg van gas- en water leidingen te 's Gravenhage en de Meter- fabriek voorheen J. Brunt en Co. te 's Gravenhage, hebben zich bij acte voor notaris Vollgri ff verleden, ver bonden om geen steekpenningen, in welken vorm ook of onder welke be naming ook, ncch direct noch indirect aan beambten, werknemers of andere vertrouwenslieden en afnemers te zullen NVHOSKO AME0Y0ÖGT Het etraatnamenprobleem. Het wordt bij den geweldigen uitgroei der Residentie al moeilijker om steeds nieuwe en geschikte namen te vinden voor de steeds nieuw er bij komende straten. Bekend is dat men reeds tol vruebtennamen de toevlucht heeft ge- Een inzender in het »Vad< vertelt, dat men nu met de levensmiddelen wil beginnen, waaraan hij toevoegt, dal dit ook gemakkelijk is als men niet 's middags eten moet. Immers, een straatje rood met een notitieboekje maakt het menu voor enkele dagen in orde. Ook de »Tel.« commentarieert dit merkt op: 'Binnenkort, Kanaalplannen. Naar de Tel. verneemt is in een co- mi'é generaal van den Amsterdamschen Gemeenteraad aan de orde gesteld het advies, dat het Gemeentebestuur voor nemens is uit te brengen aan den minister van Waterstaat, ten aanzien van de verbetering van de verbinding van Amsterdam met Boven-Rtjn. Dit uitvoerige advies, waaraan is toegevoegd een nota van den techni scheo dienst, komt tot de conclusie, dat de voorkeur moet worden gegeven aan het graven van een kanaal L'irechi Wijk bij DuurstedeTiet. Zooals bekend is, wordt door den adviseur van deo minister, dr. ir. Went- holt, een ander plan, dat van een ka naal via Vreeswjk aanbevolen. De Gemeenterad beeft nog niet aan B. en W. machtiging verleend, hel advies te verzenden, doch de wensche- ijkheid uitgesproken, dat bij eerst, ver- moedel jk in den loop van de volgende week in een officieuze raadszitting, zal worden voorgelicht io door den hoofd ingenieur van de Havenwerken, den heer Köbler, tevens lid der staatscom missie-Limburg, die dan het Amster- compleet f57.00 WILLEM RE1TH LAANSTRAAT 48 BAARN TELEF. 79 damscbe standpunt zal door ir. Wentholt, aan wien verzocbl zal worden, het andere plan toe te Eerst dan zal de raad een beslissing nemen. Men meende, eerst kennis te moeten nemen van bet plan-Wentbolt, alvorens het advies te verzenden. Het advies van het Amsterdamscb Gemeentebestuur, komt, al zijn de be- schouwiogen niet gelijkluidend, tol dezelfde conclusie als dat van de Kamer van Koophandel. Hetzelfde staodpunl wordt ook gedeeld door de nog steeds bestaande commissie-Limburg, die één stemmig het project van Wijk bij Duur stede aanbeval. Daarentegen loopén in het, dooi minister Bongaerts destijds ingestelde comité Wentholt de meeoingen uiteeo. Wentholt wil het plan via Vreeswijk; ir. Voortman, der Zuiderzeewerkeo, is voorstander van het Geldersche vallei plan en D: Kat, vertegenwoordiger van Amsterdam, verdedigde het Am- sterdamsche standpunt. De kosten van het nieuwe kanaal zu'len vermoedelijk ongeveer 40 a 50 miilioen bedragen, waaraan de gemeente Amsterdam een belangrijk bedrag zal bijdragen. L'if den Omtrek ACHTERVELD. De vernieuwing van de kap op het kantoor der Boerenleenbank en Handels vereniging is opgedragea aan den l'aagslen inschrijver C. Boersen te Ter- schuur voor f3781. HOOGLAND Door den Architect Masseling Huis te Heide is namens de Gooische Vereeniging LarenBlaricum aan de aannemer E. de Bruin tlhier en G. C. Blanken te Amersfoort cp'edragen het maken van een Bad- en Zwemio- ricbliog te Laren (N.H.), EEMNES Door het Waterschap Eemnes is be paald, dat de meooegaten in den Wak- kerendijk op 15 dezer gevuld en af gesloten moeten zijo. Dinsdag wordt in de Kerkstraat de 3de Eemnesser Fokveedag gehouden. Het eere-comilé voor dezen Fokvee dag is samengesteld uit: Jhr. L. Rut gers van Rozenburg, burgemeester vao Eemnesbaron Rengers te Amersfoort, H. W. Kubn te Naarden H. ter Beek, rijksveearts te NaardenJ, J. H. von Weijhrother te Blaricum C.jG. de Jong te Hilversum en C. F. J. Willeman te Aalsmeer. Het bestuur van den Fokveedag be staat uit de heeren W. Eek, voorzittei; A. van StoutenburgP. A. van 't Klooster, B Meijer, H. van Wegen, C. J. van Biucltem, L. J. van Gelder, G. van 't Klooster, W. C. v. d. Brink, C. van der Wardt eu H. Brouwer. Voor dezen Fokveedag worden in zer.d ngen ingewacht voor de volgende rubiieken: 1. Kuischkalveren in 1927 geboren; 2. Pinken in 1926 geboren; 3. Mdkvaarzen met ten hoogste 4 breede tanden; 4 Drachtige vaarien met ten hoogste 4 breede tandeo (ken nel ijk drachiig); 5. Drachtige scholten en drachtige