Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken ll ll NORA RADIO iijtmachins Koopt UW Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Adverlenliën 26 cent per regel. Billy voor handel en nijverheid bij geregeld adver- leeren. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Vier en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag - Post-giro no. 44234 Vrijdag 18 April 1930 - No. 6 Die wel op een zaak wil achten, die en moet vooral niet jachten. Cats. Epistel en Evangelie. PASCHEN. Les uit den eersten brief van den H. apostel Paulus aan de Korinthiërs; V, 7, 8. Broeders! Zuivert den ouden zuur- deesem weg, opdat gij een nieuw deeg moogt wezen, gelijk gij ongedeesemden zijt. Want ook ons Paaschlam, Chris tus, is geslacht. Laat ons derhalve feest vieren, niet met den ouden zuurdecsem noch met zuurdeescm van ondeugd en boosheid, maar met ongedeesemde brooden van oprechtheid en waarheid! EVANGELIE volgens den H. Marcus; XVI, 1—7. In dien tijd kochten Maria Magda lene en Maria van Jacobus, en Salome specerijen, om Jesus te gaan balsemen. En zeur vroeg op den eersten dag der week kwamen zij bij liet graj, toen de zon reeds was opgegaan, Zij nu zei den tot elkander: Wie zal ons den steen vai^ den ingang des grafs afwen telen? Doch opziende, zagen zij den steen afgewenteld; deze nu was zeer groot. En in de grafspelonk binnen gaande, zagen zij ter rechterzijde eenen jongeling zitten, bekleed met een lang wit gewaad; en zij ontstelden. Doch hij sprak tot haar: Weest niet ver schrikt! Gij zoekt Jezus, den Nazare- ner, den gekruisigde; Hij is verrezen; Hij is niet hier! ziet de plaats, wnar men hem nederlegde! Maar gaa;, zeg aan zijne leerlingen en aan Petrus, dat Hij u voorgaat naar Galilea daar zult gij Hem zien, gelijk Hij u gezegd heeft. uauguain Llturéische Kalender. Week van 20-26 April. lederen dag; Credo, Prefatie van Paschen, eigen Cummunicantesen Hanc igitur. Zondag 20. Paschen met Octaaf, Mis Resurrexit. Maandag 21. 2e Paaschdag, Mis Introduxit. Dinsdag 22. Mis van Dinsdag i Paascltweek Aqua. W.'. nsdag 33. Mis van Woensdag in deze week Venite, 2e geb. H. Georgius. Donderdag 24. Mis van Donderdag in deze week Victricem. 2e geb. H. Egbeitus 3e H. Fidelis. Vrijdag 25. Groote Litanie. Mis van Vrijdag in deze week Eduxit eos geb. v. Kruisdagen. Zaterdag 26. Mis v. Zaterd. in deze week Eduxit Dominus, 2e geb. H.H. Cletus en Marceilinus, KANTOORBOEKHANDEL F. A TULP Si Langcstraat 65 t.o. Krommestraat - TEL. 326 KASTPAPIER AAN ROLLEN EN VELLEN ROOD - WIT - BLAUW zoekt jezus van Nazareth, die gekrui- zigd is, Hij is verrezen. Ziet de plaats waar zij Hem gelegd hebben," Doelt het is niet alleen aan u dat dit ver kondigd wordt maar „gaat heen en boodschapt die blijde tijding ook aan Zijne leerlingen." ResurrexitHij is verrezen Terwij! alle grooten en machtigen dezer wereld ten slotte moeten bezwij ken voor den dood en boven hun graf de droeve woorden staan „hier ligt begravenweerklinkt boven Jezus ;raf „Hij is niet hier, Hij is verrezen", lijn moordenaars en hun trawanten meenden Hem overwonnen te hebben maar nooit was Zijn overwinning en victorie grooler dan op den dag van hel glorieuze Resurrexit. Door Zijne verrijzenis, die Hij voorspeld had, toonde Jezus aan Zijne vrienden en Zijne vijanden Zijn goddelijke almacht en Zijn waarachtige zending, Het feit dezer verrijzenis staat historisch vast: heel Jerusalem heeft het ledige graf kunnen aanschouwen. Zijn vijanden hebben Zijn lichaam niet weggenomen immers dan hadden zij het lijk