Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken ■9 f. tulp m ll NORA RADIO N.V. Middenstands-Bank H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Dc €embode Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch R M A AAA Ba A. /\l Advertmtirn 2/> cent per regel. Billgke tarieven opieggmg van abonnement moet geschieden M #m |Y1 V „or Ao>u<«/ en nijverheid bg geregeld adoer- ltnnr dim nnhliinnn urtn oaen 011 en UK Ir ii'rto'frtrfl Pe't-io Jr V t voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prge I 1/ 171 I 111 II 1/ l«rCT. Adverlentiin moeten Dimiag en Vrijdag per 3 maanden f 1.00. Buiten Anere/oort 11.10 W WT W If Mil II II I Mr H uur in den morgen lijn beiorgd. Kantoor en Drukkerij Langegricht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Verschijnt eiken Dinsdag, en Vrijdagmiddag Po.tglro no. 44234 Vier en veertigste Jaargang Dinsdag 22 April 1930 - No. 7 Slechts vernieuwing kan behouden, achter raalct wie stil blijft staan. Potgieter. De naam-Katholiek. De naam-Katlioliek is een huichelaar, want hij geeft zich uit voor wat hij niet is, een overlooper, want hij zoekt zijn genoegen aan den overkant van het Katholicisme en een verrader, want hij brengt de leer van Christus bij de vijan den der Kerk in discrediet. De naam-Katholiek is wellicht grondig vakman, grondig ambtenaar, grondig zakenmensch, grondig kunste naar: grondig katholiek is hij niet. De naam-Katholiek schaamt zich vaak voor God en godsdienst, terwijl toch in het Evangelie Jezus' woorden staan: „Alwie zich schaamt over Mij en mijne woorden, over hem zal de Menschenzoon zich schamen, wanneer Hij komen zal in zijn heerlijkheid!" (Lucas IX, 26). De naam-Katholiek gaat practisch voortdurend in tegen Jezus' waar schuwing: „Wie niet met Mij is, is tegen Mijl" (Matth. XII, 30). De naam-Katholiek vergeet door loopend de uitspraak van zijn Godde- lijken Meester: „Niemand kan twee heeren dienen!" (Matth. VI, 24). De naam-Katholiek spreekt bijwijlen (als het zoo uitkomt) schitterend over zijn geloof, maar hij doet en leeft el lendig naar zijn geloof. Hij verdedigt dan met den mond wat hij door zijn daden afbreekt. De naam-Katholiek spot graag met de dienaren der Kerk, en laat zich toch (als was er geen vuiltje aan de lucht) door hen trouwen, zegenen, bedienen, laat toch door hen zijn kinderen doopen, de H. Communie geven, vormen, op voeden enz., hoe rijmt hij dat te saam? De naam-Katholiek moge aanstonds overal thuis zijn: aan zijn parochie kerk schijnt hij maar niet gewend te kunnen raken. De naam-Katholiek noemt iemand al kwezel, kerkuil, proselieten-maker, zieltjes-jager enz. waar wij nog spreken van een normalen Katholiek. De naam-Katholiek kent heel het a.b.c. der aardsche liefde, maar van de hemelsche liefde weft hij titel noch jota: hij bestudeert ijverig de moraal van slechte romanciers en tooneel- schrijvers. maar van de Katholieke zedeleer schijnt hij het allereerste hoofd stuk nog te moeten inzien. De naam-Katholiek wil hierbeneden het paradijs der ongeloovigen, en hier boven, op den koop toe, den hemel der geloovigen. De naam-Katholiek speelt heel zijn leven het gevaarlijke dobbelspel, dat maar twee worpen kent, de hoogste (biecht, staat van genade, zalig sterven) en de laagste (doodzonde, onboctvaar- digheld, rampzalig einde) wat zal zijn laatste worp zijn? De Thabor. KANTOORBOEKHANDEL Langostraat 65 