MUNHARDT'S Het spreekt vanzelf, dat dit zooge naamde «groot diploma», verworven onder bescherming van bovengenoemde toonaangevende bonden en vereenigtn- Ïen en ooderteekend door al de ge- elegeerden hiervan, xoowel voor de Autobesitters, de Maatschappijen ens. als voor de chauffeurs van groote waarde is. De eigenaren van «och hebben de sekerheid, chauffeurs, die bovenbedoeld diploma besitten, de wagens saakkunnig behan delen en geroutineerd rijder zijn, terwijl de gediplomeerde chauffeurs, bj het soeken naar een betere betrekking, in dit diploma een krachtige aanbeveling bezitten. Men verwarre nu dete ext met de rijproeven voor het verkrijgen van het rijbewijs. Men tiet, dat de hier bedoelde examens een grootere be- leekcnis hebben. De Commissie toch beoogt het vormen van een keurcorps van vakkundige chauffeurs. Het tweede examen in 1028 tal door en vanwege de Centrale Commitsie te Utrecht worden algenomen oogeveer half October. De aanmelding tot deel name moet geschieden vóór 10 Octo ber a.t. bij den Vooriilter der Centrale Commissie, den heer L. van Essen Rtn,, Schoolplein 28a te Utrecht, bij tevens nadere inlichtingen zijn De Directeur der Ambachtsschool te Amersfoort deelt ons bovendien nog Aan verschillende Ambachtsscholen, waaronder ook die te Amersfoort en Utrecht, worden gedurende de zomer maanden avondcursussen gegeven voor autobestuurders(sters). Aan het einde van dete cursussen kunnen de cursisten tich aan een exa men onderwerpen. Wanneer dit exameD met teer gunstige cijfers is afgelegd en de candidaten bovendien de bewijien kunoen overleggen minstens 6 maanden lijpraklijk te berillen, kan bovenge noemd groot diploma worden uitgereikt. Door twee deelnemers aan den cur sus, dete tomer te Amersfoort gegeven, is dan ook op bovengenoemde gronden een «groot diploma» toegekend ge- Nieuwe boeken in de R. K. Openb. Leestaal en Bibliotheek aan de Nteuw- Aalders Mystiek, haar vormen, weten Hermans Het Koningschap v. Christus in het buisgetin. Jaarboek van het onderwijs en dc opvoeding der R. K. jeugd in Ne derland en Koloniën, 1928, Moonen, Mexico, het land der tegen stellingen. The importance of Holland seen from the air. De Voogd, Zielkuode en lichaamscul Timmermans, Pieter Breughel. Heuvel, Oud-Acbterhoekschboerenleven het geheele jaar rond. De Boekerij is dagelijks kosteloos toegankelijk voor alle personen boveo 18 jaar. Uitleenbibliotheek, tegen betaling eener teer geringe jaarlijksche vergoe ding ook in termijnen betaalbaar. De R. K. Vrouwenbond publiceerde het volgende Winterprogramma Woensdag 3 Oct. St. Aechten, 8 uur. Lezing met lichtbeelden over Mrx!co. Leden vrije toegang. Niet-leden 25 cent. Woensdag 10 Oct. kapel Pension St. Jotef (ingang Muurhuizen) 8 uur. Opening van het Triduum, te geven door den ZcerEerw. Pater Philippona C.s.s.R. Donderdag 11, Vrijdag 12 eo Zater dag 13 Oct., des morgens 9 uur H. Mis met toespraak, avonds 8 uur Lof met preek. Zaterdagsmorgens generale H. Communie voor de leden, 's avonds sluiting met Opdracht aan Maria Onbevl. Ontvangenis. Woensdag 7 Nov, St. Aechten, half 3. Voor de kinderen optreden vao Prof. Wnltams. Sprookjes, poppenspel en buikspreken. Entice kinderen en bege leiders van leden 20 cent, van niet- leden 35 cent. Vrijdag 14 Dec. R. K. Spaarbank, 8 uur. Voordracht Felix Timmermans. Onderwerp»Uit het land van de Appel sienen» eo «de Pastoor van de bloeiende Wijngaard». Leden vrij. Niet leden 40 ct Maandag 7 Jan. R- K. Spaarbank. 