Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken NORA RADIO Koopt uw Schiijfmachina Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prgs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 Dc €embode Advertentiën 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drokkerll Langejracht 2» te Amersfoort - Telefoon 314 AsWtrj} Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Drie en veertigste Jaargang jEOpW Vrijdag 13 Dec. 1929 - No. 74 De meeste menschen vertoonen zich slechter dan zij zijn. Epistel en Evangelie. Derde Zondag van den Advent. Les uit den brief van den H, apostel Pauius aan de Philippensen; IV, 4—7. BroedersVerblijdt u in den Heer te allen tijdenogmaals zeg ik u! verblijdt U Uwe zedigheid zij allen menschen bekend; de Heer is nabij. Weest in niets be kommerd, maar laat in alles door bid den en smeeken met dankzegging uwe begeerten bekend worden bij God. En de vrede Gods, die alle begrip te bo ven gaat, beware uwe harten en uw verstand, in Christus Jesus onzen Heer. EVANGELIE volgens den H. Jaannes; 19-28. In dien tijd zonden de Joden uit Jeruzalem priesters en Levieten tot Joannes, om hem te vragen: Wie zijt gij? Hij nu beleed en loochende het niet; en hij beleed: Ik ben de Chris tus niet. En zij vroegen hem: Wat dan? zijt gij Elias? En hij zeide: Ik ben het niet. Zijt gij de Proleet? En hij antwoordde: Neen. Zij zeiden dan tot hem: Wie zijt gijopdat wij antwoord geven aan degenen die ons gezonden hebben; wa' zegt gij van u zeiven? Hij zeide: Ik ben de stem eens roe penden in de woestijn: maakt recht den weg des Heeren! gelijk de profeet Isaias gezegd heeft. De afgezondenen nu waren uit de Pharizeën. En zij vroegen en zeiden tot hemWat doopt gij dan, indien gij de Christus niet zijt, noch Elias, noch de Profeet? joannes antwoordde hun, zeggende: Ik doop met water; doch midden on-! der u staat Hij dien gij niet kent; Hij is degene, die na mij komen zal, die vóór mij geweest is, wiens schoenriem ik niet waardig ben te ontbinden. Dit is geschied te Bethania, aan de over zijde van den Jordaan, waar Joannes doopte. Liturgische Kalender. Week van 15—21 Dec. Zondag 15 Dec. 3e v. d. Advent. Tijdeigen, Mis Gaudete, zonder Gloria, 2e geb. Octaafdag Onb. Ontv. Prefatie H. Drievuldigh. Maandag 16. H. Eusebius, 2e geb. Aurem uit de Mis v. d. Advent., 3e geb. Deus quis de beatae. Dinsdag 17. Mis als Zondag zonder Gloria, 2e geb. Deus qui de beatae, 3e geb. voor Kerk of Paus. Woensdag 18. Mis v. Quatert-Woens- dag in de Advent zonder Gloria. 2e en 3e geb. als gisteren. Heden Gulden Mis (Votiefmis van O. L. V. in de Advent Rorate) met Gloria, Credo, Pref. v. Maagd, 2e geb, v. Quatert- Woensd. Donderdag 19. Mis alg Zondag zon der Gloria, 2e en 3e geb als Dinsd. Vrijdag 20. Mis v. Quatert-Vrijdag in de Advent zonder Gloria, 2e geb. en laatste Evang. v. d. Vigilie H. Thomas, 3e geb. Deus qui de beatae. Zaterdag 21. H. Thomas, Apostel, 2e geb. en laatste Evang. van Quatert- Zaterdag. Credo. Pref. v. d. Apostelen. Evangellevcrklarin^. 3c Zondag van den Advent. De Joden ontwaarden uit de voor zegging der Profeten, dat de tijd ten naaste bij vervuld was, in welken de Messias zich aan de wereld zou ver toonen. Het strenge leven van Joannes, zijn leer en boctepreeken, brachten liet Joodsche volk op het denkbeeld, dat hij mishchien de beloofde Messias was. De hooge Raad der joden te Jerusalem, wiens zaak het was, op alle bijzondere gebeurtenissen omtrent dc godsdienst het oog te houden, zonden afgevaar digden tot Joannes, met last, om hem te vragen wie hij was. |oannes ver- klaarde hun rondborstig, dat hij de Christus niet was, noch Elias, noch de profeet, welke zij bedoelden, maar dat hij het was, waarvan de Profeet Isaïas voorzegd had: een stem des roepende in de woestijn: bereid den weg des Heeren, Heilzaam waren de lessen, welke Joannes