J. Qerritse m«jg*.'"-u-Jiup" -e-p EEMBODE Katholiek Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 22 Maart 1919 No. Twee en Veertigste Jaargang 102 t v y Epistel en Evangelie. PALMZONDAG. Les uil liet boek Exodus; XV, 27XVI, 7. In die dagen kwamen de zone Israel's in Elitn, waar twaalf water bronnen enzeveiitig palmboonien wa en zij sloegen hunne tenten op bij de wateren. .En van Elitn vertrokken zij, en de gansche menigte der zonen Israel's kwam in de woestijn Sin, die tusschen Elim en Sinaï ligt, op den vijftienden dag van de tweede maand sedert zij uit Egypte vertrokken waren En de gansche vergadering der zonen Israel's morde in de woestijn tegen Mozcs en Aiiron, en de zonen Israel's zeiden tot hen: Ach! dat wij gestor ven waren door de hand des Heercn in Egypteland, toen wij bij de vleesch- potten zaten en brood aten tot verza diging! Waarom hebt gijlieden ons uitgevoerd naar deze woestijn, om het gansche volk van honger te doen sterven En de Heer sprak tot Mozcs: Zie, Ik zal voor u brooden uit den hemel doen regenen! Dat het voik uitga en inzamele zooveel als voldoende is voor eiken dag; opdat ik het op de proef stelle, of liet in mijne wet wandelt, al dan niet. Doch op den zesden dag moeten zij toebereiden wat zij indra gen. en dit zal het dubbele zijn van hetgeen zij voor eiken dag plegen in te zamelen. En Mozes en Aaron zeiden tot al de zonen Israel's: Dezen avond zult gij weten, dat de Heer u uit Egypteland fevoerd heeft, en morgen zult gij des leeren glorie aanschouwen. EVANGELIE volgens den H Mrriitreïis; "XXI, I-9.J In dien lijd, toen Jezus Jeruzalem genaderd en te Bethfage aan den Olijfberg gekomen was, zond Hij twee zijner leerlingen en zoide tot hem Gaat naar het vlek, dat tegenover u ligt; en aanstonds zult gij eene ezelin vastgebonden vinden en een veulen met haar; maakt ze los en brengt ze tot Mij. En zoo iemand u iels zeggen mocht, zegt dan: De Heer heeft ze noodig; èn terstond zal hij ze laten gaan. Di: alles nu is ges-hied, opdat vervuld oude worden wat gesproken yjs door den Profeet, die zegt: Spreekt ™ot Sinn's dochter: zie, uw Koning komt lot u, zachtmoedig, zittend op eene ezelin en op een veulen, het jong eener jukdragende. De leerlingen nu gingen en deden zooals Jezus hun be volen had. En zij brachten de ezelin en het veulen, en legden hunne klee deren daarop en deden Herb daarop zitten. En de zeer talrijke schare spreidde hare kleederen op den weg, en anderen sneden takken van de boomen strooiden die op den weg. En de scharen, die vooruitgingen en die volgden, riepen en zeiden: Hosanna den Zoon van David! Gezegend Hij, die komt in den naam des Heeren Liturgischs Kalendor Palmzondag Week van 24-30 Maart. Tot en met Donderdag Prefatie H. Kruis. Zondag 24. Palmzondag. Palmwijding, Mis Doniinc lie longe, zonder Gloria In stille Missen laatste Evau. va Palmwijding. Maandag 25. Mis van Maandag in de Goede Week zonder Gloria, 2e geb voor Kerk of Paus. Dinsdag 26. Mis van Dinsd. in de Goede Week zonder Gloria, 2c geb. H. Ludgerus. Woensdag 27. Mis van Woensd. in de Goede Week zonder Gloria, 2e geb. H. Joannes Damascenus. Donderdag 28. Witte Donderdag. Mis Nos autem, Gloria en Credo, Proces sie en ontblooting der Altaren. Vrijdag 29. Goede Vrijdag. Plechtig heden. Zaterdag 30. Paasch-Zaterdag (Paasch- nacht), Gloria, Prefatie, Communi cantes enz, van Paschen. De