i Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken K. Spaarbank - Amersfoort Advertentiën 25 cent per regel. Billijke taneven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. Adverlentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór uur in den morgen zijn bezorgd. Dc €embode Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Builen Amersfoort'f 1.10 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Drie en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Dinsdag 11 Juni 1929 - No. 21 Een wet die als het ware tot i fijnste ventten van 't menschetijk teven geschreven staat is dese dat buitenspo righeid, het misbruik maken van wat op tichse/f goed is, noodlottig sal eindigen, zoodat genoegens en genietingen n dan herzien moeten worden en we lichaam en geest, die er misschien door geleden hebben, gelegenheid moeten geit zich te herstellenis dit laatste 't geval, dan nullen we ons voor oubefaaldtn tijd alle genot moeten ontseggen. Waarlijk wijs is hij, die dese wet erkent Late kijken waarheen we willen, in of buiten of rondom ons, we sullen tien, dat op den middenwegarmoede noch buitensporig rijkdom, een goed verstandig gebruik van alles zonder losbandigheid het inslaan van tijwegen langs den hoofdweg onschul dige en gezonde door God gegeven en door God bedoelde genoegens en vreugden gevonden kunnen wordenmaar we moeten nooit soö ver afdwalen dat we den weg self uit het oog verliezen. Elke morgen is een nieuw begin. II zi/n, a/s het ware juist aan 't begin van 't teven. II 'e hebben het geheel en al in onze eigen handen lin wanneer de morgen met het nieuwe beginnen komt, dan moet het gisteren gisteren blijven, waarmee we niets te maken hebben Klassenstrlld. Ook wij. erkennen het (eit van den klassenstrijd; we moeten het, helaas, omdat de naakle en harde werkelijk heid er ons nog al te veel toe dwingt; maar iegelijk betreuren we liet (eit, we keuren het af, we veroordeclen het zoovel bij werkgevers als werknemers, Heel onze katholiek-sociale werkzaam heid moet er op gericht zijn het uit de wereld te helpen, omdat wij strijd en machtsvorming zonder meer niet als waarachtige beschavingsfactor kun nen aanvaarden en omdat we in en door ons christelijk beginsel gelooven aan andere zedelijke krachten, die de botsing van belangen in een hoogere eenheid kunnen oplossen. Voor Socialisten daarentegen is de klassenstrijd niet alleen een feit, dat ze niet betreuren, maar een idee, waaraan ze hun hart hebben verpand, een beginsel, van welks doorvoering in de praktijk ze alle goeds verhopen. De geschiedenis der inenschheid. zoo luidt hun geliefkoosd vooroordeel, is de geschiedenis der klassenstrijden! Voor den Christen is de klassenstrijd het betreurenswaardig maatschappelijk verschijnsel, dat hij hoe eerder hoe liever als een sloopende kanker uit het maatschappelijk lichaam poogt uit Ie snijden; voor den socialist is hij van het maatschappelijk organisme de ziel, de harteklop, dien men moet pogen te bevorderen en te versnellen. De kwestie, scherp gesteld, komt hierop neer: wij beiden, Christenenen Socialisten, erkennen bestaande mis standen; beiden zien en erkennen we de tegenstelling van belangen, die zoo vaak in onze moderne maatschappij inrichting aanleiding geeft tot botsing en strijd. Over dit alles zijn we het roerend ééns, Maar uitéén gaan onze wegen, als we staan voor de vraag, hoe die misstanden moeten opgeruimd en die belangentegenstelling kan verzoend worden. Dan zegt de socialist, dat zulks alléén kan door strijd