Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken NORA RADIO Koopt uw Sctiiijimachino toesprongen Handen Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden fl.OO. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Adverlentiën 26 cent per regel. Billijke tarieven twor handel en nijverheid bij geregeld adver teer en. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Lingegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Drie en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Vrijdag 21 Febr. 1930 - No. 93 Zonder levensbischouwing kunt gij niet gelukkig zijn. Epistel en Evangelie. ZONDAG GENOEMD SEXAGESIMA. Les uit üen tweeden brief van den H. Apostel Paulus aan de Korinthiërs XI, 19—XII, 9. Broeders! Gaarne verdraagt gij on- wijzen, daar gij zelf wijs zijtImmers verdraagt gij liet, als iemand u in slavernij brengt, als iemand u verslindt slindt, als iemand u verslindt, als als iemand u aantast, als iemand zich verheft, als iemand u in het aange zicht slaat. Als oneer zeg ik het, als waren wij zwak geweest onder dit opzicht! Waarop iemand durft roemen, (in onwijsheid spreek ik) daarop durf ik het ook. Zijn zij Hebreen, ik ook; zijn zij Israëlieten, ik ook; zijn zij Abraham's geslacht, ik ook; zijn zij dienaars van Christus, (als een onwijze spreek ik) ik ben het meer; door zeer veel arbeid, door gevangenissen over vloediger, door slagen boven male, door doodsgevaren menigmaal! Van de Joden heb ik vijfmaal de veertig min één ontvangen; driemaal ben ik met roeden gegeeseld; ééns ben ik gesteenigd; driemaal heb ik schipbreuk geleden; een nacht en een dag heb ik in de diepte der zee doorgebracht. Door menigvuldige reizen, door geva ren op rivieren, gevaren van roovers, gevaren van mijn eigen volk, gevaren van de heidenen, gevaren in de stad, gevaren in de woestijn, gevaren op zee, gevaren onder valsche broeders; door arbeid en kommer, door veel nacht waken, door honger en dorst, door menigvuldig vasten, door koude en naaktheid. Behalve hetgeen van buiten komt, mijne dagelijksche bekommernis, de bezorgdheid voor alle gemeenten. Wie wordt zwak, zonder dat ik zwak worde? Wie wordt geërgerd, zonder dat ik brande? Indien er geroemd moet worden, dan zal ik op mijne zwakheden roemen. God en de Vader onzes Hoeren Jesus Christus, die gezegend is in eeuwig heid, weet dat ik niet lieg. Te Da mascus bewaakte de stadhouder van den koning Aretas de stad Jer Damas cenes om mij gevangen te nemen;en door een venster werd ik in eene mand over den muur nedergelaten en ontsnapte aldus uit zijne handen. Indien er geroemd moet worden (liet heeft wel geen nut), dan zal ik komen op gezichten en openbaringen des Hecren. Ik ken eenen mensch in Christus, die, veertien jaren geleden, óf in liet lichaam, ik weet het niet; God weet het; weggevoerd is ge worden tot in den derden hemel; en ik weet dat die mensch óf lichaam óf buiten het lichaam, ik weet het niet; God weet het; wegge voerd is geworden in het Paradijs en geheimvolle woorden gehoord heeft, die het geen mensch geoorloofd is te spreken. Wegens den zoodanige zal ik roemen; maar wegens mij zeiven zal ik niet roemen, tenzij op mijne zwak heden. Want ook indien ik zoude wil len roemen, ik zou geen dwaas zijn, daar ik de waarheid zou zeggenmaar ik laat het, opdat niemand mij schatte boven hetgeen hij in mij ziet ol van mij hoort. En opdat de verhevenheid der openbaringen mij niet trotsch make, is mij een prikkel mijns vlecsclies gegeven, een engel van Satan om ntij in liet aangezicht te slaan. Weshalve ik