Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken ll ll NORA RADIO N.V. Middenstands-Bank H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prys i>er 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 De Cembode Advertentiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid by geregeld adver- leeren. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Drie en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag - Post-giro no. 44234 Dinsdag 25 Maart 1930 - No. 101 Ingetogenheid, onbaatzuchtigheid, edel moedigheid, vriendelijkheid, deze vormen den vrijbrief van onzen levenslust. Het zijn deugden, waarin we ons dagelijks moeten oefenen, en waaraan wij tel kens ontrouw worden. Doch indien wij cr slechts onophoudelijk toe weder- keeren, blijft ons gemoed ongeschokt. Busken Huet. Toestanden te Amersfoort omstreeks 1G86 door A. F. VAN BEURDEN. I. Doorde'invoering van den Gerefor meerden Godsdienst als Staatsgods dienst, waren andercr godsdienstoefe ningen in de Vereenigde Staten buiten de wet gesteld. Zij werden slechts ge duld of wel zooals de Roomsch Ka tholieken onder scherpe bewaking ge steld. De Utrechtsche Staten waren al zeer ongemakkelijke heeren. De ma gistraat van Amersfoort was niet van de kwaadsten, maar werd aanhoudend aangezet de wetten ten volle uit te voeren. Daar de autonomie der ge meenten destijds veel grooter was, had de Magistraat het in zijn macht Ie ver bannen, goederen te naasten en in Ie grijpen in het bijzondere leven der inwoners. De Luthcrschen stonden aanvankelijk ook bij de strenge Calvinisten slecht in de gratie en werden niet geduld. Maar dat beterde langzamerhand Vooral toen deze hier en daar ver volgd werden en ook verjaagd. Zij zochten een toevluchtsoord en ver schillenden kwanten naar Amersfoort, liet waren meestal wevers, kleine fa brikanten en kooplieden. Het stadsbestuur zag wel in dat men dergelijke menschen goed kon gebrui ken en men werd milder, te meer daar dcstadscoinmandant Baron de Petersen, een Lutheraan, heer van Heiligenberg!) geworden was en voor zijn geloofs- genootcn opkwam. Hij was niet de eerste de beste en in dien tijd zag men hoog op tegen den adel en de machtigen. Baron de Petersen was Keizerlijk Palts en Hofgraaf, heer van 't Heijligh- land, Engclenburgh, Asscltat en llelj- ligenbergh, raad van zijne Vorstelijk* Ut orlnchtigheid van Hannover enz. enz Hij bewoonde het landgoed Heiligen- berglt, waar de fundamenten der graf stede van St. Ansfridus nog in dei .fond zaten. Door zijn invloed en aan dringen, 8 Sept. 1684, had men reed! bij provisie toegelaten, dat de Luthcr schen een predikant zouden aanstellen en werd dezen vergund in de stad te residccren. Men besloot toen ook eene Commissie uil den Raad te benoemen, die zou beslissen, in welk gebouw de Luthcrschen hunne godsdienstoefenin gen zouden kunnen houden. De aan vrage daartoe was mede gedaan door Hans de Wils en Albert Henrichs. ter wijl Jacob Lotteman met Baton de Petersen medewerkte. De conferenties hadden tengevolge dat de Luthersche gemeente een Kerk zou bekomen, ook privilegies voor diegenen, die zich hier zouden ves tigen, dat deze geen lasten boven die der gewone poirters te dragen zouden hebben, dat zij in 12 jaar geenc gel delijke lasten te dragen zouden hebben. Eerst was bun de kapel van den Doelen, een bijkapel van het oude Franciscancr- klooster aangewezen, later echter kregen zij onherroepelijk, dus ten eeuwigen dage de H. Geestkapel met toren in de Langestraat waarin zij ook hunne dooden zouden mogen begraven. (Resolution 22,2, 14/6, 25,10 1686). Er zijn sporen, dat handswerklieden door al die beloften naar Amersfoort getrokken werden. 