N.V. Middenstands-Bank PUROL Bel dan op No. 42 DE EEMBODE Katholiek Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 22 Jan. 1919 - No. 85 Twee en Veertigste Jaargang Abonnementen kunnen elke week Ingaan, doch opzegging van abonne ment moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal, Prijs per 3 maanden 11.00, Bulten Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke nummert 10 ct. KANTOOR: LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHUNT DINSDAO- EN VRIJDAGM1DDAO Advertentlén 25 ct. per regel. BlIlQke tarieven voor handel en nQverheld b|J geregeld adverteeren. AdvertentlEn moeten Dlnadag en Vrijdag vódr 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd De wijze zwijgt over zijn voorspoed. Uitkomst 'n warm cylindertje. Sinds enkele dagen sneeuwt hetweer vtn tintelende ooren en natte voeter, en ik depk even aan de Boulevard St, Germain. De Paiijsche Prefect van Politie heefi een goed hart en in zijn behsgelijk verwarmd bureau dacht bij óók aar, tintelende ooien en natte voeten en verkleumde handen. Van zijn manne tjes. Hij nam een mooi vel wit papier, schreef het vol en had daarmede een bevel uitgevaardigd dat er op meerdere vluchtheuvels in de stad kolen kachel tjes icuden worden gezet in welker onmiddellijke nabijheid de sureeilleeren de manschappen wat cp temperatuur zouden kunnen komen. Het waren kachc 1 tjes, ronde, vuurrood gestookte kachel tjes sooals die al stonden op c»lè ter rassen, dezelfde kscheltjes, waar de keil- ners van de »Dóme« op geregelde ureo een leelijk woord tegen zeggen. Boulevard St. Germain. Ik neem aan dat de agenten ook riiftr zeer vol daan zijn over de zorg van hun chef; ik beb echter ook mogen constateerer dal er nog Anderen b' ij zijn met de straatverwarming, met d curieuze cy- liuderljes, waarin de kolen-restanten van de gasfabriek nog worden benut. Na driemaal aan de dood te zijn ont snapt landen we op het eilandje midden in de onstuimige verkeersxee. En mid den op het eilandje gloeit het cylinder tje. Er is geen agent bij: De agenten hebben het thans te druk, ze vergeten de kou, Maar het c ylindertje doel niet temin dienst. De Parisienne beeft wel slobkounen aargetrokken of de smalle voetjes in korte, dikke sokken ge stoken toch stampen de klein» baljra virnig op de steenen van het eilandje, terwijl de warmte van het cy lindcitje zoetjes de beige beenen om straalt. Ondzr de Partstennes, die aan kou een broertje dood hebben, is de Prefect met één slag populair geworden. Stel je voor op het Spui in Amsterdam, of op de Varkensmarkt in Amersfoort en onze Hollandsche meisjes met schaat sen onder de arm op weg naar de ijs baan, Eiger lijk had ik op iemand gewacht, op een type, op de vertegenwoordiger van een ras, dat eer met afgedankte stukken daD met slobkousen, eer met ingevroren keldertjes dan met kolen- kacheltjes wordt opgevoed. Na drie mi nuten wachtens dook bij op, ergens uit de zee, tusschen twee geweldige auto bussen vandaan. Hij strandt gelaten op het eilandje en ziet hel cylindertje. Var 33 Uit droeve dagen. De voormalige galeiboef ging voor uit terwijl zijn broeder achterbleef, Hij ging recht op den lieer Dure! af en deze dit ziende, twijfelde er niet aan of hij was de schrijver van het briefje. „Zijt gij de goede genius?" vroeg hij met bevende stem. ^Goddank Kent gij den vader