den Heer driemaal heb gebeden, dat die van ntij wijken mocht; maar Hij zeide tot mij: Mijne genade is u voldoende, want de kracht wordt in zwakheid volkomen. Gaarne zal ik dus op mijne zwakheden roemen, opdat de kracht van Christus in mij wone. EVANGELIE volgens den H. Lucas; VIII, 4 15. In dien tijd, toen eene groote menigte samenkwam en uit de steden tot Jcsus toesnelde, sprak Hij in eene gelijkenis: Een zaaier ging uil om zijn zaad te zaaien. En terwijl hij zaaide, viel een gedeelte langs den weg; en het werd vertreden, en de vogelen des hemels aten het op. En een ander gedeelte viel op de rots; en opgeschoten zijnde, verdorde het, omdat het geene vochtig heid had. En een ander gedeelte viel tusschen de doornen; en de doornen, die tegelijk opkwamen, verstikten het. En een ander gedeelte viel in de goede aarde, en het schoot op en bracht honderdvoudige vrucht voort. Dit zeg gende, riep Hij: Die ooren heeft om te hooren, dat hij hoorei Zijne leerlingen nu vroegen Hem, wat dit voor eene glljkenis was. En Hij zeide hun: Aan u is liet gegeven de verborgenheid van het Rijk Gods te kennen, aan de overigen echter in gelijkenissen, opdat zij ziende niet zien, en hoorende niet verstaan. Dit nu is de gelijkenis: Het zaad is het woord Gods. En die langs den weg: het zijn degenen, die hooren; daarna komt de duivel en neemt het woord weg uit hun hart, opdat zij niet, geloovend, zalig worden. En die op de rols: zij, die, na gehoord te hebben, liet woord met vreugde aannemen; maar zij heb ben geene wortels: zij gelooven voor. een tijd, en ten tijde van beproeving vallen zij af. En wat tusschen de door nen viel: het zijn degenen, die ge hoord hebben, maar door bekomme ringen en rijkdom en vermaken des levens worden zij gaandeweg verstikt, en brengen geene vrucht voort. En wat in de goede aarde het zijn de genen die, het woord gehoord heb bende, het in een goed en best hart bewaren en vrucht voorlbrengen in lijdzaamheid. Liturgische Kalender. Week van 23 Februari 1 Maart. Zondag 23. Sexagesima. Mis Exurge, zonder Gloria, 2e geb. H. Petrus Damianus, Pref. H. Driev. Maandag 24. H. Matthias, Credo, Pref. v. d. Apost. Dinsdag 25. Mis als Zondag zonder Gloria, 2 geb. A Cunctis, 3e naar keuze zonder Credo, gewone Pref. Woensdag 26. Alles als Dinsdag. Donderdag 27. Alles als Dinsdag. Vrijdag 28. Alles als Dinsdag. Zaterdag I Maart. H. Switbertus KANTOORBOEKHANDEL i F. d. TULP Bi Langostraat 65 t.o. Krommestraat TEL 526 BLOKKEN POSTPAPIER MAPPEN POSTPAPIER LUXE DOOZEN POSTPAPIER aan aardsche goederen, aardsche eer en grootheid, en het te richten op God, het Hoogste Goed, bereid om uit liefde tot Hem offers te brengen, Dan zal ons leven een verdienstelijk en welbesteed leven worden, dan zul len we behooren tot hen, waarvan Jezus zegt .wat in de goede aarde valt, dat zijn zij, die het woord Gods met een goed en oprecht hart hooren en be waren en vrucht dragen in lijdzaam heid". Evangelieverklaring. Zondag Sexagesima. Op aandringen van Zijn leerlingen heeft de Zaligmaker zelf een verklaring gegeven van de gelijkenis. De Zoon Gods is de zaaier, die uitgegaan is om liet zaad van zijn woord uit te strooien de harten der menschen en dit nog dagelijks doet in zijne Kerk door den mond zijner priesters. Onderzoeken we dan bij ons zeiven in welke aarde het zaad van Gods woord onder ons ge zaaid wordt, om te zien of het ook vruchteloos voor ons verkondigd wordt of dat wij er vruchten uit trekken. Behooren we tot degenen die het woord Gods minachten en niettegen staande Gods duidelijke