ll Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken ll N.V. Middenstands-Bank H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Advertentiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver teer en. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drokkerl] Langegricht 28 te (Imeraloort - Telefoon 3t« Vier en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag» en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Dinsdag 20 Mei f930 - No. 15 Schitter ntet in de wereld als gij thuis niet een lichtend punt zijt. Denk aan de gevaren door electrlclteit. Hoe vaak ziet men schakelaars op handbereik van kranen, gootsleenen. geysers, fonteintjes, enz., hoe vaak zijn kappen van schakelaars defect of los. Hoe vaak zie ik lampen met een veel te kleinen porceleinen ring tus- schen lamp en lamphouder. De dames vinden die tafellampjes met kapjes zoo aardig, maar deze week zag ik ze weer in een hotel met totaal onvol doende porceleinen ring. De dames weten dan niet, dat ze, als ze hun handen uitsteken om het lampje vast te draaien, hun guilotine aan kunnen raken. Hoewel de kosten van deze porce leinen ringen luttel zijn, ziet men ze nog te zelden. Een ander gevaar is de metalen trekker, in de W.C.'s, hoe vaak komt het niet voor, dat men daar defekte schakelaars ziet. Grijpt men bij het verlaten van deze localiteit tegelijker tijd naar den metalen trekketting, dan kan men een schok krijgen, als men een blank stroomvoerend metaaldeel van den schakelaar aanraakt, gelijk tijdig met den ketting, welke via den stortbak en de waterleiding met aarde is verbonden. Voor eenige centen kan men deze risico verwijderen door een porceleinen eier- of zadelisolator in den ketting aan te brengen boven reikhoogte. Hoe vaak ziet men niet een fon teintje in de W.C. vlak naast een schakelaar. Men rake deze beide niet tegelijkertijd aan, als de schakelaarkap defect is, of verplaatse den schakelaar naar buiten de W.C. Op de scholen moesten deze ele mentaire, doch gevaarlijke zaken be hoorlijk onderwezen worden, opdat het gebruik van electriciteit niet jaarlijks in ons land slachtoffers eischte. Ik acht het onnoodig er nog eens uitdrukkelijk op te wijzen, dat bij een gefitectrocuteerde, zoodra deze bevrijd is, zoo noodig gedurende eenige uren de kunstmatige ademhaling moet wor den toegepast. Hiermede moet men niet wachten tot de getroffene naar een hospitaal is vervoerd (wat voorgeko men is) doch men doe het onmiddellijk. Binnenland CREDIET. Naar verluidt zal door het R. K. Werkliedenverbond in Nederland een Volkscredietbank worden opgericht, speciaal met het doel de arbeiders uit de handen van woekeraars te houden. De nieuwe instelling zou zelfstandig komen te staan naast de reeds bestaande Centrale Spaarbank en Arbeidersbank. AMSTERDAM-RIJNKANAAL Minister Reijmer's uitgesproken voor keur voor de nieuwe Amsterdamsche Rijnverbinding over Wijk bij Duurstede is oorzaak dat de beste verbinding door de Geldersche Vallei voorioopig weer van de baan is. De keuze van den minister moet zijn beïnvloed door veranderd inzicht in zake de drooglegging der Zuiderzee. Was men eerst voornemens na de Wieringermeer polder de polder be noorden de Utrechtsche en Geldersche zeekust in te dijken, thans lijkt heter op alsof men eens een rustperiode wil gaan houden. Het superieure Geldersche Vallei Kanaalplan hield verband met de nu vertraagde inpoldering, en kwam daar door eenigszins in