14 Maart 1687 vraagt Joost Barents, geboortig van Bielefeld in Westphalen toelating als burger; hij weuscht den eed af te leggen en te deelen in de voordeden, toegezegd aan de Lutlier- schen met vrije toelating tot het schoen lappersgilde. Voor de Lutherschen waren dus betere dagen aangebroken. in zijn overmoed was de Zonne koning, Lodewijk de XIV, in Frankrijk onrechtvaardig tegen de protestanten opgetreden. Door dragonades kwelde hij hen en benam hun door het edict van Nantes in 1685 het recht der vrije uitoefening van hun godsdienst. Hij verbood hel uitwijken, maar het gevolg was, dat vele Hugenoten het land uitvluchtten. De Nederlanders ontvingen hunne verdrukte geloofsgenooten met open armen en vele stadsbesturen zochten de vluchtelingen van goeden huize, de fabrikanten en bandswerklieden naar hier te trekken. Zoo ook de Raad van Amersfoort. en reeds verschillende vluch telingen aangekomen en er was een predikant overgekomen Ds. Bénion. Waf deed de Magistraat nu om de Fransche Hugenoten en de Luthcrschen naar hier Ie trekken. Hij kende toen al het nut van de Reclame en besloot een beschrijving der stad natuurlijk in den gunstigsten :in, in andere steden en gewesten te erspreiden, om de aandacht op Amers foort te vestigen. Den korten inhoud daarvan, willen wij hier doen volgen. Amersfoort ligt, zoo zegt men, 7 uren van Amsterdam en Arnhem, drie van Utrecht en van andere plaat- Het heeft cene zoete en gezonde lucht, heeft goed versch water, be kwaam voor de ververijenhet is voor- a van een volmolen De leeftocht ;r van civieien prijs. Er is scheep- rt naar alle plaatsen van Holland elders en b'jzonder dagelijks van naar Amsterdam, ook vervoer over land met wagens en paarden. De landouwe is zeer plaisant en ledgelegen tot het opstellen van eenig handv.ciklabriek. De Raad der stad heelt besloten, in allen, die zich hier willen vestigen, boven betgene nog nader zal worden aangeboden, te vergunnen het burger recht met privilegiën, vrijdom van alle tocht, v achten, inkwartiering, perso- neele contributie; vrije opname in de gilden, vrij transport van goederen voor bun huisgezin, er is reeds een Fransche predikant, Ds. Benion, ge vestigd, uit Frankrijk gekomen, uit La Jarrie, twee uren van Rijssel ge legen. Dit alles zal ter bevordering van de Amersfoortsche belangen in de voor naamste Couranten geplaatst worden. Dal had ook eenig gevolg, want Abel Pelissier, Fransch koopman, kwam hier, om te onderhandelen over het fabricceren van Fransche stoffen. Hij kreeg in een contract van elf artikelen allerlei voordcelen toegezegd. Hij mocht voor zijn bedrijf 35 kinderen van 12 jaar en ouder gebruiken en te weik stellen, van welke er 15 uit de stad en 20 waren die uit Fiankrijk gevlucht waren. Hij krijgt van de stad een werkhuis voor zes jaren get •uwen. De gemaakte stoffen zullen op den volmolen, slaande op den Booeinbergh gevold wordenv ieder stuk van 48 of 50 ellen, i thuis gebracht, zal hij 8 stuivers gev> Voor het koopen van meubels, krijgt Pelissier 400 gulden toegelegd. Van het contract werd er eei Nederlandsch, en een in het Fransch ipgemaakt. Men ziet uit dal alles, dat de Raad van de stad ook in die tijden, naarstig :tte op de bevordering der stads welvaart door het weivcn van burgers. Een groote fout was daar echter bij, dat hij met twee maten mat. Wordt vervolgd. KANTOORBOEKHANDEL F. TULP m Langestraat 66 to. Krommestraat TEL 326 KASTPAPIER AAN DE OUDERS DER LEERLINGEN VAN DE ST.JORISSCHOOL. anvankelijk meende ondergeteeken- de op het ingezonden stukje van 2 Maart li. betreffende hel onderwijs aai bovengenoemde school niet te moeten reagecren. Immers, bedoeld stukje is nogal subjectief. Daarbij koint nog dat de geuite insinuaties alle grond missen. Om echter niemand door mijn stil zwijgen te ergeren en om de eer van liet personeel der school, volgt hier kort verweer. Bovendien zou ik ni gaarne zien, dat publicaties als deze tot gevolg hadden 'n vermindering van de zeer gewaardeerde vriendschap, waarJeering en samenwerking, welke ik steeds van u mocht ondervinden. Door zakelijke bespreking, door toe passing van het „geven en riemen" werd er steeds 'n bevredigende op lossing gevonden in de kleine meenings- vcrschillen, die in het schoolleven nu eenmaal onvermijdelijk zijn. Slechts één maal lukte mij dit niet en zag ik 'n leerling, omdat hij niet „overging" naar 'n andere school verhuizen, waar hij 't slechts 'n paar maanden uithield. Hier