Gramophoons - Radio T. A. C. O. Radio Toestellen Pianohandel voorh. Louis Klein Pianohandel S. Duijker Purol bi] Ruwe handen DE EEMBODE K. Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 28 Oct. 1927 - No. Een en Veertigste Jaargang 61 Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke nummers 10 ct. KANTOOR: LANQEQRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VR1JDAOMIDDAO AdverlenliSn 25 ct. per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid btj geregeld adverteeren. AdvertentiCn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd Levensblijheid is de hechste Grondslag voor welslagen. Binnenland In de lucbt. Prof. Dr. Brom sprak een pittig woordje bij de eerste clhcieele uitzen ding van den Katb. Radio Omroep. Prof. Brom zeide, dat bet ons Katho lieken, niet genoeg is, in de regeering slechts mede te spreken, wij moeten ook medespreken in de beschaving, wij moeten het noodige bijdragen tot het openbare leven van Nederland. Er wordt op ons gewachtHet is thans de tijd voor, den nadruk te Irggi op ons gebrek aan energie. Dat wij niet gekend worden komt hierdoor, dal we ons niet laten kennen, dat wij onzen rug gekeerd staan naar andere Nederland, alsof vandaar slechtB stormen kunnen komer. Medewerken moeten wij en dat kunnen zelfs onze minder begaafde gelools- genooten. Waarvoor dienen onze uni versiteit, onze vrijheid van vergadering Om ons sterk te maken tot de ver hitting der volledige gemeenschap! Afzondering is niet ons doel, doch middel. Wij zullen het wantrouwen van allerlei tegenstanders verliezen door ge heel het Nederlandsche volk te dienen. In onze beginselvaste concentratie leve ren wij iets goeds voor Nederland in zijn geheel. Wij zijn, vervolgde spr. in de leer jaren, we voelen ons nog zoo jong. Hebt geduld met ons en Nederland zal voldoening hebben van zijn katho lieke burgers. Wij hopen vsd harte, dat er in de toekomst minder stiijd, doch meer wedijver (usschen de verschillende bevolkingsgroepen zal zijn' Laat ons met rust, wij zullen het anderen Er kan veel meer uit ons worden gehaald, door een cffervaatdige liefde. Door overdreven lof mogen wij ons echter niet laten verbliodeo. Wanneer dit geschiedt door bedelende buiten landers, moeten wij dat aannemen als een valutakoopje. We zullen echter in evenwicht worden gehouden door onze Hollandsche nuchterheid en nog meer door onze christelijke bescheidenheid. Spr. noemde een voorbeeld van onze onevenwichtigheid. Hoe groot is het aandeel der Nederlandsche katholieken in den drankhandel en hoe klein is het in den boekhandel! «Broeders en zusters», zoo besloot prof. Brom, »ik vraah u nu wat zweelt er nu eigenlijk in de lucht Er gaat een eenheidsbeweging over de wereld, die zweemt naar onze eenheid. Er gaat een vredesbeweging over de wereld, die in onbewuste verwantschap is met onzen vrede. Broeders en Zusters, ik wensch u geluk, want groot is bet te leven in dezen tijd, en in dit land met een heilige taak als de onzel Provinciaal Beituur van Utrecht. Blijkens de rekening der prov. Utrecht hebben de gewone inkomsten bedragen f2.508,203 en de gewone uitgaven f2,181,238, een batig saldo aangevende van f326.965. Wat den buitengewonen dienst betreft hebben de inkomsten bedragen f 13.476.891 en de uitgaven f 13.502.275. Deze dienst sluit dus met een nadeelig saldo van f301.381. R.K. Staatspartij. Het bestuur der R.K. Staatsparlij is in vergadering bijeen geweest te Utrecht. Alle leden waren aanwezig, behalve de heer A. C. de Btuyo, die bericht van verhindering zond wegens vergadering van een der commissies uit den Hoogen Raad van Arbeid. Na opening der vergadering en goed keuring van de notulen der vorige Partijbestuursvergadering, werden de ingekomen stukken behandeld. De voorzitter deed eenige mede- deelingen, o.a. over den stand van de voorbereiding der Partijbureau-actie, waarover een zeer vruchtbare Perscon ferentie beeft plaats gehad; over deelneming aan het K. R. O.