8 uur. Lesing Pater Jongbloed. Onder werp wordi later bekend gemaakt. Leden vrij. Niet leden 25 cent. l-'ebruaii. R, K. Spaarbank, 8 uur. Leting Pater Olten. Onderwerp: »De liberaal Kath. Kerk en de Ster in het Oosten». Leden vrij. Niet-leden 25 ct. April. R. K. Spaarbank, 8 uur. Vlaam- sche avond door Oscar Tijtgat. Onder werp sVlaamsche Humor». Leden vrij. Niet-leden 40 cent. Voor cursussen wil het bestuur gaarne sorg dragen, wanneer er voldoende aanvraag van de leden is. Uitspraken Kantongerecht DronkenschapW. v. D., Soest of 4 d.G. W., Amersfoort (5 of 3 d.A. K,, Amersfoort f 15 of 10 d. H. M Baarn 3 d. hechtenis. Te Amersloort schreeuwen op straat: W. de W„ aldaar I 10 of 5 d. Wielrjjden tonder lichtB. J. S., Amsterdam f2 of 1 d.J. de G„ Baarn f5 of 2 d.; A. G., id.; H. v. d. G.. Bunschoten id.; E. W„ Woudenberg id.; T. M. O., Zeist id.; E. M„ Am sterdam id. Wielrjjdendc de linkerzijde vao de alraat houden: A. R„ Soest f5 of 2 d.U. R., Soest f3 of 2 d. WielrQden te Amersfoort op het trottoirJ. A. v. G., aldaar f 3 of 2 d. Wieliijdende sich vasthouden voertuig: W. W. B„ Amersfoort f5 of 2 d. Autorijden op wielerpad: F. W. H. Ambt Hardenberg f 3 of 2 d.L. B. Hilligersberg f 10 of 5 d. Autorijden tonder nummer en tijbe wijsS. S., Kcrkrade f 3 of 2 d. Idem tonder voor- en achterlicht J. P., Rotterdam f 10 ol 5 d. Motonijden tonder nuurmerbewijs W. S. B., Groningen f3 of 2 d. In Hoevelaken te snel rijdenH. S„ den Haag f 25 of 15 d.E. G., Rotter dam f20 of 10 d. NuH-Hulpbank. Opening 3 October Het Bestuur van de N'uls-Hulpbank schrijft ons: de eerste zitting op 3 October 'ordt gehouden we verwijten de in dit nummer voorkomende advertentie lijkt het niet ondienstig, het publiek eenig inzicht te geven aan gaande doel en werking der Hulpbank. Het doel isHet verstrekken van geldelijke voorschotten aaD minvermo gende personen, die gesteund verdienen te worden tot het aanvangen, voorteel ten of uitbreiden van bun bedrijf of beroep, la bijzondere gevallen kan ook aan andere personen een vooricbnt ver leend wordeD. Vootloopig zullen, behoudens hoogt uitsondering, geen voorschotten verleend worden, grooter dan f300. De bedoe ling is dan ook juist, te voorzien in de behoeften aan kleinere bedragen zelfs een voorschot van f 10 kaD door de Hulpbaok worden verstrekt. Bij de voorscbotverleening wordt et uitsluitendgelet op, en ernstig onder zoek gedaan naar de soliditeit van den aanvrager en van die zijner borgen. Tot het verkrijgen van een voorschot van f50 of mtr.der is namelijk één, voi hoogere bedragen zijn 2 solide borgi vereisebt. Ook .tal het Bestuur tich steeds de vraag stellen: «Helpen wij den schotvrager grondig uit zijn moeilijk bedenAlleen in ditl geval zal voc schot verleend worden, dus niet, wa het te voorzien is, dal het geld bodemloozen put zou verdwijne en billijke rente zal vergoed moeten worden, ter bestriding der door de Hulpbank te maken onkosten. leder voorschotnemer vrage zich terdege af, of hij aan