K. Spaarbank - Amersfoort ft ELZENAAR Bel dan op No. 42 DE EEMBODE Katholiek Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 20 Nov. 1928 No. 67 Twee en Veertigste Jaargang Abonnementen kunnen elke week Ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prfls per 3 maanden 11.00. Bulten Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke nummers 10 et KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON. 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG AdvertentlCn 25 ct per regel. BlllQke tarieven voor handel en nQvcrheld bij geregeld adverteeren. AdvertentlCn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd Indien ervaring een dure leermeesteres is, dan volgt daar nog niet uit, dat van de ervaring van anderen niet opgoed- koopere manier geprofiteerd kan worden. Opvoeding. Een punt van xeer veel zorg en overweging voor geesteiyken en op voeders, is zonder twijfel het jeugdwerk. En nu willen we niet het jeugdwerk in zijn geheele gedaante nemen, maar we zullen ons beperken tot een klein gedeelte van ons katholieke jeugdwerk, het Patronaat. Wat is eigenlijk een Patronaat? Mogen we 't een school noemen, een vereeniging? Neen, het is alleen de samenwerking met de ouders inzake de godsdinstige, zedelijke en maatschappelijke vormiog der schoolvrge jeugd. Het omvat dus heel veel meer, dan de ontspanning, die uw kinderen gaan nemen 's Zondags middags in een of ander gebouw. Hel omvat ontzettend veel meer. Het Patronaat heeft twee voorname taken, die op slot van rekening toch op 't zelfde neerkomen, de positieve opvoeding en de negatieve. Een ge leerde zin, die echter raueilijk zoo kort anders te zeggen is. Het Patronaat wil de jongens opvoeden. En het wil hen tevens van de straat houden. Is een Patronaat noodzakelijk Ja een Patronaat is noodzakelijk. Waarom? Op de Zondagmiddagen gaan de jangens uit. Niet met Vader en Moeder, neen alleeD. De jongens zwerven rood langs de straten. Ze gaan naar alle mogelijke wedstrijden, komen in café's, komen in danszalen. Daar durft men al jongens van 14 15 jaar toe te laten 1 Ze komen dus op verschillende plaat sen, die nu niet aangewezen zijn voor de jeugd. De straat is voor de jeugd cc plaats waar alle mogelijke ksltekwaad wordt uitgehaald. Daarbij komt dan nog, dat de jongens op hun zwerftochten door de stad de winke' étalages tot in de finesses gaan bekijken. En wat men dan bij bepaalde étalages, zooals van boekwinkels, co ffeurszakeo, geen vree- selijkc dingen hoort' Over de invloed van café's en dans zalen op het onrustige gemced van den schoolvrijen jongen behoett niet ge sproken te worden. Daarbij komt dan nog, dat er verschillende jongens zijn, die door bet onmatige rookrn en door het gebruik zelfs, van kleine hoeveel heden bier, geheel en al geraken in een roes van bedwelming. Kan een jongen in de stormige jaren zijn hartstocht beheerscheD Ouders geeft zelf het antwoord I Wat een buitengewoon zegenrfjfe weik dus van het Patronaat, dal uw jongen de gelegenheid geeft, om zich op behoorlijke manier te ontspanneo. Moeten nu alle jongens uaar Patronaat Neen. zoo gij self in staat bent, op de vrije uren van uw kind te zorgen voor een behoorlijke ontspanning onder leiding. Anders naar het Patronaat. De ouders zijn de eerste opvoeder het Patronaat komt pas op de tweede plaats. Vandaar ook de vraag. Bestaat de taak van het Patronaat alleen maar in het van-de-straat-houden in de schoolvrije jeugd? Het Patronaat heelt ook wel degelijk als taak de godsdienstige, zedelijke en maatschappelijke vorming. Doordat er geen eenheid is in de middelen, dl: het Patronaat