L- J. Luycx Zn. Koopt ow Schiijfmachine DE EEMBODE Katholiek Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 22 Maart 1929 - No. 102 Twee en Veertigste Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD Beklaag u niet, indien men a onrecht vaardig behandelt. Er komt een tijd, dat wie dat doet, zich ongelukkiger voelt dan gij na. Binnenland Nieuwe partij. Naar Het Volk meldt, worden pogingen in hel werk gesteld, om, verband mei ontevredenheid over i samenstelling van de candidatenlijsi der Roomsch-Katholieke Staatspartij, te komen lot de oprichting var nieuwe katholieke partij, onder den naam Onaihankelijkc Katholieke Partij. Waierschap De Eem Donderdag 4 April a s. van voorin. 10 lot nam. 1 uur zal in „Central" te Baant de stemming worden gehouden ter verkiezing van één hoofdingeland voor het vierde district van het heem raadschap „de rivier de Eem, enz.", in de vacature, ontstaan door hel over lijden van W. Eek Czn. te Eemnes. lisbreker. De Kamer van Koophandel „de Gel- dersche Vallei", gevestigd te Amers foort, liet op haar kosten door ijsbrekcr „Burgemeester Kempers" Harderwijk een vaargeul breken langs den Zuidwal der Zuiderzee van Harder wijk langs Nijkerk en den Eemmnnd naar de Oranjesluizen nabij Amsterdam. Amersfoort Avond-onderwijt voor do tijpore jeugd. Woensdagavond hield de Commissie van Toezicht op hel Lager Onderwijs een vergadering in de school aan de Wijersstraat. De Voorzitter, de Heer Spelberg, heette allen, en in 'l bijzonder den Wethouder van Onderwijs, welkom t bracht bericht van verhindering vr de Burgemeester en andere aulot teiten. Daarna geeft de Voorzitter woord aan den Spreker, den Heer v; Buytenen. De Heer van Buytenen zal spreken over 't onderwijs aan de niet-i leerplichtige jeugd. Spr. betoogt, dat tegenwoordig de jeugd niet meer af kan met alleen de Lagere School, maar ook na dien tijd de leerstof moet herhalen en uitbreiden. De vroeger herhalingscursussen hebben zoo weinig succes gehad, omdat de leerlingen hei geheele program moesten afwerken. Dal herhalingscursussen noodig zijn blijkt wel hieruit, dat van de pl.m. 2460 jeugdige personen er SO pet. een herhalingscursus bezoeken. Waar blij ven echter de andere 50 pet.? Spr. geeft een kort verslag van de herhalingscursus in de gemeente Lon- neker. Spr. bracht hulde aan den In specteur van het L. O. aldaar, den Heer v. d. Blink. De Commissie van Toezicht meent, een verzoek te moeten richten aan den Gemeenteraad om iets dergelijks hier ook te beginnen na gedane oproep. Ook bespreekt Spr. de nieuwe wet op subsidieering voor cursussen aan niet meer leerplichtige jeugd. Een dankbaar applaus beloonde den Heer van Buytenen voor zijn leerzame lezing. Hierna werd de aanwezigen gelegen heid gegeven om enkele vragen te stellen. Dr. Miedema, bestuurslid van de Mij. tot Nut van 't Algemeen vraagt om ook eens uitslag te geven over het cursusonderwijs in Utrecht, omdat Lonneker een sterk ontwikkelde arbei dersorganisatie heeft. De Heer van Buytenen meent, dat de vergelijking Amersfoort—Lonneker beter is dan Amersfoort—Utrecht, om dat de gioote-stads-jeugd vanzelf al meer ontwikkeling krijgt, dan die uit een provinciestad. Nog vele vragen werden gesteld en beantwoord. Daarna sloot de Voorzi ter de vergadering. De Paasch-Godsdienstoefening voor de R. K. Militairen der verschillende wapens en rangen in het garnizoen, wordt gehouden door den Heer Aal- Dinsdag en Woens dag, 26 en 27 Maart, resp. Dinsdags middags half vier de conferentie; gele genheid