Moeders Zonder dak- of raamantennef ontvangt U op het 4-lampstoestef ff Pianohandel S. DuijkerL fa#"**.. DE EEMBODE R. K. Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke nummers 10 ct. Vrijdag 2 Maart 1928 No. 97 Een en Veertigste Jaargang KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VRIJDAQM1DDAQ AdvertentlCn 25 ct. per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentifin moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd Een wijze kan de gunst vai machtige missen, maar de machtige niet de wijsheid van den wijze. De Gemeenschap der Heiligen in de Liturgie. Is God kern ei doel van d: litur gie, het stramien waarop de liturgie in zijd veelkleurigheid en alzijdige rijkdom bewerkt staal, is zonder twijfel hel wondere begrip, dat wij noemer, de ge meenschsp der heiligen. De liturgie is een teer en kostbaar weefsel, waarvan de draden van den hemel naar de aarde en vanjden aarde naar den hemel naar 't Vagevuur gespannen zijn. De plaats van loutering ligt tusschen hemel en aarde en zij die er in verblijven om de algeheele zuivering te ondergaan, noodzakelijk om te verschijren voor Gods Aanschijn, kunnen die loutering zelve niet bespoedigen, doch zijn aan gewezen op de gebeden der levenden op aarde en op de macht der heme lingen. Zij. die op sarde leven en de nog strijdende keik uitmaken, hebben nog het beil van hun ziel in handen en kunnen nog kiezen, en naar eigen vrijen wil hun toekomstige eeuwigheid bepa len. Maar zoo zij hun keus op de hemel hebben gezet, dan zijn ook zij wederom op de zegevierende kerk aangewezen in het afsmeeken van genaden voor de goede volhardiog, in het verkrijgen van Goddelijke gunsten en bijstandin één woorder is een voortdurende en verstrekkende en in zijn heilige diepgang nooit zuiver te peilen wisselwerking tusschen de zegevierende, de lijdende en strijdende kerk, wisselwerking die we aanduiden met de gemeeoschap der heiligen. Wat al geheimen, wat al aantrekke lijkbeden van hooger orde, bevat deze «Kjiise-gemeenschap, die waarlijk een gemeenschap is in de gemeenschappe lijke eindbestemming der vereenigden de glorie vao God, God Zó f. Hoeveel inniger en waarachtiger, zui verder en oprechter, dieper en geeste lijker is deze gemeenschap dan de z g, «gemeenschap, die het bedrogen spiri tisme denkt te bewerkstelligen. De gemeenochap der heiligen houdt niet slechts in de band van een sterke, krachtgevende eenheid zij, die nog op aarde de strijd hebben de volvoeren, maar zij brengt nog vóór de dood een innig contact tot stand met een voor alsnog onzichtbaar Leven. Een rijk geestelijk, diep-inwendig leven op aarde bindt de ziel aan God en maakt de daadwerkelijke beleving van d; gemeen schap in Hem en door Hem mogelijk. Onmachtig deze geestelijke relaties, die tot de witte mysteries van het ver borgen zieleleven behooien, van Blle zijden ook maar zwak te belichten, zullen we slechts in algemeene trekken zien, hoe de gemeenschap der heiligen toch in de liturgie manifesteert. Vooieerst geeft de eenheid in de liturgische handeling of U b.v. een H. Mis volgt te Amsterdam of in Yoko hama of te San Francisco een beeld van Christus zichtbare kerk op aarde, die ééa, heilig en katholiek alge meen) is. En juist in deze dagen bidden we dès te vuriger, dat die eenheid zich ook moge gaan uitstrekken over hen, »die door scheuring of dwaling van ons gescheiden zijn*. En in deze katholieke kerk ou bezitten we een katholiek, alge meen, gemeenschappelijk gebed: het liturgisch gebed. Hoe kunnen we, als leden van dezelfde