Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken R. K. Spaarbank Amersfoort NORA RADIO h. ELZENAAR Bel dan op No. 42 PUROL M kunnen elke week ingaan, doch abonnement moet geschieden ng van een nieuw kwartaal. Pr\js en f 1.00. Builen Amersfoort f 1.10 De €embode Advertentiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver teer en. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Drie en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Dinsdag 4 Maart 1930 - No. 95 De mensch Is niet geschapen voor de Industrie, maar de industrie is er voor 'hem. De ware vooruitgang is de voor- j uitgang van den mensch. De andere, waarmee men zich in deze dagen bezig I houdt, mag slechts worden bevorderd, t In de mate waarin deze den geestelijken vooruitgang bevordert. De Arbeiders. Het gebeurt tegenwoordig maar al te vaak, dat bij bespreking van den toestand der arbeiders (de werkers in den ruimsten zin des woords genomen) te optimistisch wordt geoordeeld. Dat na lang strijden een meer mensch- I t waardig bestaan is verworven voor de 1 groote massa van hen die door arbeid in hun behoeften moeten voorzien, mag niet worden ontkend. Maar dat de toestand in het alge meen nu reeds zóó is, dat er weinig te wenschen overblijft is ontegenzegge lijk een waan, Wie goed toeziet en toeluistert, in eigen omgeving, weet dat dit zoo is, We behoeven maar te wijzen op i 'den materieelen nood, waarin veel - groote gezinnen zijn gedompeld door loonen, welke jonggezellen misschien kunnen veroorloven Zondags eens uit te gaan, maar die absoluut onvoldoende zijn om een breede kinderschaar meer n dan het hoognoodige te geven. Denk dan ook eens aan het lot van de talrijke werkloozen, aan hen, die Êor ziekte en andere zorgen achter- Igd, iederen dag letterlijk om het staan moeten strijden. 't Zou, zooals gezegd, dwaasheid zijn, om te ontkennen, dat over 't algemeen en volgens gemiddelden ge- r lekend de toestand voor den arbeider in materieel opzicht beter is dan enkele tientallen jaren terug. Maar we moeten niet gaan denken, f' dat we er zijn en dat de vakorganisa- - ties zich kunnen bepalen lot het ver dedigen van het bereikte. Er is voorts iets van nog veel meer j belang dan de louler-materieele ver heffing van den werkers-stand. Daar 1 is de toekomsltaak, welke zoo juist gefeekend werd in de leuze „Verlossing uit het proletariaat", aangeheven door het Katholieke Werkliedenverbond. Een proletariër blijft proletariër, ook als men hem goed betaalt en huisvest, zoolang hij in de afhankelijke positie blijft, welke hem geen dag zeker doet zijn van zijn werk en zijn bestaan, zoolang men hem een positie in het bedrijf iaat beklceden, welke niet veel van die der machines verschilt: geest- doodend werk verrichten en verder niets. En als we de ontwikkeling der be drijven in de laatste tienlallen jaren gadeslaan, zijn we in dit opzicht zoo 5oed als niets opgeschoten, ja hier en aar stukken achteruitgegaan. Dat komt door de toegespitste leuzen van Taylorlsatie, rationalisatie, stan daardisatie, tijdstudie en hoe dat alle maal nog meer mag heeten, waaraan ook vaak vastzitten massa-ontslagen zonder aanzien van de behoeften der betrokken arbeiders. Men moet het niet licht schatten, welk een geestelijke verarming die mechanisatie, ook van den mensche- lljken arbeid met zich heelt gebracht 't ls nog zeer de vraag, ot daartegen wel opweegt het hebben van een goed radio-toestel, het eten van ham op den boterham en 't Zondags uitgaan. De arbeidsvreugd is immers een zeer belangrijk goed en die wordt on vermijdelijk verstikt, als men niet meer is dan een raadje in de machinerie. En daar zal uitkomst aezocht moeten Worden, niet in de allerlaatste plaats door bedrijfsorganisatie en medezeggen schap. welke niet alleen van groote ji paedagogische waarde zijn, omdat zij de belangstelling in den arbeid verhoogen, maar omdat zij ook een genees- en voorbehoedmiddel kunnen zijn tegen een te ver doorgevoerde rationalisatie, welke haar eigen voor- deelen verslindt. Henri Hermans over onze