Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Gesprongen Handen F. fl. TULP NORA RADIO Bel dan op No. 42 Koopt ow Schiijftnachino Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet yjschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prgs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 De €embode Advertentiën 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kinloor en Drnhkeil| Langegracht 2» Ie Amersfoort - Telefoon 314 «erechljnl eiken Dinsdag- en Vrl|dagmlddag - Poel-giro no. 44234 Drie en veertigste Jaargang jEaPW Vrijdag 27 Dec. 1929 - No. 77 Hij, die kruipt, bereikt den top niet. Epistel en Evangelie. Zondag onder het octaaf van Kerstmis. Les uit den brief van den tl. apostel Paulus aan de Galatiörs; IV, 1-7. Broeders I Zoo langen tijd de erfge naam kind is, verschilt hij niets van een dienstknecht, ofschoon hij heer van alles is; maar hij staat onder voogden en verzorgers tot aan den tijd, door zijn vader te voren bepaald. Zoo ook waren wij, zoo lang wij kinderen waren, dienstbaar onder de eerste be ginselen der wereld. Maar toen de volheid des tijds gekomen was, heeft God zijnen Zoon, geworden uit eene vrouw, geworden onder de Wet, ge zonden, opdat Hij hen die onder de Wet waren, zoude vrijkoopen, opdat wij de aanneming tot zonen zouden verwerven. En omdat gij zonen zijt, heeft God den Geest van zijnen Zoon in uwe harten gezonden, die roept: Abba, Vader! Dus is het niet meer dienstknecht, maar zoon; indien nu zoon, dan ook erfgenaam door God. EVANGELIE volgens den H. Lucas; 11,33—40. In dien tijd verwonderden zich Jozef en Maria, Jesus' Moeder, over hetgeen van Hem gezegd werd. En Simeon zegende hen en sprak tot Maria zijne Moeder: Zie, deze is gesteld tot val en tot opstanding van velen in Israel, en tot een toeken, dat zal worden tegengesproken, (en door uwe eigen ziel zal een zwaard gaan); opdat uil vele harten de gezindheden openbaar worden. Er was ook eene profetes, Anna, dochter van Phanucl, uit den stam van Aser. Deze was ver op hare dagen ge komen en had, van haren maagdelijken Staat af, zeven jaren met haren man geleefd. En zij was eene weduwe van vieren tachtig jaren, die niet week uit den tempel, in vasten en gebeden die nend, nacht en dag. Ook zij, ter zelfder ure daarbij komend, loofde den Heer en sprak van Hem tot allen, die Israüls verlossing verwachtten. En toen zij alles volbracht hadden volgens de Wet des Heeren, keerden zij terug naar Galilea, naar hunne stad Nazareth. Het Kind nu groeide op en werd gesterkt, vol zijnde van wijsheid en de genade Gods was in Hem. Israfil hebben Hem geloovig erkend, het meerendeel echter heeft Hem ver worpen. Is datzelfde niet geschied ge durende de volgende ecuwen tot op den dag van heden? O zeker velen. God dank, hebben evenals Simeon en Anna, vol vreugde n vol liefde dat Kind in hunne armen 'enomen en God lovend voor het licht les geloofs uitgejubeld: „Laat nu Heer iw dienaar in vrede sterven, want mijn oogen hebben Uw Heil aanschouwd." Maar ach! zoo velen ook hebben Hem niet erkend en zijn gebleven in de duisternissen van onwetendheid en zonde. Is heden ten dage dat Kind nog niet een teeken van tegenspraak, is de menschheid heden ten dage niet feller dan ooit verdeeld in haar waardeering van dat Kind? Helaas hoe groot is het getal dergenen, die de Kerstdagen vieren ja, maar als dagen van ontspanning, wercldsch vermaak, als dagen van den kerstboom zonder de Kerstkribbe omdat ze Hem niet willen erkennen. Dit moge bedroevend zijn, de H. Kerk wijst er ons echter op, dat zulk reeds bij Zijn Geboorte voorspeld was. Doch zij vermaant ons dan tevens, dat wij Hem toch erkennen zullen, dat wij het Kindje van Betlehem geloovig aanne men als den Redder, den Verlosser, den Zaligmaker der menschen, opdat Hij voor ons niet tot val maar tot op standing zij. „Wie geloofd zal hebben zal zalig worden, wie niet gelooft is reeds veroordeeld." Liturgische Kalender. Van 29 tot 31 