gebruikt tot het bereiken of tot het bevorderen de godsdienstige, zedelijke en maat schappelijke vorming, daarom treft men in de eene parochie dit en in de andere parochie dat middel aan. De een houdt godsdienstlessen, een andere houdt gods- dienstbjjeenkomsten in de keik, een derde geeft een coogregatie-oefeniog. De een heeft verrenigiogen in het Patronaat, een ander houdt lezingen voor de maat- schappelgke vorming. Maar allen streven uaar betzelfde doel: de opvoeding van den jongen tot volmaakt mensch, waarin Christus leeft met al zijn deugden en heerlijkheden. Ouders nu we zou in 't kort zijn na gegaan de buitengewone belangrijkheid van het Patronaatswerk, nu ziet gij toch ook wel in, dat gij een plicht te ver vullen hebt. Gij hebt het Patronaat»- lerk te steunen, terwille van de op- 'oeding van uw eigen kinderen en ter- wille van alle anderen. Hebt gij jongens eisjis, die er voor in aanmeiking komen, stuurt se dan. Overtuigt hen in de heerlijkheid van zoo'u instelling. Maar ook heeft het Patronaat uw gebed noodig. Veel wordt er gebeden voor de MisBie. Doet by elk gebed voor dat schoone een kleine verzuchting voor e van het Patronaatswerk. H jeugdwerk is de redding der mai schappij. Het jeugdwerk wil Hem vestigen de harten der jeugdigen, die is Koning der Koningen, en de Bron v alle Leven, Jezus Christus 1 G, Christelijke Rechtvaardigheid. (Ingezonden.) Ligt in het koopen op afbetaling een gevaar voor de christelijke rechtvaar digheid N'3ar onze meening stellig. Wie iogaat op de verlokkingen der afbetaling5magazijaen, waarbij weelde artikelen, zooals: bontmantels, radio artikelen, motorfietsen en wat al niet op termijnbetaling worden aange boden, koopt spoedig meer dan zijn finant ëele draagkracht veroorlooft en er behoeft maar iets bijzonders te gebeu ren, wBarop niet gerekend werd, cf zit vast met zija betalingen. Zitten dan aan bet systeem var betaling ook geen goede kanten Wanneer het betreft bet koopen van nuttige artikelen voor een bedrijf, b.v. vrachtauto's, snijmachines, werktuigen enz., dan kan het zijn, dat er werkelijk iets goeds in zit. Dit geschiedt dan echter in den regel volgens het huurkoop- y>teem, waarbij de veikooper zich voldoende wee dekken tegen schade. Wij kumen dit echter gevoeglijk ten beschouwing laten, als vallende buiten de bedoeling van ons artikel, "et is helaas niet te ontkennen, dat afbetalingsmagazijoen tot steeds grooter bloei komen, door de zorge loosheid en de weeldezucht der kleine menschen en dat niet alleen in de groote steden, maar ook In de kleinere plaatsen, die si] door hun agenten laten Vroeger was het de gewoonte, dat verloofden een paar jaar ernstig spaar den om het geld voor hun installatie bij elkaar te krijgen, tegenwoordig koopt men die op afbetaling, omdat men door het vele uitgaan eo de grootere be hoeften, vóór het huwelijk niet tot sparen komt. Men verplaatst daarmede de gel delijke zorgen tot na het huwelijk, waar mede niet zelden een bron van groote zorgen en oneenigheid ontstaat. Het karakter van iemand, die gebukt gaat onder de zorg voor de wekelijkscbe en maandelijksche af betalingstermijnen, be delft en wordt verbitterd. Zij hebben geen geld om hun inkoopen contant te betalen, worden dus meer en meer van hun schuldeischers afhankelijk, en, in vau de zorgen te verlichten, zoo- de reclame vbo de afbetalings- magazijnen misleidend wordt voorge geven, brengen zij integendeel de men schen in de grootste zorgen om aan hun verplichtingen te voldoen, en zij, die zich werkelijk zorg daarover maken, lijn nog niet de slechtsteo. Gewoonlijk gaat het