Van 9 tol 25 Augustus en van 6] tot 22 September a.», (indent de opkomst der heibalingslichtlngeo) zal een Hoofd-1 garoisoensvacht worden betrokken. Deze wacht wordt ondergebracht in het perceel »Nederberg«, Utrechtsche- weg 17. Burgerlijke Stand. 30 Juli. Geboren: Willem, t. v. H. Windhouwer en A. P. Wijnande Annelies Bertha, d. v. hl. G. Koot en H. H. Heussner Gerarda Hendrika, d. v. P. J. v. Heugten en H. H. van Wcstcrlaak Albertus Johannes, s. v. J. H. de Winter en W. de Groot Antonius Theodorus Johannes, t. v. T. J. v. Luijtelaar en C. A. v. Klooster Everarda Geertruida, d. van G. v. d. Weiff en W. C. v. Ejkelenburg. Over leden Theodorus v. Kalleveen, 16 j, Jacobus B. Holsken, 13 j. Fre- derik de Greef, 17 j. 31 Juli. GeborenJan Gerrit, z. v. J. v. d. Heuvel en G. v. Putten Jacob Jan, s. v. J. J. Pureveen en J. Veeoen- daal. I Gehuwd: J. H. Parmentier en A. Koeslag W. v. Niekerk en F.. C. Koeslag J. de Groot en R. v. lijn. Overleden Wtlhelmina G, J. J.Suyck, 77 j., wed. v. A. J. v. Munster. 1 Aug. Geboren: Petronella, d. v. W, Gouw en G, v. Dijl Johanna Catha- rioa, d. v. P. K. van Eijkelenburg en W. G. van Doorn. Gehuwd: H. B. Steenwjk en G. v. d. Geld G. H. Verkuil en J. Rykse P. F. Hendriks en J. A. v. de Weg. 2 Aug, Geboren: Lambertus, z. v H. B. Vooihaar en C. J. G. v. de Laar. OndertrouwdJ. G. Uffen en M. Wlert».— F. Hamers en J. v. de Geest C. J. v. der Logt en J. H. Vos. Gelrouwd: H. Leosing en A. Blauw H. Hennink en G. Ooster- getcl J. v. Maanen en B. Leslerhuis. 3 Aug. GeborenMaria Theresia, d. v. H. J. Viester en J. H. Verhey. 4 Aug. GeborenJohannes Cornells, s. v. G. A. Haarmansen M.A. Schoen aker Bertha, d. v. G. J. Rademaker en D. ten Brinke Jacobs, d. v. W. te Beek en C. v. de Wakker Aaltje, d. v. J. Vos en G. Migchelren Marie, d. v. G. M. J. H. v. d. Boom en E W. v. der Linden, Overleden: Anto nius G. J. Thesen, 8 jaar. 6 Aug. GeborenHendrika Wille- mina, d. v. B. v. Hoevelaken en T. Wingelaar Johanna Catrina, d. v. C. v. Nieuwcnhuisen eo E. A. v. Bek- kum Trijntje Hermioa, d. v. W. H. Knoop en H. R^keboer Eddy An- dries, z. v. J. J. Veroie en A. v. Lun- teren. Overleden: Dina ten Brink, 25 jr., echtg. v. G. J. Rademaker. De Algemeene Jury voor de dres- suurprocfwedstrjdeo voor |de Olympi sche Spelen bezocht heden de Rijschool. Op de Leusderbeide werden dressuur- procven gegeven ter vaststelling van een uniforme regeling bij de beoor- deeling voor de Olympische Spelen geldend. Het Handelshuis Radio Elecua opende aan de Langestraat no. 81 een tweede zaak. De bedoeling is daar speciaal werk te maken van den verkoop van lampe- kappen, pianolampjes, schemerlampjes Uit den Omtrek BARNEVELO Een landbouwet te Zwartebroek, die indertijd een serie loten had gekocht voor f210, heelt een paar raadgevers, die hem zulks adviseerden, opgedragen tegen de fi-ma, die de loten had ver kocht, te procedeeren, omdat bij voor de loten veel minder kon ontvangen, dan hem bij aaakoop was voorge spiegeld. De adviseurs bezochten hem voortdu-end en nu eeus was het proces bjjna gcwoooen, dan weer hopeloos Met dat al werden de onkosten steeds hooger en de landbouwer betaalde cd betaalde, tot bij zijo laatsten cent had uitgegeven. Thans Is de stakkerd f4160 kwijt. De goedgeloovige boer heeft du een aanklacht bg de Justitie ingediend. Zondagmorgen