en machts vorming van de klassen tegen elkander en dat is zijn klassenstrijdleer: de Christen daarentegen belijdt, dat er één liefde is voor beide, waarin beide klassen gelijkelijk onderworpen zijn en dus zich onderwerpen moeten, en daar hebt ge de solidariteitsgedachte. Men moet zich niet voorstellen, dat de leer van den klassenstrijd iets toe valligs is aan het socialisme; dat de sociaal-democratie op zekeren dag zou kunnen zeggen: nu zullen we onze klassenstrijdleer maar prijsgeven en overloopen naar de solidariteitsge dachte. In dc praktijk kan zij dat mis schien tijdelijk wél, maar in theorie nooit; want even wezenlijk als de laatste behoort tot het Christelijk be ginsel en er uit opbloeit als een bloem uit dc kiem, even principieel-nood- zakelijk behoort de eerste tot het so cialisme en komt er uit voort als de damp uit het moeras, KANTOORBOEKHANDEL i F. fi. TULP m Lingestraat 65 t o. Krommestraat TEL. 526 ALLE BENOODIGDHEDEN VOOR VEREENIGINGEN Uit de West. Het ministerie van Koloniën deelt hel volgende medeIn den loop van den nacht van 8 op 9 dezer heelt een gewapende bende, van naar schatting vijfhonderd Venezolanen, met blijkbaar tegen de Venezolaansche regeering ge richte bedoelingen de militaire politie macht te Willemstad overvallen. On danks den tegenstand der wacht werd deze door de overmacht der rebellen overmand. De sergeant-majoor V. werd hierbij gedood, de sergeant M., zoo mede brigadier van V., zwaar en een aantal minderen licht gewond. De bri gadier van 7„ is volgens een nader bericht aan zijn wonden overleden. Dc bende plunderde het munitiema gazijn der kazerne en wist daarop den gezagvoerder van een in de haven liggend stoomschip te dwingen hen naar Venezuela over te brengen. Zij slaagden er bovendien in den gouver neur en den commandant der politie- troepen bij verrassing op te lichten en met enkele militairen aan boord van den stoomer te brengen. De gou verneur, de troepencommandant en de militairen zijn intusschcn naar Willem stad teruggekeerd. Dezen heelen nacht had het ministerie ongestoord draad- looze verbinding via het gouvernements radiostation op Curasao met de auto riteiten ter plaatse, die na enkele uren den toestand bleken te beheerschen. In den loop van den nacht kon de gouverneur rapporteeren.dat ter plaatse alles rustig was. De Curaijaosche Pe troleum Industrie Mij. werkt door; op haar terreinen heeft geen rustverstoring plaats gehad. Morgenochtend vertrekt Hr. Ms. „Kortenaer", die onlangs van oefeningen in de Noordzee uit Curasao terugkeerde en binnenkort weer der waarts zou vertrekken, van Hoek van Holland naar Curasao met de volledige bemanning, versterkt door een landings divisie, terwijl Hr. Ms. „Hertog Hen drik" gereed wordt gemaakt voor een eventueel spoedig vertrek naar de West-Indische wateren. Curagao, het grootste eiland van de Eilanden onder den Wind, bevat een oppervlakte van 500 vierkante K.M. ongeveer van de Nederlandsche provincie Limburg. Het heeft een diepe, veilige en gemakkelijk te bevaren haven voor de groote vaart, de haven van Willemstad, die als ovcrscheep- haven en als olie- en kolenstation in Wcst-Indië van groote beteekenis is geworden. De sterkte van de bevolking van Willemstad bedroeg 1 Januari 1928, 19061. Vandevoortbrengselen van het eiland noemen wijoranjeappelen, waarvan de bekende oranjeschillen voor likeur- fabricatie worden vervaardigd. 