Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken J. Gerritse Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prfjs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Advertenlii'n 06 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid b\j geregeld adver- teer en. Advcrtentien moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen ijjn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 514 Drie en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-glro no. 44254 Vrijdag 10 Mei 1929 - No. 12 Vrees is, om zoo te zeggen, precies liet tegenovergestelde van geloof en geloof is misschien <lc sterkste en meest weldadige kracht van geest en ziel, die we kannen bezitten en ontwikkelen. Het zijn de mannen en vromven van geloof en dus van moed, die baas zijn over de omstandigheden en wier macht de wereld voelt. Die mannen en vrou wen, wien het aan moed ontbreekt en die tengevolge daarvan verzwakt en verlamd worden door vrees en bange voorgevoelens, worden beheerscht door al wat gebeurt. Epistel en Evangelie. ZESDE ZONDAG NA PASCHEN. Les uit den eersten brief van den H, Apostel Petrus; IV, 7—11. Zeer geliefden Weest bedachtzaam en waakt in de gebeden. Maar vóór alleshebt wederzijds bestendige liefde voor elkander, want de liefde bedekt ccne menigte van zonden. Weest jegens elkander gastvrij zonder morren. Staat elkander ten dienste, een ieder naar de gave, die hij ontving, als goede uitdeelers van Gods menigerlei genade. Spreekt iemand, als woorden Gods; oefent iemand eene bediening uit, als uit eene kracht, welke God verleent opdat in alles God verheerlijkt worde door Jezus Christus onzen Heer. EVANGELIE volgensden H.Joannes; XV, 26- XVI,4. In dien tijd sprak Jezus tot zijne leerlingen: Als de Trooster, dien Ik u van den Vader zenden zal, den Geest der waarheid, die van den Vader voort komt, zal gekomen zijn, zal Hij getui genis van Mij geven. En gij zult ge tuigenis geven, omdat gij van den beginne met Mij zijl. Deze dingen heb Ik u gezegd, opdat gij niet geërgerd wordt. Zij zullen u uit de Synagogen bannenja, het uur komt, dat al wie ii doodt, meenen zal Gode dienst te doen. En dit zullen zij u aandoen, omdat zij noch den Vader noch Mij kennen. Doch Ik heb u di' gezegd, opdat, als het uur er van ge komen is, gij gedenken moogt, dat Ik het u gezegd heb. Liturgische Kalender. Week van 12-18 Mei. Zondag 12 Mei. Zondag onder Octaaf v. Hcmelv., Tijdeigen, Mis Exaudi. 2e geb. H.H. Nerius enz. 3e geb. Oct. Hemelv. Maandag 13. Utrecht: Mis v. Hemelv., 2e geb. Concede, 3e voor Kerk ol Paus. Dinsdag 14, Mis v, Hemelv. 2e geb. H. Bonifacius, 3e Concede, Woensdag 15. H. Joannes Bapt. de la Salie, 2c geb, Oct. Hemelv. Donderdag 16. Octaafdag. Mis van Hemelv., 2e geb. H. Ubaldus. Vrijdag 17. H. Paschalis Baylon. 2e geb. v. d. Zond. onder hel Octaaf. Zaterdag 18. Vigilie van Pinksteren. Tijdeigen, Prefatie, Communicantes en Hanc igitur v. Pinkst. dat die „nieuwigheden" veel ouder zijn als zijzelf. Ik kan nu niet diep ingaan 9p de redenen waaróm het dan tocli wel zoo noodzakelijk is dat die verschrikkelijke „zingzolders" eens worden opgedoekt. Er is trouwens op lieden, nu de actie alsdan het bevel van hun godde- lijkcn Meester op te volgen: „gaat door de geheele wereld en verkondigt het Evangelie aan alle schepselen. Die geloofd zal hebben en gedoopt zal zijn zal zalig worden maar die niet geloofd zal hebben zal veroordeeld worden. Het Evangelie van dezen Zondag is wederom genomen uit de afscheids rede, die Jezus tot zijn Apostelen hield op den avond vóór Zijn lijden. Wederom behelst het de troostende belofte aan gaande den komst des H. Geestes. Na zijn heengaan behoeven de apos telen zich niet bezorgd te maken over hun onwetendheid of over hel succes van hun missie-werk, immers .