zijn tengevolge van hooibroei op de hofstede »Den Hen, bewoond door den landbouwer W. GeefshuizeD, een paar met hooi gevulde bergen totaal slgcbrand, Ongeveer 100 diiireod pond hooi is een prooi der vlammen geworden. Burgerlijke Stand. GeborenWtllempje en Jan, d. en z. van P. Hazeleger en G. Kamper! Geiritj-, d. v. G. v. Wikrelaar en W v, Maanen Jan, z. v. M, Mouw en 11. B:-ute Hendrik Jan, z. v. J, Hotting en C. Swagernian Rijndeit, z. v. G. Brom en G. v. de Bospoort Willempje Woutera, d. v. W. F. Ploeg en G. v. Kooten Barend, z. v. T. v. Dijk en J. Groenevelt Jantje, d. v. G. J. Davelaar en A. Bol Jacobs Hendrika, d. v, H, Haanrchoten en J. v. d. Brink. Oodertrcuwd: J. v. de Glind en H, v. Davelaar—J Prins en P. Dekker. Gehuwd; J. v. Ginkel ru G. Fiar.ken E, v. 0. Brink en A. v. de Koekclt H. J v. Asselt en S. v. Veldhuisen. Overleden: Ger- ritje v. Wikselaar, 1 dag Elske Grit, EEMNE8 De burgemeester Jhr. L. Rulgers van Rozenburg, begeeft sicb met drie weken verlol naar het buitenland. Wethouder A. Stoutenburg treedt gedurende dien tijd als loco-burgemeester op. De hooihandel is bijsonder levendig. In korten tijd gingen 15 scheepsladingen met naar ruwe schatting 750 duisend pond hooi, de haven uit. De prijs van 't product is vrij vast en beloopt 2021 gulden per 1000 pond. HOOGLAND Zeer vele ouders laten hun meisjes na 't verlaten der school goed onder richten in 't naaien van allerlei kleeding. stukken en wat daar verder bij te pas komt. Tot nu toe echter waren zij die dat in alle opsichten goed wilden laten leeren aangewezen op Amersfoort. Dit brengt uit de aard der zaak veel be- zwareD mee. Elke dag moeten de meisjes op de fiets nasr de stad. Weer en tijd van 't jaar zijn daar niet altijd even gunstig voor. In de winter met z'n korte dagen is 't niet mogelijk vóó' 't vallen van de avond uit de stad te komen. Ze moeten dus met donker dag uit dag in daar vandaan komen fietsen. Kortorp deze en nog meer andere rede nen hebben er toe geleid, dat de Eerw- Zusters van Leo's Oord besloten heb ben asn haar inrichting een paar Zusters werkzaam te stellen, die 't bedoelde onderricht, wat nu in Amersfoort wordt genoten, geheel volgens de elschen van de tijd, kunnen geven. Er komen twee Zusters met diploma N'gveiheidsonderwijs. Deze kunnen de meisje-i opleiden tot 't verkrijgen van de vcIgende diploma's: le diploma lingerie. 2e diploma cosluumoaaister, 3e dipioma coupeuse. De meisjes die 't onderwijs met vrucht gevolge hebben, kunnen zoo zij dit wenschenna volbrachte iecilijd dus ééa of meer der genoemde diploma's behalen op Lef)'» -Oord. Ieder die eenigSzins op de hoogte is, zal begrijpen, dat er heel wat ge leerd moet worden voor men zoo ver is- De leertijd voor elk der meerge- noemde diploma's is minstens een jaar. Wat de Eerw. Zusters van Leo's Oord gaan beginnen is voor onze ge meente van groote beteekenis. Het lijdt dan ook geen twijfel of de belang hebbende menschen zullen daarvoor zeer dankbaar zijn. Waar velen al zoo lang oaar verlangd zullen hebben, is nu gebeuld. Gaat daarom allen, gij huismoeders; naar de Eerw. Zusters. Zij zullen U de noodige inlichtingen geven en ik ben er van overtuigd, dat gij zonder uit zondering Uw meisjes dat hoogst nut tige onderwijs zult laten volgen. Burgerlijke Stand. Geboren Wtlhelmina Geertruida, d.v, W, de