Pianohandel S. Duijker Kantoorboekhandel F. A, TULP Vulpen houders Vulpot- looden R. K. Spaarbank - Amersfoort Bel dan op No. 42 DE EEMBODE R. K. Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke nummers 10 ct. Dinsdag 28 Nov. 1927 - No. 70 Een en Veertigste Jaargang KANTOOR: LANQEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT D1NSDAO- EN VRIJDAOMIDDAQ Advertentlgn 23 ct. per regel. Billlike tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentlgn moeten Dinsdag en Vrt|dag vddr 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd Verwijt het der jengd niet, dot zij uw wijsheid mistdat is juist haar geluk en haar bekoorlijkheid. Bijzonderheden over Amersfoort, DOOR A. F. VAN BEURDEN. Rumoer. 28 Sept. 1565. Op Woensdagavond 1* omtrent die clocke i groot en ondragelijk rumoer ontslaan op straat. Uit de Breestraat nai Crommeatraat tot de Langeatraat wierp met steenen en pannen sis anders- eins Evert Bosch werd hierbij gewond. Men roept de herbergiers, waar de vech ters gedronken hebben, om de namen dier personen, na den middag kenbaar te maken aan de Regeerirg. Offerwas. 25 Mei 1566. Bepalingen omtrent den verkoop van bijenwas,tie get fferd wordt bij het beeld in ODte Lieve Vrouwe Kapelle. De bedevaartgargers fferden kleine, dunne wassen afdrukken vaD oogen, beenen, armen en voeten als tff-r ter genezing hunner kwalen. Dete werden te samen gesmolten om daafvan kaar sen te maker, Deee seer oude wijze van r fleren geschiedt nog steeds b.v, te Kevelaer, O. L. Vr. Btxmeer, H. Bloed, Ommel O. L. Vr,, Scherpen- heuvel O. L. Vr. en elders. De markten. 22 April 1568. De leermarkt zal ge- h( uden worden op bet Havik, daags na de paardenmarkt en de ossec markt, die op St. Dionisiusavond gehouden wordt. Op de heiligendagen zal men geen krakelingen verkoopen op den Hof, de Botter bank of het Kerkhof. Vergaderplaatsen. 9 Maart 1571. De burgers van de Brrul zullen nadat op de klok g slagen is op de Verkenmarkt te samen komen. Die van de Langeatraat aaD de Kamper poort en die van de Crommestraat op den Hof. 18 April 1571. De lakers, die men de dikke noemt en met St. Joris te voet besegeld zijn zullen wegen 26 pond. Notenboomen. 23 Juni 1571. Geen noten van de notenboomen op de Ctogels af te Ordonnantie van /llva. 17 Dec. 1571. Goed toezicht op de Stadspoorten door de burgers te houden. Geen vagebonden in de stad. Geen vreemde luisteraars lusschen poort en hamei of afdalende poorthek. Bij brand t; helpen. Alle gilden en broederschap pen in de processie. De Gilden. 5 Juli 1572. De Gilden der smeden, wevers, kleermakers, bei) houwers, kra mers, dragers, schoenmakers verklaren eendrachtig de stad Amersfoort tot be hoef van Zijne Majesteit den Koning getrouwelijk te helpen bewaren. De stad wordt in staat van verdediging gebracht. Processie. 13 April 1573. De Regeerders ordon- neeren, dat alle de Gilden O.izer Lieve Vrouwen Vaart in de processie zullen gaan zonder harnas of geweer in maniere als ze gewoon zijn te gaan op H. Sacra mentsdag, daarbij hun toortsen te laten dragen door de jongste Gildebroeders. Leusden. Op last der Amersfoortsche Regeer- ders ging de Schepen Wouter van Bijier uit Amersfoort een bezoek brengen aan de kerk van Leusden, om te zien of men die voor den Gereformeerden pre dikdienst zou kunnen gebruiken. Hij bracht over zi|n bezoek op 10 juli 1590 voor 't gerecht een rapport uit, beeldenstorm en de verdrij' pastoor de kerk verwaarloosd had. Hij had de kerk met Boldewijn Jochemez. bezocht. Deze predikte te Leusden en in 'i Gasthuis te Amers- De kerk was open, de deur was verdwenen, geen venster noch glas was Vppmeer in, het dak was lek-; de graven Wagen als molshoopen het een over 't ander. Verder lag de kerk vol steenen n stof. De [eplaetse was nyet brquaem omme te prediken*. In den toren was de klok weg en er werd niemand aldaar meer begraven. De Regeerders van Amersfoort be valen dat er alle Zondagen gepredikt moest worden wel te verstaan naar de nieuwe leer. Dat de kerk midden in het kerspel ligt en dat zij gereed ge maakt moet worden. Bovengenoemde Van Bljler was met eenige anderen ook belast met de refor matie der scholen te Amersfoort. Hoe