van dit ongelukkig kind?" „Hij is in een huis op twintig passen afstands van hier. Volg mij." Nauwelijks hadden zij eenige passen gedaan of Paschal, die zonder gerucht te maken naderbij gekomen was, trok het kind naar zich toe. De heer Dure! voelde de hand van Albert de zijne loslaten, waarop hij zich omkeerde en de Bannoyaard maakte van dit oogenblik gebruik om hem een dolksteek in de borst toe te brengen, zeggende: „Pak aan! dat is mijne wraak o\ het gebeurde bij den Gevloekten Vier sprong; ditmaal komt gij er zoo goed koop niet af." Het wapen was echter slecht gericht en de aangevallene die, naar de moor denaar geloofde, dood aan zijn voeten zou vallen, wierp zich op hem, greep hem met eene hand bij de keel, zocht met de andere naar zijne pistolen, wilde vuur geven. Het wapen weigerde. Geheel verschrikt, riep de bandiet zijn broeder, die zich met het kind reeds verwijderd had en geloofde dat alles af- geloopen was. Toen Albert vrij geworden was en de worsteling zag, haastte hij zich do HOE ONAANGENAAM h« „.iu zijn om bij verkoudheid allerlei scherpe of bittere middelen te gebruiken, waardoor de ongesteldheid ondraaglijk wordt. OAT KAN ANDERS, indien U Italiano ge bruikt, hetwelk onmiddellijk verlichting geeft en daarbij zóó lekker is, dat het de onaangenaamheden Uwer verkoudheid spoedig geheel doet vergeten. ITALIANO wordt verkocht in rollen a 10 ct. en in speciale zakjes 20 ct. per ons. puur verlangen er nasr begint hij ilvait zijn blauwe, beeoige handen over me kaar te wrijven en sloft dan vlug op 't kacheltje aan. De Pariiienne-met-de- slobkousen is weg, er is plaats voor hem. En als ik hem zoo zie staan, hèèl zijn aandacht geconcentreerd op d e wondere, heerlijke uitkomst in zijn kleumig bestaantje van voddenraper, onverschillig voor het geraas, getoeter gemanoevreer om hem heen, hemel aarde vergetend voor dat kleio, zwart ding, dat hem, voor niets, warmte geeft.,, dan staat, in hem, de groote-stads- mirère ineens 'óór roe: Kou, honger, ellende, ziekte, verdriet. begrijp niet dat ik het nog koud io mijn winterjas, dat daarginds meneer, in bontjas, rilt en op de :r vloekt. Ik begrijp niet dat je met slobkousen aan den politie prefect nog dankbaar bent óm zijn kachel jes op de 'luchtheuvels; ik begrijp niet dat we met handschoenen aan nog koude vin gers hebben. Dat alles, omdat kt) hel scker niet begrfpt. Ik kan raOeu waar hij geslapen heeft, mogelijk zelfs onder een van de Seine- bruggen. Ik kan raden wat hij gegeten beeft, mogelijk niets. Zijn r xtase voor het gloeiende r vlindertje zegt me k'les, De Parisienne stond er met haar rug heen, snel het beeije warmte vergetend om de irétro, die haar naar de cen trale verwarming van haar appartemen ten zou brengen. Maar bij staat voor het ding, als wilde bij het omhelzen, ijo oogen zingen de warmte in zijn illeod lijf, bij brandt zijn knokige koiriin bijna aan bet gloeiend ijzer r.'im- porte mon Dieu, qu'll fait froidl Zijn handen streelen bijna de verroeste randen, het is of er een verliefd paBr, 'ergeten en verloren in bet rumoerig Parijs, een nieuw geluk staat uit te droomen op een vluchthemel, Dan komt de agent. Hij is afgelost. Hij trekt zijn handschoecen uit. Hij ■rmt zich. Schichtig schuift de ander wat opzij kijkt scheel naar de wijde, warme cape en de slijf.gesloten uniform. Boven het