4Verder phosforzuurkaik, waarvan er in 1927 '"18881 ton werden uitgevoerd. De op Curacao gebouwde schoeners hebben een goeden naam. Op het eiland vindt men een ijsfabriek en een struisvogelpark. De Nederlandsch-lndische gasmaat schappij heeft ook hier haar inrich tingen. ,e levert de electriciteit van het eiland. De waarde van den invoer op Curasao bedroeg in 1927 f 13.509.800. De uitvoer bedroeg in hetzelfde jaar f 13.412.700. De doorvoer van de haven bedroeg in 1927 f 13.708.300. Uit den Omtrek Barneveld Burgerlijke stand. Geboren Aart, z. van H. v. Miigen en W. Hofstede. Evert, z. van J. Brunekreeft en E. v. Looljengoed. Aart Anloon, z. van D. A. Schuld en J. W. v. Donkersgoed. Arendje, d. van G. Scheeper en A. Plak. Antony Reinand, z. van O. v. d. Woerd en A. R. ten Ham. Hendrika Everdina, d. van E. Top en H. v. Milligen. Alida Gerdina, d. van H. Koot en A. Groeneveit. Cornelia Theresia, d. van J. H. v. Soesbergen enC. M. Tol boom. Gerrilje, d. van E. M. van Manen en M. Lieftink. Ondertrouwd Beerecamp en P. Brons. OverledenGijsbert v. d. Pol, 83 jr., wedn. van G. Mastenbroek. - Hendrik Borgers, 68 jrwedn. van A. v. Esveld. Antoni R. v. d. Woeid, 3 uren. Hooglanderveen Een leerzaam en prettig uitstapje. Onder leiding van den Geestelijken Adviseur en den technischen leider den Jongen Boerenbond alhier, maakte een zeer grootJ aantal leden een excursie naar Noord-Brabant. Tot "s-Bosch per trein, werd de reis per autobus dien dag verder afgelegd. Het eerst werd bezichtigd liet groote gebouwen-complex van N.-Br. Christel. Boerenbond te Vechel. Ondei leiding van den bedrijfsleider werd ons een kijk gegeven op wat eenheid ook onder de landbouwers vermag. De vereeni- ging zich uitstrekkende over de bis dommen 's-Bosch en Breda telt 40000 leden en heeft alhier een continubedrijf gesticht waar de technische inrichting in allen deele gericht is op vlug en goed werk, maar vooral op het afleveren van „eerste klas" benoodigdheden voor het boerenbedrijf. Kortom, alles maakte op de bezoekers een geweldigen indruk en niet het minst de groote opslag plaatsen voor kunstmest, meelvoeders granen. - Na een verblijf van ruim twee uren werd dc reis voortgezet naar Handel, 't Van den Eizendorp en Sint Anthonis, om de aldaar pas aangelegde en reeds lang in cultuur zijnde hcide-ontgin- ningen te bezichtigen. De te velde staande gewassen beloofden een goeden oogst en gaven een beeld van wat en van dorre heidevelden maken kan. Zij die een boerderij wenschen te stichten, worden sterk aangeraden aldaar een kijkje te gaan nemen. Teruggekomen te 's-Bosch werd een bezoek gebracht aan de kathedraal „St. Jan" en de prachtig beschilderde Sint Jacobskerk. Daarna werd een wan deling door de stad gemaakt en na tuurlijk een bezoek gebracht aan den beroemd geworden Raadskelder. Zeer voldaan over alles, wat gezien en genoten was, keerde het gezelschap, waarbij zich inmiddels hadden aange sloten ook de zeer vele leden van den Jongen Boerenbond te Hoogland, die onder leiding van hun Geestelijken Adviseur en technischen leiderde heide- ontginningen in de gemeente Someren hadden bezocht, wederom op het late avonduur huiswaarts. Soest Twee paarden, gespannen voor een boerenwagen, komende van den Koud- hoornweg, zagen op een gegeven moment de kans schoon om er met wagen en al vandaar te gaan. In eeh flink tempo ging het voor waarts langs de Bosstraat, over den spoorwegovergang aan den Ossendam- weg, langs Ossendamweg, vervolgens langs Soesterbergschestraat, Rijksstraat weg, Koninginnelaan en Beetzlaan tot aan de openbare lagere school, waar men er in slaagde de dieren te grijpen. Een en ander had