N.V. iWiddenstands=Bank Crystalphone Edison Pianohandel S. Duijker Handboek voor den L eekenapostel Voor de Schoonmaak Bel dan op No. 42 DE EEMBODE R. K. Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 29 Mei 1928 No. 17 Twee en Veertigste Jaargang Abonnementen kunnen elke week Ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden 11.00. Bulten Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke nummers 10 ct KANTOOR: LANGEQRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VRIJDAOMIDDAO AdvertentiEn 25 ct. per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld advcrteeren. AdvertentiEn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd Menschendie betere dagen gekend hebben", hebben daarvan meestal niet het ieste gebruik gemaakt. De Brem. Nu bloeit de Brem, Nu bloeit de vreugd, Nu breekt de gulden blijheid los Waarop de aarde wachtte. Nu bloeit de brem, De gouden brem Vol feestelijk gebeuren. En lacht en lacht haar weelde uit In klaterende kleuren. Nu bloeit de brem Haar bloemekens Als kleine gouden bellen Zij gaan aan 't juichend lentelicht Het zon-geheim vertellen. Nu bloeit de brem, Nu bloeit de vreugd', Nu bloeit het groote leven En in den blijden zounescbijn Lacht héél de wereld even. 1 Oude Poorten Door A. F, VAN BEURDEN De Heerepoort. Het Heerepoortje werd ook wel school- poorlje genoemd. Het werd in 1646 geopend tot gemak der burgers, die daar buiten hunne tuinen hadden liggen, waarom er in 1649 dus drie jaren na den bouw er een brug over de gracht gelegd werd. Ook zegt van Bemmel bl. 46, dat de poort aangelegd werd tot sieraad en plaisier van het gebouw, genaamd de Staatenkamer, 't welk de regeerders in 1643 verkochten, waarna men er drie woniDgeo van maakte. Te voren was er al een gaog, van den wal af Daar beneden. In 1718 werd het poorlje hersteld. Ia 1792 werd A. Doornik, portier. Deze poort was van groot belang voor het verkeer. In de Heerestraat lag de kapel van Si Agnieten, eerst kloosterkapel 1487- 1597, dan Latijnsche school van 1622 1812, daarna kazerne van 1812 tot de zestiger jaren en in 1864 afgebroki Zij was ongeveer 27 meter lang bij negen breedte, dus een aanzienlijk ge bouw voorzien van een torentje met klok, later in den Dieventoren gehangen. Merkwaardig is het dat van al de oude gebouwen der Heerestraat geen enkel meer bestaat. Alleen de naam herinnert nog aan de vroegere Statenregeerders, waaraan ook de naam van Scholtessen- brug ook nog doet denken. De Heere poort heeft bet lot gedeeld van de meeste der stadspoorten en is geheel tot den grond afgebroken. De Sint Andriespoort, De Sint Andriespoort werd door het volk gewoonlijk Triesgespoort geheeten. Zij droeg haar naam van den St. Andries- kamp, achter Monnikendam tusscben den ouden Bisschopsweg en de stads gracht den derden kamp van de beek. Daar was in 1403 een klooster getim merd, omdat het klooster der broedeis van het Gemeene Leven achter het Gasthuis op het Spui te klein was ge worden voor het toenemend getal leden. Deze poort, zegt van Bemmel, is ver moedelijk met den stadsmuur te gelijk gebouwd, dus bij den uitleg omtrent 1450. De Triesgenspoort lag ook kort bij de kapel van Sint Jbd. Wanneer men van buiten door de Sint Andriespoort de stad inging zag men vóór den stadsmuur een viïj hooge toren met een spits leien dak, waarin onder een poort uitgespaard was, die onder den breeden stadswal heen ging. De vijf meter dikke toren was aan de buitenzijde, afgewend van de stad een weinig afgeplat en bezet met nissen. Links lag een poortgebcuwtje met schoorsteen. Wanneer men nu over den hoogen 5 meter breeden stadswal wandelde liep men evenals dit nu nog bij den Monnikendam bet geval is dwars over bet verwulfsel der poort. Hier zag men ock dat de poorttoren aan de stads- ol walzijde geheel recht afgeplat