kolenvuurtje zie ik twee paar handen: éét paar roode, gezonde handen en lét paar groezelige, dorre, beenlge handen, als van een skelet. Paris, reine du monde. N de P. lucht te nomen, luidop schreeuwende. Op liet/elfde oogenblik trad een man ran eene lioogo gestalte de rite Co- quillère in. Die man was niemand anders dan tie graaf de Tavancs, die voor eenige oogenblikken uit zijne gevangenis was ontslagen en wiens eerste gedachte was hij Filip üessier een onderkomen te gaan zoeken, dewijl hij niets wist van diens gevangenneming. Van verre zag hij drie mannen aan 'I vechten, hij had het geschreeuw van een kind gehoord en hij twijfelde er niet aan of hij kon daar iemand redden, en met een snellen pas, zonder aan zijn eigen behoud te denken, ging hij er op af. Toen hij genaderd was, viel de dap pere Dttrel na een heldhaftigen weer stand tegen den grond, overdekt met wonden, uitgeput door bloedverlies. De graaf wierp zich onstuimig op de twee moordenaars en een nieuwe strijd begon, verschrikkelijker dan de ei maar altijd nog ongelijk. Eensklaps openden zich de vensters der hulzen, het gerucht van vele men- schen deed zich aan de uiteinden der straat hooren. De twee boosdoeners deden nog uiterste poging om hun geduchte» te genstander te vellen, die hen tegen zich aangedrukt hield en hunne hewegingor verlamde. Het gelukte hem zich los te maken en zij konden zijne trekken zien. „De graaf de Tavanes!" riep Pascha!.' Nauwelijks had hij die woorden uit gesproken of de Bannoyaard bracht den graaf van achteren een dolksteek toe Kerkelijk Hoogland DOOR A. F. VAN BEURDEN. (Sloi) Ten tijde der vervolging 1652 werden 't eerat de plaatsen tusschen Har derwijk en Amersfoort als Putten, Nij- kerlc, HooglandHoevelaken enz., door Jetliïten bediend,o.a. door Pater Jordacus van Wenckum, een Amerafoorter. In Hoogland kwam men in eeo buurt chap uit alle omliggende plaat n samen. Uit de acten van den Vicaris Apoi- tolicus van 1651 1661, Jacobu» de la Torre, bljjkl, dat deo 28en Juni 1652 besloten is tot het upricbteo der staties Nijkerk, Hoogland en Stoutenburgh. Het was hard noodig, want de Mun- stersche vrede in 1648 had voor de katholieken geen vrede gebracht, inte gendeel een nieuw oplaaien en opvlam- en der bitterste vervolging. De kerken werden gesloten, de gees- lelijkeo vervolgd en verjaagd, de amb geheel onbereikbaar voor katholle- verklaard en alle plakkaten ver nieuwd en met gestrengheid toegepast. i eerste beider van Hoogland treedi op Mr. Heorick Pieck, g. boortig van Kuilenburg. Hij overleed 19 Augustus 1653. Rxhardus vau Velsen, opvolger van Pirck, was een Amersloorter. wat eerst prrcunut of pleitbezorger, trad later in de orde der Oratoren in Brabant, werd priezter, overzte te Luven. De Bisschop viri Kastorien die hem goed kende, ODtbood hem naar Holland. Hij werd in 't Ulrechlsche op Hoogland geplaatst liter werd hij pastoor te Viaoen en slleif aldaar 1692, r In 1666 woedde de Magistraat van Amersfoort tegen de slngecropen Je suiteren ook tegen eeD borgherszoon Simon van Velzen, zone van Claes Simonss. van Velzeo, priezter der S.J of wrl der Oratoren »too aij zich an ders baptiseerent. Deze werd met van Dolre verbannen, evenalz mej. van Wenckum, die tot »de verdamte secte der dopper behoorde. Reden, om hen te verbannen, wat al genoeg, dat zij verdacht werden