December. Zondag 29 Dec. Zondag onder Oc taaf van Kerstmis, Tijdeigen. Mis Dum medium, 2e geb. H. Thomas, 3e geb. uit de 3e Mis van Kerstmis. Maandag 30. Mis Puer (zie Dagmis van Kerstmis) met Epistel en Evang. uit de Dageraadsmis, 2e geb. Deus qui salutis, 3e geb. voor Kerk of Paus, Dinsdag 31. H. Silvester I, Tijdeigen, 2e geb. uit de 3e Mis van Kerstmis. Evangelie verklaring. De gebeurtenis, welke verhaald wordt in het Evangelie van dezen Zondag, had eerst plaats op den 40en dag na "Christus' geboorte. Volgens de Wet van Mozes was een vrouw, die een zoon gebaard had, veertig dagen wet telijk onrein en moest zij, wanneer die dagen harer zuivering ten einde waren, in den tempel een offer gaan brengen was die zoon haar eerstgeborene dan moest deze op bijzondere wijze aan God worden toegewijd. Deze gebeur tenissen herdenkt de H. Kerk op het feest van Maria Lichtmis, op welken dag tietzelfde Evangelie wordt voor gelezen. Op dezen Zondag is het niet zoozeer de bedoeling van de H. Kerk die gebeurtenissen zelf te gedenken als wel ons te toonen hoe het Kind van .Bethlehem door den grijzen Simeon en de bejaarde Profetes Anna als den Messias erkend werd en ons te wijzen op het woord van Simeon „Zie, Deze is gesteld tot val en opstanding van velen in Israel en tot een teeken van tegenspraak." Door den Geest Gods verlicht zag Simeon hoe velen dit Kind als den lang beloofden Verlosser zou den erkennen en in Hem gelooven, hoe anderen daarentegen aanstoot zouden nemen aan Hem en Hem niet zouden aannemen, hoe derhalve dit Kind voor velen tot opstanding zou strekken, voor anderen tot val zoude zijn. De latere gebeurtenissen hebben de waarheid 1 hiervan bewezen, zoowel tijden Christus' leven als na Zijnen dood. Velen uit Mgn ervaring in zaken heeft iny geleerd, dut het misleidend is te trachten, iedereen te doen gelooven, dat er genoeg ruimte is op den top. Een feit is het. dat de ruimte op den top karig is. Eén manier om vooruit te komen i, anderen de volle eer van hun ideeën te geven. Het zekerste teeken, dat een man oud begint te worden is, wanneer hij een afkeer begint te krygen van ver anderingen nieuwe ideeën, nieuwe methoden. De beste soort verkooper is degeen, die opgeklommen is tot adviseur van zyn klanten. Zij vragen hem om ad vies. Ze vertrouwen hem. Zy koopen op zyn oordeel. Zij behandelen hem, alsof liy hun compagnon was. Radio is een werktuig van hel za kenleven geworden, waarvan de moeilijkheden moeilyk te overzien zyn. Boeken zyn u nooit vyandig. Wun- leer ge ze by uw studie raadpleegt, •erbergen ze niets; legt ge ze ver keerd uit, dan mopperen ze nooit; zyt ge onwetend, dan kunnen ze niet n u lachen. Sommige menschen trachten ka pitalisten te bewegen tezamen met hen een zaak te beginnen, onder de leuze: „Wij hebben liet verstand, u liet geld". Gaan zij er op in, dan zyn de rollen na eenige maanden vaak omgekeerd. Enthousiasme is vertrouwen in de daad, in actie: de levensvoorwaarde in iedere onderneming. De verstandigste werkgever is vol gens mij degeen, die zijn employé's naar de resultaten betaalt en door goede leiding en goede toerusting al les doet wat liy kan, om lien in staat te stellen, meer te verdienen. Vele menschen worden plotseling blind, wanneer de gelegenheid hun onverwachts in het gezicht straalt. liet chauffeuren in groote steden 'diende dames ten eenenmale verbo den te worden. Ook in zaken treft men lieden, die de helft van hun leven doorbrengen met anderen te beleedigen en de an dere helft met excuses daarvoor aan te bieden. Het laatste Amerikaansche snufje: Vliegmachines op afbetaling. het zwygen. Hy die goed kan spreken, bezit een kostbare gave, nog kostbaarder wordt echter deze gave, Tndien men daarby ook de kunst van het luiste ren kent en weet te benutten. Vertrouw de wereld niet, by men schen is geen heil, Zjj draaien als de wind; hou zelf n oog ii 't zeil. „Wie denkt, overwint" Tracht eigen schuld niet goed te maken Door 'I