aan het volk gaf. Schoone lessen ook voor alle Christenen Laat ons ook alle plichten van onzen staat, elk voor zich zeiven degelijk betrach ten, en die getrouwelijk volbrengen, gelijk Joanr.es den tollenaars, den sol daten de hunne voorhield. Zijt gij huis- vader of moeder, bedenkt hoe gijver- plicht zijt uwe kinderen in de vreeze Gods op te leidenhen zelve daartoe Zieken, wanhoopt niet! Over Pastoor Heumann en zijn genees middelen spreekt thans de geiteele wereld. HIJ zelf bad niet kunn A vermoeden, dat zijn ernstige wetensdieppelljke arbeid zoo'n enorm succes zou hebben. (Tot heden zijn 175000 dankbetuigingen IngekomenI) Zijn raadgevingen over de meest voorkomende ziektegevallen zijn in een 352 bladzijden bevattend werk gepubliceerd. Deze waardevolle bon geeft tl het recht om zone eenlgo verplichting kosteloos In het bezltvan dit Pastoor familie In gezonde en zieke dagen. üit den inhoud: Raadgevingen bij vele kwalen b. v. zenuwziekte, ...aag- en darmziekte, lever- en Het Is galziekte, blaas- en nierziekte, long- tardevolle ziekte, jicht, rheumatiek. aderverkal- handleiding king, asthma, lintworm, bleekzucht, bloed armoede, bronchlaalcatarrh, breuken, ver koudheid, aambeien, keelpijn, hoesten, uitslag, spataderen, schurft, hoofdpijn, open beenen, kwaad bloed, verstopping, waterzucht, enz. r 'Zend tl onderstaanden bon nog heden Ingevuld aan L Heumann Co., Amsterdam C.S78 staa<kade4 Duld«IIJk «l .oezendlng rordt gewcnscht door: Straat en hulsnummer Woonplaats u,„ met een goed voorbeeld voor te gaan, en hen van alle kwade gelegenheden der zonde af te houden. Zijt gij kind of onderdaan, bedenkt, dat gij gehoor zaamheid, liefde en hoogachting jegens ve ouders en oversten schuldig zijt. Moge zoo ieder de verbindtenissen, welke aan zijnen staat of beroep eigen zijn, zoo nauwgezet trachten te ver) vullen, ingevolge de vermaning van den H. Pauius: ik bid u, dat gij waar diglijk wandelt volgens den roep, waar toe gij geroepen zijt. Hierbij mogen wij ook bijzonder in den Advent, deze vermaning van Jo-| annes ter harte nemen; dat wij oprechte vruchten van boetvaardigheid doen, die ons van zouden aftrekken, en toi werken van deugd lieden. Bij deze bijzondere lessen van Joannes mogen wij ook niet verzuimen, de wer ken van barmhartigheid jegens dc armen en noodlijdenden te oefenen, door hun voedsel, kleeding, of anderen onderstand teverleenen. Als wij deze zijne zalige lessen wel opvolgen, welk schoone voorbereiding zal dit vooi zijn, om het aanstaande geboortefeest s Heeren met vrucht te vieren f Gezag. In aansluiting aan het artikel immer van vorige week over „Ge hoorzaamheid", willen wij thans een beschouwing wijden aan wat daarmede luw samenhangt: „het gezag". Iedere welgeordende gemeenschap, elke zaak of bedrijf, vereeniging of huisgezin eischt een gezag, waaraan de burgers, ondergeschikten of leden onderworpen zijn. Ontbreekt het gezag, dan krijgt onrust, verdeeldheid en twist. Daarover behoeft niet geredeneerd te worden; de gevolgen van het ontbreken kan nien gewaar worden overal waar het gezag is afgeschaft. Men krijgt dan een toestand even verward ais bij een leger zonder veldheer. Eigenaardig is het echter, dat ling haar slachtoffers te ^bestrijden en zoo mogelijk tot de ware kerk terug te brengen. Waar zou die geloofseen- heid blijven, wanneer er niet tenminste één met gezag bekleed was, die de scheuring een halt kon toeroepen. Wanneer die ééne niet door opvolging zou blijven bestaan, de kerk zou in onderlinge verdeeldheid en verwarring uiteen vallen. De kerk van Christus, over de ge- heele wereld verspreid, moet dus onder één opperhoofd staan, die zijn zending, onafhankelijk van elk staatsgezag, ver vullen kan en die rechtsmacht heeft over alle ledeb der kerk, waar zij zich ook bevinden mogen. Alle z.g.n. na tionale kerken met een czaar of