achterstand. LANDBOUWTELLING 1930. Tusschen 20 Mei en 20 Juni van dit jaar zal, evenals in 1910 en 1921, een Landbouwtelling, zijnde een telling inzake het grondgebruik en den vee stapel, worden gehouden. Doel van deze telling is uitsluitend, het verkrijgen van die gegevens, welke voor het vormen van een zuiver beeld van den landbouw en dus voor de behartiging der landbouwbelangen on misbaar zijn. Daarentegen staat de telling in geen enkel verband met be lastingen of andere op den landbouw gelegen lasten. De grondgebruikers en veehouders dienen op de eerste plaats hun eigen belang door de inlichtingen, die ge vraagd worden, naar beste weten te verstrekken. Met vertrouwen wordt daarom de medewerking ingeroepen KANTOORBOEKHANDEL ■a F. fl. TULP Ungutrut «5 Lo. Krommestrot TEL S26 KASTPAPIER van allen, die het wel meenen met onzen Landbouw om deze telling zoo goed mogelijk te doen slagen. De taak van de personen, die met de uitvoering van de telling belast zijn, zal ten zeerste worden verlicht, indien men de gegevens reeds tijdig heeft klaar liggen, Met het oog daarop volgt hieronder een overzicht van de inlich tingen, die zullen worden ingewonnen. Ten aanzien van het grondgebruik wordt gevraagd naar: a. de totale oppervlakte land (alleen bouwland, grasland en tuingrond) die men in gebruik heeft; b. hoeveel van de oppervlakte eigen land en hoeveel gepacht land is en hoeveel van het gepachte land van de ouders gepacht is; e. hoe groot de oppervlakte bouw land, grasland en tuingrond afzonder lijk is; d. hoeveel bouwland, weiland en tuingrond bezet is met boomgaarden; e. hoeveel eenruiters plat glas in het bedrijf gebezigd worden en welke oppervlakte tuingrond bedekt is met kassen (verwarmde en onverwarmde kassen afzonderlijk op Ie geven). f. hoeveel bouwland gelegen is in andere gemeente(n) dan waar de be drijfsgebouwen gelegen zijn. De oppervlakte moet steeds worden opgegeven in kadastrale grootte. Wat den veestapel aangaat, wordt gevraagd naar het aantal paarden be neden en boven 3 jaarde eerste on derscheiden in veulens en in andere paarden beneden 3 jaar, de laatste in warmbloed-, koudbloedpaarden en hitten. Het aantal runderen en wel af zonderlijk; stieren, melk- en kalfkoeien, mestkalveren, ander mestvee en jong vee boven en beneden 1 jaar. Het aan tal heidesshapenhet aantal andere schapen gesplitst in die boven en be neden 1 jaar; het aantal geiten en bokken; het aantal varkens, waarvan afzonderlijk op te geven: biggen be neden 6 weken, fokzeugen, varkens van 6 weken tot 60 K.G., van 60 K.G. tot 100 K.G.; het aantal kippen en het aantal eenden; voor elk de kuikens en de oudere dieren afzonderlijk. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Zondag 25 Mei is het de feestdag der R. K. Drankweerorganisaties in deze stad. Onder het Lof van zes uur preekt Pater Borromaeus de Greeve in de Kerk aan het £and, terwijl dezelfde Pater om 8 uur in St. Aechten een rede zal houden. Tooneel en zang van de meisjesbonden zullen die bijeen komst opluisteren. Zoowel het Lof als de vergadering des avonds zijn voor ieder toegankelijk. Voorziet U tijdig van de bewijzen van toegang des Zondagsmiddags aan de zaal van 12—1 uur of des avonds den aanvang van de feestverga- dering. Meen nu niet, dat dit bericht niet voor U is bedoeld; maak er U niet af met de bewering, dat die actie uit den tijd is, dat het tegenwoordig niet meer noodig is omdat er volgens U geen misbruik