aldus: De klan- n van de afbet.mag. bemerken al heel spoedig, dat ze wegens het risico en renteverlies veel meer betalen dan een ander, die contant koopt. De verstandigen en de sterken trach ten door groote zuinigheid en overleg langiamerhand onderuit te komen, at slechts aan enkelen gelukt. Het gros wordt op den duur onver schillig voor de flaantiëele verplich tingen, die zij zoo lichtvaardig aangin gen de aansprakelijkheid voor zijn schuld, althans het gevoel daarvoor, rerdwijot, men is afgezakt naar het leger van degenen, die het met het lijn en dijn niet zoo nauw nemen. Hierin ligt het gevaar voor de chris telijke rechtvaardigheid, want schuld is blijft heteenmaal de verplichting aangegaaD, is men verplicht, zoo men n, om die na te komcD. Hierbij komt nog, dat de magazijnen, die juist speculeeren op de economisch -akken, in den regel bij wanbetaling, :t tot gerechtelijke vervolging over gaan, omdat dit te riskant is. Na het den menschen eenigen lijd lastig ge maakt te hebben, wordt er, als er niets te halen is (en dat is meestal het geval, omdat meubelen en kleeding onderwijl versleten of verdwenen zijn), door de -ordering een schrap gebaald. De schul- lenaars bemerken dit en herbalen het spelletje. Wat ko-nt er aldus oraal terecht Nu zal iemand, die nimmer hiermede nnis maakte, meeneo dat wij overd'ij- :n. In de verste verte niet, Ons betoog, dat uitteraard kort en oppervlakkig moet blijven, geeft nog geenzins de ellendige werkelijkheid weer. Zoo erg is die reeds, dat de Vin- centianen, wanneer ze een nieuw gezin bezoeken, tegenwoordig gewoonlijk in- formeeren of de armen ook onder de af bcialiogsmagazijaen zitten, waarbij bun de raad gegeven wordt en de verplich ting wordt opgelegd,(dadelijk met verder koopen op te houden en gecontróleerd wordt cf daaraan voldaan is. Het heeft ons daarom genoegen ge daan, dat de Katholieke Staatsparty ditmaal op haar programma beeft staan Wettelijke regeling van het afbetalings- stetselz, ofschoon wij bet liever wat ichcrper omschreven hadden gezien, >.v. aldus «Maatregelen ter bestrijdiog (of ter beteugeling) van het afbetaiings- stelseU. Men kan niet genoeg overtuigd worden welk groot zedelijk kwaad er in ligt en o.i. is het gewenscht, dat wij katholieken ons meer dan tot dasver dit vraagstuk bezig houden. De menschen waarschuwen en trachten af te houden van het koopen op afbeta ling, kan een groot maatschappelijk en godsdienstig werk worden, W. Bij Boodschappen doen geen PURÓL vergeten onder controle Centrale accountantsdienst Ned. Boerenbond Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit d.d. 14 Maart 1913, no. 68 De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 lot 1 uur; WOENSDAG AVONDS van 7 o 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk ingaande rente 36/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. KassierAmsterdamsche Bank. Amersfoort Gemeentsraad. De agenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort, op Dinsdag 27 Nov. des avonds 7 uur vermeldt o.m. Verlenging van de tijdelijke aanstel ling van Ir. P. Schut tot leeraar in de wiskunde aan het Gymnasium. Eervol outslag aan F. J. Wiessing als onderwijzer aan school do. 12. Wijziging der Verordening, regelende iogebruikgeving van lokaliteiten der gemeente. OnbewooDbasrv^rfctartng vatftwaalf woningen. Rooilijnen voor de bouwterreinen bij den Arnhemtcheweg en de Vermeerstr. Afwijzend advies op het verzoek van J. Vonkeman :u j. van Laar om schade vergoeding in verband met den bouw in de brug aan de Kattekampen. Vaststelling van de nieuwe regeling to de belooning van de