-'s Hij tot den Vader is teruggekeerd zal Hij hun „den Geest der waarheid, Die van den Vader voortkomt" zenden. Die Geest der waarheid zal hen dan onderrichten en „getuigenis geven van Mij", n.l. door wonderteekenen, die de prediking van het Evangelie zullen be geleiden, de waarheid daarvan beves tigen, Die Geest der waarheid zal dan liet verstand hunner toehoorders ver lichten hun wil en gemoed bewegen om den Christus Ie leeren kennen liefhebben. Aldus zal hun succes v zekerd zijn. Maar tegelijkertijd waarschuwt Jezus hen, dat ze om wille van hun prediking, om wille van hun getuigenis voor den Christus, veel zullen moeten lijden. Jezus doet zulks omdat vooruitgeziene rampen niet zoo zwaar vatten als die onverwacht komen en opdat zij. de apostelen, daardoor ontmoedigd zullen worden en bedenken, dat Hij het voorzien en hui^voorspeld had. Laten ook wij in |deze week ons voorbereiden tot liet ontvangen [des heiligen Geestes op het aanstaande Pinksterfeest. Ook wij immers hebben den komst des H. Geestes van noode. meer misschien nog dan de apostelen, opdat die Geest der waarheid ons bc- vestige en onderrichte in de waar heden des geloofs, en opdat ook wij evenals de apostelen vervolgingen kunnen doorstaan terwille van ons ge tuigenis aangaande den Christus. Het practlsch bewijs. liturgl ijver wordt doorgezet, gelegenheid te over zich in deze materie wegwijs te maken. Maar dat daarmede met een oude sleur zal moeten worden gebro ken, dat zal niemand ontkennen. En daarom dit eenvoudig woordje. DROGIST Uanifr. 34 Telefoon 504 Burn Elastieke kousen, 'voeten en knieën ook in Zijde Reie-Irrigatoren in luxe uitvoering Handwondjes vaak tol verzwering ol bloedver giftiging. Reinig re allljd dadelijk en behandel *e verder mei Dooi .10, 60, 90 cl. Evangelie verklaring- Donderdag vierden wij het feest van 's Heeren Hemelvaart, een der schoonste feesten van het kerkelijk jaar. Jezus, onze Heer, onze Verlosser en Zalig maker, steeg glorievol ten hemel de oogen zijner leerlingen. De tijd van vernedering en lijden was voor Hem geëindigd: in volle zegepraal trad Hij met ziel en lichaam de eeuwige heerlijkheid des hemels binnen, waar Hij in de hoogste eer plaats nam aan de rechterhand des Vaders jen met Hem leeft en regeert in eeuwigheid. En wat ons dien dag nog meer deed juichen was dat Hij, volgens zijn eigen verklaring, daarheen ging om voor ons daar een plaats te bereiden. De gedachte aan het eeuwig heerlijk loon, aan de glorie des hemels, die de goede Zaligmaker ons daar boven heelt bereid, deed ons hel be sluit maken Christus trouw te blijven in ons leven, standvastig te zijn in den strijd tegen de bekoringen en in de beoefening der christelijke deugden. Heden herdenkt Onze Moeder de H. Kerk den tijd die verliep tusschen In vroegere artikeltjes ove sche kwesties meenen wij al sproken te hebben over de plaats de zangers tijdens de diensten in de kerk. welke plaats, volgens de oudste gebruiken, maar vooral in betrekking tot de beteekenis van het ambt der kerkzangers, niet is daar ergens boven de 5-cents-banken tussehen de achter ste kerfdcuren, maar vóóraan priesterkoor. Daar de zangers wezenlijk deel ne- aati de liturgische plechtigheden, daarin liet volk vertegenwoordigen en dus waarlijk met den cclebreeronden priester een beteekenisvolle eenheid vormen, daarom is het een paskwil, ontstaan door wanbegrip en omstan digheden, dat het koor zich op zulk een afstand van het altaar bevindt, een afstand, welke bovendien nog aanlei ding geelt tot allerlei min of meer storende, min of meer oneerbiedige, maar bijna altijd onwaardige toestan den, waarvan het nonchalante geven 'an de antwoorden naast een brillant „concerteeren" met meerstemmige mis sen, slechts een enkel (voorbeeld is. Er zijn al verscheidene kerken in Nederland, waar ,de zangers de hun toekomende plaats wederom hebben ingenomen, d.i. bij het altaar, waar zij als de nakomelingen van liet nobel geslacht der cantores, die in vroegcrcn