DE EEMBODE Katholiek Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 14 Sept. 1928 - No. 48 Twee en Veertigste Jaargang Abonnementen kunnen elke week Ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden i 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke nummers 10 ct. KANTOOR LANOBORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VRIJDAOM1DDAO AdvertcnUCn 25 ct. per regel. BIlIQke tarieven voor handel en n|verheld t>q geregeld advertcereu. \dvertentlfln moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd Er gaat nooit iels verloren door be leefdheid. Zij is de goedkoopste alle genoegens, kosl niets en brengt veel tot stand. Zij vergenoegt hem, die geeft en hem, die ontvangt. eerlijk nromo Epistel en Evangelie. ZESTIENDE ZONDAG NA PINKSTEREN. LES uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Ephesiërs; 111, 1221. Broeders 1 lk bid u, dat gij niet klein moedig wordt wegens mijne verdruk kingen voor u, die uwe eer zijn. Om deze reden buig ik mijne knieSn tot den Vader onzes Heeren Jesus Christus, uit wien alle geslacht in hemel en op aarde naam heeft, dat Hij, naar den rijkdom zijner heerlijkheid, u geve, door zijnen Geest gesterkt te worden met kracht voor den inwendigen mensch dat Christus door het geloot moge wonen in uwe harten, opdat gij, ge worteld en gegrondvest in de liefde, met al de heiligen in staat moogt zijn te begrijpen, welke de breedte en lengte en hoogte en diepte tij, en te kennen 1 de liefde van Christus, die alle kennis te boven gaat. opdat gij vervuld moogt worden tot de geheele volheid Gods. Hem nu, die, naar de kracht welke in ons werkt, mi.chtig is alles te doen, overvloediger dan wij bidden of best ffen, Hem zij de glorie in de Kerk en in Christus Jesus, gtdurende al de geslach ten van de eeuwen der eeuwen I Amen. EVANGELIE volgens den H. Lucas; XIV, 111. In dien Itjd, toen Jesus op een Ssb bath het huis van eenen overste der Pharizr 6i binnenging om brood te eten, sloegen zij Hem gade. En zie, vóór Hem stond een waterzuchtig mensch. Jesus nu ram het woord en zeide tot de wetgeleeiden en Phariztëi: Is h t geoorloofd op den Sabbath te genezen Doch zij zwegen. Hij dan nam hem tot Zich, genas hem en liet hem heen gaan. En hun antwoordend, rprak Hij: Wie onder u zal niet, als zijo ezel of os in den put valt, dien terstond, op den Sabbath, daaruit trekken En zij konden Hem hierop geen antwoord Hij zeide nu ook tot de genoodigden eene gelijkenis, daar Hij opmerkte, hoe zij de eerste plaatsen aan tafel uitkozen, en Hij sptBk tot hen: Als gij ter bruiloft genoodigd zijt, zet u dan niet op de hoogste plaats, opdat niet misschien iemand, aanzienlijker dan gij, door bem genocdigd zij, en hij die u en hem ge noodigd heeft, niet kome en u zegge: maak plaats voor dezen I Dan zoudt gij met beschaming de laagste plaats moeten gaan innemen. Maar als gij genoodigd zijt, ga dan zitten op de Iaag9te plaats, opdat, wanneer degene, die u genoodigd heeft, komt, bij u zegge: vriend, ga hooger op I Dan zal u eer te beurt vallen in tegenwoord g- heid van hen, die mede aanzitten. Want al wie zich verheft zal vernederd, en wie zich vernedett zal verheven worden. Evangelieverklaring. t6e Zondag na Pinksteren. Het gebeurde eens dat Jezus op een Sabbathdag door de Farizefien uitgc- noodigd was op eene maaltijd, niet uit liefde en hoogachting voor zijn persoon, maar uit arglistigheid. Te dien einde lieten zij een waterzuchtig mensch bin nen komen met het oogmerk dat als de Verlosser dezen op Sabbath genas, zij Hem als overtreden van den Sab bath konden beschuldigen óf zoo Hij hem niet genas, zij dit bij het volk zouden doen doorgaan alsof Hij daartoe geen macht bezat, Jezus echter kende hunne valschheid en verijdelde en beschaamde hen door hun de vraag te stellen: »Wie ondrr u als zijn ezel of os in eenen put valt, zal hem niet terstond op den Ssbbath daaruittrekken Door het voorbeeld van den ezel en