koning als opperhoofd, missen dus de onaf hankelijkheid en zijn niet de kudde onder één herder. Wij zien het treurige lot van dc Russische Staatskerk, de hopelooze verdeeldheid in de Engelsche kerk, om van de versplintering der hervormde of gereformeerde kerken maar te zwijgen. Is het denkbaar, dat Christus, die toch God is en daardoor de zwakheid opstandigheid van de menschen kent, Zijn kerk zonder oppergezag zou achterlaten Een gebouw ontleent zijn hechtheid op de eerste plaats aan zijn funda menten. Zonder fundament zal het in eenstorten en verwoest worden. Welnu, het fundament der katholieke kerk was eenmaal Petrus en is na hem de on onderbroken reeks van opvolgers, de Paus van Rome. Als leermeester van alle Christenen heeft hij de einduit spraak in de geloofs- en zedeleer. Daarom is de naam van Roomsch- Katholiek voor ons een eeretitel. Die n is de consequente doorvoering een leer en een systeem, die als een hechte waarborg zijn voor de ware kerk van Christus. Voor de Katholieke Universiteit. i-iü Propaganda voor onze Katholieke schen, die dit wel inzien en zich aan diversiteit beteekent meehelpen het burgerlijke gezag wel onderwerpen willen, dit niet erkennen willen en van zich afschudden in geestelijke zaken. Hoevelen hebben zich in den loop der eeuwen van de Katholieke kerk .afge scheiden, omdat zij het oppergezag van den Paus niet wilden aanvaarden. Hoe onlogisch dit is en hoe logisch onze t-ouw en gehoorzaamheid aan den H. Stoel, volgt uit het onderstaande: Om de geloofseenheid ongerept te bewaren, heeft Christus, toen hij zijn kudde ging verlaten, een ander Opper hoofd aangesteld, wiens taak, evenals van zijn opvolgers, het zou zijn, dwa- het veldwinnen der Katholieke levens beschouwing. Wij hebben de Universiteit te be schouwen niet alleen als een verzamel plaats van geleerden, maar mede als het centrale uitstralingspunt van de Katholieke beschaving over ons vader land en zoo mogelijk nog daarbuiten. Als we hierover nadenken, dan wordt ons duidelijk, dat de Katholieke Uni versiteit voor ons Kalholiekejvolk in al zijn geledingen van verstrekkende beteekenis kan zijn. De Katlfblieke wetenschap moet uit stralen over Nederland en bewijzen, STEEDS DE GROOTSTE SORTEERING VULPENHOUDERS KANTOORBOEKHANDEL I F. d. TULP Largeslrml 68 to. Krommeitmt TEL 324 dat ook wij groote ideeën en begin selen hebben, niet alleen eene Katho lieke theologie, eene Katholieke rechts kunde, eene Katholieke letterkunde, maar ook eene Katholieke staatskunde, eene Katholieke economie, Katholieke geneeskunde, Katholieke kunst. De drie eerstgenoemde faculteiten bestaan reeds te Nijmegen; de uitbouw der overige moet nog plaats hebben. Het onderhoud der bestaande facul teiten en vooral de uitbouw der nog op te richten faculteiten, met name die der geneeskunde, kosten enorme sommen. Maar alle faculteiten moeten en zul len er komen, dank zij den offerzin, dank zij het echt-Hollandsch doorzet tingsvermogen van ons Katholieke volk. De positie, waarin de Katholieken var Nederland verkeeren is in de laat ste vijftig jaren wat verbeterd. Hoe zijn wij vroeger verdrukt ge weest en hoe werden wij behandeld als een minderwaardig volksdeel! Maar nu hebbenjwij, politiek althans, iets te beteekenen. Wij hebben echter te zorgen, dat wij steeds|de mannen en ook de vrouwen hebben, die onze invloed handhaven en versterken. Want de strijd is niet uit, neen, wij hebben een strijd te voeren, die wel in de laatste vijftig jaren anders is geworden dan voordien, maar die nog met heftigheid moet gestreden worden. Hooren we niet vaak klachten, dat de.voorname posten bij Rijk en bij Gemeente hoofdzakelijk bezet zijn door menschen, bezield met principen, die geheel afwijken van, ja totaal strijdig zijn met de Christelijke beginselen? En klagen wij niet evenzeer over den verkeerden invloed, die