tot biechten van zes tot acht uur en Woensdagmorgen om half acht de H. Mis, inet preek en Paasch- Communie. Limvio-de Meer 8—2. (eigenlijke stand 8—3) Te ongeveer half 3 fluit scheids rechter Ulrich beginnen. Begeesterd door het heerlijke lentezonnetje, pakt Limvio direct stevig aan en reeds na 6 min. weet Haarmans 't eerste doel punt te maken (1—0). Een kwartier later maakt Kloosterman door een vrijen schop den stand gelijk (1 1), Twee minuten later schiet v. Keken keihard; in het doel van de Meer (2— ITien minuten voor de rust zet Westerlaak voor en Kluvers kopt schitterend in (3—1). Even later brengt Haarmans keurig op en schiet v. Keken hard in I). De Meer tracht nu op te halen i Nieuwenhuis weet uit ei I scrimmage LANGESTRAAT 49 Wij ontvingen een mooie sorteering Wollen Mousselines in de nieuwste dessins zeer :oncureerend. 't doel het Limvio-nct te vinden (4—2). Vlak voor rusl rent Kraak op het Amslerdamsche doel in en scoort Rust komt met stand 5-2. alt Haarmans uit en speelt Slagter (3e elftal) voor hem ver- De Meer komt nu even krachtig opzetten en kort daarop wordt hard ingeschoten dóór het net. De scheids rechter ziet echter niets, dus 't doel punt wordt niet toegekend. 10 min. vooi het einde zei Slagter voor en Kluvers schiet weer in (6-2). Nog 2 maal aakt Kluvers een doelpunt. Einde >mt met stand 8--2. Limvio is gelukkig geweest, doch heeft verdiend gewonnen. Hassing en Kluvers hebben wonderen verricht. Scheidsrechter Ulrich's leiding was absoluut onvoldoende. V. Donderdag werd in Princess-room namens het bestuur der bouwvereni ging St. Bonifacius aanbesteed door den architect van Eijden (Bussum). de huisriolecring der woningen in de St. Bonifaciusstraat. Ingeschreven werd als volgtT. G. Schipper f 13.200, N. J. de Wit f 12.470, B. E. van Dorth f12.470. J. A. van Keulen f 11.883, R. Groenenberg 11.720, H. Hazelaar Zn. f 11.268, G. C. Blan- Bussum ft 1 245, W. Bunnik ft 1.120, L. Kamer f 10.780, Brandsen van Ouwerkerk f 10.515. De andere inschrijvers alhier. De R.K. Middenstands vereeniging houdt eene vergadering op Maandag 25 Maart a.s., des avonds kwart over 8, in hel R.K. Spaarbankgebouw. Op de agenda vonden wij n.m. vermeld: Installatie van nieuwe leden. Zulks wijst er op, dat men de malaise te de plaatselijke R.K. Mid denstands organisatie. Ook zal de mid denstands-consulent de Brabander uit Utrecht de nieuwe Ziekenwet en de komende winkelsluiting behandelen, Zeer welkom'zal vele leden zijn 't prac- tische reclame-boekje, gratis verslrekt door liet bestuur. Reeds meerdere ma len werden de leden aangenaam ver rast met de toezending van nuttige boekwerken. Raadsheer Rekke had het gemeente bestuur gevraagd de motieven te wit ten opgeven, die er toe geleid hebben bepaalde scholen voor vcreenigingen te sluiten. W. hebben medegedeeld dat het de bedoeling is het gebruik van schoollokalen door vcreenigingen tot enkele scholen te beperken teneinde beter toezicht op het gebruik te kun- doen uitoefenen, daar herhaaldelijk door hooiden van scholen bezwaren zijn geopperd en tevens om andere scholen, waaronder onlangs gerestau reerde, te sparen. Door de bouwkundige Blom werd aanbesteed het bouwen van kelder, werkplaats en bovenwoning aan de Breestraal. Inschrijvers: Wassink f 11.723. J van Keulen ft 1.438. Bunnik ft2,920. van Bekkum f 10.860. Heerc f 10.637. Th. Keulen f 10.295. van Dorth f9.450. Nu er ook in Amersfoort soms stem men opgaan vragende gemeentelijke auto-bus-explotatie kan het zijn nut hebben eens te vernemen wat de ge- Die afschrijving builen beschouwing latend, is liet verlies bijna f II.