Ridder en A. A. Boerssen Margaretha Maria, d. v. H. van der Heuvel en R. A. van Ruitenbeek Bernardus, z. v. Th. van Hamersveld en J- Tolboom. Overleden Janoerje van Esveld 43 jaar, wed. van R. Blan kenstee. NIJKERK Zaterdagmiddag had op den Amers- foortscben straatweg een ernstig ongeluk plaats. Het vrachtautolje van de firma Wed. Vastenburg, komende uit de rich ting Amersfoort, reed, toen het een ge deelte van den weg passeerde, waar deze opnieuw bestraat wordt, tegen de aan den kaDl staande steenen en daarna tegen een boom. De bestuurder kwam er goed af, maar de medcrijcJciide N. werd door de voorruit geslingerd en bleef hevig bloedende op den weg liggen. Doktershulp was spoedig aan wezig en opname in een ziekenhuis bleek noodig. zoodat de gewonde naar Amersfoort is vervoerd. Zijn toestand is thans bevredigend. Ter gelegenheid van de Olympische Spelen zullen op Zaterdag 11 Aug. a.s. in hel oude Stadion te Amsterdrm een reeks oude volksgebruiken en kleeder drachten worden vertoond. Uit alle provincies komen er deelnemers. Zoo zal voor Gelderland een groep Nijkerkers uitkomen, bestaande uit ongeveer 20 personen, die daar de zoo goed als ver dwenen Nljkeiker dracht zullen dragen. Burgerlijke Stanu. Geboren Heinlje, d. van B. Land man en S. van Dasselaar. Heinlje, d. van E. v. Tamelen en E. Wouden berg. Klaas, z. van R. van Dus- scheten en M. v. d. Berg. Jan, z. van D. J. Hogeboom en J. Slagman. Anneije, d. van A. v. d. Bor en H. v. d. Akker. Evert, z. van J. v. Steeg en J. v. d. Beek. Gerrit, z. van G. Pol en A. Brons. Jan, z. van E. v. Deuveren en N. v. Rijn. Evertje, d van G. v. Wessel en M. v. d. Brink. Evert, z. van J. v. Heil en E. v. d. Beek. Ondertrouwd E. Vedder en J. Brouwer. Getrouwd D. Griffioen en W, Boterenbrood. Overleden Anna 1-oppen, 70 jr. Adriaantje Seldenrijk, 70 jr.. ccbtgen. van W. v. Oostrum. UTRECHT Op de paardenmarkt waren 700 paar den en veulens aangevoerd. De prijzen beliepen voor: weeldepaarden 1450— 1550, werkpaarden f 300—1400, oude paardvn f 100—f 200, 1j«ige veulens f 150f 200, 2-jatige veulens t 200 f300, jonge veulens f 75—f 125, hitten f 100—f 250. SOEST Burgerlijke Stand GeborenJohan Jao, z. v. J. v, Geere stein en H. C. v. d. Meijden Sophia, d. v. M. Roeten en S. Reijerse Janne tje, d, v. F. Altena en N. v. Dijk Catharlna Rosa Maria, d. v. H. A. Bluekens en M, C, D. Tummers Bernardus Cornelia Josef, z. v. P. B. Rademaker ea C. A. Brouwer Aaltje, d. v. M. Smit en J. W. Vree Dirkje, d. v. A. C. Hekkers en A. Kraai) Jan, z. v. j. Floor en G. v. d. Bunt Carel Lodewrjk, t. v. B, H. Hoepner en M. Kroon Emma Alida, d. v. E. de Heer en J. Lekkerkerker Nico- laas Wilhelmus, x. v. Th. P. van Fulpen en A. M. v. Hamersveld Willem, r. v. E. J. v. Essen en A. D. de Haan. Ondertrouwd P. Kok en G. Schimmel N. M. v. Dorresteijo en C. M. v. d. Kleij A. A. v. d. Wel en G. Leeuwen kamp. OverledenCornells Decider, 74 jr., ongeh. Heinlje Matthes, 79 jr., wed. v. W. v. d. Essenburg Jao M. D. Slroink, 69 jr., echtg. v. C. L. Piquet. Zaterdag had in de Birkstraat hoek Koudehoekstraat een autobolsing plaats. VaD de richting Soest kwam aange reden een vrachtauto met aanhang wagen van Prins houthandelaar te Nij- kerk. Daarachter reed een luxe-auto, bestuurd door H- zoon van den naast hem zittenden j. W. H. godsdienst onderwijzer