zij medegedeeld, dat nog nim mer 'n huismoeder bij mij in ernst over te veel vacant ie heeft geklaagd. Dus ook de schrijfster in kwestie niet. Wat nu de ernstige beschuldigingen betreft van gebrek aan plichtsgevoel en- ijver, ik geloof niet, dat ze veel indruk op u zullen gemaakt hebben, omdat de feiten de beweringen logen straffen. Het is immers algemeen bekend, dat b.v. het personeel der school zich niet alleen tevreden stelt met gedurende de schooluren zijn taak met ijver en toe wijding te verrichten, maar dat wij bevendien gaarne na school wat „bij werken", zeer vaak daaraan 'n gedeelte an den Woensdag- ol Zaterdagna- niddag besteden en zelfs onder de acanties onze „zwakkere" leerlingen iet vergeten. Het zou misschien on bescheiden zijn, hiermee verder door te gaan. Het moge echter, zoo noodig, eenigszins duidelijk maken, dat onze belangstelling voor de opvoeding en het onderwijs onzer leerlingen niet op houdt bij diet eindigen van schooltijd ol het begin der vacanties. Vaak mochten we dan ook, wanneer ize leerlingen, na 't doorloopcn dei 6 leerjaren overgingen naar U. L. O. H. B. S., Gymnasium enz,, van de zijde der ouders de grootste waardeering ondervinden. Waarlijk, het misverstand ligt er bij de proiesteerende huismoeder wel dik op. En om nu de kwestie van geven tot de ware proporties terug te brengen, zij dan medegedeeld, dat we volgens de van bevoegde zijde goed gekeurde rooster 1 Vdag vrij van school hadden in deze maand Maart en na- urlljk om goede redenen. Nu kunnen wij. die elke dag onge veer 6 S 7 uur „tusschen de jongens zitten", ons best indenken, dat 'n moe- inet een groot gezin met groote schrik de groote vacantie tegemoet ziet. Immers niet iedere huismoeder kan zich de weelde veroorloven in de zomer- .acantie met haar kroost de Monl Blanc e beklimmen. In de toekomststaat zal dat wel gaan, maar die toekomststaat komt voorloopig niet, zeggen geloof waardige zwartkijkers. Maar is die 1dag vacantie nu 'tl reden, om hier van minderwaardige motieven te spreken en om o.a. men schen in verdenking te brengen, die zich, persoonlijk belangeloos, geheel en al wijden aan de opvoeding en he' onderwijs der jeugd in school, patro naat en daarbuiten. Hier denk ik aan de man, wien men 't hootd afhakte, om hem van z'n kiespijn te genezen. En als nu eerstdaags blijkt, dat de Paaschvacantie 'n dag korter is als I votig jaar en derhalve d3g korter dan op de meeste scholen gcuiaikelijk is, als men vroeg of laat aan de weet komt dat verschillende van die in ze keren zin gedegradeerde feestdagen tot gewone schooldagen „bevorderd" zijn. als in den 'oop der jaren blijkt dat we beslist afwijzend blijven staan tegen over de op de openbare scholen be staande herlstvacantie, dan zal men tot de overtuiging komen, dat 't ook hier minder aan goede wil ontbroken heeft als op de Vlootconferentie. En mocht 'n eventueele enquête eens uitwijzen, dat we 'n paar vrije dagen in het jaar meer hebben als anderen, dan twijfel ik nog, of 'n beduidend percentage der ouders hier bezwaar tegen heeft. Verkeerd gezien is ook, dat zoo'n paar dag n meer of minder onderwijs, beduidende invloed zou heb ben op de vorderingen. Indien de ge achte opponente deskundig is in onder wijszaken, zal zij weten, dat aanlee der leerlingen, medewerking der ouders, ijver en tact der onderwijzers, hierbij veel gewichtiger factoren zijn. Ten slofte veroorloof mij 'n goede raad. Zou de bespreking van zulke kwesties, als 't ten minste kwesties zijn, niet op de weg van een Oudersver-, eeniging liggen. Misschien zou die Otidersvcreeniging dan ook eens van gedachten kunnen wisselen over een soort vacantiekolonie in het beboschte, zanderige deel der omgeving van Amers foort, 'n terrein waarheen de kinderen van ouders, die in de vacantie geen raad w»s.