Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken J. Qerritse STER-TABAK pjppww i-p "■r .y e-, f W Advertentiën '26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver teer en. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd, De €embode Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging win abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieiitv kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f l.tO Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort Telefoon 314 Drie en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag - Post-giro no. 44234 Vrijdag 7 Juni 1929 - No. 20 Arbeid, bepaalde, nuttige werkzaam heid en ajs gevolg daarvan de voldoe ning, dat men iets bereikt, is noodig voor groei en ontwikkelingen groei, ontwikkeling, volmaking is ontwijfelbaar het doel va rijt teven. Epistel en Evangelie. DERDE ZONDAG NA PINKSTEREN. Les uit den eersten brief van den H. aposlel Petrus; V, 6—11. Zeer geliefden! Vernedert u onder de machtige hand van God, opdat Hij u ten tijde der bezoeking verheffe; werpt al uwe bekommernis op Hem, want Hij draagt zorg u. Zijt matig en waakt! want uw tegenstander, de dui vel gaat rond als een brullende leeuw, zoekend wien hij kan verslinden. We derstaat hem, sterk zijnde in het ge loof, wetend dal aan uwe broederschap, in de wereld, hetzelfde lijden wordt aangedaan. De God nu van alle ge nade, die ons geroepen heeft tot zijne eeuwige heerlijkheid in Christus Jesus, Hij zal ons, nadat wij een weieig tijds geleden hebben, volmaken, bevestigen en grondvesten. Hem zij de glorie en de heerschappij in de eeuwen der eeuwen! Amen. EVANGELIE volgens den H. Lucas. XV, t 19. In dien lijd naderden de tollenaars en de zondaars tot Jesus om hem te hooren. En de Pharizeüfl en de Schrift geleerden morden, zeggende: Deze ontvangt zondaars en eet met hen! Hij nu sprak lot hen deze gelijkenis, zeggende: Welk mensch onder u die honderd schapen heeft, laat niet, als hij er één van verliest, de negen en negentig in de woestijn, en gaat niet naar het verlorene, totdat hij het vin- de? En als hij het gevonden heeft, legt hij het met vreugde op zijne schouders, en te huis komend, roept hij de vrienden en de geburen zamen, hun zeggendeVerblijd u met mijwant ik heb mijn schaap gevonden, dat verloren was. ik 2eg u, dat er aldus vreugde zal zijn in den hemel over éénen zondaar, die boetvaardigheid doet, meer dan over negen en negen tig rechtvaardigen, die geene boet vaardigheid noodig hebben. Of welke vrouw, die tien drachmen heeft, steekt niet, als zij ééne drachme verliest, eene lamp aan en veegt niei het huis uit en zoekt niet zorgvuldig totdat zij ze vinde? En als zij ze ge vonden heelt, roept zij de vriendinnen en de buurvrouwen zamen, zeggende: Verblijdt u met mij I want ik heb de drachme gevonden, die ik verloren had! Aldus, zeg Ik u, zal er vreugde zijn bij de engelen Gods over éénen zondaar, die boetvaardigheid doet. Liturgische Kalender. Week van 9-15 Zondag 9 Juni. 3e Zond. na Pinkst., Tijdeigen, Mis Respice, 2e geb. Oc taaf H. Hart, 3e H.H. Primus en Feli- cianus. Pref. H. Drievuld. H. Kruis. Dinsdag II. H. Barnabas, 2e geb. Octaaf H. Hart, 3e Credo, Pref v. d. Apostelen. Woensdag 12. H. Odulphus, 2e geb. H. Joan. a. S. Facundo, 3e Octaaf H. Hart. Donderdag 13 11. Anlonius v. Padua 2c geb. Octaaf H. Hart, Pief. H. Kruis. Vrijdag 14. Octaafdag Mis v. h. H. Hart, 2e geb. H. Basilides, Pref. H. Kruis. Zaterdag 15. Mis v. O. L. Vrouw Salve (bij Votiefmissen), 2e geb. H.H. Vitus, enz., 3e v. d. H. Geest, Pref. H. Maagd. Evan^elleverklaring. Derde Zondag na Pinksteren. Het H. Evangelie van dezen Zondag verhaalt ons de grootc vreugde die er volgens Jesus' woorden in den Hemel is over de bekeering van een zondaar. Ongetwijfeld heeft de schrijver van dit Evangelie met groote voldoening deze woorden des Heeren opgeschreven. Immers als metgezel van den grooten wereidapostel Paulus schreef de H. Lucas zijn