os, dien men volgenB hunne uitlegging wel op Sabbath uit een sloot mocht trekken, wilde de Zaligmaker bun tooneo, dat Hij niet de Sabbatbdsg ontheiligde door hel ge nezen van dien waterzuchtige. Hij wilde hun zeggen: Indien men riet verkeerd handelt door een redeloos dier op Sab- PEPERMUNT U verschaft, is vooral ge legen in het heerlijk aro ma, hetwelk een gevolg is vandeorigineele bereiding uit echte pepermuntolie. bath uit een put te trekken, is het zeker onredelijk Mij te beschuldigen dat Ik verkeerd doe door een redelijk mensch te genezen. Wij moeten hieruit leeren dat het geenzins met de heiligi'-g van den Zondag strijdt, wanneer wij alsdan wer ken verrichten die de nood vereischt. Was de verkeerde oauwgezelheid der Farlteüeo in het vieren van den Sab bath te misprijzen, veel schandelijker en strafwaardiger zijn echter de ver keerde denkbeelden van vele Christenen die zich laten voorstaan alsof zij ge noeg den Zondag vieren door alleen n H. Mis te hooren en dan den erigen lijd van den Zondag of in ledigheid of in het spel in gezelschappen i wereldsche vermaken of zelfs in zonde doorbrengen. Een gepaste ont spanning moge behooren bij bet vieren van den Zondag, deze heeft ook zijn grenzen, die tegenwoordig dikwijls verre overschreden wordt. Ziende de eergierigheid om de eerste plaateen aan tafel in te nemen vermaant Jezus hen dan tot de nederigheid ootmoed der harten om geen voorrang te zoeken boven anderen. Niet de door gezochte maar de oogezochte en ongewilde eerbewijzing, die ons door anderen bewezen wordt, strekt ons tot Daarom moeten we steeds de gedenkwaardige spreuk indachtig jzijn Wie zich verheft zal vernederd en wie zich vernedert, zal verbeven worden». Laat ons van tijd tot tijd vurig om de deugd van nederigheid bidden. Het Godsbestaan. Er zijn menschen, die b weren niet an God te gelooven, Wat voor tnenscheo «ij-r dat f Zoudt gij hun wel in hun leven willen venaren I Niemand beweert, dat er geen God i, behalve degene, die graag zou willen, dat er geen was schreel de H. Augustinus. Mijn zoon, zorg, dat het bestaan God al-ijd wenschelijk blijft voor ziel eo gij zult er nooit aan twij felen". (J. J. Rousseau). alk zou wel eens een nuchter, matig, rechtvaardig en kuisch man willen zie», die het bestaan van God en de onster felijkheid der ziel loochendedie zou tenminste onpartijdig zijn. Maar iemand is er niet". (La Bruycre). Van het wenen der Godheid leert het Vaticaausche concilie: aDe heilige Katholieke, Apostolsche, Roomscbe Kerk gelooft en belijd', dat er 66 i God is, de ware en levende Schepper en Heer van hemel en aarde, almachtig, eeuwig, onmetelijk, onbegrijpelijk, eindig in weten en willen en in volmaaktheid die als eenig ondeelbare, volstrekt enkelvoudige en onverander lijke geestelijke zelfstandigheid, in wezen en werkelijkheid van de wereld onder scheiden is, in Zich en uit Zich zeiven hoogst gelukzalig en boven alles, wat buiten Hem bestaat en gedacht kan 'orden, onuitsprekelijk verhevene. Na Vijftig |aar. Uit di giichladinli vin den Schoolstrijd (Slot.) In zijn memorie van toelichting ver kondigde Minister Kappeynede stelling, dat -«de groots meerderheid der natie telkens haar voortdurende gehechtheid aan die school aan den dag heeft ge legd». Met de geïncarneerde eigenge rechtigheid eo eigenwijsheid van 't liberalisme, heette het, dat de sopen- bare school bestemd is de nationale school te zijn». Zij die zich niet kunnen vereenigen met het onzijdig karakter dat »de openbare school tegenover de leerstellige begrippen der verschillende gezindheden bewaren moet», aldus de Minister, 'kunnen van de diensten der bijzondere onderwijzers partij trekken ten behoeve der scholen door hen uit eigen beurs onderhouden en in geest eener kerkelijk gekleurde richting bestuurd.» De Minister meende zoowaar, met deze concessie al een bijzondere gunst aan de confessloneele school bewijzen I De Staat», zoo luidt het