J De Baarnsche IJsclub EU Na 15 Nov. dubbele prijs tflii'lHUiiSHHI'l Pianohandel S. Duijker Het Wiegekind. PUROLl DE EEMBODE R. K. Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 4 Nov. 1927 No. 63 Een en Veertigste Jaargang Abonnementen kunnen elke week Ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke nummers 10 ct. KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAQ- EN VRIJDAOMIDDAQ Advertentlün 25 ct. per regel. Bll'ijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrtydag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd Besturen Is willen; men kan niet geeren met verlangens, maar alleen met een krachtigen en stundvastigen wil. Opvoeding. De president der Vereenigde Staten van Noord Amerika heeft onlangs een rede gehouden over de opvoeding der jeugd. Na te hebben uiteengezet wat school eD universiteit hebben bijgedra gen voor de stoffelijke welvaart van bet land, betoogt bij met nadruk dat het gevaarlijk is te denken dat wij daardoor reeds geheel voldaan mogen zijn. Wij hebben ons veel meer bekom merd over een opvoeding die ons prak tisch meer out afwerpt, die ons dollars bezorgd, dan, die ons veilig BBn de overzijde Van het graf brengt. Wij moe ten weer terugkomen op de aloude vraag die eeuwen van wijsheid in zich bevatWat baat het den mensch, als hij de heele wereld bezit, indien hij schade lijdt aao zijn onsterfelijke ziel Al onze wetenschap|en kunst en alle technische verbeteringen zijn geen ware vooruitgang voor ons volkdie kunnen ons nooit boven de oppervlakte van het gewone leven verheffen; zij zullen ons nimmer eeo beschaving en kuituur van blijvende waarde geven, wanneer wij daarin niet eeo uitwendige open baring zien van innerlijke waarheid en werkelijkheid. Wanneer onze schoollokalen geen echte tempels worden, waarin onze jeugd zich voedt met eerbied voor de waarheid is hel niets dan waanwijsheid die men hen bijbrengt, die hen alleen maar in staat stelt om gemakkelijker kwaad te doen. Onze inrichtingen van onderwijs moe ten voor een hooger doel bestemd zijn, want leeren en leven omvat meer dan een oppervlakkig kennen en weteD, is meer dan zich rijkdommen trachten te verwerven, is meer dan een eenvoudig streven naar macht of een goede be trekking. En wanneer nu de studenten dehooge- school verlaten zonder vervuld te zijn van hoogere idealen, dan beeft de hooge school zijn doel gemist, en ons volk zal nooit echte, ware cultuur bezitten. Onze inrichtingen van onderwijs r ten onze leerlingen niet alleen w< schap bijbrengen, maar ook het woord van Salomon»Het begin van de war wijsheid bestaat in de vreezedes Heereo. Katholieke leeraren zullen in der ernstig vermanende woorden van de President niets nieuws vinden maar i mogen zich gelukkig achten, dat door den president der Vereenigde Staten, als vertegenwoordiger van een massa niet-Katholieken openlijk wordt toege geven, dat het doel dat zij zich bij de opvoeding der jeugd steeds voor oogen hielden, het eenig ware is in de woor den van President Coolidge zullen dui zenden onderwijzers, die iederen dag opnieuw offers brengen voor de onder richting van het kind op godsdienstig en wetenschappelijk gebied troost en bemoediging vinden. T. G. :n van diensten eo f24 500 door de periodieke verhoogingen van het gemeente-personeel een half jaar uit te stellen. Tenslotte stellen B. en W. voor schrappen den postsubsidie aan de vereeniging van gaBfabrikanten in Neder land, totdat blijken zal, dat deze ver eeniging hare organisatie zal hebben gewijzigd. Binnenland maakt bekend dat de abonnementen weder P=n verkrijgbaar zijn gesteld bij Sigarenmagazijn ,.'t Hoekje", Laanstraat hoek Parkstraat, P. Dijs, Oosterdwarsstr. 