tijd zelfs een lagere wijding ontvingen, gelijk dat in het Oosten nóg plaats heeft, absoluut thuis hooren, Maar het meerendeel der zangkoren voelt zich „daar-boven" nog te wel en te ongcstoord-onafliankelijk (wat moet je immers in het priesterkoor met je| half-opgerookte sigaar doen?) om naar „beneden" te gaan verhuizen en dan nog, gelijk het moet, in toog en super plie te gaan loopenl De jongeren Welaanom onze menschen tc over tuigen, doen wij ook het beste met zoo min mogelijk woorden onze zaak tc bepleitenwe gaan hun practisch tóó- nen hoe het moet. Wij gaan eerst, kort en bondig uit leggen, wat de taak, de roeping, liet ideaal van den serieuzen kerkzanger is. Dat is: in vereeniging met den priester en uit naam van het volk God's lof te zingen en daartoe actief deel tc nemen aan de liturgische handelingen. Dan moeten wij bewijzen op welke wijze zulks het best geschiedt, Dat is bij de opstelling van het koor nabij het altaar, het middelpunt en brand punt van hel kerkgebouw. Ten derde wM zingen wij? Wij zingen de zang der Kerk bij uitstek: het Gregonaansch. Wij geven geen „concerten" meer, wij zingen van God, en van Hem alleen. We moeten dan natuurlijk nog bewij zen, metterdaad, dat het goed-uitge- voerde Gregoriaansch de menschen de kerk niet in slaap maakt en c deze zang ook aan onze ménschclijkc verlangens voldoet, om nu eens blij en niet met een droog gelegenhcldsgezicht onze goede wil waarlijk uit te zingen. Is het mogelijk dit alles tc bewijzen met één slag? wilde ik dat U eens in de gelegenheid waart geweest Zondag 5 Mei j.l. een kijkje te nemen in de kerk van den H. Anlonius van Padua te Rotterdam. Daar hebben, in de diepe stilte van een overvolle kerk, op boven geschetste wijze gezongen de leerlingen van do Ned. R. K. Muziekschool uit Utrechtbij het altaar, in toog superplie, Gregoriaansch. Er was maar één roep, en juist onder de menschen die het meest sceptisch tegenover „al die nieuwig heden" stonden. Op uitnoodiging van verscheidene H.H.; Pastoors uit de diverse bisdommen heeft dit koor al menigmaal in den lande een dergelijke demonstratie van liturgische perfectie Segevcn en de ijverige directeur van e school, de bekende Paler Dr. C. Huigcns, schrikt er niet voor terug de lesuren van zijn school nog vaak te onderbreken voor dergelijke, overigens zeer vermoeiende, uitstapjes, waarmede met één slag de bewijzen worden ge leverd van de vraagstukken, die wij hierboven zeer In het kort aanhaalden. U had in Rotterdam, laatst nog ii Amsterdam, die gespannen en prachtig- devote aandacht in de kerk, die ge concentreerde belangstelling van alle in de kerk aanwezigen naar de han delingen in liet priesterkoor, eens moeten meemaken om te beseffen dat hierin de oplossing van het uiteindelijke vraagstuk ligthoe voeden wij ons volk weer liturgisch op. En onze zan gers kunnen het óók zoo doen, wel licht minder geschoold dan deze da gelijks oefenende „schola", maar toch met dezelfde pure intentie, hetzelfde heerlijke enthousiasme van het mooiste en verhevenste wat wij katholieken in onzen godsdienst bezitten. Hoe ver dwijnen in dat licht al die pietluttige moeilijkheden, al dat conservatief ge zwam over „vrijheid" en „onafhan kelijkheid" en tenslotte, last not least, al die teere ondelicate ijdelheidjcs, nu er gezamenlijk en als één man moet worden opgegaan„et inlroibo ad altarc Dei" ligt het niet in mijn lijn reclame te maken voor de overtuigende actie, zooals die door Pater Huljgcns met zijn koor wordt gevoerd op plaatsen, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen. N. de P, Nederlanders, Beschermt De Natuur! Nu de tijd van uitstapjes, auto- en fietstochten weer aanbreekt verzoekt de Directie van het Staatsboschbehccr ons de medewerking van het publick tc willen inroepen om schennis van het natuurschoon door vernieling van boomen en struiken, het plukken van