Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken li ll N.V. Middenstands-Bank H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 De €embode Advertentiën 2-5 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. Adverlenlièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vier en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Dinsdag 6 Mei 1930 - No. 11 Kracht is wel eene deugd, maar wordt wel eens hardheid, Spionnen. Een uitvloeisel van de staatsabso- lutistische opvattingen, welke in kiem reeds ontstonden met de Renaissance, is, dat den Staat feitelijk alles geoor loofd is, om zijn doel, de bevordering van de welvaart der burgers, te be reiken. Dat is begonnen met het dic- teeren van een godsdienst aan de on derdanen (cujus regio cujus religio), dat heeft zich geuit in de ontwikke ling van de moderne diplomatie met haar tallooze niet steeds fijne trucs en listen, met haar omkooperij en spion- nage. Zoo werden eenigen tijd geleden gepubliceerd de bekentenissen van een vrouwelijke spion, de Oostcnrijksche gravin Selma Loschek. Haar eenige taak bleek te beslaan in hel beïnvloeden van hooge ambtenaren, om hen zoo tot plichtsverzuim en daden van ver raad over te halen. Wij weten niet wat ellendiger is: dat een vrouw haar eigen schande te boek stelt en uit winstbejag aan de groote klok hangt, of dat de leiders van volken, de bestuurders van groote staten tot dergelijke middelen hun toevlucht nemen oin achter de gehei men van hun politieke tegenstanders zullen we maar zeggen, te komen. Wat zou moeten worden geantwoord, indien in een vergadering van den Vol kenbond, een der afgevaardigden de naïeve vraag stelde, of het olticieele en georganiseerde spionnagestelsel de finitief tot het verleden behoort? Zou de voorzitter der vergadering of een der leden, die door hun ambt geacht mogen worden op de hoogte te zijn. die vraag bevestigend kunnen beantwoorden V „Das Ncue Reich" maakt de volgende opmerkingen: De Staat heeft den polilieken zwen delaar geschapen, die voor geld akten van vreemde staten steelt, geheime conferenties beluistert, revoluties aan sticht en lastige personen uit den weg ruimt. Deze spionnagedienst is bijvoor beeld in Frankrijk zelfs tamelijk offi cieel, de zes spionnage-afdeelingen in het ministerie van Buitenlandsche Za ken hebben de meest verscheiden func ties, ook van binnenlandsch-politieken aard. Thans is nog belangrijker dan de militaire de economische spionnage. Met verborgen opgestelde microfonen worden belangrijke economische con ferenties beluisterd, telefoonleidingen worden afgetakt om belangrijke ge sprekken af te luisteren, cijfercodes worden gefotografeerd. Zoo bezat de Entente in den oorlog de Duitsche code, zoo is onlangs de Italiaansche in het gezantschap te Berlijn nauwkeurig gecopiëerd voor grof geld. In den laat- slen tijd hebben dergelijke gevallen zich vermenigvuldigd. Wij herinneren slechts aan de ontvreemding van het recept voor het lewisiet, een buitengewoon gevaarlijk gifgas, dat in het land van het Kellogg-pact vervaardigd werd. Engeland heeft alleen in Europa vijf tien geheime bureaux voor „algemeene informatie"; maar het ijverigst en op de grootste schaal arbeidt tegenwoordig de Sovjet-spionnage. 't Geeft een angstig idee, dat er bij alle streven naar internationale vrede en gerechtigheid, bij alle redevoeringen en plechtige beloften, welke daarom trent worden gewisseld, toch ook nog steeds door regeerders opdracht wordt gegeven tot konkelarij en bedrog, om klaar te staan voor de mogelijkheid, dat alle verdragen en beloften in elkaar zakken. De een wacht op den ander, om tot afschaffing van het verfoeilijke spion- nage-instituut over te gaan. En zoo gebeurt er zoo goed als niets, gelijk ook in 't geval van de ontwapening. Binnenland BOSCHBRAND. De Directie van het