men kosters benoemde. Wordt besloten, dat Steven Stevens en Chiistiaan Horckstraten zullen loten, wie koster van St. Joris zal worden. Wien het kosterampt niet valt, zal recht hebben op het eerstopevallende koster ampt of portiersampt naar zijl believen, als dit niet van te voreD aan een ander beloofd Is 16 December 1594. St, Thomasviering. De Regeeriog van Amersfoort ver biedt aai, een ieder op St, Thomasdag te »thomassen« met bezems, fakktls, steeoen of eenige andere »insolentie« op eene boete van tien stuivers, die de ouders verplicht zijn voor hunne daarmede betrapte kinderen te betalen. Glas met wapen 18 Dec. 1594. Aan Vincentius Deurn, Bedienaar des Godd. Woord alhier wordt hem een glas met het stadswapen in zijn huizing toegestaan, lts dat dit gesteld worde digno loco, een waardige plaats. De gulden Zwaan, 9 Nov. 1663, Op rekwest van Peler Aertzen heibergier in de Gulden Zwaan' wordt aan Hendrik de Wijs bevolen nog een tweede bord bij het reeds uitge hangene te maken en anders zijn Gulden Zwaan in te trekken 9 Nov, 1663. Lange avonden... aangename verpoozing Dit ba reikt U door uw PIANO, ORGEL of RADIO-TOESTEL te betrekken van de Havik 29 Amersfoort Telefoon 773 Nieuwe Piano's f575.— Orgels f 190.— 4-Lamps Radiotoestellen geheel compleet met plaat- stroomapparaat, luidspreker, Philipslampen, enz. (215 Langdurige garantie Betaling naar overeenkomst Bij het monument van Jacob v. Campcn in Sint Joris D' Aerts Bouheer uit den Stam Van Kampen, rust hier onder Die 't Raedhuys 't Amsterdam Geboud heeft, 't achtste wonder Jacob van Kampen Obiit, 13 Sept. 1657. Opschriften op alle kerken. Op alle Amersfoortsche kerken werd 6 Febr. 1795 een opschrift geplakt den volgenden inhoud Hier eert men God, borger, wie gij zijt, stoort dezen eerdieD9t niet I lei on adore Dieu, cltcyen, qui que tu Sols. oe trouble pas ce Cuite. F. C. van LiUer, Maire. Amersfoort Geloof en Wetenschap. Op den tweeden avond van Jit seizoen onthaalde Dr. Jos. ter Heerdt de leden op een bevattelijke verklaring van de overdracht en de omzettiDg der radio golven in muziek en spraak. Voor het overbrengen, aldus spr., van radioseinen in bet algemeen wordt ge- biuik gemaakt van de aether, een door aangenomen zeetijke materie waar de geheele wereldruimte door drongen is. Deze stof is dezelfde waar door ook het licht van b.v. de zon, aar oni toekomt. Wordt deze aether i.l. in trilling gebracht, dan maakt du de indruk van licht op ona oog. Van het aantal trillingen per sec. hangt nu af hoe deze indruk is. Dete trillingen plinten zich voort met een snelheid in 300.000 K.M. per sec. Deelen we bet aantal trillingen op de snelheid, dan krijgen we degoflsngte, Is de golflengte nu zeer klein daD nemen we violet licht waar, de langste golven door ons oog waarneembaar geven den mdruk van rood. Behalve deze zijn nog een groot aantal kleinere gofl.-ngten welke wij niet als 1 c.'it waarnemen o.a. Rfi ilgenstralen, ook zijn er nog een aanlal grootere welke we ah warmte stralen waarnemen en tenslotte nog grootere welke aan de radiogolven zijn. Het was Heinrich Hertz die het bestaan dezer golven het eerst aan toonde. Het komt er nu dus op aan een oog of oor te maken welke deze golven hoorbaar maakt. Branlry komt de eer toe hiervoor een middel gevonden te hebben In de s.g. coheren, een buisje gevuld met metaalv^Uel, wat geleidend wordt zoodra dit met deze golven in aanraking komt. Marconi was de eerste welke hiervan een prictisch gebruik maakte voor bet oveibreogen van gedachten. Om onze golven nu op te vangen maken we gebruik van een vangdraad- antenne, wordt deze getri ff en dan wo dm hierin electrizcbe stroompjes op gewekt. Heeft deze ontvaogantenne nu dezelfde elcctriscbe eigenschappen als de zendantenne, dan tullen deze stroompjes het sterkst weergeven. Om dit nu te bereiken makeo we ge bruik van een spoelvormig-gewonden draad (zelf inducliespoel), welke de eigenschap beeft traagheids verscbijcse- ten op te wekken en een electrisch vat (condensator). Maken we deze beiden veranderlijk, dan kunnen we onze antenne z.g. in resonantie biengen (afstemmen), met de zendantenne. Brengen we nu een telefoon aan in deze