verder in de memorie van toelichting, »is gehou den zorg te dragen voor het openbaar onderwijs. Het bijzonder moet het over laten aan eigen kracht,» Het openbaar onderwijs werd genoemd »een tak vi publieken dienst». De klacht vi Katholieken en geloovig-protestanten dat, wanneer voor dezen »tak van publieken dienst» aanzienljke uitgaven worden gedaan er onrecht geschiedt, bijaldien zij gedwongen worden mede in de kosten bij te dragen, die zich van de openbare school niet w willen, kan niet als gegrond worden erkend», zei de Minister. Ter beoordeeling van de menla'llcit van het liberale intellect In die dagen, vermelden we nog hetgeen de Minister hieraan toevoegde Vetleer schijnt het een axioma zonder hetwelk men zich geen geregel- den Staat kan denken, dat het betalen in de lasten een verplichting ia, welke op alle burgers rust, ook al keurt een deel hunner sommige uitgaven af. Men kan zich bet gewetensbezwaar voorstel len, dat een afschuw heeft van alle gebruik van wapens, zelfs tot wettige zelfverdediging. Men zou het als per soonlijke gemoedelijke overtuiging moe ten eerbiedigen, maar men zou het bij de uitoefening van het Staatsbestuur niet kunnen aannemen, als vrijstelliog om mede bij te dragen tot de alge- meene kosten der landsverdediging. Eo waarom zou, wat in elk ander gevjd waar is, ophouden het te zijn met op zicht tot het onderwijs Er mag niet bij wijze van restitutie aan scholen, die voor allen geschikt zijn, subsidie de publieke kas worden verleend op grond, dat anders onrecht zou wor den gepleegd,» Met 'scholen die niet voor allen ge schikt zijn» had de Minister natuurlijk bijzondere scholen op het oog. Die mochten geen subsidie ontvangen. Daarentegen, openbare scholen, die volgenB anderer overtuiging »niet ge schikt zijn voor alleo», daarvan moesteo de uitgaven geheel of ten deele met de middelen, door belastinghrffi ïg ver kregeD, worden betaald. Klinkt uit dit alles niet duidelijk de liberale eigengerechtigheid, de liberale eigenwaan, die alles, zelfs den aard van het onderwijs aan die kinderen, wier ouders niet van de neutrale, de z.g. nationale school gediend waren, wilden voorschrijven? Na heftige discussie werd de wet op 17 Juli 1878 aangenomen. Maar nu, in tegenstelling met 1857, stemden alle Katholieken tegen. Door het fel optreden der liberalen, wier toeleg met den dag steeds duide lijker werd, maar niet minder door de duidelijke uiteenzetting van den plichi der Katholieken op schoolgebied in het Mandement der Bisschoppen, streden de Katholieken op politiek terrein krachtig en met taaie volharding voor de werkelijk vrije school en spanden inmiddels alle krachten io, om, waar't maar eeolgstios mogelijk was, Katho lieke scholen te stichten. Echter, nog zouden jaren voorbijgaan, vóór de Katholieken, samen met de anti-r lutlonairen, de meerderheid in het Parlement bevochten en het daardoor opgetreden christelijk, dus anti-liberaal Kabinet-Mackay, een wijziging der Lager Onderwijswet mocht tot stand brengen, waarbij al was het nog slechts io bescheiden mate ook aan de bijzondere confessioneele school subsidie werd toegekend. De zoo lang gewenschte herziening der Lager Onderwjawet kwam in 1880 tot stand. Io de wet waren tal van nieuwe be palingen opgenomen, Als de voornaam ste zij slechts vermeld de verplichte schoolgeldhrffing, waardoor de concur rentie, door de Openbare School aan gedaan, minder scherp zou worden, benevens het nieuw artikel 54bis dat de voorwaarden bevatte, waaronder de bijzondere school door het Rijk zou worden gesubsidieerd. In dit nieuwe artikel lag de groote beteekenis der wct-Mackay van 1889, n.l. in de prln- cipleete erkenning, dat de voorstanders van confessioneel onderwijs, voortaan voor hun scholen ook aanspraak op de Rijkskas zouden kunnen maken. In be ginsel althans was de rechtsgelijkheid ou erkend. Dit beginsel zou verder moeten worden uitgewerkt en uitgevoerd. De onderviading