wel getoond toen Zijn Apostelen Zijne verrijzenis predikten. Ook Zijn leer lingen hebben dit niet, gedaan vanwege de wacht van soldaten en omdat zij alien als getuigen en predikers Zijner Verrijzenis den marteldood zijn inge gaan. Jezus Christus is waarlijk ver rezen, ut credamus, opdat wij gelooven zouden dat Hij is de Zoon van God, ut speremus, opdat wij hopen zouden dat ook wij eenmaal zullen deeien in Zijne opstanding van de dooden. Dit zegt ons: „Paschen". Dat wij dan heden met Christus opstaan uit de zonde tot een nieuw leven en „in nieuwheid des levens wandelen." De nieuwe Aarts bisschop van Utrecht. Een belangrijk feit in de geschie denis van de Kerk in Nederland noemt Prof. W. Pompe, de benoeming van Mgr. Jansen tot Aartsbisschop. Naar deze benoeming is met span ning uitgezien door katholieken en ook door niet-katholieken. De leiding van het Aartsbisdom, de vervulling van de hoogste kerkelijke functie in ons land, is van een moeilijk te onderschatten beteckenis. Men denke hier niet slechts aan de kerkelijke belangen, de zorg voor zoovele zielen, katholieken en niet-katholieken, Evangelieverklaring Nadat onze zaligmaker Jezus Christus den bitteren en schandelijken kruisdood gestorven was en door zijn lijden en sterven den menseh verlost had uil de zonde daalde Zijne ziel ter helle neder, d.i. het voorgeborchte der liet om de heilige zielen van liet Oud Ver bond te verblijden door de aankondi ging van haar aanstaande opneming in den hemel. En zijn H. Lichaam werd in een nieuw graf begraven: met een zware steen werd dit gesloten, zegels er op gelegd, en een wacht er omheen geplaatst. Nu waren ze voor goed be vrijd van dien lastigen Godsprediker, meenden de Pharizecün. Doch ziel! toen de Sabbathdag voorbij was en den eerste dag der weck d.i. de Zondag was aangebroken gingen drie vrouwen in de vroegte naar het graf om het Lichaam des Heeren te balsemen Blijk baar wisten ze niets af van de ver zegeling, des grafs, noch van de waciil der soldaten. Ze waren onder weg slechts bezorgd hoe zij den grooten steen van den ingang des grafs zou- schikken hierbij in ons land over be langrijke middelen. Goed geoutilleerde organisaties, een omvangrijke inrichting van het onderwijs, tot een eigen Uni versiteit toe, en een bloeiend kerkelijk godsdienstig leven. De nieuwe Aartsbisschop komt mid den uit het katholieke leven van ons land. Hij was als adviseur verbonden aan groote organisaties, hij heeft krachtig meegewerkt aan de uitbreiding van ons onderwijs vooral bij de prichting van het St. Bonifaciuslyceum. lij heeft de zielzorg gedragen van verschillende en van groote parochies. Hij heeft zich als een beminnelijk man doen kennen en heeft voor moeilijke ondernemingen moed en vertrouwen getoond. Wij verwelkomen den nieuwen Aarts bisschop met vertrouwen in deze na- luurlijke gaven, welke God hem schonk, en met vertrouwen in de hulp van den Heiligen Geest, die Zijn Kerk, ook in Nederland, blijft bijstaan. Moge hij, met die hulp, de zware verantwoording blijmoedig dragen. Moge onder zijn bestuur de geestdrift voor de groote taak bij de katholieken versterkt en verdiept worden. Moge op maatschap pelijk gebied en op het terrein der geestesbeschaving de katholieke ge dachte veld winnen. Niet door toenemende macht van personen en instellingen, die ook nog katholiek zijn, maar door toenemende werking naar buiten van katholieken naar geest en daad. En dan in samen werking van het groeiend zelfvertrou wen der Katholieken, dat niet anders is dan vertrouwen in de