gemeenschap, béter het karakter van die gemeenschap aller eerst leeren begrijpen, om er vervolgens steeds naar te handelen, dan door deel te nemen aan dat algemeeue gebed I Eerste conclusieneemt allen intensief deel aan dat liturgisch gebed, aan de liturgische handelingen, bestudeert Jze, koopt een missaal, neemt kennis van de schBtten, die in het brevier liggen opgeborgen. Het brevier is niet alleen voor priestersdeze schatten zijn voor ólle leden van de gemeenschap 1 De Gemeenschap der heiligen reikt echter verder. In de liturgische cyclus is opgenomen de vereering van de heili gen. die onze voorbeelden zijn en voor spraken bij God. Als schitterende sma ragden, witte en roode paailen, zijn de heiligen geplaatst om hua Goddelijk I middenpunt op de liturgische jaar-cyclus: se vormen er een integreerend deel Y mede, We zeiden het immers reeds d; gemeen-cli p der heiligen bindt de aarde aan de hemel en in de liturgie vormen de heiligen dc Jacobs ladder naar het hri'ige der hiiligen: gouden sporten die ons het opklimmen in het geb:d vergemakkelijken. Want zij, die ons op zoo wondetschoone wijze zijn voorgegaan, hebben ons daarmede den weg gewezen. Wij hebben uu slechts te volgen te lezen en te bestudeereu alles wat in deze de kerk oos biedt 1 Hoe staat het met onze keonis van de hagiographie Profiteeren we van de werken die goddank in onze dagen de ulevel-zoetsappige «heiligenlevens, aan 't verdringen zijn.' Maar pri fi'eeien we vóó-ai van de klare, sobere pracht, waarmede de liturgie ons de heiligen schildert, waarmede de liturgie de heili gen vereert en hen in 't ware L'cht stelt? Het zijn vrBgen die tot ons ieder persoonlijk zijn gericht en die van even groot belang zijn als de plaats die de heiligen en hemelingen innemen in de gemeenschap der heiligen en in de liturgie. Want het Verlossingswerk wordt vooitgezet in de heiligen: Maria, die er méér dan allen deel aan nam, de martelaren die hun bloed en leven er voor gaven, belijders en maagden, die de palmen der heilige en eeuwige vic torie verwierven Al deze beteekenissen zijn niet in enkele woorden samen te vatten, we moeten met heenwijzing er naar vol staan Maar de conclusie De con clusie is dezelfde, die we hierboven neerschreven daadwerkelijke deelname aan de liturgie, waarin de gemeenschap in al zijn uitingen bepaald ligt met be-, die óók eens tot de strijdende kerk hebben behoord en die nu ons opwach ten (n werkzame voorspraak) tot de eeuwige vereenigirg in God, Die ons aller E>nde is. Het derde hoekpunt van de mystieke driehoek, die de Gemeenschap der Hei ligen vormt, is gelegen in het voor portaal des hemels, de plaats van de loutering. En 2ij, die zelf die droeve, maar noodzakelijke loutering in het vagevuur niet kunnen bespoedigeo, daar ze deel uitmaken van de lijdende kerk, ze kunnen geholpen worden door hun strijdende en zegevierende broeders en zusters. En deze heerlijke pl.cht, ligt wederom uitgewerkt in de liturgie. En gelijk deze voor elk der relaties tusschen de leden der gemeenschap haar aparte rubrieken heeft en toch in ul haar uitingen voortdurend die gemeenschap pelijkheid in het oog houdt, zoo is ook het Dooden-officie een apart en levens buitengemeen schoon en troostrijk ge deelte van de liturgie, zólder dat de geloovige zielen ook builen dit speciale officie worden vergeten. En voor de derde maal komen wt terug, cu om deze reden, op de zelfde conclusie: de daadwerkelijke deelname, omdat we onze doodeu niet beter kun nen helpen en wij zelf geen zachter vertroosting kunnen vinden