te Kampen. Mede zaten nog achter in deze Fordauto 2 dochters van H. Teneinde de vrachtauto te kunnen passecren gaf H. signalen, welke door den bestuurder der vrachtauto gehoord juist op dit moment echter was men de Koudehoekstraat genaderd, vanwaar een auto kwam aangereden, waarin be halve de bestuurder nog een dame zat. De bestuurder der vrachtauto week naar links om een botsing met deze luxe auto te voorkomen, doch een bot sing met de luxe-auto van H. bleek daardoor onvermijdelijk. De carroaserie van de laatste auto werd als het ware in elkaar gedrukt door den aanhangwagen der vracht auto, waardoor een achterwiel afbrak eo de auto tegen een ter plaatse staanden eikeboom botste. De heer H., diens zoon en een der beide dochters kwamen met den schrik vrij. De andere dochter evenwel werd uit den Fordwagen geslingerd en kreeg een hevig bloedende beenwonde. De bestuurder der auto, die de Koede- hoekstraat kwam uilgereden en wien vermoedelijk de oerzaak van het onge val is te wijten, xeide nadat hij even had gestopt, niet de schuldige te zijn, en reed weer door. SOESTOIJK Ten Paleize Soesldijk werd aan H. M. de Koningin-Moeder het gedenkboek, bevattende bijdragen van vooraanstaan- loopende godsdienstige richting, door oud-Minister Dr. Th. de Visser aange boden. Behalve de leden der Kooink- lijke familie waren daarbij tegenwoordig Prof. Dr. P. J. Blok, oud-boogleeraar Mr. D. Fock, oud gouverneur-generaal; H. Cohjn, oud-minister president; Dr. C, Le'y, oud-minister; Dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg, vice-president van den Raad van State Mr H. P. Marchant, Lid van de Tweede Kamer en Monseigneur van de Wete ring, Aartsbisschop van Utrecht. H. M. de Koningin-Moeder en hare dochter ontvingen ieder een exemplaar van het boekwerk. Na het uitspreken der rede door Dr. de Visser, gaf Koningin Emma te ken nen, dat zij dit geschenk op zeer hoogea piijs stelde. Binnenland Provinciale Wegen. Ged. Staten van Utiecht hebben be sloten I. De wegen in de provincie Utrecht, geen Rijkswegen zijnde, buiten de be bouwde kommen der gemeenten en de provinciale wegen ook daarbinnen in I-i klasse I worden o.a. genoemd de weg van Doorn naar Leusden de weg van Oud Leusden naar Amersfoortde Laan 1914 en de Daam Fockemalaan, onder Amersfoort. In klasse II, o.m. deo Soesterberg- schen Straatweg, onder Soest en de Barchman Wuylierslaan, onder A'faort. II. Gesloten te verclaren voor het verkeer met motorrijtuigen met een wielbelasting grooter dan 1200 K.G. cn (of) breeder dan 2.10 M, en voor alle aanhangwagens, behoudens nadere beperking van breedte en lengte van motorrijtuigen in het belang van de veiligheid van het verkeer, o.m. de wegeD, gelegen binnen het gebied, dat begrensd wordt in het Westen door de Eem, in het Zuiden door den Rijks straatweg van Amersfoort naar Hoeve laken, in het Oosten, door de provin ciale greDS en in het Noorden door de Zuiderzee, met uitzondering van a. den weg van Amersloort over Hoogland en Bunschoten tot het dorp Spakenburg: b. den Nijketkerwig onder Bun schoten. Gemengde Berichten Te Kiel werd indertijd een inter nationale loopwedstrijd gehouden over 100 K.M. Hieraan werd deelgenomen door 34 niet onthouders en 17 geheelonthouders. Onderweg vielen uit 16 deelnemers. Het doel werd bereikt door 20 niet- ontbouders en 