BALANS-OPRUIMING Vroom&Dreesmann A. H. VAN NIEUWKERK, Beekensteinschelaan - Beekstraat - Telefoon 543 Voortzetting cnzer groote Winter-Uitverkoop. Extra lage prijzen VROOM iEESMANN Langstraat AMERSFOORT Boerenleenbank Leusden Sanapjrin Costumes op maat Alleen Jan.-Febr. Speciale Prijzen f Italiano Fa. L. HOUBAER Salon- en Huiskamer-ameublementen, Dressoirs, Theemeubelen, Theekasten, Bureaux en Bureau-Fauteuils, Axminster Tapijten, TtlpiS Beige Kleeden Dekens enz enz A"e voorr,u'en W0,,deD fabrieksprijzen opgeruimd, om plaats te maken voor onze nieuwe fabrikaten Langestraat Tel. 158 Amersfoort Heeren Jaeger Pantalons en Borstrokken, uitver- koop-aaanbiedlng 1.08 0.98 i Fantasie Baddoeken, 2ware kwalitalt 55 X 105 Oerstekorreldoeken met frisch randje 65X65 thans 0.28 150 dozijn Theedoeken in 3 dessins 70X70, thans 0.29 Theedoekjes, reclame koopje 0.09s, 0.05s Theedoeken 60 X 60 0.18 Prima Theedoeken 67 X 67 0.22s Linnen Theedoeken 70X70 koopje 0.48 Witte Katoen Wit Katoen, 70 c.M. breed uilverkoopsprijs 0. Wit Katoen, 80 c.M. breed MADAPOLAM 888 Onze wettig gedeponeerde qua- liteit als bijzondere reclame 10 el 3.25 Graslinnen breed voor lakens, reclame 0. Graslinnen breed onop gemaakt 0. Qraslinncn 666, 160 c.M. breed, onze bekende qua- litelt 107, el 7. Imitatie lederen Boodschap- I pentasschen, zeldzaam I koopje 0.78 0. I Moquette Tafelkleeden 130X150 thans Moquette Divankleeden (I bijzonder voordeellg Kinder Ledikant in w" 10.30 rkoop-aanbieding 0.25 j Chencllc gordijnen p. paar I extra koopje 13.80 r Pluchelte gordijnen m.zeer mooi bedrukte randen p. paar, reclame 10.90 hreed 0.89 II Handdockrekjes met 2 glazen staven 2-pcrs, 3-dcellgc Wol matras m. peluw en 2 kapokkussens, bekleed met prima damast bij- I zonder voordeelig lm. satinet Dekens, flinke maten, mooie kleuren 7.90, 6.90, 5.90 Molton Dekens 1.88, 1.18, 0.63 d.63 34.90 n zeer groote partij Vloerzeil en Linoleum tegen spotprijzen I REDUCTIE-BON Bcmberger Zijden Dames- KOUSEN Enorm Koopje! Waarde 2.90 m. Bon 2.20 REDUCTIE-BON Coupon 10/4 br. graslinnen voor lakens 10 El extra zware qualiteit Waarde 6.90 m. Bon 5.90 REDUCTIE-BON REDUCTIE-BON Prima Moquette Tafel- Voor de jaarlijksche controle door het Bestuur, moeten de spaar en voorschot boekjes op DINSDAG en WOENSDAG 14 en 15 JAN. aan het Kantoor der Bank worden bezorgd. Die dagen worden geen spaargelden of voorschotrente in ontvangst genomen. Houders van boekjes die niet zjjn ingeleverd worden met f 1.beboet. HET BESTUUR. alleen onder dwang doen. Door onder linge overeenkomst is deze regel toe gestaan, wanneer het niet schaadt voor de samenleving en de algemeene wel stand. De Kerk verwerpt het niet om de huidige maatschappelijke orde te handhaven, maar zij veroordeelt het omdat haar leiders godsdiensthaters zijn. De Kerk is de verzorgster van het heil der zielen en is er niet voor maat schappelijke belangen. Daarom wordt het maatschappelijk stelsel niet ver oordeeld. Zij veroordeelt het idealis tisch stelsel om: 1. De ontbreking van den noodzake lijken prikkel tot werken bij de meeste menschen 2. De voorlbrengst is niet te leiden; 3. De goede vrede zal verloren gaan. Deze regels zouden wel door een ijzeren discipline in praktijk gebracht kunnen worden. Zij zouden een ideaal zijn voor menschen zonder erfzonde- belasting. Maar tevens voor hen, die zulks vrijwillig doen bijv. klooster lingen. Gevaar schuilt er niet alleen in hel communisme dat wij kennen, maar nog grooter onheil