apothekers belast met de levering van genees middelen ten behoeve van de armen. Aanvaarden van strooken grond aan den Heiligenbergerweg van J. Bos huizen e.a. Aangaan van een overeenkomst van ruiling met de vereeniging de Amers- foortsche R. K. Volksbond. Aangaan van een overeenkomst met W. H. E. Vrijdag nopens een perceel grond, gelegen nabij de brug HeiligeDbergerbeek. Onttrekken aan den publieken dienst in een gedeelte van het z.g. Zeister- spoor en tot verkoop van een strook grond en een perceel bouwtc H. Th. Ccx. Ondcrhandsche vethuring koepel met tuin, gelegen aan de Bloe- endalsche straat aan Haars. Onderhacdscbe verhuring va lokaal in de Koppelpoort aan I Bronkhorst. Verhuring van het perceel Utrecht- schcwrg n<>. 17 aan G. A. C Verkoop van bouwterrein aan den Randenbroekerweg aan J. v, d. Linden. Verkoop van bouwterrein aan den Randenbroekerweg aan J. v. d. Berg. Verkoop van grond aan de Staring- laan aan J. G. Overeem. Burgemeeater en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare ken nis, dst op 9 November 1928 zijn uit geloot de navolgende obligatiSn van geldlecningen dezer gemeente t, w. obligatiSn van de geldleeoing, oor spronkelijk groot f40000.d.d. 8 Febr. 1893, ieder groot f 5C0. cbligatie van de geldleening, groot f20500.— dd. 13 October 1896, groot £500.—. 3 obligatiSn van de geldleening, groot f 45000,— d.d, 15 Maart 1898, groot f500.—. 10 obligatiëa van de geldleening, groot f375000.— dd, 6 Juni 1899, groot f 1000.—. obligatiSn van de geldleening, groot f6000.— dd. 28 Mei 1907, groot f 500.-. obligatiëa van de geldleening, groot f 100000.— d.d. 25 Mei 1909, groot f 1000.—. 20 obligatiSn van de geldleening, groot f700000.— dd. 10 Mei 1913, ieder groot f 1000. 24 obligatiëa van de geldleening, groot f700000.— d.d. 27 Januari 1914. ieder groot f 1000. 51 obligatiëa van de geldieeniDg, groot f 1500000.— dd. 21 Juli 1916, ieder groot f 1000. 23 obligatiSa vau de geldleeoing, groot f 250000.— d.d. 16 April 1924, ieder groot f 1000. 38 obligatiëa vau de geldleeniog, groot f 1500000 d.d. 30 Augustus 1926, ieder groot f500. 78 obligatiSn van de geldleening, groot f3000000 d.d. 2 Februari 1928, ieder groot f 1000. De voormelde uitgelote obligatiSn zija betaaibaar gesteld by de kantoren op de obligatiëa vermeld op 31 De cember 1928. Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestriat 84 - Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort Medewerking der Nuts-Hulpbank. Het is thans 6 weken geleden, dat de Hulpbank hare werkzaamheden aan ving en nu reeds kan gezegd worden, dat deze lastelling in een behoefte blijkt te voorzien. Het bleek, dat vrywel alle aanvragen in dien aard waren, dat het op den weg der Bank lag, hulp te bieden. Dit werd dan ook reeds meerdere maien gedaan, doch... ook bleek het dat de aanvragers zeer onfortuiniyk waren in het vinden van menschen, die door borg bereid waren mede te helpen. Het bestuur heeft zich tot den Mi nister van Financiën gewend met het verzoek, tot zamenwetking te komen, teneinde gepensionneerden, zoowel bur gers als gewezen militairen, zonder bor gen aan een voorschot te helpen, indien daartoe termen aanwezig zyn. Hierop heeft de Minister geantwoord, tot die samenwerking bereid te zyn. Ook het Gemeentebestuur zegde me dewerking toe in bovenbedoelden geest, terwyi het bestuur voornemens is, zich met eenzelfde verzoek te wenden tot de Departementen, waaronder hier werk zaam zynde ambtenaren en werklieden ressorteeren, zoomede tct de Directie der Spoorwegen. Slechts voor de hulp aao particulieren zal dus mettertijd nog borgscbap ver