echter heeft geleerd, dat de nadere uitwerkiog, welke mee bracht daf de Rijksbijdragen moesten verhoogd worden, steeds geschiedde onder tegenwerking der linkerzijde, behalve toen de zubsidieverhooging io de Tweede Kamer door Minister Goe- man Borgeslus werd voorgesteld In verband met de invoering van den leerplicht. Het doel, de algeheele financieele gelijkstelling van Openbaar eo Bijzonder Onderwijs, werd van nabij bereikt onder de anti liberale ministeriesKuyper (101—1905) en Heemskerk (1908—'13), om zijn dtfinitlef beslag te krijgen in 1920 onder het ministerie-Ruys. Tal van eminente Katholieken en gdoovig-proteslanten hebben in den loop der jaren meegewerkt om tot dit heerlijk resultaat te komen. Met grooten dank mag en moet hier in 't bijzonder genoemd worden Dr. Schaepman z.g., die zich tot taak had gesteld te zorgen, dat allen in ons Vaderland voor hun kinderen ditr onderwij» zouden bekomen, dat zij voor hun kinderen noodig achten. Jaar in jaar uit, tot aan zijn dood, heeft bij er voor gewerkt en gezwoegd, dat het Katholieke kind zich naar de Katholieke school kan begeven, waar door beginselvaste, goed onderlegde onderwijzers, bezield met echt Katho lieken geest, degelijk Katholiek onder- vijs wordt gegeven. Het is voor de Katholieken een :ware, langdurige strijd geweeat, een 'trijd die meer dan eens hopeloos scheen. Maar het een strijd voor vrijheid n recht, waarin ten slotte de vrijheid rerd verkregen en daardoor het recht mocht zegevieren. JOS. P. H. HAMERS, Haarlem. Electrische-Strijkbout f4.per stuk 3 jaar garantie WILLEM REITH LAANSTRAAT 48 BAARN TBLEP, 79 De concurrentie van de groote steden. >De Manufzcturier», een veel gelezen ikblad, publiceerde een artikel over bovenstaand onderwerp. Hoewel dit natuurlijk in hoofzaak sloeg op manu facturen en aanverwante zaken, lijkt het ons verschillende nuttige wenken te be vatten, ook voor andere winkels. Wat betreft den omvang der zaken, de keuze en den inkoop, kan men op de provincie plaatsen In den regel tegen de groote steden niet op, terwijl de verbiuoi gen met die plaatsen door de fiets, de auto, motor, trein of autobus tegenwoordig zeer gemakkelijk zijn. Dit alles zij toegegeven. Ii dit echter een reden voor den zakenman in de kleinere plaatsen om pessimist te worden en bij de pakken te gaan neerzitten Volstrekt niet I De kleinwinkelier heeft ook zijn wa pens tegenover den grootwinkelier en wanneer hij die goed weet te gebruiken, behoeft hfl zich geenszins in den hoek te laten drukken. Vooreerst het persoonlijk contact met de cliënten, die hij als plaatsgenooten gewoonlijk ook buiten de zaken kent. Nog altijd willen de menschen gaarne den patroon zleo. Het is niet noodig, zelfs niet ge- wenscht, dat bij Iedere klant zelf be dient, als hij maar bij het koopen toe ziet en de kooperz vriendelijk toespreekt. Om daarvoor gelegenheid te hebben, moet de winkelier niet te veel werkjes zelf willen doen, b.v. administratie, waarvoor betaalde krachten te krijgen tijn. Zijn hoofdwerk moet zijn de be diening der klanten, althans de leiding daarover. Het komt dikwijls voor, zoo zegt De Manufacturer, dat w|J patroons bezig zien met onproductieven arbeid, die evengoed door den jongsten bediende kan worden gedaan. Wanneer de kleinwinkelier zijn werk goed verdeelt, dan heeft hl) in dit op zicht een voorsprong boven den groo ten, die den verkoop meestal geheel moet overlaten aan de leiding van af- deellngchefz. Alles is in een kleine zaak méér in ééo hand dan in de groote zakea, waar het over verschillende schijven loopt en dus de kans op abuizen en machinale behandeling grooter is, Sjouwt r kleine patroon de orders behoorlijk en it hij voortdurend bij zijn zaak, dan is de kans, dat alles «kloppen» zal grooter dan in een gecompliceerd groot bedrijf. Ga van het standpunt uit, zegt de Manufzcturier, dat de klant altijd gelijk heeft en tracht hem zooveel mogelijk tegemoet te komen. Maak