was. Men kon door een deur toegang kiijgen tot dien toren, WBarin oudtijds de soldatengevangenis was. De leien vao bet dak van den toren werden later uit zuinigheidsredeo door roode pannen vervangen. Een steenen trap voerde van den wal naar beneden de stad in. Een aanbouw terzijde aan de poort gaf er wat meer ruimte. De gebeele poort was ongeveer 10 A 11 meter diep. In den poorttoren hing eene hamei, ijzeren hek, dat bij gevaar neergelaten kon worden. De Sint Andriespoort kleinere poorten, die men echter goed onder toezicht hield. Men was altijd bang, dat vijanden juist het oog op die niet erg versterkte poorten zouden rich ten. Daarom schreef men voor, wat er doorgaan mocht. In 1657 werd toegelaten dat er bees ten passeerdenin 1683 moesten de sleutels 's avonds bij den schout ge bracht worden in 1730 werd de ordon nantie of het voorschrift voor den por tier, wie en wat hij toe mocht laten nog eens vernieuwd. In 1733 en 1734 werden de schuttingen en de trappen vernieuwd. In 1741 kreeg de portier 15 gld, boete, omdat hij aanhoudend ge laden wagens had laten passeeren en in 1742 klaagde men over het bard rijden der boeren door de Sint Andriespoort, zeker omdat de oude toren en de brug gen dat niet konden lijden. D: ongeveer 12 meter lange brug over de gracht rustte op drie stevigi zware eikenhouten jukken en was vai bouten leuningen voorzien. De Sint Andriespoort die, zooals vóór al g«egd was, aan den buitenkant door Iicht]iogebouwde groote uisvakken bouw kundig eenigzins gesierd was, vormde aardig punt in het vestingbeeld der stad. Echter heeft men ze me Bodere poorten bij het toenemend keer afgebrokenalleen de bewaart bet aandenken. Ze lag in den aan het einde der atraat en reikte daar tot op 10 meter grachtbrug. PLATTEGROND. Stad 1 poort; 2 bijgebouw. De Kamperbuilenpoort. Wanneer men van den kant var Hoogenweg Amersfoort binnen wilde gaan, moest men eent de breede beek passeeren over eene houteo brug ODgeveer 15 Meter, onderschraagd door -!er zware eikenhouten jukken. Bij het begin der brug stond bouten poorlboog met renaissancebe- kroning, die door een hek gesloten kon worden. Rechts en links waren ook afsluithekken aangebracht. De brug kon naar de stadsztjde gedeeltelijk opgehaald worden. Als men de brug over was, kwam men in een bolwerk, waarin links een poorthuisje stond. Dan ging men onder het met een topgevel versierd 10 Meter af te sluiten diepe voorpoorthuis, in 1596 gebouwd, door. Daarop liep de weg in een boog en stond voor de Kamperbinnenpoort, meer schilderachtige oudere poort twee opgaande ronde torens met spitse daken gedekt terwijl deze ver bonden waren door met een dak ge- dekten boog, als poort dienstdoende, ook deze kon gesloten worden. Dan was men nog niet in de stad en aan den wal. Daarvoor moest men nog 20 Meter links draBien en kwam dan weer aan een bedekten, breeden maar korte- ren poortgang in 1588 aangelegd en dan in de stad. Aan dezezijde was van de verdediging meer werk gemaakt dan elders. Men kon ook beter en nauw keuriger controle uitoefenen op de pas santen, doordat ze eigenlijk drie opeen volgende poorthuizen hadden door te gaan. De geheele lengte van de poort inrichting was 50 Meter lang, met de beekbrug medegeteld 65 Meter. In het Museum Flehite is een ge schilderde groote afbeelding te zien. Evenals de andere poorten verdween ock de Kamperbuitenpoort, De oude Kamperbinnenpoort, nog steeds een aniikiteit, die volgens den een bewaard moet blijven, en een sta- in-de-weg, die verdwijnen moet voor den ander, bleef tot nog toe bewaard. Het Rijk dwingt wel tot behouden, maar past er wel op eene goede op lossing te geven en Amersfoort met raad, maar ook metterdaad bij te staan. DrSCHOU- Bloemendaalschcpoort. De B!oemendaal5che poort was als de Kamperbuitenpoort gelege een bolwerk en bestond uit twe zonderlijke poortgebouwen, die 35 Meter van elkander lagen. Kwam men van de zijde van Hoog land de stad in, dan vond men eerst een bouten brug over het water, 20 Meter lang. Daarna 10 Meter verder stond de poort, in 1588 gebouwd, De weg draaide dan naar de stad toe langs hooibergen. 