Evangelie-verhaal voor de Christen-bekeerlingen uit de heidenen. Wat moet liet voor zijn lezers een troost geweest zijn te vernemen welk een v ieder hunn groet. Wat hadden de Joodsche over sten, de Pharizeeén, een geheel ver keerde voorstelling van de barmhartig heid en lankmoedigheid van den Heer jegens den armen zondaar. Zij durfden Jezus er zelfs een verwijt van te maken, dat Hij de zondaars liefdevol ontving en met hen at. Hij moest met verach ting op hen nederzien gelijk zij deden en hen van zich stoolen en iederen omgang met hen voor onbetamelijk en ongeoorloofd houdenWel k een schoone en troostvolle gelijkenissen maakt Jezus hier naar aanleiding van die zooge naamde verontwaardiging der Phari zeeén. Hoezeer moesten deze woorden des Heeren de lezers van hel Evangelie opwekken tot vertrouwen en blijde hoop. Om de onredelijkheid van hun keerde begrippen aan te toonen stelde de Zaligmaker den Pharizeeén twee gelijkenissen voor, waarmede Hij hun dit wilde zeggen: Gij zult ongetwijfeld de zorg prijzen van zulk een herder voor zijn verloren schaap alsook de j moeite van zulk een vrouw om haar; 'erloren geldstuk terug te vinden, Welnu waarom misprijst en laakt gij dan Mijn gedrag ten opzichte van de zondaren? Is hun ziel niet van grooter waarde dan een redeloos dier, dan een gering geldstuk? Waarom misprijst gij dan mijn vaderlijke Helde en herder lijke zorg om die verloren schapen te zoeken, te vinden en terug te brengen op den weg der zaligheid. Gij moest er u veeleer over verheugen! Gelijk de herder en de vrouw hunne vrien den en buren uitnoodlgden om zich met hen te verblijden, zoo moest ook gij. in plaats van te morren, u veeleer met Mij verblijden over de bekeering van deze tollenaars en zondaars. Nu ;ij dit echter niet doet, zeg Ik u dat Ie Engelen des Hemels zulks wel met Mij mede doen. Naar aanleiding van deze schoone woorden des Heeren hebben de eerste Christenen den Zaligmaker al spoedig afgebeeld als een herder met een schaapje op de schouders. Eén van de eerste afbeeldingen des Heeren, die we nog terug kunnen vinden in de Catacomben. Moge dit troostvol Evangelieverhaal eiken zondaar diep doordringen van de groote barmhartigheid Gods, eiken zondaar opwekken om met een rouw moedig hart tot God weder te keeren en ons aansporen om eiken zondaar met dezelfde lankmoedigheid tegemoet te treden zooals Jesus dit deed. Lietde. De liefde overwint alles! Moeders die reeds nachten aan de sponde van haar kind gewaakt hebben, weigeren haar plaats af te staan: de liefde vervangt den slaap. De meest afschuwelijk-vcrongelijkten ziet men genade afsmeekeri voor hun aarts vijanden, uit Helde. Jonge meisjes ver zaken aan rijkdommen en weelde, aan een alleszins begeerenswaardig huwe lijk, aan een vorstenkroon, om zich te gaan wijden aan de verzorging van lering-, typhus- en lupuslijders: dwazen van liefde! Jonge tnannen met een blijde toekomst in hun vaderland, ver laten ouders en vrienden, om zich in onbeschaafde oorden, bij wilde volks stammen op te offeren voor het ware geluk van den evenmensch, zonder de minste hoop op een aardsche be looning, omdat de liefde hen dringt. Pater Damiaan kwam in het ballings oord der melaatschen van Molokai en vond er een hel van wanhoop -eestelijkc en lichamelijke ellenden, ilj laat er de zon van liefde schijnen en weet dit tranendal zoodanig om te scheppen dat melaatschen verklaren, niet te willen genezen, gesteld, dat zij dan Molokaï en Vader Damiaan zou den moeten verlaten. Volksoproeren werden gedempt door liefde. Oorlogen werden voorkomen of beéindigd door liefde. Wat heeft de liefde al niet tot stand gebracht, wat al onheil werd de wereld bespaard door liefde! De liefde kan van de wereld een DROQIST Lasnslr. 