nog al veel bekijks. Persoonlijke ongelukken zijn hierbij gelukkig niet voorgevallen. Wegens mishandeling van een zekere S., wonende in een noodwoning aan den Wicksloierweg, werd door de politie tegen N, alhier proces-verbaal opge maakt. Bovendien werd N. nog ver- baliseerd, omdat hij eenige ruiten had vernield. Burgerlijke Stand. GeborenGretha, d. van J. Spelt en A. Lammcrtse. Arie. z. van J. Stockschen en G. Broekhuizen. Johanna Catharina Geertruida, d. van J. Elberse en R. G. Koppen. Oehuwd J. A. Wiersma en H. C. Bremmer. OverledenEvert Bosboom, 69 jr., wedr. v. A- H. Spijker Antje Vader, 73 jr. wed. v. J. Maat. BERICHTEN UIT AMERSFOORT GAS ln verband met het voornemen een fl nke e.-.Ira-afschrijvir.g op de bezit tingen van de gemeente-gasfabriek toe te passen, werden deze bezitingen door een deskundige commissie gelaxeerd. De uilslag der taxatie was, dat de geschatte waarde de boekwaarde over- trot met rond f32,500,- In het geheel benadert de waarde der bezittingen negen ton. Waar nu bleek, dal van het voor afschrijving beschikbaar gestelde be drag nog wat overbleef nadat elk ob ject was behandeld, werd besloten liet restant af te schrijven op bezittingen, die daarvoor vervolgens het meest in aanmerking kwamenonder meer munt- gaspenningen enz. De jaren waarin de exploitatie van liet gemeentelijk gasbedrijf veel zor gen baarde liggen nog niet zoo ver achter ons. De toestand is, bij matige tarieven-heffing, allengs gunstiger ge worden. Toch eischt goede koopmanschap die men ook in een gemeentebedrijf niet straffeloos kan verwaarloozen. het bedrijf financieel sterker te maken. De overname van het electriciteils- bedrijf zal den afzet van lichtgas in ongunstigen zin gaan beinvloeden. In Zeist b.v. waren in korten tijd 700 verwisselingen van gas op electriciteit na de overname. Bovendien is te voorzien, dat in de bekomst, allengs ineer, een beduidend kwantum der productie zal moeten worden afgezet tegen lagere prijzen met minder winstmarge. Gas als warmtebron benutten op groote schaal, is alleen dan mogeiijk wanneer de meter-prijs zoodanig is gesteld, dat met vaste brandstof kan worden geconcurreerd. Deskundigen nemen aan dat die concurrentie eerst mogelijk is bij een prijs van 3'/a 4 ct. per M3. Dit alles noopt tot vermindering van kostprijs door vermindering van rente last en exploitatie-kosten. Bovendien komen er ten aanzien van de gasvoorziening in de naaste toe komst nog andere zaken in het geding. in de cokesovens van het hoogoven- bedrijf fe Velzen en van de Limburgsche mijnen wordt momenteel meer gas ge produceerd dan heel Nederland ver bruikt. Het gas, geproduceerd in cokesovens heeft groote voordeelen, door o.a. beter en vooral goedkooper te zijn dan het gas, dat tot op heden in het overgroote deel van ons land wordt gebruikt. In Limburg en ook reeds in Brabant, betrekt men op het oogenblik gas, gevormd indecokesovenondernemingen van de Staatsmijnen Emma en Maurits. De toevoer door autogeen gelaschte buizen met een doorsnede van 30 c.M., functionneert uitstekend. Een groot beletsel voor meer alge meen gebruik van dit gas vormt voor- loopig nog de tegenzin bij veie ge meenten tegen intercommunale samen werking, welke voor een gezonde ont wikkeling van de gasdistributie nood zakelijk is. Ook de omzetting der bedrijven zal oorloopig nog een grooten hinderpaal Maar deze omstandigheden zijn niet 'an blijvenden aard. De huidige productie der Staats mijnen Emma en Maurits bedraagt 700.000.000 M.3, per jaar. Het gasverbruik in