wordt teweeg gebracht door vele anderen. Wij, katholieken, kennen heel goed de slechte beginselen van het kapita lisme, maar dit ligt niet aan het stelsel, maar aan den mensch zelf. De beurs te New York heeft einde vorig jaar de slechte kant hiervan laten zien. In Rusland is alle herinnering aan den godsdienst weggevaagd. Waar is het, dat het bolsjewisme een groot gevaar is voor den arDeider. Voor den modernen mensch zijn de geweldigste vragen op godsdienstig en zedelijk gebied totaal verduisterd. Dit communisme kan echter alleen be streden worden door de Kerk. De maat schappij is, volgens spreker, ingericht volgens een slavenpakhuis en dat is de schuld van het kapitalistisch com munisme. De Kerk erkent geen onbe perkt eigendomsrecht. Thomas van Aquine zegt: „De mensch heeft een persoonlijk eigendom noodig maar wordt deze misbruikt dan is het eigen dom van de gemeenschap." Lijkt dus het katholicisme niet buiten gewoon veel op de idealen van het goede communisme. Vele menschen zijn echter misleid geworden door de valsche gedachten en wij, katholieken, moeten zeggen dat de Kerk de sleutels biedt van de idealen van het goede Piet Kasteel hield in het Spaar bankgebouw op uitnoodiging van der R. K. Vrouwenbond een lezing. Deze bijeenkomst werd tevens bij gewoond door vele leden van de Pro- pagandaclub der Kiesvereeniging. Onder presidium van Mej. Luycx werd de vergadering geopend met Chr. groet en een Nieuwjaarswensch werd tot allen aanwezigen gericht. De heer Kasteel wist op duidelijke wijze uiteen te zetten de overeenkom sten en £de tegenstellingen var katholicisme en communisme. Het communisme, zegt spreker, be klaagt den arbeider. Het communisme geeft de schuld van alle narigheid aan anderen. De kreten van Moscou worden opgevangen en doorgegeven door hur volslagen propagandisten. De commu nist houdt rekening met de oogenblik- kelijke stemming van het volk. Men vraagt zich nu af: „Wat is het gevaar van het idealisme voor den modernen mensch". Het lijkt drommels veel op het christendom. Het goede commu nisme komt in vele opzichten over een met het katholicisme. Het commu nisme in Rusland is een stelsel, dal uit gaat van menschen, die absoluut anti-christen zijn. Daarom is er zoo'n strijd tusschen het communisme en de Kerk. Spreker stippeldede juiste verhouding uit tusschen den leer der Kerk en de idealen van het communisme. Vele vragen zich af of het bolsjewisme niet de Anti-Christ kan zijn. De Kath. Kerk veroordeeld het echte bolsjewisme niet. Immers Christus zelf kan als radicaal communist beschouwd worden, daar Hij afstand deed van he aardsche bezit, daar Hij leefde te mid den zijner leerlingen. Het stoffelijk goed der eerste christenen werd gelijkelijk verdeeld. Het ideaal van het commu nisme leefde dus reeds in de oude Kerk. Het communisme is echter een leer, die inhoudt dat de komende gemeen schap van den arbeider recht heeft op bezit van producliegoederen. Hoe kan dit in de samenleving wor den ingevoerd? Door onderlinge gemeenschap bijv. in kloosters. Een heel volk kan het Bij Gevatte Koude 1 Influenza, Griep en J Koorts; Rheumatiek Hoofdpijn en Kiespijn tabletten n Vcrvalschingeo communisme. De hedendaagsche com munisten hebben één ding ver geten n.l. dat cr een God bestaat. Op 't oogenblik ligt er een angst over de geheele wereld voor het com munisme evenals 1000 jaar geleden een angst over Europa voor den Islam. De Kerk heelt echter den Islam over wonnen en dit zal zij ook met het