^anapir"" Teiefunken Radio-Toestellen Firma R. van den Burg DE EEMBODE Katholiek Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Woensdag 19 Sept. 1928 - No. 49 Twee en Veertigste Jaargang Abonnementen kunnen elke week Ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Bulten Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke nummers 10 ct. KANTOOR: LANQEQRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VR1JDAQMIDDAO Advertentlïn 25 ct. per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentlën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd TWEEDE BLAD. De Zedeloosheid der moderne Dansen. Een brief van de Geestelijkheid van de stad Utrecht over het dansen. Een der meest schrikbarende uitwas seri van de genotzucht is het dansen. Onheilspellend is dit kwaad in de laat ste jaren toegenomen. Het dansen heeft zulk een gevaarlijke, ja schaamtclooze gedaante aangenomen, dat wij met kracht en klem en zonder eenig voor behoud onze stem daartegen verhellen. Daarom stellen wij de volgende over wegingen vast: I. In de laatste jaren is duidelijk aan 't licht gekomen, dat het dansver- maak ontaardt in danssvoede, die de deur opent voor slechte dansen. In dit stadium zijn we reeds gekomen. De danswoede heeft zulke afmetingen aan genomen, dat een restaurant niet meer schijnt te kunnen bestaan zonder gele genheid tot dansen te geven. II. Danswoede voert tot slechte, ze- deloozc dansen, omdat de mensch tot 't kwaad geneigd is. Dat dit gevolg reeds een feit is, bewijzen de meest hcidcnsche dansen, die overal zijn inge burgerd. Deze dansen worden in de meeste gevallen schaamteloos uitge voerd. In particuliere woningen, familie kringen, intieme gezelschappen, geslo ten dansgelegenheden, openbare dans huizen, ja publiek op de straten schaamt de vrouw, het meisje, zich niet de meest dierlijke lichaamshoudingen aan te nemen. De vrije regels der dansvor men stellen voldoende in de gelegenheid de uitvoering van den dans zoo lieder lijk mogelijk te maken. Zelfs welwillen de dansleeraars zijn niet bij machte, daartegen stelling te nemen. Ernstige menschen, die in 't belang der zedelijk heid een onderzoek hebben ingesteld, verklaren, dat de lichaamsstanden tij dens moderne dansen absoluut met de wetten der zedelijkheid in strijd zijn. Juist het feit ,dat danslustigen hun oor deel voor absurd of overdreven verkla ren, is hoogst bedenkelijk, omdat men 't bewijs levert, het kwaad niet meer te voelen .of te willen zien. III. Wal den modernen dans nog gevaarlijker maakt is de moderne klee ding. Is deze in gewone omstandighe den dikwijls schaamteloos, ergernis wekkend en voor velen een kwetsing dór zedelijkheid, bij het dansen is dit gevaar dubbel zoo groot. De vrouw en liet meisje zoeken juist in het bal gele genheid zich schaamteloos te ontklcc- den, zoodat het voor verreweg de mees te mannen en jongelingen een onmoge lijkheid wordt, gedachten en begeerten rein Ie bewaren. Wanneer bij bals aldus én lichaamshouding èn zedelooze klee ding samenspannen, om het dierlijke in den mensch op te wekken, dan komt men tot het besluit, dat elk modern bal voor de meesten een bron van zonden wordt. IV. Voegen we hierbij, dat verder alles er op berekend is, om de danslus tigen in een roes van zinnelijkheid Ie brengen, n.l. de weelde der danslokalen, de prikkeling der dranken, het fantas tisch kunstlicht, nu en dan het totaal gemis aan licht, lichtzinnige, ja harts tochtelijke dansmuziek, het diep in der nacht thuisbrengen, bedwelmd door 't gesmaakte genot. Wie zal durven be weren, dat het zwakke menschenhart tegen dat alles bestand is? Waarlijk, wij overdrijven niet met te beweren, dat onze moderne, heidensche dansen een afgrond van zonden zijn. V. Het kan niet uitblijven, dat der gelijke uitwassen de meest schrikbaren de gevolgen na zich sleepen. Wij wijzen slechts in het kort op de uithuizigheid, twist tusschen man en vrouw, opstand der kinderen