-program van de zijde der partij-organisatie en over den stand der werkzaamheden MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten.75 ct. Staal-Tabetten ....90ct. Maag-Tabletten75 Bi| Apotb. en Drogisten New Edison Columbia His Masters Voice Uitgebreide collectie platen Vertegenwoordigers der Utrechtschestraat - Amersfoort de verschillende Partijbestuur hoopt de actie voor het te richten Partijbureau in December kunnen aanvangen. Wat de K. R. O. betreft zal vanaf 12 November a.s. Zaterdagsavond van 8 tot half 9 een Politiek Halfuur in het program worden ingevoegd. eerste vijf of zes lessen zullen c gegeven door den heer J. B. Vesters, hoofdredacteur van «Het Huis gezin» en de «Volkskrant» en voorz. der R. K. Journalistenvereeniging. De heer Vesters zal een in bevatteiijken 1 gegoten overzicht geven van de geschiedenis der R. K. Staatsparlij. Daarna zsl door Iden Partijsecretaris in eenige spreekbeurten worden behan deld: de vrucht dier geschiedenis, de huidige R. K. Staatspartij. Besloten werd het onderwerp voor de Partijraadvergadering in het vóór jaar 1928, reeds eerder aangekondigd als «Het Sociale Vraagstuk», nader te omschrijven als volgt «De taak van den wetgever in den tegenwoordigen tijd anzien van het bedrijfsleven». Aan gewezen worden personen, die namens het Partijbestuur als prae-adviseurs zul len worden uitgenoodigd. Naar aanleiding van een rapport der Commissie van Buitenlandsche Aange- igenheden over een Congres in Juli 1927 te Keulen gehouden en belegd door het «Secretariat International des Partis politique» democrates d'inspiratiou chtetienne» te Parijs, van welk rap port met belangstelling door de leden van het Partijbestuur was kennis ge nomen werd besloten bet Dagelijksch Bestuur te machtigen een zijner leden e wijzen om sIb gedelegeerde der R. K. Staatspartij in dat Secretariaat zitting te nemen. Het D. B. heeft daarop als zoodanig aangewezen den voo jhr. mr. Ruyz de Beerenbrouck. Besloten werd het Congres door dat Secretariaat in 1928 te beleggen, Nederland te ontvangen. Het D. B. is gemachtigd daartoe de noodige maat- igelen te treffen. Verder werd besloten de Kiesregle- lentcommissie te verzoeken de defini tieve redactie van bet Kiesreglement, op basis ',der in de Partijvergadering 2 juli j.l. genomen beslissingen, te willen nagaan en vaat te stellen. Het onderzoek der Rijkskieskring- reglementeo van de zijde van bet Partij- cietariaat isjin een rapport neergelegd. Besloten wordt de geopperde be merkingen aan de Rijkskieskringorgani- saties door te zenden. De commissie, belast met het afzonderlijk onderzoek der veelzijdigheidswaarborgen bedoeld in art, 14 lid 2 van het Partijreglement, zal haar rapport binnen korten tijd vast stellen. Het voorstel van het Dagelijksch Bestuur, om m 1928 wederom e< Politieke Bijeenkomst te houden, werd aangenomen. De Broeders van St. Louis Amersfoort zijn wederom bereid ge- vonden de Politieke Bijeenkomst te ontvangen, op 14 en 15 April 1928. Het Partijbestuur nam daarvan met voldoeaing eo waardeering kennis. Er zullen slechts twee onderwerpen worden behandeld n.l. «De Kerk en d Politiek», en «Wij en de andere partijen* Naar aanleiding van reeds meermalen tot het Partijbestuur gerichte vragen werd besloten, aan de verschillende Partij-instanties ter kennis te brengeD, dat inzake de bonoreering van politieke spreekbeurten als algemeene gedrags lijn kan worden aangehouden, dat a. de reis- en verblijf kosten alt)d ten volle worden vergoed b. eischen ten aanzien van hono- rearing, van de zijde van uitgenoodigde sprekers, niet in den geest zijn van het politieke werk, hetwelk het karakter bereidwilligheid moet dragen; hooge honoraria voor politieke spreekbeurten noch gewenscht, noch noodig zijn. Daarna werden de ingekomen voor stellen van de R. K. Rijkskieskring- organisatie besproken en de prae-ad- viezeu van bet Partijbestuur, op dezelve te geven, vastgesteld. In overleg met den voorzitter van den Partijraad, werd tenslotte besloten de a.s. Partijvergadering te doen plaats hebben op Vrijdag 25 November, des avonds om 8 uur, en Zaterdag 26 Nov. n het Jaarbeursgebouw te Utrecht. De igenda werd vastgesteld, eveneens in overleg met den Partijvoorzitter, Na gehouden rondvraag wordt de irgadering gesloten. Margarine. Daar de smaak der goede margarine er goed is en de prijs