zijn verplichtingen tot geregelde terugbetaling gedurende het geheele jaar zal kunnen voldoen. Indien hij daaraan ook maar eenigszint twijfelt, trede hij niet in verbinding met de Hulpbank, aangezien tegen wanbe taling van meet af aan de streDgste maatregelen genomen zullen worden. De Hulpbank is dit aan zichzelf plicht, wil zij de hulpbehoevenden, die ter goeder trouw zijn, kunnen blij Het Betluur hoopt eo verwacht dan ook, dat eenige gerechtelijke vervolging nooit noodig zal bijken, want dat -etking zal ontstaan tusschen bestuur n crediet-behoeftigen. Waar het Bestuur samengesteld il personen uit vrijwel alle kringen geziodten der Amersfoortscbe same leving, schenke men het zijn volle vi Burgerlijke Stand. 18 Sept. Geboren: Hendrikua Wou- terus, z.v. C. Meiresonne en H. Niezen. GehuwdW. C. Pijpers en G. T. Kloosterman. 19 Sept. Geboren: Wilhelmina The- resia. d. v. A. Schaap en M. C. Breemen. GehuwdH. T. va Weem en B. J. Thomassen J. H. van Schalkwijk en M. C. Zwanenburg. Overleden: Johanna Louisa Lorié, 81 jr., echtg, van H. J. Wolter. 20 Sept. Geboren Johanna Wilhel mina, d. van J. Renes en E. Petersen. Ondertrouwd J. Strik en M. H. Post humus. G. Breman en A. T. Goed hals. J. W. H. de Bruin en J. A. Craanen. J. C. B. Middelman en J. H. Kriegsman. H. R. Wolfs en W. Koenen. GehuwdF. Freede I. van Eeden. 21 Sept. Geboren Francina, d. van L, J. Maas en A. M. Greeven. Louise Kngelina, d. van K. Eversen en L. E. de Vink. Reijcr, z. van J. Veenen- daal en D. de Bree. Jacobus, z. i E. de Ruiter en A. v. d. Beek. Helena, d. van J. D. van Zetten D. Nouse. Overleden Mathilde W. T. M. Reijners, 67 jr., wed. van G. N. C. O verwijn. 22 Sept. OverledenGeiritje van den Brink, 61 jr., echtg. van H.L.J. Baars. Aart v. d. Brink, 27 jr., ongeb. 24 Sept. Geboren Yvonne Marijke, d. van A. Klasser en J. P. Groenendaal. Cornelia, d. van D. Versteeg en G. Ier Maten. Adriaua Wilhelmina Maria, d, van J. Dielemans en M. W. A. Govaetls. Petrus Theodorus, z. van J. R. Smeeing en J. M. Zegwaard. Overleden I ranciscus Josephus Smitt. 43 jrongeh. Hendrik de Wit, 40 jr., echtg. van J. van Doorn. Uit den Omtrek verstopping DoojUOcl Bij Apoth en Drogisten In geval van tijdelijke moeilijkhedi in geldelijken aard, schuwe men den in het duister wroetenden woekei doch wende men zich om hulp tot de Nuts-Hulpbank. Verkeersongevallen. Io de Irisstraat geraakte een spelend meisje onder een auto. Het kind door een der wielen aangereden. Met n lichte hersenschudding is de kleine .ar het Ziekenhuis overgebracht. Hoek Varkeosmarkt en Arnhemsche- aat had eert botsing plaats tusschen •ee auto's. Beide wagens liepen nog schade op. Op het kruispunt Lange- en Korte- grachtLangestraat reden sier wiel ijders tegen elkaar in. Gelukkig was ■Heen geringe schade hel gevolg. Een botsing hoek Langestraat-Scber- bierstraat had ernstiger gevolg. Het bekende tapijt- en beddenma- gBzijn van den heer J. G. van Leur aan den Weverssingel 4. heeft door verbouwing een belangrijke uitbreiding gekregen. De artikelen kan men nu jjeter dan voorheen exposeeren. Op de bo venverdieping komen de tooDkamers. Bij de heropening was de belangste'- ling grooti Deurwaarder de Groot zal Vrijdag 5 October, 10 uur, op het