schat, die God heeft laten vinden, met den wen leider van Gods Kerk in Nederland. Moge, onder de werking van den Heiligen Geest, vertrouwen en liefde steeds sterker banjl vormen tusschen liet volk en den nieuwen Aartsbisschop. Kerkn ieuws. MGR. JANSEN. Naar wij vernemen zal op 1 Mei, de nieuwe Aartsbisschop in de Kathe drale Kerk van Utrecht plechtig wor den gewijd. Mgr. Jansen zal a.s. Zondag, den Eersten Paaschdag, onder de Hoogmis, die te half elf uit de H. Hartkerk te Utrecht door den K.R.O. zal worden uitgezonden, een predikatie houden. Binnenland keuze van priesters in velerlei werk zaamheden, het bouwen van kerken en scholen, enz. enz. Men denke ook aan den grooten invloed, dien de Aarlsbisschop heeft in de jonge, en in velerlei opzichten bloeiende beweging der katholieke gemeenschap in Neder land. De Aartsbisschop kan zijn stempel mede drukken op deze beweging, haar richting mede bepalen. Door de aanwijzing, die hij heeft te geven, en door de vrijheden, die hij kan waar borgen. Door de bevordering van deze, door liet remmen van gene factoren, De moderne tijd is wel een bijzon der belangrijke voor de werkzaamheid van den Aartsbisschop. Katholiek Ne derland is de periode der emancipatie, der vrijmaking, aan het beëindigen. Er begint nu een nieuw tijdperk, waarin de positieve krachten van Gods Kerk voor den opbouw, voor het herstel van samenleving en beschaving zich moeten ontwikkelen. Deze periode valt samen met een geweldige kentering in de geesten over de lieele wereld. Een nieuwe orde is aan het geboren wor- ECONOMISCH. De secretaris van Prins Hendrik verzocht het volgende mede te deelen: ln verband met het feit, dat Z.K.H, de Prins op zijn verjaardag 19 April nog mei zijn zuster, de Groot-Hertogin van Oldenburg, in het buitenland ver toeft, wordt de verjaardag gelijk met dien van Prinses Juliana op 30 April gevierd. R.K. PADVINDERS Het bestuur der R.K. Verkennersver- eeniging is ais volgt samengesteld: Kapelaan G. de Geus, wn. voorz., Mr. A. Fens, secr.-penningm., Dr. L. Berger, W. Froger, Mr, E. Lamers en Drs. A. v. d. Poel. Als functionarissen zullen optreden: Algemeen Verkenncrsgeestelijke. te vens waarnemend R.K. Hoofdkwartier commissaris: Kapelaan G. de Geus, Biltstraat 121, Utrecht. Voor liet Aartsbisdom: Diocesaan Vcrkcnnersgecstelijke: Kapelaan dr. A. Ramselaar. den afwentelen. Wie echter beschrijftden, en het is onze zaak, dat het hun verbazing en hun vrees toen ze orde overeenkomstig de Katholieke, bij het graf komende zagen dat dit jd.w.z. overeenkomstig de voor alle geopend was en den steen er af ge- inenschcn ware beginselen zal wezen, wenteld. Nog grooter ontsteltenis en Wij mogen hierbij vertrouwen op de droefheid greep hen aan toen zij voor- hulp van Gods genade. Maar het is zichtig en nieuwsgierig den grafspelonk onze taak. Zoo heeft God het gewild, binnen gaande het Lichaam des Heeren dat de mensch ztli zijn vrije mede- niet vonden. Doch plotseling zagen zij werking zal geven aan het toekomen een engel in de gedaante van een j van Zijn Rijk. Op allerlei terreinen jongeling in sneeuwwit gewaad, die gaat het besef van de groote taak, die haar troostte met de blijde tijding der'de katholieken thans te vervullen heb- verrijzenis: „Vreest niet, sprak hij, gij ben, bij hen doordringen. En zij be en alle rampen, w^ke daarvan steeds het gevolg zijn te voorkomen. Hoewei de Maatschappij ook de door haar in den handel gebrachte schuim en tetra-apparaten demonstreerde, was het toch voornamelijk de z.g. normale r.alblusscher