tegen 't ouderlijk gezag, gemengde vei keeringen en huwelijken, dronkenschap, echtscheidingen, onder mijning van den arbeid en als gevolg daarvan verslapping van het zedelijk heidsgevoel, achteruitgang van maat schappelijke welvaart, vernietiging van het familieleven, vernietiging der maat schappelijke orde, ondergang der chris telijke beschaving door terugkeei tot liet heidendom in de meest krasse w- Bij Scheren pcén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, Indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct, P U R O L VI. Wat het ergste is, de moderne dans en danswoede werken zóó harts tochtelijk, dat zij, die er zich eenmaal aan hebben overgegeven, slechts met de grootste moeite van die kwaal zijn te genezen. Ontelbaren hebben zich op die dansen geworpen als op een dage- lijksch brood en zinken steeds verder weg in den poel van onreinheid, zoodat een breken met die danswoede dikwijls tot de zeldzaamheden behoort. De groote H. Augustinus, die zich zelf eens had verloren ut 't Romeinsche zingenot, in dans en schouwburg, die zelf liet slachtoffer werd der heidensche zede loosheid, dus een onverdacht getuige, schreef na zijn wonderbare bekeering de geschiedenis van zijn vroeger zondig leven. Onder tranen beweende hij zijii vroegere uitspattingen. Hij brengt naar voren, boe moeilijk het js de ketenen van 't zingenot te breken en als hij door de genade Gods bestraald behoefte ge voelde den hartstocht te onderdrukken, riep hij in vertwijfeling uit: „De ge ringen in deze wereld veroveren den hemel en wij met al onze talenten staan machteloos". Als Augustinus zoo'n ge weldigen strijd meemaakte, 0111 zich van de banden der hartstochten te bevrij den, hoe zal het dan met ons, arme menschenkinderen gaan De H. Schrift leert ons: „Die liet gevaar bemint, zal er in vergaan!" Ziehier, B. G., het ontzettend gevaar en de dieptreurigc gevolgen vai moderne dansvermaak. Het is eer dat de uitspattingen, waaronder dansen een niet geringe plaats ile ondergang worden der zielen christelijke maatschappij. De oude Ro meinen en Grieken beleefden een bloei tijdperk, toen zij matig, ernstig en zedig leefden. Toen zij zich aan de weelde ei: uitspattingen overgaven, gingen zij ten gronde. De beroemde heidensche rede naar Cicero waarschuwde tegen de toen malige zedelooze dansen. Als dus reeds het oude heidendom zich tegen de uitwassen der dansver- makelijkheden verzette, hoeveel meei wij, Christenen, wij katholieken. In de H. Schrift vinden we op meerdere plaatsen de ellendige gevolgen van deze inenschonteerendc kwaal. Wij wijzen slechts op den wellusteling Herodes, die door de schandelijke dansen van Salome bedwelmd, de moordenaar werd Joannes den Dooper. Geen wonder, dat de reine Jezus voor hem geen blik had. Zalig de zuiveren van harte, want zij zullen God zien. In de eerste christeneeuwen was lie voor de pas gestichte Kerk een heiligt taak, alles uit te roeien, wat aan het bedorven heidendom herinnerde. Met kracht en energie ondernam Zij den strijd tegen de zedelooze heidensche dansen. Zij herhaalde steeds het woord Christus: „Vae vobis a niundo, st toch de wereld". Aan haar dan ken wij dan ook de christelijke bescha ving, vooral de vrouwen en meisjes, haar zegepraal over het onbeschaamd, harteloos, zedeloos nienschonteerend heidendom. Om de Kerk daarin te doen slagen, verwekte God, evenals in het Oud-Verbond, profeten, de beroemde kerkvaders, om onder verschillende spattingen, de heidensche dansen den schandpaal te slaan en uil roeien. Het zou ondoenlijk zijn, hier relaas hunner uitspraken te geven. Tertullianus en de H. Cyprianus hebben het dansgevaar heele boeken ge schreven. Bepalen we ons verder tol inkele uitspraken. De H. Augustinus, de man van onder vinding, nam openlijk stelling tegen de toenmaals nog diep ingekankerde hei densche dansen. Een zijner scherpste veroordeelingen is wel: „Het is een veel mindere zonde op Zon- en