kwaad, dal gy van and'ren weet; De modder op den naasten mantel Kan nimmer zeep zyn voor uw kleed! Wie te zelfzuchtig is om zijn ge breken eenmaal uit te roeien, zegt ge- oonlyk: „Ik ben nu eenmaal zoo." Wat de menschen van u zeggen, koinl er minder op aan; wat ze van u denken, dat is de hoofdzaak. Iemands grootheid kan soms lig gen in het nauwgezet volbrengen van het kleine. De plicht is vooral een harde mees ter voor degenen, die hem zopken te ontvluchten. Het behoort ook tot de levenswijs heid, dat men van haar bezit niets laat merken. Hoe schoon een daad ook schijnen moge, zy betcekent niets, wanneer zy niet uil een goede beweegreden is voortgesproten. Hij die nooit gectruikeld is, heeft veel minder stof tot roemen, dan hij die viel, maar weer is opgestaan. Hoe veel beter is het schade van et onrecht te dragen, dan zich te •reken. „Je weet wel, wat ik meen", zegt menigeen, die zelf niet weet wat hij Zoo menigeen trekt het zwaard, zoodra zyn tegenstanders het strijd perk hebben verlaten. Werkelyk arbeiden is menigeen slechts vergund in zijn vrye uren. De dingen zijn niet als ze schijnen, De worm zit binnen 't lekker ooft, Een kleur bedekt venijnen, Hy doolt zeer licht, die licht ge looft. Genieten heeft geen beteckenis, vroolyk zyn wel. Men is slechts dan met zichzelf in vrede, als men ver is verwijderd van zyn eigen ik: de eigenliefde maakt onrustig; de liefde Gods kalmeert. Wjj zouden gelukkiger zyn, zoo wel kinderen als volwassenen, indien wy beter waren, en wij zouden beter zyn, als wy maar wat meer moed beznten om goed en heter te worden. Indien gij het leven liefhebt. ver beuzel den tyd dan niet, want dat is de stof. waarvan het leven gemaakt Wie alles op de toekomst schuift En aan de toekomst overlaat. Heeft op het laatst geen toekomst Levenswijsheid. Hoor goed wat andereu zeggen, maar leer zelf goed de waarde Levensbeeld. Door armoe was Cornelis Spits naar het Zuiden gedreven. Hij zei, dat hij werk zocht. Maar zijn vroegere school meester zou begrepen hebben, dat hij een rendabel middel zocht om niets te doen. Cornelis Spits meende zoo iets wel gevonden te hebben, toen hij de muren van het Jesuietenklooster te, Havre voor zich zag. Hij belde schuchter aan het groot gebouw. Voor wat men roeping noemt was Spits niet in de wieg gelegd en alles, wat naar wetenschappelijke vorming zweemde, stuitte fataal 'op hem af. Hij gaf aan den pater in de spreekkamer dan ook alleen het verlangen te ken nen naar een baantje, dat niet geheel in strijd zou zijn met de dwingende wetten der gemakzucht en geen hooge eischen zou stellen aan het intellect. De pater vond Cornelis Spits ge- KANTOORBOEKHANDEL LAN&ESTAAAT IS to KR0HNL8TR TELEFOON 316 Kantoorboeken in alle liniaturen. Kaartenkasten. Briefordners. WISSELSTROOM-TOESTEL p ize MET LUIDSPREKER I03." PIANOHANDEL S. DUIJKER Koffer-Graroophoon vanaf F IS.- HAVIK 29 - TEL. 773 Hebl U een faxi of auro noodij? Amersfoort wiekst. Hij voelde medelijden met den armen zwerver uit het Noorden en overdacht de kansen om diens ziel te winnen voor de eenwige zaligheid door hem blijvend te verbinden aan het huis. „Kun je lezen en schrijven vroeg de pater. „Dat is het nu juist", zei Cornelis. „Ik kan nief lezen en ik kan niet schrijven." „je zou het kunnen leeren," zei de pater. „Daar zou ik maar niet op rekenen." antwoordde Cornelis „Het is niet goed om zoo heel geleerd te zijn, want je hebt er altijd de nadeelen van." De wijze pater vond dat een ver standig woord, maar stelde zijn be zoeker voor de keuze tusschen zijn vroegere armoede zonder onderdak en een zekeren toeleg op de orthographie met een bezoldigd kosters-ambt in het klooster. Hoewel Cornelis hei ambt van koster niet minachtte in die dagen, koos hij ongeleerd te blijven en aldus het geluk te zoeken, dat het leven bij zoo weinig menschen in den onbezorgden schoot werpt. Hij kwam als loopknecht op een conservenfabriek in Antwerpen. Onder den oorlog bezocht de keizer