bloemen, het laten liggen van aller hande rommel, enz,, te voorkomen. In dit verband zij verwezen naar de bekende plaat, die het Staatsboschbe- hcer verleden jaar heelt uitgegeven, waardoor alle Nederlanders tot be scherming van de natuur werden op gewekt. Deze fraaie plaat, die in alle post kanturen en op vele spoorwegstations is opgehangen, is voor belangstellenden verkrijgbaar gesteld aan het Hoofd kantoor van het Staatsboschbeheer. Museumlaan 2, tc Utrecht, tegen be taling van 25 cent ter tegemoetkoming jn de kosten van administratie, ver pakking en verzending. Aan onder wijsinstellingen wordt de plaat op vrage kosteloos verstrekt, 's Heeren Hemelvaart en het Pinkster feest, den tijd waarin de Apostelen I voelen er wel wat voor, maar de oude- zich door bidden en vasten voorbe- ren willen van geen „nieuwigheden" groote voldoening van de geestelijkheid, reiden op den komst des H. Geestes, weten, terwijl ze echter niet beseffen van de zangers als van alle geloovlgen, Pater G. Lohuis, O. F. M„ de geleerde Iheologie-inagister van Weert, gaf vóór de Mis, in Rotterdam, nog een kern achtige explicatie van de liturgische gezangen en gebeden van dien dagi en zóó werd op dien ochtend in die kerk waarlijk samen gebeden en ge zongen op de wijze door de H. Kerk bedoeld en aangeprezen. Vooral nu in vele kerken het ideaal aldus reeds wordt verwezenlijkt tot Pu rol Utrecht, Leden t. Suring; 2. Droog. Plaatsvervangers t. Van Loon; 2. Van den Braken, Tilburg. Leden I. Febcr2. v. d. Meys; 3.Moller; 4. Vos. Plaatsvervangers I. Vricns; 2. Valkenburg; 3, Stecn- berghe; 4. Sassen. Limburg. Leden 1. Nolens; 2. Hermans; 3, Amcnt 4. Bongaerts; 5. Van Poll, Plaatsvervangers IRcgout2. Macncn3. Trlcnckens 4. Truyen: 5. Rutten. KANTOORBOEKHANDEL I F. TULP m Lsngsstrsit 48 t o. Krommutrast TEL. 814 KANTOORBOEKEN la Ilslsturgn SCHRIJf MACHINES VULPENHOUDERS KIESKRING UTRECHT. Ptaatsverv. deskundige LagtrOnderwijs. Brand 1268 st. Bruinsma 203 v, Oroeningen v. Loon Orth Ringelenstein 797 Een Vrije Zetel. 4258 (Qckozcn) Candldaten. Nu de uitslag der stemming van Zondag bekend is. kunnen wij een overzicht geven van de candidaten- lijsten, zooals zij er ongeveer zullen uitzien. Wij plaatsen eerst de kwali teitszetels en daarna de vrije, doch hierbij dient opgemerkt, dat de volg orde, welke nog definitief moet wor den vastgesteld, wijziging kan onder gaan. Amsterdam—'s Gravenhage— Rotterdam. Leden 1. Ruys de Beerenbrouck; 2, Kuiper 3. Van Hellenberg—Hubar; 4 Guit. Plaatsvervangers I. Goseling;2. Steinmetz; 3. Veraart Romme. Haarlem—Helder. Leden: 1. Kortenhorst; 2. Meyer; 3. 1 ill. Plaatsvervangers 1Kamphuis2. Hutten3. Leesberg. Leiden—Dordrecht—Friesland— Groningen. Leden 1. Van Vuuren; 2. Loerakker; 3. Kampschöer. Plaatsvervangers 1. Keestra; 2. Welle; 3. Bulten. Zwolle Assen. Leden 1. Aalberse; 2. Engels. Plaatsvervangers: 1. Schoenmaker; 2. Ruyter. 's Hertogenbosch—Zeeland. Leden 1. Fleskens; 2. Deckers; 3. Locke- feer; 4. Teulings; 5. Uljen. Plaatsvervangers 1. Van Beek; 2. Schaepman. Lambcrinont: 4. Krijgsman; 5. v. d. Putt, Arnhem—Nijmegen. Leden: 1. Van Schaik; 2. Van Wijnbergen 3. Van Voorst tot Voorst. Plaatsvervangers 1. v. Basten Batenburg; 2. Charbo; 3. De Zwart. Beurden Bongaerts v. d. Braken Doornik Droog De Gocij Guit Hamers Hazcdonk Hcllcnb. Hubar ongcrlus (ampschócr Kats Knlgge v. d. Laan Lucassen Oomen Poll Sasse v. Ysselt Stcenberghe Voorst tot Voorst M Uit den Omtrek Eemnes Hoewel het grasland voor het vee nog weinig voedsel biedt, hebben zich tal van boeren verplicht gezien, niet alleen kalveren en pinken, doch ook de melkkoeien naar de welde over tc brengen. Gebrek aan hooi noopt bijna alle Eemnesset veehouders lot dezen maatregel. Bocntcrbcrit Commandant llardenbcrg, van liet 'llegkamp, maakte een rit te paard. Nabij „Huls ten Halve" schrok het paard voor een electrlsche tram, de ko lonel viel, kwam onder het paard te recht, kreeg twee trappen en bleef be wusteloos liggen. Hl) liep verschillende schaafwonden op. Soest Burgerlijke Stand. Ocborcn Marlnus, z, v. C. Post en J. Will, Mnrla Bar bara, d. v. W. Hllhorst en J. H, Kok. Petronclla Rlchnrda, d. v. C. E. Hllhorst en G. de RuIJgt. Ondertr. Q. Dijks en J. Nijmeljcrs. Overleden: Relnler Oijsbertus Koelman, 68 Jaar, cchtg. v. H. C. Skene. - Roelotje Schuring, 66 j. wed. v. D. Mussche —Andreas Stehli, 59 j. echtg, van M. Steinschnak. 