terrein van de Wagenwerkplaats der spoorwegen hier, verkoopen diverse partijen eiken-, gienen- en vurenafbraakhout, afkomstig spoorwagens enz., aanwezig op ierrein voornoemd, alwaar een en r zal zijn te bezichtigen op Don- derdag 4 October van 9—12 uur en I n des morgens vi BARNEVELD Burgerlijke Stand. GeborenJannetje, d. v. J. van de Steeg en B. Mcstert Hendrika, d. v. J. Dekker en J. v. Norden Wouter, z. v. J. v, de Kamp en G. v. Renselaar Jacoba, d. v. H. Brink en J. van Voorthuizen Albertha Cornelia, d v. A. v. de Braak en G. v. d. Brink Jannetje, d. v. W. Willigenburg en H, v. Uffelen Ondertrouwd: W. Versteeg en A. Verwoert G. Versteeg v. Delen G. v. Dijk en M. Pol. Overleden Dirkje Bloemendaal, 79 jwed. v. H. Roskam Cornelia Arends, 25 j. HOOGLAND Eenige tijd geleden is bekend ge. maakt de omzetting van de naaischool der Eerw. Zusters in een onderwijl inrichting meer in overeenstemming met de eiscben van onze tijd. Maandag 17 Sept. j.l. is dit een feit geworden. Met een plechtige H. Mis, opgedragen in de kapel van Leo's Oord door de Zeeteetw, Heer Pastoor, waBtbij alle leerliogen der dagcursus tegenwoordig waren is de Modevakschool geopend Alle leerlingen naderdeo ter H. Tafel. Zij werden na de H. Mis door de Eerw. Zusters een ontbijt aargeboden. Toen ging het naar het keurig ingericht les lokaal. De Zeereerw. Heer Pastoor ver richtte met eenige welgekozen woorden de opening. Het leslokaal is zeer zaak- kuudtg ingericht. Er staan de noodige eerste klas trapmachinesvoor elke leerling een keurig en praktisch inge richt tafeltje, voorzien van de noodige ruimte om alles in en op te bergen. Laugs dc wanden kasten met de be- noodigdbedco voor een dergelijke in richting onmisbaar, etc. kortom de ge heele inrichting is schitterend in orde. Jammer dat de meisjes niet ruim kunnen zitten maar van de andere kant toch gelukkig want het is een bcwij- dat het getal leerlingen zeer voldoende is. Er hebben zich voor de dagcursu» 26 meisjes laten inschrijven. Gaat du door dan zal er spoedig gebrek rjjimte zijn. Gelukkig, de moeite osten der Zusiers zijn dan niet te vergeefsch geweest. Voor de avond cursus hebben zich 30 meisjes aange meld. Deze zal beginnen Dinsdag 2 Ook de opening hiervan zal op plechtige wijze geschieden. Onze parochie is in een woord 'n zeer nut tige inrichting rijker geworden. Nog maals bevelen wij dan ook de Mode vakschool bij iedereen ten zeerste aan. De schouw voor het waterschap de Malesluis word: op Donderdag 4 Oct. 1928 gehouden. Donderdagmorgen om elf uur ver gadert de gemeenteraad. HOEVELAKEN In den avond kwam een onderofiï- er uit Amersfoort op zijn uit Terschuur door ons dorp rijden, 'ijl uit de tegenovergestelde richting auto, die een tweede auto op sleeptouw had, kwam aangereden. Nabij de Stouteuburgeilaan kwam de moleriijder in botsing met de aange koppelde auto. De motorrijder bekwam letsel, doch de motor werd Zekere v. N„ te Hoogland reed op zijn motor door het dorp. Nabij de kerk merkte hij, dat er wat aan het stuur haperde. Op betzelfde oogenblik smakte hij tegen den grond en geraakte zijn bewustzijn kwijt. Bij v. K. binnen gebracht, kwam hij echter spoedig weer bij en had gelukkig geen letsel bekomen. LEUSOEN Onze