meer gemaakt wordt: sta nu ook niet klaar met de bekende goed- koope aardigheden aan het adres van dit Christelijk werk bij uitstek, het zou allemaal bewijzen, dat ge niet op de hoogte zijt. Gij voelt er misschien op het oogen- blik nog niets voor om lid te worden en U zoo het lot aan te trekken van vele ongelukkigen o.m. de vrouwen en kinderen in die beklagenswaardige gezinnen, welnu,doe dan tenminste iets, als ge ziet dat deze week onze ijverige bestuursleden met de Eerw. Geestelijk heid zich druk maken voor deze mooie beweging. Óoe tenminste iets; d. w. z.: kom naar het Lof a.s. Zondag en luister naar Pater Borromaeus, den meest be kende redenaar in Nederland en steunt de goede zaak op z'n minst door een kaart te nemen en aanwezig te zijn op den feestavond des avonds acht uur Zondag a.s. DE H. FAMILIE DER MANNEN. Een Prins der Kerk noemt haar: .de zuurdeesem onzer Christelijke samen leving en onzer andere Katholieke vereenigingen". Kardinaal W. v. Rossum, heeft her haaldelijk en met klem de H. Familie aangeprezen als uitermate heilzaam voor de Katholieke mannen. Hieronder volgen eenige aanhalingen, die waard zijn ernstig te worden over wogen ,,'t Is mijn innige overtuiging, dat de Aartsbroederschap der H. Familie een der verdienstelijkste, een der nood zakelijkste vereenigingen is in onzen tijd. Onze Goddelijke Zaligmaker, Jezus Christus, spreekt in het H. Evangelie van den zuurdeesem, die het geheele beslag doortrekt en doet rijzen. Dèt is de Aartsbroederschap der H. Familie. Zij is de zuurdeesem onzer Christelijke samenleving en onzer andere Katholieke vereenigingen. De H. Familie toch, vormt hare leden tot echte Christenen, tot mannen in degelijke Katholieke beginselen. Zij leert hun, geheel hun leven, hun denken en hun voelen, hun willen en hun streven, hun handelen en hun werken te bezielen door de Christelijke beginselen en zich in alles te laten leiden door het licht der onverganke lijke waarheden van het H. Evangelie, in onzen H Godsdienst. Dat, en dat op de eerste plaats, dat boven en vóór alles, dat overal en in volle maat zoekt de Aartsbroederschap der H. Familie in haar leden te wek ken, aan te kweeken en tot volle kracht en werkelijkheid te brengen." „Ik aarzel daarom ook geen oogen- blik te verklaren, dat de Aartsbroeder schap der H. Familie thans meer dan ooit een allernuttigste, een levenbren gende, een noodzakelijke^tereeniging is. Men zou ze onmiddellijk in het leven moeten roepen, zoo ze niet bestond." „Men kan zich moeilijk,vooral voor onzen tijd, een mannenvereenigingden ken, welke meer nut sticht in Kerk en Maatschappij dan de H. Familie. Daar is vooreerst het naar buiten schitterende voorbeeld van zooveel honderden mannen, die met vastbe radenheid en wilskracht hun geloof belijden in woord en daad. Dat voorbeeld werkt gestadig en allerkrachtigst door op het Christelijk volk en houdt daar de Christelijke be ginselen in leven en in eere. Daar is verder de innerlijke kracht, welke de vereeniging geeft aan zoovele mannen. Zij voelen zich voortdurend aangewakkerd en voortgedreven naar een hoog verheven doel, naar het ware diepgeloovige Christelijke leven, èn door het woord en de leiding van hun Directeurs, èn door de hulp en het voorbeeld van hunne medeleden. En die innerlijke, altijd groeiende kracht wekt hen op tot doen, tot han delen en wel tot handelen om God. Als hoofden van gezinnen doen zij hun machtigen invloed ten goede het