Feestdagen zich moede te werken en zich af te sloven, dan een dansgelegenheid bij te len." Even sterk drukte zich de Johannes Chysostoinus uit. Ver nomen hebbende, dat enkele zijl hoorders dergelijke dansgelegenheden hadden bezocht, begon hij zijn predi cate met deze woorden, tintelend v heilige verontwaardiging: „Indien ik kende, ik zou ze uit de kerk jagen niet toelaten, de H. Mis bij te wo- De H. Ephrem verklaardeWaar gedanst wordt, daar worden de mannen bedwelmd en vinden) de vrouwen hun ondergang, daar weenen de Engelei juichen de duivelen; men kan niet op aarde dansen en eens in den hemel vreugde smaken, want Christs heeft ge zegd: „Wee u, die nu lacht, want eens zult gij treuren en weenen." Vooral ook trad de H. Ambrosius met alle kracht op tegen de onzedelijke dansen van zijn tijd. De dansen, zoo zeide hij, zijn de grafzerken der onschuld en het graf der schaamteloosheid." Niet alleen de oude Kerkvaders, doch ook de latere lichten aan den hemel Gods Kerk hebben luide hun stem verheven tegen de misbruiken van hun tijd. De H. Carolus Borromeus durfde te verklaren: „In 't midden der dansen staat de duivel." De H. Franciscus van Sales schrijft: „Danspartijen organi seert men in den nacht, d.w.z. dat daar door veel kwaads en duisters in de zie len sluipt." Stellen wij ons, B. G., tevreden met deze oordeelvellingen uit 't verleden. Sinds eenigc jaren hebben de heiden sche dansen weer hun intrede gedaan de wereld. Wij, die groot gaan op onze hedendaagsche christelijke be schaving en alles doen, vooral door onze missionarissen, om de arme hei denen onze beschaving te schenken, wij vinden er ons vermaak in, hunne dier- ijke uitspattingen tot ons gemeengoed te maken. Wij christenen roeien bij de heidenen dergelijke uitwassen uit, doch nemen ze voor ons genot gaarne over. Ziedaar een schandelijke inconsquentie! In den laatsten tijd hebben hoog staande mannen protest aangeteekend tegen de moderne, ja dierlijke dansver- makelijkheden, om aldus mee te werken aan de uitroeiing van dit maatschappe lijk onheil. Mannen van allen rang er stand: katholieke hooglceraren in theo logie, moraal, sociologie en geneeskunde lan onze universiteiten of instellingen •an hooger onderwijs, met juristen, artsen en volksopvoeders van erkend gezag. Allen erkennen, dat over 'i alge- ernstig zedelijk en maat schappelijk gevaar ons volk bedreigt. Onder hen citeeren wij slechts, wat de nieuwe Bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent daarover schreef: „Het is mijn besliste overtuiging, dat de omstandigheden, waaronder tegen woordig gedanst wordt, wel degelijk zoodanig zijn, dat er niet alleen kan. maar moet gesproken worden van een moreel en sociaal gevaar. Deze mee- ning steunt op de uitspraken van man nen van ervaring der meest uiteenloo- pende richtingen. Nog onlangs vernam ik, dat de directeur van een ziekenhuis onze groote steden verzekert, dat het grootste percentage der ziekten, die het gevolg zijn van mislukten abor tus, ontstaat door de dansgelegenheid." Niet alleen werd een enquête inge steld bij R. K. deskundigen, maar i ook een rapport uitgebracht door neutrale commissie. Dit vooral schuiven voren voor hen, die misschien een katholieke enquête van overdrijving beschuldigden. Deze neutrale commissie verklaart o.m. het volgende: „Met ligt de hand, dat het verkeer in lu- i ingerichte danszalen een behoefte opwekt aan luxe en het opvoeren uitgaven, welke weer een streven naar loonsverhooging meebrengt. Loonsvor- hooging, uitsluitend voor vermaaks- doeleinden kan de welvaart niet bevor deren. Is het gebrek aan een familie band een der oorzaken van het bezoe ken van danslokalen, wederkeerig zwakt dit veelvuldig bezoek wat er aan gezinsleven over is; het verz de zedelijke kracht en veroorzaakt de daarmee gepaard gaande gevolgen als nervositeit, vermindering van het ver antwoordelijkheidsgevoel enz., terwijl de door het vele dansen