35 Meter verder bereikte men de poort, die tusschen wal en muur stond en 10 Meter diep was. Ia 1661 werd het torentje of kamertje boven de poort en den muur als ver gaderplaats toegestaan San het metse laarsgilde, om daarin hunne gildeproe- ven te maken. Wij herinneren er aan, dat er in den O.L.Vr.toren nog van die proefstukken te vinden zijn. De poort is evenals vele andere verdwenen. Amersfoort In den Gemeenteraad. De gemeenteraad ging in zijn laatste samenkomst zonder discussie en geheel eenstemmig accoord met het voorstel en W.gunstig te beschikken op het verzoek van alle Bijzondere Schoolbesturen ter plaatse om t schotten uit te keeren voor de betaling der boventallige onderwijskrachten aan bijzondere scholen. De gemeente betaalt hare boventallig! leerkrachten uit de gewone middelen direct na de aanstelling. De bijzondere schoolbesturen mc de salarissen der boventalligen uit eigen of geleende fondsen voldoen, tot dat de machtiging tot betaling van dat be- ag uit de openbare kas afkomt. Zoo kon het gebeuren dat een school bestuur b.v. twee-en-half jaar lang de sten der in zijn dienst zijnde boventalligen moest fourneeren eer die uit de gemeentekas konden worden ge restitueerd. Ieder voelt dat zulks onbillijk is en et strookt met bet beginsel der gelijk stelling. De schoolbesturen moesten die gel den opnemen. Zooals uit de mededeeling van Wetb. Thien op 't eind der raadsvergadering bleek, beloopt het salaris der bijzondere boventalligen ruim f30.U00. Over i jaar gerekend, mag men dus een rentelast in ongeveer f 2700 veronderstellen. Dit bedrag giog dus voor de School muren verloren en zal nu voortaan bespaard kunnen blijven om benut te worden voor verbetering en vernieuwing in leermiddelen enz. In 't Amersfoorlscb Dagblad wordt deze rechtvaardige regeling geheel ten onrechte een douceurtje aan het bizon der onderwijs genoemd. Het gemeentebestuur geelt geen dou ceurtjes. De wet verbiedt het trouwens. Maar de gemeente handelt rechtvaar dig en past het beginsel van gelijkstel ling toe, wanneer ze aan het bizonder onderwijs 't salaris vergoedt, terzelfder tijd dat 't ook voor het openbaar onder wijs wordt uitbetaald. Verheugend stemt bet, dat de vei koop n gemeentelijk bouwterrein geregeld doorgaat. Ook in deze zitting werd weer voor n aardig bedrag omgezet. Ia de bouwbedrijven is volop werk. De Bataafscbe Petroleum-Maatschap- pij kocht terrein, achter de Gemeente- reiniging aan de Eem gelegen. Er wor den daar opslagplaatsen en kantoreu gevestigd, 'tls te wenschen dat deze transactie door meerdere wordt gevolgd. Er is nog industrie terrein in overvloed beschikbaar. Dat de gasfabriek weer in de dis- cussiEa van de vroede vadere- zou worden betrokken, was te verwachten, iteert te lezen van f118 (XX) klare winst. De kort geleden toegepaste gasprijsverlagiog was dus wel gemoti veerd. Verdere verlaging direct toepassen mogelijk wat onvoorzichtig, maar we mogen toch wel verwachten, dat nog maals prijsverlaging zal volgen als de bedrijfsresultaten het gedoogi Practisch lijkt ons het voorr B. en W. door een nauwgezette taxatie te willen komen tot een juiste waarde bepaling van gebouwen, machines en leidingen, In het licht van de uitkomst dezer taxatie wil men dan de afscbrij- vings-percentages opnieuw vaststellen en t ch daaraan prompt houden. Het reservefonds groeie inmiddels aan tot een nader vast te stellen bedrag. En wanneer dit is bereikt, mag worden gezegd, dat hel gasbedrijf de naweegt) der