dan dóór en ia de liturgie. Hechter dan welke Volkenbond ook, nobeler dan de decadente heldenver- eering vao onzen tijd, waarder dan een bedriegelijk spiritisme, is de gemeen schap der heiligen in de Roomsch Ka tholieke kerk. N de P. Voor de Vasten. Wordt er ook in onze omgeving te weelderig geleefd Zijn tl ook hier, die in vele dingen boven hun stand gaan? Dat wij de waarheid hiervan eens beter inzien in dezen H. Tijd en besluiten het «groot doen. opte'geven. Misschien helpt ons daarbij, wat wijjdezer dagen lazen in «de Tijd. «De weelde, welke door den duivel alleen wordt ingegeven en den mensch veel onrust brengt, heeft haar plaats gevonden onder de groot9te bedriegers der wereld. De waarheid bestaat in «zija., de weelde in «Schijnen.» Rijk schijnen, terwijl men aim is geleerd schijnen, terwijl men ongeletterd is, groot schijnen en klein zijn, koning schijnen en onder daan zijn, een godheid schijnen en Wrijft een weinig PUROL tusschen de handen cn strijkt het door de haren Uwer kinderenhoofdhuid en haar blijven dan rein gezond en de groeikracht der haren wordt door bevorderd. 'I voldoet iedereen. kaning zijn... Om u te laten zien, boe wij allen meedoen aan de dwaasheid der weelde, 19 het belangrijk, bet vol ger.de eens na te gaan. Iemand verdient tweehonderd gulden per maand en koopt voor honderdlwintlg gulden kleeren. Een dienstbode verdient ze9 gu'den de week en koopt een paar fij-e schoentjes van zeveo gulden, waarmee zij zich Zondagsavond verbeeldt rijk te zijn. De een of andere huisvader is- advokaat en zijn dochters koopen bont mantels, die hy nog in drie maanden niet kan betalen en waardoor bij zijn cliSnteo het vel over de ooien moet halen. Een ander is koopman en al geeft hij 800 gram, in plaats van een kilo, al geeft bij vet voor boter, water voor wijn, kaf voor koorn, meel voor suiker, katoen voor wol, hij kan de groote leugeo die door de weelde in zijn gezin heertcht niet b'ijven dienen. Ten slotte: het «groot doen» treft men aan, in alle stauden en daardoor leven wij ia een voortdurend bedrog. Duidelijk ziet men dat wij gebonden zijn aan een ketting van een onverzadigbare macht, waardoor de armen rijk willen zijn, de ■ijken, jockheeren en graven, de graven koningen, de koningen godheden..,. Om deze trap van verlangens te be- klimmeu is het niet noodig dat men terstond de hoogste sport bereikt. Voor- loopig is het voldoende te veinzen of er al is. Om dit te veinzen, wringt zich naar alle kanten, liegt men, men zich in gevaar....» A. compleet f175. Havik 29 De Nederlandsche Kerkprovincie. Zondag 4 Maart zal het 75 jaar ge leden zija, dat de Pauselijke Breve verscheen, waarbij Nederland tot een afzonderlijke Kerkprovincie werd ver heven. Al is 75 jaar voor een Instituut als de Kerkelijke H.ë'archie kwalijk eeD «jubilé. te noemen, toch biedt deze driekwart eeuw kerkgeschiedenis oos, Kalhd eke Nederlanders, reden te over om O. L Heer eens innig te danken voor den zeer bizonderen z gen, dien Hij in deze jaren over onze kerk uit- Wat is er een blijde groei geweest sinds 4 Maart 18531... Op alle terrein ontplooide zich de Katholieke overtuiging en het Kalbo lieke leven. Politiek werden we een machtige partij, juist door ons éc te Katholieke beginselsociaal hebben wij sterk-georganiseerde vakbonden en stands-groepener is onder ons een levendiger deelname aan alle uitingen van kunst, er is zelfs een Katholieke kunst in wording onze pers beschikt over uitstekende organen, meer dan in welk ander land ter wereldop onder wijsgebied hebben we