voorschriften leven volgens de beginselen dezer wereld? „Een deel van het zaad viel langs den weg en werd vertreden Hel zaad kon zelfs den bodem niet indringen. Sluiten ook wij misschien aiet onze ooren voor de leer vSn Christus en Zijne Kerk om te leven volgens eigen inzichten en verlangens? Behooren we tot degenen, die Gods woord wel aanhooren en er behagen hebben, die zelfs tot goede nemetis gebracht worden b.v. o baar en zuiver te leven, zachtmoedig te zijn of milddadig jegens de armen, maar die deze voornemens niet uit voeren, omdat bij de minste bekoring deze heilzame gedachten weer ver dwijnen? Dan zijn we als de steenrots waarop het zaad wel ontkiemt door de aanhoudende hitte der z uit gebrek aan vochtigheid verdroogt en sterft. Of behooren we wellicht tot hen, die liet woord Gods met vreugde aan hooren en het aannemen maar door de overtollige bekommeringen over aard sche zaken en vooral door de zucht naar ijdele vermaken het woord Gods onvruchtbaar laten? Voorzeker groot is het getal van hen aarvan de Zaligmaker zegt, „dat wat tusschen de doornen valt, zijn zij die nadat zij het woord gehoord hebben, door de bekommernissen, rijkdommen en wellusten des levens gaandeweg verstikt worden en geen vrucht doen rijpen". Onderzoeken we ons zeiven eens hoe het komt. dat terwijl het woord i Gods :eeds zoo dikwijls aan ons is verkondigd, het tot nu toe zoo weinig viucht heeft gehad. Zijn we wellicht ook van het getal, dat door Jezus bij een harden weg, een steenrots of door nen vergeleken worden? Trachten we dan van ons hart te maken een goede aarde, door ons hart te onthechten WISSELSTROOM-TOESTEL ize MET LUIDSPREKER 103.» PIANOHANDEL S. DUIJKER Koffer-Gramaphoon vanaf FIS.- A HAVIK 29 - TEL. 773 De Katholieke Kerk. De 20e Algemeene Kerkvergadering (het Vaticaansche concilie van 1870) verklaarde „dat de Paus van Rome, wanneer hij spreekt ex cathedra, dat is, wanneer hij als leeraar en herder van alle Christenen met zijn hoogste apostolische gezag de leer over geloof en zeden door de geheele Kerk te houden bepaalt, door den goddelijken bijstand, hem in den H. Petrus beloofd, die onfeilbaarheid bezit, welke de god delijke Verlosser gewild heeft, dat zijne Kerk in het bepalen der leer over ge loof en zeden zou bezitten en dat dus danige verklaringen van Roomsche Opperpriesters niet door de toestem ming der Kerk. maar reeds uit zich zelf onveranderlijk zijn." Is dit dogma der pauselijke onfeilbaarheid dan niet een nieuwe leer? Al zou het woord ook nieuw (zooals er dikwijls in den loop der tijden nieuwe woorden gebruikt werden om nieuwe dwalingen te ver werpen), de zaak is zoo oud als de Kerkwant altijd werd het als plicht der geioovigen beschouwd, zich in ge loofszaken oprecht en inwendig te onderwerpen aan de tot de Kerk ge richte uitspraken van den Paus. Reeds in het begin der zesde eeuw onder- leekenden honderden bisschoppen en later alle vaders van het 8e algem. con cilie het formulier van Paus Hormisdas. Welnu, in dat formulier werd uitdruk kelijk verklaard: le. dat „op den Apostolischen Stoel de godsdienst steeds onbevlekt is be waard gebleven"; 2e. dat dit een noodzakelijk gevolg van de belofte door Christus ahn Petrus gedaan 3e. dat „afgescheiden zijn van de gemeenschap der Katholieke Kerk" het zelfde is als „niet overeenstemmen met den Apostolischen Stoel". In de vijfde eeuw schrijft de H. Augus- tinus over een gewichtigen godsdien- tigen twist: „Rome heeft geantwoord de zaak is dus uit." In de vierde eeuw zegt de tl. Ambrosius: „Waar Petrus is (d.w.z. de bisschop van Rome, Petrus' opvolger), dóar is de Kerk." En de H. Irenaeus, leerling van den H. Poly- carpus, die zelf wederom een leerling van den Apostel Joannes„Met Kerk van Rome moeten, wegens haren machtigen voorrang, alle kerken overeenkomen." Trouwens in de roeger aangehaalde woorden van Christus„Gij zijt Petrus (Steenrots) op deze steenrots zal Ik mijne Kerk bouwen en de poorten der hel zullen haar niet overweldigen" ligt het voor recht der onfeilbaarlieid duidelijk ge noeg opgesloten? Indien immers de Kerk onfeilbaar is en wat anders beteekenen de woorden, dat zij nooit overweldigd zal worden dan moet zeker allereerst de grondslag onwan kelbaar zijn, waarop zij is gebouwd. En dit nog te meer, wijl de woorden van Christus klaarblijkelijk beteekenen, dal de Kerk hare onfeilbaarheid juisi aan dien grondslag, aan de Steenrots, ontleent. is nu de Kerk van Christus een ieder gemakkelijk te herkennen Ja, het is die Kerk, welke, ofschoon I heilig in hare leer, heden ten dage op 'gelijke wijze belasterd en vervolgd 'wordt, als Christus belasterd en ver volgd werd. Het is die Kerk, welker zichtbare Opperhoofden in onafgebro ken opvolging van de Apostelen af stammen. Het is die Kerk, welke zich volgens de belofte van Christus over de geheele wereld uitbreidt. Het is die groote zichtbare Kerk, die één is in haar leer, één in de wederzijdsche liefde, één in het Kruis van Jezus Christus, één in de gehoorzaamheid door het ééne fundament, dat door Christus is gelegd. De waarheid der Katholieke Kerk berust op zoo vaste c-n heilige bewijsgronden als slechts in Christus hun oorsprong kunnen hebben. Maar zijn er dan geen misbruiken en ergernissen in de Katholieke Kerk? Die waren er reeds ten tijde der Apos telen en, helaas, heden zijn er nog. Christus heeft dit voorspeld maar Hij heeft ook beloofd, dat in weerwil daarvan de Kerk tot aan de voleinding der tijden haar heilige roeping vervul len zal. „Houdt op", zegt de H. Augus- tinus tot de ongeloovigen, „de Kerk te belasteren, want zij zelve veroordeelt al het kwade, dat gij haar verwijt, en zij werkt zonder ophouden aan de ver betering harer ontaarde kinderen. Met de strijdende Kerk op aarde tan de lijdende zielen in het vagevuur en de triomfeerende Kerk in den hemel geestelijke vereeniging, en maken zoo ééne groote, onzichtbare gemeen schap uit, waarvan Christus het hoofd is. De Katholieke Kerk is de eenige, e in onafgebroken geschiedkundige opvolging van Christus en de Apos telen afstamt, die het ware, door Chris tus geleerd geloof bezit en de opdracht van Christus ontvangen heeft, de men schen ter zaligheid te voeren. Welke richting zou, in den door Christus bedoelden zin, eenige aanspraak kun nen maken op den naam van wereld- Kerk? Waar zou de door Christus gestichte Kerk zijn, als het niet de Katholieke is? leen ligt! Tobben: dat is, de gordijnen dicht houden, dat de zon er niet in kan. Tobben: dat Is, met een ventilator tegen de benauwdheid vechten, in plaats van de ramen wijd open te wer pen, dat de lucht binnenstroomt! Tobben: dat is voortdurend levens kracht bijpompen; en vergeten het groote lek te stoppen, waarlangs alles •egvloeit. Tobbendat is duizend kleine gaven en gunsten aan God vragen; in plaats van de ééne groote genade van grenzeloos vertrouwen. En zoo leeft dan de mensch van vandaag, in getob over morgen. „O die toekomst, die toekomst! Het duurt nog zoolang. En als intusschen maar niet..." En een groot deel van de menschen, die geen ongeluk lijden op het tegen woordig oogenblik, maken