(XX) liooger dan geraamd. De ontvangsten der passagegelden zijn f14.693.79 be neden de raming gebleven. Vereeniging „De Amersfoortsche- Pers". Hier ter stede is opgericht een Ver eeniging genaamd ..de Amersfoortsche r,ers' met als doel contact Ie •tl te houden met de verschillende erecnigingen en anderen die belang amnen hebben bij het publicceren van berichten, verslagen enz. Bi| deze Ver eeniging zijn de bladen van alle r tingen aangesloten. Het secretariaat is gevestigd: G. A. Vcrweij, Krommeslraat 27. Behalve de reeds vermelde punten wordt in de Dinsdagavond te houden raadsvergadering nog behandeld Benoeming tijdelijk leeraar i Nederlandsche taal en letterkunde aan de Handelsschool. Stichting van een Chr. school in In Soesterkwartier. Aanwijzing van een terrein voorde bouw van een openbare lagere schot in het Soesterkwartier. Rioleering van den Berkenweg. Verbouwing gebouw Achter Davids- hof. Voorstel voor de aanstelling van Dijk tot timmermae aan Openbare Werken dispensatie te verlcenen ten in leeftijdsgrens. Bijdrage aan de afd. Utrecht der Vereeniging van Ned. Gemeenten ir de kosten verbonden aan het samen stellen van een gewestelijk uitbrei dingsplan. Verhuring van een aan de Eem ge legen perceel grond aan A. A. Daamen Neerlangbroek. Vereerendc Opdracht. De Firma Jordi Co. te dezer stede, ontving heden den opdracht, om een gala-costuum te inaken voor den Hol- landschen Consul-Generaal te Bar- colona. Voorwaar een niet alledaagsch voorkomende bestelling. Lijst van onbestelbare brieven en brielkaarten. Ie helft maand Maart. A. Brieven Binnenland: 1. D. Appels. Hasselt. 2. Mej. C. Bakker, Amersfoort. 3. H. v. d. Berg, Enschede. 4. F. v. d. Buren, Breda. 5. Burgemeester, Vorden. 6. Commissaris van Polititi, Delft. 7. Dik Co. Woninginrichting, Am sterdam. 8. D. Hinze, Amsterdam. 9. Kreuger, Weespercaspel. 10. H. A. Lultwieler, Amersfoort. L. Nijeboer, Amersfoort. 12. Fam. van Roon en Garter. A'dam. Tienhoven v. Lijnden, Utrecht. 14. Wed Veenendaal, waar??? 15. W. Wever, Rotterdam. 16. J. G. (naam onleesbaar). Kampen Ziekcninrichting. B. Brielkaarten Binnenland: 17. Mej. A. Berther, den Haag. 18 B Braam, Deventer. 19. Fam. Gemen, Amersfoort (wegens port geweigerd). 20. Meijer Staalman, Amsterdam. 21. Oosterman, Hilversum. 22. Mej. R. Sului, den Haag. 23. Mej. M. Voogel, Amsterdam. 24. Fam. de Wolf, Rotterdam. C- Brieven Buitenland: 25. Bryngwyn Colliery Co. Ltd, Port Talbos England. 26. E. C. Howitt, Londen, EC. 2 England. Sommige dringen aan op een Hink bedrag andere willen eerst weten hoe de kas erbij staat. De secretaris brengt' zijn jaarverslag uit over 1928. Hel is! een jaar van rust geweest. Er zijn ge houden 3 aigemeene vergaderingen en 5 bestuursvergaderingen. Het bestuur onderging een verandering door uit-; treding van de heer W. Kenkers. die i vervangen werd door den heer J. v. d. Hengel Gz. De heer Renkers wordt groote dank gebracht voor het vele, wat hij gedurende lange jaren in de vereeniging als bestuurslid heeft ged; De vereeniging verloor 37 leden door bedanken 3'J nieuwe leden traden toe. Op het oogenblik zijn ongeveer 70 pet. der kiezers georganiseerd. De voorzitter dankt de secretaris voor het keurig verslag. Nu is de pen ningmeester aan de beurt voor zijn finantieel verslag. Er is een saldo van I 118.60. Bij monde van den heer P. v. d. Tweel adviseert de contróle- cominissic de rekening en verantwoor ding