Staatsboschbe- heer vestigt de aandacht op het vol gende Door droogte wordt het in onze heidevelden uiterst brandgevaarlijk. La ten zij, die in bosch en hei verpoozing gaan zoeken toch bedenken, dat een vonk voldoende is om een brand te veroorzaken, die gemakkelijk tot een ramp kan worden voor de omgeving. Ontzeg u daarom bij droogte als ge KANTOORBOEKHANDEL F. fl. TULP Langestraat 65 t.o. Krommestraat - TEL 326 KASTPAPIER buiten zijt het genot van het rooken; maak geen vuur als ge kampeert of picnict want het is onverantwoordelijk om met vuur in bosch of heide te komenMocht ge brand ontdekken helpt dan dadelijk met het blusschen en loopt niet weg. ADVISEUR DONDERS. Pastoor Donders bondsadviseur van St. Raphaël, Ned. R.K. Vereeniging van Spoorwegpersoneel, heeft ontslag gevraagd als pastoor te Schijndel, om als rustend priester zijn intrek te kun nen nemen in het Mgr. Mutsaersoord te Venlo. DE ZOMERTIJD. Er wordt aan herinnerd, dat de zo mertijd aanvangt den 15den Mei) a.s." De overgang geschiedt in dier voege dat. wanneer de middelbare zonnetijd van Amsterdam, op den dag, waarop de zomertijd aanvangt, twee uur aan wijst in den voormiddag, hel geacht wordt te zijn drie uur in dien voor middag. De overgang naar den zomertijd ge schiedt m.a.w. dit jaar dus in den nacht van Woensdag 14 Mei op Don derdag 15 Mei ten 2 ure. LANDBOUW. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, heeft de com missie belast inet een onderzoek en het treffen van maatregelen met het oog op den oogenblikkelijken toestand van land- en tuinbouw, geïnstalleerd met een rede, waarin hij wees op de wenschelijkheid, om naast de bestaande staatscommissie inzake den toestand van den landbouw een afzonderlijke commissie in te stellen. De Minister heeft dr. Lovink bereid gevonden het voorzitterschap te aan vaarden. De bijeenkomst werd door den Minister zelf voorgezeten. Spr. noemd als taak der commissie niet blijvende maatregelen te beramen, maar zoo mogelijk middelen aan de hand te doen tot het bezweren der huidige crisis. Dr Lovink wees er op, dat de door de snelle daling der prijzen ontstane crisis nog verscherpt is door maat regelen van buitenlandsche regeeringen en verzekerde, dat de commissie zou trachten het hare bij te dragen de crisis tot oplossing te brengen. Bij Scheren geen stukgaan en pijn meer schrijnen der huid, als men vó6r het inzecpen de huid even inwrijft met slechts een weinig Purol Uit den Omtrek Barneveld Burgerlijke Stand. Geboren: Herman Gerrit, z. van D. Hartkamp en T. Blanken. Joannes, z. van G. v. Dijk en G. Koller. Jan Hendrik, z. van W. Zandbergen en J. v. Donkersgoed. Aaltje, d. van G. v. d. Krol en E. Fluit. Johanna Wilhelmina, d. van J. S. G. Lindeboom en G. C. v. Leuffen, Willempje Johanna, d. van J. v. Soeren en A. Wallet. Ondertrouwd: A. Brouwer en G. v. d. Pol. J. J. Visser en M. F. Guldie. Overleden: Gijsbcrtha Ver hoef, 9 m. Eemnes Burgerlijke Stand. Geboren: Jannetje, d. van M. Rui- zendaaal en G. Post. Verschillende personen schijnen nog niet te weten dat de nieuwe Rijks straatweg Baarn -Laren voor het ge deelte onder deze gemeente voor rij wielen verboden is en slechts mag worden gebruikt het uit tegels be staande rijwielpad, dat op vele plaat sen door de ongelijke ligging der' tegels slecht te berijden is. Niettegenstaande op de daarvoor in aanmerking komende plaatsen borden zijn geplaatst met het opschrift„Ver boden voor rijwielen", begaven zich eenige heeren toch per rijwiel op ge noemden weg, met het gevolg, dat door de politie procesverbaal werd opgemaakt. Hoogland Zondag a.s. komt de Weleerw. heer Terwisschga van Scheltinga uit Utrecht spreken over: „Het fonds tot bestrij ding der kosten bij Ziekenhuisverple- ging"- Ieder wordt aangeraden die lezing te gaan hooren. Het is een hoogst belangrijke zaak. Aanvang kwart