en het geregeld laat opblijven veroorzaakte vermoeienis sen de menschen minder geschikt maakt voor hun werk... Vooral de „dan- jcings" der z.g. eerste klasse-inrichtingen wekken zucht tot uitgaan en modieeuse kleeding; de wijze waarop veelal ge danst wordt, is van ongunstigen invloed op de moreele en sexueele opvattingen van het publiekvoor moreel zwakken kunnen de openbare dansgelegenheden beschouwd worden als voorportalen der prostitutie... Gehuwde vrouwen be zoeken de dancings zonder haar echt- genooten en knoopen met de manne lijke bezoekers, die veelal niet tot de degelijksten behooren, connecties die tot funeste consequenties kunnen leiden. Hetzelfde kan gelden ten van gehuwde mannen. In 't alge- n zal de meer ongebonden \v" omgang tusschen de geslachten ongunstigen invloed op de sexualiteit hebben en het verantwoordelijkheids gevoel doen verminderen; de invloed van een veelvuldig bezoek der dan cings op het huwelijk kan dan ook niet anders dan ongunstig genoemd worden, het vernietigt het idealisme van het huwelijk en moet wel meer en meer leiden tot echtscheidingen." Resumeerende komen wij tot de slotsom, dat de moderne dans een ramp is voor geloof en zeden en wel vaart. Mogen wij daarbij stilzitten? Als zelfs menschen, die op godsdienstig ge bied zich neutraal verklaren, zoo af doende de moderne dansmanie hebben gebrandmerkt, dan ligt het voor de hand, dat wij, uwe priesters, nog meer dan zij u ernstig vermanen en waar schuwen. Wij veroordeelen daarom zonder éón uitzondering, eiken moder nen dans, onder welken naam hij zich ook aanbiedt en verklaren als gevolg daarvan, dat dergelijke dansgelegen heden vrijwillige en naaste gelegenhe den zijn tot zonden. De katholieke leer zegt ons, dat wij in geweten plicht heb ben de vrijwilligen naaste gelegenheid te vluchten, zoodat het zondig is, daar- vrijwillig te blijven. Mocht tot nu toe onwetendheid of goede trouw u misschien verontschul digd hebben, na deze ernstige schuwing houdt alle onwetendheid op en drukt op ieder de zware en volle v~~ antwoording, de moderne dansen vluchten. Katholieken, bezwaart dus uw weten niet en slaat de handen ineen de maatschappij te redden van deze zedelijke inzinking. Heeft de Roomsche Kerk ons eenmaal de christelijke be schaving geschonken, werkt dan mee ze in stand te houden. Als elke bescha ving van boven af door de rangen er standen der maatschappij dringt, dan zijn de menschen van meerderen invloed hoogergeplaatst op de eerste plaats geroepen een goed voorbeeld te geven. Zegt niet, dat enkele moderne dansen kunnen geduld worden; wij iiioett kwaad met woitel en al uitrukken, zóólang men concessies doet, de onder vinding leert hef, werkt men op den duur het kwaad toch weer in de hand. -^Gij vooral, Ouders, hebt de zware verantwoording voor uw kinderen. Weest op dit punt onverbiddelijk; later zullen de kinderen u zegenen en dank baar zijn. Geeft geen gelegenheid voor kinderbals, want daar leeren zij vroegsten leeftijd het zingenot zucht naar dansen. Weest voorzichtig in 't gevi verlof aan uwe zonen en dochtc i danscursus mee te maken; verbiedt ten strengste neutrale of verdachte dansgezelschappen te bezoeken, veroor looft het niet lid te zijn van een z.g. katholieke club, waar onderricht gege- •ordt in de bovengenoemde mo derne dansen. Ouders, bezoekt zelf niet de dansgelegenheden, geeft aldus goed voorbeeld en maakt uw huis een voor uw kinderen aangename wo ning. Prent ze reeds vroegtijdig in een levendigen afschuw voor moderne dan- dan zult ge hun deugd bewaren en Drmen tot degelijke menschen in de maatschappij. Gij, besturen van R. K. Organisaties, die voor alles het godsdienstig en zede lijk belang uwer leden beoogt, weert uit uw vereenigingeu de gelegenheid tot dansen, welke worden aangekondigd onder den naam van „gezellig samen zijn." Tracht langs andere wegen er die zijn er genoeg uwe feestve'gade- ringeu gezellig te maken, dan zal van