lijke Duitsche commandant deze fabriek en wenschte den directeur persoonlijk te spreken. De directeur verscheen. Er werd een regeling getroffen betreffende de levering van geconserveerde eetwaar aan de Duitsche troepen bij den Ijzer. De directeur zou het contract afsluiten. Daarbij ontbood hij zijn secretaris, 'let ware mij liever, wanneer u zelf handteekening gaaft," zeide de keizerlijke Duitsche commandant. „Dat doen wij hier uit beginsel nooit, Excellentie," antwoordde de directeur met een verdachten glimlach. „Maar, mijnheer, ik wil „Als u zwijgen kunt, Excellentie, wil ik u wel toevertrouwen, dat ik niet schrijven kan „Wat? U, de directeur van Spitsen Co., niet schrijven?" „Niet lezen en niet schrijven, Excel lentie." „Donnerwetier, mijnheer, wat zou een man als u dan niet geworden zijn, als hij wèl kon lezen en schrijven? Iemand, die zich heeft opgewerkt tot den grootsten industrieel van zijn land... Ik vraag me af. wat u had kunnen worden, als u Mie middelen ten dien ste hadden gestaan!" „Koster, Excellentie," antwoordde Cornelis Spits. Binnenland AAN DE R. K. ONDEROFFICIEREN. Dank zij de R. K. Pers hebben wij ons eenige malen kunnen wenden lot U, R. K. kameraden in het leger, tot U, die verkeerd of in 't geheel niet georganiseerd zijt. Wij hebben U on derscheidene uitspraken kunnen voor houden waaruit ten duidelijkste bleek dat het Uw plicht is U te scharen onder R. K. vaan, U aan te sluiten bij den Ned. R. K. Onderofficiers Bond „Sint Martinus". Op grond daarvan hebben wij, die bijna 20 jaar reeds een eigen R. K. organisatie vormen, er bij U op aan gedrongen ons te helpen met uw per soon, ons te versterken door uw hulp, onzen arbeid te schragen met uw kracht. Eenigen van U hebben daaraan ge volg willen geven. Zij hebben aange voeld dat het hunne hooge beginselen onwaardig was nog langer hand- en spandiensten te verleenen aan de be- ginsellooze neutraliteit; zijjhebben be grepen dat het ais volwaardige katho lieken niet aangaat zich nog langer afgescheiden te houden vanhetgroole leger der katholiek georganiseerden zij zijn tot inzicht gekomen dat het heil der maatschappij alleen te ver wachten valt van een krachtig geor ganiseerd leger van Katholieke en Christelijke mannen en dat ieder die zich, ondanks zijne beginselen, daarvan terughoudt, direct of indirect, naarmate hij verkeerd of geheel niet georgani seerd is, tegenwerkt, ja zelfs afbreekt het heerlijk werk van den socialen wederopbouw waaraan de Kath. Vak beweging arbeidt. Hoezeer het toetreden van die eenigen ons verheugt, wij kunnen daarmede niet tevreden zijn en wij mogen niet rusten alvorens wij de overtuiging hebben dat alle R. K. kameraden zich Zult gij onze taak verzwaren, door nog langer te wachten U bij ons aan te sluiten? Want eerst dan wanneer tot ons zijt gekomen zullen wij onverdeeld onzen arbeid kunnen aan wenden tot bereiking van het gestelde doel dat ook „Sint Martinus" beoogt. Door uw afzijdig blijven van de prin- cipieele organisatie wordt veel van onze arbeidskracht gevraagd U tot ander inzicht te brengen. Dat een organisatie krachtig moei zijn om aan haar doel te beantwoorden, wie zal het betwisten? Maar dan is ook noodig dat ieder tot zijne eigen organisatie komt en er niet buiten blijft staan. „Sint Martinus" is uit den aard der zaak eene krachtige organi satie, daar hij op vasten principieelen grond staat. Maar hoe meer personen zich daarbij aansluiten des te heil zamer zal het voor zijn leden kunnen arbeiden, hoe breeder zijn werkingsfeer wordt, des fe groofer zullen de vruchten zijn die hij voor zijn leden kan afwerpen. En er valt nog zooveel fe bereiken. Enkele voorbeeldenOnze T. B. C.