van al die menschen uitgaat over ons heele land? Maar met klagen kunnen wij de zaak niet beter maken. Neen, wij moeten aan Rijk en Gemeente presenteeren kunnen menschen, die Jin j bekwaam heid anderen liefst overtreffen. En zulke menschen moeten geschoold worden aan onze Katholieke Univer siteit. Wij moeten geneesheeren hebben, e een mensch niet beschouwen als n wezen, dat geen onsterfelijke ziel heeft, en die geen rekening houden met de goddelijke zedewetten, maar wij moeten er hebben, die de ziel ver stellen boven het lichaam en die het woord des Heeren kennen„Wat baat het den mensch, als hij de heele wereld wint, maar schade lijdt naar zijn ziel." Wij moeten geen rechters hebben, die den boef zoo maar heel of half ontoerekenbaar verklaren en hem korten straftijd weer vrijlaten om den eerlijken burger te kunnen benadeelen, maar wij moeten er hebben, die er kennen, dat iedere mensch een vrijen wil heeft, en die de misdaad misdaad ndemen. Wij zuchten onder eene economische structuur van het bedrijfsleven, die niet het karakter heeft van de leer der kerk vaders. En daaraan hebben wij ons te ontworstelen door van bovenaf de Katholieke ideeën te doen uitstralen. En daarom moet ons Roomsche volk Universiteitallesover hebben. De aulo lieten zwenken En belden zonder meer Iels soeds is altoos wellekom I "k Wed, dat U zei: .Kom maar we DE. ROOIJ BOTER Stationaatraat 55 - Telef. 988 - Amersfoort mttm Roomboter onder Rijkscontrole! P1ANOHANDEL S. DUIJKER Koffer-Gramaphoon vanaf F15- J HAVIK 29 - TEL. 773 het misdeelde Kind vraagt I Voor niemand is dat te zwaar, >or niemand te lastig, want men verkoopt ze aan alle postkantoren in Nederland en ze blijven ten alle tijde geldig, geheel en al gelijk aan gewone postzegels. En ze brengen vreugde, want een kleine weldaad vergezelt hen. En wanneer straks Kerstmis en Nieuw jaar naderen, dan verzenden we allen, vooral de Kinderen prentbriefkaarten met gelukwenschen. Prentbriefkaarten schilderde Felix Timmermans ten behoeve van het misdeelde Kind, vroolijke gekleurde kaarten, vol tintelend leven, waarin de kinderen middelpunt zijn. En prent briefkaarten geven weer hef portret en de huiselijke omgeving van het kind in de 17e eeuw. Sint Nicolaas speelt zijn rol erin, de Driekoningen, alles „Voor het kind". Wanneer nu iedere Nederlander boven dien den postzegel „Voor het Kind' gebruikte voor een briefkaart „Voor het kind" dan ware onze winst meer dan f300.000! De postzegels „Voor het kind' kosten frankeerwaarde IV. of neemt een abonnement voor onder houd van uw schrijfmachine bij H. ELZETÏAAR KANTOORBOEKHANDEL LAN6E5TRAAT 84 TEL. 528 Voor Het Kind. .A/oor het kind" staat vanaf 10 Dec. op de postzegels van 1 5, 6, en 12'/, cent die ieder goed Nederlander dan gedurende een maand voor zijn correspondentie zal gebruiken! Dat is de illusie van een geheel leger van toegewijde Kindervrienden, dat een campagne is begonnen om dit jaar de opbrengst van de welda- digheidspostzcgels op te voeren lot een peil onze veelgeroemde offervaar digheid waardig. Wanneer nu eens ieder Nederlander de ouders en de kinderen 1 post zegel „Voor het Kind" gebruikte, dan ontvingen onze vereenigingen ten be hoeve van de misdeelde jeugd meer dan f200.000, dat is het dubbele van wat we verleden jaar bereikten. Een ieder moest deze postzegels bruiken, men ziet ze nog veel te wei nig in algemeen gebruik, en het is toch slechts een gift van 3 cent die 3P'Ï 6 ct. 10 ct. 16 ct. 12'/, ct. De briefkaarten kosten per serie van 6 stuks f0.35' De winst komt ten goede aan alle vereenigingen, van iedere gezindte, die zorgt voor zieke, zwakke, gebrekkige, achterlijke, blinde, doove, doofstomme, verwaarloosde, misdadige kinderen. De minister van Binnenlandschc Zaken en Landbouw keurt jaarlijks de rekening en verantwoording van de verdeeling goed. Men gebruike in Dec. uitsluitend postzegels en briefkaarten „Voor het kind". Men gedenke bij iederen' Kerst- of Nieuwjaarsgroet het misdeelde kind. Weet Gij wel dat meer dan 60.000 kinderen Uw steun op deze wijze vragen Binnenland PROV. VAN UTRECHT. Utrecht is de najaarszitting van de Provinciale Staten gehouden. De voorzitter Dr. H. Th. 