Je tuilen te rijn of jeiuiten te herbergen. De arme schuilkerkjes werden op ver zoek der predikanten ledig gehaald en de ornamenten der paepsen op bet atad- buiz gebracht. Op R'cbardus van Vellen of Lauren- borgh volgde Gjjsbertuz van Pelt, ook een Amerafoorter. Hij wai een Bene dictijner monnik uit het Paderbornsch» klooster eo is tot 1692 gedurende 37 |aren pastoor van 'l Hoogeland geween. Hij woonde ook te Amersfoort. Op hem volgde in 1692 eeo godge leerde uil Leuven, Zaandammer van gtboorte, Matbias Oosterling, geboren 1666, later pastoor te Delft. Hij woonde <ip bet huls Emmiclaer, boven om- scbreven, Adrianus Mannaerts, kanunnik der praemonstrenzer abdij van H< yieiem, waa een Brabander, woonde ook te Amersfoort, totdat men op 't Hooge land bij de Hofstede Langenoord, een kerk en huis getimmerd had, Ambrosius Augustinus Scbeuulng doopte bet eerste Hooglandsche kind 18 F«b». 1699. Hij ging van Hoogland lef assisteotie naar Leeuwarden, Hij atoot tich aao bij de Oud-Bisschoppe- tjke Clereaie. De katholieke gemeente «as daar sterk tegen en liet hem alleen staan. De geluovigen gingen naar Amers foort te kerke. De Nuntius hief ..de scheiding der parocb Ca Hoogland en Amersfoort tijdelijk op, zoodat de ge loovigen in de stad hunne plichten kor den vervullen. Zelfs later toen dc scheiding weer hersteld was, gingen die in de hoeven de Logt en Vinckenhoel 1 den Brink naar de stad ter kerke. Johaones van Kempen, geboreo te Kanten, werd benoemd in plaata van deo scheidenden voorganger door den Nuntius en wel in 1709. Hij bleef pastoor tot 1732, dus 21 Antonius van der Lier, door den Aartspriester Ram beschreven als waarschijnlijk uit Leiden komend, gebo- omtrent 1676, was eerst pastoor Hoogland, later Ie Vllsteren. ontvluchtte gevolgd door zijn broeder. De echtgenoot van Adclheid tie Mont- morin viel naast den.heer Dtircl, een kreet van woede en smart slakende, die zich vermengde met het schreien van zijn zoontje dat onder eene poor! niet ver van daar dc wijk genomen liacl. DERDE EN LAATSTE GEDEELTE. I. Alvorens verder te gaan, mouten wij zeggen dat België uitsluitend liet schouwtooneel gaat zijn der gebeurte nissen, welke tic geschiedenis moeten voltooien, die wij ons ten taak gesteld hebben te verhalen. Wij moeten ons eerst wederom ver plaatsen in het oord, waar wij ons bij den aanvang bevonden, namelijk in de stad Beaumont, Wij zijn in Januari 1793. Mejuffrouw de weduwe Lecattc, de waardin van den Blauwen Lee tl w dc herberg, die gelijk nten weet. (Ie laatste pleisterplaats hier op aarde was van de gravin de Tavanes -- 7.' breien in het voornaamste vertrek haar huis naast een groote gegoten kachel, die een weldadige warmte ver spreidt. Als een welgestelde boer gekleed, komt een man binnen en verzoekt de herbergierster hem onverwijld oen bijt gereed te maken, want hij heeft reeds een langen weg afgelegd, zegt hij en groeten honger. Terwijl dc vreemdeling zich warmen de, zijn brood cel en zijne koffie drinkt, ziet juffrouw I.ccatte Item met oplet tendheid aan. „Mij dunkt dal ik 11 reeds meer hier gezien heb," ving zij eindelijk aan. ..Inderdaad, ik ben verscheidene ma len te Beaumont geweest om Armnnd Durcl te spreken." „Zoo! kent gij dien armen goeden man. In tie laatste maanden loopt hem waarlijk alles togen, terwijl hom vroe ger alles meeliep." ,.Wel