Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken F. A. TULP NORA RADIO N.V. Middenstands-Bank Bel dan op No. 4? H. ELZENAAR PUROL Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 De €embode Advertenliën 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en njverheid bij geregeld adver- leeren. Adverlentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Drie en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Dinsdag 31 Dec. 1929 - No. 78 Vruchtbaar land en een vruchtbaar leven hebben vele eigenschappen gemeen. Epistel en Evangelie. Feestdag van 'sHeeren Besnijdenis. Les uit den brief van den H. Apostel Paulus aan Titus; II, 1115. Welbeminde! De genade van Ood onzen Zaligmaker is voor alle men- schen verschenen en leert ons, dal wij met verzaking van de goddeloosheid en de wereldsche begeerlijkheden, ma tig, rechtvaardig en godsdienstig leven in deze wereld, verwachtend de zalige hoop en de komst der heerlijkheid van onzen grooten God en Zaligmaker jezus Christus, die Zich zeiven voor ons gegeven heeft om ons vrij te koo- pen van alle ongerechtigheid en] voor Zich een welbehagelijk volk te reini gen, ijverig in goede werken. Spreek dit en vermaan, in Christus Jesus onzen Heer. EVANGELIE volgens den H. Lucas; II, 21. In dien tijd, nadat de acht dagen vervuld waren, dat het Kind moest besneden worden, werd zijn naam ge noemd Jezus, die door den engel was genoemd geworden, eer Hij in den moederschoot ontvangen werd. KANTOORBOEKHANDEL LANGESTRAAT 65 t.o. KR0MME8TR. TELEFOON 326 Kantoorboeken in alle liniaturen. Kaartenkasten. Briefordners. Liturgische Kalender. Van 1—4 Januari 1930. Woensdag 1 Jan. Besnijdenis des Heeren. Mis Puer, Credo, Pref. enz. van Kerstmis. Donderdag 2. Octaafdag tl. Stepha- nus. Mis als 26 Dec., 2e geb. Deus, qui salutis, 3e voor Kerk of Paus, Pref. v. Kerstmis. Vrijdag 3. Octaafdag H. Joannes. Mis In medio, 2e geb. Deus. qui sa lutis, 3e voor Kerk of Paus. Pref. van de Apostelen. Zaterdag 4. Octaafdag H.H. Onnoo- zele kinderen, Tijdeigen, Mis als 28 Dec., 2e en 3e gebed als Donderdag. Pref. v. Kerstmis. De Jaarswisseling. Het Oude Jaar gaat dra verdwijnen In den maalstroom van den tijd En een nieuw gaat weer verschijnen Wordt met spanning nu verbeid. Luttele deeltjes zijn de dagen Weken slechts een kleinigheid Maanden, jaren hoe snel vervagen Zij in het licht der eeuwigheid. Al die deelen vormen 't heden Van den mensch en al wat leeft. Rasch is alles heen gegleden. Niets hier blijvend woonplaats heeft. Wat is dan het doel van 't leven Rijkdom, stand, eer of zingenot? Neen, iets beters zij U gegeven: Vriendschap met den goeden God. Kommer, ziekte, armoe, zorgen, Al wat 't leven somber maakt Gaan voorbij; de blijde morgen Van bevrijding spoedig naakt. Eenmaal wordt Uw werk gewogen Op de schaal van gerechtigheid, Al de jaren heen gevlogen. Mensch wees wijs, gebruik den tijd. Om U schatten te vergaren Die geen dief of ramp U rooft Aan hen, die deugd aan liefde paren Wordt een rijke oogst beloofd. Nieuwjaar. Er zijn en blijven machten die de Katholieken in de eerste plaats be strijden, en verder allen die een ortho dox Christendom belijden. Wij hebben niet de illusie, dat dit spoedig een einde zal hebben; tr' is dc eeuwige strijd, dien Augustinus zijne Stad Gods heeft geschilderd. Het Kind van Bethlehem, dat oi recht leed en vervolging, bracht ons de kennis en de kracht, om den strijd te heiligen en daardoor den vrede te bewaren met God en met ons zeiven en met allen, die het goede willen. Laten allen die middelen benutten met vastberaden wil en laat allen sterk zijn als de vijand komt met het lokaas der verleiding. Dat is onze voorname plicht. En ons voornemen zij dien plicht met Gods hulp naar vermogen in het Wie een dagelijksck middel wenschf (er opwekking en verkwikking* i ïrlk,r kan NkHIHNilwi pepermunt niet missen WUI. Uit den Omtrek nieuwe jaar steeds trouw te volbrengen. Wij moeten God meer gehoorzamen dan de menschen, hebben de Apostelen gezegd, en zij hebben hun aardsche welvaart en hun leven liever geofferd dan die waarheid te verzaken. Hiermede is volstrekt niet gezegd, dat wij lijdend en duldend moeten