crisisjaren te boven is. Vermoedelijk is de boven verwach ting hooge winst voor een niet gering deel toe te schrijven aan de inrichting der nieuwe kamerovens. Onze afgevaardigde Spit maakte B. en W. attent op den bouw- valligen staat van het gebouw wt de gemeente-ontvanger resideert. We gelooven dat B. en W. wel heel goed zullen weten hoe 't daarmee staat. Voorziening in dezen noodtoestand en in 't gebrek aan plaatsruimte voor meerdere gemeentelijke diensten, zal heel wat moeite kosten en niet geringe fïaancieele offers bovendien. G. A. Onze vroegere stadgenoot, de Zeer- re'w, Heer H. Vos, pastoor van Maltby Rottcrham in Engeland, herdacht dezer dagen den dag waarop bij vóór 25 jaar de H. Priesterwijding mocht ont vangen. De Zeereerw. Heer Vos, die sinds jaren de kleine Katholieke parochie Maltby in bet mijndistrict Rotterham verzorgt, stichtte er een nieuwe kerk, waarvoor hij geldelijken steun mocht ontvangen o. a. van de Koningin van Spanje, geboren prinses Mount Batten. Vorig jaar werd met de opheffing van de Vereeniging »Het Leusder- kwartier» de Nutsspeeltuin aldaar ge- slo'en. Het Nuts-bestuur heeft thans dien speeltuin in eigen beheer genomen. Zaterdag 2 Juni zal om 3 uur de her opening plaats hebben. Tot alle ouders van het Leusder- kwartier is door hel Nutsbestuur circulaire gericht, waarin zij worden opgewekt, tegen een zeer kleine bijdrage lid te worden. Het Bestuut is er in geslaagd om den heer H, Schimmel bereid te vinden iijn deskundige leiding in dienst van den speeltuin te stellen. De President van de Republiek Tsjecho-Slowakije heeft majoor Scharroo benoemd tot Officier in de Orde van den Witten Leeuw, In het jaarverslag van de Nutsspaar- bank wordt gemeld dat de bruto winst over 1927 bedroeg f53.356.57, de on kosten f27.581.15, de gewone afschrij vingen f 2.394, zoodat een netto-winst overblijft van f28 474 42. De rentevergoeding aan inleggers geschiedde naar een percentage van 3 tegen 3 6 in 1926. Het kantoorpersoneel bestaat uit 6 personen. Het aantal deelnemers van den af baai- dienst bedroeg op 31 Dec. 1927 1760. De verlies- en winstrekening over 1927 vermeldt een winstsaldo van f28 474.42. Na afschrijvingen gaat alles naar de reserve. De autobusdienst Amersfoort- Utrecht heeft een wijziging in haar rijplan ge bracht. Het gedeelte Stad (Autopark)— Station en terug zal worden gereden langs UtrechtschwegVlasakker weg Stationsstraat of omgekeerd. Het Berg- kwartier is dus niet meer in de route opgenomen. Voor de R. K. Onderofficieren-Ver- eeriging »St. Martinus* sprak Majoor Bolten over Suriname. Met lichtbeelden verduidelijkt, schetste Spr. de schitte rende natuur dezer kol nie en de mach tige wildernis met zijn fauna. Ia Suri name leeft de mensch primitief, uitge zonderd te Paramaribo, hetwelk groot- steedsche tafereelen biedt. Spr. toonde ook de werkzaamheden in Surinamers in de onmetelijke bos- schen. O. a. gouddelven en goudwas- schen. Verschillende typen van men schen en dieren levend in Suriname werden achtereenvolgens belicht. Aan bet slot deelde Spr. mede dat het voor den Europeaan op Suriname wel is uit te houden al is het klimaat warm. De verschillende ziekten voorkomend onder de inlanders treilen zelden den Euro peaan die meer bygiEnisch leeft. In de pauze werden de meegebrachte foto's, voorwerpen en opgezette insecten door de aanwezigen bekeken. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange dracht no. 4 - Telefoon no. 304 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Ups safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 4 pet. Het Radiotoestel met een wereldreputatie Alleenvertegenwoordigcr Havik 29 Amersfoort Telefoon 773 Verschenen Deel I,Kath. Beginselen op Sociaal gebied door Prol. Kanunnik J. D. J. AENOENENT. Deel II.Eenige Kerkrechtelijke Bepalingen door Prot. J. H. VISSER. Beide deelen in één band f250 Franco per post f3.05. N.V. FUTURA janskerkhof 24, Utrecht - Giro no. 38640 De eindexamens Gemeentelijk Han delsonderwijs zullen dit jaar plaats hebben a. voor de Middelbare Handelsschool: schriftelijkvan 20 Juni tot en met Juli. Mondeling: 5 en 6 Juli. b. voor de Hoogere Handelsschool schriftelijk: van 21 Juni tot en mc 3 Juli. Mondeling9 en 10 Juli. c. voor de Middelbare Handelsavond school schriftelijkvan 2 tot en met 10 Juli. Het Comité belast niet de voorbe- eiding van de stichting van een Pro- testantscb Christelijk Ziekenhuis deelt mede, dat de cijfers betreffende de ziekenverpleging hier ter stede, leiden tot de overlutgiog, dat een op te rich- :n ziekenhuis plaats zal moeten bie- en voor ODgeveer veertig bedden. Ook sl er een naar de eischeD des lijds igerichte operatiekamer moeten zijn n wat verder bij een goed ingericht ziekenhuis behoort. Een voorloopige berekenig der stich- tingskosten geeft aan een bedrag van honderd vijftig duizend gulden. Daarbij is al wat naar weelde zweemt geweerd, gestreefd naar een degelijke verzor ging van alles wat de wetenschap ten dienste der patiënten aan kan weuden. Het Comité is samengesteld els volgt: Mr. C. J. Bartels, J. Bast, L. C. Bcy- :n, H. v. Galen-Last, Mevr. Den Hollander-Pelle, G. v. Hoogevest, Mevr. De Jong Schouwenburg-Patker, Mevr. Kooppers-Dieleman, S, Knoppers, J, H. v. Lonkhuizen. H. Noorman en J. Pannebakker. Maandagavond kwam de Roomscbe Garde bijeen ter bespreking der huis colpoitage. De opkomst was vaD dien aard dat een begin kon worden ge maakt. Begonnen is met het Kruiskamp- gedeelte. Nogmaals wordt de aandacht gevestigd op de tent, Zaterdagsavonds op het marktterrein. Naast de nieuwste brochures zijo steeds verktijgbaar Het Centrum, De Morgen, Volkskrant, Kath, Illustratie, De Bazuin, De Nieuwe Eeuw, De Roskam, De Eembode en de Kath. Radio Gids. Abonnementen kunnen Zaterdagsavonds ook worden opge- De tuinbouwvereeniging vergaderde onder voorzitterschap van den heer H. in der Knoop. Io het jaarverslag over 1927 werd medegedeeld, dat de fioaotieele komsten van den proeftuin niet gunstig tijn bet gevolg van de vele regens. Kastpapier rood, wit, blauw in rollen en vellen Kastpapier met rand Punaises, enz,, in ruime sorteering voorhanden bij Boekhandel H. ELZET7AAR LANGESTRflAT 84 TEL. 528 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. De grond £is zeer |vochtig, terwijl de loosing van het water slecht is. Over het algemeen laten de verschillende oogsten weinig te wenschen over. De uitvoer van tomaten was constant, doch de prijzen beantwoordden niet aan de gestelde verwaebtiogen. De kosten van de verzending waren te boog. De slooten zijn bevolkt met karpers i goudvisscheo. De rekening en verantwoording over 1927 geeft aan inkomsten een bedrag van f5819.waartegenover een uit gaven f7152.71, nadeelig saldo f1616 De gemeente gaf van 1927 en 1928 een subsidie van f300, doch kortte daarop de onkosten voor het gebruik in schoollokalen. De mogelijkheid voor Rijks- en Pro vinciale subsidie is niet uitgesloten. De Amersfoortsche Kunstkring bield zijo jaarvergadering. Uit de jaarversla gen bleek toenemende bloei. Het leden tal heeft de 450 bereikt. De aftredende bestuursleden P. J, 'l iggers en D'. J. N'ieweg werden her kozen. Tot voorzitter is gekozen Jhr. A, W. den Beer Poortugael. De examens der Rijkskweekschool beginnen Donderdag 7 Juni en duren t en met 18 Juni 1928. Die van de R. K. Meisjeskweekschool ,n 19 Juoi tot en met 6 Juli 1928. Als gecomitteerden zullen optreden r. Fock, Inspecteur L.O., mr. Baron :n Wijnbergen, Lid lie Kamer en A. F. van Beurden, oud Hypotheek bewaarder. De eindzitlingen zu''en [gehouden worden 18 Juni en 6 Jul. 1928.

De Eembode | 1928 | | pagina 1