met en zonder «gelijkstelling, prachtige resultaten be reikt onze charitatieve werken bloeien hoog op in gestichten en vereenigingen van allerlei aard. De nieuwe kerkgebouwen en kloosters sinds 1853 gesticht, zju bij tientallen te tellen, in alle bisdommen. Talrijk zijn de priester- en kloosterroepingen, de zichtbare bloesem van het iotens- godsdienstig leven. Groot is in onze moderne en groo- tendeels ontkerstende maatschappij de invloed nog van onze godsdienstige overtuiging. De genade Gods leefde en werkte, al deze 75 jaran, in de Herders en in de kudde. Zij hield in onze Katholieke samenleving bet Geloof en den Gods dienstzin, ondanks alle gevaren en kwade invloeden, levendig. P. C. K. Binnenland Voor het Or. Schaepman-fondt. Het Kring Comilé Utrecht voor Dr. Schaepman-fonds, in den Kieskring Utrecht heeft de navolgende personen bereid gevonden in een Eere Comilé zitting te nemen Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht Mgr. Dr. A. C. M. Scbaepman, Proost van het Metropolitaan Kapittel en Pre sident van het Seminarie Rijsenburg, Mgr. B. A, de Wit, Vicaris-Generaal r jfi op- Vraagt zonder verplichting prospectus! Amersfoort Telefoon 773^™^^^ het Aartsbl.dcm, Kauun ik var, hei Metropolitaan Kapittel en Deken van Utrech'. M'. W. vao Bisten Eateobu'g. Oud- i van de Tweede Kamer en Eerste Kamer der Siaten-Generaal, Utrecht, Prof. Dr. J, Tb. Beijsens, Hoogleeraar n de Rijksuniversiteit te Utrecht. Jb'. W. E, Bosch van Oud Amelis- weerd. Oud-lid van Gedeputeerde Staten m Utrecht. A. C de Bruyj, Voorzitter van hel R. K. Werkliedenveibond, Utrecht. L, A. F. X Fock, Kanunnik van het Metropolitaan Kapittel en Deken van Amersfoort. W. de Gijs, Geestelijk Adviseur van den Aartsdioceianrn B.iereo- en Tuin- deisbocd Kring «Het Sticht». Dr. F. C. Huygen, Voorzitter van den Kring Utrecht van de Alg. R, K. Wcrkgevers-Vereeniging, Amersfoort. C. van 't Hullen aar, Voorzitter der Leo vereeniging, Utrecht. J. H. G. Jansen, Kanunnik van het Metropolitaan Kapittel, Pastoor, Utrecht. C. J. Kuiper, Lid van de Tweede Kamer der Siaten-Generaal, Utrecht. Prof. Dr. Raphaël L'gtenberp, Hoog letraar aan de Rijksuniversiteit, Utrecht, J. Luyf, Secretaris van de St. Lebui' lis-vereeoiging, Baarn. Prof. Dr. W. j.Paimans, Hoogleeraar in de Rijksuniversiteit te Utrecht. Dr. L. van Romundr, Voorzitter der R. K. Artsen-Vereeniging, Ulrecht. Prof. Dr. F. M. A, Roels, Hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit, Utrecht Th, Roeleveld, Deken vao Culem- borg, Wijk bij Duurstede, P. H, Steeobc lï, Hoofdredacteur in «Het Centrum., Baarn. J. G. van Schaik, Kanunnik van het Metrcp jlitaan Kapittel, Pastoor, Ulrecht. J. G. Suring, Lid van de Tweede Kamer der Siaten-Generaal, Maarssen. Mevr. F. Sleenbtrghe—Engeringh, Piesidente van den R. K. Vrouwen bond, S oester berg. Mr. H. W. de Vink, Lid van Gede puteerde Staten van Uirecht. Mr. A. I M. J. B iron van Wijnber gen, Lid van de Tweede Kamer der Siaten-Generaal, Utrecht. Capitulanten- De veel gehoorde voorspelling dat van de Capitulantenwet niets zou komen, is bewaarheid. Niemand in de Tweede Kamer nam voor dit wetsvooistel op. En minister Lambocy begon dan ook de onaange name taak om eene ten-doode g:- doemde wetsvoordracht te verdedigeo de verklaring, dat bij, minister, de eerste was, die haar in het parlement kwam bepleiten. Het eind was, dat de minister de Kamer verzocht, de beraadslagiogi het ontwerp te schorsen, opdat hij zou kunnen overwegen, of bij alsnog zou kunnen komen met een gewijzigd ontwerp, waarbij