Kat Advertentiën 25 cent per regel, voor handel en nijverheid bij ge teeren. Advertentiën moeten Dinst vóór 8 uur in den morgen Kantoor en Drukkerij Langegri Drie en wei de streken, welke aanleiding gaven geheel nieuwe conclusion, waarvan er een paar laten volgen. De dings-theorie van Stegïich Is op lboomen niet toe te passen, daar wortelsysteem in ieder nieuw groei- zich over een nieuwen bodemring den boom uitbreidt. Bemesting .s den omvang der kroon, zooals het tuinbouwbedrijf aanbevolen dt, is absoluut nutteloos en onvoor- 'g, daar de wortels zich tot buiten kroonomvang ontwikkelen. De be- !ing bij draagbare boomen zal Is over de geheele oppervlakte de aanplanting geschieden. Bij de lipg der boomen moet de afstand bepaald worden naar de tevour- kroonuitbreiding, doch naar de illjke ontwikkeling der wortels. diepte, welke de wortels in den Er hebben zoo weinig menschen suc ces in het [teven, omdat zoo weinig j menschen den takt bezitten met alle menschen om te springen. Het Oeld. De maatschappelijke arbeidsverdee- ling is vooral oorzaak geweest, dat de menschen het overzicht over het ge heele proces verloren, de meest gewo ne zaken onbegrijpelijk werden. Zoo was 't in den tijd der loons verlagingen, dat iemand de vraag stel de, waar toch al dat geld gebleven was; waarom vroeger wel en thans niet meer de hooge loonen konden worden uitbetaald. Het antwoord op die vraag is na tuurlijk zeer eenvoudig. Of een ondernemer tot loonsverla ging moet overgaan is niet afhankelijk van de grootte van zijn vermogen, van zijn geldbezit, maar wei van de prij zen, die hij voor zijn goederen maakt. Het is voor de ondernemer onmo gelijk meer te betalen dan hij ontvangt, anders zou zijn vermogen spoedig ver dwenen zijn. Zelfs al was het geld verdwenen, al waren de ondernemers zoo arm als Job geworden, dan zou niet tot loons verlaging behoeven te worden overge gaan. wanneer de goederenprijzen. die gemaakt worden, toestaan het grootcre loon te blijven uitkeeren. Niet het geld was verdwenen, maar de arbeidsinogelijkheid op grondslag van eenerzijds de bestaande loonen, anderzijds van de goederenprijzen. Wat uit het stellen van die vraag vooral sprak, was dit, dat de maat schappelijke verhoudingen voor den steller zoo verward waren, dal hij nog niet zag de wet van den arbeid, dat hij niet begreep, dat slechts de arbeid en de arbeid alleen de schepper van allen rijkdom, van alle welvaart is, dat de grootte van zijn loon direct verband hield met de grootte van het voortgebrachte. Nu zijn vooral die bankbilleten ook geld, wel eigenaardige papiertjes, wat de gewone mensch wel in de war moet brengen. Wat is hunne beteekc- nis? Het spreekt vanzelf, dat men van die papiertjes er zoovele kan drukken als men wil. Alleen dient men natuur lijk te begrijpen dat het maken van die papiertjes met de vergrooting van den maatschappelijken rijkdom niets te maken heeft. Deze wordt slechts vergroot door den arbeid. De Nedcrlandsche Bank drukt bank biljetten en deze bankbiljetten worden aan degenen, die er om vragen, gege ven. Niet voor niets! Neen tegen een betalingsbelofte, b. v. een wissel. Het uitgaande bankbiljet komt automatisch terug naar de Nederlandsche Bank, het crediet wordt terugbetaald. Anders is het met de biljetten, door de Nederlandsche Bank(circulatiebank) aan de regeering gegeven. De regee ring kan soms in de onmogelijkheid zijn die biljetten terug te geven. Kan de particulier dit niet, dan wordt z'n boeltje verkocht. De regeering gaat z'n boedel niet verkoopen. die doet [Heit (pier op. Maar wanneer dit gedaan is, is er voor de Nederlandsche Bank geen enkele reden meer aan de regee ring de geleende bankbiljetten terug te vragen. Heeft ze er noodig, dan drukt ze maar nieuwe. Gevolg van een en ander is, dat het bankpapier de precieert, in waarde terugloopt. Dit openbaart zich hierin, dat de goederen prijzen omfioog gaan, voor den gul