Nederland be draagt slechts 550.000.000 M.3 zoodat nu reeds de beide Staatsmijnen geheel Nederland van cokesovengas zouden kunnen voorzien. In Noord-Duitschland is het gebruik ui dit gas reeds algemeen en zijn de productie-centra gevestigd te Hamburg en Essen. De prijs, welke te Amsterdam zou moeten worden betaald voor het vanuit Limburg aangevoerde gas zou bedragen hoogstens l'/a cent per M.3 tegen een huidigen prijs van 3'/j ct. p. onder controle Centrale accountantsdienst Ned. Boerenbond Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit d.d. 14 Maart 1913, no. tW De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANOEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uur; WOENSDAG AVONDS van 7 o 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk ingaande rente 3*/,o pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. KassierAmsterdamsche Bank. i oen ae neer nooraewier in ue laar- sa ste raadsvergadering mededeelde waar- I"l /rNfln R om hij voor de exploitatie van stads- Kantoorboekhandel PUR.OL er op Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwondcn, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest M.3 Dit alles overwegende, en bedenkend dat besturen vooruit, zien eischt, is het financieel sterker maken van het gasbedrijf in een overgangsperiode eisch van goede economie. T. G. GEMEENTE-EXPLOITATIE. Toen de heer Noordewier in de laat-l hij voor" de exploitatie autobussen kon meegaan met den gekozen bedrijfsvorm van een vennoot schap, gesticht met gemeentelijk kapi taal, leek dit vreemd in 't oog van hen, diemeenen dat een sociaal democraat altijd en overal de gemeente-exploitatie moet voorstaan. Men houde echter in 't oog, dal ook hier kentering is te bespeuren. Immers, in het bekende socialisatie- rapport der Sociaal Democratische Ar beiders Partij, werd reeds de wensche- lijkheid aanvaard van de stichting van 1 .drijven, los van politieken invloed, e als zelfstandige publiekrechtelijke lichamen, in de gemeenten optreden. T. G. BEDRIJFS-RESERVEFONDSEN. in de laatste raadsvergadering be sprak mr. Stadig in afkeurenden zin de berekening van rente, voor geld verstrekt aan een gemeente-bedrijt uit het bedrijfsteservefonds. Deze rente-bijschrijving is nochtans, zakelijk opgevat, behoorlijk te verant woorden. Het bedrijfsreserve-fonds is een zelf standig bezit ten nutte en ten dienste van het bedrijf. Gelden uit een bedrijfs- reservefonds moeten rente-gevend wor den belegd. Men benut ze hier als bedrijfskapitaal en logisch is het dus dat er rente wordt berekend. Werd het geld niet in het bedrijf benut, dan zou toch door belegging elders, rente wor den gekweekt. Gedep. Staten achten renteberekening en rentebijschrijving in het belang van een|gemeente-bedrijt en ook noodig voor een goed inzicht in de bedrijfsrekening. Men kan die opvatting volkomen deelen. Maar men zou ook nog kunnen wijzen op het feit, dat de verordening op het financieel beheer der gemeente bedrijven rentebijschrijving voorschrijft. SAMENWERKEN. We leven in een tijd zóó vol anti christelijke stroomingen, dat de geloo- vige volksgroepen, hetzij katholieken, hetzij protestanten, hetzij calvinisten zich tot een cultureel eenheidsfront moeten samensluiten. Zulks moet niet geschieden op den zwakken bodem van zalvende compro missen, maar op den hechten grond- van principieele wederkeerige Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau en onder algeheel behoud van t specifieke karakter. We staan immers allen geworteld .jn religie, welke