34 Telefoon 564 Raarn gelukstaat maken. Helaas wij zijn daar verre van! Omdat er zoo weinig liefde is. Alle harten, die nog door waarach tige liefde geadeld zijn, moesten samen spannen om Helde te zaaien.' Naastenliefde! Laat ons bij den allerhoogsten plicht beginnen, zonder Helde lot God is de echte naastenliefde niet denkbaar. Boe zem den menschcn liefde in tot God en de naastenliefde zal er ook zijn Leert de menschen Jezus liefhebben, iar met een echte warme Helde, zoo als Petrus, Joannes, Jacobus den lieven Meester beminden, en vraagt hen dan alles wal gij wilt: zij zullen zelfs wenschen voorkomen. Maar vraagt niet aan vrouwen meisjes zich zedig te kleeden; vraagt niet aan jongelui eerbaar Ie verkeeren vraagt niet aan gehuwden de heilige i Huwelijkswetten na te leven; vraagt niet aan de kinderen te gehoorzamen;: raagt niet aan den werkgever zijn arbeiders te beminnen; vraagt niet aan den werknemer niet alleen aan rechten maar ook aan plichten te denken vraagt niet aan de katholieken trouwe volgelingen hunner Bisschoppen te zijn 't zal geen noemenswaardig resultaat opleveren, wanneer de liefde tot den on- cindlg-beminnenswaardigen Schepper -!et is in hun harten. We hebben onze harten te tnodel- leeren op liet allerschoonste, allerbe minnelijkste Hart van Jesus. We moeten minnaars zijn van het Goddelijk Hart van Jesus en Apostelen van de gods vrucht tot dit H. Hart, welke haar brandpunt heelt in de Allerheiligste Eucharistie. De Meester heeft gezegd, dat Hij ons deze devotie gegeven heeft, „als' een laatste poging zijner liefde om de wereld te redden van den afgrond.' Stemplicht. Herinnerd wordt aan de bepaling opgenomen in artikel 72, tweede lid der Kieswet, dat ieder die volgens de kiezerslijst bevoegd is tob de keuze mede te werken, verplicht Is zich binnen den voor de stemming bepaal den tijd ter uitoefening van zijn (haar) stemplicht in het op de kiezerslijst aangewezen stemlokaal te melden. De kiezer die binnen den daartoe gestelden termijn d.i. vóór 19 Juni a.s. heelt medegedeeld in eene andere gemeente dan die op welker kiezerslijst hij (zij) voorkomt, aan de stemming te willen deelnemen, is va- plicht zich binnen den voor de stem ming bepaalden tijd ter uitoefening van zfin (haar) kiesrecht aan te melden bij het stembureau in het stemdistrict in hetwelk hij (zij) het door hem (haar) opgegeven adres heeft. De kiezer, die niet voldoet aan de verplichting opgelegd bij artikel 72, tweede lid der Kieswet, kan, tenzij den rechter van eene geldige reden van verhindering blijkt, worden gestraft met een geldboete van ten hoogsti drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert eene vroegere ver- oordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, of de deswege opgelegde geldboete vrijwillig is betaald, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden igelegd.t Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek Strafrecht luidende: KANTOORBOEKHANDEL F. TULP Lingestriat 65 t.o, Krommetlrut TEL. 326 ALLE BEN00DI60HE0EN VOOR VEREENIGINGEN Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven ver- bezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een Levennlesle». Tracht steeds rijker te worden, maar an rijkdommen, die door roest noch ,ot worden verteerd. Wie zijn bezit et vermeerdert, gaat in bezit achter- it. Wie zich door menschelijke achting beloond rekent voor het goede, dat hij cioet, werpt een kostbare zaak voor een kleinigheid weg. Zorg, dat gij u nooit laat bcheer- :-;hen door uw aardsche rijkdommen, naar blijf daarvan steeds In waren zin e bezitter. Het geld kan wel een goed lenaar zijn, maar is altijd een slechte icester. Al te grootc gelddorst maakte an een nauwgezet apostel een lagen errader. Wie weet te ontberen, is al- t.jd rijk. Maar wie zich niets kan ont zeggen, is altijd arm; want hij, die eel begeert, moet veel missen. Wees een man van de daad. Hebt gij de landen en zeeén der wereld- c celen slechts op de kaart, dan hebt gij van alle landen en zeeén niets. Hebt gij uw godsdienst en deugd slechts op de kaart van uw denken, zoo bezit ge van den godsdienst, de deugd, niets. Schijnt u de een of andere