- bestrijding, heerlijke vruchten afwer pende kan nog bloeiender gemaakt onze spaar- en voorschotkas beloofl schoone resultaten, maar ook hier, wij moeten vooruitmaar wij zullen geen volledige opsomming geven. De alge- meene en bijzondere belangen van ons korps vinden alleen dan waarachtige resultaten indien op principieeie gron den die belangen worden behartigd. Er zou nog te spreken zijn over de geestelijke belangen die door uw treden in massa geweldig zouden den gediend zoowel voor U zelf als voor ons korps in zijn geheel. Door onthouding van uwe krachten aan de K. K. organisatie kan dit alles niet tot zoo'n succes geraken als mo gelijk is. Wat wij hiervoor schreven, n.l. dat door uwe terughouding, direct of indirect, van de katholieke organi satie, gij tegenwerkt, ja zelfs afbreekt het heerlijke werk van den socialen wederopbouw komt door vorenstaande :gelen toch voldoende tot uiting? Steunt dan niet langer met uw kracht uw geld de neutraliteit, in werke lijkheid het liberalisme, doch wilt het voornemen maken om van nu af in door de katholieke organisatie mede' te arbeiden aan het program der Kath. vakorganisatie.Tot Uw eigen waarachtig heil, tot dat van uw stand en tot het algemeen welzijn. Het jaar is welhaast ten einde, nieuw jaar treden wij tegemoet. Wil dan, vóór 1930 is aangevangen, uw besluit genomen hebben om voortaan te strijden onder Katholieke vaan of neemt een abonnement voor onder houd van uw schrijfmachine bij H. ELZET7AAR KANTOORBOEKHANDEL Q LAN6ESTRAAT 84 TEL. 52 aldus mede te werken met hen op wien gij krachtens uwe beginselen zijt aangewezen. Oehoorzamende daardoor aan den wensch van uwe Kerkelijke Overheden zult gij daarin alleen al voldoening vinden en gij zult in de toekomst den dag zegenen waarop gij dit besluit naamt. Het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Onderofficiersbond „Sint Martinus". BERICHTEN UIT AMERSFOORT Voor „Geloof en Weienschap" heeft dr. van Waeyenberg, eere-kanunnik, bestuurder van het Sint Jan-Berchmans- coltege te Antwerpen geassisteerd door eenige oud-studeuten van genoemd college een meditatieve voordracht ge geven met lichtbeelden over „Kerstmis in de kunst", afgewisseld door zang en declamatie. Bij het naderen van het Kerstfeest, aldus ving de spreker aan, overheerscht bij ons de grootste vreugde wegens de herinnering van de geboorte van Christus. Ook zijn geestelijke we dergeboorte vieren wij dan in onze harten. Dit feit heeft de kunst ten volle bezield. Ook in onze moderne kunst tracht men er naar het volksleven fe binden aan het geloofsleven. Dit geldt voor de schilderkunst, maar nief minder voor dichters en prozaïsten. Na deze inleiding werd hef „Op Kerstdag" van René de Clercq ten ge- hoore gebracht. Daarna bracht de spreker op voor treffelijke wijze het volledige relaas van de geboorte van Christus fen ge- hoore en verduidelijkte dit met 'n reeks fraaie lichtbeelden, waarbij herhaaldelijk passende liederen ten gehoore werden gebracht en beschrijvende gedeelten uit werkcn«o.a. van Timmermans wer den .gedeclameerd. Natuurlijk bleef Vondel's „O Kerstmachtniet achterwege. Een schoone avond Naar gemeld wordt, is een regeling in overweging, waarbij aan de leden der militaire muziekkorpsen voortaan niet meer de muziekinstrumenten van Rijkswege in bruikleen worden ver strekt. Aan die leden zal alsdan een toelage worden gegeven, waaruit de aanschaffing van muziekinstrumenten onder zekere controle door hen zelf moet worden bekostigd. De heer Z. J. W. van Schreven, redacteur-verslaggever van hef Amers- foortsch Dagblad, is met ingang van 1 Maart a.s. benoemd tot redacteur van het dagblad „De Gooi- en Eem- lander" te Hilversum. Voor de jongens- en meisjesafdee- lingcn tot de leeftijd van 12 jaar, orga niseert het bestuur van de R. K. Gym- nastiekvereeniging „St. Hubertus" een Kinderfeest op Zondag 29 Dec. in het Patronaat aan het Zand, om half 4. De leden van die afdeelingen worden dus voor dien tijd verwacht. Het be stuur stelt er prijs op, dat de ouders met de kinderen mee komen. De Burgemeester is verhinderd Zaterdag spreekuur te houden. MIJNHARDT'S TABLETTEN Zenuw Laxeer Hoofdpijn Kiespijn f tabletten I I tabletten I I tabletten

De Eembode | 1929 | | pagina 1