11 en O. v. Duursen, Stationsplein Alt de nood dringt B. en W. van Utrecht hebben den Raad een nota gezonden, wa zij betoogen een bedrag van f 445.950 te kunnen bezuinigen op de begrootiog 1928 waoneer de door hen voorgestelde maatregelen door den Raad worden aanvaard. Het tekort op de begrootiog bedraagt i 946.113, zoodat voor de overschietende f500.163 uit de alge- meene reserve en uit de reserve voor het electrisch bedrijf zal moeten worden geput. B. en W. stellen zich voor te bezuinigen f 100000 op het fröbelon derwijs, 50.000 op het verhaal zieken- huisverpleging, 20000 op den genees kundigen dienst, f 100 OCH) door combi- cn worden qeiierU door f[J/Jtunfimdis Twee minuten stilte. Het hoofdbestuur van de Ned. afd. in den internationalen Vrouwenbond >or Vrede eo Vrijheid heeft aan den inister van binnenlandsche zaken, voorzitter van den ministerraad, ge- aagd, om evenals in de voormalige oorlogvoerende landen vrij algemeen geschiedt, op den 11 Nov. (wapeostil- standsdag), 's morgens 11 uur twee minuten stilte voor te schrijven ter her denking van de gevallenen in den sgrooteo oorloge, teneinde zoo het denkeo te doen richten op den wereld- Zoul. Onder de accijnzen loopt een héél vart schaap rond, schrijft een Rijks ontvanger aan het »Hbl.« Dat ia de zoutaccijns, welke niet zoo heel veel opbrengt (nog geen 2 millioen p. jaar) daarbij heel wat personeelkosten, speciaal bij vermei ging van het voor industrie bestemde artikel, mede brengt. Ue kosten van de voor het toe zicht noodigc ambtenaren zijn niet in bepaald cijfer uit te drukken, maar zeker Diet gering. De vraag, of drze accijns niet vol strekt verwerpelijk is, omdat het den armstevrijwel in gelijke mate als anderen treft, laat ik nu maar buiten beschou wing. Reeds om geheel practische re denen (de »cost« is veel te hoog in ihoudiog tot de »baet«) zal men den zoutaccijns zoo spoedig mogelijk moe ten afschaffen. Ik zou niet graag de vermindering van de inkomstenbelasting in gevaar willrn brengen. Maar mocht er nog eer. overschotje zijn, laBt dan in 'slands belang de zoutaccjos verdwijnen I Uit het Weetland. Om een indruk te geven van de reusachtige ontwikkeling van den land en tuinbouw, de fruitcultuur en het veilingwezen in het Westland, geven we hieronder enkele cijfers daaromtrent. Omzet der gezamenlijke veilingen in het jaar 1926 is f 14 800.004, in 1927 vermoedelijk f16000,000; hierbij komt dan nog Loosduineo met bijna 5 mil lioen gulden. Den Hoorn b$ De ft met 3'/i millioen. Deze enorme productie brengt ook heel wat verkeer teweeg. Alleen de autobussen rijden in deze streek meer dan 1.600000 K.M. per jaar. De beide grootste vennootschap pen, de W. S. M. en de V. I. O. S, betelen aan wegenbelasting de niet geringe som van ruim f12.000. Bezuiniging bij de geaeenten. De centrale betuinigingscommissie in de Ned. Mij. voor Nijverheid Handel, heeft een omzendbrief aan departementen der maatschappij gericht, geklaagd wordt over te weinig zuinigheid bij de gemeenten. De uitgaven der gemeenten zijn, zoo wordt in den brief gezegd, veel te hoog opgedreven in verhouding tot het wel staodspeil der bevolking. De tegen woordige middelen zijn niet meer vol doende om lu die uitgaven te voorzien, waarbij ook gerekend moet woiden met res van verschillende uitgaven door toenemiog van bevolking of wet- t lijk e maatregelen wij noemen slechts de uilgaven voor onderwijs, pensioenen, enz. De belastingen zijn in tal van plaatsen reeds zeer drukkend. Verbetering is alleen mogelijk door Viimindriing van de uitgaven; door krachtig doorgevoerde bezuiniging de geheele lijn. Niet alles wat nuttig of wenscbelijk is, dient daarom direct door de ge meente ter hand te worden genomen. Wij denken hier aan uitgaven voor pu blieke weikenbouw en r xploitatie van ziekenhuizen, aanleg van parken en plantsoenen en dergelijke meer. Niet alleen op de gewone, doch ook op de buitengewone uitgaven, die ten slotte in rente en aflossing van leenin gen ten laste van de gewone begroo ting komen, moet bezuinigd worden Vooral geve men zich tijdig rekenschap de fiiancieele gevolgen, die be paalde plaonen zullen hebben. n onderwerp, dat ook in het bij zonder de aandacht verdient, is het personeel der gemeeDte. Ook op de uitgaven aan loonen en salarissen zal bespaard moeten worden. Die noodige verlaging van uitgaven zal in de eerste plaats gevonden moeten en kunnen worden in sterke bepetking van het aantal personen in gemeentedienst. Provinciale Staten. De winterzittiog der Provinciale Sta- n zal aanvangen op Dinsdag 6 Dec. s. 