burgemeester, de heer mr. K. de Beaufort, zal tich metterwoon ves tigen op het landgoed den Heiligenberg aan den Amersfoortschen straatweg. Den 16 Dtc. 1928 zal de Ned. Herv, Kerk te Leusden honderd jaren hebben bestaan. Wij vernemen, dat die gebeur tenis plechtig zal worden herdacht in een godsdienstoefening, waarbij behalve de tegenwoordige predikant ook de oud predikanten van Leusden ds. J. Th. Visser, oud-minister van Onderwijs en ds. H. H. Barger, thans predikant te Utrecht tullen voorgaan, SCHERPENZEEL Ia den grooten weg van Amersfoort naar Renswoude staat nabij de Herv. Kerk een huis, dat op dezen weg het uitzicht geheel beneemt. Het kerkbe stuur heeft dit huis aangekocht en be sloten het te laten afbreken. SOEST Er brak een hooibrand uit aan den Belvedéreweg. De Vrijw. Brandweer, welke zeer spoedig ter plaatse van den brand verscheen, heeft den brand, die was ontstaan in een hooiberg, staande nabij de woning van W. Boscb, spoedig gebluscht en wist het belendende woon huis van Bosch te behouden. Alhier bad de aanbesteding plaats i de ullbreidiog der R. K. Meisjes school, door aanbouw van 2 leslokalen, :rwaim)ngtkelder, hal, enz. Ingeleverd zijn 11 biljetten, t.w. door: G, Lagcrweij, Amersfoort, f15891. W. v. d. Velden, Soest, f15850. W. A. Hilhorst en J. Jorna, Soest, f 15800. R. H. van Mil, Soest, f17650. G. W, Wij- nands, Soest, f15860. G. J. Bosboom, Soest, f 15698. fiima J. H. Hejjmeriok, Utrecht, f15980. W. Heere, Amersfoort, f15970. fi-ma Dorreeteijn en Radema- ker, Soest, f15107, J. J. v. Schadewijk, Soest, f14937. E, van Dord', Amers foort, f16236, Alzoo is gebleken, dat het laagst is ingeschreven door J. van Schadewijk te Soest, aan wien het werk zal wordeD gegund. Vergadering der R. K. Kiesvereeni- ging op Vrijdag 28 Sept., 8 uur nam,, de St. Jozeph-Jongelingenvereeriiging. Burgerlijke Stand, GeborenJan, z, v. J. Meerdiog eo J. C. Arler Albert Rudolf, z. v. G. de Hoef en H. Kreuzer Johan, v. P, Kramer en M. P. v. Kleef Jan, z. v. G. Jansen eo E, v. de Veen Bastiaan Pieter, z. v. J, Verspui) en B. K. Muilwijk, Ondertrouwd K. Stas J. P. H. v. d. Ham - H. Pater en M. Hardeman. Gehuwd G. Walvis en Praag B. Oldenhof en A. Bleijerveld. Overleden: Leonhard F. Lancker, 89 j., echtg. v. H. C. Kennedij Jan Stork, 71 j, Belelje v. Tijn,; 75 jwed, v. M. de Leeuw. Binnenland zij op eigen Beek-veronlrelnlging. Io weerwil van de pogingen imité van actie tegen de og van de Luntersche Beek, kans op succes zeer gering. De heer Klaarhamer, deskundig lid in het comité, verbonden j^n het Ingenieursbureau Huygeo en Wissel, begon met het Eokawaler uit Ede. te onderzoeken. Dat komt] in een sloot bij den spooiweg naar Ede en in dat afval- bevindt zich veel zwavelkoolstof. De Eokafabrieken hebben wel nigingsiorichting, maar die is zoowel in samenstelling als in functioneeriug geheim. In de spoorsloot waarin het afvalwater komt, kunnen geen planten en geen visschen leven, want het water doodt alle leven. Telkens loopt het water over eenigen afstand door ioolbuis, terwijl op sommige plaatsen de sloot een verbreedii'g heeft. Daar door komt er op die plaatsen meer in het water, terwijl de vaste Stoffrn bezinken. Toch blijft bet water onbruikbaar, want de bezonken