eerste gevoelen in hun eigen huisgezin; dan in hun omgeving bij arbeid en ontspanning; verder ook in heel de burgerlijke samenleving. Het sociale werken en streven van onze dagen, wordt het niet gesteund door mannen van diepen godsdienstzin, zooals de H. Familie dien in haar leden aankweekt, loopt groot gevaar op verkeerde banen te komen. Waar echter 'n sterke kern van man nen der H. Familie aanwezig is, daar kan aan het gebonw van tijdelijke welvaart en geluk zonder gevaar ge arbeid worden. Van de H. Familie gaat over geheel de parochie, over geheel de slad, over land en wereld een invloed uit, die geluk brengt en zegen in dit leven, en de zielen voor bereidt op een onberekenbaar grooter geluk hiernamaals. Hoe grooter het aantal leden is der H. Familie, hoe grooter ook die wel dadige invloed wordt. Vandaar dat men zich ten zeerste verdienstelijk maakt voor Kerk en Maatschappij met deze inderdaad nood zakelijke vereeniging te' steunen, te bevorderen en overal uit te breiden. leder waar lid der H. Familie zal r daarom op uit zijn, in zijn omge ving mannen te werven, die met hem werken en strijden, mannen, die met hem genieten van al de voordcelen voor het tijdelijke en eeuwige leven, welke die heerlijke vereeniging ons schenkt." Ook dit jaar zal de Amersf. Bond voor Lichamelijke oefeningen gelegen heid geven voor schoolkinderen, om het diploma te verkrijgen voor lichame lijke oefening. Op 28 Juni wordt de proef afgelegd voor het schooldiploma, terwijl op 5 Juli gelegenheid is om het persoonlijke diploma der vier graden te behalen. Men moet zich voor 1 Juni aanmelden bij J. J. v. d. Linde, Kapelweg 70. Door de politie te Naarden is aangehouden een 9-jarige jongen J. O. De jongen, die een verpleegde uit het doorgangshuis „Zandbergen" te Amers foort bleek re zijn, was dit gesticht ontvlucht en had vermoedelijk het voornemen naar Amsterdam te gaan. De politie heeft hem overgeleverd aan de politie te Amersfoort, die den jongen weer naar „Zandbergen" bracht. Op den Kapelweg botste een wiel rijder die een mand op z'n fiets had op een zevenjarig knaapje, dat op het trottoir liep. Het ventje werd tegen den grond gesmakt, doch de wielrijder is door gereden. Het ventje is tengevolge van de aanrijding overleden. Men heeft kunnen constateeren, dat de knaap*een hersen schudding en een schedelbreuk had bekomen. Achter Davidshof sloeg een paard op hol. Het dier sprong opzij, waardoor de bestuurder van den wagen viel. Dr. v. d. Hoeve verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar het ziekenhuis is vervoerd. GESLAAGD. Voor het te Utrecht gehouden exa- mtu machineschrijven van het Centr. Bureau Instituut Pont, volgens het ver beterde 10 vinger-systeem C. H. Boer, slaagden onze stadgenooten de heer A. Jordense en mej. A. Lorijn. Tevens slaagden voor het aldaar ge houden examen Stenografie volgens het systeem Pont de dames L. v. d. Made en J. Meliema, allen leerlingen van mej. A. M. Stekelenburg, Woestijgerweg 24. RUITERSPORT VER. EEMLAND. Het programma begon met een wed strijd voor het beste jachtpaard. De volgorde werd aldus: 1. Ritm.Jhr. W. Gevaerts van Nuland met Sunbeam; 2. Ie Lt. C. F. Pahud de Mortanges met Déluré; 3. Ie Lt. Jhr. A. van Lennep met Luftikus; 4. Ritm. Jhr. W. Gevaerts van Nuland met Duke of Dubek; 5. Ie Lt. W. Kist met Fahnenjunker. Eervolle vermelding: le Lt. P. Doornbos met Wala. Voor het in gezelschap springen werd als proef geeischt het