met de bezwaren, uit de Kamer gerezen, rekening kan worden gehouden. Aldus geschiedde. Handelsregister. Gelijk bekend, moesten de voor in schrijving in het Handelsregister be- stemde opgaven tot nog toe ia drievoud worden ingediend. Met ingang van 1 Maart a.s. wordt hierin wijziging gebracht, zoodat van genoemdeu datum af met indiening vao de opgaven io ééi enkel txemplaar kan worden volstaan. De aandacht belanghebbenden wordt er overigens nogmaals op geve6tlgd, dat wijzigingen van hetgeen met betrekking tot bun 'in het Handelsregister is ^geschreven steeds ten spoedigste lieoen te worden opgegeven. Gemengde Berichten In het jaar 1854 trok een ongeveer 14 jarige jongen uit een klein stadje in Midden-Duilschlaud met een kwarijt den sak de wereld in al zwervei kwam hij in Hamburg, waar hij als scheepsjongen op een schip dienst Gedurende eenige jaren bezocht hij verschillende verre landen en kon du? al aai dg wat vertelleD. Doch dit was nog maar een begin Daarop werd hij soldaat. Vervolgens! gal hij weer toe aan zfln verlangen naar ruime sop, om na enkele jiren terug keereo naar het vaderland en dit als militair te helpen in '70, Thans achterhaalde hem bijna liet noodlot hij werd gewond en geraakte in Fran- sche gevangenschap. Hersteld diende hij twaalf jaar in Algiers in het Vreem delingenlegioen, gedurende wtlke jaren hij ook weer de noodige verwondingen Naeenige jaren vinden wij den ont slagen leg onair in lid.ë terug, werk bij de houtvesterij. Ook hier echter kon hij geen rust vinden. Met een circus trok hij mee naai Zuid Afrika. Ii den boerenoorlog streed hij mede aan de zijde der Transvalers, hetgeen hem in Eogelsche krijgsgevangenschap en ver- ■olgeos In Engeland bracht. I r 1903 ves hij weer in Duitschland. Hier trof de inmiddels 63 jaar geworden zwers :ija moeder, die ia al deze jaren ril >an haar zoon gehoord had, gezond vel aan. Twee jaar later overleed de rrouw, waarna de moderne Odysseu9 :r weer op uittrok. Gedurende eeuige maanden woonde de zonderling een hol nabij Greiienhagen. van w hij groote bedeltochten ondernam, welke er toe bijdroegen, dat zich langzamer hand allerlei legenden om zijo persoon vormden. Weldra ztond hij in de om geving b-.kend ais «Fü'st Greifenbergen. zooais hij zich ook zelf gaarne noemde, Wegens strocpen veroordeeld, besloot nan maar weer lijn heil elders zoeken. Hij wandelde naar Rusland. B ijken, zijn papieren is bij hier chillende sleden weikzaam geweest als ziekenverpleger zelfs zou hij als zoodanig hebben aangemeld toen in Siberië de pest uitbrak I la 1919 keerde hij over Litauea en Memel naar Duitschland terug en maakte voor 't eerst van zijo leven ge bruik van den trein, hetgeen hem bijna het leven kosttebij eeu botsing nabij Koningsbergen werd de grijsaard gewond, zoodat hij langeu tijd i ziekenhuis lag. Nauwelijks genezen, trok hij naar Beieren, waar hij met een 41) jaar jongere vrouw huwde, die hij nu twee jaar geleden door den dood ver loor. Op zijn ouden dag beleefde hij nog, dat hij door de justitie over de lands- grenzen werd gezet, zocdat deze «Ritter der Lacdstrasse. weer als vroeger langs Ideo en wegen trekt I Hoest, Keelpijn MIJnhardt's Hoesttsbletten. Doos 30 c Mljnhardt's Keelpljatableltea, 60 en 30 c Apothekers en Drogisten. Vorige week had te Valburg een ongeluk plaats, dat gelukkig goed is afgeloopen. Na de sluiting van het Veertiguren gebed begaf de Pastoor van Valburg ich huiswaarts. Bij het overstekeu vau en vonder op een der biuneuwegeo, geraakte hij door uitglipping in een sloot, waar