nc- derzittcn. Met alle kracht en met alle recht vaardige middelen moeten wij het recht verdedigen. Dit is een eeiste plicht, voor de Redactie van een Katholiek blad; een plicht voor alle weldenkenden ook. Den vrede der onverschilligheid illcn wij niet, want het is geen vrede, maar een slaap des doods. Een ge wapende vrede is de onze, want deze vrede alleen is te bereiken in deze wereld, waar veel hartstocht woelt en veel ongeloof de waarheid haat. Den lezers heil Mogen zij leven en gelukkig zijn. Wij wenschen elkander voorspoed en welvaart in dit leven„Zoet is het licht en genoeglijk is het voor de S:n de zon te zien," zegt de Prediker, it leven is een groote gave, die wij zelf goed besteden moeten en die wij moeten beschermen in anderen. Elk in zijn sfeer kan iets doen om het levensgeluk van anderen te ver- hoogen dat is tevens een winste voor den weldadigen mensch zelf. Terwijl wij bovenal bedacht zijn, als Christenen, op de eeuwige dingen die komen zullen, zien wij niet minachtend neer op de dingen van dezen tijd. Integendeelhoe meer iemand door drongen is van de gedachte aan de eeuwigheid die vóór ons ligt, die ons wederom een jaar dichter nabij kwam, des te ijveriger zal hij medewerken aan het algemeen welzijn. Het eerste middel voor het algemeen welzijn is de openbare moraliteit, of beter gezegddie is zelve het eerste welzijn. Wij moeten dus ons eigen geweten rein bewaren, en waar wij kunnen, zorg dragen, dat het volksgeweten niet verdorven worde. Daarvoor is noodig dat wij God eeren en het gezag dat een afstraling is van Zijn hoogste gezag. Vanzelf is voor ieder onzer dus veel te doen. Wat dan het jaar, dat met zijne ge heimen nadert, ook brengen moge, hooren wij naar het woord van den zelfden Prediker (XI, 9); „Al wat uw hand doen kan, verricht dat met ijver. En zoo ga onze wensch in vervulling: EEN ZALIG NIEUWJAAR. Schoolgaande Kinderen hebben met guur weder vaak lasi ruwe en springende huid van hander gelaat en lippen. Dit is dadelijk t< verzachten en spoedig te genezen me: PUROL WINKELWERKTIJD. Men vestigt er de aandacht op, dat met ingang van 1 jan. 1930 verschil lende Koninklijke Besluiten, ter uit voering van de Arbeidswet in werking treden. Eerstens treedt in werking het z.g. „Winkel werktijdenbesluit". Verder komen voorschriften in wer king betreffende het goederen- en per sonenvervoer op Zondag. Ten gerieve van hen, wien zulks aangaat, volgt hieronder een overzicht van de belangrijkste bepalingen. Zij, die meerdere inlichtingen wen schen, kunnen deze aan het commis sariaat van politie bekomen. Goederenvervoer. Het is verboden op Zondag arbeid te verrichten op den openbaren weg, bestaande in het vervoeren van goe deren te land, waaroner begrepen het laden, lossen en besturen van wagens voor goederenvervoer. Toegestane arbeid. Uitzondering is gemaakt voor hel vervoer van dagbladen, gist, genees middelen, melk enz. Voorts is het aan huis bezorgen van dagbladen op Zon dag geoorloofd. Personenvervoer. Op Zondag is op den openbaren weg het verrichten van arbeid door personen boven de 18 jaar, bestaande in het vervoeren van personen met door dieren of door krachtwerktuigen bewogen wagens (dus ook auto's) slechts toegestaan onder bepaalde voorwaarden. Deze vootwaarden zijn: 1. Bij arbeid verrichten op Zondag wordt een werkdag in de week vrij gegeven 2. op niet meer dan twee op elkaar volgende Zondagen arbeid verrichten 3. de betrokken arbeiders moeten bij zich dragen een op eerste aanvrage te vertoonen rustdagkaart. Rustdagkaart. De rustdagkaart wordt tegen betaling van een gulden afgegeven ten gemeente huize en moet benevens naam enz. van den betrokken arbeider aangeven, op welke Zondagen arbeid verricht en op welke weekdagen rust zal worden genoten. Winkels. Het winkelwerktijdenbesluit is, be houdens de gevallen van bloedverwant schap, toepasselijk voor alle winkels. Werktijd. De duur van den werktijd is gesteld op 53 uren per week en 9'/a "ur Pe' dag voor personen boven de 18 jaar, te verdeelen tusschen 6 uur v.m. en 10.30 n.m. Voor beneden de 18 jaar tusschen 8 uur v.m. en] 8 uur n.m. Des Zaterdags mogen personen ouder dan 18 jaar 