Vastenbrieven 1929 van het Nederlandsche Episcopaat. Mgr. Schrijnen, bisschop van Roer mond, brengt in ïijn mandement 11 ren de ontkerstening onzer huidige atschappij en stelt zich de vraag hoe het komt, dat in verschillende landen modern heidendom liet katholicisme dreigt te verdringen. Na geconstateerd te hebben, dat het ons land, dank zij de vervroegde en veelvuldige H. Communie en den 'er van de geestelijkheid nog niet zoover gekomen is, gaat Z. I). H. als volgt voort; En toch, naast lichtzijden, bestaat ook schaduw en duisternis. Ook bij niet weinig teekenen waar te eener verkeerde geestesrichting, waardoor ons goede, oude geloof hel gedrang komt. Het aantal van h die verflauwen in hun geloof, hun ker- plichten gaan verzuimen, hoe langer zoo meer onverschillig worden, om tenslotte zonder godsdienst te leven, wordt talrijker; vooreerst in de indus trie-centra. maar ook daarbuiten. Wij meenen, dat de oorzaak te ken is in den algemeencn geest onzen tijd, waardoor liet gezag niet neer erkend wordt als vroeger. Velen laten zich verleiden door de 'rijheids-idee, welke allerwegen door inze tegenstanders in woord en in geschrift wordt aangeprezen en waar van gouden bergen beloofd worden. En zoo onttrekt men zich hoe langer hoe meer aan de autoriteit van lien, die door God zijn aangesteld, om schen te leiden op den weg, waar zij hun lijdelijk en eeuwig welzijn kunnen 'nden. Al is in den iaatsten tijd, wat decl ining betreft aan onze godsdienstige sociale organisaties, een kentering te bespeuren, toch zijn er nog zoovelen, 'ie naar het woord der geestelijke verheid niet luisteren en zich of wel iet aansluiten bij de katholieke eenigingen, of wel, wat erger is, zich aansluiten bij neutrale ol anti-gods dienstige vereenigingen. Het spreekt van zelf. dat ook de ouw moet gehoorzamen aan de stem ir geestelijke overheid wanneer deze tar oproept, om in liet openbare ven deel te nemen aan de handhaving en uitbreiding van Christus' Rijk in c' godsdienstige, charitatieve en religieu: sociale vereenigingen, waar het werk beter door een vrouw, dan d( man kan verricht worden. Toch mag de vrouw bij dit werk hare huiselijke plichten niet verwaarloozen. Dat is de eerste taak, welke haar door den goeden God is opgelegd. Evenals de maatschappelijke san leving, zoo bestaat ook de Kerk families. En heerscht er geen tucht in de families, dan kan ook de kerkelijke discipline moeilijk doorgevoerd worden. Vele ouders verwaarloozen hun plicht in dezen; vele zelfs zijn er, die hun kinderen een slecht voorbeeld ge1 Er zijn echter heel veel brave vaders en deugdzame moeders, die hun ki deren willen opvoeden in de vrceze des Heeren; die liun een heerlijk vo beeld geven van levendig geloof beproefde deugddie heel veel bidden voor het heil hunner kinderen r toch moeien klagen: „Ik heb opgevoed en zij hebben mij versmaad". Ondanks de waarschuwingen komen die kinderen in slecht gezelschap en laten zich verleiden. Hoe treurig is het, dat zoovele jon geren, omdat zij geen goede leiding hebben of zich daaraan onttrekken, voer zich zeiven den zegenenden invloed van den godsdienst meer en meer ver liezen en oorzaak zijn, dat deze zege nende invloed van den godsdienst vooi andeion verloren gaat. Welk een kracht zonden de katholieke jongens, die zich nn afzijdig houden of een verkeerde richting inslaan, niet kunnen bijzetten iizc