zeker ken ik hem, en wel zeer goed." „In korten tijd hebben hem iwco care ongevallen getroffen! „Ik weet, dat hij opnieuw bijna ver moord is geworden, maar meer niets." „WachtI ik zal 11 dat eens uitvoerig verhalen. Ik heli de bijzonderheden ver nomen uit den mond zijner huishoud ster, die mijne vriendin is." „Gij zijt wel goed; maar ik ga mij naar zijn huis spoeden en zal van hem zelf al die hij zonderheden vernemen, Ik hen Hubert Defrêne, de man, die de misdaad van den Gevloekten Viersprong ontdekt en den zoon van dc uitgeweke- tot 2ich genomen heeft. O! ik za r blijde zijn, als ik den kleine we derzie. dien wij liefhebben als ware hij ons eigen kind." Mejuffrouw Lccatte bewaarde poos het zwijgen en scheen te overleg gen. „Komaan," zeide zij eindelijk, „ik be- grijp dat het beter is dat ik het 11 maar zeg, ofschoon het iets Is, wal u leed zal doen, maar ik bespaar daardoor aan den heer Durcl, die nog verre van her steld is, de verlegenheid het u zelf mede te declcn. Hij heeft den knaap niet me de teruggebracht „O mijn God! En wal is er van hem geworden!" „De lieer Diirel weet liet niet, doch alle maatregelen zijn getroffen om hem voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 Deskundige voorlichting hjj den aan- en verkoop van Kffacten Verhuring van Lips safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 4 pet. irman Jetej.h Ram vao SchalckwiJW uit de Norberrijncr Abdij van Poitel volgde hem op. Hij *11 zoon van Jonker Alard Ram, heer van Tul en 't Waal eo Tliimothea Burmauia. HIJ was op het huta üudegeljo gedoopt 4 Maan 1690. H9 waa een broeder van den Aartspriester Godefridu» Ram v. S. Io 1737 werd hij benoemd tot pairoor vao Mijdrecht, doch bedankte. H. J. Ram f Hoogland 1761 en werd te Utrecht begraven, Joannes Francbcus Scheert 1761, heeft de kerk op de Langenoord ver bouwd in 1770. Hij begaf zich naar Naaiden en f In 1796 te Weeip. Francucua Verdjjtseldonck kwam 24 Dec. 1772 hem opvolgenhij was pastoor van Vank geween eo bleef tor 1778. Petrua Fred. Klutz, sinds 14 Januari 1777 paztoor vao Veeneodaal kwam hier in October 1778. Tien jiar later werd hij pastoor in 't St. Catharijner.- steegje te Utrecht, t 1810. De Kabauwsche pastoor Theodorus Mulder volgde hem In 1788 op en bleef ook tien jaar tol zijn overlijden. H$ werd op het kerkhof vao de Coelhonr begraven, Joannes Nanning, pastoor te Mulden, 1798 te Hoogland, 1801 H Iversum, 1803 Schalkwijk, stierf aldaar 83 jaar oud. Jacobus Cromwijk 23 Mei 1801 te Hoogland gekomen, f te Hoogland 1822, ruim 70 jaar oud. Hij werd te Amersfoort begraven op het R. K. Kerkhof. Henricu» Wilhelmus Jansen, intrede als pastoor 1822, werd in 1824 Trappist, 1848. H. ELZENAAR Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 - Telef 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Tcekenbcnoo- dlgdhedcn. - Advertentie-Bureau JUvwe scfinite fluid en springende lippen terug te vinden." De goede hoer scheen diep geschokt. Hij wlschte zich het voorhoofd af, waarop groole zwecfdroppelen parel den. „Verloren I" sprak hij snikkend, „Ver ren in ParljslAch! het is als nisi een vloek op al de leden dier fami lie )narop betaalde Hubert DcfrOne zij- vertering en ging heen, terwijl di meesteres van tien Blauwen Leeuw hij zich zcive zeide: Welk een juweel van een man! is toch een ware troosl te