11 uren aibeid verrichten. Afwijking bestaat bij feestdagen en doorwerkvergunning. Rusttijden. Wekelijks moet gegeven worden een onafgebroken, rusttijd van minstens 32 uren; op één werkdag een halve dag vrij vóór of na 1 uur des middags tusschen einde en begin van den werk tijd van den eenen dag op den andere een onafgebroken rustiijd van 11 uren. Voorts na 51/, uur minstens een half uur rust en bij einde werktijd na des namiddags 6 uur minstens 1 uur rust, gelegen tusschen 11.30 v. en 3.30 n.m. Kappers- en Barbiersbcdrijf. In een kappers- en barbiersbedrijf mag een man (boven 18 jaar des Zater dags 12 uur arbeid verrichten en tot des avonds 11 uur, doch niet langer dan 53 uren per week. Arbeidslijsten. Gezorgd moet worden voor een ar-1 beidslijst, verkrijgbaar aan het post kantoor. Deze lijst moet worden inge vuld met inachtneming der voorschriften omtrent begin, einde en duur van den werktijd, rusttijd enz. Het aangehechte briefkaarlformulier wordt eveneens in gevuld en opgezonden aan het districts hoofd der arbeidsinspectie te Utrecht, waartoe lijst met formulier ter stempe ling wordt aangeboden aan het post kantoor. Lijst en afschrift moeten per soonlijk door het hoofd of den bestuur der worden onderteekend. De lijst wordt daarna opgehangen in den winkel. Arbeidsregister. Gezorgd moet worden voor een even eens ten postkantore verkrijgbaar ge steld arbeidsregister, hetwelk op eerste aanvrage moet worden vertoond en waarin met inkt de namen enz. worden geschreven van de in de winkel werk zame arbeiders. Arbeidskaarten. Arbeidskaarten zijn noodig voor per sonen beneden 18 jaar en voor gehuwde vrouwen. Deze kaarten zijn verkrijg baar aan het gemeentehuis en moeten door den werkgever worden bewaard en op eerste aanvrage den contro- leercnden beambten worden vertoond. WISSELSTROOM-TOESTEL IT 1AC MET LUIDSPREKER Iü3.« PI AN OH AN DEL S. DUIJKER Koffer-Gramaphoon vanaf F15- HAVIK 29 - TEL. 773 Het congres der Algemeene Vereeni- ;ing voor Vreemdelingenverkeer zal te Saarn worden gehouden op 10, 11, 12 en 13 Juni a.s. In hotel Zeiler te Baarn had een vergadering plaats met vertegenwoor digers der besturen van Gooi- en Eem- land, Ier vaststelling van het vierdaagsch programma van het congres. De vergadering stond onder leiding ,n den voorzitter van Baarn's Bloei, irlegenwoordigd waren de besturen in Amersfoort, Bussum, Hilversum, Laren, Soest en Soesterberg. Na uitvoerige besprekingen werd het programma als volgt samengesteld; Den lOen Juni zullen de congrc sisten des avonds officieel door B. W. van Baarn op het raadhuis worden ontvangen. Den volgenden dag zal des morgens en des middags het congres worden gehouden in het Badhotel, terwijl na afloop van de middagvergadering een officieel bezoek aan de gemeente Amers foort zal worden gebracht. Donderdag, 12 Juni zal een autotocht door de omgeving van Baarn worden gehouden, waarbij o.a. het dierenpark „Gooilust" te 's Graveland zal worden bezocht en behoudens toestemming van den commandant, het vliegkamp Soesterberg. Op dezen autotocht zullen de gressisten officieel worden ontvangen door de gemeentebesturen van Hilver sum, Bussum en Soest. Ten slotte ligt het in het voornemen, op Vrijdag 13 Juni een autotocht door de Geldersche Vallei te maken een officieel bezoek aan Veenendaal te brengen ter bezichtiging van de ver schillende fabrieken aldaar. ZUIDERZEE. In verband met de weersomstandig heden zijn, naar uit Wieringen wordt gemeld, door de Mij. tot uitvoering van de Zuiderzeewerken de werkzaam heden thans stilgelegd. Na de vele arbeiders, die reeds ontslagen waren, komen er thans nog 500 zonder werk. Wanneer de vorst dit niet onmoge lijk maakt, hoopt men op 16 Februari met het werk te kunnen be ginnen. AUTOD1ENST. m" De heeren Stevens, te Rotterdam, hebben Ged. Staten vergunning ge vraagd tot het uitoefenen van een autobusdienst Utrecht—de Bilt—Soest- dijk—Baarn. BURGERLIJKE STAND VAN BAARN. 1 Geboren: Catharina, d. v. K. F. Koffrie en M. J. v. d. Laak Johannes Hubertus Petrus Ignatius Maria, z. v. J. H. v. Wees voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Verhuring van Lips safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 4 pet. Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 - Teief. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau en A. M. Broekman Gerrit, z. v. A. H. Sillem en A. H. A. Beels Dirkje Sofia, d. v. A. v. Stokkum en J. A. Rens. Ondertrouwd: W. v. Oosterom en J. j. Veidthuizen - Baars en A. W. Besseling H Wesseling en Ph. J. Escer J. de Zwart en P. J. Rijnders. Getrouwd: J. W. Jagtenberg en H. v. Amerongen C. W. v. d. Vuurst en H. Kooij C. Grasmayer en J. Kroon S. S. Mensonides en J. M. v. Merkestijn. OverledenLammert Roos, 27 jaar Jan G. L. van Troostenburg de Bruijn, 74 jr., echtg. v. A. L. v. Oostenwijk Stern. Uit den Omtrek Hoogland De „J. B. Bond" hield onlangs zijn tweede vergadering in het wintersei zoen. Het bezoek was vrij goed, doch kon nog beter. Na de gewone verga derzaken als opening, notulen, ctc. te hebben afgehandeld, werd' door de heer Segers een bespreking gehouden over „Metkcontrote". Het nut van de contróle van het melkvee op melk en vet werd nog even besproken, aange zien toch ieder van dit nut overtuigd is. Door verandering van werkwijze zijn de kosten belangrijk minder ge worden. Zooals het nu gaat, zullen de kosten per koe per jaar op ongeveer f2.—komen Hiervoor heeft men dan: Het monsternemen door een vast aangesteld persoon; 2. Dit gebeurt dan regelmatig èèn keer in de drie weken; Van alle bemonsterde koeien worden melklijsten opgemaakt, zoodat men met het oog op de fokkerij steeds precies weet, wat een bepaalde koe voor de productie en dus ook voor de fokkerij waard is. DeStierhouderij is veel vereenvoudigd. Goede stieren, en dan heb ik in de eerste plaats het oog op afstam melingen van goede productie koeien, zijn niet duur meer. In onze gemeente zijn op dit oogenblik reeds meerdere zulke stieren. Laten we dus de zaak eens algemeen gaan aanpakken. Voor goed vee en vee, dat goed in de productie is, zijn twee zaken noo dig: 1. Weiland, dat in orde is; en dat is er al veel; 2. Vee, dat in orde is, wat productie en afstamming be treft. Dit kan men nu krijgen, als men slechts ernstig wil. Na deze inleiding volgde een levendige gedachtenwisse- ling. 'elaan dus, de koe bij de horens gevat I In het tweede deel der vergadering hield de Eerw. Heer Adviseur een lezing over het „Bestuur der Kerk". Dit is heden een onderwerp, dat in de volle belangstelling staat, omdat men in ons Aartsbisdom natuurlijk nog al eens zal spreken over de bezetting der opengevallen bisschopszetel van Mgr. v. de Wetering z. g. De inrich ting van dat bestuur wordt beknopt nagegaan om wat langer stii te staan met de wijze, waarop een bisschops keuze plaats heeft. Vele vragen werden gedaan. Allen gingen verrijkt met meerdere werkelijke kennis over deze zaken naar huis. Op de volgende vergadering zal de Eerw. Heer Adviseur een lezing hou den over de z. g. „Vrije Katholieke kerk". Ieder lid van de J. B. Bond en ock andere belangstellenden worden er bijzonder op attent gemaakt, die lezing te komen hooren. Wij hebben misschien weieens iets van die sekte vernomen, maar weten er nog niet veel van. (In Amersfoort hebben ze ook al een „kerk") Komt alten! Eemnes Het bestuur van het waterschap „Eemnes", zal Vrijdag 3 Januari ten gemeentehuize bij inschrijven verpach ten het perceel 1928 bij den Veendijk," uitsluitend met het doel om dit land te doen beweiden met jong vee. Soest Naar wij vernemen, bestaan er plan nen tot den bouw van een concert gebouw op een terrein gelegen naast den Boazbank. Zooals men weet, wer den ter westzijde van genoemd bank gebouw reeds een tweetal winkelhui- gebouwd. Alhier is opgericht een afdeeling van de R. K. Vereeniging „Het Wit- Gele Kruis". - Burgerlijke Stand. Geboren Antonia Theodora, d. v. A. Hilhorst en Th. Botterblom. Albertus, z. v. H. Plooij en M. Schou ten. Roelof Jan, z. v. H. J. Scholt- meijer en A. R. Hagen.—Jan Berend," z. v. E. van Schaik en G. E. Wevers. —Ondertrouwd: H. W. J. Sack Bpfc. J. v. Doorn. Gehuwd: W.J. Kruijswqk en J. G. v. d. Broek. Overleden: Sophia^ Dijkman, 78 jaar, geh. me: J. v. Breukelen. Maria Schouten, 41 j. gehuwd met A. Plooij.

De Eembode | 1929 | | pagina 1