t.o. Krommestraat - TEL 526 KASTPAPIER AAN ROLLEN EN VELLEN I ROOD - WIT - BLAUW inderdaad, dat deze producten voor de Sovjct-regeering op de meest weer zinwekkende wijze van de Russische boeren worden afgeperst en de hier door verkregen gelden worden aange wend tot voorbereiding der wereld revolutie. Onder deze omstandigheden achtte 't Hoofdbestuur het in de hoogste mate gewenscht dat alle aan koop-organisaties weigeren als koop sters op te treden van Russische pro ducten. Met voldoening kon het Be stuur constateeren, dal reeds verschil lende centrale aankoopcoüperaties van de Katholieke Boeren- en Tuinders bonden zich bij dezen boycot hebben aangesloten en het vertrouwde, dat deze gedragslijn door allen zal wor den gevolgd. Hervormers. Als Hervormers zijn slechts zij aan te bevelen, die, ofwel hunne smart over de openbare misstanden in het hart verbergen, of in hunne beoordee ling daarvan en van den falenden me- demensch, althans kalm en voorzich tig te werk gaan. Maar vooral dezulken, wien de aan blik van het kwaad een spoorslag is tot zelfverbetering, die zich ter wille van het goede, iederen pijnlijken, on- aanzienlijken, schijnbaar verloren post laten welgevallen. Kortom slechts zij, die onzelfzuchtig, bescheiden, immer staan voor datgene, wat Gods wil verlangt, wat Gods eer bevorderen kan. Hoe weinig wordt er dus vereischt om een hervormer te kunnen zijn! Konden wij slechts velen de onzen noemen, die zich met zelfopoffering wijdden aan de vernieuwing der kleine wereld om zich heen, het zou er in de groote wereld spoedig beter uitzien! Boycot. In de vergadering van het Hoofd bestuur van den Katholieken Neder- landschen Boeren- en Tuindersbond, te Tilburg, deelde het bestuur mede, kennis te hebben genomen van het zich uitbreidende streven, om geen landbouwproducten, w.o. vooral voe dermiddelen, te koopen, welke de Sovjet-regeering van Rusland hier te lande ter markt aanvoert. Het b M ond-verzorging. Het ziekteproces der tanden en kie zen. staat bekend als de landwolf, het tandbederf of, met de Latijnsche be naming: caries dentis. Wat de eigenlijke oorzaak is van de cariës, kan de medische wetenschap niet zeggen. Wel zijn er velerlei ver onderstellingen, maar zooals het nu eenmaal met hypothesen is, zij ont moeten zoowel voor- als tegenstanders. Het opvallende van de caries is, dat zij niet, of bijna niet, voorkomt bij de dieren en bij natuurvolken, maar uit sluitend bij dc z.g. kuituurvolken. De negers, in hun natuurstaat, vertoonen geen cariüs, de negers in Amerika daar entegen wel. Bij ons, Europeanen, is caries een ziekte, die men alleen bij hooge uitzondering niet heeft; zoowel kleine kinderen als groote menschen zijn er slachtoffers van. Wat zien wij nu gebeuren bij een tand, die aangetast wordt? Ten eerste zien wij, dat het glazuur, hetwelk den tand omsluit, zijn kristallijne, heldere kleur gaat verliezen en dof-wit wordt. Is het glazuur de hardste substantie van ons menschelijk lichaam, de ge noemde kristailooze, witte substantie is weeker en daardoor vatbaar voor allerlei schadelijke invloeden, die zich den mond voordoen. Deze zijno.a. zuurvorming. De zuren, die door gisting in den mond gevormd worden, tasten dit ..verweekte glazuur" aan en ontkalken het meer en meer, lossen het op, zoo dat er een gat in den tand ontstaat. De gistingsprocessen, waardoor de zuren gevormd worden, hebben voor