stelten dringen niet in den bodem, die zanderig is. ludieo die spoorsloot geregeld wordt uitgebaggerd, zal het water minder on liver zijn, Vooral bij regenval heef: een zoodanige verdunning plaats, dat lagere organismen in kunnen leven. Het Griftwater is ook verontreinigd, door sulfaten, waardoor de organische stoffen vlugger tot verrotting overgaan. De natuurlijke zelfreiniging zou over paar K M. voldoende zijn, om in Amersfoort schoon en zuiver water te hebben, doch de spinnerijen in Veenen- daal brengen ook afvalwater in de Grift en in dat water is wolvet het belang rijkste product, dat in samenwerking met het Enkawater (zwavelkoolstof en sulfaten) het proces der verontreiniging versnelt. Doordat het aantal fabrieken ia de laatste jaren is toegenomen, is natuurlijk het euvel der vervuiling niet meer te keeren. Voor de gemeente Veenendaal wordt thans een riuleerings- plan gemaakt, waarover in Mei 1920 een technisch rapport zal verschijnen. Wellicht duurt het dan eenige jaren, alvorens die plannen worden uitgevoerd. En zelfs al is die riolecrlrig beter, dan nog moet het water naar de Grift. Mis schien kan het in de toekomst het Valleikanaal. Maar de fabrikanten voelen er weinig voor, dure reinigings- inrichtingen te maken, waartoe wette lijk geenerlei verplichting bestaat. Ze kunnen trouwens verscheidene malen beboet worden, voordat ze aan boeten zooveel betaald hebben, als een zuive ringsinstallatie kost. Een symptoom van bederf in den grond was het weigeren van norton- water op diverse boerderijen door het vee. Sommige boeren moesten in de wei oortonpompen slaan, omdat het beek water ondrinkbaar was. Doch ook het grondwater bleek hier en daar reeds in zooverre onzuiver, dat het vee het wei gerde te drinken. Als de fabrieken ook hieraan schuld dragen is er stellig meer aan te doen. Kerknieuws. Het St. Thereeiefeeet te Maarn. 30 Sept.—3 Oct.—7 Oct. Op 30 Sept. a.s. den sterfdag der H. Theresia van het Kindje Jezus wordt in de Eerste St. Theresiakerk te Maarn een Plechtige H. Mis v*n dankbaarheid opgedragen voor alle weldoeners dezer arme kerk. Door de voorspraak en de zichtbare bescherming van deze volks heilige is te Maarn voor een klein groepje spoorwegarbeiders die twee uren gaans van bun parochiekerk woon den, een kerkje verrezen, geheel door den steun van buiten. We zija dankbaar op de eerste plaats jegens God, door wiens bijzonderen zegen dit werk is tot stand gekomen. Maar ook willen we onze dankbaarheid toonen voor al onze weldoeners, door op den sterfdag van de H. Theresia een plechtige H. Mis voor hen op dragen, opdat Gods zegen rijkelijk oi hen moge neerkomen en door de vo spraak van de Heilige patrones dezer kerk hun de roosjes mogen toekomen, die zij vragen. Wegens het feest van den H. Hiero- oymus op 30 Sept. heeft de Kerk den Feestdag van de H. Theresia vastgesteld op 3 Oct. Den Zondag daaropvolgend is het dus weer feest in Maarn. n.l. we vieren dan kerkpatroonsfeest. Evenwel is 30 Sept. een beel bijzonder gedenk waardige dag, omdat op dien datum deze eerste St, Theresiakerk is gewijd. Wie nog niet tot de weldoeners van Maarn behoort, of wie zijn goede ziodheid nog eens wil vernieuwen, bij gelegenheid van dit feest, vergete niet