15 geheelonthouders, vaa de niet-onthouders vielen dut 41 pet. uit, van de onthouders slechts 12 pet. Wat zegt ons dat? Dat de geheelonthouders meer uit houdingsvermogen hebben, dan de niet- onthouders. Is dat iets nieuws Voor de meesten Uwer vermoedelijk niet. Immers men is in de laatste jaren meermalen in de gelegenheid geweest om dat te hooren. Waarom komen wij er dan nog eens Omdat het overgroote deel der sport beoefenaars nog meent het met het alcoholgebruik wel op 'n accoordje te kunnen gooien. Omdat, wanneer men sommige uitio- gen in sportkringen beluistert, men zich moet afvragen Weet men het inderdaad wel dat ook geringe hoeveelheden alcohol nog uren na het gebruik schade kunnen dat men volstrekt niet dronken be hoeft te lijn geweest om den volgen den dag zonder dat men het be merkt een nadeeligen invloed te ondervinden bij eik soort van arbeid, dien men verricht, en sport, die men beoefent, dat onder alcohol niet alleen jenever, maar ook bier en wijn is te begrijpen. Dus is geheelonthouding geeD uiting van braafheid of van een zoete-jongen- zijn is, maar een gebiedende eisch voor ieder, die altijd de volledige beschikking over zijn lichaam wenscbl te hebben. Opzettelijk wordt bier slechts cén zijde van het alcohol vraagstuk naar voren gebracht, Bedenkt echterdc ge heelonthouder heeft zich vrij gemaakt van de drinkgewoonten, de niet-ont- houder is niet vrij, omdat hij aan die gewoonten nog gebonden is. En daar door aan alle mogelijke gevolgen ervan. BL. VAAN. Er zijn op de geheele wereld 1083 bibliotheken met een boekenbezit van 181 millioen deelen. In Europa alleen reeds zijn er 669 bibliotheken met 119 millioen deeleu. In Noord-Amerika 314 bibliotheken met 54 millioen deelen in Zuid Amerika 22 bibliotheken met 2,300,000 deelen. In de 22 Aziatische bibliotheken beschikken over 1.100.000 deelen, In geheel Afrika zijn er slechts drie groote bibliotheken met 200.000 boekdeelen. Een monteur, gehuwd en vader van zeven kinderen, had werkzaamheden te verrichten cp de kap van het veilings- gebouw te Warmenhuizen. De man gleed uit, viel en kwam met zijn hoofd iciecht op een scherpe balk, Toen hij opgenomen werd, bleek zijn schedel gespleten bij was direct dood. Truike G. is te Kaatsheuvel een bekende bedelares.'Zij woont in een huisje naast den heer van W. Toen laatstgenoemde in den haag van zijn tutn op een emmer stiet, viel er het deksel af en bleek deze emmer de safe te zijn van Trutke. Er lagen een dousje ci eemge zakjes zilvergeld in, alsmede hondeiden centen iu zakjes verpakt. Nabij Valkeveen is een Duitsche vliegmachine in de Zuiderzee gestort. De bestuuider kon zich door boven op de machine te klimmen in veiligheid b.-engen. Daar het toestel slechts een 50 M. uit de kust lag, werd hij spoedig opgemerkt en gered, 1Reeds meeimaleu was het dc leden van de visscbcrsverecuiging HetPuil- oog« te Waalwijk opgevallen, dat regel matig abnormaal vele doode visch in de Waal drijft. Uit een onderzoek is nu gebleken, dat het water wordt ver ontreinigd, waai door zalm, paling, gron del, snoek, enz., worden vergiftigd. De visscheo worden aangetast door een kieuwziekte. Algemeeu is men van ge voelen, aldus de N.R.Crl. dat de ver ontreiniging van het water geschiedt, doordat Duitsche fabrieken vau teer- producten te Emmerik haar water on gezuiverd