namelijk plaats dAér, waar zich spijs- resten bevinden. Hoe dieper nu de holte in den tand wordt, hoe meer spijsresten zich zullen ophoopen en hoe grooter de zuurvor ming zal zijn. Deze zuurvorming wordt veroorzaakt door de werking van be paalde bacteriën op onze voedings stoffen, welke dan omgevormd worden andere stoffen, o.a. zuren en gassen. Deze gassen zijn het, die den onwel- riekenden adem, die bij sommige men schen voorkomt, veroorzaken. Het hier beschreven ziekteproces kunnen wij alleen tegengaan, door het regelmatig borstelen van tanden en kiezen met een goed tandmiddel en een niet te harden borstel. Dat borstelen moet niet, zooals dik wijls gebeurt, van links naar rechts, doch op en neer geschieden. De boven kaak van boven naar beneden, de onderkaak van beneden naar boven, dus steeds naar de snijkanten toe, hoog op het tandvleesch beginnend, waar door dit tevens een goede massage krijgt. Wanneer wij het ziekteproces van onze tanden en kiezen nu goed over zien, dan krijgen wij tevens eenig in zicht in de voorwaarden, waaraan een tandmiddel moet voldoen. Het mag de tanden niet beschadigen. De tandaanslag (zooals boven omschre ven) moet verwijderd worden, want door omzetting daarvan ontstaan de zuren. Dit verwijderen geschiedt door het borstelen met één of ander poets middel. Alhoewel ons glazuur buiten gewoon hard is, zien wij toch geregeld dat patiënten „uitgeslepen" glazuur hebben. Dit kan veroorzaakt zijn door een te harden borstel of door een tand- poetsmiddel dat te sterk slijpende be- standdeelen bevat. Het moet de zich vormende zuren neutrallseeren. Dit geschiedt door alka lische of basische middelen. Meestal is het zoo, dat het poetsmiddel tevens alkalisch werkt. Het moet de schadelijke bacteriën bestrijden. Dit kunnen wij bereiken o.a. door ze geen voedingsbodem te geven, waarop zij zich zouden kunnen voortplanten, dus den mond na iederen maaltijd zooveel mogelijk te zuiveren. Ook kan dit langs chemischen weg gebeuren, door de anti-septische stoffen, aan de tandmiddelen toegevoegd. Wordt echter te veel van deze bacterie-doo- dende stof gebruikt, dan loopt het slijmvlies groote kans, beschadigd te worden; ook komt er altijd iets van in de maag, hetgeen op den duur evenmin goed is. De onaangename reuk verdwijnt tevens door de antiseptische stof, maar wordt ook door toevoeging van aan genaam riekende preparaten overstemd. Bovendien kunnen de gassen, die dezen reuk veroorzaken, weer chemisch omgevormd worden tot reukelooze gassen. Over het algemeen bevatten de in den handel zijnde tandmiddelen alle factoren die noodig zijn, om tandbe derf zooveel mogelijk tegen te gaan. Vandaar dat er niet een bepaald „merk" is aan te wijzen, dat alléén goed zou zijn. Levenslesles. Een stellig teeken, dat iemand nader verwant is met het slechte dan met het goede, levert eenieder, die van zijnen naaste steeds lichter het slechte dan het goede gelooft. Indien gij uzelf, zoo zegt de Navol ging van Christus niet zoodanig kunt maken, als gij zoudt willen zijn, hoe zoudt gij dan alle anderen naar uwen zin kunnen hebben? Zoo ijverig op anderen te letten en hen zoo moeilijk verdragen kunnen, bewijst alleen, dat gij u zelf niet ge noeg gadeslaat: zoo weinig van hen te kunnen verdragen is een teeken, dat gij het met uzelf te licht opneemt. Op de kracht en voortreffelijkheid, die iemand zelf ontwikkelt zoolang alles