zich onge lukkig door de zorg over een mogelijk, een gewaand ongeluk, in de toekomst. Een mensch lijdt dikwijls 't meest, door 't lijden dat hij vreest, doch dat nooit op zal dagen. Zoo heeft hij meer te dragen, dan God te dragen geeft! Tobben. Wat is tobben? Tobben, dat is eindeloos wikken en wegen; dat is angstig uitmeten en uit rekenen Tobben.dat is dat nuttelooze prakkezeeren, al door opnieuw, van: Ms inaar" en van: „Als maar niet." Wat tobben is? Tobben: dat is, als een kind, dat niet in wil slapen. En moeder komt, en sust, en zegt: „Ga nu slapen, er zitl niets gebeuren". Maar het kind wil niet inslapen. Het is bang, dat dieven komen. En moeder zegt nog eens: „Ga nu slapen". Maar het]kind kan niet slapen. Het keert en wendt zich in zijn bed, het is onrustig En als het even slaapt, het duurt niet lang, of het woelt zich wakker. Zoo is de geest die tobt; hij kent geen rust. Tobben: dat is als de vlieger van een jongen, die niet opgaat, omdat de staart te zwaar is. Tobben:'dat is als een schip dat onder zeil gaat, terwijl zijn grootste anker langs den grond sleept. Tobben: dat is, als een elcctrische tram in de straat van een grootstad telkens vaart zetten en telkens wee remmen met een hevigen schok. Zoo schiet je nooit op! Tobben: dat is dat eindelooze wik- :n en wegen, met gewicht en tegen wicht; terwijl het évenwicht nooit wordt verkregen. Tobben: dat is denken en prakke zeeren over dingen, waaraan je met al je deuken en prakkezeeren, toch geen zier verandert. Vandaar dat niets ontmoedigender is dan tobben. Tobben is zoo vol moeite en al dfe moeite van ons tobben is vergeefs. Het brengt ons niets voor liet is verspillen van krachten, liet is kolen verstoken voor 'lubben: dat is het nuttelooze malen' der wieken, terwijl er geen graan der den molensteen ligt. Tobben: dat is de oplossing overal zoeken, behalve daar, waar of neemt een abonnement voor onder houd van uw schrijfmachine bij h, ELZET1AAR Q KANTOORBOEKHANDEL LANöESTRflrtT 84 TEL. 528 Binnenland POLITIEK. De afzijdigheid der jongeren politiek is een vraagstuk, dat niet alleen bij de Katholieken in het centrum der belangstelling staat. Om vour onze partij tot klaarheid te komen, en het vraagstuk naar vele zijden te belichten, heeft De Tijd er een rondvraag over uitgeschreven. Aan mannen van ervaring op het gebied der praclische staatkunde en van het katholiek openbaar leven, zoo wel als aan penvoerders der jongeren, heeft de Redactie de volgende vragen voorgelegd le. Neemt U een verminderde be langstelling in het politieke leven, het bijzonder onder de jongeren waar? 2e. Indien ja, waaraan meent U dit verschijnsel te moeten toeschrijven? 3e. Welke middelen acht U de meest geschikte, om de verminderde belang stelling metterdaad te doen herleven? De ingekomen antwoorden worden door de Redactie geleidelijk medege deeld. Zoo lazen we van Jan Engel man, redacteur van „De Gemeenschap" het volgende: le. Deze vraag is met „ja" en met „neen" te beantwoorden. Indien „het politieke leven" bedoelt het weinig roemrijke vegeteeren en het langzami doodgaan van het gros der in he parlement vertegenwoordigde partijen antwoord ik volmondig: ja. De jeugd houdt niet van knekelhuizen en ma laise. Indien u bedoelt denkbare (en in sommige landen reeds zichtbare) uitdrukking-in-staaikunde van de her. ijking der geestelijke waarden, welke zich tijdens en na den oorlog voltrok en waarvan ook na aftrek van crisis-' verschijnselen genoeg overblijft om een gansch nieuwe mentaliteit te rechtvaar digen, dan zeg ik: neen. Ik verzeker u dat onder de jeugd de belangstelling voor Moskou, het Fascisme, voor be wegingen als de „Action Frangaise' en den strijd der Vlamingen ernstig en groot Is. Ik wijs er uitdrukkelijk op dat deze „politieke" belangstelling verweven is met tal van sociale en cullurcele wenschen. 