onderstaand adres. Prof. B. F. OVERMAAT, Gr. Seminarie Driebergen. Postrekening 40889. Tevens tijdelijk belast met de zielzorg der spoorwagerbeiders te Maarn. Gemengde Berichten Wat is Margarine? De vraag is zoo eenvoudig, Diet waar Nu, zegt margarine dal is eh kunstboter, die vaak gebruikt wordt in de plaats van dure natuutboter. En wellicht bent u zelf tevreden wanneer U dat antwoord hebt gegeven, Maar Uw ondervrager is hardnekkig. Ja, vraagt hij voort, maar wat is het nu eigenlijk, waar bestaat het uitEn in verreweg de meeste gevallen zegt U dan, dat h:t vandaag niet zoo koud is als gisteren, hopend de margarine- kwestie van de baan te hebben ge schoven. Waarom Omdat zoo weinig menschen een bevredigend antwoord op die vraag kunnen geven. Margarine is geen chemisch product als zoodanig is dus de naam kunstboter oojuist, Margarine is samengesteld zuiver natuurlijk bestanddeelen, die elke buisvrouw steeds in de keuken gebruik! heeft en ook altijd zal blijven gebruikt omdat zij er bij het bereiden van verschillende gerechten eenvoudig niet buiten kan, namelijk le. Zuivere vetten, zooals b.v. rund- vet en plaotenvet 2e. Plantaardige oliën, b.v, cocosolie, sesamolie en grondnotenolie. U kent ze beter onder den naam van slaolie. Deze verschillende oliën en vetten worden in vloeibaren toestand gemergd en daarbij wordt nauwkeurig rekening gehouden met het jaargetijde, de heer- schende warmte, enz. (Dit is de reden, dat margarine in den zomer niet weg smelt, nog in den winter steenhard, doch steeds gelijkmatig van zachtheid is). Dit mengsel, waaraan eigeel is toe gevoegd (dit laatste ora het bruin braden in de pan te bevorderen en ter voor koming van het hinderlijke spatten), ■ordt met eene groote hoeveelheid jivere melk gekarnd. Daardoor ontstaat :n roomachtige massa, die door middel an ijswater wordt gekristalliseerd, waar door ze een vasten votm aanneemt. De thans goudgele massa wordt machi naal gekneed en nadat zout is toege voegd, is de margarine gereed voor verpakking. Dit laatste geschiedt door automatische verpakkingsmachines, wel ke elk 70 stukje per minuut verpakken. Nadat de pakjes in kisten zijn ver pakt, welke weer sutcmatisch worden dichtgespijkerd, gaan zij via de expe ditie naar de winkels en vandaar naar de vetbruikers. Ziedaar een ruwe ichets van de argarinebeteiding. U zult ons nn toch ziker wel toe geve i, dat margatiuc i auspraak map maken op den naam van een sulver, natuur tijk product. Echter behoeven wij natuurlijk nauwe lijks te teggeD, dat margarine geen uit zondering maakt op alle andere artikelen, doch dat ook hier de kwestie van kwali teit wel de belangrijkste rol speelt. Hoe zuiverder en beter de grond stoffen, hoe zorgvuldiger de behandeling der nrelk, hoe moderner en hygiënischer de fabriek, hoe beter ook de margarine zal zijn. Plaatjes-Album «Japan an China». Van de bekende Tabaksfabriek Teo- dorus Niemeijer ontviogen wij een exem plaar van het pas uitgekomen plaatjes album, getiteld «Japan en China», Dit album, dat, zooals algemeen be kend, verstrekt wordt op bonnen van Niemeijer's Ster-Tabak, Friesche Heeren baai, enz., is evenals de vorige uitgaven versierd met 100 gekleurde plaaljei, ter wijl de tekst eene zeer