's Jacob, Com missaris der Koningin, herdacht aller eerst Mr. J. J. Smit, den kortelings overleden referendaris ter Provinciale Griffie. Na aanneming van verschillende voorstellen van ondcgerschikt belang, werd behandeld een voorstel tot ver betering der Provinciale wegen. Ged. Slatcn stelden voor te verbeteren den Veendijk en de Bloklaan in Loosdrecht (kosien f240.000); den weg Hoogland —Bunschoten (kosten f225.000); den weg de Meern—Oudewater (kosten f270.000). De heer de Beaufort constateerde dat thans een bedrag van dertien ton is verwerkt voor wegenverbetering. Wat betreft den weg Hoogland—Bun schoten, heeft de Commissie het be zwaar van te geringe wegbreedte ge voeld. Spr. drong er op aan dat men bij de verbetering der wegen toch zooveel mogelijk rekening zou houden met het eigan karakter van ons Hol- landsche landschap. De schoonheid er van moet ongerept blijven voor het nageslacht. Met de wenschen van den heer de Beaufort zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden. Aangenomen werd na eenig discussie een voorstel van Ged. Staten tot wij ziging der begrooting waarbij o.a. f25.000 zal worden afgezonderd tot afkoop van tollen. Vervolgens kreeg de heer Reynders (S. D. A. P.) gelegenheid tot het hou- van een interpellatie over P. IJ. E. M. Spr. vroeg aan Ged. Staten of het hun bekend was dat sinds het optreden van den nieuwen directeur aan 40 menschen ontslag was gegeven en dat het voornemen moet bestaan nog 30 anderen te ontslaan. Groote onrust is ontstaan, aldus spr., omdat men zijn positie bedreigd gevoelt. Bij den vo- rigen directeur heeft men nooit van een teveel aan personeel gemerkt, maar deze directeur wil klaarblijkelijk een anderen koers volgen. Spr. drong aan op een ernstig onderzoek. De heer Van Andel lid van Ged Staten beantwoordde de vragen Het is bekend dat eenige arbeiders ont slagen zijn. Dit aantal is niet 40, maar 18. Bovendien hebben twee arbeiders ontslag gevraagd en worden in Amers foort drie leden van het personeel ontslagen in Maar!. De uitbreiding van hel bedrijf is afgeloopen, sinds een jaar ongeveer. Een stabiliteit is inge treden vandaar dat deze krachten over bodig zijn geworden. Het was spr. niet bekend dat ont slag van 30 man personeel in voor bereiding is. Wei weet hij dat de directeur een plan heeft waardoor mo gelijk nog meerderen ontslagen zullen kunnen worden. Maar dat moet eerst nog door commissarissen goedgekeurd worden. Overigens zullen Ged. Staten de zaak onderzoeken. De heer Van Koetsveld sluit zich aan bij het protest des heeren Reijn- ders wat de Amersfoortsche kwestie betreft. De menschen, die bij het be drijf in Amersfoort werkzaam waren toen dat door de P.U.E.M. werd over genomen, hebben een garantie gekre gen en nu gaan ze eruit. Hadden zij dan niet overgeplaatst kunnen worden? f)e heer v. d. Wurff betoogt, dat het juist is, dat de directie maatregelen overweegt, die aan personeel de be trekking zal kosten. Dat staat ook vast na het antwoord van Ged. Staten. Spr. kan zich met zulk een opvatting niet vereenigen. Dat men aan nieuwe me thoden en rationalisatie vaste werk krachten opoffert, daartegen wil spreker protesteeren. De P.U.E.M. doet beter haar productie te regelen naar het aan tal vast personeel, waarop het bedrijf is opgebouwd. Dan kan het personeel ook zijn plaats in het bedrijf blijven innemen. De rationalisatie in de bedrijven heeft al heel wat slachtoffers gemaakt. Telt het belang van den arbeider dan heele- maal niet meer?

De Eembode | 1929 | | pagina 1