hij bijaa tot de schouders inzakte. Den geheeleo nacht bracht de pastoor in dezen benarden toestand door. Tegen den morgen meende hij voetstappen te hooren en riep om hulp. Met groote moeite kon men den in middels bewusteloozen pastoor uit den drassigeu grond krijgeD. Zijn toestand is een weinig vooruitgaande. De pastoor was gewend te dezeo afstand af te leggen. Door het vriezen der laatste dagen was de grond daar rer plaatse glad, hetgeen de oor zaak Is geweest van dit ongeluk. De ochtendtrein vbu- Glvet naai Brussel reed door een defect aao d: remmen het eene statiou na het anden voorbij zonder te stoppen. Tusscher Glvet en Namen moet de trein negei maal stoppen, maar inplaats van te Hastière op te houden, vloog de trein volle vaart door bet station en ook de volgende stations gebeurde het zelfde, De trein snelde maar voort en arriveerde te Nemen met een voor sprong van ruim 45 miouten op zijn gewonen lijd. Gelukkig verminderde hij daar zijn vaart en stopte hij ongeveer ijfóg meter buiten het station, waar nen vaststelde, dat zoowel de machi nist als de stoker, door uveripanning Je krankzinnigheid nabij wiren. Zij werdeu onmiddelijk vervingen en tljde- ijk van dienst vrijgesteld, Aan een dezer dagen verschenen serie van statistieken betieffende het drankverbod en den aankleve van dien ontleenen wij de volgende cijfers Sedert het in werking treden van het veibod zijn in den strijd tegen de smokkelaars 47 beambten van den prohibitie-dienst en 126 burgers gedood, Ia het jaar 1927 alleen vonden 65000 arrestaties plaats en werden 7137 smokkelauto's, tot een gezamenlijke waaide van 3 5 millioen dollar in be- slag genomen, benevens 353 schepen ter waaide van 316000 dollar. Ia 36546 gevallen volgde veroordeellog, daarvan in 11878 gevallen tot gevangenisstraf fen, te zamen van 4477 jaren. Sedert eenige dagen heerscht te Konstanlinopel een koudegolf, die ver gezeld gaat van hevige sneeuwstormen, waardoor het verkeer te land en ter zee gioote belemmering ondervindt. De sr.etuw I gt 15 cM. dik, Uitgehongerde wolven en handen doen aanvallen op de kudden vee. Het spoorwegverkeer met Europ is gestaakt, Te Maastricht geraakte een arbeider tusschen de buffors van twee wageni. Met zware inwendige kneuzingen is hij naar hst Ziekenhuis gebracht, waar hij overleed. Te Chemnitz bespoot een twaalf- jirige knaap uit de grap een voorbij- ijjdcnd moto>fister met water. Deze sprong vaa zija fi .as ea liep den jongen na. Hieibij werden beiden verrast door een auto. De motoitietser werd gedood en de jongen levensgevaarlijk gewond. Ia het doip Moriago in Italië vloog tijdens een bn-coopvoorstelling een tï'm in brand, waardoor ook het gebouw vlam vatte. Er ontstond onder de aan wezigen 'n paniek, terwijl eeu trap in stortte. Ia bet geheel werden 35 toe schouwers gedood, terwijl zeer veleD gewond werden. Een ingenieur vau de Deenscbe staatsmunt te Kopenhagen, is in bech- genomen, nadat was gebleken, dat hij vatsch geld in omloop had ge bracht. De ingenieur moest bet valsche metaal geld onderzoeken en heeft van de gelegenhe;d gebruik gemaakt, een deel vao dit geld weer uit te geven. Toen hij poogde by eeu tramconduc- valscb kroonstuk te wisselen, werd hy gesnapt. Eeu 5-jirig jongetje te Nieuw Namen (Z.), dronk uit eea ll:sch vitriool. Het kind vei keert ia zorgwekkenden toestand. Te New-York beerscht een voor den tijd van het jaar ongekend lage tempera waardoor reeds «yf menschen om- en worden geiUAl door ^TrnwiMMm Iwue 75ctBii Apolften Droqultn,

De Eembode | 1928 | | pagina 1