naar zijn wensch gaat, valt niet te veel te bouwen. Eerst dan wanneer hij met anderen in botsing geraakt, kan zijn weerstandsvermogen geschat worden. Evenzoo zoudt gij u vergissen, zoo gij uit de beleefdheden u in het dage- lijksch verkeer door uwe medemen- schen bewezen, wiidet opmaken hoe zij jegens u gezind zijn. Dit koint eerst aan den dag wanneer zij jegens u ontstemd en gebelgd zijn. De kracht en de waarde eens men schen leert men meestal eerst in het ongeluk kennen, zijn eigenlijk karakter eerst dan, wanneer verdriet of toorn zijn hart bestormen. De stemming en de gunst der men schen is veranderlijk als de wind. Ons oordeel over de menschen is vaak niets dan de afspiegeling van onze eigen stemming. Het weer, ons gestel, spijsvertering, goede of slechte nachtrust, geluk of tegenspoed bij eene onderneming en duizenderlei zuiver persoonlijk wedervaren heeft meesten een merkwaardigen invloed op de beoordeeling van den evennaaste. De vader van Horatius prentte zijn ion dezen stelregel in: Nooit ont moet men een mensch, van wien niet iets te leeren valt. Van den goede, wat men wélf; van den booze, wat men niet doen moet. Gij moogt nog zoo weinig tijd heb ben, iemand mag u nog zoo ongelegen komen, altijd zult gij moeten bekennen, dat het niet de drang der bezigheden, maar uwe eigenliefde was, die u ver hinderde hem, na de verplichte be moeiing met zijne aangelegenheid, nog een paar vriendelijke of deelnemende woorden als toegift te schenken. „geloof in de grootsche roeping van Nederland om de oplossing van het koloniale vraagstuk te zoeken in de richting van idealen, waardoor de Nederlandsche natie in internationalen zin en In het kader van dezen tijd meer vooraan kan staan." Het Verbond wil in Indië zelf de volkeren van het tropische deel van het Rijk het besef bijbrengen van de noodzakelijkheid der saamhoorigheid van het Nederlandsche volk en de volkeren van Nederlandsch-lndië, tot heil van de beide deelen van het Rijk. Genoemd Verbond zal dit echter met des te meer klem kunnen doen, indien het zich gerugsteund voelt door de instemming en belangstelling van het Nederlandsche volk. Ofschoon in het algemeen kan ge tuigd worden dat Nederland wat de juiste opvatting betreft van de plich ten cener natie, aan wier wijze zorg het lot van millloenen-volkeren in het tropische deel van het Rijk is toever trouwd, onder de koloniale mogend heden zeker niet op de laatste plaats staat, gelijk o.m. blijkt uit het loffelijk oordeel over de door Nederland ge voerde koloniale staatkunde, uitge sproken door vele vooraanstaande buitenlanders, die Indië hebben be zocht, zoo kan evenmin worden ont kend, dat er in de natie zelf nog te weinig belangstelling valt te bespeuren Nederlandsch-lndië en de Neder- landsch-lndische toestanden, welker ontwikkelingsgang onze uiterste aan dacht vraagt. WISSELSTROOM-TOESTEL IT 1 AC MET LUIDSPREKER f iOS>.« PIANOHANDEL S. DUIJKER KofTor-Grnmophoon vanaf F15.