goede daad onmogelijk toe, geef dan wel acht, of ze u misschien alleen daarom onmogelijk voorkomt, omdat het u behaagt haar voor onmogelijk houden. Wees eerlijk. Wees wat gij schijnt te zijn; en wat gij zijt, wees dat ge heel. Tracht met den tijd vooruit te gaan. De mensch brengt het ver, als hij maar altijd de rechte lijn van den plicht volgt. Verwacht niets van den iijd; de tijd vindt de toestanden, maar maakt zc niet; het is een onbeschreven blad: gij moet het beschrijven. Wie zijn ver betering uitstelt tot den ouderdom, regelt zijn zaken slecht. Hebt gij een gelegenheid om goed te doen, wachl dan niet op een volgende. Maak geen gebruik van de toekomst, maar van het tegenwoordige; verwacht uw vol doening niet in het heden, maar in de toekomst. Denk echter niet, dat gij uw vorde ringen steeds en volledig gewaar wordt; in vele opzichten gelijkt het streven naar volmaaktheid op den nachttrein, waarin de reiziger voor uitkomt. zonder het te merken. Wees nooit laf. Wat de mensch durft, dat kan hij ook. Wat men niet op geeft, heeft men niet verloren, 't Is beter, dat er veel mislukt dan dat ei niets tot stand komt. Tot het vol brengen van groote dingen is noodig: rijp overleg, vaste wil, krachtig han delen; dus een koel hoofd, een vurig hart en een ijzeren hand. Een vonkje moed is evenveel waard als groote bekwaamheid. Volhard en wahkel niet. Goed be- ;inncn is iels, goed eindigen is Twee dingen zijn het moeilijkst te bewaren: het wantrouwen in zich zelven, indien alles goed schijnt te gaan, en het vertrouwen op God, in dien alles verkeerd schijnt te loopen. Bid, alsof geen werken hielp;werk, alsof geen bidden hielp. Wees bescheiden. Nederigheid is de deugd, die ons de grenzen van onze krachten aanwijst, die ons onze fouten doet inzien, die ons bewaart voor over schatting van onze verdiensten, die ons verbiedt, ons boven anderen te verheffen en anderen te vernederen. Zoo iemand bescheiden blijft, niet slechts als hij geprezen, maar ook als hij miskend wordt, dan is hij het inder daad. Uiterlijke praal verachten, vrien delijk en minzaam zijn, bescheiden zijns weegs gaan, met geringschatting van zich zelf spreken, een groot welge vallen hebben in deugd en ootmoedig heid: dat alles kón nederigheid zijn maar ook wel Iets anders. Wat voor u te ver ligt, daar inoet [IJ niet heen loopen; wat voor u te ■oog ligt. daar moet gij niet naar grijpen. Wie niet liooger klimt dan het voor hem bereikbare, behoedt zich voor den val beneden het bereikbare. Een mensch, die zich zelven zoekt. Neder/and rcokt vindt overal tegenstand, Het gedrag is spiegel, waarin eenieder zijn beeld trgcctt. Ruwheid en trots zijn loten Oén stam. Schaam u nooit te be nen, dat gij ti vergist hebt; door zulk een beitenlenls bewijst gij, dat 'j heden wijzer zijt dan gisteren. Blijf u zelven steeds gelijk. Wat er ook moge gebeuren, wees niet uitge laten noch van vreugde noch van ver driet. Ons oordeel omtrent nuttig of schadelijk Is bcdricgelljk. at u nooit verschalken. De harts tocht is als vuur: het vuur is nooit crzadlgd. In leder mcnschcnhart woont en duistere, ontzettende macht. Hoe vele onvoorzichtlgen heeft die macht in schande en ongeluk gestort voor tijd en eeuwigheid! Nooit gebruiken wij fijnere kunstgrepen, dan wanneer Wees altijd strijdvaardig. De waar heid alleen in 't geheugen Is gelijk tan hei zwaard In de schcedc. Wij :ijn van alle kanten van vijanden omringd: gij moe. de waarheid In 't hart dragen, om ze in 'I leven te gebruiken. De menschen beoordcclcn het hart naar de woorden, God beoordeelt dc woorden naar het hart. Uit den Omtrek Soest De Prov, Staten van Utrecht hebben verleden jaar het besluit van de alge- mecne vergadering der P.U.E.M. tot aankoop van een stuk grond aan het Merwedekanaal te Utrecht goedge keurd. Deze grond is bestemd voor dc stichting van één der belde translor- matorstations, welke In verband met den bouw van eene hoogspannings geleiding van de centrale aan het Mer wedekanaal naar Amersfoort noodig zullen zijn. Voor de stichting van het tweede station is dc P.U.