voor zes in „Con cordia". Utrecht In de dezer dagen gehouden ver gadering der R. K. Kiesvereeniging werd meegedeeld, dat het overleden lid, Jeigersma, een bedrag van 1500 aan de Vereeniging heeft gelegateerd. Uit de jaarverslagen bleek, dat het aantal leden is teruggeloopen tot 2187. Tot afgevaardigden naar den Bond van R. K. Kiesver. en den Rijkskies kring Utrecht werden herkozen mej. Hutten en de heeren A. H. Smulders, Jos. ten Berg en mr. Sasse v. Ysselt. Soest Zaterdagmorgen werd in allen een voud begraven mevr. Hinderdael, het slachtoffer van de vreeselijke misdaad te Soest gepleegd. Een tweetal bloem stukken dekten de lijkbaar. Om half-9 werd in de kerk van de H.H. Petrus Paulus te Soest een gezongen uit vaartdienst gehouden. Hierna had de begrafenis plaats op het R. K. Kerkhof. Honderden belangstellenden volgden den lijkstoet. De politie zorgde voor het handhaven der orde. Op het kerk hof werd niet gesproken, Burgelijke Stand. Geboren: Wilhelm Joseph, z. van A. Spekman en J. Laanbroek. 'Timotheus Bernardus Wilhelm, z. van W. H. Daselaar en W. S. Kaats. Cornelis Johannes, z. van A. Weerde- steijn en J. A. Smienk, Willem, z. van W. v. d. Velden en N. Boot. Hendrik, z. van R. Jongerden en G. Jetten. Marinus Gerard, z. van J. M. P. Trietsch en E. Schouten. On dertrouwd H. de Ridder en J. M. Hagen. Gehuwd M. Houtman en C. J. Groen. W. M. Sukkel en G. T. Rikken. OverledenHendrik Ebing, 17 d. - Herbenoemd tot leden van het par. kerkbestuur der St. Petrus en Paulus- parochie de heeren J. H. Benschop en P. v. Hcngstum. De maandelijksche god ning voor de R. K. Milita BERICHTEN UIT AMERSFOORT Op 19 en 20 Mei zal alhier worden gehouden de algemeene jaarvergadering van den Bond van R. K. Onderofficieren St. Martinus. Het programma luidt als volgt: 19 Mei. 12 uur bijeenkomst van H.B. en afgevaardigden in Hotel „Monopole" Stationsplein, 12.15 uur gemeenschap pelijke lunch (waarbij strijkje), 13.00 uur aanvang der vergadering, 1800 schorsen der vergadering, 19.00 gemeenschappelijkdinerwaarbij strijkje, 20.30 uur gelegenheid tot het huldigen van de oprichters van den Bond en de afdeeling Amersfoort. Causerie door Kapelaan Van Straelen over „Gods dienst en Socialisme". Gezellig samen zijn, strijkje. 20 Mei. 7.30 uur plechtig gezongen H. Mis met algemeene H. Communie in de garnizoenskerk op 't Zand. Na de H. Mis vernieuwing opdracht aan het H. Hart. 9.00 uur gemeenschap pelijk ontbijt, 10.00 uur voortzetten der vergadering, 14.00 uur einde der I vergadering, 14.15 uur gemeenschap pelijke lunch, waarbij strijkje. I Wanneer daartoe gelegenheid bestaat, jodsdienstoefe- itairen der ver schillende wapens en rangen in het garnizoen wordt gehouden door den H<-er Aalmoezenier op a.s. Donderdag eh Vrijdag, 8 en 9 Dec. resp. Don derdagsmiddags half vier de conferentie. Gelegenheid tot biechten van 6 8'/, uur en Vrijdagsmorgens om zeven uur de H. Mis met preek en algemeene H. Communie. De R. K. Bond van Overheidsper soneel St. Paulus, afd. Amersfoort, organiseert een feestavond ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan der afd. op Zondag 18 Mei in 't bondsgebouw. Dien morgen om 7 uur H. Mis voor levende en overleden leden in de pa rochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart. Onder de H. Mis algemeene H. Com munie. Daarna gemeenschappelijk ont bijt in het Vereenigingsgebouw. 's Avonds wordt een samenkomst gehouden in St. Jozef, geregeld als volgt: I. Opening door den Voorzitter, den heer Th. Huurdeman. 2. Feestrede door een Hoofdbestuurder. 