leiding, dan zouden deze stroom- wisselingen hoorbaar worden waDneer die trilling niet te snel was. Om dese nu te reduceeren maakten we eerst gebruik van een gelijkrichtcr kristal of lamp, detectorlamp, De electrisch: stroompjes worden hierin nu in een voor het oor waarneembaar en door de telefoon of luidspreker hoorbaar aantal trillingen gebracht. Na de pauze behandelde spr. de so ciale beteekems van den radio-omroep. Spr. vergeleek deze lijd met dien van de uitvinding der boekdrukkunst. Bracht deze vinding de menschheid met reuzen schreden vooruit door de snelle ver spreiding van de gedachten, hoeveel te meer is dit het geval met de radio. We kenneo reeds lang den invloed van het geschreven woord maar hoe veel machtiger is dat van het ge sprokene wat op hetzelfde oogenblik waarop het geuit wordt dikwijls door honderdduizenden wordt aangehoord. Wat een niet te benaderen invloed moet dit uitoefenen op cultuur en welen- schap. Wat een niet te schatten waarde moet dit hebben voor propaganda. We kunnen thans met recht zeggen we spreken voor de gebeele wereld. Heeft onze g<eerbiedigde Koningin niet ge sproken en is ze niet op bet zelfde moment door de geheele wereld ge hoord, gehoord ook djor onze laod- genooten in het verre oosten wat een indruk moet dit op hen gemaakt heb ben de stem uit het moederland. Ie het dan wonder, dat de theosofen in Australië dezen macht begrepen en ze onmiddellijk aangrepen tot verspreiding van hun idei Sn, het bolsjewisme in Rusland eveneens. Mogen wij Katholieken dan achter blijven. Neen. Wij moeten op de eerste Wij moeten du middel gebruiken. Wt) zijn verplicht om een zoo groote gave Gods te rxploiteeren tot Zijn eigen verheerlijking. Beter nog dan de pers is de radio het middel tot verspreiding van onze (degen, tot het bekendheid geven aan onse leer, onze cultuur onze wetenschap pen, onze kunst. Is het geen wereld missieactie. Het is geen amusement alleen maar op de eertse plaats eer- groot en machtig middel wat wij als Christen niet kunneD, maar moeten verplicht sijn te gebruikeu en te steunen lot heil der menschheid en meerdere eer en glorie van God. Een hartelijk applaus loonde spr. voor sijn «eer mooie ea bevattelijke uiteen zetting. Na Spr. bedankt te hebben her- moerde de voorz. nog even aan den avond van Dom Franco de Wijels »De bereeniging der kerken* op 29 December a.s. ep kon tot zijn groote vreugde nog meedeelen dat het, 'l bestuur is mogen gelukken onzen grooten acteur en declamator Albert van Dal- te engageeren die samen met Sara He yblom in Januari voor G. en W. zal optreden. J. BOEKENOOGEN. Secretaris. Genssntsriid. Dinsdag 13 December sal de ge meenteraad dee avonds om 7 uur bijeen komen en o.m. de volgende sskrn behandelen Benoeming van de leden der Raads commissies. Benoeming van Curator Gymnasium wegens periodieke aftreding. Benoeming lid Commissie vso toe zicht M'ddelbaar Onderwijs wegent periodieke aftreding. Benoeming lid der Commissie vat toezicht Liger Onderwijs, wegens perio dieke aftreding. Benoeming lid Commissie van toe zicht op het Voorbereidend onderwijl -wegens periodieke aftreding. Benoeming van een ouderwijzere aan school no. 12. Advies van B. en W. naar aanleiding in het verzoek van het bestuur der R. K. Jongensschden, geiden voo aanschaffing van schoolbanken en leer middelen voor de school aan de Schim- melpeoninckkade beschikbaar te stellen. Overneming der plantsoenijns van de stichting St, Ansfridus en beschikbaar stelling van de benoodigde gelden tot lerbeieriog. Advies van de Commissie van Wet geving naar aanleiding van het adres van het bestuur van den Bood tegen het schenden door het vloeken van Gods heiligen naam, houdende verzoek maatregelen te nemen om dit kwaad te bestlijden. Vethooging subsidie voor de Com missie voor Kindervoeding voor 1927. Voorstel van B. en W. om subsidie te verleeoen asn N. Hilversum ten be hoeve van den autobusdienst. Voorstel vso B. en W. tot het rekenen door hel Woningbedrijf het Gasbedrijf vin den grondprjjs in verbind met den bouw van 48 wonin gen op het terrein aan de Eemstraat i Gaslaan, Herzien van den canon nopens de in C. Schniedewind in erfpacht uitge geven en