van den penningmeester goed te keuren De voorzitter dankt de pen- ningm. voor zijn richtig beheer. In het bestuur moet aftreden de heer H. v. d. Grootevheen. die niet herkiesbaar is. Er is één candidaat ingekomen, de heer f'eier Kuijcr, zoodal deze is gekozen. De heer v. d. Grootevheen zal echter voor het bestuur behouden blijven, indien het kieskringbestuur de bepaling goedvindt dat van de standsorganisaties een lid aan het bestuur worde toege voegd. Het altredend bestuurslid, de lieer J. v. Hengel, werd bij acclamatie herkozen. Voor de vergaderingen var den kieskring worden als afgevaar digden aangewezen de heeren W. Ren kers en P. H segers. Deze heeren zullen nu ambtshalve ook de bestuurs vergaderingen hijwonen gedurende dit jaar. EEMNES Tengevolge van de groote droogte der laatste maanden zit nagenoeg het geheele dorp zonder water. De regen bakken zijn ledig, de pompen stukge- vroren en de weelde van waterleiding kan Eemnes zich niet permiteeren. De elkboeren uit Hilversum en andere omligende plaatsen brengen 's morgens en 's avonds zooveel mogelijk drink water mede en tal van menschen in Binnendijk halen hun waschwater uit de Drakenburgerhracht. NIJKERK Naar aanleiding van verschillende wenschen, die de Kamer van Koop handel aan de directie der Ned. Spoor wegen had kenbaar gemaakt, zal o m. bij wijze van proef tusschen 10 Juni 1 Sept. een trein uit Nijkerk naar Ede vertrekken om 19.53, aankomst Ede 20.40, met aansluiting op een trein naar Arnhem. Om 21.07 zal dan een trein aansluiting op een trein, die 19.17 Ardhem gaat, aankomst Nijkerk 18. De trein, die om 31.00 u. uit Ede vertrekt, zal versneld worden en 13.46 Ie Nijkerk aankomen. Uit den Omtrek HOOILAND Alhier vergaderde de R. K. Kiesver- eeniging St. Martinus. De voorzitter wijst op het zeer be langrijke jaar. leder denke er aan zich mcentelijkeexplotatiein Apelboorn kost toch vooral goed van zijn stemplicht Het verlies op het gemeentelijke au- te kwijten. De waarde van één stem tobedrijf over 1928 bedraagt f 75.271. is zeer groot. Fr is ingekomen een ln dit verlies is opgenomen een bedrag schrijven van de Centrale Propaganda- van f4000 als eerste afschrijving op de commissie „Utrecht" om een geldelijke boekwaarde der magazijngoederen, j bijdrage voor de propaganda. ingezonden. Geachte Redactie. Gaarne zag ondergeteekende onder staand stukje in uw blad opgenomen Bij voorbaat mijn dank. Als zoovele jaren zal de R. Kath- Tooneelver. „Euripides" 'n uitvoering geven. Kwam zij de laatste maal met „de Waterduivel" voor 't voetlicht nu verschijnt zij met 'n geheel ander genre. Was „de Waterduivel rauw en ruw gegrepen uit 't leven der Maasbewoners nu is 't 'n heerlijk stukje echt Katholiek werk getiteld: „Zeker Mensch Op zichzelf 'n nietszeggende titel, maar toch zoo schoon verwerkt in 't tooneel- spel wat opgevoerd zal worden. 't Is de gelijkenis van de Barmhar tige Samaritaan omgezet in 't heden- daagsche leven met zijn strijd en moei lijkheden in alle richtingen. 