katholieke actie. Onze jeugd organisaties moeten kunnen beschikken •en groot aantal jongelieden, die nir en geestdrift de edele, liooge ideeën van onzen godsdienst verdedi gen en zich verzetten tegen een mate rialistisch streven, dat de zinnen streelt i de genotzucht bevordert. Herhaaldelijk wordt gewaarschuwd tegen lectuur van anti-godsdienstige en neutrale bladen, van verkeerde boe ken en geschriften. Voor eenige jaren heeft het Door- ehtig Episcopaat zijn stem verheven met allen nadruk gewezen op liet groote gevaar der slechte lectuur, dat tegenwoordig, meer dan vroeger, liet godsdienstig leven bedreigt en reeds menig godsdienstig huisgezin verwoest heeft. En toch hoort men nog voort durend klachten over het groot aantal abonnementen op verkeerde couranten, de groote verspreiding van onge- loovige en onzedige boeken cn ge-i schriften. Spreekt men hier over verkeerde toe standen elders, dan doe! men het voor komen, als iets afgrijselijks, dat nooit ingang zal vinden in ons land. En toch in het geheim is men werk- lam in de gclieele wereld, om. wat en noemt cellen of kernen te vormen, e om zich heengtijperd het verderf moeten verspreiden. Ock in ons land is men werkzaam in dien geest en is die zoogenaamde cellenoouw wellicht verder gevorderd dan men meent. Reden te meer, om éi. de geestelijke de wereldlijke autoriteit hoog te uiden, Ie eerbiedigen en ons gaarne n haar beslissingen te onderwerpen. Maar wat wij in dezen zeker niet mo gen nalaten, is het gebed. Want zon der de genade des Hemels, die wij door ons gebed moeten afsmeeken, zullen zij, die regeeren, geen wijze maatregelen kunnen nemen en zullen zij, die ondergeschikt zijn, zich niet metalle bereidwilligheid kunnen onder werpen. PUROL DROGIST Laanstr. 34 Telefoon 564 Öaarn Sponsen Zeemleer Borstelwerk RIJWIELEN TEGEN FABRIEKSPRIJZEN vanaf f 37.50 MET VOLLE OARANTIB G. M. J. BEUKEN EEMN£SSERJY£G esxci- BAAUN zijn grootvadei om 't geloof-uit Ant werpen was utgeweken. Onze Arent deed goede zakevtuet een expedifie- kantoor, dat goederen.ner as naar Duitschland en Italië vtt*v"ie, dus een soort van üond en Loos i„ tic, dagen. Hij zat jarenlang in de Vroed schap van Amsterdam (1748—1767) en was al eerder Bewindhebber der West- Indische Compagnie geworden, n.l. in 1722. Deze functie bracht belangrijke balen op en zoo wilde hij, als vele andere rijk geworden Amsterdammers, heel deftig, een zomerverblijf bezitten. Hij vestigde zijn aandacht op de „hof stede" Groene veld, dat hij 1730 aankocht, en dat waarschijnlijk wel bij liet naburige kasteel Drakenburg zal behoord hebben, daar deze Ridderhof stad destijds al den grond van 't huidige Groeneveld bezat. Lang heeft Van derWaayen niet van zijn hofstede gebruik gemaakt, reeds '1735 verkocht hij het aan een anderen 1772). Had hij voor zijn vertrek in de Nieuwe Doelenstraat en daarna op den Kloveniersburgwal gewoond, thans koos hij als een man in bonis eerst de Heerengracht en, toen dit nog niet deftig genoeg was, de Keizersgracht uif, waar hij op 12 April 1775 liefst drie huizen tegelijk aankocht voor f 130-537, een bedrag, dat nu met niin- Srtis j ton gelijk staal. Mar hij moest behalve dat deflige huis ok een buitenverblijf hebben, dat was oor een rechischapen regent een palriciSc» noodzakelijkheid. Hij kochl n.l. op «Hei 1774 voor I 21.000 het Huis te Loèm a.d. Vecht aan, maar reeds op 15 Int. I778 deedj>jj liet weer voor f 2400 over eiy-werct (oen hoogstwaarschij n I ij k ,gSfL.ieenaar van Groeneveld. 