2e. Omdat er wordt gehunkerd naar een nieuwe orde van zaken en een sterk gezag; oindat de officieele politici te veel maatgevoel, zeer weinig tempo en nog minder verbeelding bezitten; omdat de systemen volgens welke zij trachten te regeertn voos, verouderd, omslachtig en duur zijn, en de anar chie voorbereiden. Deze vraag kan ik tot mijn spijt niet beantwoorden. Als ik 't heden zou doen en u publiceert mijn antwoord morgen, zit ik overmorgen in het politie bureau. Een basis voor allen die van cratie van Kriton in het Annuarium der R. K. Studenten voor 1930. Herorde ning op deze basis is echter, van te voren, tot mislukking gedoemd als de verpolitiekte politici mochten meenen, dat deze 'constructie is „in te schake- n" in hün methoden. TEGEN HET VLOEKEN. - In een legerorder, welke op drie achtereenvolgende middagappels werd voorgelezen, maakt de minister van Defensie naar aanleiding van een klacht van den Raad van Legerpredi- kanten ais zijn uitdrukkelijk verlangen kenbaar, dat het in het reglement be treffende de krijgstucht gestelde vloek- verbod enz. met stiptheid wordt ge handhaafd en dat de daartoe bevoegde chef tegen de overtreding strafmaat regelen zal treffen. NiEUWE CURSUS le JAAR ZANG METHODE WARD TE UTRECHT. Naar aanleiding van de voordracht in Rector Vullinghs over de Zang methode Ward en de Demonstratie schoolkinderen ondei leiding van den heer Bernards, gehouden in Utrecht op Zaterdag 8 Februari, worden er pogingen in het werk gesteld om een nieuwen cursus eerste jaar Ward- methode in Utrecht geopend te krijgen. Op aanvraag van het Bestuur van St. Lebuinus en van den Utrechtschen Kerkkorenbond heeft Rector Vullinghs, de Directeur van het door de St. Gregoriusvereenigingopgerichte Ward- Instituut, zich bereid verklaard dezen nieuwen cursus in Utrecht te komen geven, zelf of door een der andere Cursusleiders en heeft daarvoor als datum vastgesteld de Dinsdagmiddag van pl.m. 6—8 uur. Deze cursus zal ongeveer 15 weke- lijksche lessen bevatten en besloten worden met een schriftelijk examen, waarna het Getuigschrift Zangmethode Ward eerste jaar wordt uitgereikt. Niet alleen onderwijskrachten, doch ook andere belangstellenden kunnen dezen cursns medemaken. De plaats waar, zal aan de cursisten zelf worden medegedeeld; in elk geval zal deze in het centrum van de stad Utrecht zijn. De onkosten bedragen (cursus- en examengeld samen) f20 per cursist. Verdere onkosten zijn er zoo goed als niet. Het minimum aantal cursisten moet bedragen 40; het maximum is 60. Reeds is bij de opgave tot nu toe de helft van het vereischte minimum overschreden, niet alleen uit Utrecht, maar ook uit den omtrek, Sticht en Gooi, komen tal van vragen om inlich- ;en en opgave van cursisten binnen. )e inschrijving is tot 15 Maart open gesteld bij de volgende adressende heer J. Kenter, seer. St. Leb. vereen. Huygenstr. 45 en bij Kapelaan A. G. Smit, St. Gertrudisparochie, Amalia- dwarsstraat, beiden te Utrecht. Om teleurstelling te voorkomen, is een spoedige opgave zeer gewenscht. J. Kenter, seer. St. Lebuinus. A. G. Smit, kapl. St. Gertrudis. Lof Ruwe Huld Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten DOMUI !OM)inVOci.T,,b<&Oci. giiApotS-w

De Eembode | 1930 | | pagina 1