afvoeren. Bij den landbouwer E. ouder Bode graven had eeo jonge stier eenigen tijd geleden teekenen van wildheid gegeven en den boer bij een kwade bui al eens aangevadeo. Voilge week ging die kwaal over in dolheid. Het dier, dal op stal stond vetbrak wat er in den stal te vernielen was. Niemand duifde er binnen gaan, men versterkte zelfs den uitgang, bevreesd als men was, dal het dier zou uitbreken. Een veldwachter, wiens hulp ingeroepen was, heeft het dier daarop vanal dc zolderverdieping raet een paar karabijrikegels doodge schoten, Nabij Frderez stortte een auto waarin zeven personen gezeten waren, bij een bocht van den steilen bergweg met duizelingwekkende vaart naar beneden. Twee der luzntenden weren op slag dood, eeD kind bleet geheel ongedeeld, terwijl de overigen ernstige leisels be kwamen. Eeo der gewonden stierf tij dens de overbienging naar het zieken huis te Schicrs. De ramp werd veroor zaakt doordat de remmen weigerden. In Zuid-Limburg heeft een storm wind ernstige schade aangericht. Vooral Venlo en Roermond en omgeving had den te lijden. In Urloften zijn 15 personen ziek geworden tengevolge van vleescbver- giftiging. Zij hadden gegeten van eeo wegens nood geslacht kalf, dal niet door de vleeschkeuring was onderzocht. De vrouw van den boer, die het kalf had geslacht en de veldwachter zijn over leden. - Tengevolge van een ontp.olfing in een kruitfabriek is in Speztia een groote brand uitgebroken. Men vreest, dat tal rijke menschen om bet leven zijn ge komen. Bij het spoorwegongeluk in Beieren zijn in tolsal 20 dooden te betreuren. Gebleken is, dal de oorzaak moet wor den gezocht in werkzaamheden aan het sigoaalsteliel. waarbij een fout was gemaakt. Onder Zegwaart is een 9 jarige jon gen met zijn fiets onder een vrachtauto geraakt en aan de bekomen verwon dingen overleden. Nabij Nieuwerkeik (Z) schrok een paard voor de tram. De bestuurder, een 14 jarige jongen, sprong van den wagen en kwam onder de tram terecht. H$ is aan de bekomen woDden overleden. Te Wietum (Fr.) is het tienjarig zoontje van het hoofd der Chr. school tusscben een vrachtauto en een paal doodgedrukt. Uit Amerika wordt weder een hitte golf gemeld. Verscheidene personen zijn dientengevolge bezweken. Twee Poolsche vliegers, die eeu oceaanvlucht wilden maken, zijn in zee gestort, maar door een Duitsch schip gered. De machine is verloren. Te Weklau in Oost P/uisen zijn een 23-jarig meisje en eeo 3 jarig kindje bij een brand in de vlammen omgekomen. Drie andere peisonen, die uit een raam waren gesprongen, moesten ernstig ver wond naar een ziekenhuis worden ge bracht. Een 31-jarig schilder uit Aarburg is op de Alpen in een gletscherspleet gevallen en daarin doodgevroren. Een 81 jarige man te Bussum wilde de rails van de Gooische stoomtram oversteken. Op dat oogenblik naderde een tram. De oude man schrok en wilde terugloopen, maar werd juist daardoor overreden. Hij was onmiddel lijk dood. Aan het strand te Kijkduin is een 19 jarig meisje uit Den Haag bij het zwemmen in zee verdronken. Het eiland Panay, een der Philip- pijnen, is door een cycloon verwoest. De stad Iqubaras met 12.000 inwoners is geheel vernield, terwijl het grootste deel der inwoners verdronken is. Landbouwnieuws Factoren, die invloed hebben op den export van groenten en fruit. Over dit onderwerp