enorm veel verschilt met dien van roomboter, wordt e in alle klassen veel gebruikt. De 'oedingswaarde is, wat de calorieën betreft, gelijk aan die van natuurboter. Wat natuurboter wel en margarine niet bevat, zijn de vitamen A en D. Ont dekkingen van den laatsten tijd hebben echter aan 't licht gebracht, dat in de toekomsi ook deze vitaminen deel kun nen uitmaken van de margarine. De vitamine D kan men in zuiveren toe stand uit gist bereider. De vitamine A komt voor in levervet, waaruit men het wel niet in zuiveren toestand, maar wel in geconcenlreerden vorm kan bereiden. De margarine-fabrikanten zullen van deze vondsten gebruik makenzoodat we binnenkort margarine met vitaminen op de markt zullen zien verschijnen, die de natuuiboter in dit opzicht even aart of zelfs voorbijstreeft, Export. Aan slachtvee werd in de afgeloopen drie kwartalen voor f 425.000 uitgevoerd tegeo vorige jaren slechts 18000; voor fokvee waren deze bedragen tesp. f4.3 en f 1.3 millioen, alzoo een zeer groote vooruitgang. De uitvoer van varkens steeg van tot 4 millioeo gulden of wel 16 maal zooveel, terwijl bet aantal uitgevoerde varkens 23 maal zoo groot was. Dit pleit dus niet voor de pi ijzen. Het uitvoerbedrag van levende boen ders liep op van f 1.5 tol f 2,4 millioen. De prijsnoteeriog van de hoenders ia iets gr stegen Een verdubbelde uitvoer van verscb varkensvleesch ging niet gepaard met eenevenzoo verdubbelde uitvoerwaarde deze steeg slechts met 65 pet. Bij versch rund- en kalfsvleetch ii het niet zóó ergde hoeveelheid vac het geëxporteerde nam toe met 15 3 pet, en de waarde ervan met 13 pel. Aan scbapenvleesch werd 35 pet. meer afgezet. Ook de prijs der boter werd lager. De uitvoer van alle kaas steeg met 10 pet,, de exportwaarde met 12J/4, dus ook hier een achteruitgang. De eierenexport ging omhoog bijna 20 pet., de uitvoerwaarde echter ,HFT NIEUWE HOESTMIDDEL ITALIANO BLUFT ONMISBAAR ALS MEDICIJN, ZEER VERLEIDELIJK ALS LEKKERNIJ. slechts met 16 pet. We komen dus tot de conclusie, dat de daling van het prijsplveau onzer uitgevoerde bodem-voortbrengselen al algemeen is als de stijging van het (xport-kwantum. Uit den Omtrek EEMNES Tengevclge van het hooge buiten water, ouderviadeo groole schepen, met bestemming naar de Eemnesser haven, ig al vertraging. De oorzaak hiervan is de te kleine geheel uit den lijd geraakte sluit, welke te kort ia voor de tegenwoordige scheepslengte. n een groot schip binnen te laten, er gewacht worden op gelijk bionen- eo buitenwater, daar hiertoe de sluisdeuren aan de beide zijden gelijk tijdig moeten geopend worden. Ge schiedde dit bij een groot verschil in waterstand, dan zou de geheele Eem nesser polder dreigen te overstroomeo. Voor dit jaarlijks terugkeerende euvel, dat sich steeds bij eenigzins aanhouden den Noordelijken- of Noord-Westelijken wind voordoet, schijnt geen andere op lossing te beslaan dan het bouwen van tieuwe sluis, hetgeen om der kosten wille, alsook met het oog op den on- zekeren toestand, in verband met de drooglegging der Zuiderzee, als uitge- loten moet worden beschouwd, Een juffrouw van den Laardeiweg iwam aangifte doen, dat er tijdens hare afwezigheid was Ingebroken, althans dat ramen en luiken finaal uit bet door haar bewoonde perceel waren ver- 'ijderd. Het bleek dat, zoowel uit de beneden- als uit de bovenverdieping alle ramen waren verdwenen, terwijl ten overvloede alle luiken van bet buis waren verwij derd, zoodat alle vertrekken wagenwijd open stonden. De eigenaar vertelde dat van inbraak gean sprake was en dat bij persoonlijk dezen maatregel bad toegepast ten einde de bewoners te noodzaken het huis te ontruimen. Deze bewoners hadden hem reeda honderden guldens schade berok kend en wilden thans nog 'n gerechte lijke uitzetting uitlokken, ten einde op deze wijze nog eeoige weken kosteloos kunnen blijven wonen. Op ironische wijze voegde de man eraan toe: «Gisteravond klaagde de juffrouw, dat de ramen niet wilden' schuiven en dat er koorden stuk waren. Nu heb ik alle ramen er uitgenomen om alles eens grondig te kunnen na- I, Ook beb ik alle luiken van het huia genomen, die kunnen nu bijge schilderd