- M HAVIK 29 - TEL. 773 Het is een welkom verschijnsel dat twee der leiders van bovengenoemd Verbond, Noto Soeroto en C. Frans, die als Inheemschen zoo goed weten wat Indië behoeft, de bovengenoemde gedachte onder ons volk, ten bate Moederland en Koloniën beide, vt scneu te propageeren. Hun voornemen bestaat daartoe in verschillende plaat sen van ons land en ook in Amers foort op te treden en aldus meerdere belangstelling voor Nederlandsch-lndië in het Nederlandsche volk te wekken. In het Comité van aanbeveling heb ben o.m. zitting: Dr. J. Th. de Visser, Oud-Minister van Onderwijs, Voorzitter: Mr. Briët, lid van de Eerste Kamer; Mr. P. Droog- leever Fortuyn, burgemeester terdamMr. J. P. Fockema burgemeester van Utrecht; Mr. D. Fock, oud-Gouverneur-Generaal van Neder landsch-lndië; Mr. B. C. J. Loder, oud-Voorzitter van het Permanent Hof van Internationale justitie; Jhr. Mr. W. H. de Savornin Lohman, President van den Hoogen Raad; Mr. Dr, A. B. G. M. van Rijckevorsel, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant; Mr, W. G. A. van Sonsbeeck, burgemeester van Breda; J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, oud-Voorzitter van de Eerste Kamer. Als Secretaris van het Comité is aangewezen de heer D. J. Karres, Druivenstraat 62, 'sGravenhage. Doorzitten Df TD Af bij Wielrijden rv-'»VwL Binnenland Door de samenwerkende organisa ties in het grafisch bedrijf, de R. K. Graf. Bond, Alg. Ned. Typ. Bond, Ned. Chr. Graf. Bond, gesteund door dc R.K. Werkl.vercen. St. Jozef, de Am.f Bestuurdcrsbond cn den Christelijke» Bcstuurdersbond, werd een circulaire verspreid, waarin het publiek wordt verzocht geen drukwerk te laten ver vaardigen bij ongeorganiseerden of ad- vertentiën te doen plaatsen in bladen welke op die drukkerijen worden ge- Met klem wordt betoogd dat de NEDERLANDSCH-1NDONESISCH VERBOND. Bovengenoemd Verbond, hetwelk de samenwerking op verschillende levens gebieden wil bevorderen tusschen Nederland en zijne Koloniën, heeft tot uitgesproken doel de verwezenlijking van „de Rijkseenheidsgedachte". Het wordt daarbij geleid door het voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange dracht no. 4 - Telefoon no. 304 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 4 pet. naar de veemarkt te Utrecht, is nabij het politieposthuis aan den Hoogeweg omgeslagen. De wagen kwam in den tuin van het posthuis terecht. De recruten van de Veld-Artillerie moesten paard leeren rijden in de ma nege. Een der recrulen kreeg een trap van z'n paard, juist op het moment dat hij wilde opstijgen. De trap schijnt nog al aangekomen te zijn, want in zorgwekkenden toestand is de jongeman naar het hospitaal overgebracht. Vrijdag 2 Mei zullen des voorm. 10 uur op het terrein van de Wagen- werkplaats der Spoorwegen, publiek en om contant geld worden verkocht di verse partijen eiken-, grenen- en vuren- afbraak, afkomstig van spoorwagens aanwezig op het terrein voorn. Vanwege de afd. Amersfoort der Kon. Ned, Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, zal in 't najaar van 1930 een cursus gehouden worden (twee jarig) in Tuinarchitectuur (tuinteeke- nen). Zij, die hieraan wenschen deel te nemen moeten den leeftijd van 21 jaar bereikt hebben of in het bezit zijn van een diploma R.T. winlercursus en kunnen zich opgeven zoo spoedig mo gelijk, Soesterweg 611. De zangvereeniging van Toonkunst geeft op 7 en 8 Mei a.s.: Diejahres- zeiten. Di Moorlag, Jan Hisslnk en Willem Ravelli zingen mede. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van den Raad der gemeente op Dinsdag 29 April, zeven uur. De agenda vermeldt o.m. Benoeming tijdelijk leeraaroude talen gymnasium. Benoeming herschalter dranklokali- eiten. Verleenen van ziekteverlof aan on derwijzend personeel. Verhuren van een lokaal aan het slachthuis voor de rijks-ambtenaren. Aanvulling lijst straatnamen. Vermenigvuldigingscijfer voor de in komstenbelasting. Aankoop perceelen Molenstraat en Hellestraat van A. Bliekendaal. Aankoop perceel Molenstraat no. 16 in de Wed. C. A. Hardeman. Aankoop perceel aan de St, Joris- straat van A. j. de Goede. Overname^van grond aan de Peper straat van de firma I. van Tijn Verhuring bouwland Metzelaarskam- pen aan H. Buytink. Verhuring bouwland op den Grooten Hoek aan E. van Kommer. Verhuring bouwland Kleine Katers aan A. Barfus. A. P. V. „De Luchtpost". Uitslag wedvlucht gehouden vanuitRoosendaal, afstand 80 K.M. op Zondag 20 April 1930. in concours 114 duiven. Weder Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachine! Langutrut 84 Tafot. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. goede verhouding die in de typografie bestaat ernstig wordt bedreigd. Alle winkeliers en neringdoenden worden daarom in deze circulaire opgewekt, om alleen en uitsluitend aan de geor ganiseerde drukkerijen opdrachten te geven. Een met 6 koeien geladen zeswielige auto uit Oldebroek, welke op weg was rigunstig. 1 is 10.30 u Wind Noord-Oost. Duiven vezen duif 25 ct. H. J. Hol met no. 2. Aankomst eerste uit 12 uur 2 min. 4 sec. Laatste duif 1 uur 32 min. 53 sec. De prijzen werden behaald als volgt: Joh. Lablans 1, 8, 11, 24; H.J.Hol J, 3, 12, 21, 27; W. v. d. Riet 4; M. J. de Koning 5; D. Hofland 6, 7, 10, 13, 17, 19. 25; J. Noorman 9, 15, 22; W. v. d. Linden Jr. 14; St. Har- tochsveld 16; F. v. Winterswijk 18, 26; W. v. d. Linden Sr. 20, 28; H. van Eeden 23. „25 April zal een excursie plaats hebben naar de bollenvellcn per autobus van Haarlem over Aerden- hout, Vogelenzang, Bennebroek, Hille- om, Lisse, Sassenheim, Oestgeest, üjnsburg, Noordwijk, Noordwijkernoui. Zilk, Haarlem. De kosten zullen f 8.— 4 f 8.50 per persoon bedragen, inclusief spoor, autobus en diner A f 1.75 bij terugkomst in Haarlem. Voor twaalfuurtje moet 'ragen. Samen- 7 uur 45 min, Terugkomst in Amersfoort 9.23 uur. Introductie toegestaan. Aangeven: P. Bothlaan 38. Burgerlijke Stand. 15 April. Geboren: Hans Hein, z. v. C. J. Haeck en M. E. Lemke. Overleden: Dirk v. 't Nel, 91 jr., echtg. v. H. Top Eisina C. Leertouwer, 20 jr., ongehuwd. 16 April. Geboren: Dirkje, d. v. M. Kamerbeek en H. Buitenhuls Tennis, z. v. M. Kamerbeek en H. Buitenhuis. Getrouwd: P. Mater en M. v. 't Hoog Mol en A. v. Veluw - C. Rijn en E. v. d. Broek J. Appel en G. Hovestad J. G. Prins en J. E. de Ruiter. 17 April. Geboren: Sarinc, d. v. I. Aronson en H. Frank Lijdia, d. v. J. de Regt en D. C. Merkesteln. j Ondertrouwd: Jhr. A. M. C. Mollerus en C. J. A. bar.sse v. Hardenbroek v. Ammerstol H. Resing en H. Schlich- ling A. H. E. P. Sartorlus en B, Vermie A. F. v. d. Brom en E. Hijmering W. Schouten en M. W. v. 't Land A. Sandbrink en J. v. de Pol W.v.Unen en M.J.Janssen B. Planijc en J. ten Hoven J. W. B. Rouwhorst en T. J. Hartman M. Binsbergen en E. v. Schaik G. Ver- steegh en W. Eversen H. Klomp en H. v. 't Net. Getrouwd: W. C. v. Zwieten en A. de Graaf. 18 en 19 April. Geboren: Geerlruida Johanna, d. v. W. Wouterse en J. Gouw Leendert Dingcman, z. v. L. v. d. Houten en P. Kaspers Chris tina Maria Antonette, d. v. A. H. Ver meuten en A. Hoogevest Antonius Franciscus Gcrardus, z. v. O. J. v. de Biezenbos en F. v. Egdom. Over leden: Geertrui Hoenderdaal, 57 jr., ongehuwd.

De Eembode | 1930 | | pagina 1