midden van al tie gruwelen,, die daar gintlx plaats grijpen, hier zulke menschen fe vinden." juist toen Hubert Defrtne aan lief huls van den heer Durcl aanschelde, 'as deze opgestaan en gebruikte hij, in een groolen leuningstoel uitgestrekt, n kop bouillon. Ileni ziende, kon Hubert een kreet van verrassing niet onderdrukken, het geen Item niet belette terstond te zeg- gen: „Wel! mijnheer Durcl, wat doel liet mij genoegen ti betrekkelijk zoo wel te zien!... Eerst gisteren vernam ik uw terugkeer en ik heb mij gehaast u te ko men bezoeken." „Daar hebt gil wel aan gedaan, vriend, want ik wilde u juist laten ver zoeken bi) mij te komen. Verzamel al uw moed om mij aait te hooren." „Ik hen reeds van het gebeurde wittigd; ik weet dat gij Albert verloren hebt, „Dat is, helaas, maar al te waar! Maar laten wij niet wanhopen, ik heb cr een voorgevoel van dat bij ons zal we dergegeven worden. Misschien is het Hebt IJ een Tsxl of auto noodig Amersfoort, {rieiter gewgd, eerst Kuiten- 10 Gelllcum, 1816 Houten, 1824 pastoor, f 1838 en werd op het io 1827 aangelegde Roomiche Kerkhof begraven. Johannei Henricu» van Tienen, geb. te Bussum 1795, priester 1819, kapelaan Schalkwijk, pastoor Everdlngen 1829 Hoogland 1838-1840, f 1848 te Wflk bij Üuuratede. Mnrtinus van Rooijen. zoon van Leender en Maria Verhoef, geb. Woer- deo 1792, priester 1820, kapelaan Kern net, Beest, pastoor Maurilc 1831, Hoog- lend 1840, j- 1854. Leonardus Franciscua Huberts gtb. Hulasen 1805, Kapelaan Zutphen, Arn hem, 1836 pastoor Elden, 1860 Hoog land, 1870 eervol ontslagen, la 1856 Iceikhuf vergroot. Heorlcus Joannes i'ieclc geb. Beest 828, priester 1853, 1863 pastoor Put to, 1870 Hoogland. Theodorus Koster, gebotco Ie Utrecht. Th, M, Oldenhof, geboren te Zwollr, overigens een weldaad voor hem, mis schien heeft hij reeds zijn vader weder- govonden." „En hoc Is het gekomen?" „Jn, daar kan ik u niet veel van zog gen. Ik heb u op de hoogte gehouden van al mijne slappen tut op den laatstcn dag. Ontmoedigd, stond ik op het punt Parijs te verlaten toen ik een ongeteo- kemi briefje ontving, waarin mij bericht werd, dat men wist waar de vader was van den kleinen knaap, dien ik hij mij had. Vervuld met een blind vertrouwen spoedde ik mij met Albert naar tic aan gewezen plaats van bijeenkomst. Daar beproefde men al dadelijk hem mij te ontrukken; ik bood weerstand en twee Hen vielen mij aan, een tierde kwam mij te hulp. In de worsteling zonk Ik bedekt met wonden op den grond eit verloor het bewustzijn. Toen Ik uit mijn onmacht ontwaakte, bevond ik mij in een huis in de nabijheid van de plek. waar ik aangevallen was, terwijl er aan mijn bed een magiatraats-persoon zat, dien Ik dadelijk sprak van hel kind, dat mij vergezelde zoowel als van tien man. die zoo edelmoedig mijne verdediging tegen mijne aanvallers op zich genomen had. Niemand kon mij eenige inlichting omtrent een van heiden geven. In wiens handen is Albert guvaiieu? Verschei dene weken heb ik tusschen leven en dood gezweefd en zoodra ik mij in staal heb geacht de reis te verdragen, hel) ik mij gehaast terug te kccreii, na evenwel aan de politie alle mogelijke inlichtingen verstrekt te hebben. Thans ben ik alleen nog wat zwak en ik hoop binnen kort weder aan het werk te gaan." (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1929 | | pagina 1