5 Hij overleed op 27 ]7g5 (e Amsterdam m den oud.L,, van 75 jaar. Na zijn dood (en w^aar ,a(er) De Hasselaers op Groeneveld door T. PLUIM De heer G. Ansoul Ie Amsterdam ..as zoo vriendelijk mij door welwil lende lusschenkonist van den heer H. J. Kempen alhier voor eenigen lijd „Dr. Elias: De Vroedschap van Amsterdam" al Ie slaan. Ik heb daarin allerlei bijzonderheden gevonden de vroegere regenten van Amsterdam, en dus ook over lien, die voor korter of langer tijd in Baarn woonden. Zoo bijv. heb ik eenige aanleckeningen ge maakt over de familie Hasselaer (op Groeneveld), waarmee ik zeker ook den lezers van dienst kan zijn. mooiste landgoederei Baarn beli oit ongetwijfeld Groeneveld, niet zijn ruiscliende bosschen, zijn coquette beek en zijn aristocratisch Huis. De anders zoo nauwkeurige Wit kamp iaat het landgoed aankoopen door Reinier van Oldenbamevclt (zoon van den Landsadvocaat) en daarom oortaan Reinier van Groeneveld ge- heeten. Doch dit is een vergissing: het bedoelde Groeneveld van Reiniei is een ambachtsheerlijkheid bij Delft, óns Groeneveld was toen 1600) g niet bekend en is ook nooit een „heerlijkheid" of „ridderhofstad" ge weest. Doordat zijn broer Willem de ambachtsheerlijkheid Stoutenburg aan kocht, plaatste Witkamp zeker Reiniers kasteel óók in de buurt van Amersfoort, de geboorles'ad van zijn vader. Er bestond onder Baarn nog een tweede Groeneveld, n.l. kort bij de Hollandsche grens (een kwartier van Groot-Kievitsdal),waarj in 1384 ecu veldslag tusschen den Bisschop en 'l opstandige Eemnes werd geleverd. Ons landgoed Groeneveld kan op zulk een hoogen ouderdom niet bogen. Het komt in de Baarnscht archieven pas irt 1732 voor, toen de eigenaai Arent van der Waayen met ons Ge meentebestuur geschil had over de afwalering vau de Veenakkers (thans „Blauwe Koepel"). Deze Arent van dei Waayen behoorde tot de deftige Amster- damsche regenten Hij was op 16 |an, 1685 te Amsterdam geboren, waarheen .adeis in de rechte lijn was Dirck Siinonsz Hasselaer, brouwer in Haar lem, de broer van de bekende Kenau Hasselaer Hij zelf was de zoon van Cornelis Pieterz. Hasselaer, die als chirurgijn Ie Amsterdam in bekrompen omstandigheden leefde. Maar onze stichter van Groeneveld frok naar Oost fin 1696), waar hij groot fortuin maakte, eerst als assistent, later als Eerste Raad en Directeur-Generaal van Ned.-Indië (1729). Weldra had hij genoeg kapitaal bij een gebracht om op grooten voet te kunnen levenhij nam dus zijn ontslag en vestigde zich in Amsterdam (1733), waar hij een huis op de Keizersgracht kocht voor f50,000 (nu wel 2 fon waard). Maar ook hij had aspiraties naar liooger eer en daar hij op geen geld behoefde te zien, kocht hij in 1735 bij de publieke verkooping Ie Amsterdam „de ambachtheerlijkheid der beide Eeninessen" aan voor f30.000. Nu moest hij ook een deftige woning hebben, een Ambachtsheer waardig, en zoo kocht hij. óók in 1735, de hot stede Groeneveld van Arent van det Wacyen aan en liet er liet huidige kasteel bouwen. Zijn hoofdwapen (een adelaar), moest als windwijzer de schoorsteenen versieren, zooals mei nog lieden kan zien. Bovendien breiddi inze „Ambachtsheer" zijn wapen nog /erder uitliet kreeg n.l. een hartschild (een klein schildje in 'I midden) mei 'I wapen van