TKIésvereenlgingen. ist Tweede Kamerlid Henri Hermans JgjSjiceerde dezer dagen eenigc be- fchouwingen over belangstelling in de "plltlek der R. K. Staatspartij en hare nnen: de Kiesvereenigingen. belangstelling is, aldus dc heer Hermans, niet bevredigend voor de grootste partij des lands, tot wier taak op staatkundig gebied behoort mede te werken aan de oplossing der pro blemen, waarin tegenwoordig de demo cratie zit verward. Men spreekt van kiesvereenigingen. Niet ten onrechte; want de meeste dier vereenigingen zijn niet anders dan een verkiezingsapparaat. Zij komen in actie tegen den tijd der verkiezingen, maar toonen niet de minste kracht, wanneer voorname kwesties van Staats beleid aan de orde zijn. De geschiedenis der Vlootwet was, al afgewikkeld vóórdat de meeste dezer organisaties schenen te beseffen, dat er iets van dien aard te gebeuren stond, al hadden dan ook de socialisten een volksreferendum gehouden. Aan de gewichtige belangen van vele sociale wetten worden maar zelden, vóór hunne totstandkoming, bijzondere vergaderingen van de kiezersvereeni- gingen gewijd. Zelfs gewestelijke be langen worden verwaarloosd. Men laat de actie meestal uitgaan van andere vereenigingen. En welke kiezersvereeniging te platte- lande heeft nu reeds een vergadering gehouden, om het ontwerp-Pachtwet te besprekenj? In welke kiezersvereeniging is de thans geruchtmakende kwestie van liet koloniale beleid besproken? Waar hebben deze vereenigingen bijzondere aandacht geschonken aan dc belastingpolltiek, het militaire vraag stuk, de wettelijke bescherming der openbare zedelijkheid en zoo vele, nu actueele andere problemen van alge- meene, gewestelijke of provinciale politiek? Het antwoord zou bewijzen een to taal gemis bij onze kiezersvereeniginger in noodzakelijke politieke voorlichting. Men zal dit trachten te veritiaren. Men zal beweren, dat er bij de kiezers voor al deze problemen geen belang stelling bestaat. Dit zou dan gebleken zijn door slecht bezochte vergaderingen. Maar zulke verklaring bevredigt niet. ij andere gelegenheden bleek die be langstelling immers wel aanwezig te zijn, en slecht bezochte vergaderingen, die wel eens overal en bij alle partijen voorkomen, kunnen andere oorzaken hebben. Wanneer b.v. van een kiezers- 'ereenlging weinig meer uitgaat dan de reglementair voorgeschreven bijeen komsten, waarin notulen en jaarver slagen worden voorgelezen en door den voorzitter het gewone klaaglied wordt gezongen, dan mag men er zich alleen maar over verwonderen, dat er nog menschen zijn, die zulke bijeen komsten bijwonen De behandeling van een bepaald belangrijk onderwerp belangrijk voor plaats en tijd moet op het „juiste moment" geschieden, op 't moment n.l., dat de belangstelling er is, dat de gemoederen in beweging zijn ge bracht, b.v. door discussies in de Kamer of polemieken in de pers. Voor sommige kiezersvereenigingen in grooterc en kleinere plaatsen is it tijdig aan de orde stellen van een belangrijk en actueel vraagstuk ook van belang, omdat daardoor de leden eens worden opgeheven uit de soms bedorven sfeer van kleine plaatselijke politiek en beter gaan zien de groote lijnen van een goed staatkundig beleid. Maar van vergaderingen moet men niet alles verwachten. Door een te groot aantal organisaiies op verschillen! bied wordt reeds te veel tijd voor naderingen opgeëischt. mede voorlichting kan ook nog op andere wijze gegeven worden. Behalve door onze pers, door cursussen voor meer belangstellenden, door gezellige praatavonden met vrije gedachtenwis- seling en door eenvoudige, maar pak kende brochures over actueele politieke vraagstukken. KANTOORBOEKHANDEL i f. a tulp m Langestraat SS t,o. Krommestraal - TEL 326 BLOKKEN POSTPAPIER MAPPEN POSTPAPIER LUXE DOOZEN POSTPAPIER voorziening in de wijkverpleging. Zuster Regout sinds 16 Juni 1929 als zoodanig werkzaam, heeft, door haar groote toewijding en offervaardige liefde voor de zieken en lijdenden, recht op de dankbaarheid der afdeeling ver worven. De Bisschoppelijke en Koninklijke joedkeuring zijn verkregen en de Ü.Eerw. Heer Pastoor W. S.J. de Jong s als geestelijk adviseur benoemd. Aansluiting bij de Prov. Bond voor de T.B.C.