hield Th. Mans- holt op de algemeeae vergadering van het Centraal bureau van Veilingen een lezing, die alleszins belangwekkend beeten mag. Het gaat ook bij de tuin ders en kweekers niet van een leien dakje. Er zijn moeilijkheden te over om te overwinnen. Een gelukkig ver schijnsel is, (en hier mogen de land bouwers nog wel iets leeren!) dat de tuinders vrijwel alle in hechte organr- saiies verbonden zijn en zich daardoor ook laten leiden. Daardoor vormen ze een macht naar buiten, waarmede ge rekend kan worden en daardoor is her mogelijk geweest en is hel'nog moge lijk, in betrekkelijken korten lijd de sor teering en verpakking van groenten en zacht fruit in goede banen le krijgen. Een van de grootste moeilijkheden is de httfing van hooge invoerrechten op onze groenteo ia het buitenland. Vooral het kooldislrict heeft daar ten vorige jare van geprofileerd I Maar wanneer zulke hooge invoerrechten geheven worden, is dit voor bet land zelf ook lunest, daar dan de prijs van het pro duet gelijk wordt aan de wereldprijs plus de invoerrechten. In 1926 was de productie van kool én hier cn in Duilsch- land zoo groot, dat ze ook van de Duitsche kweekers absoluut niet loonend was. In 1927 werd daarop in Duitsch- land bijna geen kooi verbouwd met als gevolg, dat de Hollandsche koolver bouwers dit jaar weer goede zaken maken en de Duitsche consument er de dupe vau wordt, omdat die nu de dure Hollandsche kool plus de invoer rechten moet betalen en dus nog een extra belasting aan de Duitsche schat kist betaalt. Hoezeer de invoerrechten wel drukken op de NederlBndsche tuin bouwproducten blijkt wel uit de vol gende cijfers I ln 1927 moesten de Nederlandsche kweekers aan invoer rechten in Duitschland betalen25 pet. van de waaide der witle en savoije kool25 pel. der roode kool20 pet. van peen en komkommers6 pet. van glassla50 pet. van kropsla. De totale uitvoer van groenten naar Duitschland ten bedrage vau 19 millioen gulden was bezwaard met een hrtüog van f 4 300.000 of ruim 22 pet. De heer MBiisholt meende niet, dat Engeland lot in 'oerrecblen op voedingsmiddelen zal overgaan. De maatregelen op sani tair gebied, die den internationalen handel belcmmeien en alt strijdmiddel gebruikt worden, zijn op de economi sche conferentie algemeen veroordeeld en hrt is vooral dr. Lovlnk geweest, die deze unfaire strijdmiddelen aan de kaak heeft gesteld. Van beteekenis is ook, dat In het buitenland de kweekers zelf beginnen wakker te worden. Niet alleen dat staat, provincie en gemeente de glasculturei aanmoedigen door tegen betrekkelijk lage rente, gelden beschikbaar te stel len, maar de tuinders gaan ook zichzelf meer ontwikkelen. En dan is het wel typisch, dat nog altijd gezelschappen buitenlandsche kweekers hier zoo met open armen ont vangen wordeD, opdat ze onze kweek geheimen zouden leeren kennen I Ia de Duitsche fabrirkeo worden onze inge nieurs werkelijk niet zoo wegwijs ge maakt als de Duitsche tuinders in het Westland I Ook sijn er verschillende Hollandsche tuinders naar Duitschland gegaan om daar een bedrijf op te zetten, wat ze te gemakkelijker valt, omdat de loonen daar lager zijn dan ten onzent. En nu blijkt wei, dat men het daar leert in zien, dat de resultaten van onze kwee- keft niet zoo zeer ligt aan de klim- tologische invloeden van ons land, als wel