't Is 'n simpel stukje leven, zoo diep- doorvoeld geschreven door de bekende schrijver Frits van Durnen. Euripides hoopt dan ook op 'n overweldigend succes van deze laatste seizoenuit voering. Amersfoorters stelt hen niet teleur. Gij kert hun spel en hun vereeniging. Gij hebt voor u zelf 'n genotvollen avond en de christelijke liefdadigheid wordt er op krachtige wijze mee ge holpen. De uitvoeringen vallen op Zondag 7 en 14 April dus de te en 2e Zondag na Paschen. Komt dus Amersfoorters op deze data naar 't gebouw St. Aeghten des of neemt een abonnement voor onder houd van uw schrijfmachine bij H. ELZET7AAR KANTOORBOEKHANDEL LANöESTRAflT 84 y TEL. 528 avonds half acht om te genieten van 't schoone spel. Bespreekt vooral tijdig uw plaatsen op de uren die nader op de biljetten zullen worden bekend gemaakt. De prijs is slechts 35 cent dus voor elke beurs bereikbaar. CEES. Kerknieuws. De Paucbtijd. Volgens besluit van de Diocesane Synode zal de Paaschtijd voortaan duren katholiek, die er prijs op stelt in de kerkgemeenschap te blijven en tot de jaren van verstand gekomen is, op waardige wijze de H. Communie ont vangen in zijn eigen parochiekerk, of zoo dit elders geschiedt (wat echter zooveel mogelijk dient vermeden te worden) moet men zijn eigen Pastoor daarvan verwittigen. Strikt genomen, is biechten in den Paaschiijd niet ver plicht, mits dit op een anderen tijd, ten minste eenmaal in het jaar plaats heeft. Bidden wij veel in deze dagen voor hen. die zoo weinig, misschien slechts eenmaal per iaar tot de H. Sacramenten naderen en aan wie de vervulling van dezen pilcht blijkbaar moeite kost, maar vooral bidden wij voor hen, die soms jarenlang hun Paaschplicht verzuimden. Dat er ook dit jaar wederom eenigen tot Jezus mogen terugkeeren. Godvruchtige menschen, die gaarne aan de roepstem van Paas Pius X z.g., dikwijls mogelijk te communi- gevolg gaven en de waarde van Christus' gave. zijn eigen vleesch en bloed tot behoud der zielen, weten te waardeeren, zullen in deze dagen bid den voor hen, die om allerlei redenen soms van de Tafel des Heeren ver wijderd blijven, voor hen, die juist steun in hun geestelijk leven zoo noo dig hebben. Zonder de hulp van God zullen de pogingen, die tn deze dagen het werk gesteld worden om zon daren en zij, die van de kerk vervreemd zijn, tot den schaapstal terug te brengen, vruchteloos zijn. Oe Passie-tijd. Op den vijfden Zondag, „Judica", Passiezondag, begon de Passietijd. Op dezen Zondag veranderde de Vasten- liturgie. Was er tot nu toe voornamelijk sprake geweest van den zondaar, die God om ontferming smeekt, nu onze aandacht geheel ge vraagd door den lijdenden Verlosser. Misliturgie en Brevier bevatten o.m. lezingen uit de profetieën van Jeremias, die ons Jezus als de Man van smarten voorstelt. De vastenhymnen der Kerke lijke Getijden werden vervangen door de schoone Kruis-Hymnen. In de mis vervalt van Passiezondag af de psalm Judica, die blijde uiting van godsver- de Introitus van dien dag heeft de beginwoorden van denzelfden Psalm, toegepast op Christus. Alstee- ken van rouw vervalt eveneens het Gloria Patri na Asperges, Introitus en Lavabo in de mis. De Evangeligs der atste weken van de vasten vermelden gebeurtenissen die kort vóór |ezus' lijden plaats grepen. In Epistel en Evangelie werd sterk de nadruk gelegd op de godheid van Christus. In het Epistel werd Hij voor gesteld als de goddelijke Hoogepries- in het Evangelie betuigt Hij Zijn bestaan van alle eeuwigheid: „Voor waar, voorwaar, Ik zeg u, eer Abraham werd, ben Ik". De Prefatie der Vasten wordt vervangen door die van het H. Kruis. Het kruisbeeld werd in paarse doe ken gehuld om te beduiden, dat Chris tus, zooals in het Evangelie wordt verhaald, zich verborg voor zijn vijan den. Niet echter uit vrees, maar uit gehoorzaamheid aan den Hemelschen Vader. Het uur van Zijn Lijden was nog niet gekomen. Ook de beelden der Heiligen op de altaren, werden, ten teeken van droef heid, met paarse sluiers bedekt.

De Eembode | 1929 | | pagina 1