worden I» Terwijl de gemeenteveldwachter ten tooneele verscheen om een ondersoek in te stellen, zag men de bewoners gordijnen en kleeden voor de ruimten aanbrengen om althans eeniger mate tegen de koude en de al te groote belangstelling beveiligd te sijn. "C '~l*f Jyfi 2yJT yvr "ïy.C -ïfT /)e CKXA (^Se/voL^xn-" Vrijwillig conservatief dot zijn zij. die zich joar in jaar uit toeleggen op het produceeren van pijptabak, zóó onovertroffen van kwaliteit en zóó gelijkmatig van samenstelling dat ROODE-STF.R welhaast het woordje „tabak" zal hebben vervangen. Vrijwillig conservatief zijn ook zij, die jaar in jaar uil STF.R-TABAK ronken omdat de ervaring hun geleerd heeft, dat er geen betere tabak bestaat Vrijwillig conservatief deze lichting werd door fabrikant en rookers geschapen en krijgt dagelijks 1 Lange avonden... aangename verpoozing Dit bereikt U door uw PIANO, ORGEL «f RADIO-TOESTEL te betrekken van de Havik 29 Amersfoort Telefoon 773 Nieuwe Piano's f575.— Orgels f190.— 4-Lamps Radiotoestellen geheel compleet met plaat- stroomapparaat, luidspreker, Philipslampen, enz. f215.— Langdurige garantie Betaling naar overeenkomst HOOGLAND De gemeenteraad vergaderde onder leiding van Burgemeester Baron van Tuyll en behandelde o.m. de volgende punteo Het proces-verbaal van kas-opname bij den gemeente-ontvanger vermeldde, dat f26671.80 aanwesig was. Het prae-advies inzake request van W. H. v. Dijk e. a. om veihaiding van den Dulsterweg, luidde afwijzend. Op dercqueslen vso den R. K. Boeren bond en de WerkliedenvereeaigiDg om zubsidie voor den te houden laad- eo tulobouwcursuz werd gunstig beschikt, evenals op dat van het R. K. Kerkbe stuur van den H. Martinua voor een te houden ontwikkelingscursus. Het request van het Bestuur van den Aartsdiocesanen K. K Boeren- en Tuin- dersbond te Arnhem, om sicb uit te spreken lot het oprichten en in stand houden van Landbouwwinteicursuisen, werd ook na eenige diacusiie aange- t de ge tegen. it rt quest van L. Smink om sub sidie voor verharding van den Calveeo- schen weg werd eveneens aangenomen. Voor de laatste maal zal nu nog f 50 gegeven worden Op het verzoek van P. vso Wede om ontslagen te worden als huutder van bet huis De Tolik, weid gunstig beschikt. De Raad gaf aan B. en W. machtiging om bet huis wederom te verhuren. Het suppletoir kohier der hondenbe lasting werd vastgesteld, evenals de begrooting dienst 1928. De legger der vaarwateren werd voor kennisgeving aangenomen. S0ESTERBERG Het eere comité voor Luit. Koppen is gevormd door de heeren inr. G. Deketh, burgemeester, Overste Harden- berg, commandant van het Vliegkamp, i Pastoor Mokking te Soesterberg, Door welwillende medewerking van rerste Hardenberg zal de ontvangst kunnen plaats vinden op 't Vliegkamp- in, waar Luit. Koppen waarschijn lijk Zaterdagmiddag 29 October a.s. tal arriveeren met zijn «Postduif., het toestel waarmede hfl de Nederland- Indië-vlucht dan zal hebben volbracht. EOE De Kunstzijde industrie breidt slch sterk uit. De fabriek te Arnhem wordt nitgebreld. Het voor de nieuwe fabriek te bebouwen terrein beslaat een opper vlakte van circa 15000 M. Na de vollotlng sal de fabriek te Arnhem gelijke capaciteit hebben als die van Ede, doch daar ook de fabriek te Ede zal worden uitgebreid, sal laatst genoemde fabriek in de toekomat toch grooter blijven. De terreinen voor de uitbreiding in Ede zijn reeds in het bezit. Daar bij den origineelen bouw reed* op uitbreiding was gerekend, bedragen de stlchtingskoaten ruim f2 500000. SOEST Wegens een defect aan den motor maakte een vliegtuig van Soesterberg noodlanding op een weiland van Schothorst aan de Dorreateinweg. De onderzijde van den linketvleugal erd ernstig beschadigd, terwijl er een gat in de benzinetank kwam. De belde vliegenier*, de sergeants Radatake en van Rhoon, kwamen met den schrik vrij. Door de politie is tegeo een drietal jeugdige personen alhier procesverbaal opgemaakt. Ze hadden de aardigheid om 's avonds in de boomen te klimmen en de voor bijganger» met nukken hout op het hoofd te gooien, waardoor een paa- seerende juffrouw aan het oog getroffen werd.

De Eembode | 1927 | | pagina 1