tal van algemeen menschelijke zijden en nuances kent. Daarom kunnen wij met al de ande- ..n, die naar het Licht streven, ge meenschappelijke daden verrichten, zonder daarbij ons eigen karakter prijs te geven. Met allen die zoo denken, houden wij gaarne vriendschap en zoo hier daar een bitter woord valt, dan v( geven we zulks met begrijpende liefde. Ds. Lingbeek c.s. denken er blijk baar anders over. T. G. Donderdag 13 Juni, Vrijdag 14 Juni, Maandag 17 Juni en Dinsdag 18 Juni. Aan de Rijkskweekschool voor on derwijzers en onderwijzeressen alhier, is de aanvang van den nieuwen cursus 3 September a s. Aanmelding van leer lingen voor de te, 2e en 3e klasse bij voorkeur vóór Juli a.s. Inlichtingen verstrekt de directeur; spreekuren: (Heerenstraat 4) Dinsdag 2—4, Don derdag 1 3 en Zaterdag 10—1. Ged. Staten stellen voor aan den Amersfoortschen proeftuin een subsidie van f250 te verieenen. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Vuur aanleggen met brandgevaar voor gebouwenJ. v. d. H., Hoevelaken f 10 of 2 week tuchtschool. Jachtwet: A. W. v. E., Woudenberg 5 of 1 week tuchtschool. Dronkenhap: A. J. de V., Amersfoort 10 of 5 d.; A. E. J. K., Apeldoorn d.W. de G., Baarn id.; A. v. Z., Nijkerk id.; G. K., Utrecht id.; W. R., Amersfoort f 15 of 10 d.; E. G„ Amsterdam id. plus f 25 of 10 d. voor valschen naam. Opgave valschen naam: C. de J„ Utrecht f25 of 10 d. Op hinderlijke wijze volgenE. v. K., Woudenberg f 15 of 10 d J. v. G., idem. Loopen op verboden grond: F. B. P., Amsterdam f3 of 2 d.G. J. K., Amersfoort id. Rijden op verboden grondC. O., Barneveld f2 of 1 d. Vee laten loopen op anders grond: A. J. de R,, Soest f5 of 3 d„ f 10 of 5 d„ f 10 of 5 d. Onbevoegd sterke drank verkoopen: J.J. W., Baarn f30 of 10 d. en verb, dranken. BoterwefJ. v. O., Soest f5 of 2 d. Vuurwapen afleveren aan een jong- mensch: A. K, Eemnes f 10 of 5 d. LeerplichtwetW. A., Amersfoort f 25 of 10 d.; M. F. C., Amersfoort f 10 of 5 d.; C. L, Bunschoten id.; A. H, Spakenburg f7.50 of 5 d. Arbeidswet: A. de N., Amersfoort 25 of 10 d.J. V, Amersfoort f20 of 10 d.W. H., Bunschoten f 10 of 5 d. Te Soest waren verkoopen, die niet voldoen aan de eischen: A. G. K., aldaar f30 of 15 d. Te Eemnes zonder vergunning een publieke vermakelijkheid geven: E. J. W., aldaar f 1 of 1 d. Wielrijden zonder licht: H.V., Amers foort f5 of 2 d.I. M„ id. f3 of 1 d. Idem zonder bel.: J. B., Amersfoort f2 of 1 d. Autorijdend links van den weg: H. J. V., Soest f 10 of 5 d.H. V.. Spaken burg f 5 of 2 d. Idem op rijwielpad: A. v. d. N., Bussum f 5 of 2 d. Idem niet uitwijken: G. H.. Bun schoten f10 of 5 d. Idem de veiligheid van verkeer tn gevaar brengen: W. v. d. M„ Bun- KIEZEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. De Burgemeester van Amersfoort vestigt er de aandacht op dat krach- f tens de bepalingen der Kieswet, gele genheid bestaat, dat de kiezer bij de f verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (welke dit j jaar op 3 Juli wordt gehouden), in- t plaats van in de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een antterp i aan de stemming deelneemt. Zij die voor deze bevoegdheid ge- bruik wenschen te maken, kunnen zich buiten dc gewone uren op den dag t daarvoor vastgesteld, ook in persoon I schoten 110 of 5 d. aanmelden ten Stadhuize (Bureau Ver-1 Met auto te snel rijden in Soest: kiezingen) telkens des avonds tusschen h. R„ Amsterdam f 15 of 10 d.; C, K, 19 en 20 uur, op Woensdag 12 Juni,Loosduinen f3 of 3 d.

De Eembode | 1929 | | pagina 1