koeien (kennel jk drachtig); 6. Melkkoeien en Melkschotren 7. Pink- stieren8. Oudere Stieren. Door een aantal bewoners van den Nieuweweg is een adres tot den raad gericht, houdende verzoek om dit deel der gemeente, van eene behoorlijk) g te Van Maandag 17 tot en met Don derdag 20 dezer, wordt wederom de overoude Eemnesser kermis gevierd. Daar aan den, in den loop der vol gende week, te houden Fokveedag geen feestelijkheden worden verbonden, be staat er alle aanleiding om op een der Kermisdagen wederom een ringrijderij te organiseeren. Kinderen vallen en bezceren zich vaak, terwijl de kleineren dikwijls last hebben van roode of gesmette huid. Dit ver zacht en geneest men met Doos SO, Tuba SO PUROL v if r Tfr g^if.cUOurrU^ Het nieuwste plaatjes-album met leerrijk reisverhaal s-erkrijg- biar op de bona van Niemei:er-S STER-TABAK en FRIESCHE HEERENBAAI. is getiteld: „Nederlandseh-lndiè". Van vroegere uitgaven zijn nog vcikrijgbaar„Naar het land der middernachtzon", „De Middellandsche Zee", „Amerika Voor hen. die reeds in het bezit der albums zijn en vr, bons opgespaard hebben, stellen wij beschikbaar: Voor yijf heele bons: een nikkelen ^tabaksdoos vijftien een lm. oud zilveren labakstroi;.:. I twintig een luxe patent pijp. STER-TABAK - Bkend de leste FRIESCHE-HEERENBAAI - Foor fijnp,out» A l >..h. THEODORUS MEMFJJER. Giwi/nfoi en Roiitr. .->■ w tAf y-ï s&fafa: Afdeeling RADIO. Op de RADIO-TENTOONSTELLINO kunt zich overtuigen van de voortreffelijkheid en prima afwerking van onze toestellén 8-9-10-11 OCTOBER IN HET QEBOUW „DE VALK", INQANQ VALKËSTRAAT AMERSFOORT ENTREE 20 cent. Geopend Zaterdag van 1323 uur ZONDAG, MAANDAG en DINSDAG van 10—23 uur SOEST la café »Middclw?jks£had een ver gadering plaats van Melkveehouders oprichting van een afdeeling van den Provincialen Bond van Melkvee houders. Reeds eer kwam eeo verzoek van ilijters, die te voren een vereeniging hadden opgericht en samenwerking wilden om sterker te staao tegen de Coöperatieve fabriek, die de con sumptiemelkprijs drukt, omd«t deze fabriek viermaal zooveel melk tot producten verwelkt, dan zij op straat verkoopt. Deze wit den straatpiijs laag houden om de leden tevreden te De heer W. van Hofslot meent dat eerst de bezwaren moeten wordeD weggenomen, eer er velen toetreden. Hij stt It de vraagkan van de leden het voorjaar de overmelk worden afgenomen, zoodat zij er niet mee naar de fabriek behoeven? De beer Jongerius antwoordt, dat dit bij een lllnke kwantiteit wel moge lijk is en bij een kleine partij is het iel te regelen met de slijters. Voert ten de procent regeling van Utrecht dan is dit ook goedkoope melk en an men ze ook wel verwerken. De heer Hilhorst zegtwij moeten de fabriek zooveel mogelijk omlaag houden en schaakmaat zetter. De heer Jongerius zegtde onder vinding leert, die weg moet het niet op. Als in het fabrieksbestuur slaodige menschen zitten, zullen zij ongetwijfeld samen gaan werkeD. Moge iijk dat zij elkaar eerst eens zullen Als leden in het bestuur werden gekozen H. Kok, Corn. Lam, P. Hil- Vanwege de Pluimveevereeniging is reeds geruimen lijd geleden een "eren ophaaldienst ingesteld. In den laatsten tijd zond men de tren naar de veiling in Amsterdam, doch daar waren de prijzen niet naar genoegen. Deze week werden ze gezonden naar Bussum, met veel gunstiger resultateo. Ieder, die eieren heeft te missen, kan deze laten ophalen. Bij K. in de Kakebuurt scheen in de buiskamer brand te zijn ontstaan, vermoedelijk door eeo weggeworpen sigaret. De braudweer was spoedig ter plaatse. Een gedeelte van het plafond viel in en veel materieele schade was S0ESTERBERG Eenige bewoners van den Veldweg i de Toreolaan onder Laren hebben bij de politie klachten ingediend be treffende de gevaarlijke demonstraties, die door een militair der luchtvaart- afdeeling te Soesterberg, herhaaldelijk boven de huizen van den Veldweg worden verricht. Deze vliegenier, doet zijne machine plotseling dalen, vliegt rakelings boven daken en schoorsteenen, om dan weer snelle vogel bet luchtruim te kiezen. Deze toeren worden tal van malen herhaald. :n ingesteld onderzoek is ge bleken, dat de verloofde van dezen vlieger op den Veldweg woonachtig is. Op deze wijze brengt de vlieger zijn meisje een groet uil hooger sferen. Zoowel in het belang van de veilig heid der inwoners als van den vliege nier zeiven, heelt de burgemeester een schrijven gericht tot den commandant der luchtvaartafdeeling met verzoek I verdere demonstraties boven Laren te verbieden.

De Eembode | 1927 | | pagina 1