u een opvoedkundige kracht uitgaan. B. G. Geve God u een goeden v om met ons mee te werken; dat Hij i verstand verlichte, om den waren weg voor 't geestelijk en stoffelijk geluk beter te leeren kennen; daarom eindi gen wij met het bekende woord H. Schrift: „Wat baat het den mensch, indien hij heel de wereld wint, en scha de lijdt aan zijne ziel." Een drie-lamps toestel, geheel compleet met luidspreker, enz. leveren wij voor f 128.00 Alleeneertegenwoordlgers voor Amersfoort en omstreken AMERSFOORT - UTRECHTSCMESTRflRT - Afd. RADIO heiligsten Vei losser. Vijf jaren later ntvlng hij de H. Priesterwijding. Hij 'ijdde zich tot 1921 aan de zielzorg door bet geven van retraites en hel prediken van missies. Bij lijn priesterlijke werkzaamheid vond bij oog gelegenheid i van onvermogenden te zenden, U zendt x$o rechtsstudie voort te zetten en zoo uw kiod naar de B-school, waar derelfde verscheen in 1919 sijn bekend werk leerkrachten, dezelfde leermiddelen wor- - tjeQ jjjbruitt, dezelfde speelplaatsen Burgerlijk Recht en Zielzorg lij de jongste Grondwetsherziening d bij benoemd tot lid van de Com missie tot herziening van de Grondwet, Hoofdstuk Godsdienst. De nieuw benoemde professor is ook I van de Vereeniging ter beoefening in de Wijsbegeerte van het Recht, Van 1921 tot 1927 was bij te Wittem professor in de Moraal Theologie. Pater Duynstee was ook eenigen lijd :i bonden aan het St. Alfonsus Retrai- tenhuls te Amersfoort. Tol-mlsarie. Blijkbaar wil een aantal auto-eigenaren de regeeriog ten aanzien van de oprui ming van den Muidertol tot meer spoed aanzetter, maar daartoe bestaan gerchikter middelen dan die, welke zij i aanwenden. De Muider-tol wordt door de demon stranten terecht een middel-eeuwrch opstakel geheeten, maar hun middelen in actie zijn het niet minder. Het opzettelijk veroorzaken van ern- !e verkeersbelemmeringen is het uit enen van een terreur ten opzichte van de vele autobestuurders, die over minder tijd beschikkende dan de de monstranten, gaarne, zelfs ten koste van een dubbelije tolgeld, het beroemde Muiden zouden passeeren om het doel na te streven, dat voor hen misschien veel belangrijker is dan heel de tol- Binnenland 5o. Maar, geachte huisvader, indien U geen toeslag wenscht te jbetaleD, behoeft U dit volstrekt niet ook al weer een verkeerde meeniog. U behoeft iw kind daarvoor niet naar de school Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie. Gaarne wordt eenige plaatsruimte in Uw blad gevraagd voor een antwoord in seen huisvader*. Hoewel het de gewoonte niet is het ook niet op den weg ligt van schoolbestuur, door courantengeschrijf polemiseeren over bestuurszaken, it indien het bestuur op alle geschtijf inging, zou het zoo zachljes aan wel dagwerk kunnen kiijgCD, toch wil het dezen keer van die gewoonte afwijken. Het is zeer gemakkelijk een bestuur tekortkomingen of onbillijkheden wrijven, als men zich laat leiden door meeningen en nog wel door meeningen gebed bezijden de waarheid. lo. De meening dat het cc schen ouders en schoolbestuur geheel ontbreekt, terwijl het toch overbekend niet, het toch zeer gemakke lijk te weten te komen is, dat ouders of verzorgers zoo goed als ten alien tijde, maar vooral op den zitdag, des Woensdags, zich kunnen wenden tot den vertegenwoordiger v»n het Bestuur om inlichtingen enz. enz. te bekomen het contact is dus evenals bij het elec- trisch licht of een radiotoestel, zeer gemakkelijk te verkregenwenscht men ODtact niet rechtstreeks, dan kan dit zijdelings verkrijgen, door met het hoofd der school te spreken. Het al of niet contact hebben, ligt dus ge heel bij de ouders (van den zitdag wordt veel gebruik gemaakl). De toeslag regeling is naar uw zienswijze onbillijk, maar wie zegt dal uw zienswijze, uwe meening de ware, de goede is Wie zegt dat hierin niet rekrniog gehouden is met verschillende toestanden in de gezionen Wie zegt, dat indien men persoonlijk overleg pleegt met het bestuur, niets gew$zigd kan worden Huisvader, maak slechts tact! 3o. Wie mokken of mopperen tegen een toeslag, die aan bijna alle scholen ook van andere gezindten om verschil lende redenen moet worden gehevr Alleen zij, die niet op de hoogte van de toestanden of redenen. 