ËT.M. er in geslaagd de hand te leggen op cenige perceelen te Soest, ter gezamenlijke grootte van pl.m. 15.000 vlerk, meter, toebehoorende aan A. W. cn I. P. van den Breemcr, tegen den prijs van f0.90 per vierk. meter, Ged. Staten is gebleken, dat dc lig ging van het terrein gunstig is, dat geen ophooging daarvan noodig zal zijn en dat eene spoorwegaansluiting met betrekkelijk geringe kosten tot stand is te brengen. Bovendien is dc stand van de kom der gemeente Amers foort zoodanig, dat deze voor liet trans port van de benoodigde energie, ook in eene verre toekomst, geen bczwa- zal opleveren. Bij de ten gemeentchuizc gehouden aanbesteding voor den bouw van een blok van vier noodwoningen aan den Wieksloterweg is ingeschreven doorj. Mets, voorf 5150.00, B. Vlug f4775. M, Hornsveld f 4900, Karclse en Rade maker f5179 en R. Nljborg (5080. Burgerlijke Stand. Geboren: Oretha, d, v, J, Spelt en A. Lammertse. Arlc, z. v, J, Slock- schen en G. Broekhuizen. Johanna Catharina Geertrulda, d, v. J, Elbersc en R. G. Koppen. Gehuwd: J, A. Wiersma en H. C. Brommer. Ovcrl. Evert Bosboom, 69 jaren weduwn, v, A. H. Spijker. Antje Vader, 73 j„ wed. v. J. Maat. Gemengde Berichten Bij werkzaamheden in een tunnel van een in aanbouw zijnden berg- spoorweg in de Belersche Alpen stoo- te men op een oude, nog niet ontplofte 'Ic ontplofte. Twee ar- gedood, twee zwaar en cén gewond. Bij Saarbruckcn vonden twee per sonen in een boach een granaat van 170 m.M. welke ze mee naar huls nu- I. Een der buren zou de granaat demonteeren, doch plotseling sprong dc granaat uit elkaar, waarbij twee der aanwezigen werden gedood en de der de levensgevaarlijk gewond. De kamer werd geheel vernield. In het Oostcrlljk deel van Noord- lijk de bastaard-sati|ntups. Thans is ook het vier verdiepingen hooge gebouw van liet Algemcene Ziekenhuis te Chicago In vlammen opgegaan. Volgens de eerste berichten is het gelukt alle zieken hetzij langs trappen, hetzij met brandweerladders, in veiligheid te brengen. De brand moet In dc wasscherlj zijn ontstaan. de Kon. Ned, Zoutlndustrle te Boekelo is een ernstig ongeval gebeurd. Eenige arbeiders waren bezig een muur 41-jarige arbeider, wonende Ie En schede cn vader van 7 kinderen, werd levenloos onder het puin vandaan gehaald. In een nieuw geopend koffiehuis op den hoek van de Friedrichstrasse te Berlijn zijn 10 jongedames met schrijfmachines beschikbaar om voor de bezoekers brieven te tikken In dat zelfde koffiehuis kan men zich ook laten scheren en knippen. Bij auto-rennen op den weg Torento St, Agatha (Itallé) kwam een auto in een bocht In botsing met een ande ren wagen. Eerstgenoemde auto werd geheel versplinterd cn de bestuurder was op slag dood. Van dc andcic auto werden vier inzittenden zwaar gewond. Te Zandcwccr, In de gemeente Kantens, Is een schip, geladen met stroo, tijdens de vaart in brand ge raakt en totaal vernield. Volgens officlccle mcdcdcellngzijn hij de jongste aardbeving In Klioras- san (PcrzU!) 3253 menschen gedood en 1121 gewond; 88 dorpen werden verwoest en 6542 stuks vee kwam om het leven. De beide Italiaansche vulkanen Vesuvius en Etna zijn weer gaan wer ken. Grootc stroomen lava vloeien langs de bergwanden naar beneden. Voorloopig bestaat er nog geen gevaar voor de omwonenden. Te Gouda is een 7-jarig jongetje bij het bloemenplukken in net water geraakt en verdronken. Tc Nieuw-Bcerta, waar een staking onder dc landarbeiders is, zijn In huizen van werkwilligen dertig ruiten ingeworpen. Het detachement mare chaussee aldaar is verdubbeld van Nobile heeft, blijkens mcdedeclin- gen van de Italiaansche regeering, Behalve dc kostbare menschenltvtns, die verloren gingen. Bij Examens en Openbaar Optreden blijft men kalm en helder door hel gebruik vin Mljnbardt/•nuwtibletteo. ülazen buisje 73 ct.

De Eembode | 1929 | | pagina 1