den kan men minder krijgen dan vroe ger, de koopkracht van den gulden vermindert.. De depriciatie van de Reichsmark was er een voorbeeld van, dat de depreciatie zoover kan gaan, dat het papier hcelemaal niets meer waard is. Hel goudgeld behoudt zijn waarde, krijgt een hoogere waarde dan zijn nominale: het goudgeld doet agio. H. Vruchten. Versch ooft is gezonder dan gekookt en ingemaakt. Juist in verschen toe stand komen de volle aromatische eigenschappen der vruchten tot haar recht en verkwikken zij des te meer. Bovendien bezit volkomen rijp fruit een groot suikergehalte in licht ver teerbare vorm, dat hooge voedings waarde bezit. De zoStheid van versche vruchten beschadigt ook niet de tanden, zooals sommigen beweren. Boterhammen met vruchten is een uitstekend ontbijt en avondeten voorkinderen. Wie kinderen tracteeren wil. geeft ze geen koekjes of taart, maar versch, rijp fruit. Vruchten zijn een zeer geschikt mid del tot regeling van diëet en tegen verstopping en dus aan vetzuchtigen zeer aan te bevelen, vooral de zure soorten. Ook andere afscheidingen van het lichaam worden door vruchten be vorderd, vandaar ook haar gunstigen invloed op nierlijders. Vooral ook wer ken zij gunstig bij menschen, die een ittend leven leiden. Vruchten zijn ook reinigers vai bloed en verbeteren dit, zij genezen dus uitslag en andere huidziekten. Plantenzuren werken ook vernieti gend op ziektekiemen, door het eten van een appel voor het naar bed gaan, wordt de mond op aangename wijze 4 St. Jans-zegen. Een Keulsche Sage. Daar hoorde zij, boven op de kade, een vroolijke mannestem zeggen„Deze schoone jonkvrouw zal eenmaal een tref felijke huisvrouw worden, want wijse lijk koos zij licur plaats heel vooraan, zoodat 't stroomende water haar de zon den van anderen niet kan toevoeren." Zeer beschaamd en verward begon zij haar spreuk weder op te zeggen, toen de spreker voortging: „Hoe is het, Meester Koenraad, hebt ge onder al deze schoonen nog geen enkele van uw gading gevonden? Gij hebt óns een bruid geworven, en nu zouden wij gaarne ook iiw bruidswerver zijn, daar gij geen vader of verwanten meer hebt. Of zou het waar zijn, wat onze hof dames elkander vertellen, dat gij hart en Duitschen naam te Bologna verloren hebt?" Een andere stem antwoordde: „Neen, Heer Hertog, al hebben ze mc daar ginds ook in een Latijnsche Merula (merel) herdoopt, een Amsel (merel) blijft Duitsch, en zoekt haar nest tehuis bij de wilde rozen." Er was in deze woorden iels dat Giritha wonderlijk bedwelmde, terwijl zij haastig opstond en zich omwendde. Maar ook Vrouw Gertroed had iets van het gesprek opgevangen en zich omgekeerd. En toen zij zag wie achter haar stond, werden in haar de schoon- 9 sle herinneringen aan haar jonge jaren fc wakker, toen ook zij aan het hof kwam en haar zwart weduwkleed aan wcers- kanten sierlijk met twee vingertoppen tl9 optillend, maakte zij voor den op deCn kade staanden hertog een onberispelijk- hoofsche buiging. Die had er schik in L- en boog terug, ijlde de trap af, en geleidde de oude dame hoffelijk naar, de kade. I Giritha liep achter die twee aan,/ naast den dokter, zonder diens aan geboden hand te nemen. „Vetgecf mij* indien ik u gister beleedigde," sprakjl hij; „het was niet mijn bedoeling." Tevergeefs zocht zij naar een antwoord.iai En als door een nevel klonken dclfll woorden harer moeder tot haar över,;r die op een vraag van den hertogant-,P( woordde: „Knsoar Hirtz. uit het Gouden ;«t' woordde: „Kaspar Hirtz. uit het Gouden, Hert, om Uwe Genade te dienen. Uwe, Genade's vader heeft menig vat edelen' rijnwijn van hem gekocht." )öt; „Van dien wijn hebben wij nóg, en we zullen er nog dikwijls van drinken f op uw gezondheid en die van deze™ schoone jonkvrouw," antwoordde Her-!., tog Willem lachend. En terwijl hij zijd" goedige oogen op zijn jongen raads-* 2 heer vestigde, voegde hij er bij: „Wi

De Eembode | 1929 | | pagina 1