's voormiddags ten 10 uur. kippeohok en twee loodsen in volle vlammen zette.) De direct gewaarschuw de VrQwillige Brandweer van Hoog landerveen kon gelukkig, met behulp van de buren, het ook reeds brandende buis nog bewaren. Een woord van lof, mag hier zeker niet onthouden worden, aan de mannen, die onder leiding van den brandmeester G, v, d. Pol, waarlijk reuzenwerk hebben verricht en het vuur bestreden hebben tot vier uur in den morgen. Een en ander was verzekerd bij de Coop. Brandverzekering te Hoog- O SCHOLIA Systeem Uit den Omtrek ACHTERVELD. Onze dorpsgenoot, de heer W. van den Hengel, zal worden benoemd tot lid der Provinciale Staten van Utrecht, als opvolger van jonkheer Willem Bosch, Zoo wordt dan ook de landbouw- stand uit het Oosten der provincie Staten-College vertegenwoordigd. BARNEVELD In de dezer dagen alhier gehouden raadsvergadering was een adres inge komen van den heer Bos, te 's Graven- hage, met verzoek, het aao de gemeente toebeboorende Haanschotergat, een waterpl is ter grootte van ruim 5 H.A n hem te verkoopen. Ofschoon een der leden meende, dat in bet verzoek moest worden voldaan, stelden B. en W. voor, dit prachtige stuk natuurmonument, dat, bij de deeling der Gardersche Maalscbap de gemeente is toegewezen, met bedoeling het in ongerepten toestand te behouden, niet van de hand te doen. Overeenkomstig dit voorstel werd be sloten, zeker tot groote vreugde van alle naluurminnaars. NIJKERK Burgerlijke Stand. GeboreD Gerrit, z. v. A. Walet en B. Mostert Antonie, z. v. A. J. v, Eist en G. v. d. Berg Mozes, z. v. de Liever en R. S. Serphos. Onder trouwd G. A. Noordanus en J. Kornet E. van Ravenhorst en Walet. Gehuwd: B. v. Bokhorst en H. v. Dijk huizen. OverledenJannetje Hooge- veen, 51 jr., eebtg. v. L. Langman Teunis v. Heil, 76 jr. Bi) Petersen aan bet Verlaat een vrachtauto van de frma Salomons Amersfoort, waarvan de vracht reedi gelost was. De auto raakte in beweging, waarschijnlijk doordat de rem niet was aangebracht, en reed, zonder dat men 't bemerkte de beek in. Een kraan uit Amersfoort werd ge baald om de auto weer op den weg te breDgen. Ter paardenmarkt waren ongeveer 80 stuks aangevoerd. Handel flauw. HOOGLANDERVEEN Zondagmiddag om 3 uur brak alhier een felle uitslaande br«.nd uit, bij den landbouwer W, M. van Dijk welke in een oogenblik twee hooibergen en een ITALIANO BLUFT ONMISBAAR ALS MEDICIJN, ZEER VERLEIDELUK AIS IEKKERNU Lange avonden... aangename verpoozing Dit bereikt U door uw PIANO, OROEL «f RADIO-TOESTEL te betrekken van de Havik 29 Amersfoort Telefoon 773 Nieuwe Piano's f575.— Orgels f 190.— 4-Lamps Radiotoestellen geheel compleet mei plaat- stroomapparaat, luidspreker. Philipslampen, enz. f215.— Langdurige garantie Betaling naar overeenkomst de groote en talrijke grondbelangen, welke bij hier heeft en welke sijo vrien den hebben, en welke bij volgens eigen verklaring zal blijven behartigen, scht de Commissie het in hel belang van de gemeente, dat de heer Van Klooster ter vermijding van corflicten geen wet houderszetel inneemt, Zonder één woord gl og deze con clusie onder den h' m door. Gemengde Berichten LEUSOEN Burgerlijke Stand. GehuwdJ. Tijmensen en Hamersveld. Overleden: Johanna van den Berg 88 jr., echlg. van E. Osna- brugge. Geboren Rijk, z. van E. J. v. Loe- n en J. Roelofsen. Wilhelmus Johannes, z. van J. Rutten en M. Zeldert. Getrouwd: G. Tijmenae en J. Hoogland. Overleden Johanna van den Berg, 88 j,, echtg, van E. Osna- brugge. SOEST Nu het Groot-Gaasbeker Gilde alhier weder teerde, lijkt het ons gewenscht :t een en ander te vermelden :t ontstaan hiervan. Het Groot-Gaasbeker Gilde sch(jnt :n oude schuttersgilde, gesticht onge ler 500 jaar geleden. Later heeft een zekeie Gaasbeek een groote schenkiog tan dit Gilde gedaao, toen hij in drift :ijn zoon om het leven had gebracht. Oude statuten uit den jare 1560, ge naamd »Exclesla« of 'l zwaard des doods, schijnen nog in de Staatsbiblio theek van Utrecht aanwezig te zija. Het tegenwoordige reglement, dateert in 1915, althans is 't goedgekeurd door Zijne Doorluchtige Hoogwaardig heid den Aartsbisschop vao Utrecht deo 31sten December 1915, vastgesteld bij ootaiieele akte door notaris Krans Paul Edmund van Ditzhuizen te Baarn voor het Gilde den 29sten Maart 1916. - Onder voorzitterschap van mr. Dekelh vam de raad bijeen. Na voorlezing van het gebruikelijke gebed, opende de voorzitter de verga dering en werden vastgesteld eenige besluiten tot wijziging der gemeente- begrooting 1927 en begrootiog gasbe drijf 1927. Verharding van een gedeelte van den Dalweg en aanvrage van een daarvoor benoodigd crediet. Besloten werd conform hét voorstel van B, en W. Aankoop vrachtauto, tevens sprori wagen ten dienste van Openb. Werken en tot aanschaffing van 2 gemeente- paarden. Aldus besloten. Bouw van 6 semi-permanenle wonin gen afbraak van alle nog bestaande noodwoningeo. Aldus besloten. Conform de voorstellen van B. en W. werden besluiten genomen tot aan koop en uitgifte in erfpacht van grond. Onder de ingekomen stukken was het rapport der commissie van onder zoek, dat tot de volgende conclusie kwam Uit het vorengaaude blijkt, dat de grondbelangen van den heer Van Kloot- ter en van zijne vrienden voor hem ge leid hebben tot conflicten, en nu gezien het groot grondbezit van den heer Van Klooster in deze gemeente en de-halve De 17 jarige T. te Roelofarendsveen krabde eenige dagen geleden een puistje open. In het academisch ziekenhuis te Leiden, is hij dientengevolge aan bloed vergiftiging overleden. Io het dorp Arcediano in Spanje is tengevolge van koitsluiting brand staao, die zich tot alle buizen vat plaatsje heeft uitgebreid, Tien personen zijn hierbij om het leven gekomen eo honderd gewond, Vermoedelijk tengevolge van kort- iluiting tijdens bet proefdraaien, is de bioscoop te Uithuizen totaal afgebraud. Io een mijn bij Elsleben zijn ten gevolge van een ontploffing, waardoor zich vergiftige gassen ontwikkelden, drie lijowerkers om het leven gekomen, - Het aantal slachtoffers van het ver gane Italiaanscbe stoomschip Mafalda, wordt than* opgegeven op 374. Door een landbouwer te Ootmar- de buuit der Duitsche grens, werd aangifte gedaan van een diefstal van pl.m. 600 ganzen. De dieven heb ben 't ganzenvoikje over de grens ge bracht. Daar zijn ze door de politie opgespoord. Een vliegtuig van de burgerlijke luchtvaart bemand met een bestuurder drie passagiers, viel te New-Bruos- wijk (N.-A.) van een boogte van 200 'I. in een korenveld. Alle inzittenden -erden gedood. - Tusschen Oldenzaal co Hengelo is bij een onbewaakten overweg 'n vrouw door een trein overreden en gedood. In verband met de toeneming bet verkeer zullen binnen korten tijd weder klerken en gewezen klerken op de verschillende stations bij den dieost van veivoer der spoorwegen in dienst worden gesteld. In de buurt van Potsdam is groot urnenveld gevonden, dat volgens deskundigen 2000 jaar oud moet zijn. De urnen bevatten ten deele zeer goed bewaarde voorwerpen van brons en ijl Voor zoover bekeDd, zijn door den storm van Vrijdagnacht aan de Eoget- sche kust zeventien schepen vergaan, waarbij 34 man zijn omgekomen. Maandag trad de tienduizendste arbeider bij de N.V, Philips Gloeilam penfabrieken te Eindhovea ia