4o. Uw meening dat Gemeente of hetzelfde onderwijs wordt gegeven, óo. Bovendien is deze toerlag zeer gering; op de openbare school wordt geen toeslag geheven, maar dan moet u ook genoegen nemen met de school waar de gemeente uw kind wenscht te plaatsen. Indien u genoegen neemt niet plaatsing op de B school betaalt u ook geen toeslag; indien u, uw kind op den school b.v. aan de Oldebarneveld- laan wd geplaatst zien, zal u voor een lij wat grooteren toeslag komen te 7o. Bij slot van rekening worden de schoolbesturen door de separatiegeest ran de meeste ouders gedwongen tot iplitsiog van een A- en B school en dientengevolge tot eeoige schoolgeld- hrtfiag. 8o. Tot slot nog dit: Indien u zich gewend had tot het Bestuur, zou u be kend zijn gemaakt dat het Bestuur wel buitengewone uitgaven heeft, die niet worden vergoed door Rijk of Gemeente, om maar eens iets te noemen, een onderwijskracht die niet door Rijk of Gemeente wordt vergoed, maar ten koste komt van het Bestuur en nog veel, veel meerdere uitgaven, die, door de geringe toeslag lang niet worden gedekt. Verder wordt hierbij nogmaals eraan herinnerd, dat, indien ouders iets meenen te hebben aan te merken, of hebben gewenschte ver anderingen, of in hun oog verbeteringen, nog nimmer overlegpleging is geweigerd. Onder dank voor de verleende plaats ruimte. Het Bestuur der R. K. Jongensscholen aan de Schimmelpenninckstr. en -kade en Breestraat. Prof. Duynstee. Mr. H. J. A. J. Duynstee C. nieuw benoemde opvolger vi W. Pompe, als hoogleeraar in het straf recht en strafprocesrecht aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, werd 6 Sept, te Sittard geboren. Hij was de toon van het Tweede Kamerlid mr. Tb, J. A. Duynstee, die van 1916—1919 het vice-presideatschap bekleedde aan het Gerechtshof le 's Hertogenbosch. In 1904 begaf bij zich naar Amsterdam, n daar aan de Gemeente Universiteit de Rechten te studeeren. Zijn verstandelijke gaven wekten de bewondering van professoren en denten. Professor mr. M. Treub vi spelde deo studax een schitterende rièie. Io 1908 promoveerde bij op stel- tv. v lingen iu de Rechten en trad hetzelfde Rijk alle uitgaven vergoeden, is ook al in de Congregatie van den Aller- een geheel verkeerde meening. Koninginnedag en Excelsior. Ia het kort willen wij antwoorden op het ingezonden stuk van den heer J. J. v. d. Linde van Dinsdag j.l. Het geldt hier een prlncipieele kwestie, waarover wij alleen hebben te oordeelen. En dat de heer v. d. Linden schreef: -het Iverwonderde .ons geenzins een afkeurend oordeel te moeten lexenc, daaruit kunnen wij besluiten, dat ook de heer v. d. Linde begrgpt, dat wij a geheel aDder standpunt innemen. De Katholieke opvatting is deze, dat ij met al die omkleedingen zijn op het hellende vlak en wanneer wij niet bijtijds een waarschuwend halt laten hooren, dan weten wij ten slotte niet isr het einde is. Waarom moeten wij Hollanders altijd -o ver mogelijk gaan Wij hebben het ook gezien op de Olympiade. Bij de rbytmische gymnastische oefe ningen waren alle nationaliteiten zeer decent gekleed, behalve natuurlijk de Hollsndsche turnsters. Op de goedkoope uitnoodiging van den Heer v. d. Linde om kaartjes of briefjes hem toe te zenden gaat natuur lijk geen ernstig mensch in. De heer v. d. Linde weet ook wel dat ons Hollandsche volk niets voelt voor een dergelijke comedie. Nogmaals dan, wij handhaven vol komen ons standpunt en wij blijven de uitvoering van Excelsior vinden een onwelvoegelijke en ongepaste ver- looning, —waan weldenkende Katho lieken aanstoot hebben geoomen. K. ^CH'wrtabletter> bij Hoofdpijn en Kiespijn Si-S I

De Eembode | 1928 | | pagina 5