interessante en leerrijke beschrijving bevat der twee groote rijken in het verre Oosten. Wij wenschen de Fa. Niemeijer geluk met deze goed geslaagde uitgave, welke een aantrekkelijk bezit zal zijn voor de genen, die bunDe kennis van Japan en China willen verrijken. Te Londen iz een zending diamant ter waarde van 4 millioen Engelsche ponden verloren gegaan en tot nog toe niet terug gevonden. De zending was als aangeteekend paket afgegeven en in Londen in goede orde aan de post overhandigd. Het Episcopaat van Nederland heeft aan de Interdiocesane Jeugdcommissie opdracht gegeven over de padvinders- organisatie een rapport samen te stelien. In verband hiermede wordt langs dezen weg erop gewezen, dat het voorloopig niet gewenscht is Katholieke padvinders clubs op te richten of de goedkeuring te vragen voor Statuien etc. Van een landbouwer te Honselerdijk zijn een drie-tal koeien gestorven, die gras bleken gegeten te hebben, waarop menie was gemorst bij den bouw van kassen, op naastliggend terrein. Bij Boodschappen doen geen PUROL vergeten Gevestigd Gemeente Amersfoort. E. Meulenbroek, R.K., Berkenweg 21, reiz'ger. H. v. d. Zwaar, R.K., 3e lafanterstr. 7a, bospifaalbediende, Anloinelta Maas, R.K., v. Ltnceplaan 10, dienstbode. C. Teerink, G.K., Pr. Marielaan 15, le luitenant. H. v. d. Lsan, N.H., Langestr. 127. S. Kool, N.H., Kapelweg 72, grossier. H. Otten, N'.H,, St. Anfr.str. 31, opz. C. v. d. Gronde, N.H., Palmstraat 234, wagenl, N. S. H. Bossink, R.KPalmstraat 238, wa- genm. N. S. L. Hammiok, N H., Palmstraat 242, wagenm. N. S. G. v. Gessel, N.H., Kapelweg 120. R. Boissevain, Laan 1914 5, dir. Kasver. Wed. F. Platte, Rem., Vondeilaan 8. Johanna Noteboome, N.H. Piersonl. 12, hulpbuish. Anthonia van Rassel, R.K., Ruyadael- straat 2. Johanna Koenderink, G.K., Stations- str. 42b, dienslb. T. Butselaar, R.K., le Iof.kazernestr. 1, sold. mil. pol. Lena Rietveld, R.K St. v. d. Hagenl. 10, winkeljulïr. J. v. d. Pijl, E.L., Leusderw. 80. steenb. P. Bellaard, R.K,, Pensionaat St. Louis, onderwijzer. Pietcrnella v. Os. O.R., Leusderw. 302. Henriette Smaal, N.H., Schimmelp k. 26. J. Schutte, Fr. v. Blaokenb.str. 13. Th. Welling, R K,,Slationsstr. 1, bakker. P. Lcenards, R.K, Krarikeledenstr. 22, kantoorbcd. W. v. d. Berg, R.K Langestr. 106b. Frcderica Strijlaud, N'.H., Soeslerw. 129, dienslb. Tetje de Boer, D.G., Leusderweg 215. J. de Bruin, N.H., Kortegr. 26, vormer. Wed. Vlodder, R.K., Palmstraat 267. D. Voels, R.K., Hoogeweg 48. Neellje v. d. Schee. N H.. Reigerstraat. J. Vos, N.H., J. v. Oldeob.l. 5. koopm, F. Burggras ff, N.H., Utr.str. 32, winkel. J. Reens, N I., Kamperbinnenp. 3. J. Bastiaanse, R.K., O. Soesterweg 87, sergt. 5 R.I. Sleeking, R.K., Langegracht 21a, ai beider. Marktberichten. AMERSFOORT 24 Sept. Aangevoerd 72 wagens bevat tende 19CC0 Kilo. Prijs f 48.C0 tot f 56 CO per 50 Kilc, Handel vlug. NIJKERK 24 Sepl. 188,338 stuks Eieren f 7 25'k I 8.80 5 Schrammen f 30 h 140. 71 Biggen f14 4 f20.— 208 Run deren I 180 a f 325. 35 Nuchtere Kalveren f 8.4 f 14. UTRECHT 21 Sept. "agens, wegende 50160 K.G. Eersle kwaliteit f52. il f54.—Tweede kwaliteit f 00. f00.Rijksmcrk f52,a f 57.—. Zwaardere tot f 58 00 Handel matig.

De Eembode | 1928 | | pagina 2