-bestrijdlng is verkregen. Deze is noodig voor het verkrijgen der Rijks subsidie, waarvoor bereids bij de Ko- 'ngin een aanvraag is ingediend. Een commissie voor de wijk-kraam- verpleging is samengesteld, waarin zit ting hebben kapelaan J, L. Hassink, evr. Segers-Hollen en W. Renkers. De actie voor invoering van reli- ding van de uitgesproken wensch in de oprichtingsvergadering. Omdat het werk der leekenver- pleegster in onze afdeeling fen zeerste voldoet, sprak de vergadering zich uit de gevoerde actie voor religieuse-ver- ieging stop te zetten. Verslag werd uitgebracht van den evoerde correspondentie met de afd. looglanderveen, betreffende de ver zochte samenwerking inzake de tuber- culose-bestrijding. Deze zaak heeft de belangstelling van het hoofdbestuur waarmede besprekingen zijn gehouden hierin een billijke "en rechtvaardige regeling zal verkregen worden. Hierna kwam het verslag van de Uit den Omtrek Hoogland De afd. van „Het Wit-Gele Kruis' hield haar eerste jaarvergadering, bij gewoond door ongeveer 50 leden/ je Na opening met dc christelijkcn groet zette de voorzitter in het kort uiteen de werkzaamheden van het afgeloopen jaar. Hel begin heeft wel veel moei lijkheden bezorgd, doch door eendrach tig samenwerken was men tevreden over het werk dat is lot stand geko men. De voornaamste wensch heeft men in vervulling zien gaan door de penningmeester. De vergadering wilde verschillende posten gespecificeerd hooren, daarom zal in de eerstvolgende vergadering dat verslag nader worden besproken. Deze vergadering zal zeer waarschijnlijk nog voor Paschen wor den gehouden en er zal dan een spreker optreden met een uiteenzetting over de ziekenhuisverplegings-verzekering. Er zal tevens door de secretaris het jaarverslag worden uitgebracht. Tot controle-commissie werden be noemd: B. te Lintelo, W. Brouwer en Th. Noordman. zuster wijk-kraamverpleegster bracht hierna een keurig en overzich telijk verslag uit van de werkzaamheden over het tijdvak 16 Juni—31 December. Hieruit blijkt dat er 58 patiënten in behandeling zijn geweest waaronder 6 voor de kraamverpleging. In totaal zijn er 868 huisbezoeken door de zuster afgelegd, waarvan 55 bezoeken voor de kraamverpleging. Hieruit moge blijke dat de wijk-kraam- 'erpleging wel in een behoefte voorziet. Dagelijksch werd ten haren huize spreekuur gehouden van 6'/j—Tl.mr met uitzondering van des Zaterdags, waarop het uur van I2 is gesteld, in die spreekuren werden 6 patiënten behandeld in totaal 14 maal. Het blijkt dat deze uren niet voldoende bekend zijn, daarom zal in de zaai van Con cordia een kaart worden opgehangen waarop de spreekuren zijn vermeld. Uit het magazijn zijn uitgeleend 13 ledikanten, 33 ondersteeken, 11 bed- zeilen, 9 windkussens, 17 croupketels, 7 urinalen, 5 ijsblazen, 4 irrigators, 4 zogpompen, 1 slof, 1 dekenboogen 1 warmwaterbuikwarmer. In het verslag werd aangedrongen bij eventueele gevallen voor kraam verpleging dit tijdig minstens 2 maan den te voren te willen opgeven, dil is ook noodig voor een goede werkver- deeling voor de verpleegster. Voorgesteld werd het aantal dagen voor spreekuur terug te brengen tot 3 maal per week en wel Maandag, Woens dag en Zaterdag. De vergadering kon zich met boven staande vereenigen. Het bestuur en commissie - zullen met de wenschen rekening houden bij het nemen der beslissing. Uit de vergadering kwam de wensch naar voren dat dc zuster meer vrijheid moet gegeven worden bij eerste hulp verleening zonder dat eerst een dokters behandeling vooraf gaal. b.v. bij lichte ongevalten, bloeding door snijden, zwe ren, enz. Van de bestuurstafel werd gezegd, dat een verpleegster geen dokter is doch in gevallen als bovenvermeld wel eerste hulp mag verleenen. Bij de bestuursverkiezing, welke aan de orde werd gesteld werd door het bestuur voorgesteld, in verband met de Srlet herkiesbaarstelling van de af tredenden