communisme doen. Of het bolsjewisme spoedig over wonnen zal worden en of het bolsje wisme de werkelijke leer der Kerk in toepassing weel te brengen is ëfen andere vraag. Mej. Luyckx dankte Spreker voor zijn leerzame woorden. Daarna ging men over in een huis houdelijke vergadering. Medegedeeld werd daf de collecte voor het Euch. Congres in Febr. gehouden zal worden. Het Triduum zal plaats hebben in de kapel van pension St. Jozef op Woens dag 23 Jan. tot en met Zaterdag 25 Jan. as. De collecte voor huize „Luctor et Emergo" heeft f 175 opgebracht. BEVOLKING. Werkelijke bevolking op 1 Januari 1929:18289 m. 18873 vr. totaal 37162. Vermeerdering door geboorte408 m., 360 vr., totaal 768. Vermeerderingdoor vestiging: 1498m 1593 vr., totaal 3091. Vermeerderd met: 1906 m., 1953 vr. totaal 3850. Vermindering door overlijden: 172 m 166 vr., totaal 338. Vermindering door vertrek: 1530m., 1476 vr., 3006. Verminderd met: 1702 m., 1642 vr., totaal 3344. Verschil vermeerdering en vermin dering: 204 m., 311 vr., totaal 515. Werkelijkebevolkingop3! Dec. 1929: 18493 in., 19184 vrtotaal 37677. Meer geboren dan overleden236 m., 194 vr., totaal 430. Meer of minder gevestigd dan ver trokken: 32 m., 117 vr., totaal 85. Voltrokken werden 267 huwelijken, waarvan 130 kerkelijk werden inge zegend. Ingeschreven weiden 13 vonnissen tot huwelijksontbinding. Overgeschreven werden 2 akten van in het buitenland voltrokken huwelijken. Van 13 tot en met 18 Jan. zal in de gemeentelijke markthal een groote electriciteitstentoonstelling worden ge houden. De „E. T. A." zal deze Electriciteits- Tentoonstelling heeten. Men zal er te zien krijgen de meest moderne vin dingen op het gebied der toegepaste electriciteit voor huishoudelijke doel einden en een groote verscheidenheid van toestellen en machines voor de toepassing der electriciteit op indus trieel en landbouw gebied. Het economisch gebruik van de aan wezige apparaten, machines, werktui gen en toestellen zal op duidelijke wijze worden aangetoond, zulks in verband met de invoering van het -s-iwe vast-recht-tarief. Een vrouw uit Nijkerk, die een kindje op den arm droeg, wilde op de Langestraat plotseling den rijweg over steken, juist voor een naderende auto. De bestuurder remde, doch kon een Voor de |eugd kan de winter soms een heerlijke tl|d zijn. Veel aange.iaams wordt vaak bedorven door hoest en verkoudheid. Neemt dan direct Heilzaam en lekker. Let er op, dat op de verpakking dui delijk voorkomt het woord Italiano. Ie Klas Kleedermakerij LANGESTRAAT 62 64-66 aanrijding niet meer voorkomen. De vrouw liep een kleine schram aan het been op. Het kindje werd tegen den grond gesmakt, tengevolge waarvan het een lichte hersenschudding bekwam. Op advies van 'dr. Prins is het kind naar het ziekenhuis overgebracht. De collecten ten bate van de kas der SI. Vincentius-vereeniging te dezer stede in de vier parochiekerken ge houden, heeft f492.75 opgebracht. Daartoe droegen bijde par. O.L.Vr. f210.80, de par. St. Franc. Xav. f 145.85, de par. St. Ansfridus f85, de par. St. Henricus f51.10. ELECTRICITEIT. - De officicele ope ning van de groote electriciteits-ten- toonstelling zal plaats hebben a.s. Maandagmiddag le 2 uur. Alle toepassingen van electriciteit voor licht en kracht zullen er te zien zijn. Op huishoudelijk terrein: stofzui gers, verwarmingstoestellen, kookappa- raten, electrische „hooikisten", enz. Op het gebied van verlichting, lichtrecla- me's, huis-verlichting, winkel- en