1924 800 2966 Na de stemming. Het is wel gek, dat de heer Bulten, die in Gelderland als lid en plaats vervanger (vrije zetel) 3781 stemmen kreeg, moet wijken voor een candldaat met 2044 stemmen, zegt „De Gelder lander" Maar de heer Bulten heelt gewerkt met sommeeringslijsten en kwam hij in aanmerking in den kies kring, waarin hij, naar verhouding, de meeste stemmen had behaald. In de groep Dordrecht had hij 'n hoogcr percentage, dan in de groep Gelder land, zoodat hij daar moest meedingen. En daar liep de heer Kampschöer net even boven hem uit. Zoo bleef de heer Bulten met ruim 9000 stemmen als lid buiten de Kamer, terwijl Dr. Droog, die slechts 3898 stemmen verkreeg, er in glipte. Dr. Drong haalde zijn hoogste percentage in den kleinen kieskring Utrecht en had daar geen kwaden concurrent. Inlusschen weet men, dat de tweede zetel van Utrecht (de heer Suring bezet den eersten) niet vast is. In Limburg Is de heer Rutten ver dreven door Max van Poll, die in Limburg het hoogste percentage had bereikt en met de stemmen uit het overige land boven het cijfer van Rutten is gekomen. Rutten en Bulten zijn de eenige zittende leden, die, op nieuw candldaat gesteld, hun zetel Te Deurne is de landbouwersknecht V. de Z.. doordat het paard op hol sloeg, van een kar gevallen. Hij kreeg de wielen over het lichaam en werd in deerniswekkende!) toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Het paard liep na dit ongeval met den wagen tegen een huls op. De muur scheurde over een lengte van drie meter, waardoor een deel van de kar in de huiskamer te rechtkwam. Te Golbitz ging een vrouw bood schappen doen en sloot haar drie kln- tijdens haar afwezigheid I Gemengde Berichten woning in. Toen zij terugkeerde vond zij alle drie kinderen door gas gestikt. Pogingen om de levensgeesten weer op te weltkcn mochten niet baten. De vrouw moest in een Inrichting worden opgenomen. Ybc Wljkstra, de dader vnn den moord op de vier veldwachters te Grootcgast, is door de Rechtbank te Groningen veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Een enorme brand heeft het dorp Rossum geteisterd. Het[vuur greep zeer snel om zich heen. Tol Maandagavond zes uur waren 21 huizen verwoest. Het zijn mccrcn- decls arbeiderswoningen en ccnlgc boerderijen. Voor de R K, kerk en het postkantoor fbcstond zeer groot gevaar, Een gedeelte van het huisraad van de verbrande hulzen kon worden gered; een ander gedeelte Is verloren gegaan. Ecnlgc kalveren en varkens en wat pluimvee Is in de vlammen om gekomen. Niet alle bewoners van de verbrande perceelen waren verzekerd. De brand trok groote belangstelling. Uit alle deden van den BommcTcrwaard kwamen nieuwsgierigen om het vrte- sclijkc schouwspel gade tc slaan. moesten prijsgeven. Vrijwillig gingen Bomans, Van Dijk en Krijgsman. Als nieuwelingen staan op de lijst Locke- feer, Hellenberg Hubar, Alb. van der Mcijs, mr. Frans Teulings, Max van Poll en Uljen, terwijl Limburg zich het bezit van oud-Minister Bongaerts op nieuw heeft verzekerd. Tc Leeuwarden zijn bil het ran- gccren den rangeerder S.K. de belde bccncn afgereden. De ongelukkige va der van één kind Iwcrd in zorgwek- kenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Zenuwstillend en Zenuwsterkend Is de werking vi MIJNhARDTs ZENUWTABLETTEN Oluen Buisje 75 ct. BIJ Apoth. en Drogisten

De Eembode | 1929 | | pagina 1