J. W. v. d. Tweel en E. G. Schoonderbeek, deze vacaturen niet te vullen en het getal bestuurs leden terug te brengen tot 5. Met 2 toegevoegden uit de R. K. Standsorgani- satiën; dit werd goedgekeurd. De af tredende leden P. H. Segers en T. Blom werden herbenoemd. De begrooting vastgesteld op een bedrag aan inkomsten en uilgaven van f 2250 werd besproken en daarover van gedachte gewisseld. den vrijwillig hun contributie zullen gaan verhoogen. De groole geldelijke steun 'l eerste jaar ondervonden van den ZeerEerw. lieer pastoor de Jong en Burgemeester H. C, Baron van Tuyll werd even dank- baai in herinnering gebracht en tot navolging aangespoord. 't Behoeven nu juist geen bedragen van f 100 te zijn; donateurs vanföjen f 10 worden ook graag binnen geleid. Nu 't nut van verpleging meer wordt ingezien, heeft 't bestuur vertrouwen, dat de leden niet ongenegen zijn vrij willig hun afdracht te verhoogen. Zou dat niet gebeuren dan kan geen ver zekering worden gegeven dat 't vol gende jaar geen voorstellen worden gedaan van contributieverhooging. De begrooting werd hierna goedgekeurd. Ten slotte kwam ter bespreking het voorstel, in het reglement vast te leggen dat later toe te treden leden een entree zulUn betalen van 50 pet. der contri butie over de vorige jaren en alsdan het 6 weken lid zijn alvorens men van de voordeelen kan gebruik maken laten vervallen. Men vind het onbillijk dat zij die thans nog geen lid willen worden, later indien zij verpleegster of ver- plegingsartikelen noodig hebben, zon der bijbetaling daarvan kunnen profi- teeren indien zij als lid aansluiten. Voor hen die zich in de parochie vestigen of gezinshoofd worden, is een andere regeling voorgesteld. Zij zullen dit bedrag hebben te betalen een jaar na vestiging en over de jaren dal zij als zoodanig in de parochie hebben gewoond. Na enkele bespreking werd dit voor stel aangenomen. Na de rondvraag welke geen bespre king uitlokte, dankte de voorzitter de aanwezigen en spoorde hun aan tot propaganda voor onze mooie vereeni- ging, opdat de enkele katholieken en ook de protestanten welke nog niet bij ons zijn aangesloten, zij zich r.og als lid zullen opgeven. Hierna sloot hij de vergadering met den Christelijken groet. Burgerlijke Stand. GetrouwdA. Kraan en W.Voskuilen - J. v. d. Bedem en C. Ossendrijver. J. R. van Lierop en R. Smink. G, J. van Doorn en F. Ebing. Overleden: Johanna F. Wirtz, 63 j., ongeh. Franciscus van Hees 83 wedn. van H. v. 't Klooster. onder controle Centrale accountantsdienst Ned. Boerenbond Ooedgelceurd bij Koninklijk Besluit d.d. 14 Maart 1913, no. 68 De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uur; WOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk ingaande rente 3°/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Kassier: Amsterdamsche Bank. WISSELSTROOM-T Ol MET LUIDSPREKER PIANOHANDEL S. DUIJKER Koffer-Gramophoon vanaf F15.- A HAVIK 29 - TEL. 773 Aan de Nationale Schildersschool te Utrecht behaalde onze dorpsgenoot de liter W. Th. Keizer 't diploma als Meester in het schilderen. Soest Maandag 17 Maart zal worden besteed het aanleggen van een weg gedeelte gelegen tusschen den Rijks weg te Soestdijk en Pijnenburg, deel uitmakende van de werken tot ver betering van den Provincialen weg Soestdijk—Bilthoven. Aan dit werk, dat geraamd is op f 170.000 zullen ongetwijfeld ook weer vele krachten worden te werk gesteld. Vanwege de gemeente zal de Ko- ninginnelaan worden verbeterd, de weg die vanaf Nieuwerhoek op de te verbeteren Provinciale weg uitloopt. Ruim twee jaar geleden werd aan de politie aangifte gedaan, dat ten nadeele van een caféhouder te Amers foort een stel biljartballen was ont vreemd. Aangezien o.a. ook eenige inwoners uit deze gemeente het be wuste café hadden bezocht, viel er toen reeds eenige verdenking op hen, doch op heden waren er geen vol doende termen aanwezig, hen aan te houden. Nu wilde het toeval, dat de politie een dezer dagen over deze kwestie wederom iets kwam te weten en dus toog zij opnieuw op onderzoek uit