nabij den Heiligenbergerweg gelegen perceelen tuingrond. Overnemen van het Rijk c.a. van de Van Campenstraat en een gedeelte van den Appelweg. Voorstel om gedeelten van het trek pad onder Baarn en een perceeltje iletgrood onder Hoogland te verhuren in Mej. Botterblom. Onderhandscbe verhuring van bouw land aan Randenbroekerweg, Hoogc- eg en Heiligenbergerweg. Onderhandsche verhuri-g van een gedeelte trekpad en rletgrond onder Hoogland en Baarn aan W. Dorresteln. Onderhandsche verhuring van bouw land, aan en nabij den Leuaderweg aan L J. van Nieuweohuisen. Onderhandsche verhuring van bouw land nabij den Hoogeweg aan J. L ick horst. Verhuring van grond nabij den Ouden Soeslerweg aan C. P. van Maurik. Onderhardsche verhuring van een lis met grond jan de Barchman Wuy lierslaan aan W. van Goinga. Verkoop van bouwterrein aan de Zuidzijde van de Pauwstraat groot pl.m, 778 Ma. voor f 4700 aan A. Jansen. Verkoop van bouwterrein aan den Ouden Soeaterweg groot pl.m. 681 M' voor f3800 aan de Woningstichting -Goed Wonen*. Verkoop bouwterrein aan de Cele- besstraat groot p'.m. 974 M'. f 5600 aan C. van Nieuweohuisen, Langestraat 65 Amersfoort Leesboeken Kleurboeken Mobaco bouwdoozen Nieuw I Erector en Matadordoozen Plakplaten Aankleed- poppen Bed1 Fotoalbums Luxe post Pressepapier I^ai==i onder controle Centrale accountantidlenst Ned. Boerenbond Qocdgekeurd bi] Koninklijk Besluit d.d. 14 Maart 1913, no. 08 De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in net R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANOEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uur; WOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk ingaande rente 3°/,0 pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. KassierAmsterdamsche Bank. Van gemeentewege weid aanbesteed het vetbreeden en tioleeren van een gedeelte Arnhemscheweg en gedeelte Leuaderweg, het aanbrengen van tegel- trottoirs en het maken van bestratingen. Inschrijvers Hoogevest f37.810; F. Ruitenberg f28.400; Maanen, Arnhem f30.770; Lager we y f35,887; Bartels, Zwolle f 38 600 Renes, Utrecht f 38 701 Kroa, Utrecht f39,460; Herder fli Geertscma, Zwolle f39.600 Vuor het leggen van een brug over de beek aan de Kattekampen schre ven in Bolle, Hilversum (17,990; Beton- maatschappij (18 466; Hoogevest f19 273; Gelrla, Apeldoorn 119.277; Last Zn., Eikhuizen f19 440; Joe les,den Haagf 19.934Industrie Beionm. Amsterdam f 19.990Zeisier Betonijzer bouw 31 324; Herder en Geeritema, Zwolle (21 600. De Vereeniging tot het houden van Kunstbeschouwing enz., houdt eene kunstbeschouwing van de werken van E. Ltlcker te Nijmegen, in de sociëteit Concordia op Zaterdag 3 Dec. van half 2 4 uur en Zondag 4 Dec. van 10-4 ure. Entree niet leden 25 C*ot, leerlingen 10 cent. Van Rijkswege tullen worden ver- kocht 44 boomen, alle gemerkt staande op hel Iofanteriekaterne terrein aan den Leuaderweg te Ametfoort (pare. 1) en langs de Rijkswegen EemnetHoevelaken (pare. 2). Amersfoort—Renswoude (peic. 3). VoltenhoveoAmersfoort (perc. 4) Biljetten op segel vóór of 7 Dcc in te leveren ten kaotoie van deo ontvan ger der registratie en domeinen, Plant soen 8 te Amersfoort. Donderdag 1 December zal bet 70- jarig bestaan der mililaire rijschool hier ter stede worden herdacht. Al dagen lang ia men reedt doende met het aanbrengen van versieringen Hebl U een Taxi of auto noodig Amersfoort. H. ELZENAAR Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 Telef 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Tcckcnbenoo- dlgdheden. - Advertentie-Bureau an met hst oefenen voor «en ruiterfeest. De volgende dagorde is gesteld Donderdag half 1 ontvangst der reü nisten en gcnoodlgden, lunch. 2 uur voorstelling In de Rfachool. Klasse sltoefenlngen klasse jonge paar den csrouaselrijdsn door twaali offi eieren in groot tenue springenvoor stelling der msute van de Kon. Ned, JschtvereeniglngcarrousMlrjjdcn door leerlingen der School eoor Verlofaoffl- cleren der Cavalerievoorrijden van achoolpaardan door de instructeurs. 6 uur ontvangst der reünisten in Concordia. 7 uur diner in de Rijschool. Rij Boodschappen doen geen PUROL vergeten

De Eembode | 1927 | | pagina 1