dienst. De directeur sprak den nieuw intredende, den heer B. Clement, toe waarna hij hem een enveloppe ter hand stelde. ccöperatieve Drentsch-Over- ijselsche Exportslagerij te Coevorden, wier leveringskring zich in Overijsel uitstrekt tot Mariëoberg en in Drenthe tot Schoonebeek eo Oosterhesselen, heeft over de eerste zes maanden dit jaar een verlies moeten boeken f 11.048,28. Daarin 19"6 ook een lies is geleden van f8036,70 en le< 111.894 73 op de gebouwen en machines moest worden afgeschreven, omdat deze sterk in waarde waren gedaald, heeft het bestuur voorgesteld de slagerij stop zetten. Het bestuur wilde de schulden dekken door een annuïieitsleening aan te gaao en die in 10 jaar vflossen. Elk lid zou dan 19 per jaar moeten betalen. De schuld bedraagt ongeveer f30.000. - Op de lijn Bari-Locorotoodo is een extra-terein in botsing gekomen mei een gewonen trein. De rijtuigen van eerstgenoemden trein werden omver geworpen en versplinterd. Voor aoover bekend, zijn er zes personen gedood en tachtig gewend waarvan dertig ernstig. Volgens mededeelingen uit Japan zijn aan boord van het stoomschip »Kiangihin« zestig personen gedood of gewond, doordat dertig Chioeesche secroovers, die als passagiert meereia den en passagiers en bemanning over vielen, toen Tsang aan de Jangste rivier gepasseerd was. Na eenige uren van strijd behaalden de roovers ten slotte de overhand. Zij wierpen de dooden overbootd, beroofden de passagiert en bemanning en gingen daarna aan land. Te Laren zijn twee gevallen van kinderverlamming geconstateerd. De eene patiënt, uit een gezin aan het Mauvezaad, wordt in de ouderlijke woniDg verpleegd, terwijl de andere patient, uit een gezin aan den P. C. v. d. Brinkweg, naar de Rijksklinieken naar Utrecht is vervoerd. Naar wordt gemeld, heeft de n bericht gezondeo, dat het visscheribc- drijf nog tot 1933 zal kunnen wordea uitgeoefend, Bij de gedeeltelijke af sluiting der Zuiderzee zal er door de nog open geulen visch van uit de Noordzee binnen kunnen komen. Hierbij dienen de visschers evenwel te over- wegen dat het binnenzwermen van de visch door de afsluitlngswerkcn gaande weg zal minderen en met het jaar 1933 geheel onmogelijk zal worden. In de schoenprijzeo is een belang rijke stijging te verwachter. De huiden- markt is n.l. de laatste maand met 40 50 pet. opgeloopen, doordat Rut land tegen iederen prijs alles opkoopt, wat io de havens wordt aangevoerd. In den aanvang hebben de looiers dexg verhooging niet aangedurfd en niet ge kocht. Daardoor is momenteel haast kort in leer, hetgeen zich natuur lijk in de noleeringen weerspiegelt. En nog blijft de huidenmarkt in sterk op- waartsche beweging, De schoenfabrikanten in binnen- en buitenland hebben hun prijzen reeds t 10 tot 20 pet. verhoogd. Ia Müachen is een mechanicien ge arresteerd, die den dag te voren zijn 77-jarige grootmoeder met eeo bijl had gedood, om een bedrag van ongeveer 100 mark te kunnen rooven. De voorloopige schade, veroorzaakt door den brand bij de firma Crok en Laan te Wormerveer wordt geraamd f650000. vee raadsleden te Veeneodaal, verdacht van omkooperij bij de verkie zingen, waarover de rechter-commissaris te Arnhem voor eenige dagen een in- heeft gehouden, hebben reeds de mededeeling ontvangen van den fficier van justitie te Arnhem, dat hun aak voor de rechtbank zal worden vervolgd, Tilburg wierp een jongen uit baldadigheid een grooteo steen tegen de deur van een woning, waardoor de daar wonende 40-jarige gehuwde vrouw zoodanig schrok, dat ze in elkaar takte en aan een hartverlamming bleek te zijn gestorven. Een der opvarenden van het uit gaand stoomschip »Strabo«, dat voor het openen van de Hembrug moest wachten, is, terwijl hij op het voorschip stond, in aanraking gekomen met een draad, van de kanaalverlichting en werd onmiddellijk gedood. verwondinql dadelijk

De Eembode | 1927 | | pagina 1