Eemnes, n.l. de drie Bis schoppelijke hoofden, en onder dit hartschild je kwam op een zilveren lint liet devies te slaan „Civitas ah Eme- ncsse" (d.i.de stad van Eemnes). O ijdelheid der ijdellieden Onze Cornelis Hasselaer heeft eveu- el niet lang genoegen van zijn kasteel gehadpas was 't gereed, of „hij is aan een bloetspuging op sijn b»ylcn- plaels tof Emencs overleedeu." Hij had een zoon Pieler ge heet en, e in 1720 Ie Batavia was geboren. Ook deze ging in 1733 naar 't vader land terug, waar hij een aristocratische opvoeding ontving en Meester in de Rechten werd. Toen zijn vader reeds kort na de terugkomst in Amsterdam stierf (1735), volgde onze 15-jarige Pieter hem op als eigenaar van Groe neveld en Ambachtsheer der beide Eeninessen. Onze Meester wist, waar Abram di mosterd bad gehaald, of m.a.w. waar en hoe zijn vader rijk was geworden enjzoo trok onze Amsterdamsclie Regent (want hij was al tot lid der Vroedschap gekozen) op 6 Dec. 1755 als „Water- Fiscaal" naar Oosl-lndië. Maar vooraf verkocht hij Groeneveld voor f25.000 aan J. C. van der Dussen (maar niet de Ambachtsheerlijkheid Eemnes). Ook Mr. Pieter Cornelisz. Hasselaar maakte in Indië carrièrehij klom al hooger en hooger, tot hij in 1722 zijn kisten en kasten ten boordevol gevuld zag en dus als een rijk man naar't Vader land terug kon keeren en wel als „admiraal der handelsvloot" (31 Mei werd Groeneveld door dèXl kocht aan Mr. Joan Huydeel Maarseveen voor f 85.000, de boerderij Oost-Indië voor lfi900 terwijl de „AmbachtsheerlijkH(j»'"c]Cj beide Eeninessen gekocht door Johannis Sebastiaan van Nanmti 135.000. Baarn, Maart 1929. Binnenland R K Rijkskieskring Utrecht. Algemeene vergadering, tevens jaar vergadering op Zaterdag 30 Maart 1929, des voormiddags te half 10 uur, inliet Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te Utrecht. Agenda 1. Opening, notulen en mededeelin- gen van het bestuur. 2. Jaarverslag penningmeester 1928. •3. Benoeming eener commissie tot nazien der rekening en verantwoording van den penningmeester. 'aarverslag secretaris. 'erkiezing van één lid in liet be stuur, wegens het bedanken van den heer Herm. Kroes te Amersfooit. 6. Behandeling van de verzamellijst van de aanwijzingen als candidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. als bedoeld in artikel 17 van het Kies reglement. 7. Rondvraag en sluiting. De verzamellijst van de aanwijzin gen als candidaat voor de Tweede Kamer der St.-G. luidt voorden Kring Utrecht als volgt: A. Deskundige op het gebied van het Lager Onderwijs. Brand, Bunnik. Bruinsma, Utrecht, v. Groeningen, Waverveen. L. v. Loon. Amersfoort. Mej. Orth, Soest, v. Ringelestein, Utrecht. J. G. Suring. Maarssen. Behalve J. G. Suring, allen plaats vervangers. B. Vrije plaats: A. F. v, Beurden, Amersfoort. Ir. Bongaerts, 'sGravenhage. v. d. Braken, Utrecht. N. v. Doornik, Baarn. Dr. Droog, Heemstede. de Goey, Monlfoort. Guit, 'sGravenhage. Mr. Hamers, Jutpliaas v Hazendonk, Schalkwijk. Hellenbcrg Hubar, Rijswijk. Jongerius, Maartensdijk. Kampschoer, Monster. v. Kats. Cabauw. Knigge, Wilnis. v. d. Laan, Zuilen. P. Lucasscn, de Bilt Dr. Oomen, Ulrecht. P. Max van Poll; Helmond. Sasse van IJsselt, Utrecht. Mr. Steenberghe, Goirle. Baron van Voorst tot Voorst, Twello, P. beteekent: Plaalsvervanger. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten

De Eembode | 1929 | | pagina 3