welke de aandacht trok d'ar alleen laatstgenoemd toestel ge schikt is voor de brandbeveiliging van landbouwbedrijven. De twee eerstgenoemde soorten appa raten zijn uitsluitend voor het blusschen van in brand geraakte vuurgevaarlijke vloeistoffen geschikt en komen voor algemeen gebruik niet in aanmerking. Bij de demonstratie, welke onder lei ding stond van den hoofdvertegen woordiger voor Utrecht den Heer L. v. Rooyen, werd aangetoond dat het mogelijk is ieder begin van brand met den scherpen, bluschkrachtigen 12 M. ver en 8 M. hoog spuitenden straal van den snelblusscher, snel en afdoende te bestrijden. De demonstratie heeft ten duidelijk ste aangetoond, dat het zeer gewenscht is. dat een ieder tot aanschaffing dezer uiterst praktische bluschinstrumenten overgaat, want daardoor zullen vele branden, welke in dc laatste jaren ons land teisterden en die voor miilioenen schade veroorzaakten tot een minimum beperkt worden. Onder de aanwezigen, die met groote belangstelling de demonstratie volgden, waren o.m. de Burgemeesters van Hoog land en Hoevelaken, alsmede bestuurs leden der Onderlinge Brandverzeke ringen. (VIJkerk Burgerlijke Stand. GeborenGeurtje, d. v. R. v. d. Bunt en G. v. d. Brom Jannetje, d. v. A. i. Someren en H. v. d. Beerekamp Aartje, d. v. E. v. d. Klok en H. v. d. jeek - Johanna Sientje, d. v. H. Bralts en M. H. v. d. Bosch Josephina Maria, d. v. H. v. d. Hoek en J. A. ,st Gerard, z. v. E. Toes en W. d. Ham Evertje, d. v. P. Brons en M. Guliker Reintje, d. v. H. Kroon en L. v. Panhuis Maria Anna, v. J. v. d. Hoek en J. Westland. Getrouwd: H. Haverkamp en E. v. Bokhorst D. Bakker en J. Priem. Overleden: Johannes Walet, 2 m. Wijnand v. Korlaar, 54 jr.. echtg. v. Drie. De Remonte-Commissie heeft hier twee paarden aangekocht, een van H. v. Ramshorst Azn. en een van A. v. Ramshorst Hzn. Verder heeft zij ook op Holk twee stuks aangekocht, en wel een van Gebrs. Waaijenberg en een van D. Kaas te Hamersveld. De nissie vond op haar overigen tocht slechts twee dieren die aan de eischen van een legerpaard voldeden, n.l. te Bameveld en een te Ede. Soest Men is thans druk bezig met de bestrating van de Koninginnelaan, voor heen Veenhuizerstraat. Dc collecte in de kerk van de H.H. Petrus en Paulus gehouden, ten bate van de St. Vincentiusvereeniging, heeft opgebracht ruim f 322, WISSELSTROOM-TOESTEL p ize MET LUIDSPREKER f 10£>." PIANOHAND EL S. DUIJKER Koffer-Gramaphoon vanaf F15- A HAVIK 29 - TEL. 773 Uit den On>trek Eemnes Burgerlijke Stand. Geboren: Evcrarda Potronella, v. Valkengoed en C. J. Stalenhoef. OndertrouwdT. Leeuwenkamp en M. G. Gieskens. De d^or notaris van Ditzhui2en ge houden verhuring van de gcincente- landcrijen, hooi- en weilanden, heeft opgebracht f4937. Hooglanderveen Dezer dagen hield de Nederlandsche Iffa Minimax-M 7 uit Amsterdam een demonstratie, welke in zijn geheel zeer goed slaagde en het duidelijkste bewijs leverde, dat deze apparaten bijzonder geschikt zijn voor het gebruik door den leek voor het bestrijden van begin van brand, teneinde daardoor grooten brand De brand breidde zich zoo snel uit, dat de bewoners slechts een klein ge deelte van hun huisraad in veiligheid konden brengen. De woning brandde totaal af. De vrijwillige brandweer, die spoedig ter plaatse was, bepaalde zich tot het nat houden van den achter de woning staanden hooiberg, zondat deze kon worden behouden. Veenendaal Bij de Spoorwegen is benoemd tot stationschef 2e klasse alhier, B. J. R. van Hasselt uit Ede (dorp). BERICHTEN UIT AMERSFOORT van