dacht zijn en het bestuur weet er voor alsnog geen raad op, ook hierin te ooizien. Eerst als hierop iets gevondeo 'ordt, kan in alle gevallen, waarin na degeiyk onderzoek biykt dat steun op haar plaats is, deze worden verleend. Bij enkele Hulpbanken is hiertoe door vermogende stadgenooten een »Borg- stelliogsfoodsc bijeen gebracht. Dit fonds biyft intact, terwijl de rente ervan in noodzakeiyke gevallen in de plaats ireedt voor de borgen. Zouden ex te Amersfoort ook hulpvaardige menachen zy", die hier willen steunen 24 Uit droeve dagen. De omwenteling brak uit en Marcel begroette die mei een zekere beklemd heid, want zijne gevoelens hadden hem met verscheidene leiders daarvan in aanraking gebracht en hij begon le vreezen dat zij het doel zouden voor bijstreven, hetwelk voor hem bestond in le verbeteren en niet in te vernie len. Naarmate zich de gebeurtenissen ontwikkelden naderde hij dan ook meer en meer den troon, waarvan zijn schoon vader, tot minister van binneniandsche zaken benoemde, een der hechtstc steunpilaren vormde. Hij was reeds lang verdacht bij de demagogie, die hem nauwkeurig deed bespieden bij het Noorderleger, waarin hij diende, toen hij in de tnaand Mei 1792, heimelijk le Parijs kwam om er ten huize van zijn behuwdvader, tol het burgerlijke leven teruggekeerd, deel te nemen aan eene beraadslaging, welke ten doel had den koning le be vrijden van den dwang, waaronder hij leefde, hem naar Compiègne te voeren, er de ontbinding van de Naliotiale Vergadering ai te kondigen en den troon op nieuwe grondslagen te her stellen. Het geheim der beraadslaging werd verraden en de heer Montmorii vangen genomen. Zijn schoonzoon ge lukte liet te ontkomen. Hij hield zich eenigen tijd le Parijs verborgen en nam toen de wijk naar Duitschland, terwijl Lafayetle, zijn overste, van zijn com mando vervallen, in België een schuil plaats zocht en als krijgsgevangene Luxemburg opgesloten werd, en de ex-minisler, in de Abdij gevangen ge zet door de Septembcrmannen moord werd. Ziedaar in korte woorden de ge schiedenis van den graaf Marcel de Tavanes, tegen wien de hoofden dei revolutie des te meer verbitterd waren daar zij het aanzien kenden waarin hij bij het leger en de Parijsche burgerij stond, zoowel als zijn avontuurlijk en ondernemend karakter. Zijne gevangen neming werd dan ook door hen als een feit van veel gewicht beschouwd, te meer omdat men)er niet aan twijfel de of zijn tegenwoordigheid in de hoofd stad stond in verband met eenig groot plan op het oogenblik, dat de republiek 1 uitgeroepen was en de koning in staat j vau beschuldiging ging gesteld worden. XI. I De verbazing van Théroignt Mericourt toen zij Paschal Louhau niet zag terugkeeren op den dag, waarop zij veronderstelde dat hij terug kon zijn van zijne reis naar Valenciennes, was zeer groot, en toen er een week verloopen was besloot zij hem te doen opsporen. De inlichtingen die zij ont ving, bepaalden zich tot het volgende: Men was er niet in geslaagd de gravin de Tavanes gevangen le nemen, maar men had mevrouw de Béroly, die haar eene schuilplaats had verleend, in hechtenis genomen in de hoop dat men hierdoor op het spoor zpu komen waar zij zich ophield. Wat de gevangen neming van Louhau aangaat, hiervan werd haar niets gemeld en zij bleet haar dan ook ten eenetnale onbekend. Overigens had hij haar dorpsgenoot goed leeren kennen sinds hij Parijs was komen bewonen en zij liet zich des te minder aan hem gelegen liggen, daar het haar niet onbekend was, dat hij van zijn kant een tamelijk slechte meening van haar koesterde. Zijn lot zou haar derhalve niet