afleggen van een jachtrit achter een jagermeester, waarvoor de heer Jhr. Charles van Ufford fungeerde. Het springconcours voor springpaar- :n, waarvoor 45 inschrijvingen waren, duurde daardoor wat lang. Daarbij kwam, dat vele hindernissen herhaalde malen gemist werden. Het publiek kon bovendien den wedstrijd moeilijk vol gen, doordat de paarden geen nummers droegen. De uitslag werd als volgt: le Prijs wisselbeker van den burge meester van Amersfoort: Kapt. J. M.jde Kruyff met Abaisse (bekerhouder van 1929); 2. le Lt. C. F. Pahud de Mor- tagnes met Marcroix; 3. Ritm. G. P. de Kruyff ('sGravenhage) met Tommy; 4. Res. Ritm. C. H. Labouchere met Frangin; 5. le Lt. P. Doornbos met Wala; 6. K. Hensen met Gitanne; 7. le Lt. Jhr. A. v. Lennep met Luftikus; 8. H. Gescher met Grietje9. M. J. v. d. Velde met Moritz; 10. H. Gescher met Grietje. Eervolle vermelding: Ritm. M. Brevet met Binion; Res. Ritm. C. H. Labouchere met Lola; H. Gescher met Tijl; Stufkens met Quandmême. Tot besluit volgde een hordenren n den Eemlandprijs over 2400 M. De volgorde werd: 1. Res. 2e Lt. G. Kepper met Ro- sières; 2. M. L. de Vries met Lime- wood; 3. Ritm. D. A. Camerling Hei- molt met Jamerain4. Res. 2e Lt. J. W. de Jong Schouwenburg met Action; 5. le Lt. G. J. le Fèrre de Montigny met Melusine. Bij Haaruitval en op plekken waar het haar erg dun wordt de hooldhuld een weinig inwrijven met Purol. Doe dit 1 of 2 maal per week; dit maakt haar en haarwortels weer sterk en groelkrachtlg voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente S'/s pet. Op den Hooglandschen weg is het driejarig zoontje van L. Pijl door een vrachtauto uit Bunschoten aangereden. Het ventje werd licht gewond. Zaterdag werd de nieuwe brand weer-kazerne achter Davidshof in ge bruik genomen. Het rijdend materiaal is thans doelmatig opgesteld. In de nu ontruimde localen wordt na verbouwing het kantoor van den gemeente-ont vanger en dat van de Centrale boek houding gevestigd. Met September zullen de kantoor- localen der Centrale Boekhouding aan de Gaslaan worden ontruimd. De heer W. Verhoef heeft ontslag gevraagd als koster der parochiekerk van O. L. Vrouw Hemelvaart aan de Langegracht. Tot zijn opvolger is door het Kerkbestuur benoemd de heer A. Koeslag. - Zondag herdacht de afd. Amersfoort n den R. K. Bond van Overheids personeel haar twintig-jarig bestaan. Na een kerkelijke viering in den morgen volgde 's avonds een feest- ing in St. Jozef. er Th. Huurdeman, voorzitter der afdeeling, hield een openingsrede, waarin hij de oprichting en groei en bloei der afd. schetste en daarbij wijzend op dé groote veranderingen ten goede, die dank zij volhardend en trouw samenwerken in de positie der ge meente-werkers tot stand kwamen. De heer Vulink, hoofdbestuurdér van den Bond, prees de afdeeling Amers foort, die steeds een goed voorbeeld gaf van actief optreden. Hij besprak den toestand op het gebied van den arbeid in 't algemeen, wees op de misstanden in onze tegenwoordige samenleving en gaf aan de idealen die in trouwe samenwerking moeten wor den nagestreefd. Een goed strijkje onder Wielaerts leiding hield de stemming er in en de humorist zorgde er voor dat de lach spieren danig in beweging kwamen. Er was veel belangstelling voor de jubileerende afdeeling. Prachtige bloemstukken en veelbe zoek getuigden ervan. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Rooken in niet-rooken coupéA. W. Bussum f3 of 2 d. Dronkenschap J. V. Soest f25 of 15 d.; J. v. d. B. Barneveld f 10 of 5 d.H. W. id.; J. A. Amsterdam f 15 of 10 d.J. V. Arnhem id.G. v. E. Barneveld 14 d. priv. hecht. Rijden op verboden grondB. v. d. I. Apeldoorn f 3 of 1 d.R. A. P. id. Arbeidswet: J. B. M. Soest 2 maal f5 of 2 d.C. J. D. id. f 3 of 2 d. T. R. id. f 5 of 2 d.D. v. R. Barne veld id.; P. S. Amersfoort f3 of 1 d. Op de zwarte lijst van Amersfoort geplaatst zich toch in café bevinden- J. W. V. aldaar f3 of 2 d. Geen medewerking verleenen bij politioneel auto-onderzoek: Z. de G„ Z. de G., J. M. allen uit Bunschoten elk f5 of 2 d. H. K. Bunschoten f3 of 2 d. Met paard rijden over wielerpad: C. M. Loosdrecht f3 of 1 d. Te Soest zonder vergunning een woonhuis doen aanvangen met bouw F. P. aldaar f5 of 3 d. Ongekeurd vleesch in voorraad heb ben: G. V. Soest f60 of 30 d. Te Soest alcoholhoudende drank ver- koopen zonder verlofH. K. Apeldoorn f25 of 5 d. VeiligheidswetJ. B. M. Soest 2 m. f25 of 10 d. Wielrijden in beschonken toestand: P. H. Soest f 12 of 10 d. Wielrijdende zich vasthouden aan ander voertuig: C. G. Amersfoort f5 of 2 d. Wielrijden zonder licht: P. P. Bar neveld f5 of 2 d.; M. B. id. Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrljfmachlnee Langestraat 84 - Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, Autorijden zonder achterlichtM. v. B. Barneveld f 5 of 2 d.E. B. Soest f3 of 1 d.; C. G. Zeist id. Autorijden met verblindende verlich ting H. W. S. Bunschoten f 3 of 1 d. Autorijden zonder goede remmen F. P. Bunschoten f5 of 2 d. Met auto veiligheid van het verkeer in gevaar brengenS. W. Amsterdam f 15 of 5 d. Autorijdende niet tijdig teeken geven tor richting veranderenJ. W. v. E. Amersfoort f 15 of 10 d. Met auto te snel rijden in Soest: G. Rotterdam f8 of 4 d. Idem in Woudenberg: C.H.H.Am sterdam f 7.50 of 5 d.G. B. G. Rot terdam f 10 of 5 d.B. G. S. den Haag id.; A. L. Amsterdam f 12 of 5 d. Idem in HoevelakenP. de G. Gro ningen f.15 of 10 d. GEVESTIGD. Anna Hinz, D.E., P. Buijslaan 8, cor respondent. W. v. Dijk, N.H., Palmstr. 284, arb. N.S. H. Wierenga, G.K., Kruiskamp 140. J. v. Dermolen, R.K., Utr.weg 225, restaur. J. Ruijer, R.K., Fuchsiastr. 26, metsel. K. Kuipers, G.K., Leusderw. 245 ambt. J. Horseling, N.H., Bloemend.str. 32 schoenmaker Jacobje v. Buuren, N.H., Bloemen- dalschestr. 32 J. Visser, N.H., Schimmelp.str. 5 monteur J. Witteveen, N.H., Puntenb.laan. 63 bureelambt. R. de Ruyter, N.H., J. Steenstraat 36 beamte N.S. G. Oosterbeek, G.K., Soesterweg 397 broodbakker Aaltje Moorselaar, C.G., Miereveldstr.52 Gerardina Hovens Greve, N. H., Bee- kenst.laan leerares G. Willink, N.H., Coninkstr. 15 gep. H. Verheuvel, R.K., Woest.weg 43 loodgieter W. Stikkelorum, N.H., Coninckstr. 15 W. Kreszner, N.H., Asterstr. 17 chef kok Johanna Spit, R.K., Vondellaan 37 d.b. H. Tempel, N.H., Leusderweg 80 2e mach. N.S. N. de Goede, H.A., St. Jorisstraat 27 L.ïBeurten, R.K., Smallep. 19 depotchef J. Tiggelaven, N.H., Utr.weg 270, tuinman D. Peters, R.K., Kapelweg 82, mach. J. Heesteis, N.H., Leusderweg 251 Hendrika Mulder, N.H., Jasmijnstr. 13 Alijda Priem, N.H., Arnh.weg 33 J. Kreikamp, N.H., Hoogeweg 266, klinker R. Harkema, V.E., Puntenb.laan 38b., reiziger Lucia de Graaf, R.K., Soesterweg 229, dienstbode G. Snijders, N.H., Aldegondestr. 75, leerl.mach. N.S. K. v. d. Burg, G.K., Hoogl.weg 22b N. v. d. Vooren, N.H., Sumatrastr. 26, loopknecht

De Eembode | 1930 | | pagina 1