de Tweede Kamer. Een optocht zal aan deze meeting voorafgaan. Blijkens een circulaire die naar aanleiding van deze demonstratie is verschenen houdt deze verband met het feit dat de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid eenige wijzigingen in het aanhangige wetsvoorstel van zijn voorganger tot herziening van de Drankwet heeft ingediend, waarbij o.a. de Plaatselijke Keuze is teruggenomen. Onze stadgenoote, mej. Mr. A. Ch. Stas, adjunct-commies der afd. Alge- meene zaken ter gemeente-secretarie, is benoemd tot adjunct-commies ter secretarie der gemeente 's-Gravenhage. Woensdag werd door het architecten bureau Herm. Kroes Zoon, namens de O. L. Vrouwestichting aanbesteed in het Boompje het uitbreiden en ver bouwen van de school aan de Paulus Borstraat. De aanbesteding gaf volgend resultaat N. J. de Wit H. Hazelaar Zn. A. Gall, Bussum W. Bunnik -56.750 W. van Gent - 57.630 Chr. van Lunteren, Zeist -61.400 J. Schuit, Egmond -61.500 Gebr. Vleugel, Hilversum -62.580 A. Th. Brand Zn., Apeldoorn - 66,400 Onder leiding van Mr. Tydeman werd jaarvergadering gehouden van Kinderwerkluinen. Dit jaar is voor het eerst in den nieuwen tuin aan den Soesterweg gewerkt Het onkruid werd krachtdadig bestreden dank zij den ijver der leiders. De secretaris T. Boer bracht het jaarverslag uit, waarvan een belangrijk deel gewijd was aan het nieuwe .terrein. Dit ligt veel rustiger. Er warén 160 tuintjes in 1929. De tuintjes zijn vergroot van 10 tot 12-vierk. meter. Er waren 234 lief hebbers, doch ier konden slechts 160 aangenomen worden. De opbrengst der tuintjes was zeer goed en de belangstelling op den kijk dag was groot. De gemeente geeft f 1600 subsidie, maar rekent f600 aan huur. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen mr. dr. M. Tydeman en F. M. Albarda. Dinsdagavond geraakte de 6-jarige C. de E. nabij de Steenenbrug bij de Hessenstraat spelend te water. De 54-jarige J. Tesson, door zijn zoontje gewaarschuwd, begaf zich zonder aar zelen te water. Niettegenstaande velen stonden te kijken, begaf deze 54-jarige zich dadelijk te water en smaakte het genoegen den jongen, die op het punt stond te verdrinken, te redden. Dr. Br. paste met goedgevolg kunst matige ademhaling toe en daarna werd de jongen naar zijn woning vervoerd. Een dappere daad, temeer daar Tes son in geen 30 jaren aan zwemmen had gedaan en het water daar zeer diep is. Het tweede Consultatie-bureau voor Zuigelingen van „Het Groene Kruis", is gevestigd Oude Soesterweg 103, eveneens onder leiding vanmej.dr.de Krijger, bijgestaan door zuster Voigt, speciaal belast met de afdeeling Zui gelingenzorg. Dat het tweede bureau in het Soes- terkwartier is gevestigd komt. omdat in deze dicht bevolkte wijk vele ouders wonen, die geregeld het Consultatie bureau Valkestraal bezoeken, in weer wil van den vooral bij ongunstig weer, vrij grooten afstand. of neemt een abonnement voor onder houd van uw schrijfmachine bij H. ELZET7AAR KANTOORBOEKHANDEL LfiNGESTRdAT 84 TEL. 528 De Nationale demonstratie voor Plaatselijke keuze wordt gehouden op Maandag 9 Juni 1930 (Tweede Pink sterdag) op het sportterrein Birkhoven en gaat uit van den Nationalen Bond voor Plaatselijke Keuze en de Blauwe week commissie uit de N.C.A. Als sprekers treden op K. ter Laan, bur gemeester van Zaandam en lid van de Tweede Kamer en C. Smeenk, wet houder der gemeente Arnhem en In verband met den feestavond welke ter gelegenheid, van de 50e geboorte dag van H. M. de Koningin en het 25-jarig bestaan derOranje-Vereeniging op 2 