aan de personen, die het bedrijf Rijwiel-bedevaart Kavelaar. Belangstellenden worden opgeroepen ter vergaderiog op Zondag 12 Aug, n.m. 3 uur in het Patronaatsgebouw aan 't Zand te Amersfoort, Zij, die aan genoemde bedevaart wenschen deel te nemen worden ver zocht op deze vergadering aanwezig le zijo, ter verdere bespreking dieoaan. Vertrek der bedevaart 25 Augustus, thuiskomst 26 Augustus. Het Bestuur: P. W. Beijer, Voorz P, H. Bos,Secr.,Kampstraat 78,A'foort; J. Kaspers, Penningm. Gevestigd gemeente Amersfoort. J. Mosterd, N.H., van Rotterdam naar Violenstraat 23, bakker. Tb, Balk. R K., van Rotterdam naar St. Bonifaciusstr. 60, loc.p.N.S. Maria Brand, N.H., van Bussum naar Tuinstr. 22. J. Herman, Rem., van Den Haag naar Pauwstraat. M. Tiggelman. G.K., van Haarlem n. L.Gracht 9, chauffeur. J. de Vries, K.K., van Utrecht naar Hellestr. 20, koopman. P. Hendriks, R K-, van Rotterdam naar Stationsstraat 30, hotelkok. E. Brkaert, van Amsterdam naar B.Wuylierslaan 11, boekhouder. J. v. Rooy, R K., van Kampen naar Havik 7b. A. Schieke, D„ van de Bilt naar Weverssingel 44. C. Duiveman, N.H., van Utrecht naar Bleekerstr. 5, wagenloop. A. v. d, Woude, N.H., van Kampen naar Leusderweg 231, kapt. Inf. Helena Falck geb. Albarda, N.H. van den Haag naar Utr.weg 134. J. v. Kuyk, vao Tirl naar Reigersstr., vertegenw. Geertruida Labohn, G.K., van Voorst naar Utr.weg 23r, verpleegster. C. de Jong, D.G., van Rotterdam n. Leusderweg 153, graanh. Maasje Viscb, N.H van Putten Daar Bisschopsweg 158t, dienstb. Lena v. Leerdam, N.H., van Waar- denbvrg naar Zuidsingel 29, dienstb. Gertrud Schmids, D E., van Duitsch land naar Utr.weg 291, dienslb. Josephine Chevalier, R.K., van Ginne- ken naar KI. Koppel 4, comm. m. verl. E. Hartman, A.L., van Maastricht n, Wijersstr. 14, couffeur. Jacoba Top, N H., van Barneveld naar Arnh.weg 266, dienstb. Johanna Helt, R.K., van Zeist naar Berculfusslraat 41, dieDslb. Petronella Thieiy, R.K., van Maar tensdijk DBBr Weverssingel 15, dienslb, Barbara Swoboda, RK, van Weenen naar H. v. Viaodcnstr. 11, strijkster. Constance Valeton, N.H., van Nijme gen naar Scbeltemalaan, verpleegster. Klazina Noordzij, N.H., van Utrecht naar Arnh.weg 67, groepsleider. L. Blesscnaar, E.L., van Bussum naar Borneoplein 7, tuinman. F. Wortelboer, R K., van Soest naar D. Fockemalaan 96. Jacoba Smit, N.H., van Zwasg naar G. Douws'raat 2, dienstbode. P. v. Soest. N H-, van Heerlen naar Palmstraat 286, arbeider. Herdrika Schorren, L.d.H,, v Zwolle naar l'r. Juüanaplein 4, off. L.d.H. H. Lemaire, R K., van Doetinchem nasr Leusderweg 125. H. Engelhardt, D.E., van Duitsch land naa' v. Camperstr. 32, chemikrr. Melia Doornekamp, Nil van Hoeve laken naar Ulr.straat 38, dienstbode. H. Blom, van Hoorn naar Kamp 75, sigarenmaker. N. Lommer?, R K., van Den Haag naar Vlasakkerweg 18, monteur. A. Getremsnti, R K„ van Duitsch land "naar Bloemend str. 43. H. Veerman, LH., van Loosdrecht n8ar Krommestr. 38, koopman. DavinaGroeneveld.R.K., vanGroenlo naar Bergstraat 7, diecsibode. A. Lipnicki, R.K., van Utrecht naar Utr.straat 29. kelim.- Ma-ie Voglautr, K.K., van Duitsch land naar Dr. J, P. Htijelaan, dienstb. Gerriije Klaasscn, N.H., van Putten naar Utr.weg 129, dienstb. Wigle v. d. Meulen, G.K., van Hel. der naar Latigestr. 32, winkelbed.

De Eembode | 1928 | | pagina 2