- met hun kroost, zich 's mid dags onder geleide heen begeven, daar ravotten, gra.. "^>*s.. en zoo eenigs zins beschut zijn~tej..f de lichamelijke en moreele gevaren van de straat. Hoogachtend, Fr. M. TARCISIUS, Hoofd der St. Jorisschool, Schimmeip.kade, A'foort, GEMEENTERAAD. De agenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, 1 April des avonds 7 uur vermeldt o m. Benoeming van drie technische ambtenaren Ie klasse bij het Bouw en- Woningtoezicht, Woningbedrijf en Bouwbureau. Verkenen van ziekteverlof aan onder wijzend personeel. Verslag schoolvoeding 1929. Voorstel om ten behoeve van de school voor het ccmnal 7e en 8e leer de Ver. Schoolonderwijs tij delijk 4 klasse-lokalen van de school Plantsoen hoek Coninckstraat beschik baar te stellen. Advies van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van het adres an L. Pezie, waarin hij verzoekt het subsidie voor de Zweminrichting voor 1930 op 13500.— te bepalen. Verzoek van bewoners van gemeente woningen in het Soesterkwartier om electrisch licht te doen aanleggen. Vergunning aan J. en N. Heilvgers tot uitvoering van het wegenplan op i-cn terrein tusschen Leusderweg en W estijgerweg. Invoeren baatbelasting in verband met verbetering van wegen. Aankoop grond nabij de Anna Pau- lownalaan van J- v. d. Hooff. Verkoop brandgang Weverssingel aan de St. Gregoriusstichting. Verkrijging van grond a Soesterweg van M. Vernooys. Verhuur van weiland in de Birkt aan de Eem aan G. Lam e.a Verhuur van het voormalig brand spuithuisje aan de Kamp aan de N.V. Wisclimeyer's Consumptiehandel te Rotterdam. STICHTING „ZON EN SCHILD" Vrijdagmiddag werd in tegenwoor digheid van tal van autoriteiten o.w Burgemeester en Wetcouders op plech tige wijze een gedenksteen gei laatst ui den voorgevel van de in aanb >uw zijnde Stichting „Zon en Schild", voor Zenuw en Geesteszieken, gelegen aan den Utrechtschen Straatweg, up onge veer 3 K.M. ten Westen van Amerstoort. Ue opening geschiedde door den Voorzitter de Heer J. R. Snoeck Hen- kemans. Allereerst werd door de aan- w.zigen gezongen het eerste vers var psalm 89. Daarna had door de voor zitter voorlezing plaats van Lucas 10. Verzen 25 tot 37. Vervolgens sprak Ds. de Winkel een gebed uit, De voor zitter heette alle aanwezigen hartelijk welkom op dit terrein waar de Ver- eeniging haar arbeid hoopt te beginnen. Spr. is dankbaaar, voor allen gewaar deerde tegemvjordighcid. Wij wen- schen, aldus Spr., gezamenlijk een oorkonde in te metselen en een gedenk steen te plaatsen, opdat blijken mogen het doel van deze stichting. Wij heb- voorgelezen het verhaal van de Barmhartigen Samaritaan, dat een voor beeld werd voor alle werken van barmhartigheid in de Christelijke maat schappij. Ook wij wenscheti olie en wijn te gieten in de geslagen wonden. Ons werk is zwaar, maar onze liefde kan veel doen. Het werken onder geesteszieken is zwaar omdat verbe tering zoo dikwijls uitblijft. De ziekte van den geest is in de meeste gevallen de ziekte van de angst, angst voor 'gelijke ongelukken, vervolging, eeuwige verwerping, enz. Spr. schil derde de angst van Jezus in den Hol van Gethsemanie, den angst van zijn vervolgers, .den angst van Judas, den veirader. Er is een verband tusschen zonde en ziekte. Zon en Schild is de van onze stichting. De Geestes- WISSELSTROOM-TOESTEL rr i<e MET LUIDSPREKER f I03." PIANOHANDEL S. DUIJKER Koffer-Gramaphooo vanaf F15- Ji HAVIK 29 - TEL. 773 voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no- 4 - Telefoon no. 304 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 4 pet. zieken hebben noodig het zonlicht getuigend van Gods liefde ook voor hen. Het schild van bescherming moet hun angst doen wijken opdat zij kun nen wederkeeren in de Maatschappij. Nadat voorlezing van de oorkonde ..ad plaats gehad werd deze inge metseld en liet de voorzitter de gedenk steen zakken. Daarna werd gezongen 6e vers van psalm 84. Een bijzonder woord van welkom richtte de voor zitter nog aan Dr. de Bruin met gezin als de toekomstige Geneesheer Direc teur. Na een korte uiteenzetting van den Voorzitter over de kwestie, waarom deze stichting Ned. Hervormd is, werd nog het woord gevoerd door Ds. W. Tichelman, Scheveningen, als verte genwoordiger van de Alg. Synode van de Ned. Herv. Kerk, Ds. Eijseling Loenen, namens Klassikaal Bestuur, Ds. Gerritsen, Herv. Kerkeraad Amers foort, Dr. Plante, namens de Nat. Mij. van Geneeskunde, Mr. de Giaaf, namens den Bond van Inwendige zending op filantropisch gebied, Ds. Kurs,Apeldoorn Prof. Dorgelo, Delft en Ds. van Maas tricht Harden wijk. Ds. v. d. Berg sloot vervolgens de bijeenkomst met gebed, waarna de thee werd aangeboden. Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 - Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt U een Taxi of auto noodig r Amersfoort. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten ROTTERDAMSCH-HOFSTAD- TOONEEL. Juffrouw Kerkmuis. Als zesde der door de Sociëteit „Amicitia" georganiseerde serie abon- nements-voorstellingen gaf liet Rotter- danisch-Hofstadtooneel eene weder opvoering van bet amusante blijspelletje Juffrouw Kerkmuis van Ladislaus Fo- dor. Amusant 0111 zijn vlotte, luchtigi dialoog, soms echter wat gewild-ko miek, (vooral in liet scheppen van ge- lijkvormige situaties, waarin telkens precies dezelfde dialoog wordt ge voerd) doch altijd onderhoudend. Annie van Ees heeft in den titelrol n kolfje naar haar hand gevonden. Prachtig typeert ze het arme, maar flinke tynistetje, dat zich met hard wer- kordaatheid ccn carrière wil scheppen en door haar manhaftig op treden den bankdirecteur, tot wien ze bij verrassing is doorgedrongen, geheel overrompelt en lieni als liet ware dwingt haar in zijn dienst te nemen. Hoe prach tig genuanceerd is haar spel, hoe voor treffelijk geeft ze de angst, dat ze zal slagen en tegelijkertijd de vcrzcttelijke wil de begeerde positie tóch te verwerven weer! En als ze aan het eind van het eerste bedrijf haar doel bereikt heelt en we ons echt genoeg lijk om haar grappig-getnerveerd spel zitten te verkneuteren, dan vliegt ons plotseling een brok naar de keel, als ze in een telefoongesprek met den kruidenier etenswaren en brandstoffen voor haar moeder bestelt. De wijze waarop Annie van Ees in dit telefoon- prek den jubel om baar succes weet /erniengeii met liet nog schrijnende verdriet over de geleden ellende en de vreugde, dat ze haar moeder eens echt goed kan doen, verheft haar spel tot hooge kunst. Dat ze in Cor van der Lugl Metsen, die de rol van den bank-directeur ver vulde, een waardig tegenspeler had, zal wel nauwelijks vermeld behoeven tc worden. Ueze all-round acteur maakte de onmogelijke figuur van den ondanks zijne cranerie aan den leiband der vrou wen loopenden geldmagnaat zoowaar haast aannemelijk. De zeer jeugdige acteur Remmelts, die de rol vervulde van den bankiers zoon, die niets méér is dan de zoon van zijn vader en nooit iets meer zal wórden, verraste door zijn voor zijn leeftijd goed geacheveerd, wel-over- wogen en natuurlijk spel. Een belofte voor de toekomst? Anton Roemer speelde de kleine roi van des bankiers rechterband Schünzl :ij 11 gewone gemakkelijke wijze. Hij schudt een dergelijk karakterrollen uit zijn mouw en altijd is het af. Ook de andere kleine rollen waren bij Minny Erfniann, Ludzer Eringa, Willem Huysmans en Jos. Lies'ing in goede handen. Eenige situaties en dialogen maken het stuk voor jongeren minder ge schikt. Overigens niets dan goeds. De Afd. Amersfoort van den R.K. Bond van Handels- Kantoor- cn Win kelbedienden hield jaarvergadering. Er werd een bespreking gevoerd over het a.s. 12^-jarig bestaan van de afdee- ling. Een feestcommissie werd ge vormd. welke zal trachten dit feest op passende wijze te doen herdenken. Daar de winkelsluitingswet ook is aangenomen, doelt het nog wel eenigen tijd zal «luren, voordat deze in werking treedt, verzoekt het bestuur de over tredingen in de werktijdenbesluiten voor de winkelbedienden bekend te ma ken, wij hebben alle medewerking van de Arbeidsinspectie. De bondsvoorzitter «leed nog mede- deelingen ook omtrent de a.s. wettelijke regeling in dc arbeidstijden voor de kantoorbedienden en spoorde de aan wezigen aan ervoor te zorgen dat zoo veel mogelijk bedienden tot de organi satie toetreden, waardoor wij des te sterker worden in het optreden naar buiten.

De Eembode | 1930 | | pagina 1