September gehouden zal worden, is een commissie van voorbereiding benoemd, samengesteld als volgt: D. Meester, J. Frank, D. v. Schooneveld, G. W. Willemsen en G. J. A. Vos. Voor medewerking zijn uitnoodigin- gen aan verschillende vereenigingen te dezer stede verzonden. Ook zijn be sprekingen gaande met enkele artisten avond een waardig nummer van het programma zal zijn. De Roomsche Garde vergaderde in St. Jozef. De voorzitter hield een rede over 't „Roomsch propagandist zijn". Dat is, volgens spr„ niet gemakkelijk en eigenlijk moést 't voor ieder ge makkelijk zijn. Voor ons, Roomschen, is het logisch, dat men propagandist is voor de Roomsche zaak, Dat Amers foort een club heeft van 16 man is geen goed teeken, maar laten deze 16 dan propagandist zijn zooals het behoort. Om dit te zijn moet men op de eerste plaats dienen in alles. Dienaar van de Roomsche zaak, dus voor al het werk in 't belang van de R. K. Kerk te vin den zijn. Hij moet zich niet alleen geven voor eerebaantjes, maar ook voor minder aangename werken. Hij moet alles wiiien doen en de leiding volgen. God dienen wil zeggen, doen wat Zijn wil is. Christus dus navolgen in leer en werk. Men moet trachten dat voorbeeld te volgen. In de allereerste plaats moeten wij hem navolgen in zijn liefde en wel onze naasten beminnen gelijk ons zelf. Dat is een taak van de propagandist. Een woord van liefde van een propa gandist, verricht dikwijls meer goeds dan vele andere werken. Opoffering, tijd en moeite moet de propagandist er voor geven en vooral zijn gebed. Het zware, moeilijke werk moet hij steeds met opgewektheid vol houden. Daarbij heeft men de hulp van Christus noodig. Laat hij die dan vra gen in het gebed. God zal ons gebed verhooren en wanneer wij, daarnaast neg een goed voorbeeld van plichts betrachting geven, dan zal ons werk moeten slagen. Naar aanleiding van het gesproken woord, werden door eenige aanwezi gen vragen gesteld en door spreker beantwoord. De voorzitter installeerde met een toepasselijke speech het nieuwe lid G. Pothoven en besprak daarna de K.R.O.-actie. Een aanvang wordt nu genomen met het Bergkwartier, dat binnen 14 dagen afgewerkt moet zijn. Dan zal weder een vergadering worden belegd om de resultaten na te gaan. Op 22, 23 en 24 April a.s., zal door de firma de erven de Wed. J. van Neile uit Rotterdam, in Amicitia een filmdemonstratie worden gegeven. Men zal o.m. te zien krijgen, de film welke betrekking heeft op de koffie. Op uitnoodiging van het Gemeente bestuur kwam de Inspecteur van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid dr. Doijer in Amicitia een lezing houden over de mogelijkheid van het onvatbaar maken van kinderen voor diphterie en roodvonk, door inspuiten met een daarvoor bereid vaccin, een product van lang zoeken, probeeren en studeeren van de mannen der wetenschap. Dr. Doijer heeft 't zeldzame vermogen klaar, duidelijk en bevattelijk een zoo moeilijke stof genietbaar en belang wekkend te maken voor een zeer ge mengd publiek. Dr. Doijer wist over tuigend aan te toonen op grond van practische ervaring dat de door hem verklaarde zieklebestrijdings-methode goede resultaten levert en dat dus alle ouders straks desgevraagd gerust hun toestemming kunnen geven voor het behandelen van hun kroost. Vooraf is door Dr. Doijer overleg gepleegd met de Amersfoortsche huis artsen die allen voorstanders van deze spreiuilgcil gddltuc 111CL CI1K.CIC uruaicii —V ciliv.il vul van naam. Men verwacht, dat deze J behandeling bleken.

De Eembode | 1930 | | pagina 1