zeer bekommerd hebben zonder de ongerustheid waarin zij betreffende mevrouw de Tavanes verkeerde, want in alles in de uitersten vallende, wilde zij de redding van de vrouw terwijl zij het verderf van den man zocht. - Zij was een enkelen keer in beider tegenwoordigheid geweest en deze ont moeting was genoegzaam geweest om in haar zulke tegenstrijdige gevoelens, atgescheiden van alle politieke beweeg reden, op te wekken. De kolonel de Tavanes had haar eens, voor zijn huwelijk, ontmoet een tamelijk gemengd gezelschap, waar zij zich den titel gal van barones en zich liet doorgaan voor de weduwe van een Luxemburgsch edelman.Marchel had terstond bij haar zekere manieren, zekere eigenaardige uitdrukkingen op gemerkt, welke de voormalige boerin verrieden en hij vatte verdenking op legen haar adelijke afkomst. Die twij- leling had hij medegedeeld aan een jong markies, die het aardig gevonden had mevrouw de Méricourt daarover te onderhouden, die sinds dat oogen- biik den man, die haar had doorgrond, blikken vol haat en gramschap toe wierp. Het was op het tijdstip dat Marie- Antoinetle zulk een hartstocht had opgevat voor het herdersleven bij het lezen der verhalen van de Florian en zelve te Trianon schapen hoedde, wier vacht zoo wit was als sneeuw en die met linten gelooid waren. Terwijl men over die nieuwe phantasie van de .koningin sprak, riep de gewaande barones met een sentimenteel voor komen uit: ,Och! ook mij bekruipt menigmaal de lust naar buiten te gaan wonen en er de schapen le hoeden!" Op hetzelfde oogenblik had een stem het welbekende lied geneuried: „El revient toujours a ses premières amours!" Die slem was die van den jongen markies; maar Thcroigne, tegen den graaf ingenomen, had de zijne meenen te herkennen en die omstan digheid bleef haar des te levendiger bij. daar korten tijd daarna, zonder dat zij wist hoe, door geheel Parijs het gerucht liep, dat zij niemand anders was dan de dochter van een gering landbouwer uit de Ardennen en in haar jeugd de koeien gehoed had. Terstond zag zij alle deuren voor zich sluiten, die zich dank zij hare schoonheid, haar driestheid, hare weelde en den dien zij aangenomen had, met zooveel voorkomendheid voor haar ge opend hadden. Later, toen zij zich met de politieke worstelingen begon te bemoeien en zich in de clubs te onderscheiden, dooi den minister van binneniandsche zaken in hare hoedanigheid van onder daan van Oostenrijk met uitzetting be dreigd zijnde, had zij zich naar het hotel van den heer de Montmorin be geven in de overtuiging, dat hij aan hare welsprekendheid en hare bekoorlijk heden geen weerstand zou kunnen bieden. Zij had hem niet ontmoet maar het toeval had haar in de tegenwoordig heid gevoerd van zijn dochter, die, goed jegens een ieder, haar met welwillend heid aanhoorde en haar hare bescher ming toezeide. Toen de avonturierster afscheid nam van Adelheid de Tavanes hoorde deze laatste haar tot hare ver wondering zeggen „Mevrouw de gravin, men weet niet wat er eenmaal kan gebeuren. Als gij mij ooit noodig hebt, zult gij mij vin den, dat zweer ik u." Gelijk men gezien heeft had hel zonderlinge schepsel noch den be wezen dienst, noch de gedane belofte vergeten. Maar als hel lol van de gravin haar veel belangstelling inboezemde, als zij alle mogelijke middelen aanwendde om te weten te komen wat er van haar geworden was, liet het lot van den graaf haar niet onverschillig vooral na een onderhoud, dat zij- daaromtrent met Marchel gehad had. het höofd van het comité van openbare veiligheid. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1928 | | pagina 1