met het resultaat, dat een zekere G. B. alhier werd aangehouden, die tenslotte bekende aan dezen diefstal te hebben schuldig gemaakt. Bovendien werd nog verbaal opgemaakt tegen een zekeren v. d. B. van hier, ter zake heling. De gestolen biljartballen werden ii het Baarnsche bosch 'teruggevonden. De weg langs de spoorbaan Soest Den Dolder nadert zijn voltooiing. Met het rijwielpad langs dezen weg is men ook reeds ver gevorderd. Zooals men weet, begint deze weg bij den Koud- hoornweg en loopt langs liet nieuwe pompstation. Deze weg is als wandelweg zeer mooi, rijk als hij is aan natuurschoon. Voorgesteld wordi mej. G. M. Koops, thans als klerk-typiste in tij- delijken dienst aan de atd. Openbare Werken werkzaam, in vasten dienst te benoemen op een aanvangsalaris van f900. De opzichter van het Slachthuis Klaas de Wit „is na een zeer korte ongesteldheid, voorzien van de H,H. Sacramenten in den ouderdom van 29 jaar overleden. De Stille Omgang te Amsterdam voor het Gooi en omstreken zal dit jaar plaats hebben in den nacht van 22 op 23 Maart a.s. Zij, die hieraan willen deelnemen, worden verzocht zich zoodra mogelijk aan te melden bij J. H. Benschop, Steenhofstraat 17. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornells, z. van C. Broek en L. Knoppers. Wilhelmus Petrus Johannes, z. van J. C. Brouwer en C. J. Blommenstein. Engelina Neeltje, d. van A. v. Velzen Webber. Gerrit Willem, z. v Maassen en B. Rozendaal. Rina Wilhelmina Adriana Antonetta, d. van D. H. Huver en W. Verwoerd. Hendrik Christiaan, z. van S. D. Idzerda en T. Schipper. Johanna, d. van A. Kaats en H. G. v. Putten. A'r bertus Johannes Wilhelmus, z. van A. J. Jaspers Focks en R. Reuter. On dertrouwd: S. de Meijere en W. G. v. Herwaarden. A. P. Blok en M. C. Breeden. H. W. Ritmeester en A. Herwaarden. O. K. de Bruin en J. v. d. Veer. P. H. Wildeboer en A. Elzinga. Gehuwd: G. Valken^ eu R. R. Jorna. H. v. d. Hoek en J, H. L. Verheijen. OverledenHen- drikus Bijtelaar, 85 j., wedn. J. van de Kamper. Andrietta Petronella Pelle- kaan, 78 j., wed. van A. E. N. Bolwerk. Jacoba Wepster, 76 j.. Klaas de Wit, 29 j., echte, van M. Dorrestein. Jannetje v. Ginkel, 71 j., echtg. Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 - Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt U een Taxi of auio noodig Amerind. S. F, Besselsen. Margaretha Floor, 22 j. Soestdijk. De R. K. Gemengde Zangvereeni- ng werd opgericht met aanvankelijk 75 leden. Het Eere-Voorzitterschap werd aan vaard door Pastoor H. Mölder. Tot Directeur van het koor werd benoemd A. J. M. Ponten, te Utrecht. Als bestuursleden der Vereeniging fungeeren: J. G. Flapper, voorzitter; P. Butzelaar, Azn., secretaris; Mej. Wilh. Butzelaar, 2e secreiaresseJoh. Sukkel, penningmeester; Mej. Ric. v. Breukelen, 2e penningmeesteresse. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Het vermaarde Kuban-Kozakken- Koor onder leiding van S. Ignatlef, heeft te Verona in de historische Arena een record behaald, wat betreft het bezoekers-aantalmeer dan 30000 men schen waren samengestroomd om het beroemde Koor te kunnen hooren. Donderdagmiddag. 6 Maart, 2.30 uur, treedt het Kuban-Kozakken-Koor in Sociëteit „Amicitia" te Amersfoort op én wij iiopcn, dat de zaal te klein zal zijn om alle bezoekers te bergen. De beroemde zwaard-dans zal na afloop van het concert worden uitgevoerd. Door het bouwbureau Blom werd voorden bloemist Hartogsveld aanbe steed het bouwen van een woonhuis met kas en schuur aan den Hoogeweg. De toestand van het dienstmeisje dat Donderdagavond door haar afge wezen verloofde achter de Hoogere Burgerschool met een mes werd ver wond, baart geen zorg. De Tuinbouwver. „Amersfoort" houdt ecne algemeene vergadering op Donderdag 6 Maart in „Concordia" Langestraat, des avonds half acht. De agenda vermeldt o.m.Mededce- lingen. Verkiezing van een bestuurslid wegens bedanken van den Penning meester Jhr. Von Wrangel auf Lindem- berg. Rekening en Verantwoording en-; bespreking Excursie. 393 '"V"V

De Eembode | 1930 | | pagina 1