3. Gezellig samenzijn. In de laatst gehouden Raadsverga dering werden namen gegeven aan eenige straten. Nieuwe straten in de rivierenwijk aan de Oude Soesterweg werden op- ;enomen met de namen Amstelstraat, ■inge-, Merwede- en Reggestraat. labij het Berghotel kwamen de Waldeck Pyrmontlaan en de Willem de Zwijgerlaan. Bij de Vermeerstraat, de Breitner- en Gabriëlstraat en bij ,Goed Wonen" de Kamillestraat. Voorts werd het plein aan het einde Jer P. Bothlaan genoemd Vondelplein. A. P. V. „de Luchtpost". Uitslag wedvlucht gehouden vanuit Vilvoorde, afstand 152 K.M. op Zondag 4 Mei 1930. In concours 70 duiven. Weder ongun stig. Wind Noord-West. Duiven los 8 uur. Aangewezen duif 10 ct. J. Lablans met no. 4. Aangewezen duif 25 cent H. J. Hol met no. 6. Aankomst eerste duif 10 uur 43 min. 6 sec Aankomst laatste duif tl uur 55 min. 21 sec. De prijzen werden behaald als volgt H. J. Hol 1—6—13, Th. Hartochsveld 2-3-8, J. Lablans 4-10-11—19, J. Noorman 5-14-17, D. Hofland 7—12—18, M. J. de Koning 9-15, W. v. d. Riet 16. De brievenbestellers van dit kan toor zijn ontheven van de verplichting n bij de bestelling der poststukken in de woningen, enz. te bellen. Echter zal worden voldaan aan even- tueele wenschen om te bellen, hetzij deze schriftelijk ter kennis van den Directeur van het Postkantoor wordeu gebracht, of blijken uit een aanwijzing ~n de woningen. De heeren C. W. C. G. Hehenkamp en J. G. A. Meeuwsen zijn door de Aartsbisschop van Utrecht herbenoemd als leden van het Kerkbestuur der Parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart, te dezer stede. Het concert door Amersfoortsch Mannenkoor en de Orkestvereeniging Amersfoort te geven in de Markthal is vastgesteld op 14 Mei a.s. De algemeene vergadering van den Alg. Ned. Christelijken Ainbtenaarsbond zal dit jaar worden gehouden op 22 Mei in Amicitia. De afd. Amersfoort van den R. K. Kantoor- en Winkelbedienden-Bond hield eene ledenvergadering. Na be handeling van eenige ingekomen stuk ken drukte de voorzitter er zijne vol doening over uit, dat deze vergadering beter dan gewoonlijk bezet was en dat vooral op deze bijeenkomst een blijde stemming heerschte wegens het te installeeren aantal nieuwe leden. Niet minder dan 15 nieuwe leden zijn deze keer aan de afdeeling toegevoegd, dank zij het propagandawerk van be stuur en actieve leden. De Zeereerw. Adviseur, Pastoor Sand- kuyl verrichtte de plechtigheid der in stallatie dan ook met buitengewone voldoening, daar het aantal veel grooter is dan men gewend is en dit voor de toekomst veel belooft. De bondsvoor zitter hield een toespraak waarin hij vooral liet uitkomen de gevoerde actie in 1929 en het parool voor dit jaar naar de 5000. Het was een zeer ge- voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 Telefoon no. 304 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Ups safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 8'/» pet. animeerde vergadering. Moge de op wekking van Geest. Adviseur, bonds voorzitter en voorzitter om toch vooral allen mede te helpen aan den uitbouw der afdeeling niet tevergeefs zijn ge weest. Alhier is op 79 jarigen leeftijd over leden, de heer Piet Boukamp, de vroe gere eigenaar van de bekende wafel kraam, later voortgezet door Loggen. Na een leven van reizen en treKlten vestigde Boukamp zich op betrekkelijk hoogen leeftijd te Amersfoort, waar hij nog tal van jaren een welverdiende rust genoot. Zaterdag 17 Mei zal een slipjacht worden gehouden ter gelegenheid de sluiting van het jachtseizoen. De meet zal plaats vinden op het Stationsplein. Het ruiterfeest zal aan vangen te half twaalf op het spring- terrein aan de Leusderheide nabij Oud-Leusden. Burgemeester en Wethouders Amersfoort, maken bekend, dat de voorjaars-schouw over wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Dinsdag, den 20 Mei a.s. en volgende dagen. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Dronkenschap: J. L. Amersfoort 14 d. hecht., J. A. ten H. id., E. van Baarn f 10 of 5 d. Te Amersfoort koopwaar op straat uitstallen: M. A. Amsterdam f3 of 1 d.j. B. id. Te Amersfoort in verboden tijd op straat een looper uitslaanA. K. aldaar f5 of 2 d. Te Hoogland venten zonder vergun ning: G. aldaar f2 of 1 d. Op verboden grond loopen: R. V. Leusden 2 of 1 d., G. V. id., D. V. id, Trekdier onbeheerd latenM. E. Gar deren f3 of 2 d. Wielrijden zonder licht: J. B. Amers foort f5 of 2 d., W. T. Amersfoort f3 of 2 d. Wielrijden zonder reflector: A. v. d. L. Soest f2 of 1 d., E. G. Bussumld. Wielrijden links: W. C. V. Amers foort f3 of 2 d. Auto op openbaren weg onbeheerd laten zonder motor afzettenJ. J. P. Amersfoort f5 of 2 d. Autorijden zonder voorgeschreven remmen: C. H. Baarn f5 of 2 d. Bij auto-onderzoek geen medewer king verleenen aan de politie: Bunschoten f5 of 2 d. Rijwielpad berijden met autoJ. J. G. Amstelveen f 10 of 5 d. Autorijden zonder achterlicht: P. V. Amsterdam f5 of 2 d. Met auto te snel rijden in Soest: E. J. H. Bilthoven f25 of 10 d. W. S., Meppel id Idem in Baarn: C. v. Waldaar f5 of 2 d. Burgerlijke stand. 29 April. GeborenJannetje, d. van H. Tiggelaven en E. v. Laar. - Antoon z. van J. v. Deutekom en B. Neerwljk. Gerritje, d, van G. Florijn en H. van Loo. Lubbertus, z. vanZ. v. d. Biezenbos en C. Verhoeff. Qeer- truida Gerarda, d. van A. Meskcs en J. G. Pot. Getrouwd: Jhr. A. M. C. Mollerus en C. J. A. Baronnesse van Hardenbroek van Ammerstol. A. C. Mannee en H. v. Swieten. M. Bins- bergen en E. v. Schaik. 30 April. GeborenJacob Alphonsus, z. van J. H. v. d. Esker en M. Romer. Peter, z. van K. Mostert on J. IJzer man. GetrouwdL. W. Arler en Th. A. Pelgrom. H. Resing en H. Schlichting. B. Planjic en J. ten Hoven. A. H. E. P. Sartoriusen" Vermie. A. P. v. d. Brom en Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 - Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau hebt II een Taxi of auto noodig Amersfoort, Hijmering. G. Verstecgh en W. Eversen. W. v. Unen en M. Janssen. OverledenArien v. Rootaelaar, 75 jr. echtg. van G. Kappers. 1 Mei. Ondertrouwd: P. J. Ellngs en A. Clever. I. Bosman en N. Arentzen. E. J. Kraalkainp en J. H. ter Maten. Slingerland en H. Veer. L. J. Houtveen en C. Th. Loman. I Getrouwd H. Klomp en H. v. *t Ne». Overleden Anthonia Hazenberg, 79 jr., wed. van N. C. Grotendorst. Pleter Houkantp, 79 jr., echtg. van H. J. Vroonenbroek. Hendriks W. Her- sevoort, 48 jr., echtg. v. B. Timmerman. 2 Mei. GeborenGeertruida Wilhel mina, d. van J. v. d. Bergen J. Rijken. 3 Mei. GeborenPeter, z. van W. Dijkhuizen en M. P. v. Gorp. Over- den: Erich C. J. Morren. 10 mnd. 5 Mei. GeborenHendrik, z. van J. Hietkamp en H. A. Meijer. Antonia Johanna, d. van A. J. Hijmering en J. Steenbeck. Gertrud Barendina, d. van G. W. Binnekamp en B. C. van Dijk. Alberdina, d. van D. C. Monlauban en M. v. d. Heuvel. Willem, z. van P. W. de Vos en A. van der Flier. GEVESTIOD. H. Pronk, R.K., M. Withoosstraat 5, bankw. N.S. B. v. Westerlaak, R.K., Soesterweg 87*. chauffeur. K. Spoelstra, N.H., L. Nic.straat 28, winkelbed. MarretjeBoshuis,N.H.,Coninckstr. 111. J. Förster, N.lDrieringenslr. 3, bakker. Bakker, R.K., Krulskamp 49,1. arb. Snijders, R.K., Walikerstr. II, gcp. sergeant. v. d. Hout, N.H., Arnh.straat 19b. vleeschh. Woutera de Kruijf R.K., Pr. Fred.L 12, dienstbode. Dross, R.K., Vcrmeerstr. 19, kapper. Wed. Maria Wlcmers geb. Schippe- reijn, R.K., Wevcrssingel 44. H. ten Broeke, N.H., Liend.weg 15, kapperbed. Elisabeth Walg, N.I., H. v. Viandenstr. 20, huishoudster. Emmelkamp, N.H., Leusderweg 80, leerl.mach. Jan Geldhof, N.H., le Rcg. Huzaren. Annigje Papenhuijzen, N.H., Anjestr. 2, onderwijzeres. Frieda Beck, E.L., Kon. Wilh.str. 5, dienstbode. H. Lagcher, N.H., Havik 17, winkelb. Arnolda Sigtermans, Emmalaan II, kinderjuffrouw. A. Jaspers Focks, R.K., Rozensfr. 20, slager. Trijntje Huisman, N.H., v. A. v. Wijck- straat 7. Elisabeth Dros, D.G., Huygenslaan 2,

De Eembode | 1930 | | pagina 1