éta lageverlichting, ontwerpen voor lam penarchitectuur; op industrieel gebied, landbouwwerktuigen, banketbakkers- installatie's electrische ovens, broed- machine's, electrische gereedschappen. Verder electrische apparaten voor me disch gebruik, radio-installatie's, enz. Een bijzondere inzending zullen vor men de z.g.n. nachlslroom-reservoirs. Deze reservoirs hebben een inhoud van 40, 80, 150 of 250 liter. Zij worden met water gevuld, dat des nachts ver hit wordt door de goedkoope nacht- stroom van 3 cent per K.W. Gedu rende de nachturen kan men dan het water |in de reservoirs verhitten tol kookhitte. Wanneer de stroomtoevoer dan 's ochtends wordt afgesloten, heeft men den geheelen dag heet water be schikbaar. De reservoirs hebben n.l. de eigenschap hel water niet af Ie koelen na het afsluiten van de stroom, Zij zijn zoo zwaar geïsoleerd, dat het water minstens den geheelen volgenden dag op hooge temperatuur blijft. Voor het verhitten van het water gebruikt men dus de goedkoope nachtstroom en men heeft den geheelen dag heet water ter beschikking. Het is de bedoeling, dat deze reservoirs in huur worden ver strekt. MARIAVEREENIGING Donderdag 16 Jan. a.s. 's avonds kwart over acht jaarvergadering in het Patronaatsge bouw Elleboogsteeg. Opkomst van alle leden wordt ver zocht in verband met de navolgende punten voorkomende op de agenda; 'ag, ingekomen stukken, Instal- rkiezing nieuwe presidente, Bespreking Feestavond. Ook niet leden zijn welkom. Op Vrijdag 24 Januari hoopt de Heer A. Rijs, Commies Nederlandsche Spoorwegen, alhier den dag te her denken waarop hij voor 25 jaren bij de Spoorwegen in dienstbetrekking kwam. Ing. 1 Januari is de titulaire rang van Majoor verleend aan Res. Kapitein M. E. A. Sneeuwen stationscommandant van den Staf der Infanterie, Aan de Industrie- en huishoudschool half Februari aanvang vanCursus koken van eenv. gerechten. Schoolgeld f 10.per cursus van 20 lessen. Cursus in koken van lijnere gerech ten. Schoolgeld f20.— per cursus var 20 lessen. Aanmelding bij de Directrice. Spreek uren Maandag 2—4. Donderdag 6—8. De brandweer werd gealarmeerd voor een uitslaanden brand in de Matlias Withoosstraaf, bewoond door den machinist der Spoorwegen Henge- veld en diens gezin. D# brand was ontstaan bij het aanmaken van een kachel in de achterkamer; het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat het pand, ondanks het feit, dat de vlammen met vier slangen op de waterleiding werden bestreden, nage noeg geheel uitbrandde. Het naast liggende pand no 3 bekwam veel waterschade. De schade wordt door verzekering gedekt, Enkele uren later werd de brand weer opnieuw gewaarschuwd, thans voor een binnenbrand in de Crocus- straat no. 1 welk perceel bewoond wordt door de familie Schrijver. Ook hier werd het vuur door de brandweer met kracht aangetast, maar toch kon niet worden voorkomen, dat de in boedel verloren ging. Ook hier wordt de schade door verzekering gedekt. öinnenland OPROEP VAN LANDBOUWERS. Katholieke Landbouwers worden uit- genoodigd tot deelname aan een der Retraiten, die van 15—18 Januari en van 18-21 zullen gehouden worden. Men melde zich spoedig aan. Adres: Retraitenhuis Amersfoort. Uit den Omtrek Eemnes De bevolking dezer gemeente is ver-1 meerderd in 1929 door: geboorten met 29 m. en 27 vr„ totaal 56; vestiging met 89 m. en 67 vr., totaal 156; totaal vermeerderd met 118 m. en 94 totaal 212. Verminderd in 1929 door: overlijden met 13 m. en 8 vr., totaal 21; vertrek