veel werk van reclame, étalage en statistiek. Verwissel de uitstalkasten minstens eenmaal per week. Het is waar, dat het grootbedrijf zijn reclame-chef, zfln teekenaar gemakkelijker pakkende reclames kan ontwerpen dan gij en dat de omvang van het bedrijf een grooter plaatsruimte io de advertenUerubriek van de cou ranten toelaat. Daar staat echter tegenover, dat gij Uw artikelen beter kent dan welke re clamechef ook en als ge het maar probeert, zelf heel goed de goede eigen schappen van Uw artikel kunt opnoe- Ook ia het niet noodig, dat de pro vinciale winkelier zulke groote annonces plaatst en dan de bladen in de kleine plaatsen zijn veel goedkooper in rege'J prijs. Aan reclame moet minsteoa 2 13 pet. van den jaarlijkschen omzet worden brsteed zonder reclame kan men in den tegenwoordigen tijd eenvoudig niet i mee. Bereikt ge door reclame een groo ter omzet (en dat zult ge zeker, wan neer ge het met verstand van zaken doel) dan dalen Uw andere kosten (huur, salaris, licht enz.) procentagewijze tegen over den omzet. Voor het gezin. Wat 'o groote aantrekkingskracht heeft de uitdrukking »de eeuw van het kind», die 'eerbied voor-het-kiod»-gedachte op vele Katholieken uitgeoefend I Maar als we naar de practlsche re sultaten zien, vragen we ons toch af, of de treffend juiste gedachte erin wel zoo werkzaam is geweest als de bij komende verkeerdheden of niet velen zich door de goede bedoelingen delioga in den stroom hebben laten Juist de ziekelijke overdrijving, die r ligt io 'n bepaalde soort belangstel- [ZÜëPÖM jeerste soortv' ling voor 't kind, heeft den eerbied voor de oudere ondermijnd en heeft velen geleld tot 'n verkeerde ouderzorg, die de kinderen maakte lot kostbare en dikwijls lastige weelde-poppatjea, een der oorzaken waardoor de «eeuw- van-het-kind» dreigt te worden een eeuw zonder kinderen. Een overeenkomstig verschijnsel heb ben we in de bijzondere belangstelling voor de moeder, zooaia die tegen woordig In zwang komt. Het heeft 'n goede, maar ook 'o heel kwade kant. Goed la 't natuurlijk, als er ontzag eo bewondering wordt aangekweekt voor de heiliga moedertaak, Niets nood zakelijker dan dat juist in deze ifld nu de moeders van groote gezinnen dik wijls slechts 'n half minachtend mede lijden ontmoeten. Wat zou algemeene waardeering bun moeilijke arbeid niet kunnen verlichten, en wat zouden anders vrouwen er niet 'n k'acht en offermoed In vinden, om die taak van toewijdende liefde ook met vreugde op zich te nemen l Alleen de moeders van groote gezinneo heb ben, ala ze haar taak goed vervullen, recht op dien bijzonderen eerbied, waar over 't hier gaat. De moderne belangstelling voor de haar om haar eentonig* 't vele dat ze zich ontzeggen moet, om de lasten en 't lijden haar door de natuur opgelegd, Die vergeet dat 't moederschap een noodwendig gevolg ie van een zelf gekozen en door God geheillgden levensstaat, een volstrekt bultcnsporigen ondraaglijke» plicht, rvoor bij God strenge rekenschap moet worden afgelegd, en die, trouw vervuld, recht geeft op een eeuwig loon. Zulke belangstelling wekt dat ellendig en onrechtvaardig zelfbeklag van zooveel vrouwen in de hand, die er de geeat van hun gezin totaal door bederven. Uit den Omtrek o der EEMNES Van een pasaeerende Kistenfabriek te Amersfoort, brak ter hoogte van den landbouwer A. P. van Klooster tc Binnendijk de vooras, met het gevolg dat de bestuurder alle con trole over den wagen verloor en deze tegen den Wakkerendijk opreed. Dank tij het feit dat zich toevallig niemand op den weg bevond, liep het ongeluk goed af. De chauffeur bekwam geen letsel. Burgerlijke Stand. Overleden: Anna M. Ie Feber, 74 J., wed. v. B. Tcune. Verschenen De Aanvaarding onder Voorrecht van Boedelbeschrijving door Mr. C. H. C. M. Marlens Het hoek voor H.H. Advocaten, Notarissen N.V? Futura Janskerkhof 24, Utrecht Gironummer J8640. Pilil geneesten wtfiaaii de fuiid

De Eembode | 1928 | | pagina 1