met 91 m. en 82 vr., totaal 173; tolaal verminderd met 104 m. en 90 vr., totaal 194. Vermeerderd in 1929 mei 188 in. en 94 vr., tolaal 212. Verminderd in 1929 met 104 m en 90 vr., totaal 194. Ver meerderd met 14 tn. en 4 vr., totaal 18 Bevolking op 1 Januari 1929 932 en 926 vr., totaal 1858; bevolking op 1 Januari 1930 946 m. en 930 totaal 1876. Gesloten 11 huwelijken. Soest De oplichter H. uit Zeist, die eenige maanden geleden van een garagehou der een zoo goed als nieuwe auto huurde en deze tevoren verkocht, is heden te Soest in de val geloopen. H. heeft al den lijd dat hij gezocht werd in het buitenland doorgebracht, waar hij zich ohnieuw aan oplichting schuldig maakte. In Soest werd hij door Zeister politicagenten in burger herkend en gearresleerd, Op 1 Januari 1929 telde de ge meente 13236 zielen. Dit aantal werd vermeerderd door geboorte met 151 m. en 130 vr., tolaal 281. Vermeerde ring door vestiging met 728 m. en 857 vr. totaal 1585. Totaal 15102. Overleden 69 m. en 75 vr. totaal 144. Vermindering door vertrek met 699 m. en 769 vr., tolaal 1468 zielen, zoodal het aantal inwoners dezer ge meente op 1 Januari 1930 bedroeg 13490 zielen. Soesterberg Mr. Dr. J. Th. Endtz, wonende te Soesterberg is benoemd tot ondervoor zitter van den Centrale Raad van Beroep te Ulrecht. (Jtrecht Het is in Ulrecht sinds eenige maan den bekend, dal hel Utrechtsch Ste delijk Orkeet zich ondanks een ge meentelijke subsidie van f52.000 'sjaars en een Rijksbijdrage opnieuw in moeilijkheden bevindt. Bij Schoren geen stukgaan en pijn meer en ook geen na- schrijnen der huid, als men vóór het inzeepen de huid even inwrijfl met slechts een weinig Doos 30,60. Tube 80 c PUROL Ingezonden. Hooglanderveen Welk een genol een leuke tooneel- avond geven kan. 't Is bekend, dat de Jonge Boeren bond te Hooglanderveen, uit haar leden een looneclclub heeft gevormd, die reeds meerdere malen met groot succes voor het voetlicht is getreden. Zondag 12 en Maandag 13 Jan. a.s. zal weer een uilvoering worden gege ven en wel van het bekende stuk naar Molière: „Joost de Guit". Joost de Guit verhaalt de geldver legenheid en schuld, waarin twee neefjes zijn gekomen, waardoor de thuiskomst der respectievelijke, oude brommerige ooms, met schrik wordt tegemoet gezien. Maar één is er, die alles redt, Joost, de guilige Joost. Door zijn mooi-praten, z'n vleien, z'n groot- A spraak, weet hij de oude heeren zelfs nog geld uit de zak te kloppen. Handig en geslepen als hij is, weet hij zich uil alle moeilijkheden te redden, ja, als alles verloren schijnt, en zijn schurkenstreken ontdekt worden, heeft hij nog de bravour, zich uit de klem te redden, en vergiffenis te krijgen voor alles wat hij misdeed. Toen het stuk in studie werd geno- en, werden er veel bezwaren geop perd, maar allengs kwam men onder den invloed van het snaaksche spel van Joost, en hebben de bezwaren plaats gemaakt voor enthousiasme. Het instudeeren heeft op de spelers 'n gunstigen invloed niet gemist, daar ze al meer en meer leeren, zelfstandig en met gepaste vrijheid op te treden; en voor het publiek zal het stukertoe bijdragen, de goede smaak te verede len, ieis waar zoo vaak, op dergelijke bijeenkomsten, over wordt geklaagd. Wij raden ieder aan, een avond te komen, 't zal voor hen een genotvolle avond zijn en tegelijk een sympathie betuiging voor de J.B.B., wier taak het wil zijn, de ontwikkeling zijner leden zooveel mogelijk le bevorderen.

De Eembode | 1930 | | pagina 2